فروش ایکس‌باکس نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کاهش داشته است

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
xbox series

مایکروسافت به تازگی درآمد خود را برای سه ماه منتهی به ۳۱ مارس ۲۰۲۳ (سه ماهه سوم سال مالی ۲۰۲۳) منتشر کرد که نشان‌دهنده کاهش شدید فروش سخت‌افزار و کاهش جزئی در درآمد کلی بازی است.

ساتیا نادلا (Satya Nadella) ،مدیرعامل مایکروسافت، در جریان اشتراک‌گذاری جزئیات این گزارش مالی بیان کرد که درآمد حاصل از اشتراک بازی‌ها در این سه‌ماهه به حدود ۱ میلیارد دلار رسیده است که در این زمینه‌ شاهد افزایش بوده‌ایم و گیم‌پس در این دوره به ۴۰ کشور جدید گسترش یافته است.

او اضافه کرد که این شرکت در عناوین انحصاری استودیوهای داخلی خود نیز از ۵۰۰ میلیون کاربر منحصر‌به‌فرد فراتر رفته است و این شرکت از نظر تعداد کاربران فعال ماهانه در زمینه بازی به رکوردهایی برای سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی رسیده است.

امی هود، مدیر امور مالی، جزئیات بیشتری در مورد نتایج مالی در دسته بازی‌ها ارائه کرد و گفت که کاهش ۴ درصدی درآمد بیش از انتظارات آن‌ها بوده است. او اضافه کرد: «درآمد سخت‌افزار ایکس‌باکس در مقایسه با سال قبل که از افزایش عرضه موجود کنسول سود می‌برد، ۳۰ درصد و ۲۸ درصد با ارز ثابت کاهش یافته است.»

Xbox Game Pass

شایان ذکر است که در اروپا، فروش کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و سری اس در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ حدود ۱۰ درصد کاهش یافته است. در رابطه با افزایش جزئی در درآمد سرویس‌های اشتراکی و محتواهای ایکس‌باکس، امی هود می‌گوید که «درآمدزایی بهتر از حد انتظار در محتوای شرکت‌های شخص ثالث و محتوای استودیوهای داخلی و رشد ایکس‌باکس گیم‌پس باعث این موضوع شده است.

رشد ۷ درصدی عملکرد کل شرکت به عملکرد مایکروسافت کلاود و ظهور و رشد هوش مصنوعی ارتباط داشته است. درآمد مایکروسافت کلاود به ۲۸.۵ میلیارد دلار رسیده است و نسبت به سال قبل ۲۲ درصد افزایش داشته است.

امی هود گفت که انتظار دارد بازی‌ها در سه ماهه‌ی چهارم رشد تک رقمی متوسط به بالا داشته باشند و افزود: «ما انتظار داریم درآمد محتوای سرویس‌های ایکس‌باکس از سوی مخاطبان سنین پایین تا اواسط نوجوانی رشد کند که این موضوع توسط عملکرد شرکت‌های شخص ثالث و استودیوهای داخلی و همچنین ایکس‌باکس گیم‌پس هدایت می‌شود.

در حالی که درآمد حاصل از سرویس‌های اشتراکی افزایش داشته است اما درآمد کلی بخش بازی‌های ویدئویی مایکروسافت نسبت به قبل کاهش داشته است و به‌خصوص درآمد حاصل از فروش سخت‌افزار کاهش شدیدی داشته است. این در حالی است که سال گذشته که تأمین موجودی کنسول رقیب یعنی پلی‌استیشن برای سونی دشوار بود، مایکروسافت عملکرد بهتری را در فروش کسب کرده بود اما در این چند ماه اخیر پلی‌استیشن توانسته در این زمینه از رقیب خود عملکرد بهتری داشته باشد.

به‌صورت خلاصه می‌توان نتایج گزارش سه‌ماهه‌ی سوم سال مالی مایکروسافت را این‌گونه شرح داد:

  • درآمد مایکروسافت:۹ میلیارد دلار (رشد ۷ درصدی نسبت به سال گذشته)
  • درآمد خالص مایکروسافت: ۱۸.۳ میلیارد دلار (افزایش ۹ درصدی نسبت به سال گذشته)
  • درآمد بخش بازی‌: کاهش ۴ درصدی
  • درآمد بخش محتوا و سرویس‌های اشتراکی: افزایش ۳ درصدی
  • درآمد سخت‌افزار ایکس‌باکس: کاهش ۳۰ درصدی

منبع: GameIndustry.biz


کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES X ظرفیت 1 ترابایت

کنسول بازی مایکروسافت مدل XBOX SERIES S ظرفیت 512 گیگابایت

گیفت کارت 12+4 ماهه ایکس باکس التیمیت گیم پس مدل UGP16برچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما