ایکس‌باکس سری اس به درد چه دسته از گیمرها می‌خورد؟

۱۵ فروردین ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه
xbox series s

در این مدت ما مطالب زیادی در مورد کنسول ایکس‌باکس سری ایکس و پلی‌استیشن ۵ شنیدیم. این دو کنسول در اصل پرچمدار شرکت‌های سازنده بوده و در قدرتمندترین حالت ممکن قرار دارند. در این میان کنسول ایکس‌باکس سری اس معرفی شد. این کنسول به نوعی برادر کوچکتر سری ایکس بوده و در موارد بسیاری از آن ضعیف‌تر است. البته این حرف بر این مبنا نیست که سری اس کنسول ضعیف یا ناتوانی است. تنها به اندازه برادر بزرگتر خود قدرت ندارد.

اما کنسول سری اس مناسب چه افرادی است؟ در حال حاضر این دستگاه یکی از پرفروش‌ترین کنسول‌های بازی در ایران بوده و طرفداران زیادی دارد. دلیل آن هم منطقی است. شما با یک قیمت مناسب صاحب کنسول نسل ۹ خواهید شد. از تمام ویژگی‌های این نسل بهره‌مند شده و تنها از لحاظ کیفیت تصویر در سطح پایین‌تری قرار خواهید داشت. در این مطلب من قصد دارم تا به دلایل خرید یا عدم خرید این کنسول اشاره کنم. همینطور اینکه از تجربیات شخصی خود بگویم.

سخت افزار سری اس؛ همان پردازنده اما ضعیف‌تر

پردازنده موجود در داخل کنسول سری اس با سری ایکس یکی است. تفاوت قدرت در بخش گرافیکی بوده و همینطور اینکه کنسول سری ایکس نسخه Overclock شده پردازنده است. همانطور که می‌دانیم کنسول‌های بازی پردازنده گرافیکی مجزا ندارند. با اینحال سیستم گرافیکی موجود توعم با پردازنده اصلی در کنسول‌های نسل ۹ به شدت قدرتمند بوده و از تکنولوژِی RDNA 2 بهره می‌برند.

کنسول سری اس

مقایسه اندازه دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت

پس روی برگه تفاوت چندانی بین دو کنسول نسل نهمی مایکروسافت وجود ندارد. تفاوت در بخش‌های کمی تخصصی‌تر است. اولین مورد برتری سری ایکس به سری اس در مقدار رم است. به این معنا که سری ایکس دارای ۱۶ گیگابایت رم است. درحالی که کنسول اس دارای ۱۰ گیگابایت رم است. این مقدار رم در بخش ادامه سریع (Quick Resume) به شدت مؤثر خواهد بود. با اینحال من هنوز با مشکلی در این زمینه مواجه نشدم.

نقطه قوت بعدی سری ایکس در زمینه گرافیکی است. این کنسول از قدرت ۱۲ ترافلاپس بهره می‌برد. این درحالی است که سری اس تنها از ۴ ترافلاپس قدرت گرافیکی بهره می‌برد. تفاوت آخر نیز در بحث حافظه داخلی است. سری ایکس یک ترابایت حافظه داخلی داشته که حدود ۸۴۰ گیگابایت در دسترس است. این در صورتی است که سری ایکس ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی داشته که حدود ۳۶۰ گیگابایت آن در دسترس کاربر است. همین مقدار تفاوت برای افراد بسیاری مشکل ساز است. البته این نکته لازم به ذکر است که حافظه هر دو با حافظه جامد مخصوص ایکس‌باکس (SSD) قابل ارتقاء است. قیمت این حافظه از خود کنسول سری اس بیشتر بوده و اگر تصمیم به خرید آن دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم که کنسول قوی‌تر را بخرید!

کنسول سری اس

تفاوت‌های سخت افزاری چه اهمیتی دارند؟

خب ما به مقدار زیادی در مورد تفاوت سخت افزاری این کنسول‌ها صحبت کردیم. حال این تفاوت چه اهمیتی دارد؟  اهمیت این موضوع در چند مورد است. اول اینکه شما تقریباً هیچ عنوانی را روی سری اس نمی‌توانید با نرخ فریم ۱۲۰ دریافت کنید. روی جعبه کنسول نوشته شده است که برای ۱۲۰ فریم آماده است اما موارد بسیار کمی وجود دارند که سری اس بتواند با ۱۲۰ فریم آن‌ها را اجرا کند. مورد بعدی در زمینه رزولوشن است. به دلیل قدرت سخت افزاری کمتری سری اس تنها پردازش کیفیت ۱۴۴۰p را دارد. این درحالی است که سری ایکس می‌تواند کیفیت ۴K را پردازش کند. این برای افرادی که دارای تلویزیون با کیفیت ۴K هستند، اهمیت بسیاری دارد. درست است که هنوز تلویزیون‌های زیادی با نرخ تصویر ۱۲۰Hz وجود ندارد که با ۱۲۰ فریم این کنسول‌ها همخوانی داشته باشد ولی تلویزیون‌های ۴K بسیار زیاد هستند.

پس موضوع کیفیت یک بخش است. از طرفی موضوع طول عمر دستگاه مطرح می‌شود. در حال حاضر عناوینی که برای کنسول‌های بازی عرضه می‌شوند باید برای نسل ۸ نیز عرضه شوند. به همین دلیل بسیار بهینه خواهند بود. چیزی تا انتهای عمر نسل ۸ باقی نمانده و در آن زمان عناوین باید برای کنسول‌های نسل ۹ عرضه شوند. مشکل اینجاست که سازندگان باید دو نسخه از یک بازی را طراحی کنند. نسخه‌ای که برای کنسول سری اس مناسب بوده و نسخه دیگر که برای سری ایکس مناسب است. بحث اصلی اینجاست که به دلیل قدرت بیشتر سری ایکس امکان دارد که یک بازی روی آن خوب اجرا شده و روی سری اس با مشکل مواجه باشد.

کنسول سری اس

چندی پیش یک صفحه نمایش قابل حمل برای این کنسول معرفی شد که باعث می‌شود سری اس تبدیل به یک کنسول قابل حمل بشود!

همین باعث خواهد شد که بازی سازان به سمت ساخت بازی برای سری ایکس ترغیب شده و توجهی به کنسول کوچکتر نکنند. به همین علت در حال حاضر و حتی تا ۲ یا ۳ سال آینده مشکلی برای سری اس وجود نخواهد داشت. مشکل جایی شروع خواهد شد که مایکروسافت تصمیم بگیرد نسخه‌های مختلف از یک بازی را برای کنسول‌ سری اس و ایکس جدا کند.

از نکات منفی به نکات مثبت!

با وجود مشکلاتی که سری اس دارد، این کنسول همچنان بسیار دوست داشتنی و کاربردی است. در حال حاضر از لحاظ قدرتی به شدت از کنسول‌های نسل ۸ قوی‌تر و سریع‌تر است. همینطور اینکه با توجه به اندازه کوچک خود در هر مکانی جای گرفته و طراحی بسیار مینیمال و ساده‌ای دارد. به نظر شخصی من اگر قسمت فَن هم سفید بود کنسول زیباتر بود البته یک نظر شخصی است. با اینحال این کنسول در زیر تلویزیون شما جای گرفته و مشکلی از لحاظ ظاهری ایجاد نخواهد کرد.

همینطور اینکه در حال حاضر ارزان‌ترین راه ورود به نسل ۹ همین کنسول است. سری اس حدود ۹ میلیون تومان قیمت داشته و ۸۰ درصد از امکاناتی که برادر بزرگترش به شما ارائه می‌دهد را در خود دارد. از ادامه سریع گرفته تا اجرای تمامی بازی‌های موجود و موارد دیگر. از لحاظ اقتصادی سری اس به شدت ارزش خرید دارد. مخصوصاً اگر شما یک اشتراک گیم‌پس هم خریداری کرده و به طور کلی دیگر خرج خاصی نخواهید داشت. اصلاً این زوج گیم‌پس و سری اس نه تنها اقتصادی بوده بلکه به شدت تجربه خوبی را برای افرادی تصمیم ورود به دنیای گیمینگ دارند، ارائه خواهند داد.

سری اس ماشین گیم‌پس

کنسول سری اس برای گیم‌پس ساخته شده است. در این مورد شکی نیست. در حال حاضر بهترین اشتراک موجود در گیمینگ گیم‌پس آتیمیت بوده و تقریباً هر کسی که سری اس را خریداری کند، قطعاً این اشتراک را نیز دارد. نکته مهم هم همین است. ترکیب سری اس و گیم‌پس برای افرادی که گیمر سفت و سخت نیستند، یا اینکه تازه‌کار هستند بسیار خوب است.

کنسول سری اس

در اشتراک گیم‌پس موارد عناوین بسیار زیادی حضور دارند.

اگر با گیم‌پس آشنایی ندارید توضیح آن به این صورت است:

این سیستم اشتراکی مخصوصاً در حالت آلتیمیت دارای چندین ویژگی خاص است. اول اینکه شما به یک کاتالوگ گسترده از عناوین مختلف به صورت رایگان دسترسی خواهید داشت. دوم اینکه سیستم ایکس‌باکس گلد (Xbox Gold) که حق سرویس مایکروسافت برای گیمینگ آنلاین است، روی آن خواهد بود. سوم داشتن EA Play است که شما به تعداد زیادی از عناوین ساخته شده توسط الکترونیک آرتز دسترسی خواهید داشت. گیم‌پس دارای عناوین بسیار زیادی بوده و بسیاری از بازی‌ها نیز به صورت موقتی وارد آن می‌شوند. مثال آن بازی کنترل بود. عناوین بتسدا نیز همگی روی این سرویس حضور دارند. همینطور اینکه عناوین انحصاری مایکروسافت مثل هیلو یا فورتزا از همان روز اول روی سیستم گیم‌پس هستند.

پس خرید این اشتراک به شدت سودمند است. کنسول سری اس دارای درایو نوری نیست. به همین دلیل شما نمی‌توانید دیسکی وارد آن کنید. به همین دلیل باید تمام عناوین را به صورت دیجیتالی دانلود یا از روی هارد به آن منتقل کنید. حال که شما مجبور به این کار هستید، چرا از گیم‌پس استفاده نکنید؟ به همین علت است که نام این کنسول را ماشین گیم‌پس گذاشتم، چون سری اس بدون این سرویس اشتراکی چندان ارزش خرید ندارد.

کنسول سری اس مناسب چه افرادی است؟

در میان حرف‌هایم گفتم که کنسول سری اس مناسب چه افرادی است. با اینحال به صورت کامل اینجا برای شما مطرح خواهم کرد.

اگر تلویزیون شما ۴K نیست، هیچ نیازی به خرید کنسول‌های قوی‌تر ندارید. به دلیل اینکه از قدرت آن‌ها بهره نخواهید برد. به همین دلیل یکی از دلایل خرید شما می‌تواند داشتن تلویزیون ۱۰۸۰p باشد.

دسته دوم از افراد می‌توانند تازه‌کارها باشند. افرادی که تازه وارد دنیای گیمینگ شده و به همین دلیل نیازی به خرج زیادی ندارند. این کنسول بهترین مورد برای وارد شدن به دنیای گیمینگ است. هزینه کمی داشته و دوام زیادی دارد به همین دلیل برای شروع بهترین است.

کنسول سری اس

دسته سوم افرادی مثل من هستند. در اصل ما می‌توانیم کنسول بزرگ‌تر یعنی سری ایکس را بخریم اما نیازی به آن نیست. به دلیل اینکه اکثر اوقات کنسول ما خاموش بوده و تنها به مدت ۱ یا ۲ ساعت در روز روشن می‌شوند. از طرفی به دلیل مشغله‌های دیگر دلیلی برای هزینه زیاد برای کنسول نمی‌بینیم. با اینحال علاقه به ورود به نسل ۹ را داریم. در اصل این کنسول تعادل بین بازی و کارهای دیگر است. نمی‌گویم که پلی‌استیشن ۵ یا ایکس‌باکس سری ایکس برای کار ما مناسب نیستند اما نیازی هم به آنقدر هزینه نیست.

حرف آخر

کنسول سری اس در چیزی میان نسل ۸ و ۹ است. با اینحال از یک کنسول میان نسلی مثل ایکس‌باکس وان ایکس بهتر است. به دلیل اینک ویژگی‌های زیادی از نسل ۹ را داشته و امکانات بسیاری از سری ایکس را در دست شما قرار خواهد داد.

نکته اینجاست که شما باید یکی از محدودیت‌ها را داشته باشید، تا کنسول سری اس ارزش زیادی پیدا کند. همینطور اینکه باید به همراه آن گیم‌پس را خریداری کنید. اگر این موارد نباشند، کنسول سری ایکس انتخاب بهتر و منطقی‌تری است. مخصوصاً اینکه سری ایکس‌ درایو نوری داشته و برای افرادی که علاقه به داشتن کلکسیون از بازی‌ها دارند، بسیار مناسب‌تر است.

با اینحال اگر قصد ورود به نسل ۹ را دارید، حتماً این جعبه سفید کوچک را در نظر داشته باشید. به دلیل اینکه ارزش خرید به شدت بالایی دارد.

صفحه اصلی بازی - اخبار بازی - تریلر بازی - نقد و پیش نمایش | دیجی‌کالامگ

دیجی‌کلاب
برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۰ دیدگاه
 1. Avatar دانیال

  سلام ببخشید ولی من Xbox series s دارم
  و تلویزیون sony a90 j وقتی کنسول رو به تلویزیون وصل کردم حتی ۴k 120 fps هم تو تنظیماتش میشد فعال کرد و تو بازی هم ۱۲۰ فیکس میداد تو فیفا و فورتنایت تست کردم.

 2. Avatar آرش

  یه سوال داشتم آیا گیم پس بخری برای اجرای بازی ها باید دانلود کنی؟یا میشه بدون دانلود بازی هارو اجرا کرد؟

 3. Avatar مازیار مرادی

  سلام دوستان این بازی های انحصاری چطوریه
  مثلا رو این کنسول گاد آف وار یا the last of us میشه پلی کرد یا نه؟

  1. Avatar mohsen

   داش این بازیا انحصاری پلی استیشنن ولی این xbox

 4. Avatar مبین

  این دسته ایکس باکس بازی ماشینی داره؟

  1. Avatar Kalantaripoor

   دسته نیست کنسوله 😐
   مگه دسته میتونه بازی داشته باشه آخه 🙄
   بله کنسول یکی از بهترین بازی های ریسینگ یعنی Forza Horizon 5 رو بصورت انحصاری داره.

   1. Avatar محمد

    عزیز، منظورش؛ این نوع از ایکس باکس

 5. Avatar دانیال

  عالی بود فقط اینجارو ادیت بزن
  سری ایکس یک ترابایت حافظه داخلی داشته که حدود ۸۴۰ گیگابایت در دسترس است. این در صورتی است که سری ایکس ۵۱۲ گیگابایت حافظه داخلی داشته که حدود ۳۶۰ گیگابایت آن در دسترس کاربر است.

 6. Avatar حامد

  دومادمون واسه تولد خواهرزادم که ۹ سالشه میخواست PS4 بگیره، چون من توی این زمینه‌ها اطلاعات بیشتری ازش دارم بام تماس گرفت که نظرم رو بپرسه، با اینکه خودم بیست و چند ساله فن پلی‌استیشن هستم ولی بهش پیشنهاد دادم ایکس‌باکس سری اس بگیره. نمیخواست زیاد هزینه کنه، منم دقیقا همین‌ها رو بش گفتم، تلویزیون ۴K 120Hz دارن، کلا شغل دامادمون لوازم صوتی‌تصویریه، اما تلویزیونی که تو اتاق خواهرزادمه ۴Ki ساپورت میکنه،صفحش ۴K نیست، بعد که درمورد نسل گرافیکی کنسول‌ها و زمان کوتاه ارائه بازی در آینده برای نسل هشت رو گفتم درجا سفارش داد رفیقش بیاره دم مغازش، الانم خیلی راضین، خودش که از سرکار میاد خونه میره تو اتاق با پسرش میشینن دوتایی به بازی کردن😂 خواهرزادم خسته میشه، دومادمون میگه خب تو بازی نکن، خودش میشینه ادامه میده😂😂

  1. Avatar میلاد

   خیلی خوبه ک بدون تعصب بهترین انتخاب رو براش کردی.
   من خودم عاشق بازی‌های انحصاری ps ام ولی ایکس باکس + گیم‌پس بهترین انتخاب هست بنظرم چون دنیایی از بازی‌هارو با قیمت مناسب در اختیارمون میزاره و از این طرف قیمت اقتصادی سری اس شرایط خرید کنسول رو برای خیلی از گیمرها ک میخوان وارد نسل نهم شن و نمیتونن هزینه زیادی بکنن فراهم کرده ..

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه