همه چیز در مورد قهوه و قهوه‌خوری!

۱۰ دی ۱۳۹۷ | ۱۴:۰۰ ۳۰ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۲ دقیقه
انواع قهوه ها

فردی وارد یک کافه می‌شود و یک … سفارش می‌دهد. تا چند سال پیش، کامل‌کردن این جمله کار چندان سختی نبود. اما امروز با گستره‌ی جدیدی که از انواع قهوه‌ها معرفی شده و سلیقه‌های گوناگونی را شکل داده، دیگر نمی‌توان انتخاب قطعی افراد را پیش‌بینی کرد. قهوه ترک، فرانسه، اسپرسو، کاپوچینو، امریکانو، ماکیاتو و… مواردی هستند که تنها بخشی از منوی فعلی کافه‌ها را تشکیل می‌دهند. تازه در شرایطی که بخواهیم منوهای استاندارد را در نظر بگیریم؛ اگر منوهای خلاقانه‌ و ترکیبی امروزی‌تر را هم وارد ماجرا کنیم، دایره‌ی انتخاب یک نوشیدنی ساده از این که هست هم گسترده‌تر می‌شود. در این مطلب شما را با انواع قهوه آشنا می‌کنم و طرز تهیه و تفاوت آن‌ها با هم را شرح می‌دهیم.

درست است که عده‌ای عصرهای هر روز خود را درون کافه‌ها می‌گذرانند و از این که کافه‌های معروف را می‌شناسند به خود می‌بالند؛ اما همه قبول داریم که کافه رفتن با تمام لذتی که دارد، تفریح گرانی است. اگر شما هم انسان قهوه‌دوستی هستید، به این گرانی واقفید و به طور حتم، ماهانه بخش زیادی از حقوق‌تان را در کافه‌ها صَرف نوشیدنی‌ محبوب‌تان می‌کنید.

قهوه

اما یک سوال: آیا از آن افرادی هستید که وقتی به کافه می‌روند، دقیقا می‌دانند قرار است چه چیزی سفارش دهند یا از آن دسته افرادی که پس از چک‌کردن‌های پیاپی منوی کافه‌ها و بالاو پایین کردن آنها، با شک و تردید دست به انتخاب می‌زنند؟ این سوال در مورد واقف بودن به انواع قهوه بود؛ اما از طرف دیگر، آیا اصلا به دنبال این هستید که کمی در هزینه‌های مربوط به مصرف قهوه و کافه رفتن‌تان صرفه‌جویی کنید؟

آیا شمایی که قهوه دوست دارید، مایل هستید با تهیه‌ی یک دستگاه قهوه‌ساز یا اسپرسوساز، یک کافه‌ی دمِ دست در آشپزخانه‌تان داشته‌باشید؟ آیا بین دوراهی خرید قهوه‌ساز و اسپرسوساز مانده‌اید؟ آیا قیمت زیاد اسپرسوسازها برای شما سوال ایجاد کرده است؟ اصلا آیا فرق بین اسپرسو و کاپوچینو با کافه‌لاته را می‌دانید؟ مهم نیست به این سوال‌ها چه پاسخی می‌دهید؛ همین که تا به این جای مطلب را خوانده‌اید، دلیل می‌شود که ادامه‌ی این مقاله‌ی خوش عطر و ‌طعم را هم بخوانید!

ماجرا از کجا شروع شد؟

اول از همه‌ باید گفت ماده‌ی اصلی و پایه‌‌ای تمام انواع قهوه همان دانه‌‌‌های قهوه‌ایِ خوش‌عطری هستند که همه‌مان می‌شناسیم. حتما شما هم دیده‌اید که برخی از مغازه‌های فروش قهوه‌ی خام، بسته‌های جداگانه‌ای با عنوان قهوه‌ی اسپرسو یا قهوه‌ی تُرک عرضه می‌کنند؛ اما باید گفت که استفاده از چنین عبارت‌هایی کاملا غلط است. چرا که برای تهیه‌ی قهوه‌ی اسپرسو، از دانه‌‌ی قهوه‌ی خاصی استفاده نمی‌شود.

دانه قهوه

حتی طریقه‌ی بو دادن این قهوه هم متفاوت از قهوه‌ی دم‌کردنی نیست. هرچند معمولا از انواع تیره‌تر بوداده‌ی قهوه برای تهیه‌ی اسپرسو استفاده می‌شود، اما می‌توان از سایر انواع هم برای چنین منظوری استفاده کرد. تنها مورد تعیین‌کننده در مورد نام قهوه، نوع طبخ و شیوه‌ی دم‌کردن آن است. البته باید این را عنوان کرد که برای درست‌کردن اسپرسو، معمولا از بهترین ترکیب‌های قهوه و بهترین آسیاب آن استفاده می‌شود. یعنی اینکه بر طبق رسوم، نوع اعلای دانه‌های قهوه را برای اسپرسو استفاده می‌کنند.

قهوه ترک و قهوه فرانسه (قهوه دم‌کردنی)

ابتدا در مورد انواع قهوه دم‌کردنی حرف بزنیم. در کل، دو نوع قهوه‌ی دم‌کردنی وجود دارد: قهوه‌ی تُرک و قهوه‌ی فرانسه. البته این‌ها به نوع خاصی از دانه‌ی قهوه اشاره ندارند و تنها در شیوه‌ی دم‌کردن با هم فرق می‌کنند.

قهوه‌ی ترک، قهوه‌ای است که در دنیا آن‌را با نام قهوه‌ی خاورمیانه‌ای هم می‌شناسند. این نوع قهوه با استفاده از ترکیب کردن آب و دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه و جوشاندن مستقیم آن روی شعله‌ی اجاق گاز به دست می‌آید. برای درست‌کردن قهوه‌ی تُرک، به ابزار خاصی به نام قهوه‌جوش نیاز دارید که تُرک‌ها به آن، جِزوه (Cezve) یا اِبریق (Ibrik) می‌گویند. ولی شما از همان کلمه قهوه‌جوش استفاده کنید، خیلی بهتر است!

قهوه جوش

دانه‌های قهوه‌ای که برای درست‌کردن قهوه‌ی تُرک استفاده می‌شود، باید به خوبی آسیاب شوند و کاملا یکدست باشند. این قهوه‌ را مستقیما از روی اجاق برمی‌دارند و درون فنجان می‌ریزند. البته در حال حاضر، کافه‌ها معمولا به دلیل کمبود فضا و زمان، از شیر بخار دستگاه اسپرسوساز به جای شعله‌ی گاز استفاده می‌کنند که قهوه‌ی به دست آمده در این روش، از ظاهر و طعم مطلوبی برخوردار نیست و با یک قهوه‌ی تُرک ارجینال فاصله‌ی زیادی دارد.

در سمت مقابل، قهوه‌ی فرانسه را داریم که امروزه با استفاده از دستگاه‌های قهوه‌ساز (Coffe Maker) درست می‌شود. در دستگاه‌های قهوه‌ساز، آب داغ از روی قهوه‌ی آسیاب‌شده‌ای که روی صافی قرار گرفته، عبور می‌کند و نوشیدنی به دست‌آمده، در یک لیوان یا قوری جمع می‌شود. دستگاه‌های قهوه‌ساز، معمولا به یک المنت گرمایی در زیر قوری قهوه مجهز هستند تا دمای قهوه همواره در سطح مطلوبی نگه داشته‌شود. قهوه‌ها‌ی دم‌کرده را در صورت نگه‌داری صحیح می‌توان تا دو ساعت پس از دم‌کردن هم مصرف کرد.

اسپرسو و انواع قهوه مشتق‌شده از آن

در نقطه‌ی مقابل قهوه‌های دم‌کردنی، قهوه‌ی اسپرسو قرار دارد که ایتالیایی‌ها آن را به دنیا هدیه کرده‌اند. این جماعتِ عاشق‌پیشه و رمانتیک که انگار استعدادی ذاتی دارند تا از هر چوب خشکی یک تجربه‌ی احساسی خلق کنند، علاوه بر پیتزا، این نوشیدنی را هم به وجود آوردند که درست مثل پیتزا، جهانی شد.

اسپرسو را یک جوان ایتالیایی به وجود آورد تا قهوه‌ را با سرعت زیاد و کیفیت خوب در اختیار مشتری‌هایش قرار دهد. نام اسپرسو (Espresso) اشاره مستقیمی به سازوکار تهیه‌ی آن دارد. اسپرسو از تحت فشار (Pressure) قرار دادن قهوه و در مدت زمان بسیار کمی (Express) آماده می‌شود. پس کلمه‌ی اسپرسو را می‌توانیم ترکیبی از پِرِشِر و اکسپرس بدانیم؛ قهوه‌ای که تحت فشار قرار می‌گیرد و خیلی سریع آماده می‌شود.

اسپرسوساز

حداکثر ۲۵ ثانیه طول می‌کشد تا یک شات تک یا دوبل اسپرسو آماده شود. در حالی که قهوه‌‌سازهای معمولی از روش تماس ساده‌ی آب و بخار آب با دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه استفاده می‌کنند، در ماشین اسپرسوساز، آب با دمای بالا و فشار بسیار زیاد از روی قهوه‌ی آسیاب‌شده عبور می‌کند. هرچند روش‌هایی برای تهیه‌ی اسپرسو روی اجاق‌گاز هم وجود دارد، اما طعم نهایی در این روش، به هیچ وجه حتی شبیه به یک اسپرسوی معمولی هم نیست.

اسپرسوسازها می‌توانند فشار زیاد آب را در دمای به خصوصی کنترل کنند و با عبور چنین آبی از روی دانه‌های آسیاب‌شده‌ی قهوه، طعم دلنشینی به وجود بیاورند. این کار تنها از همین ماشین‌ها ساخته است و نمی‌توان در دستگاه‌های دیگر، سراغی از آن گرفت. دلیل اصلی گران‌بودن اسپرسوساز هم همین قطعات مرغوب و پمپ الکتریکی و قابلیت فعالیت آن‌ها در فشار زیاد است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

تفاوت بین قهوه دم‌کردنی و قهوه اسپرسو

در مورد تفاوت طعم قهوه‌ی اسپرسو و قهوه‌ی دم‌کردنی، بین افراد اختلاف رای وجود دارد؛ عده‌ای (معمولا قدیمی‌ترها) انواع قهوه دم‌کردنی را ترجیح می‌دهند و عده‌ای دیگر، معتقدند هیچ طعمی با طعم اسپرسو قابل مقایسه نیست.

از لحاظ ظاهری، قهوه‌ی اسپرسو را می‌توان با لایه‌ای از کف نرم (فوم – Foam) که روی نوشیدنی تشکیل می‌شود شناخت. این لایه‌ی فومی ناشی از دی‌اکسید کربنی است که در جریان بودادن (Roasting) دانه‌های قهوه در آن‌ها ترکیب و حالا در اثر فشار آب داغ آزاد شده است. این دی‌اکسید کربن، تنها به ایجاد حباب‌های کوچک روی اسپرسو منجر می‌شود و به هیچ وجه مضر نیست.

یک اسپرسوی خوب، باید کفی طلایی یا زرد رنگ داشته‌باشد و ایجاد کف سفید یا قهوه‌ای نشان‌دهنده‌ی این است که یا قهوه‌ی مورد نظر، خوب بو داده نشده‌ یا قدیمی است و از تاریخ مصرف‌اش گذشته. میزان کفی که روی اسپرسو تشکیل می‌شود هم نشان‌دهنده‌ی غلظت و سنگینی آن است؛ هر چه مقدار این کف بیشتر باشد، اسپرسوی قوی‌تر و بهتری خواهیم داشت.

قهوه ترک

قهوه‌ی دم‌کرده از کافئین بیشتری در مقایسه با اسپرسو برخوردار است. اما باید به این نکته هم توجه داشت که قهوه‌های دم‌کرده را معمولا درون ماگ‌های بزرگ مصرف می‌کنند؛ در حالی که یک شات اسپرسو، حجمی در حدود یک هشتم حجم یک ماگ قهوه دارد. به این ترتیب، می‌توان گفت مصرف حجم بیشتری از قهوه در انواع دم‌کردنی، دلیل اصلی ورود کافئین بیشتر به بدن است. در واقع میزان غلظت کافئین در هر واحد از اسپرسو به مراتب بیشتر از قهوه‌ی دم‌کردنی است. در صورت مصرف حجم یکسان از این دو نوع، کفه‌ی ترازویِ کافئین در سمت اسپرسو سنگینی خواهد کرد.

خوردن یک ماگ کامل از قهوه‌ی دم‌کرده، تجربه‌ی کاملا متفاوتی در مقایسه با یک شات کوچک از اسپرسو است. ماجرا به گونه‌ای است که می‌توان برای مصرف این دو نوع، شرایط زمانی مختلفی پیشنهاد کرد؛ اسپرسو برای عصرهای دلگیر (پاییزی) مناسب‌تر است و قهوه‌ی دم‌کردنی برای ایجاد یک صبح‌ شاد و پر انرژی و آمادگی برای کار و فعالیت روزانه.

سایر انواع قهوه‌ها

همین! تنها همین دو نوع از آماده‌کردن قهوه در دنیا وجود دارد: قهوه‌ی دم‌کردنی و قهوه‌ی اسپرسو. سایر انواعی که امروزه می‌بینیم، از این دو نوع کلی مشتق می‌شوند و خودشان به تنهایی یک شیوه‌ی جدید به حساب نمی‌آیند.

قهوه آمریکانو

به عنوان مثال، قهوه‌ی آمریکانو (Americano) از ترکیب آب داغ با اسپرسوی آماده شده به دست می‌آید. برای ساخت قهوه‌ی آمریکانو، آب داغ را با اسپرسو ترکیب می‌کنند تا از غلظت اسپرسو کم شود.

البته مهم است که آب جوش روی اسپرسو ریخته شود؛ چرا که اگر این ترتیب جابجا شود و اسپرسو را به لیوان آب داغ اضافه کنیم، اسم ترکیب به دست آمده دیگر قهوه‌ی آمریکانو نیست و باید آن‌را لانگ بلک (Long Black) نامید! نامی که در استرالیا و نیوزیلند به این معجون شفابخش اطلاق می‌شود.

جالب است بدانید که زمان به وجود آمدن قهوه‌ی آمریکانو را به دوره‌ی جنگ جهانی دوم نسبت می‌دهند. گویا در آن زمان، آمریکایی‌ها وارد اروپا می‌شوند و چون نمی‌توانند طعم اسپرسو و غلظت آن‌ را تحمل کنند، جلوی چشمان بهت‌زده‌ی ایتالیایی‌ها اسپرسو را با آب داغ ترکیب می‌کنند تا همان قهوه‌ی تلخ و سیاهی که در وطن خودشان می‌خورده‌اند را به دست بیاورند. بعدها، این ترکیب به نام قهوه‌ی آمریکانو معروف می‌شود!

قهوه دوپینو (اسپرسوی دوبل)

نوع دیگری از قهوه با نام دوپیو (Doppio) وجود دارد که به کار بردن‌اش در مملکت ما چندان مصطلح نیست و تنها افراد روشنفکرنمایی که می‌خواهند ادای اروپایی‌ها را دربیاورند، از این کلمه استفاده می‌کنند. می‌خواهید معنی دوپیو را بدانید؟ خیلی ساده‌ است، ایتالیایی‌ها به اسپرسوی دوبل می‌گویند دوپیو! نوع دیگری هم داریم که از اسپرسوی دوبل هم بیشتر است و لانگو (Lungo) نام دارد.

قهوه ریستریتو

در مقابل، کلمه‌ای با نام ریستریتو (Ristretto) در بین ایتالیایی‌ها رایج است که حاصل قاطی‌کردن دو کلمه‌ی Espresso و Restrict (به معنای محدود کردن و محدود شدن) است. این نوع، باز همان اسپرسو است که در حجم کمتری سرو می‌شود.

comparison

هرچند شات‌های اسپرسو کوچک هستند و معده‌ی ما ایرانی‌ها به ورود چنین میزانی از قهوه کوچک‌ترین اعتنایی نمی‌کند، شات ریستریتو از شات اسپرسو هم کوچک‌تر است! یعنی ریستریتو دقیقا همان اسپرسویی است که تقریبا با نصف حجم اسپرسو سرو می‌شود. پس از نظر حجم، ابتدا ریستریتو قرار می‌گیرد، سپس اسپرسوی عادی و در انتها دوپیو (اسپرسوی دوبل).

کافه لاته

نوع لاته (Latte) که ما ایرانی‌ها آن را با نام کافه لاته (Coffee Latte) می‌شناسیم، باز همان اسپرسو است که این‌بار به جای آب داغ، شیر داغ در آن ریخته می‌شود. کلمه‌ی لاته در زبان ایتالیایی هم‌معنی شیرِ خوردنیِ خودمان است و به همین دلیل، گاهی به کافه‌ لاته، شیرقهوه (با ایجاد وقفه در تلفظ شیر و قهوه) هم می‌گویند.

شیر داغی که در این نوشیدنی ریخته می‌شود را می‌توان به صورت جداگانه داغ کرد یا در اسپرسوسازهای گران‌قیمت‌تر، از شیرجوش خود دستگاه کمک گرفت. برای ساخت لاته، ابتدا اسپرسو را درون فنجان می‌ریزند و سپس شیر داغ با مهارت خاصی روی اسپرسو ریخته می‌شود تا فنجان پر شود. شیری که درون لاته ریخته می‌شود باعث شده تا هنری با نام هنرِ لاته (Latte Art) شکل بگیرد که به نقش‌زدن شکل‌های زیبا روی فنجان‌های لاته منجر می‌شود. همان‌طور که خوردن سالاد الویه‌ی تزیین‌شده نسبت به مشابه تزیین نشده‌اش اشتهای بیشتری در انسان ایجاد می‌کند، نوشیدن یک لیوان لاته‌ی تزیین‌شده هم لذت دوچندانی نسبت به لاته‌ی معمولی دارد!

موکاچینو

البته نوع دیگری از لاته با نام موکا (Mocha) هم وجود دارد که از ترکیب لاته و شکلات به دست می‌آید. اگر در گوشه‌ای از دنیا کلمه‌ی موکاچینو (Mocaccino) را شنیدید هم بدانید که منظورشان چیزی شبیه به همین موکای خودمان است! اسپرسو را همراه با خامه هم سرو می‌کنند که آن موقع با نام کن‌پانا (Con Panna) شناخته خواهد شد.

ماکیاتو

نوع دیگری وجود دارد که در ترکیبات با لاته مشترک است؛ اما مقدار شیری که در آن ریخته می‌شود از لاته کمتر است و به آن ماکیاتو (Macchiato) گفته می‌شود. ماکیاتو در ایتالیایی به معنای Marked انگلیسی است که می‌توان آن‌را نشان‌شده یا علامت‌گذاری‌شده یا لکه‌دار شده معنی کرد. در واقع همان‌گونه از اعتقاد ایتالیایی‌ها برمی‌آید، ماکیاتو همان اسپرسویی است که تنها با شیر روی آن علامت‌گذاری شده است.

ماکیاتو

ریشه‌ی این نام‌گذاری هم در نوع خود جالب است. باریستاهای ایتالیایی (باریستا شخصی است که در کافی‌شاپ‌ها قهوه را آماده می‌کند – Barista) نمی‌توانستند به پیش‌خدمت‌ها بفهمانند که کدام اسپرسو، اسپرسوی خالص است و در کدام‌ یکی شیر ریخته شده است. این اتفاق باعث می‌شد پیش‌خدمت‌ها گاهی سفارش مشتری‌ها را اشتباهی تحویل دهند. به همین دلیل باریستاها تصمیم گرفتند اسپرسوهایی که شیر در آن‌ها ترکیب شده را با یک لکه شیر روی اسپرسو مشخص کنند تا تشخیص دادن‌شان برای پیش‌خدمت‌‌ها امکان‌پذیر باشد؛ نام اسپرسوی لکه‌دار از همین‌جا نشات گرفته است.

اگر می‌خواهید اسپرسو را با همان طعم هوش از سر پران تجربه کرده و تنها بخش کمی از طعم تلخی اسپرسو را با یک بخش شیرین جایگزین کنید، باید یک ماکیاتو سفارش دهید.

کاپوچینو

اما برسیم به کاپوچینو (Cappuccino) که در واقع چیزی بینابین لاته و ماکیاتو است و باز از همان مواد به علاوه‌ی کفِ شیر تشکیل می‌شود. مشخصه‌ی اصلی کاپوچینو، کف شیر ضخیمی است که روی آن تشکیل می‌شود و تقریبا نیمی از لایه‌ی بالایی فنجان یا لیوان را پر می‌کند. جالب است بدانید که خود ایتالیایی‌ها کاپوچینو را به عنوان نوشیدنی اصلی صبحانه می‌شناسند، اما اسپرسو را در تمام طول روز مصرف می‌کنند. فکر کنید یک ایرانی بخواهد لقمه‌ی کره و مربایش را با یک لیوان کاپوچینو بخورد! واقعا ترکیب عجیبی است!

کاپوچینو

سخن پایانی

قهوه آن‌قدر نوشیدنی پر رمز و رازی است که صحبت‌کردن در مورد آن تمامی ندارد و بخش اصلی جزییات شکل‌گرفته پیرامون آن‌را هم باید از ایتالیایی‌ها سراغ گرفت. این نوشیدنی برای ماهایی که اولویت اول‌مان در نوشیدنی‌های روزانه، چای است، می‌تواند به عنوان یک تجربه‌ی روزانه جا بیفتد و کافئین مورد نیاز بدن‌مان را تامین کند.

اگر می‌خواهیم به قهوه روی بیاوریم، باید ابزار مخصوص آن را هم تهیه کنیم. برای قهوه‌ی دم‌کردنی نیاز نیست آن‌قدرها هزینه کنیم و می‌توان با مبلغ کمی، تجهیزات مورد نیاز را برای منزل تهیه کرد. در مورد اسپرسوسازها قضیه اندکی متفاوت است؛ در صورتی که بخواهیم یک اسپرسوساز خوب و باکیفیت داشته‌باشیم، باید چند میلیون تومان هزینه کنیم. اما این را هم باید در نظر گرفت که با تهیه‌ی چنین دستگاهی، هم طعم برتری از قهوه را خواهیم چشید و هم انواع بیشتری از قهوه‌ را در دسترس خواهیم داشت که باعث می‌شود بتوانیم طعم دلخواه‌مان را انتخاب کنیم.

در آخر تنها به یک مطلب اشاره می‌کنم؛ در صورتی که تمام ماشین‌های آشپزخانه را برای منزل‌تان تهیه کرده‌‌اید، به چاردیواری خانه اکتفا نکنید و فکر نکنید که تمام امکانات رفاهی را در خانه در اختیار دارید. گاهی هم دست اهل خانواده را بگیرید و برای صرف یک فنجان قهوه، خوردن شام یا گذارندن وقت در پارک از خانه بیرون بزنید. مطمئن باشید تجربه‌ی جدیدی آن بیرون منتظر شما است!

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۹ comment
 1. Avatar ساجد

  یک کلام: عالی بود، عالی!

 2. Avatar djamin

  عاشق قهوه هستم اما فقط یک بدی داره دندون هارو زرد میکنه و البته زود خراب میکنه متاسفانه

 3. Avatar سعید

  سلام. خیلی ممنون دوست عزیز. بعضی وقتها موقع سفارش، فکر میکردم که خیلی اطلاعات و تجربه های زیادی لازمه تا آدم این نوشیدنیهای داغ رو بشناسه. البته خیلی هاشو هم برای کلاس کار فروشنده به حساب میاوردم و آخرشم یا سفارش نمیدادم و یا شانسی انتخاب میکردم. حالا فهمیدم که قیمت گران بعضی از انواع قهوه، برای تجهیزات تهیه آن است. البته اقرار میکنم برای شخص من، بی اطلاعی خیلی بیشتر از هزینه آزارم میداد بخصوص اگه همراه با دیگران بودم. حالا هم یه فکری به سرم زده که پیشنهاد میکنم برای رو کردن خلاقیت ایرانی جلوی ایتالیاییها، ما هم میتونیم انواع چای رو که میدونم خونواده های نازنین ایرانی به روشها و طعمهای مختلف درست میکنن، بقولی کلاسه کنیم و به توریستها ارائه بدیم. مثلا خانم من چای دارچین یا هل رو با نبات درجه یک یزدی سرو میکنه که خیلی طعم عالی داره. دوستان دیگه هم اگه بنوع خاصی، چای تهیه میکنن میتونن همینجا مطرح کنن. شاید دوست گرامی آقای سماک، بعدا یه سازماندهی هم بابت چای انجام دادن و خدا رو چه دیدی، شاید یه ایرانی خلاق هم دستگاه انواع چای ساز ایرانی رو اختراع کرد تا روی ایتالیاییها کم بشه.

 4. Avatar S.Mohammad.M

  سلام
  فوق العاده بود واقعا لذت بردم از خوندش
  جالب اینجاست که داشتم کاپوچینو میخوردم اومدم رفتم توی کانال دیجی کالا مگ و لینک مربوط به این صفحه رو دیدم و همین الآن هم هنوز در حال خوردن کاپوچینو هستم

 5. Avatar معین

  دم شما گرم بسیار زیبا و قشنگ بود.

 6. Avatar امین

  ممنون آقای سماک مفید و عالی

 7. Avatar فرهام

  خیلی خوب بود
  بمدت 6سال هرروز صبح (البته بجز ماه مبارک رمضان) اولین چیزی که با چهره ی خواب آلود میرم سراغش قهوه جوشه!:)

 8. Avatar F Word

  ممنون از مقاله خوبتون.
  لطفا در مورد “استارباکس” هم مطلب بزارید .

 9. Avatar امیر

  واقعا طعم اسپرسو و صد در صد کاپوچینو عالیه و با سلیقه من فوق العاده هماهنگه 🙂

 10. Avatar علی

  بسیار بسیار عالی بود. توی هر سایتی میری، هر کدوم یه چیزی نوشتن. ولی اینجا خیلی عالی توضیح دادین. البته باید از مراسم دله خوری خوزستانی های عزیز خودمون و نوع دم کردن قهوه اونها هم مطلبی میگذاشتین.
  و در ضمن یادتون باشه که چای رو قاجارها به ایران آوردن و مردم پیش از اون موقع از قهوه استفاده میکردن!!
  چای ایرانی هم اگر درست دم بکشه، طعم عالیش رو با هیچ نوشیدنی دیگه ای نمیشه مقایسه کرد. واقعا چای ایرانی توانایی این رو داره که باز هم در سبد خانواده بدرخشه. ولی متاسفانه ذائقه ما ایرانی ها با مواد شیمیایی چای های هندی تغییر پیدا کرده.

  1. Avatar محسن

   کاملاً درسته من چندین سال پیش توسط یکی از دوستانم با چایی مرغوب ایرانی که از نوع صادراتی هم بود-جالب بدونید که سالهاست ایران یکی از صادر کنندگان اصلی چایی به آمریکاست- آشنا شدم و باید بگم که تازه بعد از اون فهمیدم که اصلاً چایی یعنی چی و از اون به بعد دیگه چایی خارجی مطلقاً نمیخرم.

  2. محمد سماک محمد سماک

   علی جان به نکته خیلی خوبی اشاره کردی
   اتفاقا من خودم یه چند سالی توی خوزستان بودم و توی یه مراسم ختم، از نزدیک دیدم که این رسم چقدر جالب و باحاله. اون ظرف‌های دله و قهوه‌ی فوق‌العاده تلخی که برای پذیرایی آماده میشه رو خیلی دوست داشتم. مخصوصا اون حرکت جالبی که باید انجام بدی تا به ساحب مجلس بگی دیگه قهه نمیخوای!
   توی خوزستان اصلا حس غریبی نداری و حس میکنی خونه خودته!
   شما واقعا مردم دوست‌داشتنی‌ای هستید.

   1. محمد سماک محمد سماک

    ببخشید صاحب رو اشتباهی ساحب نوشتم!

   2. Avatar saeide

    خییییییلی ممنون عاااالی بود..????????????????

 11. Avatar عرفان

  سرگیجه گرفتم!!!

  1. محمد سماک محمد سماک

   باور کن یه همچین قصدی نداشتم!
   فکرد میکردم تو ساده‌ترین حالت نوشتم! ببخشید خلاصه!

   1. Avatar عرفان

    نه اتفاقا عالی بود
    خودم خیلی دوست داشتم انواع قهوه و اسماشون و نحوه درست شدنشون رو بدونم
    ممنون از متنتون

   2. محمد سماک محمد سماک

    خواهش میکنم. و مجددا ممنون از اینکه منو از نگرانی درآوردی!

 12. Avatar abbas

  من یه سری اسپرسو خریدم خوردم انقدر تلخ بود که روزمو خراب کرد(صبح بود تو مدرسه)حالا شایدم باید با شکر یا شکلات میخوردم که نداشت ولی من هنوزم فرق کافه و قهوه و نفهمیدم????

 13. Avatar فریماه

  واقعا متن عالی بود و برای علاقه مندان به قهوه بسیار مفید ….البته تلخ بودن قهوه یک باور غلط که بین مردم جا افتاده … قهوه های اصلی و یا به اصطلاح قهوه هایی که به درستی رست شده باشند شیرین هستن و نیاز به شکر ندارند … به شخصه وقتی قهوه رو دستی آسیاب می کنم واقعا احساس فوق العاده ایی پیدا میکنم … بوی قهوه و طعمش روزم رو می سازه 🙂

  1. Avatar داتام پژوهان

   درود بر همه دوستان
   بله کاملا با شما موافقم قهوه همه چیزش دوست داشتنی و سحر امیزه هم درست کردنش و نوشیدنش و هم بو دادن و اسیاب کردنش همه و همه حس خوبی به ادم میده در یک کلام روح افزاست

 14. Avatar مهندس

  ترکیبب بیسکوییت مادر و اسپرسو شیرین (هم وزن چای شیرین) را به تمام ایرونی های خلاق پیشنهاد می کنم.
  متن خوبی بود آقای سماک. ممنون

  1. محمد سماک محمد سماک

   کشته مرده خلاقیتتم مهندس!
   مرسی

 15. Avatar لیدا

  متاسفانه بعضی از کافه ها فرق اینارو نمیدونن، و چیزای عجیب غریبی تحویل آدم میدن!!!

 16. Avatar پرهام

  خیلی مقاله قشنگی بود و من خیلی لذت بردم 🙂

  اگه اشکالی نداره دو تا ایراد تلفظ رو اصلاح کنم :

  1 – lungo به صورت لونگو خونده میشه، تو ایتالیایی u مثل “او” تلفظ میشه.
  2- ristretto ریسترتو خونده میشه. e به شکل ” اِ ” خونده میشه.

  1. محمد سماک محمد سماک

   پرهام جان ممنون از اینکه تلفظ درست کلمه‌ها رو بهمون یاد دادی.
   من واقعا نمیدونستم این مطلبو
   مرسی

   1. Avatar پرهام

    خواهش می کنم 🙂
    باز هم ممنون بابت مقاله عالیتون! 🙂

 17. Avatar Alireza

  اقا عالی بود متن فقط ایکاش دانه های قهوه های متفاوت که تو بازار هست رو هم معرفی میکردین مثل عربیکا سوماترا و …

  1. محمد سماک محمد سماک

   راستش در نظر داشتم، ولی ترسیدم که دیگه خیلی تخصصی بشه! تا همینجاشم یه نفر کامنت گذاشته که من باعث شدم سرگیجه بگیره!

   1. Avatar مسعود

    سلام
    ضمن تشکر از توضیحات کاربردی و دور از شاخه برگهای اضافی و قلم روانتون، اگر همونطور که بعضی از دیگر دوستانذخواستن راجع به انواع قهوه (عربیکا و…) هم اطلاعاتی ارائه بدین خیلی عالی میشه، معمولاً اطلاعات عمومی در رابطه با قهوه کمه و پراکنده است، اما دیجیکالا مگ تا الان تونسته خیلی از این اطلاعات کاربردی رو منسجم ارائه کنه و الان دیگه یه مرجع قابل استناد و اعتماده…

 18. Avatar غضنفر

  من فکر می‌کردم اسپرسو اسم کارخانه‌ایه که یه نوع قهوه درست می‌کنه 😀
  خیلی اطلاعات خوبی بود.

  1. محمد سماک محمد سماک

   همچین اشتباه هم فکر نمیکردی. اون شرکت که منظور شما است اسمش نسپرسو (Nespresso) است.

 19. Avatar حمید

  سلام
  من برای قهوه فرانسه یه پارچ یه قهوه ساز دارم که از یه پارچ و یه صافی تشکیل شده از طعمشم به شدت راضیم
  قهوه سازهای برقی طعم بهتری ازین دستگاه سنتی ارائه میکند یا نه؟

  1. محمد سماک محمد سماک

   اساس کار قهوه‌سازهای برقی هم همینه حمیدجان

 20. Avatar رضا پرتومتین

  ممنون جناب سماک از مطلبتون
  کاش دیجی کالا محصولات بیالتی رو هم بیاره

 21. Avatar ابوذر

  آقا این قهوه های سریع که تو شیشه است و به صورت پودر و خیلی تلخ هم هست از کدوم دسته بالا تولید میشه
  ترک یا فرانسه؟؟؟

  1. محمد سماک محمد سماک

   سلام
   اون چیزی که شما منظورته تو ایران بهش میگیم نسکافه و اسم اصلیش میشه Instant coffee یا همان قهوه فوری.
   قهوه‌ی فوری از دم‌کردن دونه‌های آسیاب شده‌ی قهوه و سریع خشک کردن اون به دست میاد. در واقع قهوه‌ی دم شده رو سریع دی هیدراته میکنن و بعد شما تو خونه با یه آب جوش ساده میتونی برش گردونی به اون حالت اصلی. این قهوه نه قهوه ترکه و نه فرانسه. شما بهش بگو نسکافه!

 22. Avatar مصطفی

  خیلی عالی. من چندبار تا حالا این مقاله رو خوندم و بازم لذت میبرم از خوندنش. خواهشی که دارم این مقاله قهوره رو ادامه بده و سری دوم و حتی سومش رو هم بذار واسمون تا استفاده کنیم به قول خودت محمد جان صحبت کردن در موردش تمومی نداره. منتظر مقاله های بعدی هستیم

  1. محمد سماک محمد سماک

   مصطفی جان مرسی از لطفت.
   راستش من سوادم تا همین اندازه جوابگو بود. تقریبا تمام حرفامو گفتم.
   اما چشم، اگه چیز بیشتری به ذهنم رسید دوباره شروع میکنم.

   1. Avatar Mohadese

    سپاس از مطلب مفیدتون، یک چیزی برای من گنگ موند، اینکه برای فرانسه و اسپرسو از چه دستگاه‌هایی استفاده میشه؟ برای فرانسه توشتید از دستگاه‌هایی که یک المنت زیر قوری داره و قهوه داخلش میریزه ولی عکس چنین دستگاهی رو زیر مطالب اسپرسو گذاشتین،،، ممنون میشم اینو توضیح بدید ????????

   2. Avatar Mohsen

    اینکه اسپرسو رو درصد بندی میکنن توی کافی شاپ ها چیه جریانش؟

 23. Avatar محمد حسین

  بسیار عالی و جامع بود ولی کاش انواع دستگاه ها و تفاوتشون رو هم توضیح می دادی!

 24. Avatar حسین

  سلام وخسته نباشی …داداش یه سوال دکتر برای درمان کبد چرب گفته که قهوه بخور …چه نوع قهوه ای خوبه و اوکی تره …اسپرسو…ترک و یاعربی ..؟!.تشکر از پاسخوگویی

 25. Avatar مهدی

  من یه دستگاه دلونگی خریدم به تازگی. استیمش که عالیه و شیرو سریعا داغ می کنه و کف خوبی هم بهش میده. ولی متاسفانه اسپرسویی که ازش میاد بیرون اولا خیلی کند و قطره قطره میاد بیرون. دوما اینکه رنگش سیاهه (منظور قهوه ای تیره ست). اصلا خبری از اون کف طلایی روی اسپرسو نیست. کلا رضایت بخش نیست. نمیدونم من اشتباه درست می کنم یا اینکه این دستگاه ضعیفه و فشار آبش به قدری نیست که این کف طلایی رو روی اسپرسو ایجاد کنه.

  1. Avatar محمد

   سلام
   میزان آسیاب قهوه احتمالا اشتباه هست
   اگر با درجه آسیاب خیلی ریز مثل قهوه ترک باشه این حالت پیش میاد

  2. Avatar کسرا

   سلام. پرتا فیلتر دلونگی ها سوراخ خروجی بزرگ دارن نسبت به برندهای معروف دیگه. و این عطر مناسب. طعم و فوم اسپرسو را از استانداردش دور میکنه.

  3. Avatar صابر

   دستگاه شما قطعا کافی میکر هست، فشار ١۵ بار رو نمیتونه تولید کنه که کرمای قهوه رو بیرون بکشه

 26. Avatar کیان

  با سلام ممنون بابت مطالب خوبتون با تشکر

 27. Avatar میرمعین

  چرا در مورد نسل سوم دم کردن قهوه مثل کمکس و V60 و ایروپرس چیزی نگفتید، درسته شاید کمی مثل دم کردن قهوه به سبک فرانسه باشه، اما خروجی زمین تا آسمون فرق میکنه…

  1. Avatar علی

   میشه تدضیح بدید چگونست. چقدر کافئین داره و چرا اینقدر گرون هستن و ارزونتر هم میشه پیدا کرد ایا؟

 28. Avatar امیر

  خیلی خوب و مفید بود من چون عاشق قهوه هستم واقعا لذت بردم

 29. Avatar مهرداد

  عالی بود.سپاسگذارم

 30. Avatar علیرضا

  بسیار عالی

 31. Avatar 007

  هرچند شات‌های اسپرسو کوچک هستند و معده‌ی ما ایرانی‌ها به ورود چنین میزانی از قهوه کوچک‌ترین اعتنایی نمی‌کند!
  خیلی خوب بود 🙂

 32. Avatar محمد

  با سپاس، اطلاعاتی که دادین بسیار کاربردی بود. در ادامه توضیحاتی هم در مورد دستگاه ها بدین تکمیل میشه

 33. Avatar بهشاد

  واقعا عالی بود

 34. Avatar محدثه احمدی

  سپاس از متن خوبتون
  یه موضوعی برای من گنگ موند،،، اینکه برای اسپرسو و فرانسه از چه دستگاه‌هایی استفاده میشه؟؟؟
  گفتید برای فرانسه از دستگاه‌های قوری‌دار المنت‌دار استفاده میشه که قهوه داخلش میریزه ولی عکس چنین دستگاهی رو پایین مطالب اسپرسو گذاشید،،، ممنون میشم اینو توضیح بدید

 35. Avatar f

  ممنون اقای محمد
  خیلی از زمان نوشتن مقاله گذشته ولی دلم نیومد که تشکر نکنم بابت متن خوبتون

 36. Avatar Parsa

  خیلی مطلب خوبی بود با اطلاعات عالی

 37. Avatar علی موسوی

  هرگز داروها را در هنگام سلامتی و به صورت روزانه مصرف نکنید. قهوه محرک اعصاب و کاهش دهنده ادراک انسان است. بجای تبلیغ برای فروش بیشتر کمی هم برای سلامتی تبلیغ کنید.

 38. Avatar سید پیام علوی

  من امروز میخواستم یبار برای همیشه این تفاوت بین قهوه ها رو بفهمم و خوشحالم که این صفحه رو مطالعه کردم.عالی بود

 39. Avatar ناصر

  مطلب عالی و پر از محتوای خلاصه شده برای آشنایی با انواع قهوه

 40. Avatar hanmudofars

  سلام بنده عاشق قهوه هستم تا یکسال پیش هم فقط ترک میزدم تا اینکه یک دستگاه اسپرسو خریدم و یک آسیاب الان هر نوع قهوه بخوام میزنم.در ضمن ممنون میشم از قهوه دله یا عربی هم نام میبردین که خیلی طعم عاای و کافئین بالایی داره. مممون از مطلبتون.

 41. Avatar علي

  خيلي آموزنده بود

 42. Avatar چولکی

  جالب بود

 43. Avatar محسن

  چرت بود

 44. Avatar کاوه

  سلام می خواستم بینم احیانآ یک کلمه اینجا اشتباه نشده
  اسپرسوهایی که شیر در آن‌ها ترکیب شده را با یک لکه( شیر روی اسپرسو )مشخص کنند تا تشخیص دادن‌شان برای پیش‌خدمت‌‌ها امکان‌پذیر باشد؛ نام اسپرسوی لکه‌دار از همین‌جا نشات گرفته است.
  جای شیرو اسپرسو عوض نشده آیا؟

 45. Avatar مهدی

  بسیار علی وباحوصله

 46. Avatar محبوبه

  عالي ؤكامل