آیا لامپ‌های کم‌ مصرف باعث سرطان می‌شوند؟

فرناز حیدری ۲۳ آبان ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

این روزها نه‌تنها در ایران بلکه حتی در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته نیز بازار مصرف لامپ‌های پرمصرف کم شده است. اگر لامپ شما به هر دلیل بسوزد یا دیگر قابل‌استفاده نباشد، ارزان‌ترین روش جایگزینی آن، انتخاب یک لامپ فلورسنت فشرده مارپیچ (Spiral Compact Fluorescents) است که به آن‌ها (CFLs) می‌گویند. از آنجایی که در دنیای امروز بیش‌تر وقت ما در محیط‌ داخل می‌گذرد لذا بسیار مهم است که بدانیم نورهای مصنوعی ساخت دست بشر از جمله همین لامپ‌های کم‌مصرف معمولی چه تاثیراتی می‌توانند بر وضعیت سلامت ما داشته باشند. در ادامه شما را برخی از خطرات ناشی از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

مهم‌ترین خطر لامپ‌های کم‌مصرف

همانطور که شما هم احتمالاً می‌دانید، یکی از مهم‌ترین خطرات لامپ‌های کم‌مصرف در زمان شکستن آن‌ها ایجاد می‌شود. از آنجایی که لامپ‌های کم‌مصرف حاوی جیوه هستند در نتیجه اگر به هر دلیل بشکنند، جیوه داخل آن‌ها به هوای اطراف وارد می‌شود. جیوه، فلز مایع سمی است که در ترمومترها، باتری‌های الکتریکی و لامپ‌های کم‌مصرف بکار برده می‌شود. مسمومیت با جیوه که از آن با نام هیدرارژیریا (Hydrargyriasis) یاد می‌شود، در اصل یک نوع مسمومیت فلزی است که به واسطه قرار گرفتن در معرض جیوه یا ترکیبات آن بوجود می‌آید.

جیوه فلز سنگینی است که می‌تواند به چندین شکل گوناگون وجود داشته باشد. همه این اشکال به استثنای جیوه مایع ابتدایی سمی هستند و مقادیر ناچیز آن‌ها (کم‌تر از یک گرم) می‌تواند مرگبار باشد. جیوه مهم‌ترین تاثیری که بر بدن می‌گذارد، این است که باعث بسته شدن رگ‌های خونی می‌شود و همین مساله مشکلات و تبعات آتی مسمومیت را به وجود خواهد آورد.

اگر مسمومیت جیوه شما را نگران کرده است، باید به این نکته هم توجه داشته باشید که لامپ‌های کم‌مصرف در زمان تولید روشنایی مشکلی از نظر مسمومیت جیوه ایجاد نمی‌کنند بلکه مشکل زمانی است که مقادیر ناچیزی از این جیوه بتواند بصورت بخار از درون لامپ خارج شود که این امر هم زمانی اتفاق می‌افتد که لامپ بشکند. گزارش‌ها حاکی از آن است که هر لامپ کم‌مصرف در صورت شکستگی، ۶ برابر بیش‌تر از سطح مجاز آلودگی تولید می‌کند. اما آیا این بدان معناست که شما باید همین امروز لامپ‌های کم‌مصرف را دور بریزید؟

لامپ‌های کم‌مصرف و معجزه‌ مصرف کم‌تر انرژی

یک واقعیت غیرقابل انکار در مورد لامپ‌های کم‌مصرف این است که آن‌ها در مصرف انرژی به راستی خارق‌العاده عمل می‌کنند. بر اساس داده‌های دپارتمان انرژی آمریکا، اگر هر شهروند تنها یک لامپ خانه‌‌اش را از پرمصرف به کم‌مصرف تغییر دهد، معادل این است که جلوی انتشار گازهای گلخانه‌ای را درست به اندازه خروجی ۸۰۰ هزار ماشین گرفته باشد. از طرف دیگر برخی این استدلال را هم مطرح می‌کنند که لامپ‌های قدیمی خیلی بیش‌تر از لامپ‌های کم‌مصرف، جیوه سمی را به محیط‌زیست وارد می‌کنند چرا که نیروگاه‌های ذغال‌سنگی که برای ساخت این نوع لامپ‌ها انرژی تولید می‌کنند، بزرگ‌ترین منبع تولید آلودگی جیوه در روی کره زمین هستند. دلیل اصلی شهرت لامپ‌های کم‌مصرف از نام آن‌ها پیدا است: مصرف کم‌تر که در حدود یک‌چهارم یعنی ۲۵ درصد انرژی در مقایسه با لامپ‌های پرمصرف تخمین زده شده است.

آیا لامپ‌های کم‌مصرف می‌توانند باعث سرطان پوست شوند؟

اما جدای از صرفه‌جویی در مصرف انرژی، مساله سلامت مصرف‌کنندگان نیز فاکتور بسیار مهمی است. موسسه علوم ایالات متحده آمریکا (U.S. National Science Foundation) به تازگی نتیجه تحقیقات‌اش در این زمینه را در مجله فتوشیمی و فتوبیولوژی منتشر ساخته است. این تحقیقات که به طور متمرکز بر روی شکاف‌های پوشش سطحی از جنس فسفر لامپ‌های کم‌مصرف انجام شده، نشانگر این واقعیت است که این شکاف‌ها اجازه می‌دهند امواج ماورای بنفش (UV) که توسط پوشش سطحی از جنس فسفر جذب شده و به نور مرئی تبدیل شده، از این لامپ‌ها تا اندازه‌ای به بیرون ساطع شود. محققان دانشگاه استونی بروک (Stoney Brook University) چند سال است که ثابت کرده‌اند بر روی پوشش سطحی از جنس فسفر این لامپ‌ها شکاف‌هایی وجود دارد و این مساله که آیا شکاف‌های مذکور می‌تواند باعث خروج تشعشعات (UVC) و (UVA) شود، تا مدت‌ها محل مناقشه اساسی میان طرفداران و مخالفان بود. تحقیقات موسسه علوم آمریکا توانسته این مساله را ثابت کند که خروج امواج از لامپ‌ها ممکن و شدنی است و این امر به دلیل قابلیت سوزاندن سلول‌های پوست انسان و تحریک به تشکیل ملانوما (نوعی سرطان که از ناحیه سلول‌های حاوی رنگدانه یا همان ملانوسیت‌ها توسعه می‌یابد) نگران‌کننده می‌باشد. لازم به ذکر است که تحقیقاتی مشابه نیز در این زمینه در اروپا انجام شده و نتایج آن نیز مشابه بوده است.

پژوهشگران در عین حال چگونگی خروج و انتشار اشعه (UV) توسط لامپ‌های کم‌مصرف و تاثیر آن بر سلول‌های تولیدکننده کلاژن و کراتین و ترکیبات کلیدی پوست انسان را مورد مطالعه قرار داده‌اند. آن‌ها در وهله نخست تاثیر نور مصنوعی را بر پوست‌های فاقد هرگونه مواد آرایشی مورد بررسی قرار دادند. در مرحله بعد آن‌ها تاثیرات پوستی را که در معرض تیتانیوم دی‌اکسین قرار گرفته (یک ترکیب معمولی در محصولات مراقبت شخصی) بررسی کردند. سپس آزمایش‌ها را در مورد لامپ‌های پرمصرف با همان شدت نور تکرار کردند. دکتر میریام ریفایلوویچ  (Dr. Miriam Rifailovich) سرپرست این تحقیقات می‌گوید: «مطالعات ما نشان داد که پاسخ‌ سلول‌های سالم پوست به اشعه (UV) منتشرشده با آسیب ناشی از تشعشعات (UV) کاملاً سازگاری دارد. زمانی که پوست پیش از قرار گرفتن در معرض تشعشعات (UV)، دوز کم‌تری از ذرات نانو تیتانیوم دی‌اکسین را هم دریافت می‌کند، میزان آسیب به سلول‌ها چند برابر می‌شود. مساله اینجاست که لامپ‌های پرمصرف به هیچ‌وجه حتی با وجود یا عدم وجود ذرات نانو تیتانیوم دی‌اکسین هم بر سلول‌های پوست اثر نمی‌گذارند اما تاثیرپذیری سلول‌ها از لامپ‌های کم‌مصرف واقعیت دارد.»

دکتر ریفایلوویچ در کنفرانس بهداشت صنعتی آمریکا که سال گذشته برگزار شد به این نکته اشاره کرد که اگر هر فرد حدود ۸ ساعت زیر نور لامپ کم‌مصرف بنشیند، چیزی در حدود ۱۰۰۰ برابر بیش‌تر از آنچه که بدنش بتواند تحمل کند، اشعه (UV) دریافت کرده است.

آیا لامپ‌های کم‌مصرف می‌توانند بر بینایی ما تاثیر بگذارند؟

در مقاله‌ای که هلن‌ والز (Hellen L. Walls) و همکارانش در سال ۲۰۱۱ در مجله بهداشت عمومی (NCBI: National Center for Biotechnology Information) چاپ کردند، به این مساله اشاره شده که افزایش مصرف لامپ‌های فلورسنت بعنوان یک راهکار برای کاهش تغییرات اقلیمی احتمال دارد که منجر به افزایش بیماری‌های چشمی شود. این پژوهشگران به این نکته اشاره کرده‌اند که لامپ‌های فلورسنت ممکن است بیماری‌های چشمی که به طور مشخص با امواج ماورای بنفش در ارتباط هستند را تا مرز ۱۲ درصد افزایش دهند. به گفته این محققان و بر اساس آمارهایی که اعلام کرده‌اند، افزایش ۳۰۰۰ مورد آب مروارید و ۷۵۰۰ مورد زائده موسوم به ناخنک (Pterygia) را که سالانه در استرالیا گزارش می‌شود، می توان با این مساله در ارتباط دانست. این محققان در انتهای مقاله خود به نظارت هر چه جدی‌تر بر ساخت این نوع لامپ‌ها تاکید کرده‌اند.

لامپ‌های کم‌مصرف چگونه می‌توانند تاثیرگذار باشند؟

مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور لامپ‌های کم‌مصرف و سوسو زدن آن‌ها از جمله فاکتورهایی است که بر میزان تاثیرگذاری آن‌ها بر بدن ما نقش دارد. لامپ‌های کم‌مصرفی که سوسو می‌زنند می‌تواند بر افرادی که نسبت به نور حساس هستند، تاثیرگذار باشند. سوسو زدن لامپ‌های کم‌مصرف و فلورسنت می‌تواند برای کسانی که به بیماری‌هایی مانند اوتیسم، صرع، جذام، سندروم خستگی مزمن، بیماری لایم مبتلا هستند و یا مشکل سرگیجه دارند؛ دردسرآفرین باشد. سازمان بهداشت کشور انگلستان بر اساس تحقیقاتی که در زمینه لامپ‌های فلورسنت فشرده (CFLs) انجام داده، توصیه می‌کند که بیش‌تر از یک ساعت در روز در فاصله کم‌تر از ۳۰ سانتی‌متری این لامپ‌ها نباشید این واقعیت را در نظر داشته باشید که همه اشکال لامپ‌های کم‌مصرف لزوماً مشکل‌زا نیستند اما قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور آن‌ها بالاخص زمانی که فاصله ایمن را با آن‌ها رعایت نکنید، می‌تواند تاثیری مشابه آنچه که از امواج ماورای بنفش خورشید انتظار داریم را بر پوست بدن ما ایجاد کند.

احتیاط‌ها را جدی بگیرید

همانطور که اشاره شد، امکان تاثیرگذاری لامپ‌های کم‌مصرف بر بدن انسان وجود دارد لذا در صورتی که شما هم جزو مصرف‌کنندگان این محصولات هستید، حتماً باید توجه داشته باشید که ساعت‌هایی که در معرض نور آن‌ها قرار می‌گیرید، محدود و مشخص باشد. نکته بسیار مهم‌تر درباره لامپ‌های کم‌مصرف، آسیب‌های ناشی از شکستگی آن‌هاست. اگر به هر دلیل لامپ کم‌مصرفی شکست، سریع کودکان و بالاخص زنان باردار را از اطاق خارج کنید. بهتر که تا چند روز کسی وارد آن اتاق نشود. استفاده از ماسک و دستکش برای جمع‌آوری تکه‌های لامپ‌های شکسته ضروری است. دستگاه تهویه مطبوع را نیز سریعاً خاموش کرده و پنجره‌ها را باز کنید. پوست شما و حتی ریه‌هایتان به هیچ‌وجه نباید با لامپ شکسته تماس پیدا کند. کاغذهای مقوایی و یک کیسه پلاستیک جهت برداشتن قطعات کفایت می‌کند. به خاطر داشته باشید که استفاده از جاروبرقی برای جمع‌آوری قطعات شکسته لامپ‌های کم‌مصرف، ۱۰۰ درصد ممنوع است. توصیه می‌شود که بقایای لامپ را نیز تحت هیچ شرایطی به سطل آشغال نیندازید و آن را هم در منزل نگاه ندارید، مراکز و غرفه‌های بازیافت بهترین مکان جهت تحویل دادن بقایای لامپ‌های کم‌مصرف شکسته هستند، پس لطفاً به مسوولیت شهروندی خود عمل کنید.

منابع: jonbarronehsowikipedia

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵۱ دیدگاه
 1. Avatar ami

  ترسناکترین مقاله ای که خوندم:| الان همه لامپارو خاموش میکنم

 2. Avatar کیوان

  مرسی مفید بود. ولی اگه کلی و کوتاه تر بود عالی میشد. مرسی.

 3. Avatar عابد

  اگه لامپ کم مصرف استفاده کنیم جیوه و یووی میکشمون
  اگه لامپ معمولی و پر مصرف ، قبض برق
  اگه بریم تو فضای باز ، آلودگی هوا
  واقعا به کجا داریم میریم ما !؟

 4. Avatar EA

  دوستان از لامپ های ال ای دی استفاده کنید..هم مصرفش از این لامپ ها کمتره و فکر کنم هیچ ضرری هم نداره

 5. Avatar محمد

  خانم فرناز حیدری
  تشکر به خاطر اطلاعات مفیدی که در اختیار ما قرار دادید .
  فقط یه سوال دارم لطفا حتما بهش پاسخ بدید در حد چند کلمه…
  میخواستم بدونم این ضررهایی که گفتید شامل لامپ های قدیمی مهتابی و لامپهای جدید LED هم میشه؟؟؟
  و بنظر شما ما چه نوع لامپی باید استفاده کنیم؟
  ممنون.

  1. فرناز حیدری فرناز حیدری

   سلام روزتون بخیر
   فکر میکنم سوال شما در واقع سوال همه دوستانی هست که کامنت گذاشتن
   خوب مساله اینه که لامپ برای اینکه مضر باشد یا باید درش از ترکیبات سمی مثل مثلا جیوه استفاده شده باشد یا باید امواج ماورای بنفش تولید کند. هیچکدام از این دو فاکتور در مورد LED: Light-Emitting Diode مصداق ندارد یعنی نه اون ترکیب سمی سازنده را دارد و نه تشعشعات ماورای بنفش تولید میکند. تا جایی که من بررسی کردم، تا امروز هیچ مطالعه‌ای سرطان‌زا بودن لامپ‌های ال‌ای‌دی را ثابت نکرده. ممنون از توجه شما

  2. فرناز حیدری فرناز حیدری

   در جواب این سوال هم که چه لامپی مصرف کنیم خوب من به شخصه ال‌ای‌دی رو ترجیح میدم چون با بررسیهای که انجام دادم هم در مصرف انرژی و هم از نظر آلایندگی و … مطلوبتر هستند البته ظاهراً 🙂 یعنی تا امروز

   1. Avatar امير

    با سلام، توجه داشته باشید که لامپ های ال ای دی به دلیل انتشار نور به صورت خطی اگر از جنس مرغوب استفاده نکنید باعث ضعیفی و درد چشم خواهد شد و بهتر است در جاهایی از منزل که حباب داره برای پخش نور بهتر استفاده شود.

 6. Avatar امیر

  چند سال پیش بود یه حکیم طب سنتی از خطر این نوع لامپ ها به مردم و مسولان گوش زد کرد . اما خیلی ها مشخرش کردن . حالا دیدین حرفش درست بود.

  1. Avatar حسن ر.

   آدم می‌تونه تصادفی حرف درست بزنه. شما اگر یک سکه هم بیاندازی با احتمال ۵۰ درصد به درستی در این مورد نظر خواهد داد که آیا این لامپ‌ها خطر دارند یا خیر.

 7. Avatar احسان چهری

  اوه، نمیدونستم در این حد خطریه

 8. Avatar رضا خسروشاهی

  لامپ‌های led در حال حاضر بهترین گزینه به منظور کاهش مصرف، نور بیشتر و سلامت بیشتر هستند. وجالب این که مصرف انرژی بسیار کمتری هم نسبت به لامپ‌های کم مصرف سنتی دارند.

 9. Avatar سینا

  به نظرم در حال حاضر لامپ های LED با مصرف برق بسیار پایین و با توجی به اینکا بسیاری از این خطرات رو به همراه ندارن، میتونن ا
  جایگزین مناسبی باشن.

  1. فرناز حیدری فرناز حیدری

   سلام و روزتون بخیر
   بله تا امروز بیشترین تاکید بر مصرف اونها تاکید داره چون هم در مصرف انرژی و هم از نظر ایمنی تاکنون مطلوب‌تر ارزیابی شده‌اند.
   ممنون از توجه شما

 10. Avatar مسعود

  اطلاعات مفیدی بود، لطفا مشابه این مطلب را در مورد لامپ های LED هم بنویسید.

 11. Avatar شرافت

  سلام، ممنون از مطلب علمی و مفیدتون، خواستم مطمئن بشم که لامپ های ال ای دی و اس ام دی فاقد اینچنین مضراتی هستند، درسته؟
  آیا این قضیه در مورد لامپ های مهتابی هم صدق می کنه؟ (منظورم از مهتابی، رنگ نور نیست، لامپ مهتابی رو عرض می کنم)

  1. فرناز حیدری فرناز حیدری

   سلام روزتون بخیر
   فکر میکنم سوال شما در واقع سوال همه دوستانی هست که کامنت گذاشتن 🙂
   خوب مساله اینه که لامپ برای اینکه مضر باشد یا باید درش از ترکیبات سمی مثل مثلا جیوه استفاده شده باشد یا باید امواج ماورای بنفش تولید کند. هیچکدام از این دو فاکتور در مورد LED: Light-Emitting Diode مصداق ندارد یعنی نه اون ترکیب سمی سازنده را دارد و نه تشعشعات ماورای بنفش تولید میکند. تا جایی که من بررسی کردم، تا امروز هیچ مطالعه‌ای سرطان‌زا بودن لامپ‌های ال‌ای‌دی را ثابت نکرده. ممنون از توجه شما

   1. Avatar محمد

    ممنون بابت اطلاعات مفیدتون خانم حیدری

  2. Avatar فرهاد قریشی

   لامپ های اصطلاحا مهتابی یا فلورسنت هم از همان شیوه لامپ های کم مصرف برای تولید نور استفاده میشه و در داخل اون استوانه شیشه ای مثلا برای تولید طیف رنگ زرد یا افتابی از مقادیری بخار جیوه استفاده میشه
   درحقیقت لامپ کم مصرف همون فلورسنت قدیمیه اما کمی مقرون به صرفه تر از لحاظ هزینه تولید

 12. Avatar حامد خانیا

  سلام دوستان
  تا اونجایی که می تونید حتما از لامپ مهتابی و لامپ های کم مصرف بخار جیوه استفاده نکنید. چرا؟ خوب الان بهتون میگم :
  لامپ مهتابی چند واته ؟ همه روش خوندیم ۴۰ وات ، درسته ؟ نه اصلا درست نیست. لامپ مهتابی ۴۰ وات هست و ترانس(آداپتور سنگین داخل بدنه) هم حدود ۵۰ وات مصرف داره . تازه زمان روشن شدن هم بخاطر طول تقریبا ۱ متری مهتابی، استارت مهتابی شدت جریان بسیار قوی برای ایجاد قوص الکتریکی بین دو سر مهتابی در فاصله ۱ متر ایجاد میکنه که این هم مصرف زیادی داره. سر جمع هر عدد مهتابی حدود ۱۰۰ وات برق مصرف میکنه. البته وقتی که ترانس و خود مهتابی گرم میشه می تونید از ۱۰ تا ۲۰ درصد بخاطر پرت حرارت به مصرفش اضافه کنید.لامپ های کم مصرف بخار جیوه (عموما همون لامپ های مارپیچی شکل) هم همین مسائل رو دارند.

  معایب این دو دسته لامپ : استفاده از بخار جیوه و گرد فلورسنت که بسیار برای انسان و طبیعت مضر است و در صورت شکسته شدن این لامپ ها در منزل حتما باید به سرعت پنجره ها را باز کنید و از آن محیط دوری کنید، آلودگی به جیوه بسیار خطرناک بوده و آسان از طریق تنفس و پوست صورت میگیرد. عمر مفید این لامپ ها کم است چون اغلب پس از ۳ تا ۶ ماه پودر فلورسنت داخل لامپ خواص خود را از دست داده و نور لامپ بسیار کمتر از قبل می شود. عمر اصلی لامپ هم کوتاه است چون مدار الکتریکی آنها اغلب دچار مشکل می شود. مصرف برق بالاتر از آنچه روی جعبه توسط کارخانه ها ذکر می شود. “”” این لامپ ها بخاطر ضربان خاموش و روشن شدن حدود ۴۰ تا ۵۰ بار در ثانیه بر روی اعصاب سمپاتیک و حتی پاراسمپاتیک موثرند”””

  توصیه من استفاده از لامپ های ال ای دی مانند مارک های “هالی استار” تولید شرکت نمانور است شبیه لامپ های حبابی قدیم هستند فقط اصلا شیشه ای نیستند بدنه آنها از پلاستیک مات تهیه شده و نور خیره کننده ای ندارند. یک لامپ هالی استار ۱۵ وات معادل ۲ مهتابی به ۴۰ وات نور می دهد با این تفاوت که ترانس ندارد، حرارت ندارد، عمر بالاتری از لامپ های قبلی دارد. عمر مفید آن۱۰۰% است چون ال ای دی دچار کاهش نور نمی شود تا روزی که بسوزد. آلودگی ندارد. حرارت لامپ تقریبا ۰ درجه است. حتما فراموش نکنید از ترکیب نور های سفید و زرد استفاده کنید ( مهتابی و آفتابی).

  من یک لوستر داشتم با ۵ لامپ کم مصرف ۳۰ واتی و ۲ مهتابی که حال و پذیرایی را روشن کند و راضی نبودم. توجه فرمائید حدود ۳۰۰ وات برق مصرف میشد. مهتابی ها را حذف کردم و تنها ۵ لامپ لوستر را به ۳ لامپ ال ای دی سفید و ۲ لامپ ال ای دی زرد تغییر دادم . یعنی الان کلا با ۷۵ وات نوری معادل ۱ و نیم برابر قبل را نسبت به زمان ۳۰۰ وات دارم. و شبها با خیال راحت بدون نگرانی از مصرف برق کل لوستر را روشن میکنم.

  با تشکر

 13. Avatar حسن ر.

  تحقیقات گروه خانم ریفایلویچ در بین محقیق این زمینه محل بحث دارد (به مقاله Ultraviolet Leaks from CFLs از Wendee Nicole رجوع کنید).
  مطمئن نیستم که ایشان چنین گفته باشند که میزان جذب UV ساطع از این لامپ‌ها هزار برابر مقدار مجاز است. این نقل قول را سایت‌ها از مقاله‌ای از سایت Men’s Health برداشتند که ارزش ارجاع علمی ندارد و قابل اعتماد نیست.

 14. Avatar نیما ربیعی

  خیلی عالی بود خانم حیدری، ممنون ک این مقاله رو ترتیب دادید…

 15. Avatar علیرضا حبیب زاده

  یک کلام!
  LED!

 16. Avatar مَهدی

  چند وقت دیگه مضرات لامپ های LED و نسل جدید هم مشخص میشه . کم کم مردم رو میارن به شعله و شمع و چراغ های قدیمی ???? !….. این تکنولوژی همونقدر که مفید هستش تونسته ضرر به انسان ها وارد کنه . همین امروز داشتم میخوندم تو یه مقاله معتبر آلمانی که بدن انسان برای تحرک خلق شده نه برای سکون . اما امروزه با پیشرفت دانش بشری ما داریم برعکس عمل میکنیم .

 17. Avatar محمد زرین

  سلام ممنون از مطلب.
  فقط اینکه من این موضوع روفکر کنم ۳ سال پیش خوندم فکر کنم بیزنس اینسایدر بود
  سعی کنید همراه دنیا پیش برید همین چیزا ملت رو عقب نگهر میداره .
  همینی که لامپ های کم مصرف موقع روشن شدن رنگ غیر طبیعی و یک جور بنفش کمرنگ از خودش نشون میده گویا همه چیزه . متاسفانه تا موقعی که یه چیزی پولساز هست خبری از سلامتی از استفاده محصول نیست . تا نو میاد به بازار…
  فقط خواستم بگم فقط قیمت پایین ملاک نیست .پول خرید لامپ خوب رو ندارید نخرید بهتره . چون نور فقط روشنایی نیست بلکه نور بر روان و سلامتی ادم تاثیر داره . لامپ داریم ۳وات ۳۰ تومن لامپ داریم ۷ وات ۹ تومن لامپ ۶۰ تومنی هم داریم بستگی داره . اگر واقعا لامپ با اعتماد و دارای بالاترین مجوز ها رو میخوایید تو ایران هم گیر نمیاد لامپ های فیلیپس هست . به لامپ های ایرانی هم اعتماد نکنید که همشون کپی کار هستن و ازمایش محصول پایین دارن . و مهم نیست براشون . کلا گول تبلیغات رو نخورید .
  موفق باشید

 18. Avatar سعيد سعادت

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتان. خواستم بدانم که آیا در ساخت ال ای دی از مواد سمی استفاده شده یا نه. مصلا گالیم ارسناید؟ و یا اینکه نور لامپ ال ای دی مثل نور لامپ های کم مصرف ویا تنگستن ضربانی هستش یا ثابت ؟

 19. Avatar مسعود

  خانم حیدری فوق العاده بود ولی اکثر آدما روزانه زمان خیلی زیادی تحت اشعه این لامپ ها هستند ولی همانطوری که فهمیدم اگر فاصله شون زیاد باشه یعنی همون فاصله ای که روی سقف اتاق از ما دارن خطری ندارن؟!

 20. Avatar میگ میگ....

  لامپ رشته ای پرمصرف از همه بهتره…
  😀

  1. Avatar پدرام

   لامپ های LED هم بسیار کم مضرف هستند و هم خطر ندارند- پیشنهاد اول لامپ LED و سپس لامپ رشته ای.
   فقط یادتون نره که باید از برندهای معتبر خرید کنید

 21. Avatar محمد

  جالب اینه که بدون توجه به مسئله سلامت مردم و فقط با توجه به جیب سازندگان این لامپ ها ، مسئولین تمام همت خودشون گذاشتن تا لامپ های کم مصرف رو رواج بدن.
  وزارت بهداشت کجاست؟
  چرا هیچ عکس العملی تا به حال نشون ندادن؟

 22. Avatar دکتر وحید

  سلام
  با تشکر از این مقاله جالب و مفید. یک نکته را ضروری دانستم تا مطرح کنم. اینکه گفته می‌شود پوشش داخلی لامپ‌های مهتابی و کم مصرف از جنس فسفر است به این معنی نیست که ماده آن عنصر فسفر است! به طور کلی به موادی که اگر در معرض تشعشع قرار بگیرند نور تولید می‌کنند فسفر می‌گویند. ترکیبات روی، منگنز و کادمیوم مثال‌های خوبی از این مواد فسفر هستند. بنابراین در اینجا فسفر یک ویژگی است نه ماده.

  1. Avatar ض

   اون ویژگی فلورسنته نه فسفر

 23. Avatar شهرام اشکانی

  سلام خانم حیدری، بسیار مقاله خوب و مفیدی بود واقعا خسته نباشید…ولی ایکاش در کنار این مقاله ، به راهکارهای ارائه شده توسط این موسسات و سازمانها هم می پرداختید وقتی موسسه علوم ایالات متحده آمریکا تحقیقاتی در این مورد انجام داده است بدون شک راهکارهایی نیز ارائه کرده است. امیدوارم که شاهد تداوم ترجمه این گونه مقالات از جانب شما باشم. با تشکر

  1. Avatar رضا

   راهکارش سال هاست در کشورهای پیشرفته جا افتاده، جایگزینش لامپ های LED هستش که هیچ خطری ندارند. در گذشته به دلیل هزینه تمام شده بالا و قیمت بالا طرفدار نداشت ولی الان کاملا مقرون به صرفه شده.

 24. Avatar محمد حاجیانی

  بسیار مطالب عالی و جذاب و علمی بود و تشکر از زحمات شما
  لطفا باز هم از این مطالب بگذارید،من قبلا درسایت دکتر روازاده هم در مورد مضررات لامپ دیده بودم ،به گفته یکی ازبزرگان بازدید کننده کشور ایران که گفته بود: بزودی سونامی سرطان در کشورتان رخ خواهد داد؛ما باید خیلی مراقب سلامتی خودمان باشیم و واقعا ملت دارند رو به علم سالم زمینه های مختلف میآورند.

 25. Avatar حسین

  با سلام و تشکر از مقاله مفیدتون
  علاوه بر این موارد، طیف نوری که لامپ هم تولید میکنه در جای خودش حایز اهمیت است و از این رو بهترین نور نیز مختص همان لامپهای رشته ای قدیمی است.

 26. Avatar اشکان

  روز بخیر سرکار خانم حیدری
  ممنون از مطالب مفیدتون، همانطور که اطلاع دارید در اکثر ادارات ما از لامپهای مهتابی در سایزهای مختلف استفاده میشود. توی مطالبی که شما عرض کردید فرمودید فاصله از منبع نور نقش مهمی داره، میخواستم بدونم با توجه به ارتفاع اکثر سقفها که حدود ۳ متر میباشد، ایا باز هم خطر uv خیلی زیاده یا نه! و دوم اینکه چه فاصله ای میتونه این خطر رو کمتر کنه. با توجه به این نکته که افراد در طول روز حداقل ۸ساعت زیر این نورها هستند و تصمیم گیری در مورد تعویض آنها در حیطه کارمندان نمیگنجه.
  ممنونم

 27. Avatar محمد

  میگم من یه بار یه لامپ گنده ی کم مصرف از دستم افتاد و شکست … تازه یه تیکه ی گندشم رفت تو پام و داغونم کرد …
  چکار کنم الان ؟!!
  نگران شدم…

  1. Avatar آرش

   مرسی از مطالب جالبتتون، یه سوال کلی داشتم با توجه به اینکه خیلیا برای زیبایی دکور خانه از لامپهای uv استفاده میکنند اگر اطلاعاتی در مورد این نوع نور و طول موجهایی که برای پوستمون مظر است دارید ممنون میشم اگه به اشتراک بزارید، مطلب نگران کنندست من تو اتاق خوابم ۴ تا مهتابی uv 24 ساعت روشنه الان ۳ ساله زیر نور مستقیمشم با این مطلب که خوندم فکر کنم همین الانم سرطان پوست دارم

 28. Avatar بابک

  مطلب بسیار مفیدی بود. فرستادم واسه بقیه دوستان که اون ها هم مطلع بشن.

 29. Avatar سمیرا

  سلام خیلی ممنونم خانم مهندس حیدری,بنده به عنوان یک شهروند معمولی وقتی خیلی وقت پیش تمام لامپهای منزلو از پر مصرف به کم مصرف عوض کردم با مخالفت شدید مادرم روبرو شدم حتی در افراد فامیل هم مدت کوتاهی از کم مصرف استفاده کردند ولی باز هم برگشتن به استفاده از پرمصرف ولی بنده تحت تاثیر شدید تبلیغات مصرف بهینه انرژی قرار گرفته بودم و وجدانم قبول نمیکرد,حالا نمیدونم نور کم مصرف ها منظورم همین فلورسنت بر افسردگی تاثیری دارد یا نه چون برای شخص خود بنده خیلی آزار دهنده است.

 30. Avatar yas.kp

  خانم حیدری.،
  خدا خیرت بده از اطلاعات سازنده ای که دادید.اجرکم عندالله

 31. Avatar کامران

  با سلام ایا لامپهای LED هم این مشکل را دارند

  1. Avatar ح

   خیر

  2. Avatar یونس

   اتفاقا لامپ های LED از همه جهت از لامپ های کم‌مصرف بهترن، هم نور بیشتری نسبت به معادل کم‌مصرفشون با همان میزان مصرف انرژی تولید می‌کنند، به آسانی نمی‌شکنند، طول عمر بیشتری دارند، نورشون هم مضر نیست

 32. Avatar A2

  درود بردکتر روازاده که داره درخیلی موارد هشدارلازم روبرای برگرداندن سلامتی مردم به همه میده ولی ماتا اتفاقی برایمون رخ نده عبرت نمی گیریم وحقیقت رو نمی پذیریم.حذرداشتن ازخیلی مواد غذایی مضر موجود درجامعه که اونها هم خطر کنسر رو در مردم ما مثل سرعت برق دارن افزایش می دن .ما باید کار کنیم وپول رو بجای لذت بردن از سلامتی برای بدست آوردن مجددسلامتی متاسفانه خرج کنیم.کمی باخودمان صداقت داشته باشیم وباحقیقت قهر نکنیم.ازخانم مهندس هم ممنونیم.

 33. Avatar محمد عالی ده چناری

  با سلام
  در صورتی بتونید منابع مقاله مورد نظر را در اختیار ما بزارید ممنون میشم.
  با تشکر

 34. Avatar مریم

  سلام ببخشید یه مطلب منو خیلی نگران کرده همسر من لامپ کم مصرف را داخل حمام نصب کرده هنگام تعویض این لامپ شکسته خودش با دستش تیکه هاشو جمع کرده به علت نا آگاهی .من نمیدونم پودر ازش خارج شده یا نه من میترسم این پودر خارج شده باشه وهم سرم روش راه رفته باشه وبه تموم جاها انتقال داده باشه ضمنا من دوتا بچه کوچیک دارم چیکار کنم تو رو خدا توضیح بدید

 35. Avatar نرگس

  سلام، پس چرا پاسخ سوالات رو نمیدید؟؟
  لامپ کم مصرفی روی جاکفشی خونه ام بود افتا و شکست اما داخل جعبه اش بود من با حواس پرتی رفتم جعبه رو برداشتم که قطعات شکسته روی سرامیک نریزه و حتی دست چپم رو زیر جعبه گرفتم که قطعات ریز توی خونه نریزه اما ی تکه کوچک از شیشه آن افتاد روی دستم، و بعد از اینک جعبه رو داخل نایلون گذاشتم بازش کردم که ببینم داخلش چیه اما بهش دیگ دست نزدم چون یادم اومد که این لامپ ها مضر هستند و با زباله گذاشتمش بیرون از منزل، پشت در،،، حالا همه اش احساس میکنم دست چپم خارش داره شاید هم تلقین باشه،، لطفا راهنمایی کنید، ممنون

  1. Avatar محمد حسن

   سلام
   لامپ های کم مصرف وقتی می شکنند به شدت خارش زا هستند
   من هم در هنگام تعویض لامپ سوخته ، حباب لامپ توی دستم ترکید و بعد از ۲ ۳ دقیقه دستم را شستم ولی تا چند ساعت دستم خارش داشت

   توصیه می کنم برای تعویض لامپ کم مصرف حتما دستکش پلاستیکی دست کنید
   همچنین در صورت شکستن لامپ حتما با دستکش خورده های آن را جمع کنید

   و توصیه نهایی اینکه حالا که لامپ های ال ای دی فراگیر شده به هیچ عنوان لامپ کم مصرف نخرید چون ال ای دی ها از نظر مصرف از لامپ های کم مصرف بهتر هستند ولی بر خلاف تبلیغات عمر خیلی کمتری دارند

   اگر led می خرید حتما برند معروف و معتبر بخرید و اگر سراغ برندهای درجه ۲ بروید انقدر سوخت وسوزش بالاس که عطایش را به لقایش می سپارید

   1. Avatar محمد حسن

    من از برند های کملیون و پارس شهاب و آپل opple خیلی راضی هستم ولی برندهایی مثل بروکس burux درصد سوخت سوزش خیلی بالاس و برای یک اتاق ۱۲ تا از آنها خریدم و در کمتر از ۶ ماه همش سوخت!!!! جالبه حتی یکیش سالم نموند