ایلان ماسک: ایجاد یک شهر پایدار در مریخ به ۱۰۰۰ موشک و ۲۰ سال زمان نیاز دارد

۲۰ آبان ۱۳۹۸ | ۰۸:۳۰ ۲۰ آبان ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
کلنی انسانی روی مریخ

ایلان ماسک با ادعای بزرگ دیگری درباره ایجاد یک کلنی انسانی روی سیاره سرخ، بار دیگر توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. بنیان‌گذار کمپانی فضایی اسپیس ایکس، در روز ویژه فضایی نیروی هوای آمریکا که سه‌شنبه قبل برگزار شد، پیش‌بینی کرد که عملی کردن Starship (طراحی موشک حامل ۱۰۰ مسافر اسپیس ایکس با قابلیت استفاده مجدد) ۲ میلیون دلار هزینه خواهد داشت.

او در رشته توییت‌های خود به جزئیات بیشتری مانند تعداد راکت‌های مورد نیاز برای انتقال تجهیزات لازم برای بنای یک پایگاه در مریخ نیز اشاره کرد:

با توجه به این‌که سیاره‌ها (مریخ و زمین) هر دو سال یک بار هم‌سو با یکدیگر قرار می‌گیرد، هزار سفینه نیاز است تا بتوان یک شهر پایدار در مریخ ایجاد کرد.

او با توجه به تعداد سفینه‌های مورد نیاز برای حمل یک میلیون تن تجهیزات مورد نیاز، به این نتیجه رسید که پروژه ایجاد شهر پایدار در مریخ به ۲۰ سال زمان نیاز دارد. البته ماسک به پیش‌بینی‌های هشدار دهنده‌اش درباره کلنی سازی در مریخ شهرت دارد. او حتی مدتی قبل اعلام کرده بود که باید این سیاره را با سلاح‌های هسته‌ای هدف قرار داد تا یخ‌های سطح آن از بین برود و در نتیجه تبخیر آب منجمد موجود در سطح سیاره، دی اکسید کربن در جو مریخ منتشر شود و سطح آن را گرم کند تا به محیط مناسب‌تری برای سکونت انسان تبدیل شود.

ایلان ماسک

البته این نظریه تا حدودی ریشه‌های علمی نیز دارد. در مقاله‌ای که در نشریه Nature به چاپ رسید، به کشف این مورد اشاره شد که ممکن نیست در یخ‌های موجود در مریخ به اندازه کافی دی اکسید کربن وجود داشته باشد تا بتوان با آن اثر گلخانه‌ای مورد نظر را ایجاد کرد. حتی اگر این میزان دی اکسید کربن وجود داشت، به دلیل نشت دائمی گاز از جو این سیاره در اعماق فضا، گاز دی اکسید کربن نیز به تدریج از سطح مریخ ناپدید می‌شد.

منبع: Business Insider

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ comment
  1. Avatar Notation

    اون میلیارد دلاره اگه میلیون بود که من خودم تقبل می کردم ????????

    1. اگر امکان بررسی خبر اصلی از منبع ذکر شده در انتهای مطلب براتون مقدور هست می‌تونید مشاهده کنید از عبارت میلیون استفاده شده.