شیائومی زودتر از تسلا از ربات انسان‌نمای خود با نام سایبروان رونمایی کرد

۲۰ مرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سایبروان شیائومی ربات

شیائومی در رویداد امروز خود نه تنها از گوشی و یک سری گجت پوشیدنی بلکه از یک ربات هوشمند هم با نام سایبروان رونمایی کرد تا زودتر از تسلا به این هدف مهم دست پیدا کرده باشد.

شیائومی در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در زمینه‌ی تولید گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آید اما محدوده‌ی فعالیت‌های این شرکت فقط به همین بخش خلاصه نمی‌شود. شیائومی شاید در تولید گوشی‌های هوشمند پایین‌تر از رقبای قدری چون سامسونگ و اپل قرار داشته باشد اما ظاهرا تمرکز خود را روی محصولات دیگری منعطف کرده تا بتواند در آن بخش‌ها بدرخشد. یکی از همین بخش‌ها هم تولید ربات هوشمند است که نخستین نمونه از آن امروز رونمایی شد.

ربات هوشمند شیائومی مثل یک انسان عادی است. البته نه از لحاظ ظاهر بلکه از لحاظ فیزیک. مثلا ۱ متر و ۷۷ قد دارد و ۵۲ کیلو هم وزن. نام مستعار این ربات، «Metal Bro» (برادر/دوست فلزی) است و حتی نشان برج اسد را هم به آن داده‌اند. برج است پنجمین برج فلکی از دائرهالبروج به حساب می‌آید و از کسانی که تاریخ تولدشان در این برج فلکی قرار دارد، به عنوان افراد جاه‌طلب و مصمم یاد می‌شود چون اسد به معنای شیر است. با این تفاسیر به خوبی می‌توان درک کرد چرا دوست فلزی چنین نشانی در دائرهالبروج دارد.

این ربات در جریان رویداد امروز به وسط صحنه آمد و نمی‌دانیم چرا اما یک گل به رئیس شرکت شیائومی یعنی لی جون که در واقع می‌توان او را دلیلی برای تولد این ربات دانست هدیه داد. کمی بعد یک سلفی با خالق خود گرفت و صحنه را بدون هیچ مشکلی ترک کرد.

البته سایبروان که در واقع نام اصلی این ربات به حساب می‌آید، نخستین ربات ساخته شده توسط شیائومی نیست. اگر به خاطر داشته باشید، سال گذشته در همین حوالی ماه آگوست بود که شرکت چینی از سگ رباتیک با نام سایبرداگ رونمایی کرد. اما این ربات جدید اندکی پیشرفته‌تر است. صورت این ربات به شکل یک نمایشگر OLED دایره‌ای طراحی شده اما نشانی از اجزای صورت انسان در آن دیده نمی‌شود. با این حال سایبروان می‌تواند با دو میکروفون بشنود، دنیای اطراف خود را با نمای ۳D (سه‌بعدی) مشاهده کند و ۴۵ حس مختلف انسانی را هم که به صورت شفاهی بیان می‌شوند، درک کند. بدن این ربات به او اجازه می‌دهد ۲۱ درجه مانور بدهد که این کار را هم به لطف ۱۳ مفصل قدرتمند انجام می‌دهد.

اگرچه این ربات بسیاری از کاربران را شگفت‌زده کرد، اما قیمت بسیار بالایی دارد. طبق گفته‌های لی جون، قیمت هر سایبروان چیزی در حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار یوآن چین، معادل ۸۹٫۱۰۰ تا ۱۰۴٫۰۰۰ دلار است. این یعنی شیائومی برای تولید هر سایبروان به سرمایه‌ی بسیار زیادی نیاز دارد و در نتیجه هنوز آن را به تولید انبوه نرسانده است. البته باید در ابتدا مشخص شود که از این ربات‌ها قرار است در چه بخش‌هایی از زندگی یا کارهای شرکتی استفاده کرد تا بتوان گفت آیا می‌توان روی توانایی‌های آن‌ها حساب کرد یا خیر.

حال جالب خواهد بود ببینیم تسلا، شرکتی که تحت نظر ایلان ماسک قرار دارد چه واکنشی به این ربات شیائومی نشان می‌دهد. فعلا که تسلا عقب افتاده، باید دید آیا پاسخ آن به شیائومی دندان‌شکن خواهد بود یا خیر.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar سعید

    تلاشی مذبوحانه برای ایجاد غوغای رسانه ای
    همون کتانی چینی رو برادران چاینا ادامه می‌دادین بهتر نبود ؟؟؟؟
    حداقل مردمو از شر کفشهای فیک نجات می دادین

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه