آیا ایرانی‌ها باهوش‌ترین مردم دنیا هستند؟

۷ آبان ۱۳۹۵ | ۱۸:۳۰ ۶ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

لابد شما هم درباره هوش سرشار ایرانی‌ها شنیده‌اید، درست است که تعداد احتمالاً کثیری از ایرانی‌ها نابغه هستند اما واقعیت این است که ما در رده‌بندی باهوش‌ترین‌های دنیا در سال ۲۰۱۶ جزو ۱۰ کشور نخست این فهرست نبوده‌ایم. گازتته (Gazette) نخستین روزنامه رسمی خبری جهان است که در سال ۱۶۵۳ میلادی در شهر ونیز ایتالیا چاپ و منتشر شد. این روزنامه به تازگی فهرستی از ۱۰ کشور باهوش جهان را بر اساس میزان آی‌کیو IQ، تست هوش و سیستم آموزشی منتشر کرده که در ادامه به آن خواهیم پرداخت و سپس به این می‌پردازیم که آیا واقعاً ایرانی‌ها باهوش‌ترین مردم دنیا هستند یا خیر؟

مهم‌ترین معیارهای تعیین هوش و ذکاوت

همانطور که لابد حدس می‌زنید، IQ یکی از مهم‌ترین معیارها برای سنجش میزان هوش است. اما IQ چیست؟ آی‌کیو مخفف دو کلمه Intelligence Quotient است که در زبان فارسی از آن با نام‌هایی مانند ضریب هوشی یا بهره هوشی یاد می‌شود. برای تعیین ضریب هوشی افراد روش‌های مختلفی وجود دارد اما به روزترین آن‌ها برای افراد بزرگسال، مقیاس هوشی بزرگسالان وچسلر (Wechsler Adult Intelligence Scale) است که توسط دیوید وچسلر (David Wechsler) در سال ۱۹۵۵ منتشر شد. این مقیاس نسبت به مقیاس‌های گذشته مخصوصاً مقیاس‌های بینت (Binet Scales) که آیتم‌ها را بر اساس رده‌ سنی و نه محتوی رده‌بندی می‌کردند، مزیت‌های زیادی دارد و در سال ۲۰۰۸ جدیدترین یا آخرین نسخه آن منتشر شد. مشابه همین مقیاس برای کودکان هم تعریف شده است.

در کل طبقه‌بندی ضریب‌هوشی در مقیاس مذکور بدین صورت است:

محدوده ضریب هوشی
۱۳۰ و بالاتر بسیار برتر
۱۲۰–۱۲۹ برتر
۱۱۰–۱۱۹ بالاتر از متوسط
۹۰–۱۰۹ متوسط
۸۰–۸۹ پایین‌تر از متوسط
۷۰–۷۹ مرزی
۶۹ و زیر بسیار کم

یک معیار دیگر برای تعیین میزان هوش، آزمون نمره است که در اصل یک آزمون آماری است. علاوه بر این همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد، سیستم آموزشی هم یکی دیگر از معیارهای تاثیرگذار است که نباید آن را نادیده گرفت.

آسیایی‌ها باهوش‌ترین هستند

باور می‌کنید که هنگ‌کنگ در رده‌بندی میزان IQ، تست هوش و سیستم آموزشی نخستین کشور باهوش دنیا باشد؟ مطالعات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان هنگ‌کنگی متوسط ضریب‌ هوشی ۱۰۷ دارند و در دروس علوم و ریاضی بعد از فنلاندی‌ها بهترین نمرات را نسبت به هر کشوری در دنیا کسب کرده‌اند. بهترین نظام آموزشی را هم‌اکنون کشور فنلاند دارد اما جالب اینجاست که هنگ‌کنگی‌ها درست بعد از فنلاند بهترین سیستم آموزشی را در کل دنیا دارند اما از آن‌ها در رده‌بندی جلوتر هستند. اغلب دانش‌آموزان هنگ‌کنگی به استثنای کلاس‌های درس در کلاس‌های فوق‌العاده خارج از مدرسه هم شرکت می‌کنند تا از این طریق آینده تحصیلی‌شان را روشن‌تر کنند.

کره جنوبی بعد از هنگ‌کنگ در جایگاه دوم ایستاده است. خبرگزاری بلومبرگ می‌نویسد، کره‌جنوبی نوآورترین کشور در کل دنیاست. آن‌ها بعد از فنلاندی‌ها و هنگ‌کنگی‌ها بیشترین نمره را در درس‌های ریاضی و علوم کسب کرده‌اند. کره‌ای‌ها پول زیادی را هم صرف پروژه‌های تحقیقاتی و توسعه‌ای‌ می‌کنند. بالغ بر ۳۰ درصد افراد بزرگسال کره‌ای در یکی از چهار رشته علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی مدارج عالی تحصیلی دارند. سیستم آموزشی کره‌ای‌ها به شدت رقابتی است و ضریب هوشی آن‌ها به طور متوسط ۱۰۶ تخمین زده شده است.

دانش‌آموزان ژاپنی ساعت‌های متمادی درس می‌خوانند تا خودشان را برای شرکت در آزمون‌های سخت آماده کنند. زمانی که بحث تحقیقات علمی به میان می‌آید، ژاپنی‌ها بدون‌تردید جزو یکی از مطرح‌ترین کشورهای جهان هستند. دانشگاه توکیو یکی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است و در آسیا بعنوان بهترین دانشگاه آسیایی شناخته شده است. نرخ باسوادی در ژاپن ۹۹ درصد است و این رقم بالاترین نرخ باسوادی در کل دنیاست. میزان امید به زندگی در ژاپن بسیار بالاست و متوسط ضریب‌ هوشی ژاپنی‌ها ۱۰۵ تخمین زده شده است.

تایوان از نظر تراکم جمعیت در کل دنیا رتبه بالایی دارد اما غیر از آن مردم این کشور جزو باهوش‌ترین‌ها هستند. تایوانی‌ها را در دنیا دو چیز است که مشهور کرده: نخست فناوری و دوم سیستم آموزشی‌شان. از آنجایی که تایوان یکی از شرکای تجاری مهم آمریکایی‌هاست لذا بخش اعظم مردم این کشور دوزبانه هستند. متوسط ضریب هوشی تایوانی‌ها ۱۰۴ است.

سنگاپور یکی از مهم‌ترین قطب‌های فناوری، تجارت و اقتصاد دنیاست. زمانی که بحث آموزش عملی در میان است، دانش‌آموزان سنگاپوری مقام اول را در ریاضی و علوم به خود اختصاص می‌دهند. سیستم آموزش سنگاپور در نوع خود جزو بهترین‌هاست. از آنجایی که تولید ناخالص داخلی (GDP: Gross Domestic Product) سنگاپوری‌ها در کل دنیا بی‌نظیر است و تجارت هم در این کشور به سهولت انجام می‌شود در نتیجه سنگاپوری‌ها می‌توانند میلیون‌ها دلار بر روی پروژه‌های اجتماعی و سیستم آموزشی‌شان سرمایه‌گذاری کنند و به همین دلیل است که پنجمین کشور باهوش در کل دنیا هستند. متوسط ضریب هوشی در سنگاپور ۱۰۳ است.

iq3

باهوش‌ترین کشورهای دنیا از رتبه‌ی یک تا پنج در شرق آسیا قرار دارند.

اروپایی‌ها بعد از آسیایی‌ها

بهترین سیستم آموزشی را در کل دنیا و بهترین نمرات را در دروس ریاضی و علوم، فنلاندی‌ها به خود اختصاص داده‌اند. اما وقتی که بحث ضریب هوشی به میان می‌آید، موقعیت فنلاندی‌ها چندان چشمگیر نیست چرا که آن‌ها از نظر متوسط ضریب هوشی مقام به نسبت پایین ۲۹ را بدست آورده‌اند. این مساله احتمالاً به خوبی گویای این است که چرا طبقه‌بندی میزان هوش کشورها بر مبنای ضریب هوشی کار دشواری است. میزان آی‌کیو را بر اساس توانایی فرد در حل مساله و سرعت وی در حل مساله تعیین می‌کنند. مساله اینجاست که میزان ضریب هوشی همیشه آن چیزی نیست که تصور می‌شود. در واقع آموزش بعنوان سومین فاکتور بیش‌تر بر روی مسایلی مانند حافظه عمومی و توانایی در به خاطر سپردن مطالب تاکید دارد که البته این موارد در آزمون‌های هوش چندان مهم نیستند. مجموع این مسایل است که باعث شده تا هلندی‌ها با ضریب هوشی متوسط ۱۰۳ بعد از سنگاپوری‌ها مقام ششم را کسب کنند.

سه کشور ایتالیا، آلمان و اتریش هر کدام متوسط ضریب هوشی ۱۰۲ دارند.

همه ما می‌دانیم که بهترین مجسمه‌سازها، نقاشان، نویسندگان و شاعران دنیا از ایتالیا برخاسته‌اند. جالب اینجاست که بدانید بررسی‌ها نشان می‌دهد که امروزه ایتالیایی‌ها توانسته‌اند در رشته‌هایی مانند ریاضی، علوم، فیزیک و سایر حوزه‌ها پیشرفتی خیره‌کننده و بیش از میزان مورد انتظار را نشان دهند.

همه ما آلمانی‌ها را با مهم‌ترین خصلت‌شان یعنی نظم و ترتیب می‌شناسیم. آلمان از نظر تاریخی درصد بالایی از متفکران بزرگ را داشته است. این مساله احتمالاً به این دلیل است که درصد بالایی از شهروندان آلمانی با مدارجی عالی از رشته‌های مختلف علوم، ریاضی، فناوری و مهندسی فارغ‌التحصیل می‌شوند. آلمانی‌ها سومین کشور دنیا با مدارج عالی تحصیلاتی هستند با این وجود جمعیت این کشور نسبت به برترین‌های این عرصه زیاد نیست. تولید ناخالص داخلی آلمان از هر کشور دیگر در دنیا بیش‌تر است، علاوه بر این تعدادی از قدیمی‌ترین و پراعتبارترین دانشگاه‌های دنیا را در این کشور باید سراغ گرفت. تسهیلات مناسب آموزشی بالاخص در مدارج عالی دانشگاهی یکی از مهم‌ترین نقاط‌قوت آلمانی‌هاست.

اتریش هم یکی دیگر از کشورهایی است که سیستم آموزشی آن جزو بهترین‌هاست. اتریش دومین کشور در دنیا است که درصد بالایی از مردمانش مدرک تحصیلی دکتری را دریافت می‌کنند. آمارها نشان می‌دهد که به ازای هر هزار نفر در این کشور، حدود ۷ زن و ۹ مرد با مدرک دکتری وجود دارد.

سوئد نیز از نظر سیستم آموزشی فوق‌العاده است. در این کشور بیش‌تر هزینه‌های تحصیلی را دولت تقبل می‌کند بنابراین هرکسی که توانایی و استعداد خوبی برای درس خواندن داشته باشد، می‌تواند جایگاه خود را در سوئد تضمین شده بداند. وقتی که بحث استفاده از کامپیوتر در محیط کار به میان می‌آید، سوئدی‌ها حرف اول را که نه اما قطعاً حرف دوم را می‌زنند. در سوئد بیش از ۷۵ درصد از کارمندان در محل کارشان از کامپیوتر استفاده می‌کنند. آن‌ها یکی از بیش‌ترین جمعیت‌های شهروندان با مدارج عالی آموزشی در دنیا را دارند. متوسط ضریب هوشی سوئدی‌ها حدود ۱۰۱ تخمین زده شده است.

اروپایی‌ها رده‌ی ۶ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

اروپایی‌ها رده‌ی ۶ تا ۱۰ را به خود اختصاص داده‌اند.

ایرانی‌ها در کجای جدول هستند؟

از نظر متوسط ضریب‌ هوشی مقام نخست را دو کشور هنگ‌کنگ و سنگاپور همزمان به خود اختصاص داده‌اند. ایرانی‌ها در این میان با متوسط ضریب هوشی ۸۴، رتبه ۲۳ جدول را کسب کرده‌اند که اتفاقاً رقم متوسط اما خوبی است. داشتن تحصیلات عالی در میان ایرانی‌ها در دهه‌های اخیر بشدت رایج شده است. در حال حاضر نزدیک به ۴۰ هزار دانشجوی دوره دکتری در ایران وجود دارد. ایرانی‌ها در برهه کنونی بسیار علاقمند به داشتن مقالات ISI هستند و در این میان رتبه ۱۸ را در کل دنیا کسب کرده‌اند.

از نظر میزان تولید ناخالص داخلی، ایران رتبه ۳۰ جدول را به خود اختصاص داده، طبق پیش‌بینی‌ها قرار است که ایران تا سال ۱۴۰۴ هجری شمسی حداقل ۴ درصد از میزان تولید ناخالص داخلی خود را به بخش پژوهش و تحقیقات تزریق کند. در حال حاضر سهم تحقیقات از تولید ناخالص ملی در کشور چین حدود دو درصد است. در دیگر کشورهای شرق آسیا هم وضع مشابهی وجود دارد به طوری که ژاپن، کره جنوبی، هنگ کنگ، سنگاپور و تایوان هم بودجه تحقیقات خود را افزایش داده‌اند. در تایوان ۳.۱ درصد و در ژاپن ۳.۴ درصد از تولید ناخالص ملی صرف تحقیقات می‌شود. کره جنوبی هم ۴.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی را به تحقیق و توسعه اختصاص داده است.

بر اساس داده‌های مجله شیماگو (Scimago Science) از نظر طبقه‌بندی علمی در دنیای امروز، جایگاه نخست از آن کشور آمریکا با ۹۳۶۰۲۳۳ مطلب علمی، جایگاه دوم از آن کشور چین با ۴۰۷۶۴۱۴ مطلب علمی و جایگاه سوم از آن انگلستان با ۲۶۲۴۵۳۰ مطلب علمی است. کشور ما ایران نیز با ۳۳۳۴۷۴ مطلب علمی جایگاه ۲۲ جدول را به خود اختصاص داده است.

آمارها و ارقام نشان می‌دهد که در حال حاضر ایرانی‌ها از نظر وضعیت هوشی جایگاه متوسطی دارند. بنابراین شاید زمان آن فرا رسیده است که جدیت خود را هرچه بیش‌تر به دنیا نشان دهیم و تلاش کنیم که سهم و جایگاه خود را از هوش و تولید علم تا جایی که ممکن است ارتقاء بخشیم.

iq1

منابع: IQ Research, Scimagojr, Qudsonline, Tradingeconomics, Al Monitor, Gazettereview

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۳ comment
 1. Avatar ami

  اخرین کشور چیه؟

 2. Avatar احسان

  من نمیخوام بحث نژادی رو پیش بکشم
  اما این یه واقعیته که نژاد کنوی ایرانی مجموعه ای از نژادهای مختلفه که بیشتر هم از کشورهای همسایه تشکیل شده و مطمئنا کشورهای همسایه سطح هوشیشون با ما فرق داره
  و همینطور شرایط زندگی رو هم باید مد نظر قرار داد
  شرایط خاص زندگی (اعم از میزان درآمد، کیفیت تحصیل)، میزان استرس در خارج از منزل، شرایط خاص جامعه و محدودیت های خاص که باعث گسستگی افکار میشه و باعث ایجاد افراد زیادی با شرایط روحی ضعیف و افسرده و عصبی میشه
  به نظر من اگه شرایط محیا بود وضعیت کشور ما خیلی بهتر میبود!

  1. Avatar علی آقا

   سلام. اگر شرایط فراهم شود رتبه خیلی از کشورهای دیگر هم بهتر خواهد شد!

 3. Avatar ali

  من معتقدم که ما ایرانی ها خیلی هم باهوش هستیم و متوسط IQ ایرانی ها بالاتر از این حرف هاست. ولی در نظر بگیرید که هر ساله چقدر از جوان های با استعداد و نخبه ایران راهی کشورهای دیگه می شوند به امید یه زندگی و موقعیت بهتر. ببینید که چطور کشورهای اروپایی و امریکایی افراد با استعداد و نخبه رو جذب می کنند و از اون ها استفاده می کنند. ای کاش این افراد نخبه در کشور خودمون موقعیت داشتند و می ماندند. دلیل دیگر هم سیستم آموشی خیلی بد ما و عدم توجه کافی به مدارس و دانش اموزان هست. ما چقدر به آموزش بچه های خودمون اهمیت می دهیم. چقدر بودجه به آموزش و پرورش اختصاص می دهیم. سرمایه های هر کشوری بچه ها و نسل جوان اون هستن که قراره آینده اون کشور رو بسازن. در کشورهای پیشرفته بخش زیادی از بودجه با آموزش و پروش اختصاص داده می شود و آنها خیلی راجع به این مسئله جدی و پیگیر هستن و یکی از مسائل خیلی مهم این کشورها مسئله آموزش بچه ها هست. ولی ببینید که در کشور ما به آموزش و پروش اهمیت آنچنانی داده نمی شود.

  1. Avatar محمد

   همه این مشکلات و کاستیهایی که گفتید بخاطر همون ضریب هوشی متوسط هست وگرنه ملتی اگر دردشون رو بدونن اون رو اصلاح میکنن.
   یه عده ای اصلا ایراد رو نمیبینن، یه عده ای ایراد رو میبینن و راه حلی ندارن، یه عده ای راه حل دارن ولی بلد نیستن چطور انجام بدن و الی آخر

 4. Avatar ali

  من معتقدم که ما ایرانی ها خیلی هم باهوش هستیم و متوسط IQ ایرانی ها بالاتر از این حرف هاست. ولی در نظر بگیرید که هر ساله چقدر از جوان های با استعداد و نخبه ایران راهی کشورهای دیگه می شوند به امید یه زندگی و موقعیت بهتر. ببینید که چطور کشورهای اروپایی و امریکایی افراد با استعداد و نخبه رو جذب می کنند و از اون ها استفاده می کنند.
  دلیل دیگر هم سیستم آموشی خیلی بد ما در مدارس هست. ما چقدر به آموزش بچه های خودمون اهمیت می دهیم. چقدر بودجه به آموزش و پرورش اختصاص می دهیم. سرمایه های هر کشوری بچه های اون هستن که قراره آینده اون کشور رو بسازن. در کشورهای پیشرفته بخش زیادی از بودجه با آموزش و پروش اختصاص داده می شود و آنها خیلی راجه به این مسئله جدی و پیگیر هستن و یکی از مسائل خیلی مهم این کشورها مسئله آموزش بچه ها هست. ولی ببینید که در کشور ما به آموزش و پروش اهمیت آنچنانی داده نمی شود

 5. Avatar پوريا

  با پاراگراف آخر مطلب چندان موافق نيستم، ضريب هوشي بيشتر از اونكه اكتسابي باشه موروثيه،
  به خواست ما نيست كه اراده كنيم و بالا و پايين ببريمش،به نظرم تنها يك راه هست براي ببهبود و حفظ بهره ي هوشي، اونم اتخاذ كردن يه ترتيبي براي جلوگيري از خروج نوابغ از كشوره، چون “فرار مغز ها” فقط فرار “مغز ها” نيست، فرار و رانش ژن هايي كه اون مغز ها رو به وجود اوردن هم هست.
  با اين روند خروج افراد با استعداد از ايران و و ورود مهاجر ها و افرادي كه تو خيلي از موارد فاقد تخصص و توانايي علمي هستند، نه تنها متوسط ضريب هوشي كشور رو بالا نميره بلكه به مرور زمان پايين تر و پايين تر هم مياد.

 6. Avatar مهدی طارمی

  تنها امیدم این بود
  که ایرانی ها جزو باهوش ها هستن????????:|

 7. Avatar علی

  احسنت، از این مقاله ها که اعتماد به نفس کاذب ایرانی ها رو تخریب میکنه بیشتر بزارید تا مردم بیدار بشند از اوهاماتی که توش فرو رفتنک

 8. Avatar مهدی حلاج نیا

  به نظر هنوز در ایران آدم هایی هستند که نبوغ آنها دنیا را زیر و رو می کند.

 9. Avatar امیر ن

  من ضریب هوشیم 137 ???????????? ولی نمراتم در سطح 17 بالاترین هوش در مدرسه رو دارم… پس باید از چیزی که داریم درست استفاده کنیم نه اینکه به هدف نرسیدن باعث نا امید شدن و فکر کنیم چون هوش پایینی داریم پس نمیتونیم و یا چون هوش بالایی داریم پس دیگه احتیاج به تلاش نیست… موفق باشید

 10. Avatar omid

  سلام. مرسی از مطلب خوبتون.
  من رو به فکر فرو برد…..

 11. Avatar عرفان

  نقشه کاملا گویا است… میزان پیشرفته بودن کاملا با آی کیو در ارتباط هست… برای همین به نظر نمیتوان گفت که واقعا کدام مردم باهوش ترند…!

 12. Avatar جعفر

  در سالهای اینده حتی پایین تر هم خواهیم اومد دلیلش هم خیلی واضحه مهاجرت تحصیل کرده ها و نخبه ها و البته کیفیت بسیار پایین سیستم اموزشی را هم نباید از نظر دور داشت البته دلایل دیگری مانند بها ندادن به تحقیق و پژوهش و مسائل اینچنینین را هم نباید از نظر دور داشت

 13. Avatar سعید

  ریاضی رو حذف کنن ایران که هیچ محله ما تو جهان اول میشه خخخخ

 14. Avatar دانا

  یعنی الان مغولستان صده؟؟؟

 15. Avatar عرفان

  از اونجایی که این تست ها متوسط هوش رو در نظر میگیرن طبیعی به نظر میرسه که ایران جایگاه متوسطی داشته باشه چراکه هرچند تعداد نوابغ بالایی داریم، تعداد افرادی که داری عقب ماندگی ذهنی هستند هم بیشترند به دلایل مختلف (مثل ازدواج فامیلی و…)
  شما یه حساب سرانگشی کنید، حساب کار دستتان می آید

 16. Avatar خخخخخ

  اگه باهوش بودیم که اوضاع مون این نبود

 17. Avatar حسن ر.

  این رتبه‌بندی و شکلی که اینجا آوردید را سایتIQ Research از روی کتاب IQ and Global Inequality چاپ ۲۰۰۶ گرفته است. در صفحه ویکی‌پدیای این کتاب نوشته که داده‌های IQ صرفا ۱۱۳ کشور را داشتند و مابقی ۷۹ کشور را با میانگین‌گیری از همسایه‌هاشان بدست آورده‌اند. باتوجه به انزوای ایران، احتمالاً IQ ایران هم این‌گونه حساب شده است.

  1. Avatar حسن ر.

   درضمن، رتبه ایران در این جدول اصلا خوب نیست، زیرا که رتبه‌ها تکرار شدند. اگر در جدول نگاه کنید ردیف ایران ۹۹ از ۱۸۴ کشور است و کشورهای مابعد ایران همه کشورهای ضعیفی هستند.

  2. Avatar عرفان

   سال 2002…! سایت IQ Research همین عکس را گذاشته و پایینش نوشته سال 2002.
   دیجی چرا آمار قدیمی میدی…!

 18. Avatar محمد

  یک برنامه کارشناسی در تلویزیون خودمون بود که این ضریب هوشی رو کاملا بررسی می کرد در اون برنامه به دولت گوش زد میکرد که باید فکری به حال فرار مغزها انجام بدهد چون یکی از اثرات منفی ان کاهش ضریب هوشی افراد جامعه و کاهش نخبه ها است و این برای آینده کشور حتی از کمبود آب هم خطرناک تر است خودتون کشوری روکه بدون نوابغ باشه تصور کنید از کشور های آفریقایی بدتر میشه ،…..

 19. Avatar رسول

  فراموش کردید بگید در ایران ضریب هوشی در زمینه فعالیت های بیهوده و بی ثمر در شبکه های اجتماعی،احساس قدرت کاذب در دنیای مجازی،عمل جراحی پلاستیک،تجسس و سرک کشیدن در زندگی دیگران و خاله زنک بازی و همچنین تخریب میراث نیاکانمان بسیار بالاست!
  بله نبایدم با وجود درآمد سرانه پایین و تولید ناخالص داخلی و ملی پایین تر و نبود امکانات و عدم حمایت از جامعه نخبگان و دلسرد کردن یک مخترع وطنی از ابتکارش انتظار داشت در صدر این جدول قرار بگیریم!
  در شرایطی که دنیا با ما” قهر” است و باید دائم بدنبال دم مسیحایی و همت کدخدایی برای آشتی با دنیا باشیم چگونه انتظار دارید بتوانیم مانند کشورهای توسعه یافته روند تبادل و تعامل علمی خود را تسهیل و سرعت بخشیم؟!
  بخدا قسم اگر ایران نیمی از امکانات و شرایط افتصادی کشورهایی مثل امریکا رو داشت امروز ما خیلی بهتر از اون ها بودیم(به گفته بسیاری از اندیشمندان).امریکایی که قدمت و تمدنش با زور به 300 سال میرسه نباید از کشوری مثل ایران با 2500 سال تمدن اینقدر جلو بزنه!
  روزی خواهد رسید که حق به حق دار و عدالت توسط ضعیفان در جهان برپا خواهد شد پس تا دیر نشده مسئولین لطفا به داد ایران برسید!ملت ایران تنها ملتی است که در دنیا در هیچ ابعادی(چه خوب چه بد)نظیر نداره پس شایسته بهترین هاست.

  1. Avatar مصطفی

   یکم جو گیر شدی

 20. Avatar نادر

  این مقالات و مطالب و رده بندی ها کذب محض و جهت انحراف افکار عمومی هستند!!!
  عده ای که چشم ندارند جایگاه و موقعیت رفیع ایران و ایرانی را ببینند آمار سازی میکنند که با این کار ها دلشان خوش باشد.
  یادتان باشد:
  1: ایرانیها برترین نژاد دنیا هستند!
  2: ایرانیها باهوشترین ملت روی زمین هستند!!
  3: هنر هم نزد ایرانیان است و بس!!!
  غیر از این هرکسی هرچه گفت بدانید دروغ است و باور نکنید!

  1. Avatar آرین

   عجب!!!

 21. Avatar رامین

  خب کاملا مشخصه ضریب هوشی ایرانیا اون چنان بالا نیست رفتار و برخورد مردم اطرافتون ,ادمایی ایرانی که تو فضای مجازی مشهورن رو ببینید و وضع اقتصاد و بی نظمی و غیره کاملا مشخص میکنه چجوریه اوضاع…

 22. Avatar Gheysari

  بنابراین، از این پس به جای اینکه بگوییم ایرانیان از دیرباز تا به امروز برترین بوده اند، تلاش خود را به کار گیریم تا بتوانیم جایگاه وزینی در این طومار بلند بالا را برای خود به ارمغان بیاوریم.
  باشد که یزدان در این راه همواره، همراه ایرانیان باشد …

 23. Avatar SairOOs

  من قبلا تست آی کیو داده بودم و اینی که توی آمار سایت IQ Research اومده به نظرم کم اومد. از قسمت منابع همین مطلب به سایت IQ Research رفتم و تست ای کیو دادم. تست من 131.2 شد!
  واقعا نمیدونم این آمارا از کجا در آوردن!

  1. Avatar محمد

   عزیز دل برادر با این آی کیو بالای شما بعید مطلب به این سادگی متوجه نشید این میانگین هست مثلا یکی 130 یکی 60 جمعش می کنیم و تقسیم بر 2 میشه 95
   ویه چیز دیگه این داده ها هم آماری هست و منظورشون این نیست از همه مردم ایران تست گرفته باشند بلکه از یه تعدادی تست می گیرند و این تعمیمش میدن یه کل اون کشور

   1. Avatar امیر

    رفتن از کارگر های افغان تست هوش گرفتن ، به نام ایرانی ها ثبت کردن.

 24. Avatar ناشناس

  یکی از دلایلی که باعث شده ایرانی ها در این رده بندی پایین باشن انگیزه پایین برای یادگیری در دانشگاه هاست چون دولت از دانشجویان حمایت نمی کند و اکثرا هم بعد فارق التحصیل شدن بیکار میشوند

 25. Avatar Go

  به زبان و حرف و ادعا چنین هستند ولی در واقعیت و حقیقت برعکس .

 26. Avatar رضا

  جایگاه 23 معنی اش رتبه 23 نیست … معنی اش طبقه 23 است… بسیاری از کشورها در یک طبقه هستند…. لطفا این موضوع را روشن کنید…

 27. Avatar هادی

  مطمئن باشین این آمار دروغه
  سندشم اینکه هیچ کشوری به اندازه ما نمی تونه جک بسازه و فحش‌هایی که ما بلدیم در هیچ کشور و زبانی وجود نداره
  هیچ کشوری مثله ما نمی‌تونه یه صنعت خودرو سازی‌اش رو ۶۰ سال فقط با دو مدل ماشین پیش ببره و با آمار سازی رای‌جمع کنه و با همون آمارهای ساختگی مدیریت کنه و با یه سناریوی تکراری مردم رو هر دوره بیاره پای صندوق‌های راي
  به امید روزی که دنیا قدر مارو بدونه

 28. Avatar سامان

  متاسفانه بر خلاف آمار هایی که سالهاست منتشر میشه
  همیشه ایرانی هارو با هوش ترین می دونیم ، چون از کودکی بهمون القا میکنن که ما باهوش ترینیم
  و مرکز آمار و بانک مرکزی و شازمان علوم و … هم آمارهی ضد و نقیض از بیشترین مقالات چاپ شده در مجلات معتبر توسط ایرانی ها ، بین 10 کشور دارای بیشترین رشد اقتصادی ، بزرگترین ها ، اولین ها می دهند.
  در حالی که در واقعیت مهمترین مشخصه ما ایرانی ها کم تلاش بودنمون هست…

  1. Avatar مهدی

   این که خیلی از ایرانی ها کم کار و تلاش میکنند درست-ه و یک ویزگی منفی هست، اما دلیل نمیشه که دیگه ایرانی ها ویژگی مثبتِ باهوش بودن رو هم نداشته باشند. مسلما ما خیلی ویژگی های مثبت هم داریم که به اونها افتخار میکنیم

 29. Avatar منصور

  به نظر من ایرانی ها جزء باهوش ترین ها هستن حدود 80 درصد به بالا از قشری که در بازار یا در هر زمینه دیگری اشتغال دارند خودشان به دنبال کار رفته و موقعیت کاری را برای خودشان فراهم کرده اند با این تحصیلات مزخرف و این دانشگاههایی که برای خالی کردن جیب من و تو آمده اند نباید دنبال ضریب هوشی در ایران گشت دم همه کسانی که به کمک نون بازوی خودشان زندگی خودشان را می سازند گرم و به امید زندگی بهتر از اینی که هست.

 30. Avatar حسین

  مقاله جالبی بود. منتظر مقاله های بعدی تون میمونم.

 31. Avatar armin

  IQ ازون تست هاي منسوخ دنياست,هوش يا استعداد ؟ آيكيو تستي هست كه خيلي از قابليت هاي انسان رو نمي سنجه و به نظرم هنوز ايرانيا جزو برترين ها در زمينه هوش هستند, جالبه كه بدونيد جديد ترين نظريه ها در زمينه ي هوش مثل هوش چند گانه گاردنر كه تا اينجا 7 الي 8 هوش يا همون استعداد رو معرفي مي كنه فقط چند قسمت از هوش انسان هارو ميسنجه كه هنوز هم كامل نيست ولي آيكيو تركيبي از هوش رياضي و هوش تصوري آقاي گاردنر هست و همه مي دونن كه چيني ها توي رياضي نسبت به جاهاي ديگه ي دنيا قويترند, پس اصلا تست آيكيو تست علمي براي اندازه گيريميزان استعداد هاي آدما نيست, چه بسا انسان هايي كه در زمينه هاي متفاوت فوق العاده با استعدادن ولي آيكيوي پاييني دارند,

  1. Avatar حسین

   کاملا موافقم
   نظام آموزشی معیار درستی برای سنجش هوش افراد نیست
   چون اگه این طور باشه ما باید رتبه ی آخر تو دنیا باشیم و هوشمون هم باید از همه ی کشور ها کمتر باشه

 32. Avatar سیما

  آمریکا از نگاه هوشخیلی ظریب پایینی داشت! ، این رو از رفتارشون هم میشه فهمید، در برنامه های طنزشون به چیزایی میخندند که کاملا پیش پا افتادست! حد اقل برای ما… ، جایگاه هند رو ببینید… همیشه به عنوان آدمهای باهوش بهشون نگاه شده

  1. Avatar Arsham

   مقایسه صنعت فیلم سازی دو کشور خودش گویای همه چیز هست ????????

 33. Avatar satkala.com

  آرزوی موفقیت برای تمام ایرانیان عزیز

 34. Avatar دنیا

  خب یه تحقیق هم در مورد اعتماد به نفس انجام بدن . مطمئنم ما رتبه ی اولو میاریم ????
  البته همیشه باید در نظر داشت که بخشی از ضریب هوشی اکتسابیه چون یادگیری یه زبان جدید ، یه ساز جدید یا یه ورزش جدید باعث تشکیل راه های عصبی جدید در مغز می شه و از این رو این مقایسه هرگز نمی تونه مدعی کشف رابطه ی نژاد و ضریب هوشی بشه . در واقع در یک آزمون علمی واقعی باید همه ی شرایط غیر از متغیر یکسان باشه که این هیچ وقت در جوامع انسانی میسر نخواهد شد .
  سیستم آموزشی ما هم که وضعیتش مشخصه . فکر کنم جزء آخرین کشورهای دنیا باشیم که هنوز از روش های آموزشی منسوخ استفاده می کنیم در حالی که تقریبا در همه ی کشورهایی که به آموزش اهمیت می دادن حداقل روش آموزشی مونتسوری استفاده می شه .

 35. Avatar Wild Ajam

  مقاله خوبی بود ممنون

 36. Avatar امیر

  من به شخصه ترجیح میدم آدم تحلیلگر و با ادراکی باشم تا یه شخص با هوش . ممکنه یه شخصی کل مثنویه مولوی رو حفظ باشه ولی نتونه اونارو تحلیل کنه یامغزش مثل یه ماشین حساب عمل کنه ولی اگه یه تکه ورق آهنی بهش بدن وبگن ما اینو به چه شکلی در بیاریم تا بیشترین حجم آبو تو خودش جا بده پاسخی براش نداشته باشه ولی اگه معادلشو بهش بدیم راحت حلش میکنه. مشکل امروز دنیای ما کمبود انسانهای تحلیلگر هست وگرنه که هم آدم باهوش فراوونه وهم سوپر کامپیوترهای قدرتمند .

  1. Avatar erfan

   کاملا موافقم

  2. Avatar محمد

   مطلبتون صحیح است و موافقم اما در تعریف خودتون از باهوش یک بازنگری کنید. یک فرد که معادله ها رو راحت حل میکنه لزوما باهوش نیست.

 37. Avatar پارسا

  کاملا اشتباه فقط کافیه یه نگاه به تاریخچه دانشمندان ایران بندازین تازه به جز اون گمنام ها
  اون ها یه چیزایی فهمیدن و کشف کردن که شرق و غرب چند قرن بعد فهمیدن
  این چیو نشون میده
  بعدم این دسته بندیو خارجیا کردن که اصلا از ایران خوششون نمیاد نمیان هیچوقت واقعیتو بگن

 38. Avatar تیموری

  البته در سالهای پیش رو جایگاه ایران از نظر هوشی افت زیادی هم خواهد داشت. به دلیل بی توجهی به نخبگان و فرار گسترده اون‌ها بخصوص طی 10 سال اخیر ضریب هوشی ایران در سال‌های آتی افت شدیدی نیز خواهد کرد.
  ما یک تورنمنت بسیار سخت مثل کنکور برگزار میکنیم، بعد در این تورنمنت برترین‌ها رو شناسایی میکنیم و 4 سال آموزش میدیم سپس با دست خودمون می‌فرستیم کشور‌های دیگه!
  دانشگاه شریف هرکس اپلای نکنه بازنده به نظر میاد! آیا این جو برای یک دانشگاه دولتی مناسبه؟ دانشجویان دانشگاه تهران هم اخیرا واردِ اصطلاحا “فازِ اپلای” شدن. بقیه دانشگاه‌های تهران و مطرح شهرستان هم دقیقا همین حالت وجود داره (تا جایی که من میدونم)
  این سندروم خروج تا حدیه که دو سال آخر دانشگاه هرکس شما رو میبینه یا می‌پرسه “اپلای نمیکنی؟” و یا “کجا میخوای اپلای کنی؟”!

 39. Avatar امیر فردوس

  ما در شعار دادن خصوصا مسئولان بی سواد و مدعی که IQ بین 0 -1 دارند توی دنیا که سهل است در خارج از منظومه شمسی نیز اول بودیم و خواهیم بود تا قیام و قیامت.

 40. Avatar وحید

  با توجه به تجربه شخصی علی الخصوص در ارتباط با مردم کره داشته ام این نتیجه گیری مطلقا نمیتواند صحیح باشد. البته شاید اشکال در معیارهایی که برای اینکار تعیین شده باشدولی به هر حال برای خود من مشخص شده که ایرانیها از نظر ضریب هوشی بسیار فراتر از کره ای ها میباشند و عمده ترین نقطه ضعف یک ایرانی که عامل عقب ماندنش در عرصه جهانی شده عدم مدیریت پذیری وی است.

 41. Avatar میلاد

  مقاله خیلی خوبی بوود ممنون

 42. Avatar احسان

  چندین ساله دارم روانشناسی میخونم و یه نکته همیشه برام سوال بوده. چرا ما ایرانیا وقتی هم که به حقیقت پی میبریم باز هم انکار میکنیم. مثالشم همین فرش ایرانی: انقد نشستینو ما اولیم ما اولیم کردین که پاکستان اومدو جاتونو پر کرد. الان به سختی جزو 5 تای اولیم. شایدم بدتر. گردشگری هم همینجور. این قضیه هوش و اینام همینجور. نفتم همینجور. کلا کارمون همینه… بابا بپذیرید کمی عمل نشون بدید اگه واقعا توان و عرضشو دارید! یه کلام. باز بیاین بگین کار دشمنان است.

 43. Avatar نسترن

  آخه این چه جور سنجشیه؟ هوش چه ربطی به نظام آموزشی داره؟ با این حساب هوش آدمای بیسواد صفره .البته اگر از لحاظ نظام آموزشی بسنجیم مطمئنا ما بدترین نظام آموزشی رو داریم.

 44. Avatar علی

  همانطور که در نقشه مشخصه اگر بخواهیم هوش ایرانی ها را بصورت مرزی با دیگر کشورها مقایسه کنیم : هوش ما در حد کشورهایی مانند پاکستان عربستان یمن افغانستان لیبی مصر…. می باشد و پایین تر از عراق ترکیه آذربایجان ترکمنستان ….می باشد و بالاتر از کشورهای جنوب قاره آفریقا هستیم جالب هست از نظر ساختار فرهنگی و اقتصادی …..هم تاحد زیادی همچین وضعیتی داریم

 45. Avatar علی

  تحقیقات ما چیز دیگری رو نشون می ده

 46. Avatar هادی

  یکی ازاین چنی هاروبایدبیارن باما ازمون بدن تا حساب کار دستشون بیاد ووضع کشور روه نمیشه به این ربط داد

 47. Avatar هادی

  دلیل چیه چرا یه بخش ازکره ی زمین به طورکامل از ضریب هوشی کمی برخوردارن

 48. Avatar هادی

  حالافکرکن گه ما موقعیت کشوریمون کنار هنگ کنگ بود ماجزوباهوش هابودیم یا اینکه بر عکس میشد چینی هاافت هوشی پیدا می کردن

 49. Avatar باران

  من به این تست هوشی اعتقاد ندارم هوش فقط شامل ریاضیات نیس هوش چند بعدی هس

  یکی هم هر تستی متناسب با فرهنگ هر کشوری باشه درمورد هوش هیجانی و غیره

  ایرانیان طبق نظر پدر ژنتیک ایران ، دکتر داریوش فرهود ، دارای هوش بالا هستند
  نظر ایشون این است
  ” ما ایرانی ها باهوش هستیم، اما به دلیل برخی نقاط ضعفی که داریم این هوش را نسبت به مردم دیگر کشور ها، تحت شعاع قرار می گیرد، مثلا ما ایرانی ها تداوم نداریم و سختکوش نیستیم و این موضوع ژنتیکی است و نظم و ترتیب درستی در بین ما ایرانی ها نیست و بی انضباط هستیم، که البته با علم ژنتیک نمی توان ایرانی ها را سختکوش کرد و چاره آن عادت است”

  پس ایرانیان عزیز ، هموطنان عزیزم ، با نظم تر و سختکوش تر باشیم یعنی نباید منتظر حل مشکلات توسط دیگران باشیم . چند زمینه مورد علاقه تون را آموزش ببینید و مشاهده کنید در کدام استعداد ذاتی دارین و به طور مداوم چندین سال حتی با وجود تمام مشکلات به شکوفایی استعداد تون استمرار بدین

  ایران به مردم سختکوش و با نظم نیاز دارد .

 50. Avatar باران

  دکتر فرهود با اشاره به ضریب هوشی ایرانی ها گفت: ما ایرانی ها باهوش هستیم، اما به دلیل برخی نقاط ضعفی که داریم این هوش را نسبت به مردم دیگر کشور ها، تحت شعاع قرار می گیرد، مثلا ما ایرانی ها تداوم نداریم و سختکوش نیستیم و این موضوع ژنتیکی است و نظم و ترتیب درستی در بین ما ایرانی ها نیست و بی انضباط هستیم، که البته با علم ژنتیک نمی توان ایرانی ها را سختکوش کرد و چاره آن عادت است
  وی ادامه می‌دهد: وضعیت علم ژنتیک در ایران خوب است و به لحاظ تشخیص بیماری‌های ژنتیکی، مشاوره و آزمایش‌های تخصصی در منطقه جایگاه اول را داریم، ضمن آنکه بیمارانی از سایر کشورها برای این مهم به ایران مراجعه می‌کنند. اما بر خلاف سایر کشورها در حوزه‌های ژنتیک گیاهی و ژنتیک جانوری پیشرفته بازمانده‌ایم، چون در این حوزه‌ها هنوز عطر پول به مشام دانشمندان ما نخورده است و اگر سبک زندگی در جامعه ما اصلاح نشود، از سقوط اخلاقی که نشأت گرفته از اخلاقیات بد است، نجات نمی‌یابیم .وی توصیه می‌کند : با توجه به آنکه منبر یکی از پایگاه‌های مهم اطلاع رسانی محسوب می‌شود، شایسته است روحانیان سبک زندگی ایرانی اسلامی را یادآور شوند تا بین جوانان جامعه نهادینه شود