اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام از کجا پول درمی‌آورند؟

۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۹:۳۰ ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۸ دقیقه

اپ‌های پیام‌رسان نظیر تلگرام و واتس‌اپ بخشی جداناشدنی از شیوه‌ی زندگی بشر امروزی شده‌اند و کم‌کم دارند جای خدمات پیام کوتاه را می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ فناوری هم هرچند دیر، ولی هر کدام با معرفی حداقل یک اپلیکیشن به این خواست همگانی جواب داده‌اند. اما تا حالا به این فکر کرده‌اید که هزینه‌های این خدمات عمدتا رایگان از کجا تامین می‌شود و شرکت‌های پشت این اپ‌ها چگونه دخل‌وخرج می‌کنند؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

 

چندی پیش وبگاه Business Insider در گزارشی اعلام کرد که طبق برآورد کارشناسان، اپ‌های پیام‌رسان (Messaging Apps) از شبکه‌های اجتماعی پیشی گرفته‌اند. کاربران پیام‌رسان‌ها دیگر فقط برای گپ‌وگفت با دوستان از این اپ‌ها استفاده نمی‌کنند؛ ارتباط با شرکت‌ها، برندها، فروشندگان، آگاهی از حراج‌ها و تخفیف‌ها و دریافت انواع محتوا، همگی از این طریق صورت می‌گیرد. چیزی که روزی یک سرویس ساده‌ی تبادل پیام، عکس، ویدیو و گیف بود به یک بستر غنی و گران با توسعه‌دهندگان، اپ‌ها و APIهای مختص خود تبدیل شده است.

11

نمودار رشد پیام‌رسان‌ها در برابر شبکه‌های اجتماعی (منبع: Business Insider)

 

هم‌چنین در این گزارش با اشاره به صدها میلیون کاربر ماهانه‌ی اپ‌های پیام‌رسان موبایل و بازار عظیم آن‌ها پیش‌بینی شده که این اپ‌ها در حال گذار به فاز پساپیام‌رسانی هستند. اپ‌های پیام‌رسان در مرحله‌ی اول روی رشد کمی خود تمرکز کردند و تا آن‌جا که توانستند بر دامنه‌ی کاری و شمار کاربران را افزودند. این شرکت‌ها در مرحله‌ی بعد بر ایجاد خدمات درآمدزایی از پایگاه عظیم کاربران خود متمرکز می‌شوند. در این مرحله اپ‌های پیام‌رسان شرقی مانند «وی‌چت» (WeChat)، «کاکائوتاک» (KakaoTalk) و «لاین» (Line) گوی سبقت را از رقبای غربی و پرسروصدای خود ربوده‌اند و توانسته‌اند به راه‌بردهای موفق برای کسب درآمد از خدمات‌شان دست یابند.

البته علی‌رغم این تغییرات شرکت‌های رسانه‌ای و بازاریاب‌ها کماکان شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر را بر پیام‌رسان‌ها ترجیح می‌دهند و هزینه‌ی بیش‌تری می‌کنند. هرچند با حرکت پیام‌رسان‌ها به سمت ایجاد خدمات و راه‌کارهای ارتباط برند‌ها، شرکت‌ها و تبلیغات‌دهنده‌ها با کاربران این موضوع هم به همین منوال نخواهد ماند.

توضیح شیوه‌ی‌های کسب درآمد پیام‌رسان‌ها

با توجه به مطالب بخش قبل و نظر به افزایش روز افزون کاربران پیام‌رسان‌ها احتمالا فکر می‌کنید که درآمد سرشاری نصیب صاحبان آن‌ها می‌شود؛ اما آیا واقعا این طور است؟

هیچ به این فکر کرده‌اید که چرا اپ‌های پیام‌رسانی مثل لاین، وی‌چت، کیک، فیسبوک مسنجر ورود به انواع خدمات از ارسال پول گرفته تا درخواست تاکسی را در دستور کار خود قرار داده‌اند؟ موضوع پیچیده نیست، پول در آوردن از یک سرویس پیام‌رسان رایگان خیلی سخت است! در این شرایط بسیاری از این شرکت‌ها چاره را در «تنوع» یافته‌اند؛ تنوع خدمات و به تبعش تنوع منابع درآمدی. آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که تنها با یک راه‌برد نمی‌توان عایدی کافی داشت برای همین به جای یک منبع درآمدی بزرگ به چند منبع درآمدی کوچک روی آورده‌اند.

بنا بر پژوهش یک موسسه‌ی انگلیسی، تجارت جهانی ارسال پیام با احتساب بخش سنتی پیامک (SMS) اپراتورهای مخابراتی و همه پیام‌رسان‌های فوری مثل واتس‌اپ طی سال‌های پیش رو از ۱۱۳٬۵ میلیارد دلار در ۲۰۱۴ به ۱۱۲٬۹ میلیارد دلار در ۲۰۱۹ تقلیل خواهد یافت. در این زمان، میزان استفاده از اپ‌های پیام‌رسان سه برابر شده و تا ۱۰۰ بیلیون پیام بالا می‌رود؛ اما درآمدها با این سرعت رشد نمی‌کنند. به عبارت ساده‌تر میزان بالای استفاده از پیام‌رسان‌ها به معنای میزان بالای درآمد آن‌ها نبوده و این مشکلی است که در سال‌های آینده هم گریبان‌گیر پیام‌رسان‌ها خواهد بود.

طنز قضیه این است که اپ‌های مدرن امروزی که کسب‌وکار پیامکی شرکت‌های مخابراتی را خراب کردند و با ارائه‌ی بستر پویا و رایگان خود موفق شدند تعداد جهانی پیامک‌های ارسالی را تحت‌الشعاع قرار دهند حالا خود دچار مشکل مشابه و کسب درآمد از کاربران‌شان شده‌اند؛ بدتر این‌که حالا و با عادت کردن مردم به خدمات رایگان پیام‌رسان‌ها، طلب هزینه بابت ارسال پیام دیگر جزو گزینه‌ها نیست؛ پس باید از طرق دیگر هزینه‌ی این خدمات رایگان را تامین کرد.

در حقیقت فعلا و تا آینده‌ی قابل پیش‌بینی، پیامک‌های بی‌ادعا تنها محصول ارسال پیام موبایل پول‌ساز خواهند بود.

در گزارش همین موسسه‌ی پژوهشی آمده که در سال ۲۰۱۹ درآمدزایی از ارسال متن در اپ‌هایی مثل واتس‌اپ و لاین فقط ۱ درصد از کل بازگشتی پیامک‌ها و ترافیک پیام‌ها را تشکیل خواهد داد؛ بخش اعظم ۱۱۳ میلیارد دلاری درآمد پیام‌های موبایلی هنوز هم در دست ارسال پیامک‌های سنتی از طریق شبکه‌های مخابراتی خواهد بود.

اپلیکیشن

درآمد حاصل از سه سرویس MMS ،SMS‌ و اپ‌های پیام‌رسان در سال ۲۰۱۹ (منبع: Forbes)

در آسیا اپ‌های پیام‌رسانی مثل وی‌چت (محصول شرکت معظم تنسنت چین؛ محبوب در کشور چین)، لاین (یک استارت‌آپ ژاپنی که کره‌ای‌ها خریده‌اندش؛ محبوب در ژاپن، تایوان و تایلند) و کاکائوتاک (یک شرکت کره‌ای؛ محبوب در کره) به سمت خدمات اضافه حرکت کرده‌اند. در تصویر زیر حوزه‌هایی که هر یک از آن‌ها ورود کرده‌اند را نشان می‌دهد:

 

33

منبع: Forbes

 

با تمام این تفاسیر پول حاصله از تبلیغات به نسبت مدل‌های سنتی‌ای مثل فیسبوک و گوگل قابل‌توجه نیست؛ چراکه بر اساس تحقیقات صورت‌گرفته، پذیرش تبلیغات از سوی مصرف‌کنندگان محدود است و عموما باعث نارضایتی آن‌ها می‌شود (اتفاقی که در ایران در مورد وایبر افتاد).

۲۰ درصد از درآمد لاین از فروش استیکر به دست می‌آید.

اپ‌های پیام‌رسان آسیایی از فروش تبلیغات درآمد دارند ولی لازمه‌ی رسیدن به آمار مناسب کلیک‌خوری، تبلیغات باکیفیت‌تر و فکر شده‌تر  است. پیام‌رسان‌ها برای سودآوری نیاز به ترفندها و راه‌بردهای متنوع دارند. ۲۰ درصد از درآمد لاین از فروش استیکر به دست می‌آید؛ در مقابل، بازی‌ها (به صورت فریمیوم) ۶۰ درصد از عایدی این شرکت را تامین می‌کنند. با این وجود مثلا در ۲۰۱۴ درآمد شرکت از برآوردها هم کمتر شد، تا جایی که سود خالص آن در این سال ۷۶ درصد کاهش داشت. وی‌چت شرکت Tencent هم با مشکل مشابه دست‌به‌گریبان است؛ اگر تحقیقات اخیر را مبنای تحلیل‌مان قرار دهیم این وضعیت مادامی که شرکت‌ها و موسسات به استفاده گسترده از خدمات اختصاصی شرکتی روی نیاورند ادامه می‌یابد. فیسبوک مسنجر و کیک در این زمینه پیشتازند؛ چیزی که به آن «A2P یا Application to Person» می‌گویند.

با روی آوردن بانک‌ها، موسسه‌ها و شرکت‌ها به امنیت و اطمینانی که از این طریق فراهم می‌شود احتمالا رویه تغییر می‌کند. مثلا حدود ۱۰ میلیون از کاربران عمدتا جوان پیام‌رسان کیک از چت‌بات‌های شرکت‌های مورد نظر خود استفاده می‌کنند. فیسبوک مسنجر هم از کسب‌وکارها دعوت به ساخت حساب رسمی کرده تا با مشتریان خود ارتباط کامل‌تری داشته باشند. چند وبگاه فروش در این مسیر پیشگام شدند و نتایج خوبی هم گرفتند.

موسسان واتس‌اپ تا چندی پیش و قبل از خریدش به‌وسیله‌ی فیسبوک تلاش داشتند تا حد ممکن اپ خود را ساده و تقریبا منحصر به قابلیت پیام‌رسانی نگه داشته و برخلاف دیگر رقیبان، مثل لاین، کاکائوتاک، وی‌چت و وایبر، از هرگونه تبلیغات دوری کنند؛ در عوض از ابتدای سال دوم از کاربر مبلغی اندک دریافت می‌کردند. اما با این شیوه نمی‌توان به درآمدهای کلان رسید و علی‌رغم کاربران میلیاردی واتس‌اپ عایدی آن از پرداختی‌های سالانه مشترکان از چند میلیون دلار تجاوز نمی‌کرد. با مالکیت فیسبوک بر این پیام‌رسان، موسسان آن اعلام کردند که مسائل مالی اولویت‌شان نیست و با توجه به مالک جدید و ثروتمند شرکت، از خیر همان پرداخت سالانه هم می‌گذرند تا بر رشد کمی خود بیفزایند؛ البته هم‌زمان سیاست‌های فیسبوک مسنجر در واتس‌اپ هم اعمال شد تا بنگاه‌ها به استفاده از امکان «پیام‌های تجاری» ترغیب شوند.

موسس سرویس پیام‌رسان تلگرام در مصاحبه‌های خود به‌صراحت اعلام کرده اعتقادی به درآمدزایی اپ‌های پیام‌رسان ندارد.

البته وضعیت تلگرام، پیام‌رسان محبوب ایرانیان کمی متفاوت است. «پاول دورف» (Pavel Durov) موسس شرکت در مصاحبه‌های خود به‌صراحت اعلام کرده اعتقادی به درآمدزایی اپ‌های پیام‌رسان ندارد؛ به نظر او به‌محض ورود این اپ‌ها به حوزه‌ی پول‌سازی باید فاتحه‌ی امنیت و حریم خصوصی کاربران را خواند. دورف معتقد است هزینه‌ی سر پا نگه داشتن پیام‌رسان‌ها را باید به شیوه‌هایی مثل ویکی‌پدیا تامین کرد یا نهایتا حامی مالی با شرایط سفت‌وسخت داشت. خبرهای جسته‌وگریخته‌ای از مذاکره‌های دورف با افرادی از گوگل و مایکروسافت (پای تقریبا ثابت همه خرید و فروش‌ها در حوزه‌ی فناوری) منتشر شده و لااقل تاکنون موافقت دورف جلب نشده است. باید دید او تا کی در برابر وسوسه‌ی مالی مقاومت خواهد کرد.

apps

خلاصه

اگر بخواهیم فهرست‌وار شیوه‌های درآمدزایی اپ‌های پیام‌رسان را بر شمردیم می‌توانیم آن‌ها را در ۱۱ مورد جای دهیم:

۱- دریافت هزینه اشتراک؛ در این شیوه برای آغاز استفاده یا ادامه‌ی آن از مشترکان هزینه دریافت می‌شود. (همان کاری که واتس‌اپ تا چند سال پیش انجام می‌داد)

۲- تبلیغات؛ در این روش با نمایش انواع تبلیغات به‌صورت بنر و غیره از تبلیغات‌دهنده پول دریافت می‌شود.

۳- استیکرها؛ در این شیوه تصاویر ثابت و متحرک برای جذاب کردن نوشتار به مشترکان فروخته می‌شود. (مثل وایبر که در برخی کشورها استیکرها را پولی در اختیار کاربران قرار می‌داد)

۳-۱ استیکرهای رایگان: این دسته استیکرها به‌وسیله‌ی خود شرکت یا اشخاص ثالث تهیه و به‌رایگان در اختیار مشترکان قرار می‌گیرد.

۳-۲ استیکرهای ممتاز: این دسته از استیکرها برای فروش به مشترکان هستند.

۴- استیکرهای با حامی مالی: برند‌ها می‌توانند با پرداخت هزینه، استیکرهای مد نظر خود را در اختیار مشترکان قرار دهند. (مثل اپلیکیشن Messenger)

۵- حساب‌های رسمی؛ در این شیوه به دارندگان حساب‌های رسمی (مثل بانک‌ها) امکان دست‌رسی مستقیم به کاربران داده می‌شود. در واقع این یکی از بهترین روش‌های تعامل فعال کسب‌وکارها با مشتریان‌شان است. (مثل آن‌چه در اپلیکیشن لاین می‌بینیم)

۶- فروش کالا و لوازم مرتبط؛ در این شیوه مثلا عروسک‌ها، لباس‌ها و بازی‌های فیزیکی شخصیت‌های مطرح یک اپ یا موارد مشابه به فروش می‌رسد.

۷- فیلترها، وال‌پیپرها، تم‌ها و انواع محتوا؛ در این شیوه با فروش اقلام نام‌برده درآمد کسب می‌شود.

۸- بازی‌ها رایانه‌ای و فروش درون‌برنامه‌ای بازی‌ها و برنامه‌ها؛ اپ‌های پیام‌رسان با توسعه‌ی بازی‌های مختلف و برنامه‌های کاربردی و فروش مستقیم یا غیرمستقیم (درون‌برنامه‌ای) درآمدزایی می‌کنند.

۹- عملیات پرداخت؛ در این شیوه با ایجاد ارتباط با درگاه‌های بانکی امکان انجام دادن عملیات پرداخت از داخل اپ‌های پیام‌رسان فراهم می‌شود. (مشابه آن‌چه در اپلیکیشن WeChat می‌بینیم)

۱۰- موسیقی؛ استریم موسیقی از داخل اپ‌های پیام‌رسان؛ در این شیوه با شبیه‌سازی روش شرکت‌هایی مثل اسپاتیفای از استریم موسیقی یا فروش آن کسب درآمد می‌شود. (مانند سرویس موسیقی در اپلیکیشن لاین)

۱۱- درخواست تاکسی؛ در این شیوه اپ پیام‌رسان با عقد قرارداد با شرکت‌های «سفارش تاکسی» مثل اوبر آمریکایی یا اسنپ ایرانی، فرآیند سفارش تاکسی از طریق پیام‌رسان‌ها انجام می‌گیرد.

در این میان «آی‌مسیج» (iMassage) اپل و «الو» (Allo) گوگل بی‌هزینه و بی‌تبلیغات مستقیم در اختیار کاربران قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها هزینه‌ی ساخت پیام‌رسان‌ها را به شیوه‌های دیگر (اپل بیشتر با فروش سخت‌افزار آیفون و گوگل با نگه‌داشتن کاربر در بستر این شرکت و استفاده غیرمستقیم از اطلاعات او برای ارائه‌ی تبلیغات هدفمند) تامین می‌کنند.

شما آینده‌ی پیام‌رسان‌ها را چگونه می‌بینید؟ ترجیح شما یک پیام‌رسان ساده و سرراست مثل واتس‌اپ و تلگرام است یا فکر می‌کنید تنوع امکاناتی که امثال لاین و وایبر در اختیارتان می‌گذارند کاربردی است؟

چقدر به حفظ حریم خصوصی خود به‌وسیله‌ی اپ‌های پیام‌رسان اطمینان دارید؟ از دریافت تبلیغات ولو هدفمند و باکیفیت در ازای استفاده رایگان از خدمات پیام‌رسان‌ها استقبال می‌کنید یا ترجیح می‌دهید هزینه‌ی اشتراک بپردازید کنترل همه‌چیز را در دست داشته باشید؟

‌‌‌‌‌

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۴ comment
 1. Avatar رضا

  سلام
  براااااااااااااااااااااااار فروش اطلاعات کاربران رو فراموش کردید!!!
  شرکت های زیادی برای اینکه اطلاع داشته باشند بیشتر کابران در چه کانال هایی عضو شدند مانند تلگرام پول می دهند!
  و اینکه اطلاعات کاربران دیگه!
  مثلا بیشترین استفاده کنندگان از کدام شهر هستند!
  و …

 2. Avatar مهران

  امروز صحبت همین موضوع بود! خیلی عالی و کاربردی! ممنون…

 3. Avatar بابک

  بسیار جالب بود. مدتها بود این موضوع ذهن من رو به خودش مشغول کرده بود.
  ممنون از شما.

 4. Avatar سیروتا

  جالب بود ممنون

 5. Avatar مهران ولی زاده

  عالی و مفید بود. ممنون.

 6. Avatar جعفر

  شخصا لاینو ترجیح میدم ولی خب بیشتر دوستهام تو تلگرام هستن هرچند تلگرام هم اپ فوق العاده ایه

 7. Avatar علی

  یعنی الان تلگرام با هزینه ی شخصی نگه داشته شده؟
  نه تبلیغی نه فروش استیکری نه حق اشتراکی همه چی رایگانه
  من که باور نمیکنم اصلا شدنیه !

  1. Avatar پارسا

   اکثر این پیام رسان های رایگان پول خودشون رو از جاسوسی مخفیانه در می آورند

  2. Avatar مرتضی

   پول شخصی هم نیست کاملاً. پولی هست یه بنیاد حمایت از تکنولوژی‌های ابری که حامیان مالی بسیاری، از جمله خود مالک و موسس تلگرام، به این اپلیکیشن بعنوان اولین پروژه‌ی جدی حمایت‌شده‌ش اختصاص داده. خود پاول دورف گفته اگر در آینده لازم باشه مثل ویکی‌پدیا کمک مالی جمع‌آوری خواهند کرد و یا اینکه یک سری خدمات جدید غیر ضروری به صورت پولی به تلگرام اضافه خواهد شد.

 8. Avatar رامين

  تلگرام به مخابرات ايران اجاره داده ميشه،يعني وقتي ما فيلم و عكس و موزيك از تلگرام دانلود ميكنيم،حجم اينترنت مصرف ميشه و بابت اين حجم به مخابرات پول پرداخت ميكنيم،بخشي از اين پول به تلگرام ميرسه…..

 9. Avatar علی

  من عقیده دارم در دنیای مجازی هر چیزی که به شما رایگان ارائه بشه یه داستانی پشتش هست واسه همین من تمام سعی خودم میکنم از واژه free دوری کنم..چند سال پیش یک مصیبت عظیمی واسه ویندوز 7 من پیش اومده بود که هرجا میبردم میگفتن چاره ای براش ندارن بجز پاک کردن و نصب دوباره ویندوز.منم چون حاظر نبودم win اورجینال پاک کنم و تقلبی نصب کنم مقاومت میکردم..اخرش با کلی سرچ یک فوروم خارجی پیدا کردم که برای همین مشکلات بود.با هزار مصیبت که ترجمه کردم فهمیدم این بلای اسمانی یک بد افزار اسراییلی هست که از طریق برنامه های مجانی وارد سیستم میشه..ادمین اون فوروم چقدر سفارش کرده بود که چیز مجانی نصب نکنید..خلاصه با راهنمایی قدم به قدم که گذاشته بود و نصب دوتا برنامه شر اون بد افزار کم کردم..وقتی داشتم برای برادرم با شوق و ذوق تعریف میکردم بهم گفت خود اینم که دوتا برنامه free بهت داده نصب کردی..تازه این همه خدمات ضد هک و ضد جاسوسی داره میده اما یک تبلیغ یاحتی یک شماره حساب برای پرداخت هزینه به کاربرا هم در فورمشون نیست.اینجاست که باید به خدا پناه برد و برای ارامش روح و روان خیلی منفی بافی نکرد

 10. Avatar حسام

  برنامه هاي پيام رسان مثل تلگرام با ايجاد ترافيك و مصرف بالاي اينترنت باعث درامدزايي شركت هاي فروش اينترنت در دنيا شده و درصدي از اين سهم كه مبلغ قابل توجهي نيز هست سهم همين صاحبان پيام رسانها ميشود… شما فكر كن درست است كه تلگرام رايگان است اما آيا اينترنت هم رايگان است؟؟؟ پس در واقع با يه حساب سرانگشتي متوجه خواهيم شد اين پيام رسان ها صاحبان و سهامداران بزرگ سر شاخه فروش اينترنت در دنيا هستند

 11. Avatar حسن

  درآمدی هم از اینترنت جهانی کسب میکنند . به این صورت که این شرکت ها باعث می شوند پهنای باند بیشتری را مردم استفاده کنند و هزینه ی بیشتری برای اتصال به اینترنت پرداخت کنند به همین دلیل اینترنت جهانی به این شرکت ها مبالغ سنگینی پرداخت میکند .

 12. Avatar اميرحسين

  باحال بود

 13. Avatar پژمان

  این مطالبی که درج شده جالب بود ولی درآمد عمده شرکتهای پیام رسان مثل تلگرام استفاده از پهنای باند اینترنت کشورهای مشترکین آنها میباشد. یکی از دلایل اصرار مسئولین بخش آی تی کشور نسبت به انتقال سرور مشترکین ایرانی همین بحث کم کردن هزینه اینترنت کشور میباشد که پس از انتقال آن به ایران بخش بزرگی از هجم مصرفی اینترنت مشترکان ایرانی کم میشود.

 14. Avatar یاشار

  تنها و تنها روش درآمدزایی پیام رسان های خیلی مشهور و قدرتمند که معمولا بدون تبلیغات بنری یا هرگونه تبلیغی هستند، راهی که بشه بهش به عنوان منبع درامد بلند مدت بهش نگاه کرد فروش اطلاعات کاربران به شرکت های ثالث در موارد شیطنت آمیز به دولت ها ( در حد قانون البته نمیشه مطمئن بود ) یا راه شرکت های سازنده فایرفاکس یا ویکی پدیا هست که با حمایت و دونیت خود کاربران یا حمایت کنندگان مبلغی جمع آوری میشه که بنظرم فقط برای سرپا نگه داشتن اون سرویسه

 15. Avatar همایون

  بیشترین سود این شرکت ها که هیچ وقت هم بروز نمیدن٬ فروش تحلیل ها و انالیز هاست.یعنی حتی بخش خام فروشی دیتا (جاسوسی) رو هم که کنار بذاریم این شرکت ها میان با تحلیل اتفاقاتی که بین مردم میفته٬ نتایج آنالیز رو در اختیار متقاضیان (مثل سازمان های جاسوسی) میذارن. فرضا ما میخوایم بدونیم که فلان مساله چقدر در بین ملت ایران مقبولیت داره! به راحتی از روی امار فوروارد مطلب میشه اینو به دست آورد! یا از اون طرف میخوایم به راحتی یک شایعه رو در بین جوانان رواج بدیم! به راحتی با استفاده از ابزار مسنجری که وجود داره میشه یه مطلبو پخش کرد. و کارهایی از این قبیل

  1. Avatar محمد

   دقیقا یک همچین اتفاقاتی داره میافته

 16. Avatar ناشناس

  تا اونجایی که من توی سایت تلگرام خوندم ؛ بنیانگذارش گفته بود، فعلا یه حامی مالی خوب داریم که هزینه پهنای باندمون رو پرداخت میکنه و فعلا نگرانی از بابت هزینه ها نداریم

  1. Avatar ناشناس

   منظورم هزینه سرور و تجهیزات بود

 17. Avatar بهروز

  جالب بود

 18. Avatar علی طاهری

  دوستان بیاین با خودمون صادق باشیم. تموم این اپ ها از طریق جاسوسی و دادن اطلاعات به دولت‌ها و بعضا شرکت‌های خاص،درآمد زیادی دارن و قطعا عاشق چشم و ابرو ما نیستن.

 19. Avatar امیرحسین

  به نظر من درآمد این ها از فروش اطلاعات مردم هست!

  خود غربی ها اعتقاد دارند، تو می تونی هر اطلاعاتی که می خوایی داشته باشی، فقط باید هزینش رو بدی

  کلا خریح خصوصی معنی نداره

 20. Avatar حجت

  امروزه شرکتهای بزرگ با استفاده از روشهای داده کاوی و الگوریتمهای بسیار کارآمد در این حوزه، دانش بسیار مفیدی از اطلاعات موجود در شبکه های اجتماعی و همچنین اپ های پیام رسان را ایجاد میکنند این دانش در حوزه های مختلفی از سبک زندگی، پوشاک و خوراک ، عقاید، سیاست، و … را شامل می شود. بدیهی است که دانشی که بتواند نیازمندیها و اررزشهای یک جامعه یا یک شهر یا حتی یک گروه بسیار کوچکی را به صورت شفاف بیان کند چقدر میتواند ارزشمند باشد.

 21. Avatar حمیدرضا

  مهمترین منبع درآمد اینگونه اپ این مواردی که مطرح شد نیست. این موارد بخش خیلی کوچکی از درآمدشان هست . بخش اعظم درآمد از بیگ دیتا می باشد یا همان تحلیل رفتار مشترکان و فروش آن برای استفاده های تجاری و بعضا سیاسی

 22. Avatar hanzaleh

  موضوع درآمد زایی تلگرام رو از جنبه مدیریتی به راحتی می توانیم تحلیل کنیم با استفاده از رفتار شناسی (استیفن رابینز) و مباحث Big Data که دوستان در بالا به خوبی اشاره کردند.

 23. Avatar رضا

  تو ایران که من ندیدم کسی به هر شکلی پول بده به اپلیکیشنها
  مهمترینشم که تلگرامه که کلا همه پیز مجانیه
  تو این 11 موردی که گفته شد و کل مطلب هیچ کدومش مربوط به ایران نیست و حداقل من که تا حالا 1 ریال هم به تلگرام یا واتس آپ ندادم
  با ارز پوزش مطلب کاربردی نبود

 24. Avatar بهروز

  عالی بود، هم متن اصلی هم کامنت‌های کاربران

 25. Avatar david

  دوستان
  نظرتون در مورد یه اپلیکیشنی که خودم ساختم چیه
  عملکرد:
  1-ارتباط دو طرفه بدون وجود سرور در بین مسیر دو کاربر
  2-امکان برقرای ارتباط صوتی بدون هزینه وفقط هزینه اینترنت مصرفی براساس کیفیت ارتباط
  3-امکان ارتباط تصویری بر بستر اینترنت بدون هزینه اشتراک
  4-جاسوسی از طرفین در حال ارتباط ناممکن
  5-…..

  1. Avatar من

   مورد 1 و سه چطوری امکان پذیره؟

 26. Avatar علی

  من بشخصه برام یک پیام‌رسان ساده و سرراست مهمتره تا امکانات جانبیش چون حفظ امنیت مهمتره شاید روزی هم بجایی برسیم که همین امنیت هم فروشی بشه اما تا اون موقع ترجیح میدم از تلگرام و واتس اپ استفاده کنم.

 27. Avatar مجمع طراحان وب و گرافیک ایران

  به موضوع خیلی بروز و پر حاشیه ای اشاره کردید
  تشکر عالی بود

 28. Avatar سفیرک

  من فکر می کنم مهمترین منبع درآمد اینگونه سایت ها در ابتدا فروش و سوء استفاده از اطلاعات کاربران شان می باشد

 29. Avatar سید

  صد البته تلگرام بر خلاف سایر پیام رسان ها هیچگونه درآمدی از طریق تبلیغات، فروش استیکر، فروش بازی و … نداره و تنها راهی که صاحب آن را یکی از 600 مرد ثروتمند دنیا کرده فروش بیگ دیتا یا همان اطلاعات پالایش شده کاربران است که متاسفانه 80 درصد آن ها ایرانی هستند.