سرنوشت عجیب تبلت‌ها و رستاخیز PC

محمد زرین صدف ۳۰ آبان ۱۳۹۴ | ۰۹:۰۰ ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه
تبلت‌ها و کامپیوترهای شخصی

تا چند سال پیش، تلفیق تبلت با لپ‌تاپ در یک دستگاه واحد، یک اتفاق نوآورانه اما نامبارک محسوب می‌شد. اپل با سرسختی تمام، به مرزهایی که بین آیفون، آیپد و مک‌بوک کشیده بود می‌بالید. تا جایی‌که «تیم کوک» در سال ۲۰۱۲ تبلت هیبریدی را به یخچالی تشبیه کرد که کار توستر را هم انجام می‌دهد. اپل به آینده‌ی مشترک تبلت و PC اعتقاد نداشت. اما از آن زمان سه سال گذشته؛ خیلی چیزها تغییر کرده. امسال اپل و گوگل هم مثل مایکروسافت، تبلت‌های مجهز به کیبورد ساختند. واقعیت این است: بازار تبلت‌ها با شیب ملایمی در حال سقوط است و دستگاه‌های تبدیل‌پذیر روز‌به‌روز محبوب‌تر می‌شوند. آیا آینده‌ی تبلت‌ها با دنیای PC‌ گره خورده؟

‌‌‌

این روزها دستگاه‌های هیبریدی که ترکیبی از تبلت و لپ‌تاپ هستند، فروش خوبی را تجربه می‌کنند. این دستگاه‌های دوزیست، ضروری‌ترین و حیاتی‌ترین ویژگی‌های دو دسته‌ی تبلت و لپ‌تاپ را در یک کالبد واحد برای کاربر به ارمغان می‌آورند. شاید کلمه‌ی «هیبریدی» بهترین واژه برای توصیف این دستگاه‌ها نباشد؛ با این حال، ترجیحا (برای سهولت بیشتر) برای خطاب این موجودات تبدیل‌پذیر و اصطلاحا «۲ در ۱»، ما از کلمه‌ی هیبریدی استفاده می‌کنیم. اما کدام شرکت این بازی را راه انداخت؟ پاسخ ساده است: فرمانروای سرزمین کامپیوترهای شخصی (PC)، یعنی مایکروسافت.

‌‌‌

همه چیز زیر سر مایکروسافت بود

در سال ۲۰۱۲، مایکروسافت نسل اول سرفیس را معرفی کرد. این شرکت که از موفقت آیپد در سال ۲۰۱۰ غافلگیر شده بود، خط تولید این دستگاه‌های هیبریدی را راه انداخت. مایکروسافت همیشه PC را دوست داشت. مایکروسافت با PC، مایکروسافت شد! پس بهترین راه را این دید که تجربه‌‌ی چندین ساله‌اش را به ‌دنیای تبلت‌ها بیاورد. از همان اوایل به سرفیس‌ها انتقادات زیادی می‌شد؛ اما مایکروسافت کم نیاورد و سال‌به‌سال دستگاه‌های بهتری ساخت و کیبوردها و قلم‌های بهتری طراحی کرد.

شرکت‌های ریز و درشت چینی و تایوانی هم به‌سرعت دست‌به‌کار شدند و نمونه‌هایی از این دستگاه‌ها را با برند خود تولید کردند. دو سه سال، گوگل و اپل ساکت نشستند و روندهای بازار را زیر ذره‌بین بردند. اما مایکروسافت همچنان ادامه داد.

سرفیس مایکروسافت

تکامل تدریجی سرفیس‌

سال ۲۰۱۴ ما با «سرفیس پرو ۳» ملاقات کردیم. واقعیت این است سرفیس پرو ۳ نمادی خدشه‌ناپذیر از یک تبلت هیبریدی ویندوزی بود. اما مایکروسافت چند ماه پیش نسل جدیدی از این دستگاه را با نام «سرفیس پرو ۴» رو کرد؛ تبلتی بهتر با کیبورد و قلمی حرفه‌ای‌تر. اما باز هم مایکروسافت دست‌بردار نبود. این شرکت که از تماشای جنب‌و‌جوش شرکت‌های رقیب به هیجان آمده بود، همزمان با پرو ۴، «سرفیس بوک» را هم معرفی کرد؛ لپتاپی که قیافه‌اش داد می‌زند که از تبار سرفیس‌های مایکروسافت است. نکته‌ی جالب این‌جاست که در این دستگاه هم بخش کیبورد به‌طور کامل از بخش نمایشگر جدا می‌شود. پس با تعریف ما سرفیس بوک هم یک دستگاه هیبریدی است. واقعیت این است که در چند سال اخیر مایکروسافت توانسته روح PC را در خانواده‌ی سرفیس‌ بدمد.

آیپد پرو

اپل آیپد پرو

اما رقبا که در دو سه سال اخیر به کار خود مشغول بودند، نیم‌نگاهی هم به تلاش‌های مایکروسافت داشتند؛ تا این‌که امسال طاقتشان تمام شد. شهریور امسال اپل از «آیپد پرو»، یک تبلت مجهز به کیبورد و قلم، رونمایی کرد. یک ماه بعد نوبت به گوگل رسید. این شرکت هم یک تبلت اندرویدی مجهز به کیبورد را با نام «پیکسل C» معرفی کرد.

گوگل پیکسل C

گوگل پیکسل C

حالا دیگر فقط مایکروسافت و چند شرکت چینی نیستند که تبلت هیبریدی تولید می‌کنند. این‌روزها بزرگ‌ترین غول‌های تکنولوژی هم می‌خواهند تبلت هیبریدی بسازند. اما چرا؟ بگذارید به آمار و ارقام مراجعه کنیم.

‌‌‌‌   ‌‌

خورشید تبلت‌های ساده در حال غروب است

در مورد فروش دستگاه‌های هیبریدی، پیش‌بینی‌های جالبی صورت گرفته. به‌طور مثال گفته شده فروش دستگاه‌هایی مثل «مایکروسافت سرفیس پرو ۳» و «لنوو یوگا ۳ پرو» امسال پنج برابر می‌شود. کیبوردهای ارگونومیک و سخت‌افزارهای نسبتا قدرتمند را می‌شود از دلایل موفقیت این رده از محصولات دانست. این دستگاه‌ها در بسیاری از موارد از نظر توان سخت‌افزاری می‌توانند با لپ‌تاپ‌های میان‌رده شانه‌به‌شانه رقابت کنند.

پایان کار تبلت‌ها

فروش تبلت‌های معمولی چه وضعیتی دارد؟ بر اساس گزارشی که شرکت تحقیقاتی Strategy Analytics منتشر کرده، فروش تبلت‌های معمولی احتمالا با کاهش ۸ درصدی روبرو خواهد شد. آیپدهای اپل هم شش فصل مالی است که فروش‌شان کم می‌شود. بر اساس جدیدترین گزارش، فروش آیپد نسبت به سال گذشته در همین فصل مالی، ۱۸ درصد کاهش یافته. همه‌ی آمارها از افت فروش تبلت‌ها خبر می‌دهند. با این حال شرکت اینتل اعتقاد دارد در بخش‌های از جامعه مثل فروشگاه‌ها و کارخانه‌ها، فروش تبلت‌ها همچنان رشد خواهد کرد. اما سوال مهمی مطرح می‌‌شود؛ تبلت‌ها قربانی چه‌چیزی شدند؟

‌‌‌   ‌‌

قاتلی به نام فبلت

طلوع دستگاه‌های هیبریدی و فبلت‌ها، فضا را برای تبلت‌های معمولی، تنگ و تنگ‌تر می‌کند. «ژان فیلیپ بوشار» (Jean Philippe Bouchard) از مدیران ارشد موسسه‌ی تحقیقاتی IDC به یکی از اولین فبلت‌های طول تاریخ اشاره می‌کند. «دل استریک» (Dell Streak) در سال ۲۰۱۰ معرفی شد؛ مردم و منتقدان، دست به دست هم، نمایشگر ۵ اینچی این دستگاه را مسخره کردند. شرکت دل هم مجبور شد ۱۳ ماه بعد، قید این فبلت را بزند. یادآوری می‌کنیم که آن‌موقع هنوز خبری از فبلت‌ها نبود و دل، محصول خود را به‌عنوان یک دستگاه هیبریدی گوشی-تبلت معرفی می‌کرد. اما حالا وضعیت فرق کرده. نمایشگرهای ۵ اینچی گوشی‌ها، نه‌تنها جلب توجه نمی‌کنند بلکه کاملا عادی شده‌اند.

فبلت

فبلت‌هایی مثل «آیفون ۶s پلاس» و سری «نوت» سامسونگ در حال تبدیل شدن به یک استاندارد هستند. این گوشی‌های غول‌آسا (با تعاریف امروزی ما)، در حال ربودن سهم بازار تبلت‌های ۷ و ۸ اینچی هستند. فرق ناچیز یک تلفن هوشمند ۵.۵ اینچی با یک تبلت ۷ اینچی، خریدار را مجاب می‌کند تا به‌جای خرید دو دستگاه نزدیک به هم، به خرید گوشی اکتفا کند. به عقیده‌ی «ژان فیلیپ بوشار»، در ماه‌های گذشته، فبلت‌ها توانستند تبلت‌های ۷ اینچی را به حاشیه ببرند. اما تبلت‌های ۱۰ اینچی چه حال و روزی دارند؟ به‌نظر می‌رسد فبلت‌ها با بازار تبلت‌های ۱۰ اینچی کاری نداشته باشند.

‌‌‌‌   ‌‌‌‌

متهم بزرگی به نام دستگاه‌های هیبریدی

تبلت‌های بزرگ‌تر تا حدی از هجوم فبلت‌ها در امان مانده‌اند؛ اما آن‌ها باید به مصاف یک قاتل دیگر بروند؛ قاتلی که دست‌در‌دست کامپیوترهای شخصی (PC) دارد. عموم مردم، کم‌کم، توجیه کافی برای خرید دستگاه‌های هیبریدی و تبدیل‌پذیر را پیدا می‌کنند. آن‌ها دستگاهی می‌خواهند که از تبلت‌های معمولی قدرت سخت‌افزاری بیشتری داشته باشد و درعین‌حال وسیله‌ای می‌خواهند که بتوانند آن را جایگزین لپ‌تاپ قدیمی و فرسوده‌ی خود کنند. در یک کلام، آن‌ها PC را دوست دارند و چه بهتر که یک تبلت مجهز به کیبورد، مثل یک PC برای‌شان کار کند.

سرفیس پرو ۴

مایکروسافت سرفیس پرو ۴

شرکت اینتل مطالعه‌ی جالبی انجام داده است؛ تحقیقات این شرکت نشان می‌دهد که نیمی از مشتریانی که هنوز تبلت‌ هیبریدی نخریده‌اند، به سراغ خرید تبلت‌های معمولی رفته‌اند. یعنی گرایش مردم به سمت دستگاه‌های سبک، پرتابل و هیبریدی کاملا جدی است. این موضوع بیانگر یک واقعیت دیگر هم هست: خریداران، نسبت به گذشته، کمتر به خرید لپ‌تاپ‌های گران‌قیمت علاقه نشان می‌دهند. اما خب، بحث ما چیز دیگریست. ما در مورد تبلت‌ها و تکامل تدریجی‌شان صحبت می‌کنیم. «ژان فیلیپ بوشار» از موسسه‌ی تحقیقاتی IDC، خرید دستگاه‌های هیبریدی را کاملا منطقی می‌داند. وقتی کاربران توجیه کافی برای خرید یک دستگاه هیبریدی را داشته باشند، دیگر تبلت معمولی نمی‌خرند.

‌‌‌‌‌‌   ‌‌

برخی تکنولوژی‌ها به زندگی روزمره‌ی ما نفوذ می‌کنند، درحالی‌که هیچ نمی‌دانیم دلیل وجودشان چیست؛ درست مثل ساعت هوشمند یا نمایشگر منحنی گوشی‌ها. گجت‌ها تولید می‌شوند و ما تازه به دنبال آن هستیم که کاربردی خوب برای‌شان پیدا کنیم. اما بعضی وقت‌ها نیاز کاربران است که حجت را تمام می‌کند. به‌نظر می‌رسد که تبلت‌های هیبریدی در دسته‌ی دوم قرار بگیرند. کاربران بدشان نمی‌آید که تبلت قدرتمندی داشته باشند که بتوانند آن را جایگزین لپتاپ‌شان کنند. مایکروسافت زودتر از همه به این نیاز پی برد و با وجود تمام انتقادها، جاده‌ای را ساخت و سال‌به‌سال آن را هموارتر کرد. امروز دیگر کسی به اپل و گوگل برای ساخت دستگاه‌‎های هیبریدی خرده نمی‌گیرد. گویا رویای مایکروسافت برای زنده‌ نگه‌داشتن روح PC محقق شده است. تبلت‌ها به‌تدریج از دنیای تلفن‌های هوشمند فاصله گرفته و به سمت دنیای کامپیوترهای شخصی حرکت می‌کنند.

‌‌‌‌   ‌‌

منابع: Wikipedia ،CNET ،Strategy Analytics ،IDC

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۶ دیدگاه
 1. Avatar مسعود رضايي

  براي بعضي ها اين تغييرات كاملا خوبه ولي براي بعضي ها واقعا دشمني مطلقه
  پس بهتره كه هر كسي به اين راحتي تصميم نگيره
  چون هر محصول هوشمندي را براي كاربر بخوصي ساختند

 2. Avatar هادی

  اساسا باید بپذیریم که با وجود تکامل نسل به نسل سیستم عامل های موبایل (آندروید، iOS و Windows Phone) ، هیچ کدوم جای سیستم عامل ویندوز دسکتاپ رو نمی گیرن
  در بین علل موفقیت سرفیس، وجود ویندوز دسکتاپ مهم ترین عامل هستش
  چون از نظر وزن و ضخامت و کیفیت صفحه نمایش، قاعدتا iPad Pro سر تره و قلم iPad از قلم سرفیس بهتر نباشه، بدتر نیست
  اما سهولت کار و محیط آشنای ویندوز و نرم افزار های بسیار هماهنگ با سیستم عامل باعث شده اگه یه محصول جمع و جور با صفحه نمایش عالی و سخت افزار قدرتمندی که ویندوز داره این قدر جلب توجه کنه

 3. Avatar .mr

  کم کم ساعت های هوشمند جای مبایل ها رو میگیرند و گوشی ها هم جای تبلت ها و تبلت ها هم جای لپتاپ ها و لپتاپ ها هم جای کامپیوتر ها
  و همه چیز کوچک ترو جموجور ترو جالب تر و کاربردی تر میشه
  به نظر من لپتاپ های اپل رو میشه به جای تبلت استفاده کرد چون خیلی سبک و جمو جور هستند
  ومیشه هم به جای یه سرفیریس پرو۳ و هم به جای یه لپتاب و هم به جای یه کامپیوتر استفاده کرد اگر چه به سبکی و جموجوری تبلتهای هیبریدی ماکروسافت نیست ولی قوی تره
  و میشه گفت میتونه جای تبلت های ماکروسافت رو بگیره واز لحاظ قدرتو… بهتر از ماکروسافت باشه.
  باتشکر از شما

 4. Avatar قاسم صادقیان

  یک زمانی لپتاپ به بازار اومد و همه میگفتن برای انجام بازی های سنگین باید سراغ پی سی برید و لپتاپ جواب نمیده
  اما الان لپتاپ ها از اون زمان ظریف تر و باریک تر هستن و قدرت گرافیکی و پردازشی خیلی بالایی هم دارند
  یک روزی هم میرسه که تبلت ها دیگه جنبه تبلیغاتی و این حالت امروزیشون رو ندارند
  به نظرم تبلت ها اون قدرتی که بایدد اشته باشن و تکنولوژیش الان موجود هست رو ندارن هنوز
  اما بهرحال کم کم به اون نقطه میرسیم که یک تبلت با قدرت بالا و جایگزین لپتاپ به بازار بیاد
  بنظر من که تبلت ها همین الان هم خوب هستن مخصوصا سرفیس پرو که خیلی هم زیبا است
  اما هنوز قیمت مناسبی مخصوصا در ایران ندارند

 5. Avatar علیرضا پورجبار

  بهترین و با ارزش ترین انتخاب به سرفیس های مایکروسافت برمیگرده.
  زنده باد Microsoft .
  چرا؟ بهترین سخت افزار رو داره که هیچ موجودی به اسم تبلت که شرکت های دیگه میسازن و سیستم عاملی که روی اون اراِئه میدن که به گرد پای ویندوز نمیرسه.
  اپل به جای اینکه بره صفحه نمایش و رم و اسم cpu رو ارتقا بده باید به جای iOS تبلتی میساخت که از سیستم عامل مک پشتیبانی بکنه نه یه قلم اضافه بکنه به جزییات پک تبلت و نرم افزار ها رو اختصاصی بکنه برای ایپد پرو که پرو رو شاخ کنه.
  در واقع ایپد های اپل هیچ قرفی ندارن با ایپد پرو !!! چرا ؟ چون نرم افزار های اختصاصی به پرو ارائه میده که اون یکی دیگه ها ندارن. تنها فرقی که داره یکم سخت افزار بالا برده و باز هم صفحه نمایش بزرگ کرده . و یه قلم انداخته کنارش که از رقبا عقب نمونه و اسمش شده ایپد پرو که دیجی کالا هم بهش میگه غول.
  و زمانی کمر iPhone خواهد شکست که مایکروسافت Surface Phone رو معرفی بکنه. هرچند کسانی هم هستند که سیب گاز زده شده رو میپرستند و چشم از پنجره تکنولوژی برداشته اند . چون اعتقاد دارند که اپل دستشون باشه میتونن بگن من از تو پولدار ترم.
  والسلام ……

 6. Avatar محمد

  جالبه خیلی از دوستان هی میگن که ما بازی میکنیم.
  من الان سه سالی میشه که لبتابه جدیدمو خریدم. من حتی یه بازی ساده هم روش نریختم.

  الان خیلیا هستند که مثل من انقدر با لبتابشون کار میکنند که اگه بخوان استراحت بکنند دوست دارند لبتابشونو بزارن تو گاوصندوق و درشو ببندن. نه اینکه یه بازی اجرا کنند و حالشو ببرن.
  واقعیتش من لبتابم کارت گرافیک خیلی قوی داره. تو زمانه خودش جزو بهتریناش بود. منم چون باسم پولش مهم نبود گفتم شاید یه روزی به دردم بخوره. حالا جالبیش اینه که اگه لبتابم از کارت گرافیک قوی بخواد استفاده کنه تو تسک بارم یه آیکون تغییر رنگ میده. فک کنم تو کارای مهندسی که تا الان باهاش داشتم شاید فقط دوبار این آیکون تغییر رنگ داده. ولی من هرروز یه لبتابه ۲.۵ کیلویی رو با خودم میکشم اینور اونور. ولی سرفیس با کیبورد و قلمش حتی ۱ کیلو هم نیستش. در ضمن باطری لبتابم بهترین حالت ۳.۵ ساعت کار میکنه ولی سرفیس طبق اون نقدهایی که خوندم میتونه باسه من تا ۱۰ ساعت دووم بیاره.

  تنها فاصله من با سرفیس پول زیادیه که باید بخاطرش بدم. ولی اینم به خاطر گرانیه دلاره وگرنه اگه دلار ۱۰۰۰ تومن بود که یه سرفیس خوب میشد ۱.۵ میلیون. حالا نقد متن بالارو اینطوری بکنید. که یه لبتابه همه فن حریف ۱.۲ و یه سرفیس خوب ۱.۵ ، کدومو میخرید؟ (باسه بازی منظورم نیست)

 7. Avatar mohsen

  به نظرمن هیچوقت و هیچوقت دسکتاپ ازبین نخواهد رفت . چون لذتی که درکار با دسکتاپ است در هیچ وسیله کامپیوتری دیگری نمیتونید پیدا کنید .
  مگراینکه دستگاه هایبرید مانیتورش بشه ۲۳ اینچ که دیگه هایبرید نیست یا مثلن دوتا هارد SSD با یک هارد معمولی داشته باشه که خب ضخامتش عجیب میشه .

 8. Avatar فرشته شکری

  جالب بود.ممنون دیجی کالا

 9. Avatar amin

  من به شخصه ترجیح میدم جا خرید ی تبلت گرون قیمت ی لبتاپ مناسب با ی فبلت بگیرم هم همه جا بامه هم سخت افزار مناسبی داره هم مطمئنم هر کاری بخوام بکنم براش سنگین نیست به عنوان مثال کار گرافیکی یا حتی بازی هر کاری هم که از تبلت انتظار داشته باشم لبتاپ یا فبلت میتونه به شکل بهتری انجام بده

 10. Avatar سجاد کیوانمرز

  من کنفرانس اپل رو در اون سال دیدم و عبارت toster in refrigerator دقیقا اشاره به کمپانی سامسونگ و تبلت های ۱۰ و ۱۲ اینچی که مردم میگیرند در گوششون و تلفن حرف میزنند داشت !
  نکته دوم تبلت هیبریدی و تقلید آیپد پرو از مایکروسافت البته به اعتقاد شماست که به نظر من هر وقت اپل سیستم عامل مک رو روی تبلت آیپد ارایه کرد شما بگید تقلید از مایکروسافت
  آیپد از اولین سال تولیدش کیبورت جانبی متصل و مدلهای وایرلی داشته ولی ظاهرا شما حافظه تون یاری نمیکنه!
  حالا کیبورد کامل شده و نوع اتصالش متفاوت شده ولی چون ظاهرا شبیه مال مایکروسافت شده همه میگن از مایکروسافت تقلید کرده که واقعا مسخره است
  فراموش نکنید که سیستم عامل آیپد پرو همون iOS هستش که حالا در ورژن ۹ در اوج بلوغ خودش تا به امروزه و تونسته ویژگیهای خوبی برای صفحه بزرگ آیپد پرو بیاره و کیبورد و قلم بی نظیرش .
  یکمی منصفانه فکر کنید و البته در مورد بعضی مسایل هم بیشتر اطلاعات کسب کنید.

  1. Avatar ميثم

   اينقدر ناراحت شدي كه گفتم حداقل بايد سهامدار بالاي ١ درصد اپل باشي.
   به مرور مايكروسافت بازار دستگاه هاي اپل و سامسونگ را خواهد گرفت.

   1. Avatar سجاد کیوانمرز

    اینکه میبینم یه عده بدون کوچکترین اطلاعی، در موارد مختلف به خودشون اجازه اظهار نظر اونم از نوع اشتباه رو میدن، ناراحت کننده است به نظرم وگرنه نه سهامی دارم نه سودی تا به حال به جیب بنده رفته.

  2. Avatar Soheyl

   یک مساله که شما بش اشاره نکردین اینه….
   این روز ها یک قشر از جامعه که خیلی رو به رشده میزان افزایش جمعیتش,بدون اینکه استفاده ی خاصی چه به صورت نرم افزاری چه سخت افزاری از ساخته های دنیای فناوری داشه باشن فقط دنبال سرعت بالا, کارایی بهتر در انجام فعالیت های سنگین و غیره هستند…..!
   خارج از همه ی این مسایل بیاین به نیاز های خودمون فکر کنیم و راهی بیدا کنیم که برطرفشون کنیمو تا وقتی که ندونیم چی میخوایم هرچی که بگن بهتره رو میخوایم !!
   امیدوارم ر.ز به روز دانش همه ی ما خا در مسایلی که واقعا برامون مهمه بیش تر و بیش تر و بیش تر بشه.

   1. Avatar كورش بهرامي

    آفرين ، به نكته خيلي جالبي اشاره كردين. بهترين چيز براي هر كس بستگي به نوع نياز و كاربري اون شخص داره . گجت قوي و سريع و سبك لزوما بهترين ومناسب ترين نيست . بوگاتي از نيسان وانت سريع تر و قوي تره ولي براي كسي كه ميخواد قطعات سنگي بزرگ رو در يك جاده خاكي جابجا كنه انتخاب خوبي نيست . نبايد اسير اعداد و ارقام شد . بايد بر اساس نيازهاي واقعي و در حد كفايت تصميم گرفت .

    1. Avatar سجاد

     دوست عزیز الان بحث مقایسه دو چیزیه که کمپانی هر کدوم ادعای ساخت بوگاتی رو دارند. مقایسه بنز و بی ام و یا فراری و لامبورگینیه !

 11. Avatar سید عباد

  شکست تبلت رو میشه یکی از شکستهای بزرگ فناوری و خلاقیت تو دنیای فناوری دونست اما استاندار های جدید رو به دنیای لپ تاپ و موبایل معرفی کرده

 12. Avatar علی

  سلام،خسته نباشید جناب آقای زرین صدف مطلب بسیار جالبی بود استفاده کردیم هم جامع بود و هم موضوع انتخاب شده متناسب با نیاز امروزی که خیلی ها با خواندن آن میتونن در انتخاب لپ تاپ ،تبلت و تبلت هیبریدی بهتر تصمیم گیری کنند و آینده نگر باشند. متشکر

 13. Avatar kian

  به نظر من تبلت های هیبریدی دستگاه های بسیار مناسب و خوبی هستند ولی باز هم اگه بخوای حساب کنی اگه بخوای یک تبلت هیبریدی بخری خب یک لپ تاپ با سخت افزار قوی تر می خری که قابل حمل هم هست.

 14. Avatar آرماد

  بنظر من باز بستگی به نیاز کاربر داره بعضی از افراد دلیلی به خرید مثلا سرفیس نمیبینن چون نیازشون با یه تبلت و یه Pc تا حد۳ میلیون برطرف میشه ولی مطمئنا روزی میرسه که PC کمتر در خونه ها باشه جاش رو به لپ تاب و دستگاه های هیبریدی بده من خودم بشخصه اگه بوجه من اجازه بده خرید یه دستگاه هیبریدی رو ترجیح میدم ، فقط سوال ایجاست آیا این نوع دستگاها از نظر قدرت و پردازش کم نمیارن چه در بازی و چه در کارهای گرافیکی و یا محاسباتی خودم به شخصه سرفیس پرو ۳ رو امتحان کردم تنها قادر به اجرای بازی pes 2015 بود ولی نه خیلی عالی و آیا با ۳ ساعت به بالا در دارز مدت به دستگاه آسیب میرسونه یا نه ؟ شاید این سوالات برای خیلی هست و ترس از اینکه نیاز شون رو برطرف نکنن و به دستگاه آسسیب برسونه شاید در آینده دستگاه ها قویتری ببینیم !!
  خیلی ها نظرشون اینکه اگه کسی بخواد بازی بکنه خب بره اکس باکس یا پلی استیشن بخره فکر کنم خیلی از افراد خارج از ایران این کار رو ترجیح بدن چون این دستگاها برای بازی ساخته شده ولی چون ما به بوجه مالیمون نگاه میکنیم پس دستگاهی رو انتخاب میکنیم تا این موارد رو داشته باشه …..

  1. Avatar سبحان پاکاری

   با نظرتون
   بسیار موافقم

 15. Avatar محمد

  این تبلت های هیبریدی یک مشکل اساسی دارن و اون هم قیمت زیادشون در مقابل لپ تاپ ها هست
  بیاید رو راست باشیم ! ما با یک لپ تاب ۳.۳ میلیونی سخت افزار قدرتمند تری بدست میاریم تا یک سرفیس پرو ۳ ۱۲۸ گیگ
  این تبلت های هیبریدی از یک تبلت معمولی خیلی بهتر هستن ولی از یک لپ تاب توی این رنج قیمت نه
  ولی این باعث نمیشه که ما مایکروسافت رو برای ابداع و ساپورت فوق العادش از این دستگاه تحسین نکنیم

  1. Avatar شایان

   آره اما شما فکر کن بخوای مثلا یه پی سی بخری ۲ میلیون، یه تبلتم بخری ۱ میلیون. بازم همون قدر باید هزینه کنی با این تفاوت که شما تمام قدرت سخت افزاریت ( که پی سی باشه ) رو همیشه همراهت نداری اما اگه مثلا یه سرفیس مایکروسافت بخری، همیشه باهاته و کل قدرتشم هست

   1. Avatar محمد

    من تبلت های هیبریدی رو با پی سی مقایسه نکردم ، با لپ تاپ هایی توی همین رنج قیمت مقایسه کردم
    هر دوی اینها قابل حمل هستند و از طرفی توانایی لپ تاپ ها از این تبلت ها خیلی بیشتره

   2. Avatar سعید

    داش سرفیس مایکروسافت ۴یا ۵ میلیون نه ۱ میلیون

  2. Avatar اسماعیل

   علت اصلی قیمت بالای تبلت های سرفیس استفاده از حافظه ی ssd هست
   شما برید قیم این حافظه ها و لپتاب هایی که از این حافظه ها استفاده میکنند روببینید بعدقضاوت کنید

 16. Avatar شایان

  واقعا هیچ چیزی نمیتونه از نظر بازدهی جای PC رو بگیره. اما اگه تصور کنیم که در ازای از دست دادن مقداری بازدهی و قدرت سخت افزاری، میتونیم قابلیت جابجایی بهتر، مصرف انرژی کمتر و شکیل تر بودن و همچنین مزیت “یک_دستگاه_به_جای_چند_دستگاه” بودن یه دستگاه هیبریدی رو داشته باشیم، معامله خوبیه