همه آنچه باید درباره علت، انواع و درمان پسوریازیس بدانید

۹ اردیبهشت ۱۳۹۸ | ۱۵:۵۰ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
بیماری پسوریازیس

آیا می‌دانید بیماری پسوریازیس چیست؟ بیماری پسوریازیس (Psoriasis) که با نام‌های بیماری صدف پوستی یا صدفک هم شناخته می‌شود یک بیماری خود ایمنی پوستی است که خود را با خارش و التهاب پوست بدن بروز می‌دهد، ولی می‌تواند به بخش‌های دیگر بدن نیز آسیب برساند و خطرناک شود. این بیماری ممکن است در مواقع مختلف تشدید شده، بهبود پیدا ‌کند یا مجدد بروز کند. در این بیماری سلول‌ها در سطح پوست بدن، چرخه زندگی سریع‌تری دارند و با سرعت زیاد تولید می‌شوند. به همین دلیل بافت زمخت، ضخیم و نقره‌ای رنگی به وجود می‌آورند که باعث خارش، التهاب و قرمزی پوست می‌شود. هدف از درمان پسوریازیس توقف رشد سریع سلول‌هاست.

علت از بین رفتن حالت طبیعی پوست

بیماری پسوریازیس چیست

در این بیماری سیستم ایمنی سیگنال‌های نادرست ارسال می‌کند و به همین دلیل رشد سلول‌های پوست افزایش می‌یابد. در حالت طبیعی بدن، سلول‌های پوست از عمق و از لایه‌های زیرین به سمت روی پوست حرکت می‌کنند و به صورت سلول‌های مرده از بدن خارج می‌شوند. ولی در بیماری پسوریازیس با رشد بیشتر سلول‌ها، چندین لایه سلول مرده روی پوست جمع می‌شود که حالتی فلسی و پوسته پوسته به وجود می‌آورند.

ابتلا به این بیماری در سنین مختلف دیده می‌شود، نوع اولیه آن اغلب در سنین جوانی نمود پیدا می‌کند که ممکن است در سنین بالاتر نیز تشدید شود. واژه یونانی psora که نام بیماری از آن گرفته شده، به معنای خارش است.

باید متذکر شد که این بیماری واگیردار و مسری نیست.

گفته شده است که دلیل اصلی بیماری پسوریازیس به وراثت باز می‌گردد. به این معنا که از بدو تولد در ژن فرد وجود دارد، ولی بروز آن قطعی نیست. برخی از عوامل مانند عفونت، تحریکات موضعی، داروهای خاص، آسیب پوست، آب و هوا، سیگار، الکل و استرس می‌تواند این بیماری را نمایان کند. علائم شایع پسوریازیس اغلب در ناحیه آرنج، زانو و سر دیده می‌شود.

درمان پسوریازیس

علائم بیماری پسوریازیس چیست؟

علائم بیماری پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است، ولی نشانه‌های رایج آن را می‌توان در موارد زیر دسته‌بندی کرد:

 • لکه‌های قرمز پوستی با فلس‌های ضخیم نقره‌ای رنگ
 • نقاط کوچک پوسته پوسته (عموماً در کودکان)
 • پوست خشک و ترک خورده با احتمال خونریزی
 • خارش، سوزش و درد
 • ناخن‌های ضخیم، حفره‌دار یا شکسته شده
 • مفاصل متورم و سفت

لکه‌های قرمز بیماری می‌تواند از چند نقطه کوچک در بدن، تا تمام سطح پوست را درگیر کند.

درمان پسوریازیس

انواع پسوریازیس

پسوریازیس انواع مختلفی دارد و با توجه به محل بروز علائم و درصد شیوع آن، در دسته‌های مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه می‌توانید با آن آشنا شوید.

پسوریازیس ولگاریس یا پسوریازیس پلاکی

این نوع بیماری، شایع‌ترین نوع پسوریازیس به شمار می‌رود. در این بیماری لکه‌های قرمز و خشک روی پوست دیده می‌شود که با بزرگ‌تر شدن به مرور تبدیل به یک ضایعه فلسی نقره‌ای می‌گردند. گاهی بعد از بهبود خشکی، لکه‌های خون در زیر لایه‌های سلولی دیده می‌شود. ضایعات پوستی ممکن است دردآور یا با خارش همراه باشند. تعداد آن‌ها نیز در سرتاسر بدن متغیر است و در هر قسمتی از بدن ظاهر می‌شوند، حتی درون دستگاه تناسلی و بافت نرم درون دهان.

پسوریازیس ناخن

این دسته از بیماری در بخش کوچکی از ناخن دست یا ناخن پا ظاهر می‌گردد. در این شرایط، رشد ناخن غیر عادی شده و ناخن تغییر رنگ می‌دهد و در مواقع حاد ناخن ضخیم شده و فرم آن از بین می‌رود.

پسوریازیس خالدار یا پسوریازیس قطره‌ای

این بیماری در کودکان و نوجوانان ظاهر می‌شود و دلیل اصلی آن عفونت باکتریایی مانند «عفونت استرپتوکوکی گلو» است. در اثر این عفونت تکه‌های خشک پوست در سراسر بدن تشکیل می‌شود و اغلب بعد از مدتی از بین می‌رود. لکه‌های کوچک و شبیه به قطره آب بر روی بدن، دست، پا و کف سر به وجود می‌آید. ضایعات توسط پوسته نازکی پوشانده می‌شوند و به ضخیمی پلاک‌ها نیستند.

پسوریازیس معکوس (صدف پوستی)

این بیماری در بخش‌هایی از پوست بدن به وجود می‌آید که پر چین و چروک باشد. پلاک‌های قرمز، صاف و خارش‌آور در ناحیه‌هایی مانند زیر بغل، کشاله ران، باسن، زیر سینه و نواحی اطراف دستگاه تناسلی ظاهر می‌شوند. پوست ملتهب این قسمت با تعریق و اصطحکاک وضعیت وخیم‌تری پیدا می‌کند. عفونت قارچی از عوامل به وجود آورنده این نوع پسوریازیس است.

پسوریازیس سر

پسوریازیس پوست سر

اگر پسوریازیس در پوست سر به وجود آید، ممکن است منجر به ضایعات روی صورت، گوش و خط رویش مو هم بشود. به همین دلیل در این حالت عواقبی مانند گسترش پسوریازیس و ریزش مو دور از ذهن نیست.

پسوریازیس پوسته‌ای

نوع نادری از این بیماری است که در سطح وسیع یا حتی کوچک با التهاب بسیار شدید روی دست، پا و انگشتان ظاهر می‌شود. سرعت توسعه این بیماری زیاد است در این وضعیت علاوه بر ضایعات پوستی تارها یا پودرهای حاوی مایع نیز درون پوست دیده می‌شود. تب، لرز، خارش شدید و اسهال در این نوع از بیماری شایع است.

پسوریازیس اریترودرمیک

این نوع از بیماری احتمال شیوع کمتری دارد و می‌تواند تمام سطح بدن را با پوسته‌های قرمز بپوشاند که همراه با خارش و سوزش شدید است.

پسوریازیس مفصلی یا آرتریت پسوریاتیک

این بیماری علاوه بر التهاب و پوسته پوسته شدن پوست، باعث تورم و درد مفاصل می‌شود. گاهی فقط درد مفاصل علائم بروز داده شده است و گاهی نیز با تغییر در ظاهر ناخن‌ها همراه است. نشانه‌های پسوریازیس مفصلی از حالت متوسط تا شدید متغیر است و می‌تواند هر کدام از مفاصل بدن را درگیر کند. همچنین ممکن است موجب سفتی و آسیب جدی مفاصل شود و در شرایط مزمن به تغییر شکل دائمی مفاصل منجر گردد.

درمان بیماری پسوریازیس

پسوریازیس ناخن

اگر مشکوک به ابتلا به یکی از انواع بیماری پسوریازیس هستید، فورا به پزشک مراجعه کنید. تشخیص بیماری پسوریازیس با بررسی دقیق پوست انجام می‌شود و در صورت تشخیص، بخشی از پوست تحت آزمایش میکروسکوپی قرار می‌گیرد.

همان‌طور که گفته شد در درمان پسوریازیس هدف اصلی کاهش رشد سلولی است. این بیماری به طور صد در صد درمان نمی‌شود ولی می‌توان علائم آن را به میزان زیادی کنترل کرد. درمان هم با مشورت و مراجعه پزشک صورت می‌گیرد و داروها هم به صورت موضعی و هم به صورت خوراکی در برنامه گنجانده می‌شود. انتخاب نوع درمان و البته اندازه نیاز به دارو با توجه به سن فرد و وضعیت بیماری تعیین می‌شود.

یکی از ساده‌ترین راه‌های درمان بیماری پسوریازیس استفاده از کرم‌های مرطوب کننده است. البته که در موارد حاد این محصولات تأثیری ندارند ولی در پسوریازیس خفیف می‌تواند از خشکی، فلسی شدن و ترک پوست جلوگیری کند. در موارد شدیدتر برای درمان‌های موضعی از کرم و پمادهای حاوی ترکیبات نفتی از جمله دیررانول، تزارتون و ترکیبات ویتامین دی مانند کلسپتریول، کلسیتریول یا تاکالسیتول استفاده می‌شود. همچنین پماد حاوی ترکیب کورتیکواستروئید نیز در برنامه درمانی قرار می‌گیرد.

خرید انواع کرم مرطوب‌کننده و نرم‌کننده از دیجی‌کالا

برای درمان پسوریازیس سر از لوسیون‌های مخصوص استفاده می‌شود که حاوی اسید سالیسیلیک، زغال، گوگرد و کورتیکواستروئید هستند. شامپوهای ضد شوره و ضد ریزش مو و ویتامین دی نیز می‌توانند برای درمان پوست کف سر نقش مؤثری باشند.

خرید پک شامپو و کرم پسوریازیس سریتا از دیجی‌کالا

فتوتراپی یا استفاده از اشعه ماورای بنفش برای درمان پسوریازیس در مراکز تخصصی پوست انجام می‌شود. گفته شده نور طبیعی خورشید نیز برای درمان مفید است. در واقع این اشعه آنچه باعث رشد سریع سلولی می‌شود را از بین می‌برد.

در موارد شدید و پیشرفته بیماری پسوریازیس از داروهای خود ایمنی استفاده می‌شود.

چند راهکار خانگی برای درمان پسوریازیس

درمان بیماری پسوریازیس

در کنار درمان‌های دارویی می‌توان با رعایت برخی نکات ساده درمان را تسریع بخشید. البته این موارد به تنهایی باعث درمان نمی‌شوند ولی می‌توانند کمک کننده باشند. این نکات عبارتند از:

حمام کردن روزانه

دوش گرفتن به آرامش پوست ملتهب کمک می‌کند و سلول‌های خشک شده روی سطح پوست را می‌شوید. از صابون‌های خشک و عطری که چربی پوست را از بین می‌برند، استفاده نکنید. توصیه می‌شود در استحمام از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید. همچنین می‌توانید از خواص روغن‌های گیاهی طبعیی برای نرم کردن و رطوبت رسانی به پوست بهره‌مند شوید.

مرطوب کننده‌ها

بعد از حمام از لوسیون‌های ضد حساسیت و انواع کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. فراموش نکنید که در فصل‌های سرد و خشک باید بیشتر مراقب پوست خود باشید. بهتر است برای جلوگیری از حساسیت احتمالی از هرگونه محصولات عطری دوری کنید.

نور طبیعی خورشید

قرار گرفتن زیر نور آفتاب به میزان کم، می‌تواند باعث تسکین پوست شود اما استفاده از کرم ضد آفتاب را فراموش نکنید.

کاهش وزن

رسیدن به وزن متناسب می‌تواند باعث بهبود در تاثیرگذاری روش‌های درمان شود.

استفاده از مکمل‌های غذایی

داروها و ویتامین‌ها در روند بهبود تأثیرگذار هستند. روغن ماهی، امگا ۳، ویتامین دی، شیر سویا و آلوئه ورا نیز باعث بهبود بروز علائم می‌شوند.

رژیم غذایی سالم

از فست فود، گوشت قرمز، مواد غذایی فرآوری شده و چربی‌های اشباع شده دوری کنید و به دنبال تغذیه سالم باشید. پروتئین‌های خالصی مانند مواد غذایی حاوی اسید چرب امگا ۳ مانند ماهی سالمون، میگو، تخم کتان و سویا مفید هستند

حفظ آرامش و دوری از استرس

همان‌طور که گفته شد، استرس و اضطراب از عوامل بروز بیماری پسوریازیس است و می‌تواند باعث وخیم شدن اوضاع شود. آرامش را به زندگی خود بازگردانید و به دنبال یوگا و مدیتیشن بروید.

سیگار ممنوع

این مورد نیز مانند مورد قبلی از عوامل تحریک بیماری به شمار می‌رود. اگر به بیماری پسوریازیس مبتلا هستید، به هیچ وجه به سراغ سیگار نروید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۵ comment
 1. Avatar عمل بینی در کرج

  بابای یکی از دوستامم این مشکلو داشت فک کنم وقتی میخواست عمل بینی انجام بده این مشکل شد براش

 2. Avatar علی

  لطفا محصولات مرتبط با این بیماری رو معرفی و ارائه کنید.
  خوبه در قسمت معرفی محصولات آرایشی بهداشتی به مفید یا مضر بودن محصول برای این بیماری هم اشاره کنید.
  با تشکر

  1. Avatar محدثه

   سلام من خودم این بیماری روداشان فقط یه راه هست اونم قوی کردن سیستم ایمنی بدن
   هر کی مشاوره خواست با این شماره تماس بگیره تا برای همیشه از شر این بیماری خلاص شه۰۹۱۹۲۹۰۴۰۹۵

 3. Avatar داود ابراهیمی

  اصطحکاک؟!!

 4. Avatar صلاح

  من بیش از ده سال میشه که این بیماری لعنتی رو دارم.روی سرم و بعضی جاهای بدنم لکه هاش هست.کندن پوستای صدف برام شده تفریح.نه درمان میشه نه میکشه و فقط باید دعا کرد خیلی بد نشن.مثلا از زیر موهای سرم نیان بیرون که دیده بشن یا لکه روی پام بزرگتر از این نشه‌الان اندازه کف دستم میشه اوایل اندازه یه سکه بود.هر وقتم عشقشون کشید ناپدید میشن و یه جا دیگه میزنن بیرون

  1. Avatar ستاره

   سلام عزیز برای درمان قطعی به پیج ما سر بزنید وبه دایرکت پیام دهید salamati._body@

 5. Avatar رایا

  این مشکل یا بیماری آمپول هم داره که در صورتی که با پمادهای موضعی رفع نشه میشه استفاده کرد.
  باید به بیمارستان رازی تهران ( میدان شاپور ) مراجعه کنید

 6. Avatar بهرام

  سلام
  علاج این بیماری تنظیم سیستم ایمنی بدن است تا فرمان نادرست دریافت نکند . در اکثر کشور ها علاوه بر درمان دارویی به درمان های غیر دارویی روی آورده اند چون معتقدند داروها به صورت مسئله می پردازد اما درمان گیاهی به حل مسئله کمک می کند.

 7. Avatar روشنا

  سلام منم این بیماری شدیدشو داشتم خداروشکر درمان شدم خیلی کمش مونده با داروهای گیاهی ک خودتونم میتونید از عطاری شهرتون تهیه کنید.

  1. Avatar محمد

   لطفا گیاه دلرویی رو نام ببرید

   1. Avatar لیدا

    میشه اسم داروهای گیاهی که استفاده گردین بگین؟

  2. Avatar رضا

   چه جوری با چه گیاهان دارویی؟؟

  3. Avatar رضا

   چه جوری با چه گیاهان دارویی؟؟میشه راهنمایی کنید

  4. Avatar رضا

   سلام چه جوری با چه گیاهان دارویی؟؟میشه راهنمایی کنید

  5. Avatar مژگان

   میشه بیشتر توضیح بدید؟چه داروهایی؟

   1. Avatar شاهین

    من چند ساله درگیر این بیماریم، اوایل خیلی بد بود و کورتون مصرف میکردم تا اینکه بهتر شدم، بعد چند وقت بدنم دیگه به کورتون جواب نمیداد شروع کردم به درمان گیاهی، عطای و دکترای زیادی رفتم، شما هم قبل از مصرف مواردی که میخوام بهتون بگم برید و قبل از مصرف باهاشون هماهنگ کنید تا خدایی نکرده مسئله ای پیش نیاد، خ15 خرداد ، نزدیک پله های نوروزخان یه پاساژه به اسم شیرازی، طبقه پایینش وارد که میشین دست چپتون یه عطاریه کارش خیلی خوبه، مواظب میزان سردی که مصرف میکنید باشید، بعضی از دکترا برای اینکه این بیماری رو مهار کنند شما رو میبندن به سردیجات
    این برنامه رو من خیلی خوب جواب داده، چیزای که خوبه مصرف مرتب عنابه (مثل نقل و نبات عناب بخورید)، مصرف مویز و توت خشک بجای قند (سعی کنید قندو شکر از برنامه غذاییتون حذف کنید) ، صبح ناشتا 6عدد عناب با 1قاشق چای خوری زردچوبه، 1قاشق چای خوری سماق قرمز، 1قاشق چای خوری تخم خارمریم دم میکنم و میخورم، بعد از صبحانه هم 1قاشق چای خوری خاکشیر، 1قاشق چای خوری بارهنگ، 1قاشق چای خوری اسفرزه، با 1لیوان آب رو میجوشونم و میخورم، حین غذا سعی کنید نوشیدنی نخوردید، چای سفید خیلی خوبه برای این بیماری، قارچ گانودرما میگن خیلی خوبه ولی من از ترکیب گانودرمای عطاریا جواب نگرفتم ولی ترکیب قهوه موکا با گانودرمای کمپانی بیز خوب بود، عرق کاسنی و شاتره قبل خواب، ماءالشعیر طبیعی (آبجو) هم خیلی خوبه. یه سری چیزا حساسیت زا هم هست که باید یه مدت از خودنشون پرهیز کنید مثل عدس، بادمجون و … که دکتر و عطاریا بهتون میگن

  6. Avatar نسيم

   لطفا اسم داروهاي گياهي را ميگيد؟

 8. Avatar امیر

  سلام من یک چند وقتیه پوستم خارش داره وقتی مخارم پوستم باد میکنه تا ده الا پانزده دقیقه بعد خوب میشه ممنون میشم راهنماییم کنید

 9. Avatar MM

  سلام. لطفا اثر معجزه آسای آب لیموی تازه و سرکه بر روی موضع باید مالیده شود رو هم جزو موارد بالا اضافه کنید چون من خودم اثرش رو بعد از یک ماه دیده ام. با تشکر

 10. Avatar jaber

  سلام من 25ساله این بیماری را دارم سه سال پیش بیماری بسیار شدت گرفت چنان شد که نه میتونستم راه برم نه به پشت یا به شکم بخوابم نود درصد بدنم را درگیر کرده بودباجارو خاک انداز پوست هارا جمع میکردم به هردری زدم گفتند پماد پسو رام خوب میکنه روزی 5>6تاپماد مصرف میکردم بجای اینکه بهتر بشم بدتر میشدم خلاصه تونستم با پمادیووبت وکپسول نیوتوگازین جلوی پیشرفت را بگیرم یکی از قدیمیا من رو دید گفت اگه می خوای خوب بشی هفته ای یک دوبار نوره سنتی بمال 5>6دقیقه باشد بعد بشور این روند راادامه دادم شکر خدا الان یک کچولو روی ساعد دستمه وهمه چیز هم میخورم فقط اینو میدونم اول صبر دوم تاجایکه امکان داره از استرس دوری کنید مهمترین دارو هم خود مان هستیم انرژی مثبت به خودمان بدیم واز کسانی که انرژی منفی میدن دوریکنیم این بیماری بسیار پیشگیریش ساده است تنها چیزی که باید ازش دوری کنید بیکاری است بدن اگر تحرکش کم باشد عود میکند امیزش نور افتاب بسیار مفید است وخیلی چیزای دیگه که خودتان کم کم بهش میرسید

 11. Avatar بنده خدا

  سلام برای درمان بیماری پسوزیاریس ویزیت پروفسور دکتر نور بالا رادر یزد حتما امتحان کنید به امید خدا نتیجه میگیرید

  1. Avatar بنده خدا

   درضمن نوبت دهی اینترنتی است تو گوگل سرچ کنید پروفسور نوربالا یزد

 12. Avatar بنده خدا

  با سلام لطفا ویزیت پروفسور دکتر نور بالا در یزد را امتحان کنید آن شاالله درمان شوید

 13. Avatar سارا

  من یه دوره اگزمای شدید داشتم و دکترم پسوریازیس تشخیص داد! اما خداروشکر فهمیدم که اگزما بوده صرفا اما تقریبا شبیه هستن و باید همیشه پوستتونو مرطوب نگه دارین اما درکل در مورد پسوریازیس خوندم و چیزایی که ظاهرا خیلی کمک میکنه یکیش شاتوت هست و خوردن روزانه 5تا شاتوت میتونه خیلی تو بهبود پوست کمک کنه، حتی برگر درخت شاتوت رو خشک کنین پودر کنین مثل سماق میشه و اونو استفاده کنین. یکی هم روغن خالص بادام تلخ(که به تقویت اون ناحیه از پوست کمک میکنه در اصل ایمنی پوست را بالا میبره) و روغن بنفشه(رطوبت پوست رو افزایش میده) هردو خیلی به پسوریازیس و اگزما کمک میکنن.
  امیدوارم بدردتون بخوره

 14. Avatar ساحل

  سلام من تو صورتم قرمزشده و پوسته پوسته های خیلی خفیفی داره از لوسین ترکیبی بتامتازون و کلوتریمازول استفاده کردم واقعا زجراوره و با این کروناهم نمیتونم دکتر برم خواهشا کمک کنید چیکار کنم؟

 15. Avatar الی

  سلام پماد پسوریابت رو تهیه کن عالی توعرض ۱ روز دوروزی هیچیش نمیمونه اگه تونستی خارجیش گیربیاری عالیه

 16. Avatar nima

  با سلام. من حدود به دوساله به این بیماری مبتلا شدم پیش خیلی دکترها رفتم خودمم خیلی تو سایتها چرخیدم خلاصه هردارویی که بود استفاده کردم. تا خلاصه جواب گرفتم. به وسیله یه داروی ترکیبی دست ساز و چند تا نوع قرص. خداروشکر تونستم کنترلش کنم بیماریم رو. خیلی رو اعصابم بود خونه نشینم کرده بود مشکل روحی پیدا کرده بودم افسردگی گرفتم تو این مدت. خلاصه موفق شدم. دوستانی که از این بیماری رنج میبرن درکشون میکنم. و حاضرم کمکشون کنم تا اونها هم جواب بکیرن. کسی اگه کمک خاست بنده درخدمتم.شماره خودشون رو به ایملم بزارن تا تماس بگیرم باهاشون. با تشکر

  1. Avatar عابدیان

   لطفا به من کمک کنین من چند ماهه این بیماری رو دارم و الان تازه فهمیدم و خیلی میترسم ممنون از لطفتون

  2. Avatar نسيم

   سلام لطفا به من بگيد كه چگونه درمان شديد ممنون

 17. Avatar علی

  سلام
  من خودم سالهاست با این بیماری مبارزه می کنم
  به نظرم اون قسمت که نوشته برای درمان بیماری پسوریازیس از کرم‌های مرطوب کننده و پمادهای حاوی ترکیبات نفتی استفاده بشه کاملا اشتباهه و پسوریازیسو زیادتر و بدتر میکنه مگر اینکه فقط در جاهایی که پسو ترک برداشته و ممکنه پوستو زخمی کنه استفاده کنید.
  در کل بیمارا بهتره پولشونو صرف دکتر و دارو نکنن فقط همین درمانهای خانگی که اینجا گفته شده کفایت میکنه در غیر این صورت پسوریازیس بدتر میشه .

 18. Avatar حامد

  درمان قطعی => آلوورا

  سلام به همگی. من این بیماری پوستی رو روی آرنج خودم برای مدت 5 سال داشتم . انواع دارو های شیمیایی ، قرص و .. دکتر…. امتحان کردم نشد که نشد.
  تا اینکه آلوورا (همین که دیجی کالا هم تو این صفحه عکسشو زده) رو امتحان کردم. در عرض 3 روز کاملا خوب شد.
  امتحان کنین و اگه ایشالا نتیجه گرفتین دعا خیر یادتون نره 🙂 خواهشا به هرکسی هم که میتونین بگین.
  یا حق

  1. Avatar مژگان

   چطوری آلوورا رو مصرف کردید؟هر روز میزدید؟

 19. Avatar سما

  من سال93دکلره کردم.فقط یه قسمت ازپشت سرم زخم شد تاالان همیشه پوسته پوسته میشه وشدیدخارش وسوزش داره.تاموهامومیشورم وپوستم شروع به خشک شدن میکنه اینم شروع میکنه پوسته پوسته شدن.به نظرتون چیه

 20. Avatar فاطمه

  سلام من پسری 13 ساله دارم که کف پاها .کف دستهاش وسر زانوهاش پوسته میشه وترک میخوره چند سالهاینجوریه ..دکتر هم بردم انواع پمادها هم استفاده کردم ..ولی هنوز هم اونجوری میشه ..ترکهای بزرگ میخوره خارش ودرد داره گاهی خون هم میادلطفا راهنمایی کنید

 21. Avatar شفیق

  سلام دوستان عزیز

  من 18ساله درگیر پسوریازیس بودم

  واقعا راهی نبود نرفته باشم

  طب سنتی
  استاد خیراندیش،روازاده، اکبری،خدادادی….
  طب کلاسیکم که تعداد زیادی دکتر
  دارو هم که کورتون و متوترکسات،دیوونکس، ….هزار داروی دیگه

  البته اشعه نرفتم بخاطر ضررش!
  چون فقط روی اون نقطه اثر داره و بقیه جاها ممکنه دوباره در بیاد

  رو آرامش و دوری از استرس و تغذیه سالم و نخوردن ممنوعیات و رژبم سبزی و میوه فراوان و رفع یبوست تا حدودی اثربخشی داره و کم میشه

  ولی درمان قطعی نیس

  دوستان من دو سال قبل رفتم بهزار مشقت طب اسلامی ایت الله تبریزیان

  ی نسخه بمن داد گفت استفاده کن مرکب1 و صفرابر…..
  که چون فلفل و…داشت دچار خارش میشد و استفاده نکردم

  بمن گفت اگه نتیجه نگرفتی راه حل آخر فقط فقط اقلا3بار حجامت روی کعبین(مچ پا فاصله قوزک تا روی پا ) هستش

  من انجام ندادم تا امسال
  حجامت قوزک پا با کلی تحقیق و خوندن مقالات و….انجام دادم
  خدا میدونه فقط معجزه ست!!

  تو مقالات پزشکی خارجی خوندم که افرادی که دچار پسوریازیس هستن تو کبدشون کریستالهایی وجود داره و حرارت بالا

  کسانی که حجامت کردن میدونن بادکش بعدم خراشهای ریز پوستی و ساکشن و کمی خونریزی!

  اما بطرز عجیبی حجامت قوزک پا که انجام میدید اولش توی کاپ بخار میاد????
  بعدش کف زرد

  بعد اون تازه خون

  دقیقا حرف دکتر طب سنتی من که اونم میگفت کبد شما داغه و گرم
  بخار کبد بیماریرپوستی میده مث گری، اگزما،پسوریازیس..

  خواهش میکنم انجام بدید
  این روش بسیار کم هزینه و کاملا بی ضرره

  کلا هر بار حجامت20 سی سی هم خون نمیگیرن از دو تا پاهاتون

  ولی اثرش رو از فردای حجامت می بینید

  بعد حجامت حتما عسل بزنید و بخورید
  مراقبتهای خاص خودش رو داره

  ولی این بیماری اثری ازش نمیمونه

  باید حداکثر هفته ای یکبار بین 3 تا 6 مرحله انجام بدید

  معجزه ش رو خواهید دید

  من چون خودم بعد اینهمه سال بنتیجه رسیدم عضو شدم تا بشماهام بگم تجربه م رو

  حتما به انجمن حجامت ایران هم تجربه م رو انعکاس میدم

  چه بسیار جوونهایی که دارن رنج میکشن
  نمیتونن ازدواج کنن
  زندگیشون میپاشه

  ضمنا اساس روایی داره و از معصوم نقل شده که برای گری و خارش(اونزمان اسم پسو اگزما..) نبوده
  اقلا3بار حجامت کعبین انجام بده نجات یابی

  دوستانی که انجام دادید حتما حتما نتیجه ش رو اینجا برای همه بزارید مطمین بشن
  عکس قبل و بعد انجام حجامتتون رو هم بزارید

  ببخشید طولانی شد

  ارزوی سلامتی برای همتون????