خوابتان نمی‌برد؟ اپ و گجت ۲breath به کمک شما می‌آیند

فرشته سلیمانی ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۲۱:۰۰ 22 جولای 2018

گجت‌های مختلفی برای کنترل خواب و به‌موقع بیدار شدن وجود دارند اما آیا تابه‌حال ابزاری را دیده‌اید که خواب را به چشمان‌تان بیاورد؟ به‌لطف پیشرفت تکنولوژی این‌روزها می‌توانید چنین ابزارهایی هم داشته باشید.

۲breath که سیستمی متشکل از یک اپ و یک بند مجهز به سنسور دور سینه است، برای همین منظور ساخته شده. اما قبل از آشنایی با این سیستم خوب است کمی درباره‌ی یافته‌های محققان که اتفاقا با استفاده از اپلیکیشن‌های مشابه صورت گرفته، بدانیم.

اگر خواب شبانه‌ی شما کمتر از ۷ ساعت است، از نظر محققان به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید.

اگر خواب شبانه‌ی شما کمتر از ۷ ساعت است، از نظر محققان به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید. گروهی از پژوهشگران دانشگاه میشیگان روی داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط یک اپلیکیشن، مطالعاتی انجام دادند تا تاثیر قوانین اجتماعی و بیولوژی را روی برنامه‌ی خواب افراد بررسی کنند.

نتایج جالبی از این مطالعات به دست آمد؛ از جمله این‌که بیشترین زمان خواب شبانه متعلق به مردم هلند با میانگین ۸ ساعت و ۱۲ دقیقه‌ است. مردم ژاپن هم با میانگین ۷ ساعت و ۲۴ دقیقه کم‌ترین میزان خواب شبانه را داشته‌اند. همچنین بر مبنای داده‌های این تحقیق مشخص شد که زنان در بازه‌ی سنی ۳۰ تا ۶۰ سال به‌طور میانگین کمی زودتر به خواب رفته و کمی دیرتر از خواب بیدار می‌شوند. از سوی دیگر مردان میان‌سال کم‌ترین میزان خواب را داشته‌اند.

cosa-mangiare-per-dormire-meglio2

کمبود خواب در افراد مختلف می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. گاهی به‌خاطر کار و خستگی بیش‌از اندازه، خواب افراد دچار مشکل می‌شود. بعضی‌ها هم به‌خاطر داشتن فرزندان خردسال با این مشکل روبه‌رو هستند. به‌هرحال مطالعات نشان داده‌اند بیشتر بزرگسالان کمبود خواب دارند و نه‌تنها برای افزایش بازدهی شغلی بلکه بیشتر به‌خاطر سلامتی‌شان باید فکری برای این مشکل بکنند.

این سیستم با اتکا به سنسوری کار می‌کند که با نصب روی بالاتنه، میزان تنفس شما را اندازه‌گیری می‌کند. بعد از این‌که نسبت تنفس شما به‌وسیله‌ی بلوتوث با اپلیکیشن موبایلی به اشتراک گذاشته می‌شود،‌ این اپلیکیشن کم‌کم بدن شما را به داشتن بازدم طولانی و تنفس آرام هدایت می‌کند. قبل از این‌که حتی به فکر بروید چرا باید از یک اپلیکیشن برای به خواب رفتن استفاده کنید، چشم‌هایتان روی هم می‌افتد! بعد از این‌که به خواب بروید، سیستم خاموش می‌شود و گزارش میزان خواب را برای شما ثبت می‌کند.

این سیستم با اتکا به سنسوری کار می‌کند که با نصب روی بالاتنه، میزان تنفس شما را اندازه‌گیری کرده و کم‌کم بدن شما را به داشتن بازدم طولانی و تنفس آرام هدایت می‌کند.

ایده‌ی طراحی چنین سیستمی از یکی از محصولات تولید همین شرکت برآمده است. مشتریان در رابطه با دستگاهی که به‌نام RESPeRATE برای تنظیم میزان فشارخون (بدون استفاده از دارو) ساخته شده، گزارش داده بودند که در هنگام استفاده از آن احساس خواب‌آلودگی می‌کنند. این گزارش‌ها باعث شکل‌گیری ایده‌ای‌ شد که از تکنولوژی به‌کار رفته در این دستگاه برای طراحی سیستمی دیگر به‌منظور کمک به خواب آسان‌تر استفاده شود.

۲breath شامل سنسور دور سینه و اپلیکیشن مخصوص به آن، در حال حاضر در سایت شرکت سازنده‌ به همین نام، قابل‌دسترسی است و با قیمت ۱۸۰ دلار به‌فروش می‌رسد. اپلیکیشن ۲breath فعلا برای دستگاه‌های مجهز به سیستم‌عامل iOS مناسب است.

منبع: Engadget , The Verge

کانال تلگرام دیجی کالا مگ

برچسب‌ها :
دیدگاه شما