اینترنت موبایل در ۳۳ کشور سریع‌تر از اینترنت وای‌فای است

۵ آذر ۱۳۹۷ | ۱۵:۰۰ ۵ آذر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
اینترنت موبایل

بسیاری از افراد گمان می‌کنند که در تمام کشورها، اینترنت وای‌فای سرعت بیشتری نسبت به اینترنت موبایل دارد ولی حداقل در برخی از کشورها چنین موضوعی حقیقت ندارد. شرکت OpenSignal این موضوع را بررسی کرده و متوجه شده در ۳۳ کشور که آفریقا، اروپا، آمریکای لاتین و خاورمیانه قرار دارند، سرعت اینترنت موبایل بیشتر از اینترنت وای‌فای است و گاهی اوقات چنین تفاوت‌هایی بسیار مشهود هستند. در کشورهایی مانند استرالیا، عمان و جمهوری چک، این تفاوت در حدود ۱۰ مگابیت بر ثانیه است ولی در کشورهایی مانند اتریش، ایران و آفریقای جنوبی این تفاوت اندکی کمتر است.

در بسیاری از کشورها، رقابت زیادی بین سرعت اینترنت موبایل و وای‌فای وجود دارد. در کشورهایی که از زیرساخت‌های مخابراتی خوبی برای اینترنت سیمی بهره می‌برند، در زمینه‌ی اینترنت وای‌فای حرف بیشتری برای گفتن دارند. از جمله این کشورها می‌توانیم به هنگ‌کنگ، سنگاپور، کره جنوبی و آمریکا اشاره کنیم. با این حال، به‌عنوان مثال در لبنان، سرعت دانلود اینترنت موبایل حدود ۲۵ مگابیت بر ثانیه سریع‌تر از اینترنت وای‌فای است.

این تحقیقات OpenSignal نشان می‌دهد که کاربران و سازندگان گجت‌ها نباید همواره فکر کنند که معمولا اینترنت وای‌فای از بهترین سرعت بهره می‌برد. اگرچه در دورانی که گوشی‌های هوشمند سابقه‌ی چندانی نداشتند چنین موضوعی حقیقت داشته، اما حالا در دوران LTE اینترنت موبایل هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در ضمن باید خاطرنشان کنیم که با همه‌گیر شدن اینترنت ۵G، سرعت گیگابیتی هم برای کاربران موبایل ارائه می‌شود که در چنین وضعیتی، احتمالا فاصله‌ی بین اینترنت موبایل و اینترنت وای‌فای-حداقل در برخی از کشورها-بسیار بیشتر از گذشته خواهد شد.

اینترنت موبایل

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
  1. Avatar سیدحسین هاشمی رهق

    به نظرم برای استفاده شخصی باید با وای فای خداحافظ کرد.

  2. Avatar abbasalifix

    فقط میانمار رو ببین داشتن از گرسنگی میمردن و برگ درخت میخوردن ولی سرعت اینترنتشون از ایران بالاتره

  3. Avatar shahabmp

    توی ایران این فاصله اصلا کم نیست، سرعت اینترنت موبایل 2 تا 4 برابر اینترنت وای فای هست، بالاترین سرعتی که من وای فای تجربه کردم 22 مگابیت بر ثانیه بوده اونم با اینترنت vdsl نه اینترنت adsl2 مثلا نامحدود امروزی ولی با اینترنت LTE با سیم کارت رایتل بالاترین سرعتی که تجربه کردم 87 مگابیت بر ثانیه بوده، توی میانگین سرعت هم این تفاوت های چند برابری کاملا مشهوده!!!