اولین انسانی که با موفقیت در فضا راهپیمایی کرد درگذشت

۲۰ مهر ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۱ ۲۰ مهر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
الکسی لئونوف

الکسی لئونوف که در سال ۱۹۶۵ برای اولین بار در تاریخ ماموریت راهپیمایی فضایی را انجام داد روز جمعه در ۸۵ سالگی درگذشت.

لئونوف در کنار یوری گاگارین، اولین فضانورد تاریخ، در میان ۲۰ خلبان نیروی هوایی شوروی بود که در سال ۱۹۶۰ برای تمرینات فضانوردی انتخاب شدند. او در مجموع دو بار به فضا سفر کرد و هفت روز و ۳۲ دقیقه را در فضا گذراند.

او در ماموریت وسخود ۲ که هفدهمین ماموریت فضایی سرنشین‌دار بود در سال ۱۹۶۵ برای اولین بار در تاریخ از فضاپیما خارج شد و در فضا راهپیمایی کرد.

ماموریت فضاپیمای وسخود ۲ در نهایت با موفقیت به پایان رسید،‌ اما در بخش‌های پایانی این ماموریت مشکلاتی جدی برای لئونوف به وجود آمد. پس از چند دقیقه حضور در فضای خارج از فضاپیما لباس فضایی لئونوف باد کرد و مشکلاتی را در ادامه ماموریت ایجاد کرد. این در حالی بود که فضانورد همراه او که در فضاپیما حضور داشت نیز نمی‌توانست کاری انجام دهد. در نهایت لئونوف مجبور شد هوای درون لباس فضایی‌اش را تا حدودی خارج کند تا بتواند دوباره وارد فضاپیما شود.

این در حالی بود که این کار لئونوف ممکن بود به مرگ او منجر شود. اما از سوی دیگر چاره‌ی دیگری نیز برای این کیهان‌نورد باقی نمانده بود.

در نهایت لئونوف پس از ۱۲ دقیقه و ۹ ثانیه به سلامت وارد فضاپیما شد و روز بعد به همراه فضانورد دیگر حاضر در این ماموریت به زمین بازگشت.

الکسی لئونوف در حال راهپیمایی فضایی.
Credit: FAI

لئونوف دومین سفر فضایی خود را ده سال بعد و در پروژه آزمایش آپولو-سایوز تجربه کرد. این پروژه اولین ماموریت مشترک ایالات متحده و روسیه بود که در سال ۱۹۷۵ انجام شد. در این ماموریت فضاپیمای سایوز با دو کیهان‌نورد روس به فضاپیمای آپولو که میزبان سه فضانورد آمریکایی بود متصل شد.

فضانوردان آمریکایی و روس تقریبا دو روز را در کنار هم گذراندند و در این مدت به انجام آزمایش‌های علمی پرداختند. تبادل فرهنگی بخش دیگری از اهداف این ماموریت بود. پروژه آزمایش آپولو-سایوز مقدمه‌ای برای انجام ماموریت‌های مشترک شاتل-میر و در نهایت ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی بود.

نام لئونوف در میان سه کاندیدای فرود بر سطح ماه نیز قرار داشت. ماموریت شوروی اما به دلیل مشکلات مربوط به موشک لغو شد و این آمریکایی‌ها بودند که در ماموریت آپولو ۱۱ قدم بر سطح ماه گذاشتند.

لئونوف پس از اتمام فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فضایی در یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های خصوصی روسیه مشغول کار شد. او علاوه بر این به هنر نیز علاقه‌مند بود. او حتی در سفرهای فضایی خود نیز ابزار نقاشی‌اش را به همراه می‌برد. لئونوف اولین انسانی بود که در مدار زمین طراحی کرد.

الکسی لئونوف در روزی از دنیا رفت که فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌المللی مشغول انجام یک راهپیمایی فضایی بودند. در حالی که این فصل از تاریخ فضانوردی را خود او آغاز کرده بود.

نام او بدون شک برای همیشه در تاریخ عصر فضا باقی خواهد ماند.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما