برنامه‌نویسی را با این ۱۳ سایت، مجانی یاد بگیرید

علیرضا برادران ۹ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۰ ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

تا هم‌این چند سال پیش یاد گرفتن برنامه‌نویسی از شاق‌ترین کارها حساب می‌شد و کلی کلاس و موسسه با تمرکز بر این موضوع گردش مالی بالایی داشتند. همه به هرکس که کمی برنامه‌نویسی می‌دانست به چشم متخصص نگاه می‌کردند. ولی امروز برنامه‌نویسی نه یک چیز خاص و اضافه-برنامه، که یک ضرورت است؛ حالا خیلی‌ها در سطوح مختلف به‌اصطلاح کد می‌زنند. اما اگر تا امروز به فکر یادگیری برنامه‌نویسی نبوده‌اید و نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید خیال‌تان راحت که حتی لازم نیست برای ثبت نام در کلاس هزینه‌ای بپردازید. فقط کافی است برنامه‌های روزانه‌ی خود را کمی جابه‌جا کرده کمی وقت آزاد درست کنید؛ بعد به ادامه‌ی مطلب بروید تا با ۱۲ وب‌سایتی که انواع زبان‌های برنامه‌نویسی را به رایگان آموزش می‌دهند آشنا شوید.

 

۱- CodeAcademy

یکی از محبوب‌ترین جاهایی که آموزش رایگان برنامه‌نویسی می‌دهد سایت CodeAcademy است. در واقع بیش از ۲۴ میلیون نفر هم‌این الان که دارید این متن را می‌خوانید در این وب‌سایت مشغول یادگیری هستند. در کدآکادمی می‌توانید یکی از زبان‌های HTML، CSS، JavaScript، jQuery، PHP، Python و Ruby را انتخاب کنید و یک راست سر کلاس حاضر شوید.

۲- Coursera

کورسرا از سال ۲۰۱۲ که تاسیس شد به سرعت به یک شرکت انتفاعی-آموزشی-فن‌آوری بدل شد و حالا بیش‌تر از ۱۰۰۰ دوره از بیش از ۱۱۹ موسسه‌ی آموزشی دنیا را در خود جای داده. این امکان وجود دارد که با پرداخت پول، چندین دوره مشخص و مربوط به یک زمینه‌ی خاص را انتخاب کرده و در پایان مدرک دریافت کنید. اما اگر هدف‌تان صرفا یادگیری است نیازی به پول خرج کردن نیست؛ در کورسرا کلی دوره‌ی رایگان برنامه‌نویسی وجود دارد که توسط اساتید مطرح دانشگاه‌های طراز اول جهان مثل استنفورد، تورنتو، واشنگتن و غیره ارائه شده‌اند.

۳- edX

اِدکس یکی دیگر از وب‌سایت‌های پیش‌تاز در زمینه‌ی آموزش آنلاین است که با هدف یادگیری رایگان و همگانی به صورت باز متن اداره می‌شود. این سایت توسط دو دانشگاه مشهور هاروارد و ام‌آی‌تی راه‌اندازی شده و همیشه آخرین یافته‌ها، فن‌آوری‌ها و نظریه‌ها را به کاربران خود عرضه می‌کند. اگر یادگیری را با دوره‌ی «مقدمه‌ای بر علوم رایانه» از دانشگاه هاروارد شروع کنید مطمئنا نتیجه خوبی خواهید گرفت.

۴- Udemy

یودمی در سال ۲۰۱۰ با شعار آموزش مهارت‌های شغلی شروع به کار کرد. در این سایت هم دوره‌های پولی وجود دارد هم دوره‌های برنامه‌نویسی رایگان که از طریق ویدیوهای آموزشی به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. دوره‌های مثل «برنامه‌نویسی برای کارآفرینان» و «مقدمه‌ای بر زبان برنامه‌نویسی پایتون» خیلی مفید هستند.

۵- aGupieWare

این یک توسعه‌دهنده‌ی مستقل اپلیکیشن است که برنامه‌های علوم کامپیوتر را از دانشگاه‌ها و موسسه‌های معتبر آمریکا مثل استنفورد، ام‌آی‌تی، ملون، برکلی و کلمبیا جمع کرده. بعد بر اساس این دوره‌های رایگان یک برنامه‌ی تحصیلی تدوین کرده و در نهایت آن‌ها را در ۱۵ دوره ارائه نموده است: سه دوره مقدماتی، هفت دوره‌ی اصلی و پنج دوره‌ی اختیاری. aGupieWare مدرک خاصی ارائه نمی‌کند ولی واقعا برای شروع یکی از به‌ترین آموزش‌ها را پیش پایتان می‌گذارد.

۶- GitHub

نقش کتاب مرجع شما را در طول دوران یادگیری و بعد از آن را ایفا می‌کند. در گیت‌هاب می‌توانید بیش از ۵۰۰ کتاب رایگان برنامه‌نویسی پیدا کنید و در مورد بیش از ۸۰ زبان برنامه‌نویسی مختلف چیز یاد بگیرید؛ خوبی گیت‌هاب این است که مشارکت‌کنندگان آن به طور متناوب مطالب را به روز می‌کنند.

۷- MIT Open Courseware یا به اختصار MITOC

اگر احساس می‌کنید سطح‌تان از مقدماتی بالاتر رفته و دوره‌های معمولی ساده به نظر می‌رسند وقت آن است کمی اساسی‌تر به مقوله‌ی برنامه‌نویسی نگاه کنید، از نظریه‌های کدها و روی‌کردهای آن‌ها مطلع شوید و ببینید آن پشت چه اتفاقاتی می‌افتد. MITOC دوره‌هایی مثل علوم کامپیوتر، برنامه‌نویسی جاوا و برنامه‌نویسی سی ارائه می‌کند که می‌توانند اشتیاق شما به دانش بیش‌تر را ارضا کنند. هم‌چنین یک مرجع خوب از مطالب مفید هم هست که می‌تواند واقعا مفید باشد.

۸- Hack.pledge()

این یکی در واقع یک انجمن توسعه‌دهندگان است که افراد صاحب‌نامی مثل برام کوهن خالق بیت‌تورنت در آن حضور دارند. در این انجمن می‌توانید آموخته‌های خود را زیر نظر این توسعه‌دهندگان بزرگ چکش‌کاری کنید و سطح‌تان را بالاتر ببرید.

۹- Code Avengers

مرکز کد اونجرز در نیوزلند است و آموزش برنامه‌نویسی را از طریق شاد و مفرح کردن آن دنبال می‌کند. در این سایت زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف را در قالب بازی‌ها و سرگرمی‌های گوناگون یاد می‌گیرید. تمام کردن هر دوره فقط دوازده ساعت طول می‌کشد؛ دوره‌ها به جز انگلیسی به چند زبان دیگر هم قابل دست‌رسی هستند.

۱۰- Khan Academy

خان آکادمی توسط معلمی به نام سلمان خان که اصلیتی پاکستانی دارد در سال ۲۰۰۶ راه افتاد و حالا موسسه‌ای بزرگ و به‌نام است که دوره‌هایی به زبان‌های مختلف دنیا دارد و در مدارس بسیاری به طور رسمی از آن استفاده می‌شود. آموزش‌های ویدیویی خان آکادمی پله-پله است و به مرور از کارهای ساده تا برنامه‌نویسی چیزهای پیچیده پیش می‌رود. آموزش زبان‌های زیادی مثل جاواسکریپت و اچ‌تی‌ام‌ال در این سایت محبوبیت زیادی دارد.

۱۱- Free Code Camp

در این وب‌سایت زبان‌های HTML5، CSS3، JavaScript، Databases، DevTools، Node.js، Angular.js ارائه می‌شوند ولی روی‌کرد آموزشی متفاوتی وجود دارد. این‌جا فرآیند یادگیری با عضو شدن در انجمن‌هایی که هم دانش‌آموزان و هم افراد حرفه‌ای عضویت دارند انجام می‌شود. حتی می‌توانید با هم روی توانایی‌های کدنویسی‌تان کار کنید و با کمک هم مشکلات و کاستی‌ها را کم‌تر کنید. به‌علاوه اگر تمایل داشته باشید می‌توانید در توسعه‌ی نرم‌افزارها، سایت‌ها، اپ‌ها و خلاصه هر چیز مشابه دیگری با نیت خیر و عام‌المنفعه سهیم شوید.

۱۲- Code.org

موسس این سایت هادی پرتوی است که اصلیت ایرانی دارد. هدف آن توسعه و بسط علوم رایانه در بین آحاد مردم به‌ویژه کودکان و نوجوانان است. برنامه‌های آموزی این سایت ساده و کاربردی است. اگر فکر می‌کنید برای شروع به برنامه‌نویسی خیلی مبتدی هستید توصیه می‌کنیم از این سایت غافل نشوید.

۱۳- HTML5 Rocks

این پروژه‌ی گوگل در ۲۰۱۰ در پاسخ به HTML5 اپل راه افتاد. این سایت پر است از آموزش‌ها، منبع‌ها و آخرین به‌روزرسانی‌های HTML5. سایت HTML5 Rocks باز متن است و توسعه‌دهندگان می‌توانند به‌راحتی روی HTML5 کار کنند. توجه داشته باشید که این سایت از باقی سایت‌های آموزش برنامه‌نویسی پیش‌رفته‌تر است و به‌تر است وقتی به سراغ آن می‌روید از سطح مقدماتی بالاتر رفته باشید.

هم‌آن‌طور که دیدید یادگیری برنامه‌نویسی دیگر نیازی به صرف هزینه‌های گزاف برای دوره‌ها و کتاب‌های گران ندارد. توصیه‌ی همه اهالی فن این است که چه می‌خواهید روزی برنامه‌نویس حرفه‌ای بشوید چه نه حتما لااقل یک زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید تا با یادگیری الگوریتم نگاه‌تان به دنیا و مسائل به سطح بالاتری ارتقا پیدا کند. اگر هم دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار خودتان هستید مطمئن باشید بیش‌تر از بقیه به دانش عمومی برنامه‌نویسی نیاز دارید. پس هرچه زودتر یکی از این سایت‌های آموزش آنلاین را انتخاب کنید و مشغول شوید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۹ دیدگاه
 1. Avatar جمال اسماعیلی

  سلام سایت W3Schools.com هم هست که یکی از پیشرفته ترین و بزرگترین مرجع آموزش زبانهای برنامه نویسی تحت وب هست.

  چرا معرفی نشده؟!

 2. Avatar رضا بقائی

  کاش یه اسمی هم از stack overflow توی این مقاله میومد ! یه ضرب المثل بین برنامه نویس ها هست که میگه “اگه راه حل یک مسئله رو داخل استک اورفلو پیدا نکنی ، اون مسئله غیرقابل حل شدنه”

 3. Avatar ShahabGT

  سایت udacity.com هم مرجع بسیار خوبی برای یادگیری زبان های برنامه نویسی، هوش مصنوعی، مهندسی نرم افزار و.. به صورت ویدئو های آموزشی همراه با کوئیز و… هست که از مقاله شما جا افتاده

 4. Avatar مهدی

  مطلب بسیار مفیدی بود. فقط اولین سایت اسمش CodeCademy هستش که به اشتباه CodeAcademy تایپ شده. لطفا اصلاح بفرمایید.

  با تشکر

 5. Avatar negar mgh

  الان ی سوال
  این سایتا ک هیچ کدوم فارسی نیستن..

 6. Avatar پویا

  sololearn هم جز بهترین هاست

 7. Avatar تارخ

  هیچ کدومشون رایگان نیسن ولی من به شخصه از سایت های ایرانی که اسم نمی برم فیلم های udemy رو دانلود می کنم

 8. Avatar سیما

  بهترینش Coursera هست، همه ی مراحل یادگیری همراه با تمرینات هست که واقعا برای کسب مهارت پله پله خوبن و همینطور برای استخدام برخی شرکت ها دوره های این سایت رو قبول دارن.

  با تشکر از مقاله خوبتون

 9. Avatar Ali

  سلام
  W3school هم عالیه

 10. Avatar امیر

  مورد اول، CodeCademy هست نه code Academy 😐

 11. Avatar مظفر دادا

  اگه خودتون بلدین چرا دیجی مگ رو با وردپرس طراحی کردین

  1. Avatar سینا

   بخاطر راحتی کار وگرنه واسه دیجی کالا ی دپارتمان برنامه نویسی دارن
   ربطی هم به بلد بودن یا نبودن نداره
   وردپرس cms خوبیه و اوپن سورس که میشه توسعه اش داد

 12. Avatar سینا

  سایت واسه یادگیری انگلیسی هم معرفی کنید

  1. Avatar کسرا

   سایت که نمیدونم ولی نرم افزار ممرایز رو بهت پیشنهاد میکنم

 13. Avatar امین

  با تشکر ویژه از مدیریت سایت بابت ارائه مطالب کاربردی و مفید،

 14. Avatar آرمین

  سایت sololearn هم هست

 15. Avatar مهدی قاسمی

  به نظر من سایت آواسام خیلی عالیه در بین سایت های آموزشی برنامه نویسی . من چند دوره رایگان ازشون دارم عالی بودن حتی بهتر از یودمی و لیندا و …

 16. Avatar آرمان بابایی

  تازه یک سایت خوب دیگه هم بنام دیتاکمپ داریم.

 17. Avatar amirahmad

  ممنون بابت مقاله خوبتون