مریخ‌نشین اروپایی به دلیل یک باگ کامپیوتری سقوط کرد

۵ آبان ۱۳۹۵ | ۱۰:۳۰ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

سطح‌نشین پروژه‌ی ExoMars اروپا و روسیه، در فرود هفته‌ی گذشته‌اش روی مریخ دچار مشکلی کامپیوتری شد، طوری که در نهایت مجبور شد روی سطح این سیاره تصادف کند. همانطور که این سطح‌نشین به سطح سیاره نزدیک می‌شد، باگ نرم‌افزاری پیش‌آمده‌ی این کامپیوتر تصور می‌کرد که نزدیک‌تر از فاصله‌ی واقعی‌اش به زمین است. به همین دلیل هم مراحل فرود سطح‌نشین ExoMars با مشکل مواجه شده بودند.

تیم پروژه‌ی ExoMars می‌خواهد تا فرود Schiaparelli را بازسازی کند تا مشکل اصلی را در بیاورند.

البته این دلیل ارایه شده، هنوز هم تایید نشده است. با این حال اگر مشکل پیش‌آمده برای سطح‌نشین ExoMars نرم‌افزاری باشد، خبر خوبی برای آژانس فضایی اروپا و سازمان Roscomos روسیه محسوب می‌شود. این دو سازمان به کمک یکدیگر، به دنبال علائم حیات روی سیاره‌ی سرخ می‌گردند. سطح‌نشینی که تصادف کرده است، Schiaparelli نام داشته و قرار بوده تا نشان دهد پروژه‌ی ExoMars می‌تواند اجسام سنگین را روی مریخ فرود بیاورد.

هدف اصلی پروژه‌ی ExoMars، فرود آوردن یک مریخ‌نورد روی سطح مریخ تا سال ۲۰۲۰ است. خوشبختانه مشکل پیش‌آمده برای سطح‌نشین Schiaparelli نرم‌افزاری بوده و در نتیجه، حل یک مشکل نرم‌افزاری تا سال ۲۰۲۰ راحت‌تر از یک مشکل سخت‌افزاری خواهد بود.

exomars01

سطح‌نشین Schiaparelli توانسته است سایر کارهای‌اش را به خوبی انجام دهد. این سطح‌نشین دقیقا در زمان مشخص شده وارد اتمسفر مریخ شد و به درستی چترهای‌اش را باز کند. با این حال، کمی بیشتر از چهار دقیقه از شروع فرود گذشته بود که این سطح‌نشین، چترش را جدا کرد؛ یک  و نیم دقیقه زودتر از زمانی که برای‌اش مشخص شده بود. پیشران‌های این فضاپیما هم قرار بود برای ۳۰ ثانیه روشن شوند و حرکت آن را آرام کنند، اما فقط برای ۳ ثانیه روشن شدند.

«آندرا اکومازو»، مدیر ماموریت‌های سیاره‌ای آژانس فضایی اروپا، می‌گوید که تمام این‌ها نشانگر این موضوع هستند که اشکال پیش‌آمده، نرم‌افزاری است.

تیم پروژه‌ی ExoMars می‌خواهد تا فرود Schiaparelli را بازسازی کند تا مشکل اصلی را در بیاورند.

منبع: The Verge

 

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما