ایلان ماسک می‌خواهد تسلا را دوباره خصوصی کند

۷ شهریور ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

یکی از توییت‌های اخیر ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا باعث شده سهام این شرکت رشدی ناگهانی را تجربه کند. البته هنوز مشخص نیست این توییت صرفا یک شوخی عجیب بوده یا بیانگر واقعیت است اما در هر حال بعضی از سهام‌داران ادعای ایلان ماسک را جدی گرفته‌اند. ایلان ماسک مدعی شده به محض اینکه سهام شرکت تسلا به رقم ۴۲۰ دلار ارزش در هر سهم برسد، این شرکت را مجددا خصوصی خواهد کرد.

البته پیش از آنکه ماسک درباره این تصمیم جدید توییت کند سهام شرکت درظهر روز سه‌شنبه روندی صعودی داشت اما درست پس از این توییت ارزش هر سهام تسلا از ۳۵۵ دلار به ۳۷۰ دلار رسید. رقمی تنها ۵۰ دلار کمتر از ۴۲۰ دلاری که ماسک درباره آن اظهارنظر کرده بود. البته کمی بعد این واکنش شدید تعدیل شد و سهام از قیمت ۳۷۰ دلار به قیمت ۳۶۲ دلار بازگشت اما با این وجود واکنش سهام‌داران به گفته ماسک باعث افزایش کلی ارزش هر سهم تسلا شد.

خروج تسلا از بازار سهام و خصوصی کردن این شرکت به معنای این است که ماسک باید از سایر سهام‌داران، سهم بخرد. آن هم روی رقم ۴۲۰ دلار در هر سهم که ارزش شرکت را چیزی در حدود ۸۵ میلیارد دلار خواهد کرد. البته باید به این نکته هم توجه شود که ۸۵ میلیارد دلار صرفا ارزش بازار شرکت را نشان می‌دهد اما بسیاری از سهام‌داران در این شرایط حاضر نخواهند شد سهام‌شان را به همین قیمت بفروشند. نتیجه اینکه ماسک مجبور است برای خصوصی کردن شرکت رقمی بسیار بیش از ۸۵ میلیارد دلار هزینه کند.

به هر حال هنوز بعضی از تحلیل‌گران معتقدند ممکن است ادعای ماسک صرفا یک بلوف یا یک شوخی باشد اما بعضی دیگر معتقدند اصولا رفتارهای ایلان ماسک آنقدرها هم قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است هر اقدام عجیبی از مدیرعامل شرکت تسلا بربیاید.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar shahabmp

    اگه کتاب زندگی نامه ماسک خونده باشید میفهمید این حرکات بلوف های تبلیغاتیشه و خیلی وقتها شرکتاشو با این شیوه های تبلیغاتی از مرز ورشکستگی نجات داده، وگرنه کسایی که درباره بازار سرمایه اطلاعات دارن میدونن اینجور خصوصی سازی ها و سهام خریدن ها بدون اطلاعات و به مرور زمان انجام میشه تا خریدار متحمل پرداخت مبالغ سنگینی که در اثر ایجاد حباب و صف خرید های سنگینه نشه! احتمالا ایده ای داره و میخواد سرمایه گذارای عمدرو مجاب کنه و برای این کار نیاز داره ارزش کلی شرکت بالاتر نشون بده!

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه