تاسیس تیم بویایی توسط آئودی برای تولید خودروهایی خوشبو

۶ خرداد ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
تیم بویایی

حتما بسیاری از شما هنگام تحویل گرفتن خودرو صفرکیلومتر با بوی خاص کابین برخورد داشته‌اید. این بو تاثیر متفاوتی بر افراد مختلف می‌گذارد و به طور مثال مشتریان در چین از بوی خودرو جدید چندان استقبال نمی‌کنند. آئودی یکی از خودروسازانی است که تمرکز زیادی بر فراهم ساختن بوی خوش در کابین محصولاتش دارد. این شرکت آن‌قدر در خوشبو ساختن خودروها مصمم است که یک تیم بویایی را برای این‌کار استخدام کرده است.

تیم بویایی آئودی از سال ۱۹۸۵ در این شرکت فعال بوده و انجام وظیفه می‌کند. این تیم در فرآیند ساخت خودرو دخالت دارد و مطمئن می‌شود که بوی مواد شیمیایی استفاده شده در ساخت خودرو، تا حد امکان خنثی باشد.

این تیم بویایی پنج نفره در مرکز کیفیت آئودی مشغول به کار هستند که در باواریا واقع است. بنابر ارزیابی این تیم، خودروها را از رتبه یک (بدون بو) تا شش (غیرقابل‌تحمل) دسته‌بندی می‌شوند. برخی از مواد مورد استفاده در ساخت خودرو نظیر شیشه، سرامیک و بیشتر فلزات نمره یک را به خود اختصاص می‌دهند، از سوی دیگر بسیاری از مواد دیگر بوی بیشتری دارند و لازم است تا نمره‌ای کمتر از ۴ دریافت کنند.

هایکو لوبمن گایگر یکی از اعضای کلیدی تیم بویایی آئودی است که فعالیت خود در این تیم را از اوایل دهه ۲۰۰۰ آغاز کرد. او همواره خودروهای آئودی را از نظر بو مورد آزمون قرار می‌دهد تا مطمئن شود تمام مدل‌های جدید آئودی، تست بویایی را با موفقیت طی می‌کنند. به گفته گایگر، بوی یک خودرو ویژگی مهمی در راحتی آن است و تاثیر به سزایی بر تجربه مالکیت خودرو دارد.

به بیان گایگر، مهم‌ترین مساله برای تیم بویایی آئودی سلامت مشتری است و سپس به بوی خودرو پرداخته می‌شود. اگر مشتری از بوی خودرو ناراضی باشد، توجهی به ویژگی‌های مثبت خودرو نخواهد داشت چرا که بوی ناراحت کننده خودرو تاثیر قابل توجهی بر درک او گذاشته است.

 

اما تست بویایی خودروها تنها شامل محصولات جدید آئودی نمی‌شود، بلکه این شرکت به صورت تصادفی این آزمون را روی محصولات تولیدی خود اجرا می‌کند. این خودروها پس از مدتی توسط تیم بویایی آئودی تست می‌شوند تا این شرکت مطمئن شود خودروهایش حتی پس از تحویل به مشتری نیز بوی مطبوع و تازه‌ای دارند. اگر بوی خوش کابین خودروهای تازه تحویل شده به خوبی حس نشود، تیم سازنده به دنبال تغییراتی در فرآیند تولید می‌گردد که ممکن است روی این بو تاثیر داشته باشند و یا این مورد را بررسی می‌کند که آیا مواد اولیه لازم در ساخت خودرو تغییر یافته‌اند یا خیر.

منبع: carscoops

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه