امپراطوری اپ (فصل هفتم/ بخش اول)

۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه

فصل هفتم – بخش اول

برای برد در بازی اپلیکیشن چه چیزهایی را بسنجیم؟

“گاهی اوقات فقط به‌خاطر این‌که امتیازهای‌مان را نمی‌دانیم، فکر می‌کنیم که در حال باختن در بازی زندگی هستیم؛ در حالی که در واقع برنده هستیم.”

آنتونی رابینز

چاد - امپراطوری اپوقتی از قطار بیرون آمدم و وارد ایستگاه راه آهن «برکلی» شدم، موجی از هوای گرم و غبار آلود به صورت‌ام خورد. هوا به‌طور غیر عادی برای آن فصل  گرم بود و بدون شک لباس من اصلا  مناسب چنین هوایی نبود. چندی پیش به امید یادگیری بیش‌تر در زمینه‌ی اپ موبایل و گسترش کسب و کارم به سان‌فرانسیسکو نقل مکان کرده بودم. کسی را در آن شهر نمی‌شناختم و به همین خاطر در شهر و در زمینه‌ی تجارت‌ام کمی احساس ناامنی داشتم.

آن روز برای ملاقات با یک اپ‌آفرین موفق که هفته‌ی قبل چندین بار به امید آشنایی بیش‌تر به من ایمیل داده بود، می‌رفتم. قصدم این بود که در اولین دیدار تاثیرگذار باشم؛ به همین خاطر، با این‌که تنها چند ماه بود که وارد این حرفه شده بودم، باید با اعتماد به نفس در صحنه حاضر می‌شدم.

در ستایش امپراطوری اپ

“میلیون‌ها دلار درآمد داشته باشید در حالی‌که در سفر دور دنیا هستید؟ خب، برای این موضوع یک کتاب هست که همین الان در حال خواندن آن هستید. من نتیجه­‌ی فوق‌­العاده‌ی استراتژی‌های چاد را در اپ استور دیده‌­ام. فرصت یک کارآفرین برتر شدن را بقاپید و به جمع رو به رشد پولدارها بپیوندید.”

– «تایفون کارادنیز»، رییس شبکه‌ی درآمدزایی «اپ آیفون»

«آلن» خوش‌مشرب بود. ما هم‌دیگر را برای ناهار و در پاتوق مورد علاقه‌ی آلن، رستوران نه‌چندان مشهوری به نام Smokehouse ملاقات کردیم. همین‌طور که سرگرم خوردن به قول او بهترین برگرها و هات داگ‌های آمریکا بودیم، شروع به صحبت درباره‌ی اپلیکیشن‌ها کردیم.

آلن پرسید: “روزانه چقدر دانلود اپ دارید؟”

با این‌که جواب را نمی‌دانستم اما سعی کردم مطلع به نظر بیایم و تخمین زدم که :” اممم، روازنه حدود یک تا دو هزار بار.”

او در ادامه گفت: “بسیار عالی. حدس می‌زنم که برای بالا بردن ترافیک اپ‌های پولی از اپ‌های رایگان استفاده می‌کنید.”

جواب دادم:” اوه، بله. در حال حاضر داریم روش کار می‌کنیم.” سعی کردم با پرسیدن سوالی مثل “خب، کار و بار شما چطور پیش می‌رود؟” بحث را به سمت او منحرف کنم تا سوال‌های بیش‌تری از من نپرسد؛ اما او تازه شروع کرده بود و با رگباری از سوال مرا نشانه گرفت:

– ” چند کاربر فعال دارید؟”

– ” آیا از Nag Screen برای تبلیغ خرید نسخه‌ی پولی اپ استفاده می‌کنید؟”

– ” آیا روش موثری بوده؟”

– ” قطعا اپ‌های شما کلید More دارند، نه؟”

– آیا به زبان‌های دیگر هم بازاریابی می‌کنید؟

بعد از این همه سوال بی امان و جواب‌های حدودی و نا مطمئن من، هردو فهمیدیم که چقدر در کسب و کار بی اطلاع‌ام. در آن موقعیت فقط دل‌ام می‌خواست فریاد بزنم: “نمی‌دانم! “

اما، چرا نمی‌دانستم؟

همین‌که این سوال را از خودم پرسیدم، انگار که دستی محکم پس کله‌ام زده باشد؛ ناگهان متوجه شدم که تمام مدت از مهم‌ترین و اساسی‌ترین اصول کسب و کارم غافل بوده‌ام. آیا به همین دلیل به اهدافی که برای تجارت‌ام تعیین کرده بودم، نرسیدم؟

من آماده و مستعد توسعه‌ی اپ‌های جدید بودم. اما از پیگیری محصولات قبلی و آمار و نتایج کارهای‌ام غفلت کردم. پس اطلاعاتی نداشتم که بر اساس آن‌ها و به طور استراتژیک اپ‌هایم را بهبود بدهم. آن تفاوت به‌ظاهر ناچیز در محاسبه‌ی همه چیز، یک برگ برنده بود که می‌توانست بازی را به کل عوض کند و کسب و کارم را به مرحله جدیدی برساند. می‌توانستم آگاهانه‌تر و سریع‌تر تصمیم بگیرم و  اصلاحات‌ا‌م را انجام بدهم و در نهایت نتایج چشمگیرتر و قابل محاسبه‌تری داشته باشم.

پیگیری آمار و موقعیت اپ‌های‌تان کنترل و شفافیت بیش‌تری برای کسب و کارتان خواهد داشت. بدون اطلاعات قطعی و درست، شما فقط می‌توانید درک و دریافت محدودی از آن‌چه در جریان است داشته باشید. شما باید آمار و ارقام هر اپلیکیشنی که می‌سازید را مو شکافانه بررسی کنید و بدانید برای هرچه بیش‌تر شدن دانلودها، دیده شدن‌ و فعالیت کاربرها چه کار باید بکنید. وقتی این‌ها را بدانید، می‌توانید اطلاعات را کاملا حلاجی کنید و راه‌های مختلف بالا بردن سود و درآمدتان را پیدا و امتحان کنید.

درست مثل این‌که شما برای مساله‌ای به دکتر مراجعه کنید. ابتدا، او مشکل را نمی‌داند. پس از شما سوال می‌پرسد و آزمایش می‌گیرد تا اطلاعاتی برای بررسی شرایط شما داشته باشد. در نهایت می‌تواند نسخه‌ی مناسب شما را بر اساس اطلاعاتی که دارد بنویسد. اگر آن داروها و راه‌کارها موثر نبودند، دکتر به سراغ درمان‌های بعدی می‌رود تا شما دوباره سلامتی‌تان را به دست آورید.

در این فصل، من به شما نشان می‌دهم که در داده‌هاتان دنبال چه چیزهایی باشید. شما متوجه خواهید شد کدام آمار و ارقام به کارتان می‌آیند، چه نرم افزاری برای پیگیری اوضاع استفاده کنید و از این داده‌ها چطور برای بهبود اپلیکیشن‌های‌تان، بالا بردن ترافیک، و درآمد بیش‌تر بهره بگیرید.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

آمار و ارقام مهم

من به این نتیجه رسیده‌ام که مهم‌ترین بخش‌هایی که باید حتما  برای کسب و کار اپلیکیشن‌تان به آن‌ها توجه کنید و آمارشان را داشته باشید ترافیک، امتیازها، فعالیت کاربران و درآمد اپلیکیشن‌های‌تان هستند.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

ترافیک

بیشتر توسعه‌دهندگان به میزان دانلود اپ‌هایی که می‌سازند اهمیت می‌دهند؛ چرا که می‌خواهند بدانند چقدر پول نصیب‌شان می‌شود. البته این منطقی و مهم است؛ اما ترافیک اپ هم باید به همین اندازه برای‌تان مهم باشد. هرچه دانلود اپ‌های پولی و رایگان بیش‌تری داشته باشید، ترافیک بیش‌تری هم خواهید داشت.

ترافیک به طرق مختلفی می‌تواند باعث پول‌ساز شدن اپ‌های‌تان شود. یعنی، هر کدام از اپلیکیشن‌های‌تان مثل یک وب‌سایت عمل می‌کند که روزانه تعداد مشخصی بازدیدکننده جذب می‌کند. این دیده شدن اگر درست مدیریت شود، ارزش فوق‌العاده‌ای خواهد داشت. من دانلود روزانه‌ی تک‌تک اپ‌های‌ام را با دقت بررسی می‌کنم. اگر ببینم که تعدادش کم شده، به دنبال علت‌اش می‌روم و به سرعت دست به کار می‌شوم تا دوباره اوضاع ترافیک را سر و سامان بدهم.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

جایگاه و رتبه

همان‌طور که در فصل ۳ گفتم، اپ‌استور همیشه محبوبیت اپ‌ها را بر اساس تعداد دانلود و دیگر شاخص‌های مختلف نشان می‌دهد. بازهم قبلا به این اشاره کردم که اپل جدول محبوب‌ترین‌ها در اپ‌استور و در گروه تخصصی خود اپ را فراهم کرده است. اپ‌های شما باید جزو این لیست باشند؛ چرا که باعث بیش‌تر دیده شدن، می‌شود. جایگاه اپ شما در این جدول‌ها معرف رتبه و جایگاه آن است.

پیگیری رتبه‌ی اپ مساله‌ای است که بیش‌تر توسعه دهنده‌ها نادیده می‌گیرند؛ چون فکر می‌کنند کنترلی بر آن ندارند. البته این خیلی دور از واقعیت نیست. وقتی نوبت به ارزیابی کارایی اپ‌‌تان می‌رسد، جایگاه آن شاخص مهمی ا‌ست و شما می‌توانید آن ‌را با تکنیک‌های مختلف بازاریابی ارتقا بدهید. من همیشه مراقب‌ام که اپ‌های‌ام جایگاه و رتبه‌ی خوبی داشته باشند و همیشه سعی ‌می‌کنم در همان رتبه یا همان نزدیکی بمانم. اگر متوجه شوم یکی از اپ‌ها دچار رکود شده، فورا به دنبال علت‌ و راه‌کارهای صعود دوباره‌اش در جدول می‌گردم.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

فعالیت کاربر

بله، خیلی خوب است که کاربرها اپ‌های شما را دانلود کنند؛ اما در نهایت اتفاق بهتر وقتی می‌افتد که آن‌ها تبدیل به مشتری شوند و مدام از اپ شما استفاده کنند. هر فعالیت کاربر برای شما شانس بالا رفتن سودآوری اپ را به‌همراه دارد. تنها راهی که می‌توانید متوجه شوید آیا کاربر اپ شما را دوست داشته یا نه، پیگیری فعالیت کاربر توسط اپلیکیشن‌تان است. قسمت خوب ماجرا این است که این کار با Flurry بسیار ساده‌تر است. شما می‌توانید ببینید یک کلید چند بار توسط کاربر لمس شده یا حتی کاربر هر چند مدت از اپ شما استفاده می‌کند.

برای مثال، یک بار در نظرات کاربران برای یکی از اپ‌های‌ام دیدم که اغلب کاربرها نمی‌دانستند چطور باید از آن استفاده کنند. قطعا آن‌ها از این موضوع ناراضی بودند.

برای من جای تعجب داشت؛ چرا که اپ، یک صفحه‌ی مربوط به راهنمای استفاده داشت. در نهایت، تصمیم گرفتم ببینم چند نفر از کلید مربوط به باز شدن صفحه‌ی راهنما استفاده کرده اند و نتیجه مرا متعجب کرد: فقط ۵ درصد. برای حل این مشکل، آن کلید را  نمایان‌تر کردم و بعد از همین یک تغییر کوچک، ۷۰ درصد کاربران از آن استفاده کردند. از آن به بعد، میزان نظرات مثبت و خوشایند بیش‌تر و اپلیکیشن‌ام موفق‌تر شد.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

درآمد

تمام شاخص‌های قبل، مقیاسی برای مهم‌ترین و واضح ترین‌شان بودند: درآمدتان. شما باید درآمدتان را هرروز و همین‌طور ماهیانه و فصلی چک کنید. این به نظر امری واضح می‌آید؛ اما غافل شدن از درآمد به عنوان یک شاخص که مثل بقیه قابل اصلاح است، آسان است. من به محض این‌که تغییرات مثبت یا منفی در درآمدم می‌بینم، به سراغ دلیل‌اش می‌روم. آیا ترافیک اپ‌های‌ام بیش‌تر یا کم‌تر شده؟ آیا جایگاه‌شان در جدول بالا رفته یا پایین؟ فعالیت کاربرها کم شده یا زیاد؟ من می‌خواهم دلیل تغییر در درآمدم را بدانم و مناسب با آن عکس‌العمل نشان دهم. هر تغییر در درآمدتان فرصتی ا‌ست برای شما تا پیچیدگی‌های کسب و کارتان را متوجه شوید. بازهم می‌گویم، این ممکن است کسل‌کننده و سخت به نظر برسد، اما بسیار ساده است. فروش اپ تنها راه درآمد شما نخواهد بود. شما از راه بنرهای تبلیغاتی و بازاریابی یک‌پارچه هم می‌توانید پول در بیاورید. پس هرروز تمام منابع درآمدتان را چک کنید تا کل داستان تحت نظارت‌تان باشد.

خرید کتاب از دیجی‌کالا

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar 1

    ممنون
    عالی بود.
    انشاالله که بعد از اتمام کامل این کتاب ، شاهد روند ترجمه آثار برتر جهانی دیگر از سوی شما باشیم.
    سپاس

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه