مدارگرد چاندرایان ۲ سطح‌نشین ویکرام را در سطح ماه پیدا کرد

امیررضا کامکار ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۰ ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
سطح‌نشین ویکرام

سطح‌نشین ویکرام هند قرار بود نیمه‌شب جمعه فرودی آرام را بر سطح ماه تجربه کند. با این حال در لحظات پایانی فرود ارتباط این فضاپیما با زمین قطع شد.

از آن زمان متخصصان سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ISRO) در تلاش برای یافتن و برقراری ارتباط با این فضاپیما هستند. به تازگی مدارگرد چاندرایان ۲ توانسته تصویری از سطح‌نشین ویکرام تهیه و موقعیت آن را روی سطح ماه مشخص کند. با این حال هنوز ارتباط با سطح‌نشین ویکرام برقرار نشده است. البته سازمان پژوهش‌های فضایی هند تصویر ثبت شده از سطح‌نشین ویکرام را منتشر نکرده است.

طبق اعلام رییس سازمان پژوهش‌های فضایی هند تلاش‌ها برای برقراری ارتباط مجدد با سطح‌نشین ویکرام حداقل به مدت ۱۴ روز ادامه خواهد داشت.

قرار بود سطح‌نشین ویکرام در حوالی قطب جنوب ماه فرود بیاید. با این حال زمانی که ارتفاع این فضاپیما از سطح ماه تنها حدود دو کیلومتر بود ارتباط با زمین قطع شد و هنوز سرنوشت دقیق سطح‌نشین ویکرام مشخص نیست. این اولین تلاش هند برای فرود فضاپیما بر سطح ماه بود.

با این که شرایط سطح‌نشین ویکرام هنوز مشخص نیست اما مدارگرد چاندرایان ۲ در سلامت کامل مشغول فعالیت در مدار ماه است. این مدارگرد در مجموع هشت ابزار علمی و دوربین در اختیار دارد و دوربین آن یکی از دقیق‌ترین دوربین‌هایی است که در ماموریت‌های ماه استفاده شده است. طبق برنامه‌ی اولیه قرار بود مدارگرد چاندرایان ۲ حدود یک سال در مدار ماه فعالیت کند. اما طبق اعلام مقامات ISRO احتمالا این فضاپیما بتواند حدود هفت سال به فعالیت خود ادامه دهد.

چاندرایان ۲ دومین ماموریت هند به سمت ماه است. پیش از این و در سال ۲۰۰۸ هند ماموریت چاندرایان ۱ را روانه‌ی ماه کرده بود. در ماموریت چاندرایان ۱ نشانه‌هایی مبنی بر وجود یخ آب در قطب‌های ماه یافت شد. برخی از دهانه‌های قطبین ماه همیشه در سایه قرار دارند و از گرمای شدید روزهای ماه در امان هستند.

اکنون و در ماموریت چاندرایان ۲ هند تلاش دارد تا با نگاهی دقیق‌تر تنها قمر زمین را کاوش کند. کشوری که به نظر یکی از بازیگران جدید و مهم عرصه‌ی فضایی است.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از مدارگرد چاندرایان ۲ در مدار ماه.

Credit: ISRO

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar غلوم

    لطفا کمی دقت کنید سطح نشین واژه من درآوردی هست، واژه درست ماه نشین هستش لطفا اصلاح فرمایید

    1. سطح‌نشین معادل کلمه‌ی Lander است و برای تمام فضاپیماهایی که بر سطح یک جرم فرود میان استفاده می‌شه. ماه‌نشین معادل واژه‌ی Lunar lander است.
      https://www.vajehyab.com/farhangestan/%D8%B3%D8%B7%D8%AD%E2%80%8C%D9%86%D8%B4%DB%8C%D9%86