کریستینا کخ پس از حضور رکوردشکن در ایستگاه فضایی به زمین بازگشت

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
فضانورد کریستینا کخ

کریستینا کخ (Christina Koch)، فضانورد ناسا، پس از نزدیک به یک سال حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی پنج‌شنبه به زمین بازگشت. او در سفر خود به فضا رکورد طولانی‌ترین حضور یک زن فضانورد در ایستگاه فضایی را شکست.

کریستینا کخ به همراه دو فضانورد دیگر در زمین‌های پوشیده از برف قزاقستان فرود آمد. یک فضانورد از آژانس فضایی اروپا (ESA) و یک فضانورد روس نیز در این ماموریت با فضاپیمای سایوز MS-13 به زمین بازگشتند.

گروهی از تیم بازیابی روسیه و همچنین گروه‌های پزشکی آژانس فضایی اروپا و ناسا به سرعت به محل فرود فضانوردان رسیدند تا به فضانوردان در خروج از فضاپیما کمک کنند و آزمایش‌های پزشکی لازم را انجام دهند. حضور طولانی‌مدت فضانوردان در ایستگاه فضایی و در شرایط بی‌وزنی باعث می‌شود آن‌ها در ابتدای بازگشت به زمین با مشکلات حرکتی مواجه شوند.

کریستینا کخ ۳۲۸ روز را در فضا گذراند و رکورد طولانی‌ترین زمان حضور یک زن فضانورد (در یک ماموریت) را شکست. دو فضانورد دیگری که به همراه کریستینا کخ به زمین بازگشتند ۲۰۱ روز را در فضا گذرانده بودند.

کریستینا کخ ۱۴ مارس سال ۲۰۱۹ به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. قرار بود او شش ماه بعد به زمین بازگردد، اما در نهایت ماموریت او برای جمع‌آوری داده درباره اثرات فیزیولوژی سفر طولانی‌مدت به فضا تمدید شد. کریستینا کخ در ماه دسامبر رکورد «پگی ویتسون» را شکست. ویتسون در سال ۲۰۱۷ ۲۸۹ روز را در ایستگاه فضایی گذراند و پیش از کخ رکورددار طولانی‌ترین زمان حضور در فضا در میان فضانوردان زن بود.

کریستینا کخ اکنون پس از اسکات کلی، فضانورد ناسا که در سال ۲۰۱۶ ۳۴۰ روز در ایستگاه فضایی حضور داشت، رکورددار طولانی‌ترین زمان حضور در ایستگاه فضایی بین‌المللی (در یک ماموریت) است.

کریستینا کخ در دوران ماموریتش در ایستگاه فضایی در ۲۱۰ پژوهش علمی مشارکت کرد. علاوه بر این او در ۶ راهپیمایی فضایی نیز حضور داشت و در مجموع ۴۲ ساعت و ۱۵ دقیقه را در فضای آزاد و خارج از ایستگاه فضایی بین‌المللی گذراند. او در اولین راهپیمایی فضایی تمام‌زنانه‌ی تاریخ نیز شرکت کرد.

کریستینا کخ در ۳۲۸ روز حضورش در ایستگاه فضایی ۵۲۴۸ بار به دور زمین چرخید و مسافتی در حدود ۲۲۴ میلیون کیلومتر، معادل ۲۹۱ سفر رفت و برگشت به ماه، را پیمود.

این سه فضانورد پس از فرود با بالگرد به یکی از شهرهای قزاقستان خواهند رفت و در مراسم سنتی استقبال شرکت خواهند کرد. از آن جا کریستینا کخ به همراه Luca Parmitano، فضانورد سازمان فضایی اروپا، به آلمان سفر خواهد کرد و پس از آن سفر خود را به هیوستون آمریکا ادامه خواهد داد.برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما