ماجرای افشای اطلاعات مشترکین ایرانسل؛ آتش زیر خاکستر

۱۳ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۰۱ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
ایرانسل

چند روزی است ماجرای درز اطلاعات شخصی مشترکین ایرانسل (MTN Irancell) دوباره موضوع «حریم خصوصی» و اهمیت حفظ آن را بر سر زبان‌ها انداخته؛ اما داستان چه بوده، چطور به این‌جا رسیده و راهکار چیست؟ با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

اصل ماجرا؛ سال ۱۳۹۳

حدود دو سال پیش مشخص شد که فرد یا افرادی توانسته‌اند به پایگاه داده‌ی شرکت ایرانسل نفوذ کرده و اطلاعات ثبت‌نامی تمام مشترکان این اپراتور را به دست آورند. از این واقعه خیلی نگذشته بود که چندین وبگاه اقدام به فروش یک فایل اکسس (Access) کردند که حاوی این اطلاعات سرقتی بود؛ آن هم با قیمت‌هایی بسیار پایین در حد یک تا دو میلیون تومان.

نهادهای امنیت مجازی در اقدامی منفعلانه تنها به مسدود کردن این وبگاه‌ها بسنده کردند. کمی بعد اپلیکیشنی برای اندروید نوشته شد تا اطلاعات مشترکان ایرانسل فاصله‌ای تا سرانگشتان سودجویان نداشته باشد. حتی پیامک‌های گروهی زیادی هم ارسال شد که «با عرض سلام و احترام، فایل اطلاعات ۴۰ میلیون مشترک ایرانسل، همراه با نام شخص، نام خانوادگی، کد پستی، نشانی منزل، تلفن همراه، تلفن منزل و نیز کد ملی به قیمت ۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد. آیا خریدار این اطلاعات ارزشمند هستید؟» و به این صورت حتی کسانی که با اینترنت سر و کار نداشتند هم از این موضوع باخبر شدند.

222

پلیس فتا جلوی انتشار گسترده‌تر اپلیکیشن را گرفت و کسانی را که پشت پیامک‌ها بودند دستگیر کرد. اما این‌ها همه نوش‌داروی بعد مرگ سهراب بودند و اطلاعات مشترکان به اندازه‌ی کافی پخش شده بود. آن زمان عده‌ای شرکت‌های وابسته به ایرانسل را مقصر دانستند و معتقد بودند هکر، اطلاعات را از طریق آن‌ها به‌دست آورده؛ بعضی هم بودند که مستقیما خود اپراتور دوم را نشانه رفته و با استناد به منابع خود می‌گفتند که این اطلاعات به‌وسیله‌ی کارکنان ایرانسل به شرکت‌های تابعه داده شده و آن‌ها هم با این اطلاعات ارزشمند کسب‌و‌کار خود را رونق می‌دادند.

به هر روی مثل دیگر معضلات یک کشور جهان سومی، همه چیز در «جو لحظه‌ای» خلاصه شد؛ عده‌ای مصاحبه می‌کنند که باید چنین و چنان کرد، حتی احتمالا یک یا چند پست سازمانی جدید با عنوانی مانند «کارشناس امنیت اطلاعات» تعریف می‌شود. وقتی جو بخوابد دیگر موضوع ارزشی ندارد؛ رسانه‌های حرفه‌ای و متعهد به رسالت رسانه‌ای هم نفعی در ادامه‌ی مساله‌ای که خواننده ندارد نمی‌بینند. این شد که پرونده‌ی درز اساسی‌ترین اطلاعات قریب به ۲۰ میلیون (یا به روایتی ۴۰ میلیون) کاربر ایرانسل بدون این‌که مقصر یا مقصران‌اش پیدا شوند و حتی یک عذرخواهی ساده از سوی مدیران این اپراتور انجام گیرد مختومه شد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

در جریان افتادن پرونده‌ی مختومه؛ سال ۱۳۹۵

مسوولان اپراتور دوم سخت مشغول تبلیغات نسل چهارم اینترنت همراه بودند که خبری جنجالی فضای «جو خیز» کشور را فرا گرفت؛ این بار البته تلگرام ابزار مهم «جو پراکنی» ایرانیان به کمک آمده بود تا موضوع حسابی داغ شود و پرونده‌ای که به نظر مختومه می‌رسید دوباره به جریان بیفتد.

11111

 

 

مشکل تازه این بود که یک ربات تحت پیام‌رسان تلگرام درست شده و با اتکا به پتانسیل بالای هم‌رسانی ایرانیان به‌سرعت در همه‌جا پخش شده بود. این ربات با نام mtnprobot به همان اطلاعات لو رفته‌ی دو سال پیش دسترسی داشت و با وارد کردن شماره‌ی تلفن، تمام اطلاعات ثبت‌نامی صاحب خط را عرضه می‌کرد. نکته‌ی مهم این‌جاست که اطلاعاتی که دوباره همچون آتش زیر خاکستر زبانه‌ کشید، همان‌هایی بودند که دو سه سال پیش افشا شده بودند؛ یعنی داده‌های همان مشترکانی که پیش از سال ۹۳ سیم‌کارتشان را تهیه کردند. گویا در بین اطلاعات لو رفته‌ی اخیر، خبری از پیش‌شماره‌های جدید ایرانسل مثل کدهای ۰۹۰۱، ۰۹۰۲، ۰۹۰۳، ۰۹۳۰ و ۰۹۳۳ نیست. این بار هم پلیس فتا در این زمینه هشدار داد و به مسدود کردن ابزارهای سوء استفاده بسنده کرد. چیزی که تکلیف‌اش روشن نیست داده‌های لورفته‌ی کاربران است. این دیتابیس، همان‌طور که پس از حدود دو سال سروکله‌اش در تلگرام پیدا شد، می‌تواند خیلی راحت دوباره از جای دیگری سر درآورد.

 

 

 

 

‌‌‌‌        ‌

پاسخ مسوولان دولتی و ایرانسل

روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در صحبتی جالب گفت که کاربران نگران نباشند چراکه این بات را از کار انداخته‌ایم. در مصاحبه‌هایی که در خبرگزاری‌های مختلف منتشر شده حتی به موضوع اهمیت برند ایرانسل هم اشاره کرده‌اند تا جایی که گویی این ایرانسل است که مظلوم واقع شده و به‌کلی موضوع تعرض به حریم خصوصی چندین میلیون مشترک نادیده گرفته شده. به‌هرحال طبق گفته‌های مسوول روابط عمومی این وزارت‌خانه موضوع از طریق پلیس فتا و دیگر نهادهای امنیتی در حال پی‌گیری است. اما متاسفانه تا لحظه نگارش متن حاضر، مسوولان ایرانسل در ماه رمضان به روزه‌ی سکوت روی آورده‌اند و فعلا پاسخی به پیگیری‌های مکرر اهالی رسانه نداده‌اند.

در این میان حساب توییتر شرکت ایرانسل هم در حرکتی تامل‌برانگیز اقدام به مسدود کردن کاربران منتقد و معترض کرده تا احتمالا به ظن خود جلوی گسترش اعتراض‌ها را بگیرد.

۱

اما جالب‌تر این‌که همراه اول با فرصت‌طلبی، موقعیت را برای ضربه زدن به رقیب مناسب دیده و با ارسال پیامک به مشترکانش ضمن اطمینان‌بخشی از بابت حفاظت از اطلاعات آن‌ها، روی این موضوع تاکید کرده که مشکلات اخیر تماما تنها گریبان‌گیر مشترکان ایرانسل است. البته معلوم نیست پایگاه‌های داده‌ی اپراتور اول کشور تا چه حد در برابر نفوذهای مشابه مقاوم است. به‌علاوه سوال‌های زیادی درباره‌ی نحوه تعامل این اپراتور با شرکت‌های تابعه‌اش وجود دارد که بی‌پاسخ مانده‌اند.

‌‌‌‌‌‌

آب رفته به جوی باز نمی‌گردد، اما …

موضوع حریم خصوصی و امنیت در فضای مجازی هیچ‌وقت در کشور به‌طور جدی مورد نظر نبوده و این اولین بار نیست که شاهد اتفاقاتی از این دست هستیم؛ اگر به خاطر داشته باشید چندی پیش رمز کارت‌های بانکی چند بانک بزرگ کشور هم مورد سرقت قرار گرفته بود.

مساله این است که متاسفانه حریم خصوصی و امنیت فضای وب به مرضی می‌مانند لاعلاج که اگر پیش‌گیری نشود راه درمانی ندارد. وقتی ۳ سال پیش اطلاعات تغییرناپذیری مثل کد ملی و دیگر مشخصات فردی مشترکان به بیرون درز کرد کار از کار گذشته بود و مطمئنا دیگر نمی‌توان در این مورد کاری کرد. اما باید درس گرفت و جلوی تکرار چنین اتفاقاتی را گرفت.

به نظر می‌رسد باید مردم مطالبه‌کردن را یاد بگیرند و برای اطلاعات خصوصی خود ارزش بیش‌تری قایل شوند تا شرکت‌های مختلفی که با مشخصات مردم در حد کلان سر و کار دارند بدون لحاظ کردن حفاظت‌های امنیتی لازم، آن‌ها را در معرض سوء استفاده‌ی سودجویان قرار ندهند.

‌‌‌        ‌

نظر شما در مورد اتفاق اخیر چیست؟ شما چقدر به حفظ اطلاعات شخصی‌تان اهمیت می‌دهید؟ فکر می‌کنید در این ماجرا مقصر اصلی کیست؟ در صورت انجام دادن چه اقدامی از شرکت ایرانسل راضی خواهید شد؟

‌‌
????? ?????? ???? ???? ??

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۸ comment
 1. Avatar smm

  به نظر من باید شاکی خصوصی پیدا کنه تا یه کم اینها فرهنگ احترام به مشتری پیدا کنن.

  1. Avatar Mostafa

   من هم موافقم كه مشتركين اين اپراتور شكايت كنند و پيگير دريافت جريمه شوند بلكه حداقل كمي احترام براي مشتركين خود پيدا كنند.

  2. Avatar farid

   دقیقن حق با شماست ، اگر به شکایات و دادخواهی مردم رسیدگی میشد مشترکان ایرنسل به حق خود می رسیدند، حتی اگر یک نفر برای این کار اقدام میکرد کافی می بود . اما مشکل اینجاست که دستگاه قضایی کارآمد و پاسخگو نیست .. اگر می بود نه تنها ایرانسل بلکه هیچ نهاد و سازمان دولتی یا غیر دولتی نمی توانست از بار مسئولیت و اجرای قانون شانه خالی کند .
   عامل اصلی نظم و تعادل در کشورهای پیشرفته دستگاه قضایی آنهاست نه دولت و کنگره .

 2. Avatar ali

  با سلام تکلیف معلومه ما میریم شکایت میکنیم بعدش دولت اپراتور خودش رو جریمه میکنه و غرامت به حساب دولت واریز میشه و این داستان همچنان ادامه دارد فقط از این جیب به اون جیب میشه والسلام حفاظت اطلاعات هم که فقط در زمان منافی با اخلاق و انقلاب و دولت و حکومت مصداق داره ولاغیر یعنی تا سایت باز میکنی برای کسب و کار حتما باید رضایت آقایون رو جلب کنی وگرنه به یکی از دلایل مخالف بودن تعطیل میشی ولی برای امنیت اطلاعاتی که افراد در سایتهای کشور اعم از دولتی و کشوری و خصوصی مثل همین دیجیکالا ارائه میدن هیچ اقدامی نمیشه البته من یه پیشنهادم دارم برای راحتی کار ثبت احوال و ثبت اسناد زحمت بکشن اطلاعات همه رو عمومی کنن که حداقل افراد سودجو از مردم اخاذی نکنن باتشکر

 3. Avatar کامران

  شرکت ایرانسل یک شرکت بزرگ هست که دچار این مشکل شده و در جامعه انعکاس پیدا کرده است. مساله امنیت در شبکه و IT مشکل اساسی هست در ایران که جدی گرفته نمی شود. همین مشکلات در بانک ها هم وجود دارد. ایران تا به امروز تقریبا مثل جزیره بود و ارتباط چندانی با دنیا نداشت، با پیوستن به تجارت جهانی و تعامل با دنیا این مشکلات روز به روز پر رنگ تر خواهد شد و خودش را نشان خواهد داد.
  این اتفاق در اپراتور دوم کشور باید زنگ خطری باشد برای دستگاه ها و ارگان های دیگر و حتی تمام شرکت ها که دیتای ارزشمندی در اختیار دارند. از همین الان باید تدابیر لازم اندیشیده بشود.

  عذر خواهی نکردن ایرانسل هم تعجبی ندارد این روحیه اغلب مسولان و دولتمردان ایرانی است. ایرانسل هم که پشتوانه مدیران نظامی دارد که قضیه نمود بیشتر دارد.

 4. Avatar پدرام

  نظر من اینه که حق گرفتن اطلاعات شخصی رو باید از اینجور سازمان ها و شرکت ها بگیرین
  اصلاً از ابتدای داستان ایرانسل و همراه اول چه نیازی به آدرس مشترکین دارن ؟؟
  اونکسی که خلافکار آدرس درست درمون نمیده ، اونیم که صادقه آدرس واقعی میده اینجا اطلاعاتش میره در معرض عموم .

 5. Avatar Mostafa

  واقعا باورش سخته كه اين موضوع به اين مهمي از سال 93 هيچ پيگيري نشده حتي ايرانسل يه عذر خواهي ساده هم نكرده ، واقعا بايد كاري كرد.

 6. Avatar محمد

  مسلما باید طرح شکایتو درخواست پرداخت غرامت بشه ازشون، البته اگه همچین چیزی تو ایران داشته باشیم!

 7. Avatar احسان

  اگه حداقل یه عضرخواهی ساده و کوچولو هم میکرد باز یه چیزی!!! ( واقعا که . . . !!! )

 8. Avatar ابراهیم

  من واقعا برای ایرانسل متاسفم که حتی تا الان هیچ پاسخی هم برای این کار نداشته از یه طرف کلی هزینه تبلیغات برندش میکنه از طرف دیگه این طور مسائل پیش میاد من هم تا 9 ماه پیش ایرانسل داشتم اما وقتی مواردی این چنینی رو راجع بهش فهمیدم گذاشتمش کنار و الان از همراه اول و رایتل استفاده میکنم تازه این یه طر ف قضیه هست در خیلی از موارد به شخصه دیدم ایرانسل هیچ ارزشی برای شارژ مشترکینش قائل نیست به شخصه معتقدم همراه اول به صرفه ترین اپراتوره و اگر دنبال اینترنت و خدمات بهتر هستید و حاضرید هزینه بیشتری بپردازید میشه گفت رایتل مناسبتونه

  ببخشید زیاد شد فرصت مناسبی بود تا حرف دلمو بزنم

 9. Avatar محمد

  جالب اینه که ایرانسل میگه نگران نباشید اطلاعات قدیمی بوده !
  این یعنی چه؟
  یعنی پارسال من مثلا اکبر بودم امسال شدم اصغر ! و دیگه اهمیت نداره…
  وقاحت ایرانسل از عذر خواهی نکردن هم جای تامل داره و باز نشون از بی اهمیت بودن مردم براشون داره…

 10. Avatar علی

  از تعداد نظراتی کا اینجا داده شده مشخص خواهد بود که مردم چقدر به حفظ حریم خصوصی اهمیت میدهند!

 11. Avatar اااا

  سلام
  به عقیده بنده حتی اگر چندین سال از موضوع گذشته باشه باز هم اصل جریان پابرجاست.
  قطعا در این مورد اپراتور مقصره اصلی این موضوع قلمداد شده و باید پاسخگوی این مورد باشد.
  چیزی که برای بنده مشهوده و یقین دارم اینه که، این اطلاعات نه از طریق هک و نه از طریق شرکت های تابعه بلکه از درون خود این اپراتور به بیرون درز پیدا کرده و در این زمینه شواهد بسیاری موجود است که تمامی ارگانهای پیگیر این موضوع از آن آگاه هستن و کاملا در جریان اینگونه اتفاقات هستند.
  قطعا نویسنده این مقاله نیز حاوی بسیاری اطلاعات دیگر نیز هستند که بنا به دلایل امنیتی و شغلی از گفتن آن سر باز زده که طبیعی است!
  چیزی که در این بین همیشه مطرح بوده و به آن پرداخته نمی شود حق پایمال شده مشتری است.
  در این بین برخی به سودهای کلان می رسند، مانند همراه اول، در جهت تخریب رقیب، فروشنده اصلی و اولیه اطلاعات، که قطعا مقصر اصلی این موضوع می باشد و به سودهای کلان نیز رسیده، در این بین هستن کسانی که همچنان به این روند ادامه خواهند داد و گاه گداری از این آب گل آلود ماهی گرفته و به سودهایی نیز خواهد رسید.
  چیزی که واضحه اینه که هیچ ارگانی نمیتونه جلوی انتشار بیشتر اطلاعات فاش شده رو بگیره چون این اطلاعات در حال حاضر در سطح وسیعتری نسبت به گذشته در دسترس عموم قرار گرفته.
  چیزی که در حال حاضر اهمیت داره پیشگیری از انتشار منابع جدید اطلاعاتی مشتریانه!!!
  در این بین همراه اول فقط میتونه از جنبه های منفی این قضیه برای به چالش کشیدن رقیب خودش استفاده تبلیغاتی بکنه، اما چیزی که روشنه اینه که همراه اول ارگانی دولتی که در مساله امنیت اطلاعات خیلی ضعیف تر از رقیب خودش عمل کرده و میکنه اما بنا به دلایلی همیشه این عیب پوشیده مونده و جایی درز پیدا نکرده! قطعا مشکلات امنیتی همراه اولی ها در این بین بیشتره کما اینکه میدونیم از چه راه هایی اطلاعات مشترکین همراه اول فروخته می شد و میشه!
  تا وقتی پایه های امنیت اطلاعات به شکل واقعی خودش بنا نشه و اصول اولیه رعایت نشه، نمیتوان هیچ کدام از اپراتورها رو مقصر اصلی این ماجراها قلمداد کرد!

 12. Avatar علی

  این هم کار جالبیه:
  همه ی مشترکین ایرانسل برای یه مدتی از سیم کارتشون استفاده نکنن
  البته با همبستگی و اتحادی که ما ایرانی ها داریم،صد درصد مثل قضیه ی نخریدن خودروی ملی،این هم عملی میشه ????

  1. Avatar MAMAD

   عین اینه بگیم همه ی ایران برای یک روز با گوشی کاری انجام ندن:|

 13. Avatar علی

  قطعا مقصر اصلی ایرانسل
  شرکتای بزرگ همیشه از این اتفاق ها براشون میفته و باید پیشبینی کنن چجوری جلشو بگیرین
  سیستم امنیتیشون باید ارتقا پیدا کنه
  اما متاسفانه نه مقامات نه مسئولان ایرانسل توجهی به این واقعیت و به مردم ندارن
  همونطور که گفتین انگاری دولت داره از ایرانسل پشتیبانی هم میکنه!
  در حالی که باید مسئول های این امر رو پیدا و مجازات کنه

 14. Avatar سجاد

  ایرانسل اینترنت مادام العمر بده من راضی میشم
  خدا رو شکر سیم کارتم به اسم خودم نیس خخخخخ

  1. Avatar amir

   همین کارارو میکنین که هیچوقت پیشرفت نمیکنیم حتی اگه ملیارد ها هم پول بدن من دیگ سمت ایرانسل نمیرم

 15. Avatar سروش

  کمپین‌های مردمی خیلی می‌تونه موثر باشه. اگر هماهنگی بین کاربرا وجود داشته باشه می‌تونیم یه هفته سیمکارت ایرانسلمون رو شارژ نکنیم. به انتهای هفته نرسیده ایرانسل عذرخواهی می‌کنه و قضیه یه کم براش جا میفته.

 16. Avatar صادق

  من هم با شاکی خصوصی و پیگیری بیشتر مردم موافقم. ایرانسل کم با مشکلات کوچک اما فراوان از مشتریانش سود نبرده حالا که اطلاعات شخصی هم لو رفته مردم نباید در مقابل سکوت این شرکت ساکت بمونن به نظرم یه حرکت جدی لازم است.

 17. Avatar حبیب دادخواه

  همراه اول هم دست کمی نداره
  شخصا به علت اس ام اس های تبلیغاتی که از همراه اول فرستاده می شه( با اینکه بارها شماره م رو در لیست سیاه قرار دادم) دیگه از تلفنم استفاده نمی کنم و همیشه سایلنته

  1. Avatar ami_ald

   رایتل عالیه هیچوقت تبلیغات نداره شارژشم مثل ایرانسل زود تموم نمیشه

 18. Avatar مسعود

  وقتی مینونیم منتظر برخورد پسندیده از سیستم قضایی, دولتی یا ایرانسل باشیم که خودمون به سهم خودمونم اعتراضمون رو از طریق های اجتماعی_قانونی ابراز کرده باشی. مثلاً ای کاش ما هم به نشانه اعتراض به سهل انگاری ایرانسل و احترام به خودمون یک روز، یه نیم روز، چند ساعت یا حتی یک ساعت خط های ایرانسلمون خاموش میکردیم یا…
  از ماست که بر ماست

 19. Avatar رضا

  متاسفانه ظاهرا” اطلاعات از یک نهاد دولتی لو رفته که ایرانسل اطلاعاتش مشترکانش را به آن نهاد داده بوده. این آخرین خبر رسمی است

 20. Avatar رضا میرزائی مقدم

  الان مشابه این اتفاق تو یک کشور جهان اولی افتاده بود شیک و مجلسی اون اپراتور رو به خاک سیاه میشوندن.
  ولی اینجا…………..
  🙂

 21. Avatar ami_ald

  چجوری باید از ایرانسل شکایت کرد؟شارژ 5 نومانی میریزم رو گوشی به کسی زنگ نمیزنم دو روز بد شارژ 5تومانی شده هزارتومان کاش ایرانم مثل باقی کشورا میشد شکایت کرد از اینجور ادما

  1. Avatar ابراهیم

   کاملا باهات موافقم داداش من یک مورد رو برات مثال میزنم که خودم باهاش برخورد کردم و کاملا واقعیه من 9 ماه پیش برام پیامک تبلیغاتی میومد شارژ نداشتم زنگ زدم پشتیبانی ایرانسل که بهشون بگم دیگه برام پیامک تبلیغاتی نیاد دیدم زنگ نخورد میگه باید شارژ بخری همون لحظه مغزم سوت کشید فهمیدم قبلنا که به پشتیبانی زنگ میزدم از شارژم کم میشده منو بگو فکر می کردم پشتیبانی ایرانسل هم مثل رایتل و همراه اول رایگانه و جزو خدمات حساب میشه که در اصل هم باید همینطور باشه خلاصه 5 تومن شارژ خریدم زنگ زدم خانومه گوشی رو برداشت کارمو راه انداخت آخر کار گفت شما تا حالا عدد 1 رو به فلان شماره ارسال کردی؟ گفتم نه گفت بعد اینکه قطع کردی ارسال کن منم انجامش دادم فکر میکردم مربوط به خدماتشونه بعد از ارسال پیامک اومد که 1 گیگ اینترنت پر سرعت براتون فعال شده و 3 تومن از شارژتون رفت بدون اینکه از من چیزی پرسیده بشه خودش برام اینترنت خرید اونم برای گوشی نوکیا 12-00 من که اینترنت نداشت منم گوشی هوشمندم خراب بود از اینترنت نمیتونستم استفاده کنم شارژ مو چک کردم دیدم بابت پیشتیبانی هم هزار تومن ازم کم شده خلاصه از یه شارژ 5 تومنی بعد از 4 دقیقه فقط هزار تومن موند سیم کارت رو در اوردم با انبر دست نصفش کردم و عهد بستم تا اخر عمر سمت ایرانسل نرم الان برای کار های معمولی و تماس از همراه اول و برای اینترنت و خدمات بیشتر از رایتل استفاده میکنم جفتشون هم خدمات عالی و رایگان دارن.

 22. Avatar گامبو

  من که رایتلم انداختم
  دیگه ایرانسل بای بای

 23. Avatar یاسر

  به نظر من همین که همه مردم از این موضوع با خبر شدن خودش بدترین تنبیه برای ایرانسله. چون خیلیها بخاطر امن نبودن ایرانسل دیگه سراغش نمیرن و این یعنی یه ضربه سنگین به ایرانسل.

  1. Avatar مسعود

   به نظر من که اینطور نیست، که اگر بود الان حداقل یه عذرخپاهی رسمی اونم از روی نگرانی تجاری از ایرانسل میشنیدیم نه اینکه معترضا رو فیلتر هم بکنن!
   بازم میگم از ماست که بر ماست…

 24. Avatar حمید

  کلا ساختای بخش IT تو ایران خیلی ضعیفه.
  ولی خوشم میاد برا ما نه عذرخواهی مسئول خطاکار، نه پرداخت غرامت، نه اقدام برای رخ ندادن اتفاقات مشابه و… اصلا تعریف نشده!
  یه روز مردم خط ایرانسلشون رو خاموش کنن، بیچاره میشه ایرانسل( کلی هزینه نگهداری و… داره)

  1. Avatar حمید

   *زیر ساختای بخش IT…

 25. Avatar مصطفی

  من خودم کسی بودم که میگفتم هر اتفاق خلاف و نادرستی در کشور بیوفته نتیجه غرض ورزیه… ولی چندسالیه نمیتونم اینطور بگم و سکوت میکنم…
  واقعا جای تأسف داره؛ اول واسه منِ مشتری که با وجود همچین کوتاهی هولناکی که صورت گرفته، منتظرم که یک شخص و یا گروهی یک کاری انجام بدن و من درصورتی که تو اتاقم نشستم و این پامو انداختم رو اون پام، بگم ماشالا!! دمتون گررمم!! همینه!! یا اینکه با یک روحیه طلبکارانه و حس عقل کل بودن بگم:
  چرا کسی پیگیری نمیکنه؟!؟!؟! چرا تو این کشور اوضاع اینه؟!!؟!؟!؟!
  در صورتی که من یه قطعه از پازل این کشورم!! و نباید منتظر شخص یا گروهی باشم!!
  تأسف دوم متوجه ایرانسل میشه. فقط دوست دارم بدونم چی فکر میکنه؟؟؟؟؟؟؟

  باید اعتراف کنم که من این موضوع رو نمیدونستم حتی سال 93 هم این موضوع رو نشنیدم!

 26. Avatar مهدی دوست محمدی

  با عرض سلام وآرزوی قبولی طاعات و عبادات شما محترمین .

  نظرات دوستان بسیار برایم جالب آمدند . دوستان گرامی که خواهان غرامت هستند . باید یادآور شوم اینجا ایران است . کشوری درحال پیشرفت ….

  بنده چندی پیش بخاطر گرانی تعرفه یکی از خدمات دهندگان اینترنت کشور در خواست جمع آوری دادم متاسفانه در مرحله جمع آوری ؛یکی به دو لفظی صورت گرفت . الان غریب به چهار ماه است بنده نه اینترنت دارم نه پورتم آزاد میشود . تا این حد بی حساب کتاب است نظام مدیریتی بعضی شرکتها !!

  حالا بیایید این شرکت ها به شما غرامت بدهند ؟؟؟

  بنظرم تنها راه و جلوگیری از تکرار این حوادث انتخاب یک اپراتور مطمئن و البته امن است . که شرکت همراه اول وابسته به امن ترین گروه های امنیتی کشور هرگز اجازه چنین اتفاقاتی را نخواهد داد . پس دنبال ماجراجویی نباشید تنها تعویض سیم کارت کافیست … یا علی مدد

 27. Avatar بهمن

  من به ایرانسل هم زنگزدم هم در گفتگوی آنلاین گفتم که هنوز کانالی هست که این اطلاعات رو درون خودش قرار داده ولی با بی اعتنایی گفتن خود ایرانسل پیگیری میکنه . الان که میگن ربات رو بستن ولی نمیدونن کانالشم هست . متاسفانه اطلاعات مردم براشون بی ارزشه .

 28. Avatar میثاق

  حدود 2 سال پیش به مدت 3 ما ایرانسل سییستمش رو طوری باز گذاشت که میشد دید چن عدد سیم کارت به نامت ثبت شده. به نام من 10 تا. به نام دوستم 241 و… باور پذیر نبود. رفتیم اونجا شکایت کردیم. میدان هروی دفتر اصلی همیتن اپراتور.. بهمون فرم دادن 20و30 هزار تومن هم پول دادیم تو دفتر اسناد که رسمیش کنن. که فقط یه شماره به نام ماست. بقیش به ما ربطی نداره. اما ایتن فقط به همین درد میخوره.. فک میکنید ایرانسل اون 9 شماره یا 240 تای دیگه رو غیر فعال میکنه؟ نخیر.. دنبال سودشون هستند اینا…

 29. Avatar Ali

  شماهایی که همش دم از فرق جهان سوم و جهان اول و کشورای پیشرفته میزنین، تا حالا کدوم یکیتون رفتین و از ایرانسل شکایت کردین؟حتما هم میدونین که ایرانسل زیر مجموعه MTN افریقای جنوبیه و اگه همین خبر بین المللی بشه کلا شرکت MTN باید درشو تخته کنه

 30. Avatar اشکان

  بابا به چه دردی میخوره اخه من دیتا بیس شو دارم

  1. Avatar مسعود

   اشکان جان عزیز
   مدیران ارشد ایرانسل هم همینو میگن چون حتماً شنیدن که امثال شما هم همینا رو گفتن…
   بحث به درد شما خوردن نیست بحث اینه که انگار اراده ای برای اثبات حرمت حریممون نیست، پیش رفت پله پله و در تمام زوایا رخ میده…

 31. Avatar صادق

  این اپراتورها فقط بلدن دزدی کنن ، اس ام اس های پولی اجباری که لغوم نمیشن، اینترنت گرون ، هزینه مکالمه گرون

 32. Avatar iman

  بادرود واحترام

  شاید دردنیای امروز سرقت اطلاعات اینترنتی درحال بزرگ شدن است دلیل آن هم می تواند این باشد که که تمام سازمان ها وموسسات به این سمت گرایش پیدا کرده اند .دلیلش تسریع درکارها می باشد .چون این فناوری پیشرفته به سمت کشورهای جهان سوم سرازیر می شود این گونه ازکشورها بدون اماده کردن زیر ساخت فرهنگی اقدام به اماده کردن زیرساخت سخت افزاری ان کرده ،وبا این چنین مشکلاتی روبرو می شوند.
  درچندسال گذشته همیشه بحث برسراین موضوع بوده که چراپیام هایی مختلف ازسازمان برای مردم ارسال می شود .که سرانجام این کاراطلاعات مخفی اقشارمختلف درفضایی به عظمت کهکشان را شیری به پرواز درمی اید ودرچشم برهم زدنی دراختیاران سودجویان قرارمی گیرد.

 33. Avatar سهیل

  سلام.فقط خواستم بگم همراه اول نه تنها فرصت طلبی نکرده بلکه تو این شرایط حساس اتفاقا عاقلانه عمل کرده که پیشاپیش به مشترکاش این اطمینانو داده خیالشون بابت همچین جریاناتی راحت باشه که باعث میشه بعدا پاسخگو باشه و واقعا از نظر من همراه اول از بین اپراتورای ایران حرف اولو میزنه بنابراین بهتره یکم به نوشته هاتون بیشتر فکر کنین.مچکرم

 34. Avatar فافا


  من هم امروز فهمیدم،
  همین امروز میرم همراه اولم رو پانچ می کنم و ميندازم روگوشیم… ایرانسل لعنتی رو هم خاموش. شايدم با انبر بشکنمش که نتونم بندازمش رو گوشی و حال فعال کردن دوباره اش هم نداشته باشم، قطعا وقتی از سوی نهاد های مسیول تحریمی صورت نمی گیره، خود مردم هستن که باید تحریم کنن. البته اگه اراده کنن، قضیه خرید خودرو نشه.

 35. Avatar احسان

  سلام
  به نظر من بهترین تنبیه این هست که خود مردم دست به کار بشن
  من خیلی وقته سیم کارت ایرانسل رو انداختم دور و استفاده نمیکنم
  اگر بعد از این اتفاق همه مردم این کار رو میکردن با هم ایرانسل مجبور بود پاسخگو باشه
  بدون حتی یه شکایت یا صرف وقت و هزینه من همیشه همراه اول داشتم جدیدا از اینترنتش هم راضی هستم
  خیلی بهتر از قبل شده هزینه خدماتش هم بهتر از قبل شده

 36. Avatar مهندس

  دوست گرامی مهندس برادران
  باید به عرض برسانم خود سایت محترم دیجی کالا (البته دوستانی که در این مجموعه فعالیت می کنند) بیشتر از 70% نظرات (حداقل شخص من) را تایید نکرده و نمایش نمیدهد اونوقت به نظر شما رسیده که مردم باید مطالبه کردن را یاد بگیرن؟مردم مطالبه کردن را بلدن اما …
  خلاصش اینکه کار درست را که همه میدونن چیه!(مثلا باید حریم شخصی حفظ بشه و انتقادات پذیرفته!) اما وقتی کار درست انجام نمی شه ، روایت داستان حسنکی میشه که کسی دیگه پیداش نکرد!

 37. Avatar nashenas

  من تمامی این اطلاعات رو همون چند سال پیش به قیمت حدود 30 هزار تومان خریدم. خیلی هم به دردم خورده خیلی هارو تونستم پیدا کنم!
  البته این اطلاعات فقط برای پیش شماره های 0935 تا 0939 هست و فقط مربوط به سیم کارتهایی میشه که قبل سال 1390 ثبت نام کردن.
  جالب اینجاست که ایرانسل تو سایتش نوشته :(بیانیه مهم ایرانسل درپیگیری های بعدی مشخص شد که اطلاعات مشترکان ایرانسل هرگز افشا نشده است.)

 38. Avatar Hamed

  به نظر من همین که همه مردم از این موضوع با خبر شدن خودش بدترین تنبیه برای ایرانسله بازم میگم از ماست که بر ماست…

 39. Avatar مصطفی

  متاسفانه امروز یک غریبه خیلی راحت اطلاعات شخصی بنده رو از روی شماره‌ام گذاشت جلوم. محض اطلاع سیم کارتم شماره 0930 هست. 🙁