مشکل سرورهای ایکس‌باکس مانع از اجرای بازی‌ها شد؛ حتی بازی‌های آفلاین

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ایکس‌باکس

با اختلال در سرورهای مایکروسافت در چند روز گذشته، برخی از کاربران ایکس‌باکس به مدت ۱۲ ساعت در برخی از روزها قادر به خرید یا اجرای بازی‌های دیجیتالی نبودند.

مشکلات در سرورها اولین بار توسط تیم پشتیبانی مایکروسافت ابتدا در روز جمعه ۶ مه ۲۰۲۲ (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱) تایید شد. در واقع این تیم اعلام کرد که از مشکلاتی که کاربران در روند خرید، اجرای بازی و استفاده از سرویس ابری داشته‌اند، آگاه هست. در وهله‌ی اول مایکروسافت در عرض چند ساعت مشکلات به وجود آمده در روند خرید بازی‌ها را برطرف کرد، اما تقریبا ۱۲ ساعت طول کشید تا همه‌ی کاربرانی که دچار مشکل شده بودند، بتوانند بازی‌های خریداری‌ شده‌ی خود را بدون مشکل اجرا کنند.

در زمان انتشار این مطلب، پشتیبانی ایکس‌باکس اذعان کرده است که برخی از کاربران هنوز نمی‌توانند به سرویس‌هایی مانند نتفلیکس و دیزنی پلاس دسترسی داشته باشند. گفتنی است که مسائل به وجود آمده بار دیگر مشکلات بالقوه‌ی فناوری‌های مدیریت حقوق دیجیتال (DRM) را برجسته می‌کند و اینکه چگونه چنین سیستم‌هایی گاهی اوقات می‌توانند کاربران را از استفاده از اثری که خریداری کرده‌اند، محروم کنند.

ایکس‌باکس

این قطعی‌های سرور همچنین موجی از شکایات را در رسانه‌های اجتماعی به راه انداخته است. یکی از اعضای استودیوی Night Dive از مشکل پیش آمده انتقاد کرد و DRM آنلاین را «سرطان» نامید. از طرفی بن تورپین به عنوان یکی از روزنامه‌نگاران صنعت در این باره افزود:

به همین دلیل است که مایکروسافت باید غرور و خود برتر بینی را کنار گذاشته و DRM را حذف کند. من مطمئن هستم که این سیستم حقوق مصرف‌کننده را نقض می‌کند. اگر ایکس‌باکس لایو (Xbox Live) به دلیل هک شدن یک هفته از کار بیفتد، چه؟ هیچکس نمی‌تواند بازی‌های دیجیتالی خود را اجرا کند. من برای مایکروسافت احترام زیادی قائلم، اما DRM مزخرف است.

پریس لیلی به عنوان استریمر و مجری برخی از برنامه‌های ایکس‌باکس نیز خواستار شفافیت بیشتر مایکروسافت در مورد نحوه‌ی عملکرد این سیستم شده است. او بیان کرد:

مشکلات ایکس‌باکس نشان می‌دهد که فناوری‌ مدیریت حقوق دیجیتال آن‌ها باید تغییراتی داشته باشد. بازی‌هایی که در کنسول من بارگیری می‌شوند، باید بدون ورود به سیستم، به صورت آفلاین قابل بازی باشند. امیدوارم شفافیت و راه‌ حلی برای جلوگیری از این مشکل بدست آوریم.

در نهایت روز دوشنبه، ۹ مه (۱۹ اردیبهشت)، حساب توییتر پشتیبانی ایکس‌باکس ادعا کرد که کاربران دیگر نباید هنگام تلاش برای اجرای بازی‌های دیجیتالی با مشکل مواجه شوند، اما طبق نظر کاربران این مشکل همچنان به صورت کامل رفع نشده است و برخی از کاربران همچنان نمی‌توانند به تجربه‌ی بازی بپردازند.

منبع: VGC

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه