حمله‌ی اندروید به عکاسی RAW پیش از آیفون

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۶:۱۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
عکاسی RAW - عکاسی موبایل

عکاسی RAW می‌تواند به طرز چشمگیری موجب پیشرفت عکاسی با موبایل شود ولی پیش از هر چیز اندروید و ویندوز باید پشتیبانی از این فرمت را در گوشی‌های هوشمند بیشتر کنند. در حال حاضر اپل بر عکاسی موبایل سیطره دارد. نگاهی سریع به بخش دوربین‌یاب سرویس اشتراک عکس قدیمی و بانفوذ «فلیکر» (Flickr) نشان می‌دهد که آیفون با اختلافی بسیار زیاد از هر برند دیگری شامل تولیدکنندگان سنتی دوربین‌های عکاسی نظیر کانن و نیکون پیشی گرفته است.

ولی دلیل این موضوع این نیست که اپل بهترین دوربین‌ها را تولید می‌کند. نوکیا، ال‌جی، سامسونگ، سونی و سایر کمپانی‌ها هم قادر به ارائه‌ی عکس‌هایی به‌خوبی آیفون یا حتی بهتر از آن هستند. ولی اپل در چندین سال گذشته موفق شده است اعتبار و شهرت زیادی در زمینه‌ی عکاسی کسب کند. اپل تا جایی پیش رفت که در کمپین «گرفته‌شده با آیفون» (Shot with iPhone) عکس‌هایی را در ابعاد یک بیلبورد کامل چاپ کرد.

عکاسی RAW - دوربین یاب فیلکر

طبق آمارهای فلیکر اپل محبوب‌ترین برند و آیفون محبوب‌ترین دوربین عکاسی است

اگر تولیدکنندگان و توسعه‌دهندگان گوشی‌های اندرویدی و گوشی‌های ویندوزی قصد دارند آگاهی عمومی نسبت به محصولات خود را در این حوزه به جایگاهی که اپل پیدا کرده است برسانند دوربین‌های آن‌ها باید از زوایای گسترده‌تری به دوربین آیفون حمله کند. خبر خوب این است که خیلی از گوشی‌های اندرویدی و ویندوزی همین‌الان هم از یک قابلیت قدرتمند برای کمک به حل این مشکل پشتیبانی می‌کنند: عکاسی RAW. خبر بد این است که تقریبا هیچ‌کس از این قابلیت استفاده نمی‌کند.

عکس RAW چیست و از چه نظر با فرمت JPEG  تفاوت دارد؟

فایل‌های RAW اساسا داده‌های فشرده نشده و پردازش نشده‌ی تصویر حاصل از سنسور دوربین هستند. این فایل‌ها در خود اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به فایل‌های JPEG دارند ولی پیش‌ازاین که قابل‌استفاده باشند باید با نرم‌افزارهای خاصی پروسه‌ای به نام Demosaicing را پشت سر بگذارند. ظاهر عکس حاصل از فایل‌های RAW به دلیل نیاز داشتن به پردازش ممکن است یک نرم‌افزار به نرم‌افزار دیگر اندکی متفاوت باشد. این موضوع را می‌توان به تفاوت نمایش یک وب‌سایت در مرورگرهای مختلف تشبیه کرد که در نتیجه‌ی تفسیرهای متفاوت کدها پیش می‌آید.

فایل‌های RAW حجم بسیار بیشتری هم دارند. فایل‌های JPEG با حذف کردن بخش عمده‌ی اطلاعاتی که دوربین شما در ابتدا ثبت کرده بوده است فضای بسیار کمتری اشغال می‌کنند. فرمت JPEG تنها بخشی از اطلاعات را حفظ می‌کند که برای نمایش نتیجه‌ی نهایی یک عکس ضروری است. یک عکس ۱۶ مگاپیکسلی ممکن است با فرمت JPEG تنها چیزی بین ۳ تا ۵ مگابایت حجم داشته باشد ولی حجم همین عکس با فرمت RAW می‌تواند تا ۲۰ مگابایت افزایش یابد.

نکته‌ی خاص دیگر این است که عکس‌های JPEG برای تشکیل دادن تصویر نهایی با ۲۵۶ فام رنگی در هر یک از کانال‌های قرمز، سبز و آبی کار می‌کنند. در سوی دیگر فایل‌های RAW به‌طورمعمول برای هر رنگ ۴۰۹۶ فام را در بر می‌گیرند؛ این عدد گاه در دوربین‌های حرفه‌ای از این هم بالاتر است.

پس حتما عکس‌های RAW بهتر هستند؟

 جواب این سوال می‌تواند بله باشد ولی درصورتی‌که روی آن‌ها کار کنید. گستره‌ی ۱۶.۷ میلیون (۲۵۳ به توان ۳) رنگی که یک فایل JPEG دارد برای تولید تصاویر واقعی از حد کفایت هم فراتر است. ولی تولیدکنندگان دوربین فایل‌های JPEG را برحسب ایده‌آل‌های خودشان در مورد معیارهای یک تصویر خوب تنظیم می‌کنند. در نتیجه رنگ‌های عکس‌های JPEG شما آن‌قدر که تحت تاثیر نرم‌افزار پردازشگر است تحت تاثیر سخت‌افزار نیست.

به همین دلیل عکس‌های JPEG معمولا بدون هیچ ویرایشی احتمالا به‌خوبی یا حتی بهتر از عکس‌های RAW به نظر خواهند رسید؛ البته این موضوع به نرم‌افزاری که فایل RAW توسط آن نمایش داده می‌شود هم بستگی دارد. ولی مزیت فایل‌های فشرده نشده‌ی RAW این است که آن‌ها را می‌توان پیش از رسیدن به نقطه‌ای که خراب و غیرقابل استفاده شوند به‌شکلی گسترده‌تر و شدیدتر ویرایش کرد.

تولیدکنندگان می‌توانند برای نزدیک کردن تصویر به سلیقه‌ی خودشان پروفایل‌های تصویر را به عکس‌های RAW ضمیمه کنند، ولی نکته اینجاست که شما دیگر به تنظیمات از پیش تعیین شده در مورد این‌که چگونه یک تصویر بهتر به نظر می‌رسد محدود نیستید.

برای مثال این عکسی است که بدون ویرایش توسط یک گوشی LG G4 ثبت شده است:

عکاسی RAW - فرمت JPEG با LG G4

تصویری که مستقیما از دوربین گوشی LG G4 دریافت شده

این همان تصویر است پس از چند دقیقه کار کردن روی تنظیمات RAW:

عکاسی RAW - فرمت RAW با LG G4

عکس RAW پردازش شده توسط Adobe Lightroom

ما سایه‌ها را روشن‌تر و رنگ‌ها را تقویت کردیم. همچنین تصمیم گرفتیم تا از حداکثر قدرت الگوریتم کاهش نویز استفاده نکنیم تا جزئیات بیشتری در بخش‌های تیره‌ی تصویر حفظ شوند. هرگاه کار تنظیم تصویر بر اساس سلیقه‌ی شما تمام شد می‌توانید آن را با فرمت JPEG ذخیره کنید تا ظاهر عکس در قالب یک فایل فشرده‌شده‌ی کوچک‌تر و مناسب برای اشتراک‌گذاری «قفل» شود.

دقیقا با یک عکس RAW چه کارهایی می‌شود کرد؟

عکاسی RAW بیش از همه وقتی مفید است که نتیجه‌ی عکس‌های شما دقیقا درست از کار درنمی‌آید. برای مثال:

 • تراز سفیدی می‌تواند پس از گرفتن عکس به‌صورت دستی تنظیم شود.
 • بازیابی جزئیات بخش‌های پرنور بسیار بهتر است. برای مثال شانس بیشتری دارید تا آسمانی را که به دلیل نوردهی بیش‌ازحد به یک سطح سفید تبدیل‌شده به شکل یک آسمان آبی طبیعی برگردانید.
 • این موضوع در مورد بازیابی جزئیات بخش‌های تیره هم صادق است. قادر خواهید بود جزئیاتی را از بخش‌های تیره بیرون بکشید که حتی نمی‌دانستید آنجا هستند.
عکاسی RAW - عکس JPEG ادیت نشده

عکس JPEG ادیت نشده

عکاسی RAW - عکس RAW ادیت شده

عکس RAW ادیت شده

 • اگر عکس شما دچار نوردهی کم یا بیش‌ازحد شده باشد می‌توانید بدون ظاهر شدن نویزی در حد عکس‌های JPEG آن را تیره یا روشن کنید.
 • میزان شفاف‌سازی (Sharpening) می‌تواند متناسب با هر عکس تنظیم شود. برای مثال برخی از گوشی‌های هوشمند به شفاف‌سازی بیش‌ازحد عکس تمایل دارند ولی به‌طورمعمول عکس‌های پرتره نسبت به عکس‌های منظره نیاز به شفاف‌سازی کمتری دارند.
 • کاهش نویز هم می‌تواند به‌صورت دستی تنظیم شود. برخی عکس‌ها با ظاهری گرینی خوب به نظر می‌رسند ولی در برخی دیگر نیاز به تمیزکاری بیشتری وجود دارد. کاهش نویز معمولا در اپلیکیشن‌های پردازی عکس RAW عملکرد بسیار بهتری هم دارد؛ چراکه این اپلیکیشن‌ها می‌تواند زمان بیشتری را برای پردازش جزئیات تصویر صرف کنند.
 • تنظیم رنگ‌ها بسیار دقیق‌تر است و خبری از مشکلات معمولی که هنگام ویرایش شدید عکس‌های JPEG پیش می‌آید نخواهد بود. این مورد به‌ویژه برای تنظیم رنگ پوست، عکاسی از خوراکی‌ها و عکاسی طبیعت از اهمیتی حیاتی برخوردار است.
 • استفاده از فیلترها نتیجه‌ی بهتری خواهد داشت؛ چراکه فیلترها می‌توانند کار خود را روی اطلاعات رنگی بسیار بیشتری انجام دهند و در نتیجه تصویر دیرتر به مرز خراب شدن خواهد رسید.

ترکیب این عوامل می‌تواند کیفیت تصاویر را به‌صورت بالقوه تا حد بسیار زیادی بهبود بخشد. حتی ممکن است یک عکس RAW که خوب پردازش شده باشد از کیفیت نسل بعدی تکنولوژی سنسورها پیشی بگیرد. مهم‌تر از هر چیز تصاویر بر اساس ذوق زیبایی‌شناسانه‌ی شما تولید خواهند شد نه سلیقه‌ی تولیدکننده‌ی گوشی موبایلتان. فایل JPEG شبیه این است که در گذشته نگاتیوهای خود را برای ظهور و چاپ عکس به عکاسی محلتان می‌سپردید؛ ولی عکاسی RAW شما را به تاریکخانه خواهد برد.

پس چرا همه از عکاسی RAW استفاده نمی‌کنند؟

هرچند عکاسان حرفه‌ای تقریبا همواره با فرمت RAW عکاسی می‌کنند ولی به‌طور سنتی کار با این فایل‌ها روی گوشی‌های موبایل بیش‌ازحد دشوار بوده است. این فایل‌ها فضای بیشتری اشغال می‌کنند، قدرت پردازشی بیشتر می‌طلبند و همواره بدون ور رفتن با تنظیمات بهتر از عکس‌های JPEG ظاهر نخواهند شد. ظاهرا عکس‌های JPEG «به حد کافی خوب» هستند. همچنین یک چرخه‌ی معیوب در کار است. اپلیکیشن‌های عکاسی کمی از فرمت RAW پشتیبانی می‌کنند و در نتیجه افراد کمی با فرمت RAW عکاسی می‌کنند. افراد کمی با فرمت RAW عکاسی می‌کنند و در نتیجه اپلیکیشن‌های کمی از آن پشتیبانی می‌کنند.

حال چه چیز تغییر کرده است؟

محدودیت‌های سخت‌افزاری دیگر شبیه یادگار گذشتگان است. امروزه گوشی‌های هوشمند برای پردازش عکس‌های RAW قدرتی بسیار بیشتر از حد کفایت دارند. اپلیکیشن Adobe Lighroom با اعتمادبه‌نفس کامل از پردازش عکس RAW پشتیبانی می‌کند. با افزایش حافظه‌ی داخلی گوشی‌های موبایل و دسترسی به سرویس‌های ابری، محدودیت فضا هم نباید خیلی نگران‌کننده باشد.

ولی مهم‌تر از همه شیوه‌ی تعامل ما با تصاویر تفاوت کرده است. اعمال کردن ابزارهای ویرایشی و فیلترها به عکس‌های شخصی روی شبکه‌های اجتماعی دیگر امری استثنایی نیست که تنها به علاقه‌مندانی پرشور محدود باشد، بلکه به انتظاری عادی تبدیل شده که اضافه شدن مداوم امکانات پیچیده‌ی دست‌کاری تصویر به اپلیکیشن روزمره‌ای نظیر اینستاگرام یکی از شواهد آن است.

چرا عکاسی RAW مهم است؟

چراکه پافشاری بر استفاده از فرمت JPEG شبیه این است که علی‌رغم در دسترس بودن نسخه‌ی بلو-ری هنوز فیلم شیر شاه را با یک نوار ویدیوی VCR‌ تماشا کنیم. البته گرفتن عکس‌های بهتر دغدغه‌ی همگان نیست ولی مشخصا بسیاری از افراد به دنبال آن هستند. کافی است نگاهی به کمپین «گرفته‌شده با آیفون» اپل بیندازید. آن دسته از تبلیغات گوشی‌های هوشمند که بر دوربین تمرکز می‌کنند چیزهایی نظیر مگاپیکسل یا اندازه‌ی دیافراگم را به رخ می‌کشند درحالی‌که پیشرفتی قابل‌توجه‌تر در قابلیتی قرار دارد که درست جلوی چشم ماست.

سرمایه‌گذاری برای گسترش دادن بیشتر عکاسی RAW چیزی است که می‌تواند به اندروید و ویندوزفون برای پیشی گرفتن از اپل کمک کند. پشتیبانی از عکاسی RAW به‌خودی‌خود چیز فوق‌العاده‌ای است ولی پیش از این‌که توده‌های مردم به استفاده از آن روی بیاورند توسعه‌دهنگان اپلیکیشن‌ها و تولیدکنندگان گوشی باید آن را تا حد امکان ساده کنند. برای مثال افراد باید قادر باشند به‌جای استفاده از اپلیکیشن‌های دیگر نظیر Lightroom یا انتقال فایل به رایانه، عکس‌های RAW را مستقیما توسط اینستاگرام پردازش و منتشر کنند.

درهرحال بعید نیست که پای عکاسی RAW به iOS هم کشیده شود. با توجه به تخصصی‌تر شدن مداوم دوربین گوشی‌های موبایل و اضافه شدن لوازم جانبی بیشتر برای قدرتمندتر کردن آن‌ها در زمینه‌ی عکاسی، رایج شدن این فرمت هم تنها نیاز به زمان دارد. عکس‌های RAW ممکن است فضای بیشتری را روی گوشی شما اشغال کنند یا زمان بیشتری را برای پردازش از شما بگیرند ولی اگر در مورد عکاسی موبایل جدی هستید بهبود کیفیت ارزش تغییر به این فرمت را دارد.

منبع: The Next Web

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۵ دیدگاه
 1. Avatar مجید

  جالب بود.

 2. Avatar Hamid

  سلام من یه عکاس حرفه ای هستم باید بگم بدون فرمت RAW حتی نمیشه توی عکاسی نفس کشید.
  باید بگم فرمت RAW قدرتی رو به شما میده که 10 تا 15 میلیون لوازم عکاسی به شما نمیده، پس اگر توی عکاسی (مخصوصا عکاسی حرفه ای) واقعا احساس می کنید کیفیت عکس ها داره آزارتون میده صد درصد به فکر یه دوربین با فرمت RAW و همچنین به PC متوسط باشید (در حین این که دارید نرم افزار های ادیت عکس رو یاد می گیرید) چرا که کیفیت عکس به طرز غیر قابل باوری افزایش پیدا خواهد کرد تا حدی که شما اگر با یک مقدار تجربه ثابت در عکاسی، با فرمت JPEG و بدون ادیت باشید عکس هاتون به صورت عکس های به شدت آماتوری (مبتدی) ، و اگر با فرمت RAW و با ادیت عکاسی کنید از شما به صورت یک عکاس به شدت حرفه ای یاد خواهد شد (البته این گفته من در برخی شاخه های عکاسی بیشتر قابل مشاهده و در برخی دیگر کمتر قابل مشاهده است)
  با تشکر از دیجیکالا برای تهیه مقاله های مفید و با ارزش.

  همیشه عکاس باشید!

 3. Avatar حسین

  مقاله خوبی بود اما وقتی شما اپلیکیشنی که بشه باهاش این نوع عکاسی رو کرد معرفی نمیکنید چه سودی برای ما داره!!!؟

  1. سلام دوست عزیز. در متن این مقاله اپلیکیشن Adobe Lightroom معرفی شده و به مقاله دیگری که راجع به همین اپلیکیشن بحث می‌کنه لینک شده. در آینده به شکل تخصصی‌تر هم به عکاسی RAW خواهیم پرداخت.

 4. Avatar امیر اسدی

  مقاله خوب و جالبی بود، بهتر میشد طریقه کار با یکی از نرم افزارهایی که RAW رو پشتیبانی میکنه رو هم آموزش کلی بدید.