بارش شهابی امشب را از دست ندهید

۲۲ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۳۰ ۶ بهمن ۱۳۹۵ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

آسمان امشب می‌بارد. البته امشب هوا بارانی نیست و این شهاب‌ها هستند که پهنه‌ی آسمان را طی می‌کنند. اگر دوست دارید یکی از بهترین بارش‌های شهابی سال را تجربه کنید، امشب خودتان را به یکی از کوهستان‌ها، کویرها یا روستاهای دور از شهر برسانید و تا صبح به آسمان زل بزنید.

بارش شهابی جوزایی یکی از بهترین بارش‌های شهابی سال است. این بارش شهابی پر از آذرگوی (شهاب‌های خیلی پرنور) است و ممکن است بتوانید تا صبح در هر ساعت تا ۱۰۰ شهاب را مشاهده کنید. برای تماشای این بارش شهابی، کافیست لباس‌های خیلی گرمی بپوشید و زیر آسمان شب در کیسه خواب فرو روید و تا جایی که چشمانتان سنگین نشده و خوابتان نبرده، صبر داشته باشید و به آسمان نگاه کنید. قطعا به این ترتیب تعداد زیادی شهاب می‌بینید. شهاب‌ها در کسری از ثانیه در آسمان پدیدار و ناپدید می‌شوند. بعضی از شهاب‌های خیلی بزرگ و پرنور هم مدت بیشتری در آسمان می‌مانند.

بارش شهابی جوزایی هر سال حوالی ۲۲ آذر به اوج می‌رسد و به آذرگوی‌های پرنوری که دارد مشهور است. این بارش شهابی برخلاف دیگر بارش‌ها، منشاء سیارکی دارد. بدین معنی که سیارکی به نام «۳۲۰۰ فیتون» زمانی از مسیری عبور کرده که مدار زمین را قطع می‌کند. بدین ترتیب زمین هر سال از گرد و غبار برجای مانده از این دنباله‌دار عبور می‌کند. به محض برخورد این ذرات به لایه‌های بالایی اتمسفر، این ذرات یونیزه می‌شوند و از خود نور ساطع می‌کنند.

برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این بارش شهابی و اینکه بدانید چگونه می‌توان آن را رصد کرد، مقاله‌ی «چگونه هیجان‌انگیزترین بارش شهابی سال را تماشا کنیم؟» را بخوانید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸ دیدگاه
 1. Avatar مسعود طاوری

  قربان خدا برم دو دقیقه به این موضوع فکر کردم ، به عظمت و لحظه وقوع ، چگونگیش ، برنامه ریزیش ، اشک تو چشام جمع شد
  من خیلی خوشحالم که آفریده شدم

 2. Avatar Beni

  بسیار ممنون
  امشب اینقدر هوا آلوده بود که بازور من ستاره هارو دیدم
  اینقدر افسوس خوردم که نشد از این موقعیت استفاده کنم
  واقعا کی ما میتونیم شاهد یک هوای پاک باشیم !

 3. Avatar امیر

  من سه شهاب سنگ دیدم و به عظمت خداوند پی بردم واقعا که زیبا بود و ممنون از دیجی کالا که یاد آوری کرد

 4. Avatar mojtaba

  من پیگیرش بودم ولی شانس ما هوا ابریه!فردا شب هم ابریه!
  و قراره بارون بزنه و بارون رو دوست دارم و خوشحالم!امشب فکر کنم کل غرب و شمال غرب و جنوب غرب کشور نتونن بارش شهابی رو ببینن ولی در عوض بارش بارون و برف رو میبینن!خوزستان،شوشتر!

 5. Avatar marshal

  حیف این امکانات و چند تا دوست و رفیق پایه نداریم.
  این اتفاق هر سال رخ می ده؟

 6. Avatar محمد

  من فک کنم ۲ شنبه باشه ۲۳ اذر

  1. Avatar مهدی

   اغله کل تومغزت چی میگزره

 7. Avatar saeb

  ممنون از یادآوری تون