چرا نباید گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

۲۸ مهر ۱۳۹۶ | ۱۵:۰۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
چرا نباید باتری گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

شاید شما هم این هشدارها را شنیده باشید: گوشی موبایل را بیش‌ازحد شارژ نکنید. بعد از رسیدن شارژ گوشی به ۱۰۰ درصد، فرایند شارژ را متوقف کنید. زمانی گوشی را شارژ کنید که مقدار شارژ باتری به زیر ۲۰ درصد رسیده باشد. گوشی‌تان را شب تا صبح به شارژر وصل نکنید؛ و خیلی موارد دیگر. شاید چنین هشدارهایی در وهله‌ی اول خیلی سخت‌گیرانه به نظر برسند، اما این توصیه‌ها چندان هم غیرمنطقی نیستند. در ادامه دلایلی را شرح می‌دهیم که چرا نباید باتری گوشی موبایل را شبانه شارژ کنیم.

مزایا و معایب باتری لیتیوم یونی

گوشی‌های امروزی از باتری‌های قابل شارژ لیتیوم یون استفاده می‌کنند. باتری‌های لیتیوم یونی سریع‌تر از باتری‌های سنتی شارژ می‌شوند. به همین خاطر است که وقتی گوشی اندرویدی یا آیفونتان را به شارژر وصل می‌کنید، در مدت‌زمان نسبتا کمی شارژ باتری به ۸۰ درصد می‌رسد. همه‌ی ما هم می‌دانیم که شارژ باتری گوشی موبایل دوام زیادی ندارد؛ اگر هم شانس بیاوریم، می‌توانیم با یک‌بار شارژ یک روز کامل از گوشی‌مان استفاده کنیم.

بخشی از این معضل به خاطر کوچک بودن باتری گوشی موبایل است و این که ازلحاظ دریافت شارژ محدودیت دارد؛ اما بخش دیگر این معضل به نحوه‌ی استفاده از گوشی‌هایمان برمی‌گردد. ما با گوشی‌هایمان مرتبا ایمیل‌ها و پیام‌ها را چک می‌کنیم، به موسیقی گوشی می‌دهیم، ویدیو تماشا می‌کنیم، با اپلیکیشن‌های مختلف سروکله می‌زنیم و بازی می‌کنیم. تمام این فعالیت‌ها باعث می‌شود که شارژ گوشی سریع‌تر از انتظار ما به اتمام برسد.

چرا نباید باتری گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

به همین خاطر، خیلی از افراد گوشی‌هایشان را شب تا صبح به شارژر متصل می‌کنند تا در هنگام صبح، گوشی آن‌ها شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشد. در بیشتر موارد، گوشی‌ها در عرض یکی دو ساعت به شارژ ۱۰۰ درصدی می‌رسند؛ بنابراین اتصال بیش‌ازحد به شارژر عملی بیهوده است. پس حالا که عده‌ی زیادی گوشی‌هایشان را از شب تا صبح به شارژر وصل می‌کنند، انجام چنین کاری چه تأثیری روی باتری گوشی می‌گذارد؟

خبر خوب

ابتدا خبر خوب را اعلام کنیم. خوشبختانه گوشی‌های امروزی آن‌قدر هوشمند هستند که بعد از شارژ ۱۰۰ درصدی باتری، جریان برق ورودی به گوشی را قطع کنند. «ادو کمپاس» (Edo Campos)، سخنگوی شرکت سازنده‌ی باتری «اَنکِر» (Anker)، در همین زمینه می‌گوید: «گوشی‌های هوشمند امروزی واقعا هوشمند هستند، بدین معنا که آن‌ها جوری طراحی شده‌اند که از دریافت شارژ بیش‌ازحد جلوگیری می‌کنند تا به قطعات گوشی آسیبی نرسد». او ادامه می‌دهد: «در شارژرهای باکیفیت هم قطعاتی تعبیه‌شده که از ارسال شارژ بیش‌ازحد جلوگیری می‌کند. به‌طور مثال، وقتی‌که شارژ باتری به ۱۰۰ درصد می‌رسد، سخت‌افزار حفاظتی درون گوشی از ادامه‌ی دریافت این جریان برق جلوگیری می‌کند و شارژر خاموش می‌شود».

خبر بد

با این که وقتی باتری به شارژ ۱۰۰ درصدی می‌رسد، جریان برق ورودی به آن قطع می‌شود، اما درصورتی‌که گوشی شب تا صبح به شارژر وصل باشد، گاه‌گداری جریان برق وارد گوشی خواهد شد. این بدین علت است که بالاخره گوشی همیشه در شارژ ۱۰۰ درصدی باقی نمی‌ماند و به دلایل مختلفی کمی از این شارژ کاسته می‌شود؛ در این هنگام جریان برق دوباره وارد گوشی می‌شود تا این مقدار شارژ ازدست‌رفته را جبران کند. برای همین، شارژ باتری گوشی مرتبا بین حالت ۱۰۰ درصدی و کمی پایین‌تر از آن تغییر حالت می‌دهد. این بالا و پایین شدن، دمای گوشی را افزایش می‌دهد و درنهایت موجب کاهش عمر باتری می‌شود.

چرا نباید باتری گوشی موبایل را شبانه شارژ کنید

در همین زمینه چندی پیش مقاله‌ای منتشر شد که در آن آمده: «باتری‌های لیتیوم یونی مانند باتری‌های اسیدی نیستند که نیاز به شارژ ۱۰۰ درصدی داشته باشند؛ در حقیقت بهتر است که این باتری‌ها تا حد کامل شارژ نشوند». به گفته‌ی کمپاس، روند فرسودگی باتری‌های قابل شارژ از همان شارژ اول شروع می‌شود. نتیجه‌ی این فرسودگی کاهش ظرفیت یا قابلیت نگه‌داشتن شارژ است. به همین خاطر است که گوشی‌های چندساله‌ی ما دیگر مثل روز اول شارژ را نگه نمی‌دارند. در سایت اپل و در قسمت راهنماهای مربوط به باتری نوشته که بعد از تعداد مشخصی شارژ، ظرفیت باتری‌ها کاهش پیدا می‌کند و با انجام هر فرایند شارژ، ظرفیت باتری‌های لیتیوم یونی اندکی کمتر می‌شود.

با توجه به این توضیحات می‌توان نتیجه گرفت که با شارژ شبانه‌ی گوشی، در حقیقت زمان اتصال گوشی به شارژر را افزایش می‌دهیم و همین عمر باتری را کاهش می‌دهد. حاتم زین، مؤسس یکی از شرکت‌های مربوط به تکنولوژی شارژ بی‌سیم می‌گوید: «اگر حساب کنیم، شارژ شبانه بدین معنا است که گوشی ۳ تا ۴ ماه در سال به شارژر متصل است». او ادامه می‌دهد: «هرچند شرکت‌های سازنده تلاش می‌کنند راه‌حل‌هایی برای این موضوع ارائه دهند، اما نمی‌توان کتمان کرد که شارژ شبانه، عمر باتری گوشی‌ها را کم می‌کند».

توصیه‌های متخصصین در رابطه با شارژ باتری گوشی موبایل

متخصصین این عرصه توصیه می‌کنند که قبل از اتمام کامل شارژ باتری، گوشی خود را شارژ کنید. رسیدن شارژ به صفر درصد باعث می‌شود که عمر باتری گوشی موبایل کاهش پیدا کند. همچنین توصیه می‌شود که در زمان رسیدن شارژ به ۳۵ یا ۴۰ درصد گوشی خود را به شارژر متصل کنید؛ چنین کاری به حفظ ظرفیت باتری کمک می‌کند. همچنین گوشی را خنک نگه‌دارید، زیرا هرچه دما بالاتر برود، سرعت فرسودگی باتری هم افزایش پیدا می‌کند. به همین خاطر بهتر است که در هنگام شارژ کیس محافظ گوشی را بردارید.

سخن آخر

معمولا بعد از حدود دو سال استفاده است که کاهش ظرفیت باتری گوشی موبایل خودش را نشان می‌دهد؛ بنابراین اگر هر یک یا دو سال یک‌بار گوشی‌تان را عوض می‌کنید، پس لازم نیست که نگران شارژ شبانه‌ی گوشی باشید؛ اما اگر از افرادی هستید که معمولا چند سال از یک گوشی استفاده می‌کنید، پس در برابر وسوسه‌ی شارژ شبانه مقاومت کنید تا باتری گوشی‌تان عمر بیشتری داشته باشد.

منبع: Time

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۵ comment
 1. Avatar مهدی باقری

  خيلي عالي بود
  با تشكر از آقاي اسفندياري

 2. Avatar Younes Adeli

  درباره ی اون خبر بدی که گفتین: خب میتونیم گوشی رو خاموش کنیم تا شارژ ازش کاسته نشه، البته اگه آلارم نمیذارین.

 3. Avatar Ahmad

  دوستانی که magisk دارن میتونن از مدل charging switch استفاده کنن
  گوشی تا 80 درصد شارژ میشه و تا وقتی هم که به ۶۰ نرسه شارژ غیر فعال میمونه (قابل تنظیمه)
  با Tasker هم سازگاره و لازم نیست هر بار terminal رو باز کنید

 4. Avatar farhad

  من فکر می‌کنم وقتی ۱۰۰ درصد می‌شود باطری برای شارژ کردن قطع می‌کند و مستقیم برق را از اداپتور استفاده می‌کند.
  به دو دلیل هم فکر می‌کنم حق با من:
  ۱.وقتی می‌تواند خود به خود برنامه بدهند که قطع کند شارژ گوشی زمانی که شارژ صدرصد شده . این کار را هم می‌توانند انجام بدهند که فقط از برق را از اداپتور بگیرد و باطری از مدار خارج بشد. عقلانی تر هم همین که برای افزایش طول عمر باطری این کار بکنند. حتی در خیلی از موارد امده که خود کمپانی از حداکثر شارژ شدن باطری جلو گیری می‌کند تا فشار به باطری نیاد. یعنی به صورت هوشمند سعی می‌کند استرس کم کند.
  ۲. در لپ‌تاپ ها مطمئن هستم که این موضوع هست . چون تو همون سایت اپل برای مک بوک اگر برید برای افزایش طول عمر باطری پیشنهاد می‌دهد که از اداپتر ش بعد از شارژ کامل باطری باز هم استفاده کنید و این طوری باطری استفاده نمی‌شود و از مدار خارج می‌شود. خوب وقتی روی لپ تاپ هست و خوب کار کرده چرا روی گوشی نیارندش؟!!!!!

 5. Avatar آرمان

  بله این کار واقعا مضر هست اما جالب هست بدونید گوشی های سری x سونی یه سیستم کنترل شارژ دارن که این مشکل رو حل کرده
  گوشی در چند روز اول چرخه های شارژ شما رو بررسی میکنه . برای مثال روز ها 1 ساعت شارژ میکنید و شب ساعت 12 هم میذارید شارژتا 8 صبح بیدار میشید
  اون 1 ساعت روز ک اوکی هست اما اون 8 ساعت شب مضر ه

  وقتی ساعت12 گوشی رو ب شارژر وصل کنید این سیستم ابتدا باتری رو به 90٪ میرسونه و دیگه ادامه نمیده…مثلا تو ساعت 2 به 90 میرسه وبعد شارژ قطع میشه تا 7.30 صبح
  و 7.30 شروع میکنه به پر کردن اون 10-15٪
  و وقتی شما بیدار بشید گوشی 100٪ تحویل میگیرید در حالی ک از ساعت 2 تا 7.30 هیچ برقی داخل باتری نرفته و این عالیه
  البته این قابلیت فعلا فقط توی گوشی های سونی استفاده شده و شرکت دیگه ای این کار رو نکرده

 6. Avatar حسین ایماندار

  ممنون یوسف جان بابت توضیحات خوب ات….

 7. Avatar amiroo

  با سلام مطالب عالی بود

 8. Avatar سامان

  بسیار جامع و کامل بود.ممنون از شما

 9. Avatar مهرداد

  بسیار کامل و مفید بود ممنون از متن کاملتون

 10. Avatar Keiser

  آقا همه اینا درسته ولی سونی از یه سال قبل یه تکنولوژی رو گوشی هاش می ذاره به نام Qnovo Adaptive Charging که دقیقا ماله شارژ شبانه هستش.
  یعنی وقتی شما خواب هستین گوشی تا ۹۰ در صد شارژ می شه بعد متوقف می شه. ۲۰ دقیقه مونده به زمان بیدار شدن شما شروع می کنه اون ۹۰ درصد رو ۱۰۰ درصد می کنه و شما بلند می شید و گوشی فول شارژ رو برمی دارین! بدون آسیب به باتری در طول شب!!!

  1. Avatar مهدی

   چجوری میفهمه کی بیدار میشیم؟:/

   1. Avatar بهزاد

    الگوی خواب شما رو تشخیص میده

   2. Avatar علی

    چهار پنج مسیج بالاتر نوشته .
    نحوه شارژ کردن رو طی چندروز مقایسه میکنه و مشخص میکنه طی چه ساعاتی معمولا به برق وصلش میکنید

 11. Avatar محمد

  سلام. مطالبتون جالب بود. یه سوال داشتم من بعد از تعویض باطری گوشیم شب اول روی ۲۰درصد تمام برنامه هارو بستم آنتنم قطع کردم ولی صبح گوشی خاموش شده بود. علتش چی میتونه باشه؟

 12. Avatar احسان

  به نظرم خوبه سازنده هی گوشی شب رو از روز تشخیص بدن و وقتی دیدند شب هست وفقتی گشوی تا 100 در صد شارز شد دیگه تا نرسیده به 80 درصد مجدد شارز رو شورع نکنند