شما بگویید: آیا ارسال کالا با ربات‌های پرنده‌ی دیجی‌کالا ممکن می‌شود؟

Digikala TECH ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

فقط یک لحظه در ذهن خود تصور کنید… چشمان‌تان را ببندید و تصور کنید کالایی را از دیجی‌کالا سفارش داده‌اید. پس از گذشت ۴۵ دقیقه، ساعت هوشمندتان خبر از رسیدن آن سفارش به درب منزل می‌دهد. درب خانه را باز می‌کنید و بجای مواجهه با پیک موتوری آشنای دیجی‌کالا، با یک ربات پرنده که در هوا معلق ایستاده روبرو می‌شوید. ربات پرنده که کاملا اتوماتیک پرواز می‌کند، هشت پروانه‌ی چرخان دارد، روی بدنه‌اش لوگوی دیجی‌کالا دیده می‌شود و در قسمت زیرینش بسته‌ی سفارش شما قفل شده است. ربات کمی پایین می‌آید و از طریق اسکن عنبیه‌ی چشم، هویت شما را شناسایی می‌کند. بعد از اینکه مطمئن شد فرد سفارش دهنده قطعا خود شما هستید، اجازه می‌دهد از غلاف زیرین، کالای خود را بردارید. در حالی که هنوز به داخل خانه برنگشته‌اید، ربات خیلی سریع ارتفاع می‌گیرد، پرواز می‌کند و در افق محو می‌شود…

این آینده‌ایست که دیگر خیلی دور به نظر نمی‌رسد. بیش از یک سال است که دیجی‌کالا روی آن کار می‌کند. دیجی‌کالا جمعی از گروه‌های مختلف رباتیک سراسر کشور را گرد هم آورده تا در مسابقه‌ای، توانایی‌های خود را برای ساخت ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا محک بزنند. آن‌ها باید رباتی بسازند که بتواند کالایی با وزنی مشخص را بردارد، آن را تا ارتفاعی خاص بالا ببرد، مسافتی معین را بپیماید و پس از پشت سر گذاشتن چند مانع، بسته را به دست مشتری فرضی برساند. هر تیمی موفق شود، شانس این را خواهد داشت که در ساخت اولین ربات پرنده‌ی واقعی برای دیجی‌کالا سهیم باشد.

بعد از ساختن ربات، نوبت به گرفتن مجوزهای قانونی برای پرواز در آسمان شهرهای کشور می‌رسد. مشکل مجوز که حل بشود، در آسمان شهرمان ربات‌های پرنده‌ی دیجی‌کالا را می‌بینیم که هرکدام به سویی می‌روند. چقدر در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌شود، چقدر از حجم ترافیک کاسته می‌شود، چقدر از آلودگی شهر کم می‌شود و چقدر سفارش‌ها زود به دستمان می‌رسد. این‌ها دقیقا همان هدف‌هایی است که دیجی‌کالا از بدو پیدایش به دنبال‌شان بوده و حالا با استفاده از ربات‌های پرنده، قدم بزرگ دیگری در حل این مشکلات بر می‌دارد.

در دیجی‌کالا کست بشنوید: ربات‌های پرنده‌ی دیجی‌کالا، از رویا تا واقعیت

در دیجی‌کالا کست بشنوید: مسابقه‌ی ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا چگونه برگزار می‌شود؟

اما به نظر شما آیا این آینده به واقعیت تبدیل می‌شود؟ آیا روزی می‌توانیم ربات‌های پرنده‌ی حمل کالای دیجی‌کالا را در آسمان شهرهای‌مان ببینیم؟ شما بگویید: «آیا روزی دیجی‌کالا صاحب ناوگانی از ربات‌های پرنده‌ی حمل کالا می‌شود؟»

Drone_Footer

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۶۱ comment
 1. Avatar آوازه

  ما در ایران از خطوط انتقال برق بصورت هوایی استفاده می کنیم و باید به فکر این موضوع باشید

 2. Avatar saba

  بله حتما امکانش هست
  با یه اطلاع رسانی تو سطح شهر و آشنایی مردم میشه از قسمتی از شهر کار و شروع کرد تا فرهنگش جا بیوفته و رفته رفته تو سطح شهر گسترده پیدا کنه
  تو هرجای دنیا دزد هم هست بچه های تیر کمون به دستم هست این مانع پیشرفت کشوری نمیشه
  موفق باشید .

 3. Avatar احسان

  با سلام،بسیار بسیار طرح مفید و تاثیرگذاریه،واقعا از تیم دیجی به خاطر بلند پروازیها و نو آوریهاش تشکر و بهش افتخار میکنم.به نظر من با انشالاه و خوش باوری بدون پشتیبانی فکری و علمی کاری به سر انجام نمیرسه، به نظر این حقیر از لحاظ امکان سنجی از تیم باهوش و پر تلاش دیجی کالا این کار برمیاد ولی این کافی نیست. اینگونه مباحث تیم ها،سازمانها و مجوزهای درگیر زیادی را شامل میشه. و با توجه به قوانین کشور ، مباحث امنیتی، فرهنگ و نگرش ما ایرانیها در برخورد با اینگونه فن آوریها و همچنین جوانب اقتصادی سرمایه گذاری اولیه در شرایط فعلی و حساس کشورمون ،این کار نشدنی است،لا اقل به این زودیها امکان پذیر نیست و در صورت اجرا با شکست مواجه میشه.در عین حال این دلایل بهانه های خوبی برای پیگیری نکردن دیجی در این زمینه نیست،کما اینکه تا همین جا هم سر و صدای زیادی به راه انداخته و به اهداف والا و باارزشی چه در داخل کشور و چه از دیدگاه بین المللی دست یافته که جای تقدیر داره، هورا دیجی کالا،هورا.

 4. Avatar عباس اميدي

  این ایده حتی اگر در چند دهه آینده هم اجرایی نشه، می‌تونه باعث بوجود آمدن یا پیشرفت مواردی (تکنولوژی‌ها) بشه که پیش از این یا وجود نداشتن یا بسیار ابتدایی بودن.

  اما اجرایی شدن و رواج چنین خدماتی نه تنها توی ایران بلکه توی کشورهای پیشرفته دنیا هم به این زودیها امکان پذیر نیست. و دلایل مهمش به ترتیب موارد زیر هستند:

  اولین دلیل
  پیچیدگی و دشواری کنترل ترافیک تردد رباتهای پرنده در ارتفاع پایین سطح شهر با وجود موانع متغیر و غیرقابل پیش‌بینی در مسیر پرواز هست. (البته ماهواره و GPS کمک اصلی برای هدایت رو انجام میده اما موانع فیزیکی مثل خطوط انتقال برق و مخابرات و … و موانع امواجی مزاحم باعث اختلال در هدایت درست میشن. و از طرفی امکان ثبت و بروزرسانی موانع فیزیکی متغیر در سامانه GPS اصلا منطقی و بصرفه نیست. هرچند میشه برای این مشکل از سنسورهای مختلف استفاده کرد اما خود این سنسورها باعث پیچیده تر شدن هدایت میشن)

  دومین دلیل
  امکان هک شدن و دسترسی افراد متفرقه به سیستم هدایت وجود داره و این مسئله میتونه خسارتهای زیادی رو به افراد و اماکن مختلف وارد کنه (مثل برخورد و تصادف عمدی با ساختمان یا افراد، فرود و دسترسی غیرمجاز به ربات و محموله، رها شدن سهوی و عمدی محموله‌ها بخاطر اختلال در سیستم کنترل و …) البته این مورد ممکنه در مواقعی بجز هک شدن، به خاطر اختلال فنی در مرکز کنترل هم به وجود بیاد و احتمالا مهندسین این پروژه، گزینه فرود خودکار در مواقع اضطراری رو پیش‌بینی میکنن.

  سومین دلیل
  منبع تامین انرژی باید ظرفیت و قدرت حداکثر و اندازه فیزیکی حداقل داشته باشه. و همینطور مصرف انرژی به کندی و شارژ مجدد با سرعت بالا انجام بشه. با تکنولوژی موجود شاید بشه چنین باتری ساخت اما ممکنه به دلیل هزینه بسیار بالا برای مصارف انبوه از نظر هزینه به صرفه نباشه. (قدرت، میزان و نوع منبع انرژی صرفا نباید برق باشه. اما استفاده از سایر موارد هم میتونه محدودیتهای خودش رو داشته باشه)

  چهارمین دلیل
  سیستم پروازی پیش فرض گروه‌های طراحی، به احتمال زیاد استفاده از پره‌های هلیکوپتری هست. این سیستم پروازی میتونه بالقوه خطرساز باشه. تصور کنید ربات پرنده‌ای که قراره محموله‌ای چند کیلویی رو به دست انسان برسونه باید چه اندازه‌ای داشته باشه و برای به پرواز درامدن و کنترل تعادل این ربات چه تعداد پره‌ باید در حال چرخش باشند. و تصور کنید نزدیک شدن به چنین رباتی با داشتن پره‌های بزرگ و کوچک در حال چرخش سریع چقدر میتونه خطرناک باشه. رباتی که قرار برای تحویل محموله با اسکن چشم احراز هویت انجام بده. اما تصور یک ربات پرنده بدون پره و بی‌خطر هم نیاز به تکنولوژی پیشرفته‌ای داره. سیستم پروازی ترکیبی تشکیل شده از بالون‌های معلق و بالانس‌کننده در مسیر عمودی و موتورهای محرک در مسیر افقی.

  سایر دلایل
  – دسترسی به زیرساخت و خدمات مخابراتی و ماهواره آنلاین و پرسرعت
  – ایجاد قوانین تردد، گرفتن مجوز، مالکیت رباتها و محاسبه هزینه‌های تعریف نشده
  – توجیه اقتصادی استفاده از ربات پرنده که نیاز به فراگیر شدن داره و فراگیر شدن نیاز به تولید انبوه و کم هزینه داره
  – فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از سواستفاده و خرابکاری‌ها آخرین مورد میتونه باشه. بخاطر اینکه همین الان رباتهایی مثل خودپرداز در حال استفاده هستند و امکان سواستفاده و خرابکاری با نصب دوربین های مراقبت به حداقل رسیده. استفاده درست از تکنولوژی و تعیین قوانین و جریمه‌های مشخص و سنگین می‌تونه بازدارنده باشه.

  اما مهمترین نکته:
  شاید با تمام موانع و مشکلات بالا امکان اجرایی شدن این پروژه زمان زیادی رو بطلبه اما نتیجه روند اجرایی شدن این پروژه فقط استفاده از ربات‌های پرنده برای حمل کالا نیست. چون برای اجرایی شدن لازم هست که مراحل مختلف این کار برنامه‌ریزی، طراحی و بارها و بارها آزمایش بشه. در همین روند تکنولوژی‌های موجود، به بخاطر نیاز به انجام صحیح و حرفه‌ای پروژه، پیشرفته‌تر میشن و تکنولوژی‌های لازم هم به وجود خواهند امد.
  در این روند موارد زیر میتونه نتیجه‌ای مهمتر از اجرای ایده رباتهای پرنده باشه:
  – طراحی و تولید منبع انرژی بسیار قوی در اندازه فیزیکی حداقلی
  – طراحی و تولید سیستم پروازی ترکیبی بدون پره (بالون غلبه بر جاذبه برای تعادل و حرکت در مسیر عمودی و موتور محرک قوی و کم مصرف در مسیر افقی)
  – ایجاد و استفاده از شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی با امنیت و پشتیبانی قوی برای رباتهای پرنده و سایر رباتهایی که در آینده تولید و مورد استفاده قرار میگیرن
  – تدوین قوانین و ایجاد نظامهای کنترلی برای مسائل مالی، فرهنگی و انسانی

 5. Avatar وحید

  رو هوا هکش میکنن ، اصلا شدنی نیست

 6. Avatar Mohamma:D

  به نظر من که ارسال کالا به وسیله ربات های پرنده توسط دیجی کالا امکان پذیر هست و فکر نکنم مشکل خاصی داشته باشه.
  ولی تحویل کالا مطمئنا با مشکل مواجه میشه. من که مطمئنا به این روش سفارش نمی دم چون همسایه ما ببینه ربات رو با هر چیزی که بتونه میزنه بهش و سفارش رو برمیداره :d
  ولی در کل ایده جالبی هست و اگه ارتباط امن بتونه برقرار بشه خوبه. حتی برای اورژانس ها و مراکز درمانی هم خیلی کاربرد خوبی خواهد داشت.

 7. Avatar Enghelabi

  اگه حتی زیر ساختاشم آماده بشه باز فرهنگشو نداریم…… و شکار پهباد تو خیابونا میشه سرگرمی مردم

 8. Avatar علی

  کلا از موارد امنیتی و اینا همه بگذریم…. شهری مثل خرم آباد همه درخته چناره … حتی محله های اصلی و مرکزی شهر هم بیشتر از بقیه جاهای شهر دارن و سر درخت ها کاملا به رسیده و پایین ترشم هم ک کابل برقه 🙂 با ارتفای بالاتر از دخرت حرکت کنه , بالاخره باید بیاد پایین تر برای تحویل …

 9. Avatar علی

  ممکنه ولی باید جوری طراحی بشه که از خطر ها دوری کنه و باید یه جای امن پیدا کنه که بشینه امشالا که این اتفاق بیفته ولی به نظر من هیچ کاری نشد نداره

 10. Avatar قاسم

  البته از نظر قانونی که قابلیت پیگیری داره هر اتفاقی برای رباط بیافته
  من فکر میکنم بخش ایمنی هم دیجی کالا حتما فکراشو کرده
  رباط در هر لحظه میتونه مثلا ویدیو بفرسته از مسیرش برای دیجی کالا و خب هر اتفاقی براش بیافته کاملا مشخص میشه دیگه
  از طریق GPS و اینچیزا هم حتما اطلاع میده کجاست و چه بلایی سرش اومده
  نمیدونم
  اما فکر میکنم قضیه خیلی جدی تر از این حرفا باشه
  بهرحال آرزوی موفقیت دارم برای شما
  همچین اتفاقاتی در کشور بنظرم انقدر بزرگ هست که جای تقدیر و تشکر داشته باشه

 11. Avatar محمد صدرا مرادی

  این اتفاق انشالله که رخ میده و کالا ها به سرعت و کمتر از یک روز به دست مردم میرسه تازه دیجی کالا خیلی خوب داره بارقیباش(آمازون) پیش میره چون خود سایت آمازون این کارو چند ماه پیش امتحان کرد.

 12. Avatar علی عسگری

  سلام
  به نظر من برای الان شدنی نیست ولی از الان باید بسترش آماده بشه تا حدود ۶ یا ۷ سال دیگه از قافله عقب نمونید.

  چند سال پیش آمازون این طرح رو میخواست اجرایی کنه و چند تا تستی هم انجام داد، جالبیش اینه که داشتم نظراتشون رو میخوندم یک سری‌شون میگفتن اگر رو هوا ببینیمش شکارش میکنیم.

  این کار کاملا شدنیه به شرط آمادگی فرهنگی مردم. (برای مثال اول از این رباط ها در پروژه های مربوط به پلیس و اورژانس استفاده بشه و جریمه های سنگین برای خرابکاران در نظر گرفته بشه و بعد از چند سال که این این رباط ها برای جامعه عادی شد این کار کاملا عملی میشه)

  1. Avatar نیما

   آمازون الآن داره استفاده میکنه و طرح موفقی هست

 13. Avatar وهاب

  هر کاری قابل انجامه به شرطی که با مطالعه کامل انجام بشه. در مورد باتری به نظرم شاید بتوان از سلولهای خورشیدی استفاده کرد . فقط مهمترین مشکل تامین امنیت رباتها است که باید با ارتفاع گرفتن امنیتشون رو تامین کرد به جای سنسور عنبیه هم می توان از اثر انگشت یا رمز استفاده کرد یه چیزی مثل صندوق امانات زیر ربات طراحی بشه. یه راه دیگه برای امنیت ربات این هست که ربات پایین نیاد و از بالا با یه طناب صندوق رو بفرسته پائین

 14. Avatar اپل ۷ پلاس

  این کار عملی نیست به هیچ وجه ولی ایده خوبی هست

 15. Avatar HKH

  ایده بسیار جالب و تصمیم به ساخت داخلی اون مایه افتخاره، دیجی کالا همیشه خیلی جلوتر رو دیده و اینه که از بقیه متمایزش کرده. ساختش با توجه به ظرفیت های داخلی قطعا شدنیه ولی برای اجرا باید تمهیداتی برای امنیت بیشتر کالا و پهباد طی مسیر در نظر گرفته بشه که متضرر نشید. اطلاعات زیادی در این باره ندارم اما اگر با جداره شفاف و مجهز به دوربینی با دایره دید کامل، ۳۶۰ درجه باشه که از مرکز قابل ثبت و بررسی باشه شاید با مشکلات کمتری مواجه باشیم. دوستان درست گفتند شاید یکسری افراد به فکر شکار پهباد و سفارش ها بیفتند اما این قطعا منحصر به کشور ما نیست و همه جای دنیا چنین افرادی هستند. از زحمات شما متشکرم ????

 16. Avatar حسام

  هر قوانینی که برای هلی کوپتر ها وضع شده تابحال برای پهباد ها هم ممکن است که وضع شود
  چون که هم به لحاظ امنیتی هم نظارتی میتواند مشکل ساز باشد .
  بنابراین خیر
  کاش دیجی کالا این هزینه ها رو نمیکرد و به جاش هزینه های سرباری که به محصولات اضافه میشه رو کمتر میکرد لینجوری بیشتر میشه به این سایت اعتماد کرد

 17. Avatar فامیلی

  از دی جی کالا هیچ کاری بعید نیست

 18. Avatar فرزاد

  سلام . اگه زمان‌ میشد به عقب‌ برگرده‌ مثلا ۱۰-۱۵ سال پیش و جایی میپرسیدن که به نظر شما میشه روزی بدون این که‌ جنسی رو ببینی از نزدیک فارش بدی و چند ساعت بعد تحویل بگیری به راحتی و پولش رو هم پرداخت کرده باشی حتما تعجب میکردیم پاسخمون هم منفی بود … اما الان میبینیم که از هر جایی رد میشیم پیک دیجی کالا در حال تحویل بسته های مردمه . پس طی چندین سال اینده قطعا یاد امروز میفتیم وقتی پهباد های دیجی کالا رو تو اسمون دیدیم … ؛)

 19. Avatar ALI.SH

  میشه.

 20. Avatar شاهرخ

  “ربات کمی پایین می‌آید و از طریق اسکن عنبیه‌ی چشم، هویت شما را شناسایی می‌کند. ”
  به نظر به بانک اطلاعاتی وسیعی نیاز داره که میتونه امنیت رو به چالش جدی بکشونه…
  به هر حال این قضیه انقدر پیچیدگی داره که خیلی بعید به نظر میاد تا ۱۵ سال آینده عملی باشه، ولی یجا باید استارت بخوره که میتونه همین دیجیکالا باشه…
  امکاناتش که به هیچ عنوان توی ایران محیا نیست، چه از لحاظ تکنولوژی چه فرهنگی و چیزای دیگه. بحث زیر ساختی این قضیه هم بماند که با این شرایط این امر رو کاملا محال میکنه…
  فعلا فکر کنم بهتره روی چیزای دیگه مثل تعدادشون، میزان باربریشون، مسافت و برد پهبادها تمرکز کنید…
  صرفا به این قضیه نگاه نکنید چون آمازون موفق به انجام اینکار شده شما هم میتونید. چون به هیچ عنوان اینجوری نیست…
  شرکت آمازون در مرکز اینگونه فناوری ها قرار گرفته و میتونه از اطلاعات جی پی اسی استفاده کنه که در هر ثانیه و دقیقه در هر حال به روز رسانی هستند، استفاده به روز از این اطلاعات ماهواره ای نیازمند مجوزهای قانونی و امنیتی بسیاری هست که به هیچ عنوان به ما داده نخواهد شد چون در انحصار تعداد خاصی از کشورها هست…
  مگر اینکه با همین اطلاعات قدیمی جی پی اس که به رایگان در اختیار همگان هست و یا کدهای مختصاتی گوگل مپ کار کنید یا خیلی خیلی خیلی خوش بینانه اینه که خودتون سه تا ماهواره بفرستید توی آسمان ایران…

 21. Avatar م

  شدنش‌که شدنیه ، اما دو تا مسئله داره ، یک امنیت کشوری که قابل حله ، اما مسئله اصلی امنیت خود دستگاه و کالای با ارزشی هست که حمل می کنه . تویه کشور ما هم که هیچ ارگانی زیره بار مسئولیت همچین چیزی نمیره . ملت همبشه در صحنه هم از فردا راه میوفتن یا با تفنگ بادی و تیر کمون می زننش ، یا هکش می کنن میارنش پایین ???? اگر فکری به حال ارتفاع مناسب و هک کردنش بکنید باید شدنی باشه . راه حلش استفاده از موتور های سوختی مینیاتوری و بدنه تمام فلزی یا فایبرگلس هست .

 22. Avatar سینا

  با سلام.
  به نظر من این بحث ۳ بعد داره.
  ۱-توانایی اجرای پروژه (شامل تحقیق و امکان سنجی ساخت، قدرت مالی و توجیه اقتصادی، قدرت علمی و مدیریتی و …)
  ۲-دریافت مجوز های مختلف از ارگان های مربوطه (اطلاعاتی، امنیتی،مخابراتی و…)
  ۳-فرهنگ سازی استفاده
  حالا این خود دیجیکالا هست که باید ببینه این سه مقوله رو میتونه با موفقیت پشت سر بگذاره یا نه!
  این مقوله ها هم باید بصورت موازی بررسی بشن و پیش برن، چون هر کدام رو جلو بری و موفق بشی ولی در یکی از مسائل موفق نشی ضرر کردی! (پیشروی بیشتر و عدم موفقیت در یکی از مسائل یعنی ضرر بیشتر)

 23. Avatar احسان

  کار خیلی سختیه ای کاش از تجربیات فروشگاه های که در خارج از کشور این بحث را دنبال می کردند هم استفاده میشد

 24. Avatar اسماعیل

  این کار شدنی هست.اگه مسئولین حمایت کنن امکانپذیر هست.ولی استفاده از این روش در شهرها درحال حاضر غیر ممکنه ولی میشه تو کارخانه ها و مراکز بزرگ اقتصادی یا کلا جاهایی که محوطه های وسیع دارن برای حمل سریع و راحتتر میشه استفاده کرد.تو شهرها بخاطر نوع شهرسازی در ایران و فرهنگ مردم امکانپذیر نیست.هنوز برای شکارنکردن حیوانات سالها تبلیغات به جایی نرسید چه برسه به پهپاد بی دفاع که یه محموله قیمتی حمل میکنه و شکارش براشون راحتتر و سوداورتر هست

 25. Avatar سعید قاری راثی

  اگه از سیستم های ایمنی پیشرفته استفاده کنید چرا که نه مثلا از دوربین های قوی استفاده بشه که اگه چیزی به سمتش پرتاب شد جاخالی بده و سیستمش زد هک باشه حتما میشه

 26. Avatar behrad

  نمیدونم مجوز هاروهم بگیرید همه چی هم که درست بشه،، باید فرهنگ سازی بشه که خیلی مهمه. البته اگه ارتفاع بالا باشه، مثلا بالای آپارتمان ها، امنیت رباهات تقریبا تضمینه، ولی اگه سقوط کند چی؟! روی سر شهروندها :/ میتونه خیلی خطرناک باشه…

  درضمن این اسکن چشم هم دردسرهای خودشو داره، بیاد کالا رو بالا پشت بام مثلا آپارتمانی ها و توی حیاط برای خانه های ویلای بزاره و بره بهتره تقریبا کاری که آمازون قبلا اجراییش کرده بود..

 27. Avatar behrad

  به نظر من بهتره دولت به این فکر باشه یعنی اداره پست اینکارو بکنه ، برای جلوگیری از ترافیک، آلودگی هوا و تحویل سریع.
  اینجوری بیشتر میشه اعتماد کرد و همینطور بهتر میتوان فرهنگ سازی کرد.

 28. Avatar محم

  دوستان عزیز اینجا ایران است وهرکاری هم بکنن باز هم مردم متفکر ما یه راهی پیدا می کنن و جنس توش رو بلند می کنند ☺☺☺

 29. Avatar Jamess

  منم از پیک موتوری متنفرم .. هم هوا هوارو کثیف میکنن با موتوراشون و بنزینای غیر استاندارد بی کیفیت هم آلودگی صوتی با صدای موتوراشون .. چون همشون هم موتور گازی قدیمی غرازه هستن .. کلا روش سنتی و به درد نخور و قدیمی هست ارسال با پیک … این کار باید زودتر میشد … حالا چه موتور چه ماشین … چون همه میدونن که بنزین های ایران از همه جا بی کیفیت تر و بدتر هست .. چون اگه بنزین خوب هم تولید بشه انقدر گرون در میاد که کسی پولشو نداره بخره … مشکل خیلی بزرگ تر از این حرفاست … باید هرچه زودتر این ربات ها ساخنه بشن … تازه درصد کمیهم از آلودگی هوا و الودگی صوتی کم میشه … ولی خوب بازم قدم مفید و مهمیه …

 30. Avatar عارف

  اگر برای شروع فقط یک سری کالای های کم ارزش تر رو بشه با این شیوه فرستاد ، عالیه.

 31. Avatar علیرضا

  امیدوارم بشه اما نگران سرقت بعضی آدم هام 😐 و مشکل تحویل دادن کالا درب منزل بخصوص تو نقاطی از تهران که تراکم خونه ها خیلی بالاست و تو یه کوچه ۳ متری کلی خونه میسازن و تحویل دادن و شناسایی خونه مورد نظر هم سخته

 32. Avatar هادی بهمنی

  برای جلوگیری از سرقت برنامه ای طراحی کنید که فرد مورد نظر از رو پشت بام دریافت کند – یعنی با جی پی اس نقطه فعلی خودش رو مشخص کنه قبل از رسیدن حاظر بشه تا از سرقت جلوگیری کنه – البته اگه کسی از این پرنده ها داشته باشه میتونه با تعقیب و ضربه زدن به پرنده شما مشکل ساز بشه

 33. Avatar میثم

  اینجاست که خیل عظیم تک تیر اندازان در بالا پشتبام منازل مشاهده خواهد شد که به شکار پهباد های شما اشتغال دارند

 34. Avatar سجاد

  پیشرفت همیشه چیز خوبی بوده ولی انجام دادن و طراحیش یک طرف پیاده کردن کار به صورت واقعی هم یک طرف دیجی کالا میتونه بگه این کار اصلا امنیت نداره و پروژه به هم بخوره و تا حد اقل ده سال بعد مابه روند قدیمی خودمون ادامه بده مطمعنم وقتی که ایده خرید اینترنتی و تهویل کالا با پست رو شد عده زیادی با همین غزیه مخالفت کردن و بعد از عملی شدنش هم خسارت هایی دیده شد ولی کم کم این فرهنگ جا افتاد کسی که پیشرفت میخواد باید نظر های مخالف رو به موافق تبدیل کنه و افکار منفی و بد رو به افکار خوب و مثبت.
  مردم هر جایی از پیشرفت های بزرگ ترس دارن ولی بیشتر این پیشرفت ها عملی شد شما اگه بخواید نظر مردم جلب کنید باید به هر حرف مخالفشون یک جواب درس،ساده و منطقی بدین.