خوابیدن قبل از امتحان بهتر از درس خواندن تا لحظه‌ی آخر است

۳ آذر ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۷ ۱۲ تیر ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

اگر یک امتحان بسیار مهم پیش روی خودتان دارید، بهتر است لحظه‌های آخر قبل از امتحان را بخوابید و استراحت کنید. تحقیقات جدید نشان داده که خوابیدن قبل از امتحان بهتر از درس خواندن تا آخرین لحظه است و تاثیر بهتری روی حافظه می‌گذارد.

البته در تحقیقات دلیل این اتفاق مشخص نشده؛ اما احتمال می‌رود که خوابیدن روی تقویت حافظه تاثیر بیشتری از درس خواندن تا لحظه‌ی آخر داشته باشد.

محققان دانشگاه پزشکی سنگاپور این آزمایش را روی ۷۲ نفر داوطلب امتحان کرده‌اند و برای آن‌ها درباره‌ی مورچه‌ها، خرچنگ و موضوعاتی که چیزی نمی‌دانستند، ۸۰ دقیقه صحبت کردند. سپس از این افراد را به سه گروه مختلف تقسیم کردند و به آن‌ها گفتند که در طول یک ساعت آینده هر کاری که دوست دارند انجام دهند.کارهایی مانند فیلم دیدن، خوابیدن و حتی مروری بر موضوعاتی که درباره‌ی آن‌ها صحبت شد.

سپس از این افراد امتحان گرفته شد و متوجه شدند افرادی که قبل از امتحان خوابیده بودند، نتایج بهتری کسب کردند. این روند یک بار دیگر هم تکرار شد و افرادی که قبل از امتحان خوابیدند باز هم امتیاز بهتری گرفتند.

در سال ۲۰۱۵ هم تحقیقاتی در این زمینه صورت گرفته بود که نشان می‌داد خوابیدن قبل از امتحان شانس به خاطر آوردن اطلاعات در افراد را ۵۰ درصد افزایش می‌دهد.

منبع: Sciencealert

telegram_ad2_1

‌‌‌‌

 

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴ comment
 1. Avatar farzad

  طبق تجربه من هم این مطلب درست است …

 2. Avatar محمد

  من که به شدت لحظه آخریم و باید تا لحظه آخر چشمم به کتاب و جزوه باشه ! حتی تا لحظه ورود به محل امتحان باید جزوه رو نگاه کرده باشم والا یادم رفته همش !

 3. Avatar محمدرضا پورمحمد

  این مورد رو منم تجربه کردم تو مواقع امتحانات بیشتر از هر زمانی میخوابیدم. از نتیجه اش هم کاملا راضی بودم.

 4. Avatar hamedlim

  این مطلب شاید درست باشه
  اما نه برای کسانی که قبل از امتحان تازه جزوه رو باز میکنن. واسه کسانی خوبه که از چند روز پیش میخوندن 🙂