اندروید ۱۱ بیشترین سهم را در مقایسه با سایر نسخه‌های اندروید دارد

۲ خرداد ۱۴۰۱ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

طبق جدیدترین اطلاعات منتشر شده، ظاهرا اندروید ۱۱ در مقایسه با سایر نسخه‌های اندروید، بیشترین سهم را از بازار سیستم‌عامل‌های گوشی در اختیار دارد.

اگر به خاطر داشته باشید، زمانی بود که گوگل هر ماه، اطلاعاتی را راجع به آمار نصب نسخه‌های مختلف سیستم‌عامل اندروید منتشر می‌کرد تا کاربران بدانند چه نسخه‌ای، بیشتر از همه در گوشی‌های هوشمند نصب شده است. اما کاربران آیفون چون مدت زمان زیادی از سوی شرکت سازنده یعنی اپل پشتیبانی می‌شدند، از این اطلاعات استفاده کرده و کاربران اندرویدی را که اکثر آن‌ها از نسخه‌های قدیمی این سیستم‌عامل استفاده می‌کردند، به سخره می‌گرفتند.

گوگل به مرور تصمیم گرفت این کار را انجام ندهد و میزان سهم هر سیستم‌عامل را منتشر نکند. شرکت آمریکایی شاید با خود فکر کرد با این کار فقط باعث می‌شود نظر کاربران به سمت  اپل جلب شود. اما سه سال پیش، گوگل باز هم نظر خود را تغییر داد و تصمیم گرفت میزان محبوبیت سیستم‌عامل‌ها را منتشر کند. البته نمی‌توان آمار منتشر شده را لزوما پای محبوبیت گذاشت. در واقع این آمار نشان می‌دهد چه تعداد از گوشی‌های اندرویدی، از یک نسخه‌ی خاص آن استفاده می‌کنند و خیلی ربط خاصی به محبوبیت ندارد. کم هستند کاربرانی که با تصور اینکه با نصب آپدیت ممکن است باعث کند شدن گوشی شوند، روی همان نسخه‌ی شرکتی بمانند. بنابراین آماری هم که در این مطلب قرار است شاهد باشیم، در واقع فقط اعداد و ارقام مربوط به نسخه‌های فعال اندروید است.

سه سال قبل که گوگل تصمیم گرفت بار دیگر آمار مربوطه را منتشر کند، اندروید ۹ به عنوان جدیدترین نسخه از اندروید، نرخ نصب بسیار پایینی داشت که البته این میزان بعدا افزایش پیدا کرد. در ماه نوامبر سال گذشته که دو ماه از عرضه‌ی اندروید ۱۲ می‌گذشت، اندروید ۱۰ توانست با سهم ۲۶٫۵ درصدی، بالاتر از اندروید ۱۱ با ۲۴٫۳٪ سهم، در صدر جدول قرار بگیرد. این نسخه از سیستم‌عامل اندروید واقعاً محبوب بود و قابلیت‌های زیادی را هم به گوشی‌های هوشمند اضافه کرد. در نتیجه تعجبی نداشت که کاربران با سرعت بیشتری به نصب آن بپردازند.

اندروید 11

آخرین اطلاعاتی هم که در اختیار داریم به روز نهم همین ماه بر می‌گردد. طبق این داده‌ها، ظاهرا اندروید ۱۱ فعلا بیشترین سهم را از بین نسخه‌های مختلف اندروید در اختیار دارد. این سیستم‌عامل اکنون روی ۲۸٫۳٪ از گوشی‌های اندرویدی نصب شده که رشدی ۲٫۱ درصدی را در مقایسه با شش ماه گذشته نشان می‌دهد؛ بازه‌ای که طی آن، اندروید ۱۰ هم افتی ۲٫۶ درصدی را تجربه کرد و سهم آن از ۲۶٫۵٪ به ۲۳٫۹٪ رسید.

اندروید ۹ که با نام پای شناخته می‌شود، با ۱۶٫۲٪ سهم در رده‌ی سوم قرار دارد و پایین‌تر از خود هم اندروید ۸-۸.۱ را با سهم ۱۱٫۶ درصدی می‌بیند. اندروید ۷-۷.۱، ۶، ۵-۵.۱، ۴.۴ و ۴.۱-۴.۳ هم به ترتیب با سهم ۵٪، ۳٫۹٪، ۳٪، ۱٪ و ۰.۴٪، در رده‌های پنجم تا ۹ قرار دارند. شما می‌توانید آمار دقیق را در تصویر بالا مشاهده کنید.

اندروید 11

توسعه‌دهندگان از اطلاعات موجود در این جدول استفاده می‌کنند تا متوجه شوند چه تعداد از کاربران را با عدم پشتیبانی از یک نسخه‌ی خاص سیستم‌عامل از دست می‌دهند

نکته‌ی جالب اما اینجاست که نمی‌دانیم اندروید ۱۲، جدیدترین نسخه از سیستم‌عامل گوگل چه وضعیتی در این لیست دارد. این سیستم‌عامل اگرچه هنوز روی یک سری از محصولات واجد شرایط نصب نشده اما از زمان عرضه‌ی آن تاکنون مدت زمان زیادی می‌گذرد. البته دلیل عدم انتشار اطلاعاتی در این زمینه می‌تواند به خاطر نحوه‌ی استفاده‌ی توسعه‌دهندگان از این داده‌ها باشد. طبق گفته‌های وب‌سایت ۹to5Google، توسعه‌دهندگان از این آمار و ارقام استفاده می‌کنند تا متوجه شوند اپلیکیشن آن‌ها چه تعداد کاربر را با عدم پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی اندروید از دست می‌دهد. طبیعتا در این شرایط، اطلاعات مربوط به اندروید ۱۲ و ۱۲L که جدیدترین نسخه از این سیستم‌عامل به حساب می‌آیند، خیلی مهم و ارزشمند به حساب نمی‌آید چون طبیعتا اپ‌ها از این نسخه پشتیبانی می‌کنند و توسعه‌دهندگان هم کاربری را از دست نمی‌دهند.

منبع: PhoneArena

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه