آموزش شخصی‌سازی نسخه وب Gmail

۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
جیمیل

جیمیل محبوب‌ترین سرویس ایمیل محسوب می‌شود و نسخه وب آن رابط کاربری ساده و مناسبی دارد. در کنار این موضوع باید به امکانات زیادی اشاره کنیم که شخصی‌سازی این رابط کاربری را امکان‌پذیر می‌کند. اگر خواستار شخصی‌سازی نسخه وب جیمیل هستید، این مطلب را از دست ندهید.

بزرگ و کوچک کردن نوار کناری

نوار کناری جیمیل یا Sidebar همان سمت چپ رابط کاربری است که گزینه‌های مربوط به اینباکس، موارد ارسال شده، پیش‌نویس و دیگر موارد این‌چنینی را در خود جای داده است. این نوار در گجت‌های کوچک‌تر می‌تواند فضای قابل توجهی را اشغال کند. برای تغییر دادن یا بستن کامل این بخش، بر آیکون به اصطلاح همبرگر شکل در سمت چپ بخش فوقانی کلیک کنید.

جیمیل

با این کار نوار کناری بسته می‌شود و فقط می‌تواند آیکون‌های اصلی را مشاهده کنید. اگر بار دیگر بر آیکون همبرگر کلیک کنید، این نوار کناری به حالت سابق برمی‌گردد.

جیمیل

انتخاب محتوای نوار کناری

در نوار کناری گزینه‌هایی وجود دارد که تقریبا بیشتر کاربران به آن نیاز دارند (مانند اینباکس) ولی در این میان می‌توانیم به گزینه‌های نه‌چندان پرمصرف مانند Important یا All Mail هم اشاره کنیم. در پایین این بخش، می‌توانید گزینه More را مشاهده کنید که به‌صورت پیشفرض موارد نه‌چندان پراستفاده را در خود قرار می‌دهد. هرکدام از این گزینه‌ها را می‌توانید با ماوس بکشید و در بخش More رها کنید تا مخفی شوند. همچنین عکس این فرایند هم امکان‌پذیر است تا گزینه‌هایی در دسترس شما قرار بگیرند. در ضمن با این کار، می‌توانید چینش گزینه‌ها را هم تغییر دهید.

جیمیل

مخفی‌سازی (یا انتقال) پنجره مربوط به چت گوگل Hangouts

اگر از جمله کاربرانی هستید که به ندرت از گوگل Hangouts برای چت کردن یا دیگر کارها استفاده می‌کنید، به‌راحتی می‌توانید این پنجره را مخفی کنید.

جیمیل

برای این کار، ابتدا بر آیکون چرخ‌دنده در سمت راست بخش فوقانی رابط کاربری کلیک کنید و سپس گزینه Settings را انتخاب کنید.

جیمیل

در این بخش، بر Chat کلیک کنید و بعد از انتخاب گزینه Chat Off بر دکمه Save Changes کلیک کنید.

جیمیل

با این کار، جیمیل بدون داشتن پنجره چت بارگذاری می‌شود. اگر می‌خواهید بار دیگر این پنجره را مشاهده کنید، در همان بخش مذکور گزینه Chat On را انتخاب کنید. اگر هم از گوگل Hangouts استفاده می‌کنید ولی نمی‌خواهید این پنجره در پایین نوار کناری قرار داشته باشد، می‌توانید آن را در سمت راست رابط کاربری قرار دهید. برای این کار، بار دیگر روانه‌ی بخش Settings نسخه وب جیمیل شوید.

با کلیک بر Advanced و با اسکرول کردن می‌توانید گزینه Right-Side Chat را مشاهده کنید. ابتدا گزینه Enable را انتخاب کنید و سپس بر دکمه Save Changes کلیک کنید.

جیمیل

با انجام این کار، پنچره چت به سمت راست رابط کاربری جیمیل منتقل می‌شود.

جیمیل

تغییر تراکم ایمیل‌های نسخه وب جیمیل

به‌صورت پیش‌فرض نسخه وب جیمیل، ایمیل‌ها را با فاصله زیاد بین آن‌ها نمایش می‌دهد که در این میان آیکون مربوط به فایل‌های پیوست هم دیده می‌شود. اگر می‌خواهید ایمیل‌ها را به‌صورت متراکم‌تر نمایش دهید، بر آیکون چرخ‌دنده در سمت راست بخش فوقانی کلیک کنید و سپس گزینه Display Density را انتخاب کنید.

جیمیل

با این کار، منوی Choose a View باز می‌شود و می‌توانید از بین سه گزینه Default، Comfortable یا Compact دست به انتخاب بزنید.

جیمیل

در حالت Default آیکون مربوط به فایل‌های پیوست نمایش داده می‌شود ولی حالت Comfortable اینگونه نیست. در حالت Compact هم علاوه بر عدم نمایش آیکون فایل‌های پیوست، فضای سفید اطراف ایمیل‌ها هم کاهش پیدا می‌کند. بعد از انتخاب هرکدام از آن‌ها، کافی است بر گزینه OK کلیک کنید. در هر زمانی که مایل هستید می‌توانید این تنظیمات را تغییر دهید.

نمایش فقط موضوع ایمیل در جیمیل

به‌صورت پیشفرض، جیمیل در صفحه اصلی در کنار موضوع، بخشی از محتوای آن را هم نمایش می‌دهد.

جیمیل

برای تمیزتر کردن این بخش و نمایش فقط موضوع، می‌توانید به راحتی چنین کاری را انجام دهید. بعد از انتخاب گزینه Settings، بر تب General کلیک کنید و در بخش Snippets گزینه No Snippets را انتخاب کنید و در نهایت هم بر گزینه Save Changes کلیک کنید.

جیمیل

با این کار، در صفحه اصلی نسخه وب جیمیل دیگر فقط می‌توانید موضوع ایمیل‌ها را بدون بخشی از محتوای آن‌ها مشاهده کنید.

جیمیل

فعال‌سازی بخش پیش‌نمایش ایمیل‌ها

مانند Outlook، نسخه وب جیمیل از پنل پیش‌نمایش بهره می‌برد ولی به‌صورت پیش‌فرض فعال نیست. برای فعال‌سازی این مشخصه بعد از کلیک بر آیکون چرخ‌دنده بر گزینه Settings کلیک کنید. بعد از انتخاب تب Advanced و اسکرول کردن به سمت بخش Preview Pane، باید گزینه Enable را فعال کنید و در نهایت بر دکمه Save Changes کلیک کنید.

جیمیل

با این کنار، نوار عمودی یا افقی مربوط به پیش‌نمایش ایمیل‌ها نشان داده می‌شود. البته جیمیل برای شخصی‌سازی این مشخصه هم امکانات زیادی را ارائه می‌دهد تا بتوانید با توجه به نیازهای خود جزییات عملکرد آن را تغییر دهید.

جیمیل

تبدیل آیکون‌های Mail Action به متن

زمانی که یک ایمیل را در جیمیل انتخاب می‌کنید، آیکون‌های mail action به نمایش در می‌آیند.

تبدیل آیکون‌های Mail Action به متن

اما اگر ترجیح می‌دهید به جای این آیکون‌ها متن‌های مختلفی به نمایش دربیاید، به راحتی می‌توانید چنین کاری را انجام دهید. برای این کار باید روانه‌ی بخش Settings شوید. ابتدا تب General را انتخاب کنید و سپس با اسکرول کردن به سمت بخش Button Labels بروید. در این قسمت، گزینه Text را انتخاب کنید و در نهایت بر دکمه Save Changes کلیک کنید.

تبدیل آیکون‌های Mail Action به متن

با این کار، بعد از از انتخاب ایمیل‌ها، موارد مذکور به‌صورت متن به نمایش درمی‌آیند. چنین گزینه‌ای به‌خصوص برای کاربران معمولی مناسب است که برای یافتن کاربرد مربوط به این آیکون‌ها با مشکل مواجه می‌شود.

تبدیل آیکون‌های Mail Action به متن

تغییر تعداد ایمیل‌های به نمایش درآمده

به‌صورت پیش‌فرض، نسخه وب جیمیل در هر صفحه ۵۰ ایمیل را نمایش می‌دهد. این موضوع برای سال‌ها قبل که سرعت اینترنت اصلا بالا نبود، یک ویژگی مناسب محسوب می‌شد. همین حالا هم افرادی که به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارند، چنین مشخصه‌ای مورد پسند آن‌ها قرار می‌گیرد.

تغییر تعداد ایمیل‌های به نمایش درآمده

اما حالا که بیشتر کاربران از اینترنت پرسرعت بهره می‌برند، می‌توانید به راحتی تعداد ایمیل‌های نمایش داده شده در هر صفحه را افزایش دهید. برای این کار ابتدا به بخش Settings سر بزنید. در تب General، به بخش Maximum Page سر بزنید و شمار مربوط به نمایش ایمیل‌ها را می‌توانید به حداکثر ۱۰۰ عدد تغییر دهید و در نهایت دکمه Save Changes را انتخاب کنید. با این کار، در هر صفحه می‌توانید ۱۰۰ ایمیل را مشاهده کنید.

تغییر تعداد ایمیل‌های به نمایش درآمده

انتخاب رنگ برای برچسب‌های جیمیل

در جیمیل با بهره‌گیری از برچسب‌ها یا همان لیبل‌ها می‌توانید نظم و ترتیب زیادی را برای ایمیل‌های خود به ارمغان بیاورید. در این بین، انتخاب رنگ برای برچسب‌های مختلف، نظم آن‌ها را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. برای این کار، ابتدا ماوس خود را بر برچسب موردنظر قرار دهید و سپس آیکون سه‌نقطه کنار آن را انتخاب کنید. سپس بعد از انتخاب Label Color می‌توانید رنگ موردنظر را به برچسب مذکور اختصاص دهید.

انتخاب رنگ برای برچسب‌ها

با این کار، برچسب‌های اعمال شده بر ایمیل‌های مختلف با رنگ‌های گوناگونی نمایش داده می‌شود و در یک نگاه اطلاعات بیشتری را دریافت می‌کنید.

انتخاب رنگ برای برچسب‌ها

شخصی‌سازی تب‌ها

در بخش فوقانی اینباکس، با تب‌هایی مانند Primary، Social و Promotions روبرو هستیم. برای شخصی‌سازی آن‌ها، ابتدا بر آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید و سپس Configure Inbox را انتخاب کنید.

شخصی‌سازی تب‌ها

در پنل به نمایش درآمده، می‌توانید نمایش تب‌های موردنظر را فعال یا غیرفعال کنید (غیر از Primary) و در نهایت هم باید بر دکمه Save کلیک کنید.

شخصی‌سازی تب‌ها

همانطور که گفتیم، تب‌های فعال شده در بخش فوقانی اینباکس قرار می‌گیرند و مواردی که غیرفعال کرده‌اید، در نوار کناری در بخش Categories قابل مشاهده هستند.

شخصی‌سازی تب‌ها

تغییر تم جیمیل

متن سیاه قرار گرفته بر پس‌زمینه سفید، «تم» (Theme) موردعلاقه تمام کاربران نیست. اگر می‌خواهید آن را تغییر دهید، بر آیکون چرخ‌دنده کلیک کنید و سپس گزینه Themes را انتخاب کنید.

تغییر تم

با این کار، تم‌های مختلفی نمایش داده می‌شود که با کلیک بر هرکدام از آن‌ها، می‌توانید پیش‌نمایشی را مشاهده کنید.

تغییر تم

بعد از انتخاب تم موردنظر، برخی از این موارد امکانات بیشتری را برای شخصی‌سازی ارائه می‌دهند که بعد از اعمال تغییرات باید بر دکمه Save کلیک کنید.

تغییر تم

در این مطلب به تعدادی از روش‌های مربوط به شخصی‌سازی نسخه وب جیمیل اشاره کردیم. اگر شما برای شخصی‌سازی جیمیل خود از روش‌های دیگری استفاده می‌کنید، این راهکارها را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: بهترین قابلیت‌های کمتر شناخته‌شده Gmail

منبع: How To Geek

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar وحید

    چطور میشه به ایمیل های دریافتی قدیمی تر دسترسی پیدا کرد؟ من نمیتونم به ایمیل های قدیمی تر در inbox دسترسی پیدا کنم.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه