زن‌ها در زمان تخمک‌گذاری خلاق‌تر می‌شوند؛ چگونه بیشترین بهره را از آن ببرید؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
زمان تخمک‌گذاری

زمان تخمک‌گذاری یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار بر میزان موفقیت زنان است. بهره‌وری، خلاقیت و سطح انرژی یک زن با زمان تخمک‌گذاری و چرخه‌ی قاعدگی در نوسانات چشمگیری قرار می‌گیرند. این موضوع یک باور بومی و یا افسانه نیست بلکه توسط زیست‌شناسان و پزشکان به روشی کاملا علمی به اثبات رسیده است. بر اساس مطالعات اخیر International Journal of Environment Research and Public، زنان در زمان تخمک‌گذاری نه تنها قدرت باروری بیشتری دارند بلکه میزان خلاقیت، بهره‌وری و انرژی آن‌ها در بالاترین سطح ممکن است. به عبارتی می‌توان گفت خلاقیت، یک ویژگی انتخابی جنسی است که می‌تواند نشان دهنده‌ی آمادگی زنان برای باروری باشد. برای بررسی بهتر ارتباط زمان تخمک‌گذاری با افزایش خلاقیت در زنان، در ادامه‌ی این مطلب از دیجی‌کالا مگ همراه ما باشید.

فرآیند مطالعه‌ی صورت گرفته و نتایج آن

در این مطالعه ۷۵۱ زن لهستانی با چرخه‌ی طبیعی قاعدگی شرکت کردند. زنان گزارش دادند که از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده نمی‌کنند و هیچ یک باردار نیستند. شرکت‌کنندگان همچنین تاریخ اولین و آخرین روز قاعدگی خود را نشان داده و محققان از این اطلاعات برای محاسبه‌ی احتمال بارداری هر زن در روز استفاده کردند. برای سنجش میزان خلاقیت به زنان تصویری نشان داده شد و از آن‌ها خواسته شد در عرض پنج دقیقه تا آنجا که می‌توانند درباره‌ی تصویر سؤال کنند. طبق آنچه انتظار می‌رفت، نوع تصورات شرکت‌کنندگان و سؤال‌هایی که پرسیده می‌شد با چرخه‌ی قاعدگی آن‌ها رابطه مستقیم داشت. در واقع، زنانی که در زمان تخمک‌گذاری بودند میزان خلاقیت بیشتری داشته و تصورات خلاقانه‌تری نسبت به تصاویر از خود نشان می‌دادند. همچنین با بررسی سطح انرژی آن‌ها، محققان دریافتند میزان انرژی زنانی که در دوران طلایی تخمک‌گذاری قرار دارند از دیگر زنان بیشتر بوده و تمایل آن‌ها به برقراری ارتباطات تیمی و کارهای گروهی بیشتر است.

چگونه زمان تخمک‌گذاری را به صورتی کاملا دقیق شناسایی کنیم؟

زمان تخمک‌گذاری

ابتدا به این نکته توجه داشته باشید که پیش از شناسایی زمان دقیق تخمک‌گذاری، باید دوران پریود خود را دقیق ثبت کرده و روزهای شروع و پایان آن را یادداشت کنید. یک تخمین کلی برای تعیین زمان تخمک‌گذاری وجود دارد. در این روش روز اول قاعدگی را روز ۱ در نظر می‌گیرند. با این پیش ‌فرض، اگر از دسته افرادی باشید که دوران پریودی شما ۳ روزه است، احتمال تخمک‌گذاری در روز یازدهم بالاتر است و اگر از دسته افرادی باشید که مدت زمان قاعدگی آن‌ها ۷ روزه است، این احتمال در روز بیست‌ویکم بیشتر خواهد بود. اما میزان دقت این روش پایین بوده و با خطای بسیار همراه است. به همین دلیل ما در ادامه نشانه‌های دیگر تخمک‌گذاری را به شما خواهیم گفت.

۷ نشانه برای تعیین زمان تخمک‌گذاری

دقت به نشانه‌ها به هیچ عنوان کار دشواری نیست. شاید در ابتدای امر کمی پیچیده به نظر برسد اما وقتی این نشانه‌ها را بشناسید خواهید دید که پیش از این هم بارها برایتان رخ داده و متوجه آن‌ها شده‌اید اما از آنجا که دلیل این نشانه‌ها را نمی‌دانستید به آن‌ها توجه نکرده‌اید.

۱. توجه به علامت مثبت کیت تخمک‌گذاری

بسیاری از افراد برای تعیین زمان دقیق تخمک‌گذاری از کیت تخمک‌گذاری استفاده می‌کنند. این کیت دقیقا مثل کیت تعیین بارداری عمل کرده و شما با نمونه‌برداری از ادرار خود می‌توانید زمان تخمک‌گذاری را مشخص کنید.

۲. توجه به میزان مخاط دهانه رحم

در روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری مخاط دهانه رحم به رنگ سفید بوده و قوام آن مانند سفیده‌ی تخم‌مرغ است. در واقع تغییر حالت و رنگ مخاط دهانه رحم نشان‌دهنده‌ی این است که شما در روز تخمک‌گذاری قرار دارید.

۳. توجه به میزان تمایلتان به ایجاد اربطه‌ی جنسی

در دوران تخمک‌گذاری میزان تمایل به رابطه‌‌ی جنسی بیشتر از دیگر زمان‌های دیگر است. به عبارتی در این دوران فضای داخل رحم خشک نبوده و میزان تمایل شما به برقراری ارتباط جنسی بیشتر می‌شود.

۴. دقت به تغییرات دمای بدن

در زمان تخمک‌گذاری دمای بدن بالا رفته و شما احساس گر گرفتگی دارید. برخی از افراد تب دوران تخمک‌گذاری را با تب‌های عفونی اشتباه گرفته و به مصرف آنتی‌بیوتیک می‌پردازند که بسیار عمل خطرناکی است.

۵. توجه به تغییرات موقعیت گردن رحم

درست قبل از تخمک‌گذاری، دهانه‌ی رحم بالاتر می‌رود (حتی ممکن است در رسیدن به آن مشکل داشته باشید)، در لمس نرم‌تر شده و کمی باز می‌شود. این آزمایش را با دست باید انجام دهید.

۶. احساس درد و حساسیت در سینه

آیا تا به حال توجه کرده‌اید که سینه‌های شما گاهی حساس می‌شوند؟ اما نه همیشه؟ در بیشتر مواقع دلیل حساس شدن سینه‌ها، نزدیکی به دوران تخمک‌گذاری است.

۷. درد زیاد در قسمت قرار گرفتن تخمدان‌ها و زیر شکم

آیا تا به حال به درد شدید در قسمت تحتانی شکم خود توجه کرده‌اید که به نظر می‌رسد به طور تصادفی رخ می‌دهد؟ اگر این درد در وسط چرخه ظاهر شود، ممکن است درد تخمک‌گذاری باشد.

در زمان تخمک‌گذاری شما بیشترین بهره‌وری و خلاقیت را دارید در نتیجه بهتر است که کمی برنامه‌ی خود را در این روزها تغییر دهید.

برنامه‌ریزی کارها در زمان تخمک‌گذاری

شناخت بدن

فارغ از اینکه یک زن خانه‌دار هستید، یک مادر هستید، یک کارمند بانک و یا مدیر یک شرکت خصوصی هستید، شما در دوره‌ی تخمک‌گذاری بیشترین سطح انرژی را احساس خواهید کرد. تجربه نشان داده است تصمیم‌گیری‌هایی که در این زمان صورت می‌گیرد با خطای کمتری رو به رو بوده و پشیمانی حداقلی را به دنبال داشته است.

پس برای به حداکثر رساندن نتیجه‌ی کارهای خود در این دوره

 • کارهایی را که کنار گذاشته بودید به پایان برسانید.

همه‌ی ما تعداد زیادی کتاب نیمه تمام، اثر هنری نیمه کاره، نوشته‌های تمام نشده و… داریم که همواره به دنبال فرصتی برای به اتمام رساندن آن‌ها هستیم. دوران تخمک‌گذاری بهترین زمان برای رسیدگی به کارهای نصفه و نیمه است. با اطمینان می‌توان گفت هیچ کاری در این دوران برای هیچ زنی غیر ممکن نیست.

 • سعی کنید بر پروژه‌های پیچیده‌تری تمرکز کنید.

احتمالا شما هم بارها و بارها با جمله «قورباغه‌ات را قورت بده» رو‌به‌رو شده‌اید. قورباغه، استعاره‌ای است از تمامی کارهای پیچیده و مشکلی که همواره از آن‎‌ها فرار می‌کنیم و تلاشمان این است که آن‌ها را انجام ندهیم. دوران طلایی تخمک‌گذاری بهترین زمان برای رسیدگی به این قبیل کارهاست.

 • لیست کارهای خود را دوباره مرور کنید.

اولویت کارها در دوران تخمک‌گذاری باید تغییر کند. سعی کنید کارهایی که نیاز بیشتری به خلاقیت و تفکر دارند را در اولویت قرار دهید. معمولا به مدیران پیشنهاد می‌شود که جلسات طوفان فکری خود را در این زمان برگزار کنند.

 • برنامه‌ی ورزشی خود را تقویت کنید.

به دلیل بالا بودن سطح انرژی پیشنهاد می‌شود که در این دوران برنامه‌ی ورزشی خود را تقویت کنید و به ورزش‌های سنگین‌تری بپردازید.

 • با خانواده و دوستان معاشرت کنید.

زمان بیشتری را به خانواده‌ی خود اختصاص دهید. به دلیل شرایط روحی خوب در زمان تخمک‌گذاری، شما می‌توانید روابط حسنه و دوستانه‌تری را با خانواده و دوستان برقرار کنید.

 • برای بارداری اقدام کنید.

اگر شما و همسرتان در حال تلاش برای بچه‌دار شدن هستید، این دوران بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی است. در زمان تخمک‌گذاری شما در بالاترین سطح باروری قرار دارید و احتمال باردار شدن در این زمان بیشتر از زمان‌های دیگر است.

 • به کارهایی بپردازید که تاکنون برای انجام آن‌ها اعتماد به نفس کافی نداشتید.

شما در این زمان می‌توانید در هر بحث چالش‌برانگیزی شرکت کنید و پیروز این بحث باشید. چرا که نوع نگاه شما به مسایل دقیق‌تر بوده و می‌توانید تمامی جوانب یک موضوع را بررسی کنید.

بدنتان و تغییرات آن را به‌خوبی دنبال کرده و بشناسید

بدن هر فرد منحصر‌به‌فرد است و درک چرخه‌ی تغییرات وجودی هر فرد می‌تواند به او کمک کند تا بیشترین سطح بهره‌و‌ری را تجربه کند. شما با شناخت بدن خود قادر خواهید بود تا بهترین برنامه‌ریزی را داشته و میزان خطاها و تصمیم‌گیری‌های اشتباه را به حداقل برسانید. در واقع شما باید درباره پریود و دوران قاعدگی خود آگاهی کامل داشته باشید.

به‌عنوان مثال، آیا تاکنون به این موضوع دقت کرده‌اید که در دوران قاعدگی در پایین‌ترین سطح انرژی قرار دارید؟ پس باید راهکارهای زیر را در پیش بگیرید؛

 • به برنامه‌ریزی‌های خود نه بگویید، یا تعهدات فعلی را دوباره برنامه‌ریزی کنید.
 • در صورت امکان، کارهای سبک‌تر که نیاز به تفکر کمتری دارند را در اولویت قرار دهید.
 • اگر بدن شما تمایل بیشتری به استراحت دارد زودتر بخوابید.

به تفاوت سه اقدام فوق با نکات گفته شده در بخش‌های قبل دقت کنید. این نوع از برنامه‌ریزی کارها در صورتی اتفاق خواهد افتاد که شما با چرخه‌ی بدن خود آشنایی داشته و تمامی تاریخ‌های طلایی را شناسایی کرده باشید. شما باید دوران پیش از قاعدگی و تمامی اختلالات حاصل از آن، دوران قاعدگی و خستگی‌های آن، زمان تخمک‌گذاری و نحوه‌ی عملکرد بدنتان را به‌خوبی بدانید. تنها در این صورت است که می‌توانید کارهای روزانه را برنامه‌ریزی کرده و به بیشترین سطح بهره‌وری دست پیدا کنید.

پس از خواندن این متن، به دستورالعمل‌های زیر، مرحله به مرحله عمل کنید

 • یک اپلیکیشن یادآوری دوران قاعدگی دانلود کنید.
 • روز شروع و پایان دوران قاعدگی خود را در آن ثبت کنید.
 • روز تخمک‌گذاری را ثبت کنید.
 • با شناسایی دوران PMS، قاعدگی و تخمک‌گذاری سعی کنید کارهای خود را برنامه‌ریزی کنید.
 • در صورت هر گونه تغییر در روند منظم قاعدگی بلافاصله به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

در نهایت

به یاد داشته باشید که هر گونه تغییر در جسمتان می‌تواند روح شما را هم تحت تأثیر قرار دهد. بسیاری از این تغییرات قابل دیدن نیستند و حتی ممکن است هیچ‌گاه متوجه آن‌ها نباشید، اما تأثیرات این تغییرات در روح شما کاملا مشهود است. به همین دلیل باید در برنامه‌ریزی‌های روزانه، وضعیت جسمی خود را به‌عنوان یک فاکتور و شاخص اصلی در نظر بگیرید. آنچه در این متن خواندید اثبات علمی این اصل بود.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: PSYPOST , VERYWELLMIND, VERYWELLFAMILY, HAVING A BABY, INDEPENDENTبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. shayeste

  خوب بود

  1. ممنون از اینکه وقت گذاشتین و خوندین

 2. shayeste

  مطللب مفیدی بود

 3. آذرخش

  بسیار عالی و کاربردی، ممنونم

  1. خوشحالیم از اینکه محتوای ما براتون کاربردی بوده

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما