۶ فیلم هیجان‌انگیز مردان ایکس که با ادغام دیزنی و فاکس لغو شد

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

در مارس ۲۰۱۹، دیزنی استودیوهای فاکس قرن بیستم و فاکس سرچ‌لایت را از نیوز کورپ خریداری کرد. تأثیرات ناگهانی این معامله بسیار زیاد است، به طوری که احتمالا آن‌ها در سال‌های آینده کاملا درک کنیم.

با این حال، یکی از پیامدهای مهم این رویداد این بود که دیزنی و استودیوی مارول حقوق فیلم مردان ایکس را به ارث بردند. این دارایی مدت‌ها در اختیار فاکس بود و این شرکت از سال ۲۰۰۰ و به مدت ۲۰ سال شروع به ساخت مجموعه‌ای از فیلم‌های مردان ایکس کرد. این فرانچایز آن‌قدر گسترده شد که سرانجام به فیلم‌های اسپین ‌فی مانند ددپول، لوگان و جهش‌یافته‌های جدید رسید.

این سری طولانی با ادغام دیزنی و فاکس متوقف شد، زیرا دیزنی اکنون قصد دارد فیلم‌های شخصی خود را بر اساس این شخصیت‌های جهش‌یافته ارائه دهد. این تحول برای کسانی که رویای دوئل هالک و ولورین را در خواب دیده بودند، خوشایند بود اما برای کسانی که در فاکس بودند و در پروژه‌های مختلف مردان ایکس زحمت کشیده بودند، ناراحت کننده بود. این ادغام و حضور اعضای مختلف مردان ایکس در دنیای سینمایی مارول به معنای توقف تعداد زیادی از فیلم‌های در حال توسعه مردان ایکس بود.

این پروژه‌های مختلف شامل همه چیز بودند، از عناوین اختصاصی و اسپین‌آف برای شخصیت‌های ثابت تا آثار متمرکز بر جهش‌یافته‌های محبوب طرفداران در کمیک‌ها که هرگز در کانون توجه فیلم‌های سینمایی قرار نگرفته بودند. اکنون که گرد و غبار ناشی از ادغام دیزنی و فاکس شروع شده، وقت آن است که به همه‌ی فیلم‌های دست نخورده‌ی مردان ایکس که با ادغام دیزنی‌ و فاکس متوقف شدند، نگاهی بیاندازیم.

۶. ایکس ۲۳ (X-23)

مردان ایکس

پس از اکران لوگان، مشخص بود که دیگر هیچ فیلم اختصاصی دیگری با حضور ولورین هیو جکمن ساخته نخواهد شد اما این قسمت از مجموعه فیلم‌های مردان ایکس در سال ۲۰۱۷، ایکس ۲۳ (دافنه کین) را معرفی کرد که دختری جوان با قدرت‌های مشابه ولورین بود و مواد و عناصر لازم برای تهیه یک فیلم کمیک دیگر را فراهم می‌کرد. به نظر می‌رسید که این پروژه به واقعیت تبدیل خواهد شد، چرا که نویسنده و کارگردان لوگان، جیمز منگولد در اکتبر ۲۰۱۷ برای ساخت یک فیلم اسپین‌آف ایکس ۲۳ قرارداد امضا کرد.

متأسفانه منگولد فقط یک ماه قبل از اعلام تمایل دیزنی برای خرید فاکس قرن بیستم، برای تولید این پروژه قرارداد امضا کرده بود. لوگان در گیشه موفق بود و ایکس ۲۳ هم به‌عنوان شخصیتی قابل توجه خودنمایی کرد اما فیلم اختصاصی او بدون هیچ اثری ناپدید شد.

۵. کیتی پراید (Kitty Pryde)

مردان ایکس

اخبار مبنی بر بازنگشتن تیم میلر برای کارگردانی دنباله فیلم سینمایی ددپول در سال ۲۰۱۶، دنیای سرگرمی را تحت تأثیر قرار داد. با این حال، این بدان معنا نبود که همکاری‌ فرانچایز مردان ایکس با میلر به پایان رسیده باشد. در آغاز سال ۲۰۱۸ مشخص شد که میلر در حال همکاری با نویسنده کمیک، برایان مایکل بندیس برای ساخت یک فیلم اختصاصی با حضور کیتی پراید است. این فیلم احتمالا قرار بود تجسم جدیدی از این شخصیت باشد و با کاراکتری که الیوت پیج در فیلم‌های قبلی مردان ایکس و در دو قسمت قبلی این فرانچایز نقش او را بازی می‌کرد، متفاوت بود.

کیتی پراید تا به امروز خیلی کم در فیلم‌های مردان ایکس حضور داشته است اما او شخصیتی بسیار مهم و کلیدی در کمیک‌ها است. به راحتی می‌توان فهمید که چرا تهیه‌کنندگان فیلم‌های مردان ایکس این چهره را به‌عنوان یکی از عناوین اصلی فیلم‌های خود انتخاب کرده بودند. با این حال، هیچ خبر دیگری از تولید این فیلم در ادامه سال ۲۰۱۸ منتشر نگردید و معلوم نشد که داستان فیلم کیتی پراید چه بود و چه بازیگرانی قرار بود نقش‌های اصلی را ایفا کنند. با ادغام دیزنی و فاکس، تولید این پروژه متوقف شد و طرفداران کیتی پراید باید منتظر حضور مردان ایکس در دنیای سینمایی مارول باشند تا شاید این شخصیت را بالاخره در آن حال و هوا ببینند.

۴. ددپول ۳ اصلی (The Original Deadpool 3)

مردان ایکس

استودیو مارول در حال تلاش برای ساخت ماجراجویی جدیدی برای رایان رینولدز در فیلم ددپول است اما پیش از این اتفاقات، فاکس قرن بیستم نویسندگانی را به کار گرفته بود تا طرح دنباله احتمالی ددپول ۳ را روی کاغذ آورند. اگرچه در ابتدا جزئیات طرح این دنباله کمیاب بود اما رایان رینولدز سرانجام برخی از جنبه‌های آن داستان را در سال ۲۰۲۱ فاش نمود.

جالب اینجاست که آن پروژه قرار بود بر سفرهای جاده‌ای ددپول و ولورین هیو جکمن تمرکز کند. این مضمون به نوعی از یکی از صحنه‌های فیلم ددپول ۲ ریشه می‌گرفت (یکی از سکانس‌های بایگانی شده از فیلم ریشه‌های مردان ایکس: ولورین)، جایی که ددپول به ولورین که بعد از لوگان بازنشسته می‌شود می‌گوید: «یک روز، یک رفیق قدیمی از تو می‌خواهد که دوباره اسبت را زین کنی و وقتی که این درخواست‌ را مطرح می‌کند، باید به آن جواب مثبت بدهی.» مشخص نیست که آیا جکمن برای این دنباله قراردادی امضا کرد یا حتی درباره آن صحبت کرده بود یا خیر. پروژه ددپول ۳ که در ابتدا برای اکران در سینماها پس از فیلم نیروی ایکس برنامه‌ریزی شده بود، سرانجام با ادغام دیزنی و فاکس به حاشیه رفت. فیلم بعدی ددپول به هر شکلی که باشد، بعید است که از داستان این پروژه ابتدایی چیزی وام بگیرد.

۳. گامبیت (Gambit)

مردان ایکس

برخی از فیلم‌های مردان ایکس که به دلیل ادغام دیزنی و فاکس لغو شدند، به مدت چندین سال قبل از این اتفاق، در حال توسعه بودند. گامبیت هم یکی از این موارد مهم بود، زیرا عوامل سازنده سال‌ها برای نمایش این شخصیت در اشکال مختلف و با حضور چنینگ تیتوم در یک فیلم برنامه‌ریزی کرده بودند. این فیلم قرار بود در اکتبر ۲۰۱۶ اکران شود اما جدایی ناگهان کارگردان اولیه آن، روپرت وایت و همچنین کاهش شدید بودجه فاکس پس از شکست فیلم چهار شگفت‌انگیز در سال ۲۰۱۵، تولید آن را با تاخیر مواجه کرد.

گامبیت مدتی طولانی در مرحله تولید و توسعه ماند و حتی ژانر خود را هم تغییر داد. در ابتدا قرار بود یک فیلم سرقت‌محور باشد اما بعدا مشخص شد که به یک کمدی رمانتیک تبدیل شده است. بازیگران زن مختلفی مانند لیا سیدوکس و لیزی کاپلان هم برای بازی در نقش اصلی پروژه جالب توجه بودند و کارگردانانی مانند داگ لیمان و گور وربینسکی هم مدتی به این فیلم لینک شده بودند. تعهد تیتوم به حضور در پروژه‌ گامبیت آن‌قدر قوی بود که در ژانویه ۲۰۱۹ گزارش‌هایی مبنی بر این منتشر شد که او هم شانس بالایی برای کارگردانی این فیلم دارد. هرچند دو ماه بعد، ادغام دیزنی و فاکس، مسیر ورود این فیلم به سینماها را به طور کامل بست.

۲. دنباله‌های جهش‌یافته‌های جدید (The New Mutants Sequels)

مردان ایکس

امروزه جهش‌یافته‌های جدید بیشتر به خاطر تأخیرها و جنجال‌های همیشگی و گفت‌وگوهای نژادپرستانه درباره قهرمانان بومی خود شناخته می‌شود. با این حال، یک‌بار حضور در این پروژه، برای جاش بون، کارگردان جهش‌یافته‌های جدید کافی بود تا برنامه‌های مفصلی را برای ساخت دو دنباله دیگر ترسیم کند. هر فیلم قرار بود ژانرهای وحشت جدیدی را بررسی کند. در واقع قرار بود اولین دنباله بر اساس یک الگوی ترسناک علمی تخیلی و دنباله دوم هم با قالب یک فیلم ترسناک آخرالزمانی ساخته شود. حتی این امید وجود داشت که آنتونیو باندراس و ساشا بارون کوهن به ترتیب به‌عنوان شخصیت‌های امانوئل دا کاستا و وارلوک در قسمت‌های بعدی ظاهر شوند.

با این حال، ادغام دیزنی و فاکس کل برنامه انتشار اولین فیلم جهش‌یافته‌های جدید را به خاک و خون کشید. بنابراین دنباله‌های پیشنهادی هم تحت تأثیر قرار گرفتند. در همان زمان که جهش‌یافته‌های جدید سرانجام در سینماها به نمایش درآمد، بون تأیید کرد که دیزنی برنامه‌ای برای بررسی بیشتر این نسخه‌های جهش‌یافته عجیب و غریب ندارد. امیدهای زیادی برای ساخت یک فرانچایز مستقل برای جهش‌یافته‌های جدید وجود داشت اما خرید فاکس قرن بیستم توسط دیزنی‌ تنها یکی از چندین عاملی بود که این آرزوها را بر باد داد.

۱. نیروی ایکس (X-Force)

مردان ایکس

موفقیت وحشتناک ددپول الهام بخش فاکس قرن بیستم شد تا به طور کامل به پروژه‌ای بپردازد که سال‌ها در حاشیه استودیو باقی مانده بود؛ نیروی ایکس. این اثر یک فیلم گروهی با حضور جهش‌یافته‌ها بود که تقریبا چند سال قبل از ساخت ددپول، مراحل تولید آن با کارگردانی جف وادلو آغاز شده بود. اگرچه دیدگاه وادلو برای فیلم در راس کار قرار نگرفت اما فاکس بسیار علاقه‌مند بود تا بر روی نسخه جدیدی از نیروی ایکس کار کند و سکان پروژه را به درو گدار، فیلم‌سازی که فیلمنامه نامزد اسکار فیلم مریخی را نوشته بود سپرد.

قرار بود ددپول بعد از فیلم ددپول ۲ در این پروژه حضور داشته باشد و حتی فیلم نیروی ایکس در یکی از سکانس‌های کمدی دنباله‌ی پرفروش ددپول ۲ به آن اشاره شد و تصور می‌شد که یکی از عناوین بسیار سودمند این استودیو باشد. حتی در مقطعی از زمان، پروژه با سرعت کافی و خوبی پیش می‌رفت و طبق برنامه‌ریزی، فیلمبرداری باید در اکتبر ۲۰۱۸ شروع می‌شد. اگر این طرح طبق برنامه‌ پیش می‌رفت، فیلم‌برداری نیروی ایکس چند ماه قبل از تکمیل توافق دیزنی و فاکس آغاز می‌شد. با این حال، پس از مدتی هیچ پیشرفتی در پروژه نیروی ایکس مشاهده نشد و مشخص نیست که آیا نسخه‌ای از این تیم در برنامه‌های دیزنی برای ددپول قرار خواهد داشت یا خیر.

منبع: collider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما