اگه قراره این هفته فقط یه چیز بخرید، کتاب «دختری در قطار» را بخرید

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۰ ۱ دی ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه

داستان‌های عامیانه که نزاع بین زن و مرد را به تصویر می‌کشند، همواره از مقبولیت بالایی برخوردار بوده‌اند و معمولا فروش تضمین‌شده‌ای هم دارند. شاید داستان کتاب دختری در قطار در حالت یک پاراگرافی تداعی‌گر این‌گونه داستان‌ها باشد، اما چیزهایی درون خود دارد که پس از خواندن‌اش متقاعدتان کند حکایت کاملا متفاوتی را شنیده‌اید. تیم دیجی‌کالا قصد دارد در ادامه‌ی معرفی کتاب مردی به نام اوه، این هفته کتاب دختری در قطار را مورد بررسی قرار دهد. مطالعه‌ی نظر کارشناسان کتاب‌خوان دیجی‌کالا در مورد این کتاب می‌تواند دید درستی نسبت به آن در اختیارتان قرار دهد.

دختری در قطار

خرید کتاب دختری در قطار

‌‌       ‌

رضا داورپناه

اصولا مردم در همه جای دنیا با هر زبان و ملیتی، دوست دارند داستان‌هایی در مورد «عشق و شکست» بخوانند. در واقع هیچ رمان پرفروشی را سراغ نداریم که داستان آن در مورد کهن الگوهایی مثل عشق و نفرت، تولد و مرگ و در آخر خیر و شر نباشد. این قضیه در مورد رمان «دختری در قطار» هم صادق است. این رمان مهیج، در همان اولین ماه پس از انتشارش، تنها در آمریکا حدود ۱.۵ میلیون نسخه فروخت! این آمار در آگوست ۲۰۱۵ به سه میلیون نسخه رسید. «دختری در قطار» تنها رمانی بود که توانست رکورد فروش افسانه‌ای «هری پاتر» را بشکند. در واقع بسیار کم اتفاق می‌افتد که کتابی بتواند بیشتر در سه ماه، آن هم در تمام هفته‌ها در صدر جدول فروش قرار بگیرد و بعد از گذشت یک سال از انتشارش همچنان فروش بالای خود را حفظ کند. این آمار یعنی که همین لحظه که دارید این یادداشت را می‌خوانید احتمالا چند نفر در کشورهای مختلف، در حال خرید یک جلد از این رمان هستند! وقتی رمانی آن‌قدر پرفروش می‌شود که همه از آن حرف می‌زنند، بیشتر افراد با هرسلیقه‌ی ادبی، دوست دارند آن اثر را بخوانند. احتمالا شما هم با من هم عقیده‌اید که این کار، کمترین اثرش این است که کنجکاویتان را در مورد آن کتاب بر طرف می‌کند و بعد از خواندنش حداقل چند جواب قاطع در آستین دارید تا به این سوال ذهنی پاسخ دهید که : «مگه چی توش نوشته که این‌قدر پرفروش شده؟!»

 

فهیمه تفرشی

ساده ترين داستان‌ها هم اگر زيبا روايت شده باشند، خواننده را به دنبال خود مي‌كشانند. فضاي كتاب «دختري در قطار» تاريك و سرد است؛ درست مثل هواي ابري لندن و ريل راه آهن. كتاب را كه باز كنيد، در چشم‌هاي زني متولد مي‌شويد كه عادت دارد هر روز مسيري را در قطار طي كند. او تنهاست و از طرف كسي كه هنوز دوستش دارد، كنار گذاشته شده. و اين «هنوز»ي كه با «راشل» است، خيلي خيلي درد دارد.

با خواندن اين كتاب يك اتفاق هيجان انگيز مي‌افتد: شما تبديل به روحي سرگردان مي شويد. نويسنده دست روح شما را مي‌گيرد و باهم، سفر در زمان را آغاز مي‌كنيد. نويسنده با هنرمندي شما را در كالبد سه زن قرار مي‌دهد و اين شانس را داريد كه روند يك جريان را از ديد اين سه زن ببينيد و كم كم معماي آن را حل كنيد. وقتي در اين سه زن زندگي كنيد و كتاب را ببنديد، مي‌فهميد چقدر از اول ماجرا گول خورده‌ايد و قضاوت هاي اشتباه كرده‌ايد و چيزي كه خيلي در اين كتاب دوست دارم، حقيقتي پاياني و ناگفته است كه براي هميشه دفن مي‌شود.

 

نیلوفر فلاح

در بررسی و تعریف نخست از کتاب دختری در قطار می توان به سه‌موضوعه بودن آن اشاره کرد؛ شما با خواندن این کتاب غرق در دنیای پلیسی و عاشقانه همراه با رگه‌های روانشناسی خواهید شد. این کتاب توانسته رکورد فروش کتاب «هری پاتر» را بزند و به پرفروش‌ترین رمان سال ۲۰۱۵ تبدیل شود، پس قطعا ارزش خریدن و خواندن را دارد. تلفیق فضای معمایی و جنایی این کتاب همراه با چاشنی‌های روانشناسی توانسته قلم خاص نویسنده را بیشتر به رخ خواننده بکشد و او را غرق در زندگی زنی کند که حال و هوایش اصلا خوب نیست. موضوع رمان را زنی دائم الخمر تشکیل داده که به دلیل طرد شدن از سوی همسرش دچار عدم اعتماد به نفس شده است و حس می‌کند دیگر هیچ‌گاه نمی‌تواند مورد توجه مردی قرار بگیرد. همین ضعف و مشکل روانی سبب می‌شود که در خیالش آدم‌هایی خلق کند که تنها خودش آن‌ها را می‌بیند. شخصیت اصلی داستان به قدری درگیر حوادث رخ داده بین این آدم‌های خیالی شده که دیگر از وظایف و زندگی واقعی خود غافل شده است. از دیگر ویژگی‌های این رمان کلاسیک بودن موضوعش یعنی همان درد و رنج زنانه است که به شکلی مدرن روایت شده و این داستان از زاویه دید سه زن تعریف می‌شود.

دختری در قطار

خرید کتاب دختری در قطار

 

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar مرتضی

    جناب داورپناه از شما انتظار نداشتم همچین استدلالی در پایان نوشته‌تون! 🙂 ایجاد پرسشی مشابه این «مگه چی توش نوشته که این‌قدر پرفروش شده؟!» در ذهن مخاطب، یکی از شگردهای تبلیغاتی در حوزه سینما است