سطح‌نشین اینسایت اولین سال حضور در مریخ را پشت سر گذاشت

۷ آذر ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۰ ۷ آذر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
سطح‌نشین اینسایت

سطح‌نشین اینسایت (InSight) ناسا ۲۶ نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی جایی در حوالی استوای مریخ فرود آمد و به تازگی اولین سال ماموریتش را پشت سر گذاشته است.

سطح‌نشین اینسایت با هدف بررسی نواحی درونی مریخ به سیاره سرخ اعزام شد. اینسایت مجهز به یک لرزه‌نگار بسیار حساس است که تا کنون بیش از ۱۵۰ رویداد لرزه‌ای را در مریخ ثبت کرده است. از این میان حدود بیست رویداد مربوط به مریخ‌لرزه‌ها هستند.

با این حال ماجرا برای تمام ابزارهای سطح‌نشین اینسایت با موفقیت کامل پیش نرفته است. ابزار HP3 اینسایت که یک کاوشگر گرمایی است قرار بود با حفاری در سطح مریخ به عمق مناسبی از سطح برسد. هدف از قرار دادن این ابزار در سطح‌نشین اینسایت بررسی جریان گرما در مریخ است. تا کنون اما این ابزار تنها حدود ۳۰ سانتی‌متر در خاک مریخ پیشروی کرده است. این در حالی است که طبق برنامه قرار بود این ابزار در عمق سه تا پنج متری مریخ قرار بگیرد. اعضاء تیم ماموریت اینسایت در تلاش هستند تا مشکل به وجود آمده در حفاری را حل کنند و اخیرا به پیشرفت‌هایی نیز دست پیدا کرده‌اند.

سطح‌نشین اینسایت که با کمک انرژی خورشید فعالیت می‌کند قرار است حداقل دو سال زمینی را در سیاره سرخ منظومه شمسی سپری کند. داده‌های این سطح‌نشین به دانشمندان در درک بهتر چگونگی شکل‌گیری و تکامل سیارات سنگی کمک خواهد کرد.

در حال حاضر یک فرستاده‌ی دیگر نیز از ناسا در مریخ مشغول فعالیت است؛ مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) که اتفاقا در همان روز ۲۶ نوامبر هشتمین سالگرد پرتاب خود را پشت سر گذاشت. مریخ‌نورد کنجکاوی در دهانه‌ی گیل (Gale Crater) فرود آمد و از سال ۲۰۱۲ تا کنون مشغول کاوش این ناحیه از مریخ است. کنجکاوی پس از گذشت چند سال از آغاز فعالیتش کماکان شرایط خوبی دارد و مشغول بالا رفتن از دامنه‌های قله‌ی ۵۵۰۰ متری است که در مرکز دهانه گیل قرار دارد.

سال آینده و با رسیدن مریخ به نزدیک‌ترین فاصله‌اش از زمین چند ماموریت دیگر نیز به سمت سیاره سرخ ارسال خواهند شد که مهم‌ترین‌شان مریخ‌نورد مارس ۲۰۲۰ (Mars 2020) ناسا است. ماموریت اگزومارس (ExoMars) که حاصل همکاری سازمان فضایی اروپا و روسیه است نیز در سال ۲۰۲۰ به سیاره مریخ اعزام خواهد شد. چین هم پس از ماموریت‌های موفقش برای کاوش ماه در سال آینده یک مدارگرد و یک مریخ‌نورد کوچک را روانه‌ی مریخ خواهد کرد.

به این ترتیب سال آینده سالی هیجان‌انگیز برای علاقه‌مندان به سیاره مریخ خواهد بود.

عکس کاور: اولین سلفی سطح‌نشین اینسایت پس از فرود در سطح مریخ.

Credit: NASA/JPL-Caltech

برچسب‌ها :
دیدگاه شما