آنچه شما گفتید: DC یا Marvel؟

۱۱ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

هفته‌ی گذشته و در قالب مطلب «شما بگویید»، سوال سختی از شما پرسیدیم؛ از شما خواستیم تا نگاهی به مجموعه کمیک‌های «مارول» (Marvel) و «دی‌سی» (DC) بیاندازید و به ما بگویید که به نظرتان، کدام یک از این دو شرکت، دنیا و قهرمان‌های بهتری دارند.

بازخورد بسیار خوبی هم از شما گرفتیم؛ طوری که مخاطبان دیجی‌کالامگ با شور و اشتیاق زیادی در این مطلب از مجموعه‌ها و قهرمان‌های مورد علاقه‌ی خودشان دفاع کردند و با دلیل و مدرک نکاتی که از مجموعه‌های مقابل دوست نداشتند را متذکر شدند.

کمیک‌های مارول و دی‌سی دوره‌های مختلفی را طی کرده‌اند. برای مثال در آغاز کار و دهه‌های ۴۰ و ۵۰ میلادی، کمیک‌ها بسیار بامزه بودند و حتی در بیشتر مواقع، جمله‌هایی مسخره را در خودشان جای داده بودند.

DC Marvel

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

کاربر عزیر MrVL همان ابتدا آمد و گفت که جواب دادن به سوال ما، کار راحتی نیست:

“این دو شرکت کلی داستان، شخصیت، ایونت، آرک و… دارند. هیچ کسی نیست که همه این ها رو خونده باشه، در ضمن این سوال کاملا مربوط به سلیقه افراد هست، هر دو کمپانی شخصیت های محبوبی دارند، هردو داستان های فوق العاده ای دارند، هر دو نویسنده ها و طراحان بزرگی را داشتند و…

مارول به دلیل وجود منابع بدی در ایران طرفداران متعصب زیادی داره.

انتخاب یک کمپانی بین این دو کاملا اشتباهه، چون سلیقه ها متفاوته و نظر افراد متفاوته.”

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

با این حال، «علی مشهدی» مطمئن بود که مارول مجموعه‌های مورد علاقه‌اش را دارد:

“قطعا مارول چون شخصیت ها و ارجین های جذاب تر و‌ واقعی تری داره”

‌‌‌‌‌‌

از سوی دیگر کاربر عزیر Mmd نوشته بود که مجموعه‌های DC را بیشتر ترجیح می‌دهد، چون واقعی‌تر هستند:

“DCهمیشه واقع گرایانه تر داستان ساخته و به جزئیات و حاشیه بیشتر توجه کرده. اما MARVEL تخیلی تر داستان سرایی کرده و مخاطبانش کم سن و سال تر اند. دنیای داستان ها DC همیشه بزرگتر بوده. با این حال DC با وجود پراکندگی های زیادی که داره،از هر داستان یک پایان واحد نساخته مثل بت من که بار ها وبارها توی کامیک بوک ها کشته شده.”

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

مدتی نگذشت تا بحث به جای اینکه به کمیک‌ها و دنیای دی‌سی و مارول مربوط باشد، به فیلم‌ها و مخصوصا شخصیت‌های بتمن و سوپرمن و از آن سو، آیرون من رسید. طوری که کاملا واضح بود بسیاری از کاربران، همانطور که moon.mahan گفته بود، کمیک‌ها را نخوانده و بیشتر فیلم دیده‌اند:

“٩٠٪‏ طرفدارای کمیک این دوران، این شخصیت هارو از روی فیلم ها میشناسن و اگه ۵٠ صفحه کمیک بهشون بدین حوصلشون سر میره که تا آخر بخونن. برای همینه که فیلمی مثل BvS ( که به نظر من بهترین فیلم کمیکیه که دیدم) طرفدارای زیادی پیدا نمیکنه.”

‌‌‌‌‌‌‌

«سالار» سعی کرده بود منطقی جواب سوال ما را بدهد، اما باز هم به پاسخ‌اش به فیلم‌ها ربط داشت:

“جواب که معلومه مارول چرا؟

۱- مارول شخصیت هاش پر قدرت تر و واقعی تر اند ولی دی سی نه ( ی مثال بعضی ها بر عکس حرفه منو گفتن ولی من با ی سوال جوابشونو میدم شما بین هالک و سوپر من کدومو عجیب تر و غیر واقعی تر میبینید هالک گنده وسبز میشه ولی سوپر من از چشماش اشعه ی ایکس شلیک میشه!!!)

۲- داستان های مارول بیشتر به هم ربط دارن ومثل ی پازل بزرگ میمونه که تو هر قسمت ی تیکش پیدا میشه مثل داستان انتقام جویان ۳ و ۴ که قراره اتفاق اصلی بیوفته”

‌‌‌‌‌‌

«امیر» هم چنین نظری داده بود، اما با عقیده‌ای مخالف امیر:

“به نظر من DC قطعا بهتره.دلایل زیادی هم وجود داره،یکیش اینکه شخصیت های منفی توی دنیای DC به اندازه ی شخصیت های مثبت طرفدار دارن،دلیلش هم اینه که روی این شخصیت ها به اندازه قهرمان ها کار شده مثلا یکی مثل جوکر برای خودش یه دنیایی داره در حالی که شخصیت های منفی Marvel چنگی به دل نمی زنند.
دنیای DC یه دنیای تیره تر و بزرگانه تره نسبت به دنیای Marvel که یه جورایی بچگانه ست،مخصوصا الان که حق ساخت فیلماش ماله Disney.
نظر شخصی من هم اینه که قهرمان های DC جالبترن و داستان های جالب تر و هیجان انگیزتری دارن.”

‌‌‌‌‌‌‌‌

«قلی» به نکته‌ی جالبی درباره‌ی قدمت بیشتر دی‌سی اشاره کرده بود:

“اگر تاریخچه شخصیت های مارول و دی سی رو نگاه کنید, اغلب شخصیت های دی سی به مراتب قدیمی تر از مارول هستند. مثلا شخصیت ددپول در حقیقت شخصیت دث استروک دی سی هست که چندین سال بعد از اون اومده, جالبه که دث استروک اسمش اسلید ویلسون هست (توی سریال ارو هم اسلید رو میبینید) و اسم ددپول وید ویلسون!”

‌‌‌‌‌

«حسین» نظر بسیار خوبی داده بود:

“انتخاب من مارول هست.

دی سی شرکت بسیار با قدمت و محترمی هست اما در این رقابت مارول رو برتر میدونم چرا که خلق اکثر شخصیت های دی سی مربوط به دوره جنگ جهانی است و همه قهرمانان دارای قدرت های خداگونه هستن که در دنیایی سیاه و سفید و خیر و شر به وجود آمدند و در طول سال های متمادی چندین و چند بار با تغییر جَو و محتوای داستانی و از آن مهم تر شخصیتی شدند.

نمونه بارز آن شخصیت های بتمن و واندر وومن که در طی دهه های مختلف از داستان های کاراگاهی و طنز تا داستان هایی تاریک و حتی گاهی علمی تخیلی پیش رفتند.

اما در سمت دیگر قهرمان های مارول بعد از آن دوران و پس از آزمون و خطا های ابتدایی که منجر به یک بلوغ نسبی شده بود، عمدتا هم توسط افراد محدودی مثل استن لی و جک کربی و … خلق شدند که موجب تشکیل دنیایی یک پارچه و کامل شدند.

که هر قهرمان خط داستانی و شخصیت مناسب خود را داشت.

از گستردگی دنیای مارول هم نگذریم که وجود همزمان ایکس من ، اونجرز ، دفندر ، فنتستیک فور و قهرمان های پرشمار تک رو مثل اسپایدرمن موجب تنوع بی نظیری شده است که دی سی از آن بی بهره مانده.

بد نیست بدانید تنها فروش کمیک های ایکس من از فروش تمام کمیک های دی سی بیشتر بوده.

همین جمله کافیست تا گستردگی دنیای مارول مشخص شود.”

‌‌‌‌‌‌

«سعید» هم نظری بسیار خوب و کامل داده بود:

“از جنبه کمیکی خب مارول دارای تعداد شخصیت های بیشتری داره و کمیک هاش خیلی بهم مرتبطه و بیشتر دارای fun هستش.شخصیت های مارول خوب پرورش یافتن و ماچهارشگفت انگیزو داریم ک نمونه یه گروه واقعی و خانواده متحدن.در ویلین ها مارول ویلینایی داره ک هدفای خاصی دارن و نسبت به قهرمانا تنفر خاصی دارن و غیر قابل پیش بینی اند.بنظرم مارول به هر نوع سلیقه و طرحی احترام گذاشته …اما دیسی کمیکایی دارک تر و غم انگیز داره (مثل بتمن و …)وکارکترایی تخیلی تر داره و ویلین خوب نسبت به مارول کم داره…

و اما چن تا مقایسه خوب:

۱-مارول در کل یونیورسی یکپارچه تر نسبت به دیسی داره.

۲-قهرمانای مارول دارای تناقض شخصیتی بیشتری هستن(برای مثال بروس بنر که بسیار باهوشسه اما وقتی تبدیل به هالک میشه احمق میشه)

۳-رابطه ویلین ها با قهرمانا در مارول بهتر از دیسی پردازش شده(ب جز بتمن و جوکر)

۴-مارول واقعی تر بنظر میرسه(مصلا ایرون من نسبت به رقیبش در دیسی ینی سایبورگ واقعی تره)

۵-در زندگی واقعی درک کارکترای مارول ساده تره.

۶-دیسی نسبت به مارول شخصیت های محوری بهتری داره.

۷-روابط رمانتیک در مارول بهتر دیده میشه

اما در بخش سینمایی مسلما مارول بهتری محسوسی داره زیرا برای هر فیلمی برنامه داره و از قبل طرح میریزه و فانه اما دیسی ناگهانی کارکتراشو وارد داستان میکنه .به شخصه امیدی به یونیورس سینمایی دیسی ندارم مگر اینکه واندرومن یا اکوامن فیلمای اختصاصیشون امیدی به دل هوادارابده.

به شخصه شوالیه تاریکی و سیویل وار و محافظین کهکشان رو بهترین فیلمای کمیک بوکی میدونم و بتمن و گرین ارو از دیسی و ولورین و دردویل و ایرون منو از مارول برترین شخصیتای کمیک بوکی میدونم.”

‌‌‌‌‌‌‌

«رادین خندان» هم نظر خوبی داشت:

“چه بحث کهنی ! من معتقدم اگر بخواهیم این دو دنیا رو بدون در نظر گرفتن سینما و فقط با کمیک مقایسه کنیم هر کدام یک ضعف بزرگ دارند ١- دنیای مارول تنوع بیش تری دارد که دی سی ندارد و این یک مزیت است ولی همان طور که خودتان اشاره کردید شخصیت های مارول فانتزی تر هستند و ما در دی سی و به خصوص کمیک های بتمن شخصیت های مخوف تر و جدی تری را شاهد هستیم ٢- دنیای دی سی ابر قهرمان های بیش از اندازه ! همه فن حریف دارد اگر شما دقت بکنید می بینید که شخصیت های مارول در بیش تر مواقع بسیار قابل لمس تر هستند در حالی که شخصیت سوپر من به تنهایی تمامی قدرت ها را داراست ! بنابراین مارول اگر چه تم جدی ندارد ولی بسیار منطقی تر است

در نهایت از نظر کمیک به نظر بنده می توان برگ برنده را به دی سی داد اگر چه رقابت بسیار تنگاتنگ هست”

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

به طور کلی، بسیاری از نظرات، بیشتر به فیلم‌ها و سریال‌ها اشاره داشتند، اما همانطور که دیدید، نظراتی هم بودند که به خود دنیای کمیک‌ها اشاره می‌کردند.

در ادامه باز هم این فرصت را دارید تا در مورد این موضوع که DC بهتر است یا Marvel با یکدیگر بحث و جدل کنید.

‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌Birthday_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۱ دیدگاه
 1. Avatar marvel fan

  سلام
  من خودم به شخصه نظرم کمی متفاوت تر از بقیه اس

  ۱ اینکه دنیای دی سی به شخصیت هاش بیش از حد به بعضی هاشون قدرت میده مثلا سوپرمن چرا واقعا باید این همه قدرت داشته باشه اونم فقط چون فضاییه.

  اما مثلا کاپتان امریکا/اسپایدرمن رو نگاه کنین اینا که موجودات ضعیفی بودن به دست خود بشر قوی شدن.

  ۲ تونی استارک یا بروس وین که هردوشون میلیونر بودن.واقعا تونی که خودش همه کارای لباسش رو انجام داد شاهکار بود(تازه پرواز هم می کرد). اما بتمن چی فقط بلده تو سایه باشه و همین ولی خب بازم کاراش خفنه

  ۳درباره ی فیلم های کالکشنی و کلا مربوط به هرکدوم از قهرمان ها دیسی همش بازیگراش چنج میشن و این نقطه ی ضعفشه مثلا جوکر_بتمن…البته مارول هم گاهی چنج میشه اما کم

  ۴داستان های مارول خیلی به هم ربط دارن و برای دیدن فیلماش باید از قبل چند تارو ببینی

  ۵ دیسی روی شخصیت منفی هاش خیلی خوب کار می کنه اما مارول هم خوبن

  ۶بنظرم مارول توی انتخاب کاراکتر هاش خیلی خوبه اما دی سی نه زیاد

  ۷ مارول جوایز فیلم هاش بیشتره نسبت به دی سی (منهای جوکر)

  در کل که هردو خفنن همین و این فقط نظرم بود

 2. Avatar amin

  یه نفر گفته بود شخصیتای مارول از دیسی بیشتره درصورتی کخ کسی که کمیک خونده میدونه که اصن اینطور نیست گاتهلم خیلی ویلن داره که همشون هم شناخته شدند ولی داخل مارول من به شخصه جز چندتا معروف کسی رو نمیشناسم
  در ضمن فروش زیاد اونجرز مثال خوبی نیست مث پراید که فروشش خیلی زیاده ولی کیفیت نداره در ضمن کمیکهای دیسی و فیلماش محدودیت سنی دارن کهباعث میشنبچه ها نتونن بخونن یا فیلماشو ببینن

 3. Avatar ناتاشا

  اول از همه من بی طرف میگم چون به شخصه فکر می کنم که هر دو برای سرگرمی هستند ولی خب اگر بخوام انتخاب کنم مارول و نکته که من اکثر فیلم و سریال های دو طرف رو دیدم می خواهم چند تا فیلم و آیتم موفقیت کمپانی ها رو بررسی کنم

  ۱:دیالوگ های مارول خیلی عمیق تر و جالب تر هستش مثلا انتقام جویان پایان بازی اون جایی که بلک ویدو خودش رو قربانی می کنه و یک عالمهه صحنات دیگه مال دی سی هم خوبه ولی اونقدر عالی نیست

  ۲:بازیگران مارول همشون تقرریبا اسکار و جوایز دیگه دارن ولی مال دی سی به ندرت همچین چیزی پیدا میشه!!

  ۳:عمق کارکتر ها:درسته که عمق کاراکتر هایی مثل بتمن و جوکر خیلی خوبه ولی تو دی سی فقط اینها هستند ولی تو مارول بلک ویدو یا مرد آهنی یا کاپیتان آمریکا و مرد عنکبوتی و… هستند که خیلی عمق دارند

  ۴:کارگردانهاککارگردان های مارول اکثرا اسکار و جوایز دیگه بردن و وسط کار نمی زارن برن ولی مال دی سی خیلی میذارن میرن

  ۵:لباس ها: لباس های دی سی بعضی هاش جذابه ولی مال مارول ۹۹درصد عالی هستن حتی اون هایی که کم حضور داشتند انصافا بهتر از دی سی بود

  ۶:فروش فیلم ها:فروش فیلم های مارول خیلی بهتره مثلا انتقام جویان پایان بازی پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شد و انتقام جویان جنگ بینهایت دوم شد همه ی رکورد ها رو شکستن این دوتا فیلم باقی فیلم های انتقام جویان و کاپیتان آمریکا و … هم خیلی پرفروش بودند ولی کدوم فیلم های دی سی لقب پرفروش ترین فیلم تاریخ رو گرفتن؟؟

  ۷:پیچیدگی فیلم ها: درفیلم های مارول خیلی داستان ها و صحنات پیچدگی های جالب و بحث برانگیزی دارن ولی مال دی سی کمتر پیچیده هستن

  فروش فیلم ها رو اون بالا چند تا رو گفتم و فقط میگم فیلم های: کاپیتان آمریکا جنگ داخلی و انتقام جویان۱ و انتقام جویان۲ و ثور رگنوراک به فروش بالای ۱میلیارد دلار رسیدند و فیلم های: انتقام جویان جنگ ابدیت و انتقام جویان پایان بازی به فروش ۲میلیارد دلاری و حتی نزدیک۳میلیون دلار رسیدند
  فیلم های دی سی هم چند تا نزذیک ۱میلیون دلار داشتند ولی به گرد پای مارول نمی رسه و دی سی فیلم های ضعیف بیشتری از مارول داره

  من نوجون هستم

  خب من دیگه حوصله ی خوانندگان محترم رو سر نمی برم و فقط در کلام آخر: ممنون از استودیوی مارول و آقای کوین فایگی و تمام دیگر افراذ دستن درکار استودیوی مارول

  بخصوص بازیگران محترم و کارگردان ها خیلی ممنون

  ممنون بخاطر همه فیلم ها

 4. Avatar بنده خدا

  سلام
  اگه بحث سر دنیا سینمایی هست که تنها فیلم های دی سی که من حاضرم ببینم سری دارک نایت هست اونم فقط به خاطر کارگردانش آقای کریستوفر نولان هست و گرنه پیوستگی فیلم های مارول به حدی زیاده که از سال ۲۰۱۱ دستکش ثانوس داخل فیلم ثور هست.
  پس به نظر من دیگه راجع به دنیای سینمایی حرف نزنید.
  ولی در دنیای کمیک تخصصی ندارم و نظری نمیدم

 5. Avatar کیارش

  ۱۰۰ % مارول بهتره عالی هست با اینفیتی وار دی سی یو فیتیله پیچ کرد با اندگیم خاکش کرد سال ها طول میکشه دی سی یه فیلم در حد اینفیتی وار بسازه زرشک

 6. Avatar علی

  سلام
  من اصلا فاز اون هایی که خیلی سربالا برمیگردن تو همین سایت میگن ایکس من از کل دی سی بیشتر فروخته رو نمیفهمم بعد خیلی هم ادعا میکنن باید با تحقیق حرف زد و بعدشم میگن ما مارول فن نیستیم و مخاطب های منتقدشون رو دی سی فن متعصبی خطاب میکنن که حتی یه کمیک نخونده!
  اول بگم شما هیچی از طرف صحبتت نمی دونی که میگی هیچی نمی دونی و نخوندی! شاید خونده و دیدگاهش اینه خب!
  دوم لازمه در واکنش به اصطلاح “گستردگی مارول” یادآوری کنم دو دهه پیش شرکت سونی در جواب مارول که همه کارکترهاش رو ۲۵ میلیون دلار میخواست همش بفروشه از روی ورشکستگی گفت فقط اسپایدر من رو میخرم بقیش مفت نمیرزه!(دقیقا همین لحن ها!)
  و بگم که شخصیت بتمن ۳ میلیارد و ۴۶۲ میلیون دلار تا حالا فروخته
  بعدش ایکس من ۲ میلیارد و ۴۱۸ میلیون
  ۳- اسپایدر من ۲ میلیارد
  ۴-سوپرمن ۲ میلیارد و … (منبع ۱)

  همچنین از لحاظ تعداد فروش
  ۱- سوپرمن بیش از ۶۰۰ میلیون
  ۲-بتمن بیش از ۴۶۰ میلیون
  ۳-اسپایدر من ۳۶۰ میلیون
  ۴-وان پیس ۳۴۵ م
  ۵-ایکس من ۲۷۰ م
  ۶-کاپتان امریکا ۲۱۰ م و … (منبع ۲)
  نسخه فروختن
  منابع :
  ۱)
  https://www.businessinsider.com/highest-grossing-superhero-franchises-in-the-us-2017-7
  ۲)
  http://ppcorn.com/us/the-top-9-best-selling-comic-books-of-all-time/

  اگرم این لینکا باز نمیشه فقط تو گوگل سرچ کنین ببینین کی بیشتر فروخته

  پیشنهاد میکنم یه مقدار بیشتر کمیک های دیسی بخونین مخصوصا کمیک های عصر های قدیمی مثل عصر طلایی و برنز و …
  خطاب به اون هایی که مارول ملموس تره و راحت تر قابل درک تره هم بگم خدمتتون که فقط یکی از شما دوستان میتونه به طور دقیق سفر های زمانی اونجرز اندگیم رو توضیح بده؟ و این که بار اول این فیلمو دیدین هم فهمیدین که اینقدر راحت جواب سوال قبل رو بله دادین؟
  من معتقدم دیسی به یک ریبوت نیاز داره با جدایی بیشتر از برادران وارنر. ولی خوب میشه بتونن گل گدوت و جیسون موموا و رو نگه دارن. شخصیت هایی مثل جوکر بتمن ددشات و … همش عوض نکنن و برنامه هاشونو عوض نکنن و بازیگر های متعهدی بیارن که بمونه و بسازه و قهر نکنه
  من مخلص اون مارولی هایی هستم که میدونن انتخابشون بر اساس چیزایی مثل عمق و ارتباط فیلم ها و کارکتراشون با همه و سه چهارتا کمیک خوندن
  اما خطاب به اون مارولی های حزب بادی بگم اگه وضعیت سینمایی مارول و دیسی برعکس بود و دیسی برنامه داشت و مارول دست افراد نالایقی مثل زک اسنایدر بود شما الان داشتی از دیسی تعریف میکردی بدون اینکه پیشینه شون رو بدونی 🙂
  امیدوارم دیسی بتونه به قدرت زمان کمیک هاش برگرده و مارول هم قذرتمندتر پیش بره تا رقابت جذاب بمونه 🙂

 7. Avatar AMIR TAHA

  از نظر واقعیت مارول بهتره مثلا
  ۱آیرون من واقعی تر به نظر میرسه یا سایبورگ
  ۲ کاپیتان آمریکا واقعی تره یا بت من
  ۳ اصلا تخیلی ترین شخصیت مارول رو مثال میزنم ثور واقعی تر یا سوپر من
  از نظر داستان هم مارول بهتره یعنی به همه نوع سلیقه احترام می ذاره مثلا این فیلم ها کاملا با هم متفاوت هستن
  ۱ونوم
  ۲روح سوار
  ۳هالک
  ۴ الکترا
  ۵ چهار شگفت انگیز
  ۶انت من
  ۷کاپیتان مارول
  از نظر کمیک نویسی مارول بهتره مثلا کمیک اسپایدر من از نظر فان بودن تصویر حرف ها و خیلی چیز های دیگه از کمیک بتمن بهتره
  از نظر تقلید هم دی سی بهتره ماشالله اومده از روی سرباز زمستان تقلید کرده بعد حرف از تقلید مارول میزنه
  دیگه حرفی ندارم به خاطر به برد جین گری از واندر وومن در فینال جدول قوی ترین شخصیت ها هم که شده با دوست دار دی سی کل کل نکنین

  1. Avatar marvel fan

   موافقم

 8. Avatar سروش

  به نظر من مارول خیلی از دیسی بهتره به چند دلیل ۱- قهرمان های مارول خیلی از قهرمان های دیسی قوی تر است ۲- دیسی از شخصیت های مارول تقلید میکنه یکی مثل ثور ساخت ویکی مثل هالک و…… ۳- فیلم های مارول جذاب هستند و هیجان انگیز و غیر قابل پیش بینی ولی فیلم های دیسی همه غمگین واصلا جذابیت ندارد ۴- حتی قهرمان های شرور مارول قوی تر از دیسی است مثل تانوس-هلا خواهر تور که توانست چکش تور را بشکنه-سورتور-دورمامو در نهایت مارول از ذیسی خیلییییییییی بهتره

 9. Avatar erfan roshani

  اگر دقت کنیم خیلی ها در دی سی یک شخصیت یا نهایت دو شخصیت را دوست دارد مثل خودم من عاشق گرین ارو هستم ولی بقیه شخصیت های دی سی را دوست ندارم.درواقع میخوام بگم بین قهرمانان دی سی میشود ساده تصمیم گرفت معمولا یا همه گرین ارو رو دوست دارن یا بتمن ویا سوپرمن ولی در مارول تصمیم گیری سخت است من که نمیتونم بگم در مارول کدوم قهرمان را دوست دارم در واقع من همه ی شخصیت های مارول را دوست دارم

 10. Avatar Gost

  این بحث خیلی خیلی کش دار شده اگه می خواین بفهمین کدوم بهتره به جز سریال و فیلم سینمایی باید به سراغ بازی ها هم برید که متوجه می شین که مارول بیشتر انرژی خودشا روی فیلم های سینمایش می زاره برای همینم از نظر فیلم سینمایی خیلی قوی تر از دی سی هستش ولی از نظر بازی و داستان دی سی خیلیل خیلی بهتر از ماول هستش

 11. Avatar امید

  به نظر من مارول و اگه بتمن هم جزو مارول بود با قاطعیت میگفتم مارول ولی فقط به خاطر حضور بتمن در دیسی کار سخت شده ولی باز هم دی سی را ترجیح میدهم.

  1. Avatar یاسین

   دقیقا تمام دلیلت بتمنه

 12. Avatar سورن

  ببینید من برای هردو کمپانی احترام قاعل هستم و مارول و دی سی هردو قهرمانای
  واقعا خوبی دارند من نمیتونم بگم فقط قهرمانای دی سی رو دوست دارم و بگم اصلا از مارول و قهرماناش خوشم نمیاد
  همونطور که نمیتونم بگم فقط مارول عالی و دی سی ارزش نداره هردو طراح ها و قهرمانای عالی دارند
  اگه بخوام روراست باشم به نظرم علت اینکه بعضی ها(معمولاعامه مردم)در نظر سنجی مارول رو بیشتر دوست داشتند این ها هستند

  ۱-مارول قهرمان ها و ویلن هایی رو داره که از لحاظ شخصیتی در دنیای واقعی وجود دارند به عنوان مثال عرض میکنم:

  مردعنکبوتی که یک شخصیت بسیار محبوب در دنیا هستش(من به شخصه زیاد خوشم نمیاد ولی به نظر و علاقه مندی های کاربر ها احترام میذارم) اگه بخوایم قدرت هاشو فاکتور بگیریم ویژگی های شخصیتی او دردنیای واقعی وجود دارد

  ۱-اون مسولیت پذیره

  ۲-سخت کوش و باهوش هستش

  ۳-به مردم کمک میکنه
  و…..
  متاسفانه الان دیگر ویژگی های این شخصیت به ذهنم نمیرسه کلا میگم درکش و ارتباط برقرار کردن با هاش راحت تره(این ویژگی هارو شخصیت های دی سی هم دارا هستند ارتباط با انها هم راحت هستش)

  ۲-ایرون من

  بله کی فکروش میکرد شخصیت تونی استارک از روی میلیاردر معروف ایلان ماسک الهام گرفته شده باشه اما این چیزی نیست که میخوام بگم بیاین منحرف نشیم

  ویژگی های شخصیتی:

  ۱-باهوش

  ۲-سخت کوش

  ۳-اعتماد به نفس

  ۴-اراده قوی

  توجه کنید که این ویژگی هارو خود ایلان ماسک هم داره

  یعنی اولا اون توی مدرسه توسط قلدر ها اذیت میشده تا جایی که کارش به بیمارستان کشید که نشان دهنده اراده و سرسختی اون هستش
  بعد اون یه برنامه نویس موفق و میلیارد هستش که اشاره داره به باهوشی تونی استارک

  خوب اینا فقط گوشه ای از تشابه قهرمانان مارول با انسان های دی سی هستن (یه باره دیگه بگم من مارول فن نیستم)

  حالا بریم سراغ ویلن های مارول
  ببینید میخوام فقط یه دونه مثال بزنم چون میخوام برم سراغ دی سی بعدش

  دشمن شماره یک مردعنکبوتی گرین گابلین یا نورمن ازبورن

  خوب نورمن ازبورن از لحاظ شخصیتی خیلی بی ثباته کلا روانی شبیه یه ادم افسرده داغونه اگه به سایتwww.spidey.ir برید اونجا خیلی خوب شخصیت نورمن و بچگیش رو توضیح داده

  ویژگی های شخصیتی:
  تنها چیزی که میشه در موردش گفت اینه که یه روانی با هوشه جامع ستیز افسار گسیخته هستش که با پسرش رفتار بدی داره و اونو مقصر مرگ همسرش میدون(توی سایت که ادرس دادم هستش بنیانگذارشم سطح علمیه بالایی داره و اصلا تعصبی نیست اینو میگم چون خودم بخاطر بعضی از نقدایی که توی سایت میکرد فکر میکردم ادم تعصبی هستش بعدش دیدم نه نیستش)
  خوب بچگی سختی داشت
  بذارید یکم بیشتر توضیح بدم
  ۱-باباش یه مخترع بود که ورشکسته شد و با کمربند اونو میزد
  ۲-یه بارم اونو انداخت توی عمارت قدیمی خودش که ترسناک بود بعدش مجبورش کرد شب رو اونجا سپری کنه که خودش میگفت شب صدای یه مو جود گابلین مانند رو میشنیده
  ۳-بعد همسرشو از دست داد

  کلا خیلی وضعش خرابه

  خوب الان میگید یه همچین ادمای روانی توی جامعه نیستن

  در جواب دوستی که گفتن دنیای مارول برای بچه ها هستش توی کمیک مردان ایکس ولورین به صورت وحشتناک دوستاشو میکشه
  یکی دیگه گوشت تن هم تیمی خودشو میخوره الان اسم این کاراکتر یادم نیست
  دوستان شما یه مقدار سریال پانیشر یا دردویل رو ببینید این کجاش برای بچه هاست کجای کمیک پانیشر یا سریالش برای بچه هاست شما اونارو ببینی(سریالارو میگم)باید بری با والدینت بخوابی چنان ذهن رو داغون میکنن که نگو

  دوستان باردیگه بگم من طرفدار مارول نیستم و طرفداری کسی رو نمیکنم

  خیلی زود با بخش دوم که مربوط به دی سی هست برمیگردم

 13. Avatar سینا

  باید به این نکته اشاره کنم که در بحث تقلید مارول از دی سی پیشی گرفته:ویژن،ثانوس،اونجرز،مون نایت،گلادیاتور،سنتری،کوئیک سیلور و‌……
  در بحث خداگونگی هم باید بگم مارول هم دست کمی از دی سی ندارد:گلادیاتور،هالک،سنتری،ثانوس با آن دستکش بی نهایت و….
  در رابطه با فیلم من خودم هم ازbvsخوشم نیامد ولی من در مردپولادین مشکلی نمیبینم و آن را به عنوان شروع خوب میدانم حتی بهتر از پلنگ سیاه….ثانیا در دنیای کمیک مانند هر تجارتی ما همیشه افت و صعود داشتیم و ما نمیتونیم بخاطر نبود داستان خاص در یک سال برچسب بد بودن به دی سی بزنیم بعدش هم…اگر مارول داستاناش فروش میکنه بخاطر فیلماشه..بخاطر استفاده از یک ایده ی تکراری و خراب کردن شخصیته…..فروش کمیک سیکرت امپایر از شماره ی۲ افزایش یافت که آن هم بخاطر بد شدن کاپیتان آمریکا بود!
  من اینو میگم چون میدونم فیلمهای مارول بعد ۱۰سال به غیر از دو فیلم جنگ داخلی و Av3همه کلیشه ای هستند.متاکریت اینو بارها ثابت کرده.خواهشا بخاطر تعصب و علاقه ی شدید اسم این دو کمپانی را با حرف های بی ربط خراب نکنید…ممنونم

  1. Avatar i.a_1962

   جناب اقای سینا شما مثل اینکه درست قضیه خدا مانند بودن شخصیت های دیسی رو متوجه نشدی ثانوس رو مثال زدی ایا ثانوس شخصیت مثبتیه؟مهم تر از اون به نظر شما ثانوس با دستکش بینهایت خدا ماننده درسته؟همتای او دارکساید در دیسی واقعا یه خداس!(در ضمن محض اطلاعتون ثانوس هیچ ربطی به درکساید نداره و از شخصیت نیو گادز به نام«متران»الهام گرفته شده،(هردوشون روی یه صندلی معلق میشینن!)پس لطفا با اطلاعات کامل نظر بدید(جالبه خود متران هم از واچر مارول کپی برداری شده)یعنی واقعا به نظرت سوپرمن مرد پولادین مشکلی نداره؟سوپرمنی که انقد از منبعش فاصله گرفته و گردن دشمناش رو میشکنه؟با کمال احترام شما هیچ چیزی درباره سوپرمن نمیدونید و عمرا تا حالا یه کمیک خونده باشید!این ورژن سوپرمن اتفاقا بد ترین انتخاب بود برای شروع دنیای سینمایی دیسی حتی متعصب ترین فن های دیسی هم اینو قبول دارن؛تازه شما حرفی زدید که از اون هم عجیب تره بهتر از پلنگ سیاه؟واقعا کسی که همچین نظری میده اگه فرض کنیم تا به حال کمیکی هم نخونده باشه باید بدونه که بتمن علیه سوپرمن یه فیلم افتضاح و شکست خورده محسوب میشه
   (جاستیس لیگ هم همینطور در کل اگه دیسی همین فرمون رو بره قشنگ به فنا رفته)شما که دم از متاریک میزنی باید بدونی پلنگ سیاه نمره۸۸رو گرفته(بالاتر از نمره کل فیلمای سگانه ی‌نولان وسینمای دیسی) و bvs48اونوقت بتمن علیه سوپرمن رو فیلم بهتری میدونی؟این تعصب کورکورانه و بد تر از اون شما حتی فیلم پلنگ سیاه رو ندیدی فقط بنظرت مارول بچه گونس و تم دارک و خفن اسنایدر خیلی خوبه
   اره ما تو کمیک افت و صعود داریم ولی میدونی فقط کمیک های ایکس من مارول به اندازه کل کمیک های دیسی تا حالا فروش کرده؟ما فقط به خاطر یه نبود یه داستان برچسب بد بودن نزدیم به دیسی به خاطر اینکه دیسی یه متقلبه همین سیکرت امپایر که میگی وقتی چاپو شد یه مدت بعد یه کمیک با همین ایده چاپ شد به نام «نایت وینگ نظام جدید»رو چاپ کرد.
   داداچ داری برعکس میگیا معمولا فیلما به خاطر کمیک فروش میکننن،الان یه سوال کی و کجا مارول از یه ایده ی تکراری استفاده کرده؟و کجا مارول شخصیتو خراب میکنه؟باشه اصلا قبول مارول از ایده تکراری استفاده میکنه دیسی که اینهمه شخصیتاشو بعد نیو ۵۲عوض کرد چرا فروش نمیکنه؟اون از واندر وومن،استار فایر،بت وومن و کلا هرچی شخصیت معنث، پس لطفا قبل از نظر دادن یکم تحقیق کنید اگه مارول میخواست فروش کنه تا الان مث دیسی هزار تا اوریجین واسه شخصیتاش مینوشت(اره منظورم با واندر وومن بود)اگه مارول میخواست فروش کنه تا الان هزار بار تاریخچشو ریبوت کرده بوداگه مارول بخواد میتونه به شعور هوادارا احترام نذاره و همون اول جنگ داخلی رو بسازه ولی این کارو نمیکنه) اگه زک و رفقا نمیتونن یه شخصیت پردازی درست حسابی در بیارن از شخصیتا چرا مارول میتونه؟اصلا باشه مارول از ایده های تکراری استفاده میکنه چرا اونجرز فیلم خیلی موفق تری نسبت به جاستیس لیگه؟
   داداچ داری اشتب میزنیا! ما از همون شماره صفر میدونستیم کپ خبیث شده و جالب تر از اون میگی مارول به خاطر فروش شخصیتشو خراب کرد.
   وقتی هال جردن تبدیل به پارالاکس شد ایا ما دیسی رو متهم کردیم؟در ضمن این یه امر عادی توی دنیای کمیکه «جنجال برای فروش بیشتر»البته مارول عقلش رسید و تو همون کمیک کاپتان اصلی رو برگردوند و یه اثر خوب خلق کرد نیک اسپنسر واقعا نویسنده تواناییه.
   شما میگی کمیک های مارول غیر جذابن و فقط به خاطر موارد بالا فروش میکنن خب کمیک های پر فروشی مثل تهاجم مخفی یا جنگ های پنهان رو چی میگید؟ اآنا هم به خاطر خراب کردن شخصیت بود؟اتفاقا دیسی خیلی بیشتر از مارول از این شگرد های فروش بیشتر استفاده میکنه وکلا از هرچیزی که میبینه سود میکنه میخواد کپی کنه(اون جریان نایت وینگ نظام جدید)(یا وقتی که دید مارول با اونجرز به سود رسیده خیلی سریع اقدام به ساخت جاستیس لیگ زد واقعا الان چه نیازی بود به جاستیس لیگ؟یا حتی bvs جنگ داخلی برای این موفق شد که ما شخصیت هارو میشناختیم دلیلشون رو برای جنگ با هم میدونستیم،میدونستیم که اونا دو تا دوست بودن که به خاطر عقایدشون دوستی شون تبدیل به دشمنی شده و واقعا هم شاهد مبارزه خوبی بودیم بین کاپ،باکی وتونی ولی bvsچی؟ یه مبارزه بی معنی و و تقریبا افتضاح و بد تر از اون با یه کلمه تموم شد:مارتا!
   خب این یعنی چی؟ یعنی این که دیسی و اسنایدر شمارو یه مشت احمق فرض کردن که به اسم بتکن علیه سوپرمن فقط جیب هاتون رو خالی کنن و به سود برسن! این یعنی طماع بودن!
   نه خیر جناب شما اینو میگی چون واقعا یه دیسی فن متعصبی (البته شک دارم چون چیز خاصی هم از دیسی نمیدونی)الان فیلم هایی مث ایرون من ۱،سیویل وار،کاپتان امریکا۲،کاپتان امریکا:نخستین انتقامجو،ایرون من۳(البته میتونست بهتر باشه) پلنگ سیاه،اسپایدر من هوم کامینگ، اونجرز یک و دو اینا دقیقا کجاشون کلیشه ای بود؟شما نمیتونی یه دلیل بیاری حد اقل که ادم بتونه خلافشو ثابت کنه؟حتی همون انت_من می ارزه به کل سینمای دیسی(بجز واندر وومن)همون متاریک هم بار ها ثابت کرده فیلمهای سینمای دیسی ده ها پله پایین تر از سینمای مارولن.
   و لطفا شما هم وقتی از چیزی اطلاع ندارید و با مارول اشنایی ندارید(همچنین با دیسی)مارول رو متهم به چیزی نکنید یا حد اقل چند تا دلیل بیارید (به خدا چیز خوبیه یبار امتحان کنید:-)
   منم میتونم همینطوری الکی بیام بنویسم پلنگ سیاه برترین فیلم قرن ۲۱(قابل توجه نولان پرستان عزیز)
   امید وارم براتون کافی بوده باشه اگه خواستین جواب بدین لطفا با دلیل حرفتون رو بیان کنید.

   باتشکر.

 14. Avatar سینا

  دیسی و مارول سابقه ی طولانی در سرگرم کردن ما دارند.اما در این زمینه دی سی بهتر است.
  از لحاظ سینما من به مارول علاقه نشان میدهم اما فقط به دلیل فیلم هایی مانند جنگ داخلی و اونجرز۳ چون چیزی را نشان دادند که کلیشه ای نبود.اما من به شخصه فیلم های دی سی را نو و خاص میدونم…فیلم هایی مانند مردپولادین،سوپرمن۲ و۱،سری بتمن نولان،واچمن،وی مثل انتقام.اگر به این فیلم ها نگاهی بیاندازیم میبینیم که در هر فیلم گرچه هدف یکی است اما نحوه ی رسیدن بسیار مجذوب کننده تر و خاص تر است.
  ما در دنیای دی سی اشخاص بسیار متنوع با گذشته ها و فلسفه های مختلفی داریم گرچه مارول هم دسته کمی ندارد:سوپرمن خدایی است در میان انسان ها که خدابودن رو دوست ندارد و فلسفه ی بسیار نمادینی دارد:نهایت قدرت نهایت انسانیت را نمیاورد
  بتمن:انسانی کا از همان کودکی با تاریک ترین جلوه های زندگی آشنا شده و این دلیل وجود شخصیت خشک اوست
  واندوومن:بیگانه ای از سرزمین خدایان که میخواهد انسانیت و انسان بودن را در جهانی مملو از جنگ بیاموزد
  فانوس سبز:اراده ای که ریشه در ترس دارد
  اگر دقت کنید میبینید که این فلسفه ها از قواعدی نو و منحصر به فرد استفاده کرده اند که الگو برداری از آنها تا بحال موفق نبوده مانند گلادیاتور و سنتری از مارول یا مون نایت از مارول و…..
  اما شیمی و روابط در دنیای مارول بهتر است
  شخصیت های منفی در دی سی از فلسفه هایی پیروی‌میکنند که برای ما هم آشنا است و گاهی هم پیچیده:جوکر،لکس لوثر،سینیسترو،کاپیتان کولد،بلک مانتا و‌…….
  در آخر باید بگویم که دی سی با اختلاف تنگاتنگ از مارول بهتر است

  1. Avatar سورن

   بسیار نظر جالبی هستش

  2. Avatar Amir taha

   ببینید آقای سینا دیسی یا هدفش فروشه زیاد یا قشنگ بودن. اگه هدفش قشنگ بودن پس چرا فیلمی مثل بی وی اس ساخت؟
   پس دی سی هدفش فقط فروش زیاده. حالا شاید بگین اگه هدفش فروش زیاده پس باید فیلم قشنگ باشه که زیاد فروش بره. خب ساده است اسم دو تا شخصیت معروف رو کنار هم گذاشت که مثلا مردم فکر کنن خفنه و بشینن نگاه کنن. آخه کجای دنیا بخاطر اینکه دوتا دشمن اسم مادراشون یکی بوده باهم آشتی میکنن. البته فیلم بی وی اس خیلی فروش نرفت ولی هدفش جلب رضایت بیننده نبود

 15. Avatar علی

  خب معلومه که مارول بهتر چون داستان هاش هم جدیدن هم به هم مربوط هستن و البته از روی تعداد فیلم ها و فروششون هم می تونیم بهفهمیم دی سی هیچ وقت به پای مارول نمی رسه

 16. Avatar یکتا

  من طرف دار دی سی بودم. اما زمانی که فیلم ثور راگناراک دیدم به فیلم های سینمایی مارول علاقه پیدا کردم مارول واقعا عالی و به نظر من دی سی زمانی که فیلم بتمن علیه سوپرمن را ساخت به رده ی خیلی پایینی رسید مثلا من اصلا از سوپرمن خوششم نمی آید. و به نظر من سوپر یک شخصیتی که آنقدر قدرت دارد که کسی نمی تواند با او بجنگد به همین دلیل اتفاق خاصی برایش نمی افتد تصور کنید ما تا ابدیت زنده بمنیم حب زندیگی برای ما خیلی بی مزه است. من عاشق شخصیت ثور و کاپیتان آمریکا هستم مخصوصا ثور.
  در حال حاضر نظر من مارول است.

 17. Avatar محمد

  BvS کجا بهترین فیلم کمیک بوکیه دی سی اقتباس های درستی ازش نشده و بیشتر تجاری بوده اما مارول واقعا خیلی خوب دنیای سینمایی اش شروع شد و داره ادامه پیدا میکنه اما دنیای سینمایی دی سی واقعا با یک فاجعه شروع شد که تنها فیلم کمیک بوکی که بنظرم ازش بدتر بود شاید بتمن و رابین بود و بازیگر های خوبی هم برای دیسی نبود یک شخص دائم الخمر و که اضافه وزن داره برای شخصیت بتمن که تنها قدرتش بدنشه و هوشش اما دقت کنید که چه بازیگر خوبی برای آیرون من اومد رابرت داونی جونیور که انگار تونی استارکه عین کمیک بوک ها سوپرمن دی سی واقعا باعث میشه آدم ندونه باید بخنده یا گریه کنه همش اخم میکنه چند تا جمله بی معنی میگه توی BvS دادگاه دچار آتش سوزی شده حدس بزنین سوپرمن چیکار میکنه؟ وایمیسته و اخم میکنه توی کمیک بوک ها هم دیسی داره از شخصیت های فوق العادش سوءاستفاده میکنه و دیسی اون کیفیت قدیم رو نداره رویداد هاش خیلی خوب نیست اما مارول هر سال داستان های عالی بیرون میده توطئه کلونی و سکرت وارز و سکرت امپایر اما واقعا رویداد دیسی که به اندازه این سه خوب باشه چند وقته که نیومده؟

 18. Avatar یاسین

  اگر بخواهیم کار این دوشرکت رو به فیلم و کمیک تقسیم بندی کنیم نکته اصلی شخصیت ها خواهد بود که به هردو جان می بخشد . و در کل دی سی شخصیت های غیر واقعی تر و افسانه ای دارد { البته به غیر از بتمن و گرین ارو } بنابراین افراد بزرگسال وجوان وهمچنین نوجوانان واقع بین اینگونه شخصیت ها را قبول ندارند . درست برعکس دی سی مارول شخصیت های واقعیتر دارد و هرکدام انها برای قابلیت های خود دلیل حدودا موجهی دارند . همچنین فیلم های مارول داستان های جالب و پر محتوی داشته و بازیگران بهتری دارند . اما از نظر کمیک بوک می توان هردو را یکسان دانست . پس در کل مارول بهر از دی سی است .

 19. Avatar CAPITAN MOHAMAD

  به نظر من دی سی (به جز سه گانه بتمن ) بقیه فیلم هاشو بد ساخته برای مثال bvs که من حداقل می‌تونم پانزده تا ایراد بگیرم در ضمن برنامه ریزی های دی سی بسیار بده آخه یکی نیس بگه تو که تو تریلر فیلم جاستیس لیگ سوپر من رو نشون دادی که زنده ست چرا تو فیلم bvs میکشیش
  دی سی از لحاظ فیلم سازی بسیار از مارول عقب هستش و تمام این مشکلات ضعف کارگردانی رو می‌رسونه
  از اون طرف یکی از نقاط قوت مارول ربط داشتن فیلم هاش به همه یعنی تو هر قسمتی که ببینی انگار داری یه تیکه از پازل رو میچینی امید وارم دی سی در فیلم جاستیس لیگ تمام این ضعف هارو جبران کنه ولی هر چقدر هم زور بزنه باز هم به جذابیت فیلم هری مارول نظیر اونجرز و محافظان کهکشان نمیرسه

  مرسی که خوندی????????

  1. Avatar i.a_1962

   البته جناب همون سگانه نولان هم ایرادات و اشکالات زیادی داره و نمیشه بهش گفت فیلم کمیک بوکی
   منم میتونم از بی وی اس پنجاه تا ایراد بگیرم یه سرچی تو گوگل بکنید
   راستی در مورد جاستیس لیگم باید نا امیدت کنم چون دیسی اونم گند زد.
   همین پلنگ سیاه نمره متاش بالا تر از فیلمای سگانه نولانه.

 20. Avatar comic fan

  من به شخصه هردو رو قبول دارم و برای مقایسه از چهار طریق برخورد میکنم
  سینمایی: از لحاظ سینمایی قطعا مارول کارش رو بهتر انجام داده چراکه در طول چند سال گذشته شاهد بودیم که متوسط نمره فیلم های مارول ۸.۱ بوده و متوسط فروشش بالای یک میلیارد در حالی دی سی به جز سه گانه کریستوفر نولان حتی به این عدد نزدیک هم نشده
  سریالی: هردو خوب عمل کردن اما نظر کاربران imdb بیشتر به سمت سریال هایی مث daredevil با نمره ۸.۸ و legion با نمره ۸.۷ بوده تا سریالهایی مث فلش با نمره ۸ و ارو با نمره ۷.۸
  گیمینگ: در بازیهای اندرویدی و کنسولی قابل حمل مارول بسیار قدرتمند عمل کرده به طوری که الان بیش از ۸۰۰ میلیون گیمر فعال انلاین در معروف ترین بازی سوپر هیروییک مارول یعنی mff داره
  ولی تو بازی های کنسول های نسل جدید مث ps4 و xbox دی سی با بازی هایی مث arkham origins و injustace بهتر بوده
  کمیک: تو این بخش رقابت تنگاتنگ و حساس و هردو به هم نزدیک هستن

  1. Avatar i.a_1962

   ببینید الان جناب اقای کمیک فن چن تا دلیل خوب اورده برای حرفش تو همه زمینه ها با هم دیگه مقایسشون کرده (با دلیل)
   البته تو زمینه کمیک این چند ساله بجز بتمن بقیه کمیک های دیسی داره افت میکنه
   از نیو۵۲به بعد خراب کرد با به گند کشیدن شخصیت های معنثش

 21. Avatar kasra

  راجع به قهرمانای دی سی و مارول نظر نمیدم ولی راجع به ویلن هاشون میدوم مارول خیلی بهتره از دی سیه چون دارای ویلن های به مراتب خطرناک تر از دی سیه

  1. Avatar محمد

   از نظر من مارول بهتره اما بهترین ویلن دنیا دست دیسی هستش جوکر! جوکر وقتی کتک میخوره میخنده میره زندان میخنده تنها هدفش نابودی بتمنه و تنها راه متوقف کردنش کشتنشه که بتمن هیچوقت ازش عبور نمیکنه جز اون دیسی ویلن های عالی دیگه ای هم داره لکس لوثر و ریورس فلش و…

   1. Avatar ارام

    نه گرین گابلین بهترین ویلین شناخته شده چون تنها هدفش نابودی اسپایدرمن از روی نفرت که هیچ ویلینی اینقدر نفرت نداشته
    نمیگم جوکر بده ولی هدف اصلیش نابود کردن گاتهام تا کشتن بتمن

   2. Avatar i.a_1962

    البته به نظر من لوثر یه سر و گردن از جوکر بالاتره یه جورایی تک بعدی نیست
    سایت crbاینطوری رتبه بندی کرده
    ۱۰ریورس فلش
    ۹لوکی
    ۸سینسترو
    ۷رد اسکال
    ۶دارکساید
    ۵مگنتو
    ۴لکس لوثر
    ۳گرین گابلین
    ۲دکتر دووم
    ۱جوکر

 22. Avatar ALIREZA22

  درحال حاضر تنها چیزی که داخل دیسی از مارول برتره انیمیشناشه که داره پیشرفت میکنه و بالاخره دیسیو رد میکنه فیلم سازی که اصلا حرفی درش نیست که مارول خیلی عالیه دی سی به جز ۳ گانه بتمن چیز درستی نداره توی کامیکم نمیشه ناخق گفت هردو کامیکای خیلی جالبی دارن اما از لحاظ فروش من هرچی دیدم فروش مارول بالاتر بوده مثال خیلی خوبشم شماره ۱ مردعنکبوتی شگفت انگیز که پرفروش ترین کامیک قرن شد یا همین امپراتور مخفی که تازه اونده الکی نیست که لقب ایده سرا بهش میدن الان مطمئنم خیلیا توی جواب میگن نه مارول از دی سی شخصیتاشو کپی کرده و این چیزا باید بگم که شخصیاتای مارول و دی سی زمین تا آسمون با هم فرق دارن ددپول بذله گو هست اخه چیش شبه دث استروکه؟؟ یا گرین اررو برخلاف سریال اررو خیلی شوخ طبعه نه مثل هاکای که جدیه
  در اخر میگم این نظر من بود به نظر بقیه هم احترام میزارم بستگی به سلیقه خود طرف داره ولی چندتا از دوستان که گفته بودن bvs شاهکار بود خیلی اعصابم خرد شد اصلا در حدای سیویل وار نبود
  یا علی

 23. Avatar ALIREZA22

  در جواب به اقایی که گفت ددپول برای مسخره کردن دث استروکه باید بگم ددپول وقتی خلق شد قرار بود شخصیت مخالف مردعنکبوتی باشه
  محبوبیت ددپول هم خیلی از دث استروک بیشتره
  بعضیام گفتن bvs عمیق بودو اینچیزا بتمن علیه سوپر من یه آشغال به تمام معنا بود که کلی هم تمشک طلایی برنده شد (بدترین فیلم ) درضمن اون اقایی که گفتی شوالیه تاریکی سومین امتیازش بالاتر از همه فیلمهای کمیک بوده یه سر بزن به متاریک میهمی که امتیاز فیلم مردعنکبوتی ۲ ساخته استاد ریمی از اون بیشتر هست

  1. Avatar رضا

   در ادامه صحبت های دوست عزیز رو تایید میکنم
   و اینم بگم که جایزه تمشک طلایی به بدترین فیلم های هر سال میرسه ینی هر فیلمی این جایزه رو بگیره به شدت…
   و از لحاظ برتری سینمایی هم دوست عزیز لوگان رو هم باید میگفتی که الان تو صدر جدول محبوب ترین فیلم های سوپر هیروییکه

  2. Avatar محمد شرافتی

   همبن الان خودت برو یه سر متاریک ببین امتیاز دارک نابت بیشتره یا مرد عنکبونی ۲. عزیزم دوسال پیش ک این کامنتو گزاشتی تا الان تغییر کرده همه چیز ???????? حتی تو روتن هم امتیاز دارک نایت بالاتره مرد عنکبوتی ۲ هست

 24. Avatar مبین

  با اینکه بیشتر از رو فیلم و بازی قضاوت میکنم
  تو مارول، ولوراین۲۰۱۳ خیلی باحاله بقیش اونقدرا جالب نیستن(مثه انت من و حتی مرد عنکبوتی شگفت انگیز ک مقابل مرد برقی می ایسته!)
  تو دی سی هم بتمن علیه سوپر من،مرد فولادی،فیلمای بت من و…) حسابی جالبن.
  بنظرم در کل دی سی جالبتره
  هر دو شخصیتاش خیالین پس بعضی از دوستان گفتن ک شخصیتای مارولو میشه راحتتر تو ذهن تجسم کرد ی خورده…)
  پس من دی سی

 25. Avatar Ghazal

  اگه کسی بخواد تمام کامیک های دیسی رو بخونه خب نمیتونه چون خیلی زیادن و دنبال هم و هم اسم نیستن من خودم یه ترفدار دیسی هستم و شخصیت مورد علاغه من جوکره من بیشتر کامیکایی که از مارول خوندم توش به شخصیت های منفی اهمیت زیادی داده نمی شه ولی برعکس توی دیسی حتی شخصیت منفی هاهم کامیک خودشونو دارن من تمام کامیک های بتمن از ۱۹۷۰ خوندم و به جرعت میگم دیسی با این که یه دنیای تاریکه ولی واقعی تر به نظر میرسه توی مارول شخصیت ها بیشتر تخیلین و همیشه اخر کامیک ها قابل پیشبینی اما توی دیسی هر چیزی رو انتظار داشته باشی برعکس اتفاق می افتد و این قیر قابل پیش بینی بودن یکی از بزرگ ترین نقاط قوت دیسی

 26. Avatar دی سی فنی که عاشق مارول شد

  البته اگه راستشو بخواین من یه طرفدار گرین ارو هستم اما چون واقعا از بها ندادن دی سی کامیکس به بهترین کماندار تاریخ کمیک ناراضیم و از طرفی می بینم که مارول خیلی بهتر به جزئی ترین شخصیت هاش بها میده به همین دلیل از مارول خوشم میاد لذا همیشه دوست داشتم ارو در مارول باشه یا حداقل دی سی درک کنه و حداقل برای یکبار هم که شده این شخصیت خیالی رو در دنیای سینماییش وارد کنه یا حداقل بازی اختصاصی واسش بسازه.

  1. Avatar dark knight

   با سلام

   شما اگر خیلی دوست دارید گرین ارو فیلم داشته باشه چرا سریال Arrow را نگاه نمی کنید.زیرا این سریال گرین ارو را از موقع بوجود آمدن تا الآن که حتی Death Stroke را در آن آورده نیز به این شخصیت پرداخته.برای چه سلیقه تان را عوض کردید!!؟

   یا حق

   1. Avatar رضا

    دوست عزیز گرین ارو و بلک ارو دو شخصیت متفاوت با زندگی نامه متفاوت هستن

 27. Avatar mamad

  مقایسه کردن این دو کمپانی مثل مقایسه کردن اپل با سامسونگه هرکی نظر شخصیه خودش رو داره .
  من خودم دی سی رو ترجیح میدم دنیای دی سی خیلی بزرگونه تر و شیک تر ساخته شده ولی در عوض دنیای مارول نویسنده های بهتری مثل استن لی داره
  اگه از دید سینمایی نگاه کنیم خدایی دی سی چند سرو گردن بالاتره شاهکار هایی مثل بتمن نولان که سومین فیلم برتر تاریخه اصلا با اون انت من چرتو پرت قابل مقایسه نیست .

  1. Avatar محمد

   یه چیزی که هست اینه که فیلمای نولان شاهکاره ولی جزو دنیای سینمایی دیسی نیست در ضمن شخصیت
   Antman خیلی پتانسیل نداره مثل بتمن شما آیرون من یا کاپیتان امریکا رو ببین

  2. Avatar i.a_1962

   شما میای بهترین فیلم دیسی رو با بد ترین فیلم مارول مقایسه میکنی؟
   الان منم خیلی راحت میتونم بگم پلنگ سیاه
   اصلا قابل مقایسه با اون بتمن و رابین چرت و پرت نیست.
   داداچ بودم بودم قبول نیست هستم هستم قبوله
   الان شما بگو دنیای سینمایی فعلی دیسی ارزش داره یه تف بندازی روش؟(حیف تف)
   در ضمن سگانه های نولان شاید یه فیلم خیلی خوب باشه(شاهکار عمرا)
   ولی یکی از ضعیف ترین فیلمای کمیک بوکیه
   چرا؟ چون خیلی از منبع الهامش دور شده تو گوگل سرچ کنید۱۵اشکال سگانه نولان میفهمید
   پس لطفا چند تا دلیل بیارید برا حرفاتون (خدا شاهده چندمین باره دارم این جمله رو تو این سایت میگم)
   اتفاقا دنیای سینمایی مارول از دنیای سینمایی دیسی خیلی جلو تره

   1. Avatar محمد شرافتی

    گوگل؟ منظورت سایت اسپایدیه؟ عزیز من اصلن به اون چرت و پرتا توجه نکن خود ادمینای سایت اسپایدی گفتن هدفشون از تاسیس این سایت کوبوندن دیسی بوده و تو کامنتاش به راحتی میشه دید چجور دارن فحاشی میکنن به دیسی و حتی بارها ادمیناش گفتن کمیکای دیسیرو دنبال نمیکنن پس توقع نداشته باش همچین سایتی بخاد حرف منطقی بزنه راجب اون مقاله هم بگم شما با دقت و کاملن منطقی مقالرو بخون میبینی از ۱۵ تا ایراد ۱۰ تاش بنی اسراییلی و کاملن مسخره و چرت بوده. مثلن بزرگترین ایرادی ک گرفته بود تعیین لحن دنبای سبنمایی دیسی بود!!!!!!!!!! چیزی ک اصن ربطی نداشت ربطش از ..وز به شقیقه هم کمتره. ینی مثلن شخصیتی مث بتمن باید فان ساخته میشد تا دنیای سبنمایی دیسی دارک نشه؟ مث این میمونه ک کار من با برادرم فرق کنه کلن روش من فرق کنه روش اونم فرق کنه من کارمو درست و حسابی انجام ندم چون اگه درست حسابی انجام بدم برادر من که باید کارشو یجور دیگه انجام بده از من تقلید کنه و شکست بخوره اخه چه ربطی داره؟ دلیلای دیگشم به معنای واقعی چرت و مسخره بود اصن حتی بعضیاش نقاط قوت بود نمیدونم رو چه حساب اسم مشکل روشون گذاشته بود البته از کسی ک از دیسی عقده داره بیشتر این انتظار نمیره. بعدم اصن همه اینا به کنار اصن باشه این ۱۵ تا مشکل. دقیقن همبن ۱۵ تا مشکلو میشه برای فیلمای مارولم گفت چ بسا بیشترشم کرد! درکل زیاد به حرف اون سایت اطمینان نداشته باش و اینکه رو چه حساب کلن میگی سه گانه نولان از نظر کامیک بوکی ضعیفه؟ شما اگه کامیک بتمن سال اول هالووین طولانی سقوط شوالیه شوالیه تاریکی بازمیگردد و … خونده باشی میفهمی نولان به بهترین شکل ممکن ازشون اقتباس کرده مخصوثن بتمن سال اول و هالویین طولانی و کاملن وفادار بوده بهشون و حتی تو یسری موارد پیشی گرفته از کمیک مثل قضییه تبدیل شدن بروس وین به بتمن یا داستان هاروی دنت یا شخصیت پردازی جوکر ک صد پله از جوکر کامیک بهتره اینو حتی سایت دوزاری اسپایدی ک هیتر دیسی هست هم قبول داره. در ضمن چطور به بلک پنتر چون ۷ بار نامزد اسکار شد و یه تم سیاسی داشت و ضد نژاد پرستی بود اینهمه لقب شاهکار و فلان دادن ولی به دارک نایت که هشت بار نامزد اسکار شده یه بازی فوق العاده مث هیث لجر تو نقش جوکر داخلش داشت که هنوز ک هنوزه موندگاره و نمرات بالایی هم از منتقدا و هوادارا گرفت و سومبن فیلم برتر IMDB شد نمیشه گفت شاهکار؟ بعدم دنیای سینمایی دیسی درسته به خوبی مارول نیست ولی تنها ایرادش فیلمای گروهیش بود ک ضعیف بود و همه چبو به فنا داد وگرنه فیلمای تکیش خوب بودن واندر وومن ک نمرهای خیلی خوبی گرف ختی از اکثر فیلمای مارول بیشتر من اف استیلم متوسط نسبتن خوب بود و نکات مثبتی داشت در کنار ایرادات ولی همین الان فیلم شزم و اکوامن ک فیلمای اخیر دیسی هستن بد بود؟ فیلم جوکر درسته مال دنیای سبنمایی نیست ولی بلاخره مال دیسیه اون مثلن بد بود؟ الان بیشترین تعداد نامزدی اسکار امسالو جوکر داره تو جشنواره های دیگه هم همه جایزه هارو درو کرد. بعدم دنیای سینمایی دیسی همش ۷ تا فیلم داره تا به الان چطور با دنیای مارول ک ۲۳ تا فیلم داره مقایسه میکنی اخه؟ بعدم مارول خیلی خیلی زودتر شروع کرد دنیای سینماییشو. بعدم تو زمینه های انیمیشن و سریال و گیم همین الان دیسی بهتره. درسته مارولم خوبه در کل بخاییم ببینیم نمرات سریالای مارولو دیسی میانگین بگیریم میبینیم دیسی بالاتره. تو انیمیشنم مارول فقط انینیشن اسپایدرمنش با شش ابرقهرمان خوب بوده بقیع انینیشناش اشغال خالص بودن. تازه همون اسپایدرمن و شش ابرقهرمان تو سایت روتن ک اینقدر هوای مارولو داره و بالاترین نمرهارو به فیلمای مارول داده امتیاز انمبشن اخیر جاستیس لیگ ۱۰۰ بوده و امتیاز اسپایدرمن ۹۷ و شش ابرقهرمان ۸۶. بقیه انیمیشنای دیسیرو نگم برات ک چنتاشون امتیاز ۱۰۰ دارن و اکثرن بالای ۸۵ هس امتیازشون و بقیه انیمیشنای مارول حتی امتیاز ندارن تو روتن (امتیاز کاربرای روتن هست ک همش حدود ۵۰ اینا هست و یه سطح اشغال کنارش کشیده ???? وقتی امتیار کاربرا اینقدر کم باشه پس اگه خود سایتم میخاست امتیاز بده کمتر میداد چون اکثر مواقع امتیاز خود سایت کمتر امتیاز کاربرا هست) تو گیم هم دیسی همیشه بهتر مارول بوده دیگه این مشخصه. تو کمبکم جفتشون به نظرم تو یه سطحن و در طول زمان هی اون یکی افت میکنه اون یکی پیشرفت و کلن متغییره پیشرفت و افت تو زمینه کامیک پس نمیشه گف کدوم بهتره و هردو داستانای جالبی و جذابی دارن. در کل حرف اصلیم اینه جدا از این بحثا به حرف اون سایت دوزاری زیاد گوش نده ???? موفق باشی

  3. Avatar .........

   همین چند روز پیش اند گیم رکورد فروش تاریخ رو زد…..

   1. Avatar Amirreza

    ما از روی فیلم قضاوت نمی‌کنیم
    از روی کمیک بوک قضاوت میکنیم

 28. Avatar جیمی

  منم با امیر حسین موافقم و البته اینکه قهرمانان مارول راحت تر با شخصیت های ادمی جوره به طوری که ادم میتونه در خیالش اونا رو جای خود قرار بده. با اینکه دی سی قهرمانان خوبی داره اما من به شخصه طرفدار مارول هستم.
  پس منم مارول

 29. Avatar امیرحسین

  همیشه اعتقاد داشتم «اسپایدر من» نقطه عطفی در کمیک بود که نه پیش از آن و نه پس از آن، هیچ سوپرقهرمانی مثل اون خلق نشد. و ازونجایی که این شخصیت توسط «استن لی» از مارول ساخته شد، پس من می‌گم مارول.

 30. Avatar CapIA

  خوب البته این یه بحثیه که هر چقدر هم مطرح بشه طرفداران دو طرف به برتری طرف مقابل راضی نمی شن
  درسته که در سال های گذشته مارول خیلی خوب در عرصه فیلم و سریال عمل کرده ولی یونیورس دی سی هم به تازگی شروع کرده به ریبوت و فیلم هاشو با برنامه می ده جلو برای مثال شما اگر همین بتمن در مقابل سوپر من رو ببینید کارگردان بیشتر ازاین که روی کیفیت فیلم کار کنه ایستر اگ برای فیلم های بعدیش گذاشته و همین طور جوخه انتحار رو که من به شخصه دیدم امیدوار کننده بود بهتره که سه گانه نولان رو هم فراموش نکنیم و دنیای سریالی هر دو کمپانی هم که کاملا مشخصه و لازم ب گفتن نیست چون افراد زیادی سریال هایی از جمله ارو فلش جسیکاجونز دردویل لجندز آف تومارو شیلد و و و و رو دیدن
  از بحث سریال و فیلم بگذریم و به کمیک بپردازیم
  کمیک رو اگر ببینید نمیشه هیچ شرکتی رو بر دیگری برتری داد
  من به شخصه واقعا نمی دونم در حدی هستم که خودمو کمیک فن خطاب کنم یا ن
  ولی تا جایی که من کمیک خوندم و چنتایی هم ترجمه کردم واقعا نمیشه گفت که کی بهتره
  دیسی از طرفی شخصیت هایی مثل بتمن سوپر من نایتوینگ واندروومن و…. رو داره
  باز از اون طرف مارول هم شخصیت های قوی داره شخصیتایی همچون کاپیتان آمریکا: استیو راجرز آیرون من کپ مارول اسپایدرمن و … رو داره از طرفی هر دو ویلن های قوی هم دارن برای مثال از دی سی جوکر که اسمش برای همه آشناست و از طرف مارول هم ما شخصیتی مثل دکتر دووم رو داره که به نظر من هیچ چیز از جوکر کم نداره
  ولی به هرحال هر کسی نظری داره
  و من می خوام از این تریبون سواستفاده کنم و بگم ک ما تیمی رو جمع کردیم برای انتشار کمیک فارسی.
  شخصیت هاش توسط خودمون نوشته بشه و طراحی هم توسط خودمون انجام بشه
  اگر کسی می تونه کمکمون کنه چه در طراحی و چه در نویسندگی خوشحال می شیم

 31. Avatar MrPouran

  با احترام به نظرات ولی مارول واقعا ماله بچه هاست و واقعا بعد از دیدن فیلم های مارول انگار فقط وقت گذروندی و هیچ برداشت عمیقی نداری برای مثال فیلم بتمن سه گانه ی نولان رو وقتی نگاه میکنی خیلی فیلم عمیقیه و در کل DC جدی تره

  1. Avatar Nightwing

   فیلم سه گانه نوالا زیبا بود ولی کمیک بوکی نبود!شما الان مثل خیلیای دیگه داری از دنیای فیلم و سینما حرف میزنی!
   چرا همه از فیلم مای مارول خوششون میاد؟چون به ذات شخصیتاش وفادار بود.ولی ما در فیلم BVS همچین چیزی ندیدم!
   متاسفانه الان همه دی سی رو بیشتر دوست دارن چرا؟چون دارک تره!!یعنی رفتن یه بازیه بتمن بازی کردن دیدن خفنه رفته اسم خودشو گذاشته دی سی فن!جالبیش اینه میاد درمورد مارول و دی سی هم نظر میده!
   درواقع اینها دو شرکت کاملا متفاوت هستن با شخصیت های متفاوت و داستانهای متفاوت و صد البته فضای های متفاوت و هر دو هم قابل احترامن!

 32. Avatar Alireza.A

  ۱- بروس وین دی سی و بروس بنر مارول ۲- اسلید ویلسون دی سی و وید ویلسون مارول. در جواب اقا حسین باید بگم به نکته خوبی اشاره کردی, بعد از خلق شخصیت های دی سی مثل همون بتمن که شما خودت هم گفتی, مارول بعد از ان ازمون و خطاها و این که شخصیتی مثل بتمن چقدر در بین مردم محبوب شد میاد و شخصیت مثل moon knight رو خلق می کنه. (عجب خلاقیتی داره مارول)!!!

  1. Avatar Star wars

   خوب اگه اینجوری باشه گرین ارو از رابین هود کپی کرده ! و در ضمن شما چه شباهتی بین ذات ددپول و دداستروک میبینید کپی از شخصیت ها فقط از ظاهر نیست بلکه از ذات و اخلاق اونها هم هست

 33. Avatar سپهر

  این moon.mahan چی گفت؟ اتفاقا جوون های زیادی مشغول خوندن، ترجمه (مثل خودم) و ادیت کمیک های الکترونیکی هستن. حتی فروشگاه فیزیکی کمیک تو تهران راه اندازی شده. در ضمن به عنوان یه دی سی فن میگم BvS بدترین فیلم کمیکی بود که دیدم.

 34. Avatar شایان

  خب.البته اینجا جا داره در جواب “قلی” بگم که مارول اصن ددپول رو به بهانه ی مسخره کردن دث استروک ساخت!

  1. Avatar comic fan

   من هم در جواب شما بگم که از گذشته ها نگو از الان حرف بزن که ددپول هشتمین قهرمان محبوبه جهانه و دث استروک حتی جز بیس تا هم نیس

   1. Avatar i.a_1962

    دقیقا یه ضرب المثل هست که میگه بودم بودم قبول نیست هستم هستم قبوله
    لامصب گذشته دیسی هم همچین چیز خاصی نداره الانو نگا نکنید بتمن چقد دارک و خفن شده کمیکای دهه۶۰بتمن رو بخونید میمیرین از خنده از ۲۰۰۰به بعده انقد بتمن دارک شده
    از نظر فروش هم بخوایم حساب کنیم فقط کمیکای ایکس من به اندازه کل کمیکای دیسی فروخته.

 35. Avatar میم

  به طور خلاصه میتونم بگم که دیسی کاراکترهای عمیق تری از نظر شخصیتی داره

  1. Avatar امیرحسین

   شما لطف کن نه به طور خلاصه بلکه در طول چند خط معنای واژه‌ی عمیق‌تر رو توصیف کن.

   1. Avatar امیر رضا

    ????????????????????????????????
    واقاًباید حرفت رو طلاگرفت????????

   2. Avatar علی

    عاااااااااالیییی