دعوای حقوقی بزرگ اپل و کوالکام ادامه دارد

اسماعیل دلخموش ۸ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۶:۲۰ 29 می 2017 زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

شرکت کوالکام از دادگاه تقاضا کرده اپل را مجبور به پرداخت پول به این شرکت کند. مبلغی که کوالکام مدعی است اپل باید پرداخت کند به دلیل حق امتیازهایی است که به کوالکام تعلق دارد و اپل از آن‌ها استفاده می‌کند.

کوالکام در شکایتی که چند روز پیش تنظیم کرده تقاضای یک دستور مقدماتی از طرف دادگاه را برای تامین‌کننده‌های اپل داده؛ شرکت‌هایی مثل فاکس‌کان، پگاترون، ویسترون و کامپل که ظاهرا کوالکام به دلیل نقض قرارداد از آن‌ها شکایت کرده است.

کوالکام معتقد است اپل به این شرکت‌ها دستور داده حق امتیاز دستگاه‌هایی که از طریق تکنولوژی کوالکام می‌سازند را به این شرکت نپردازد. ظاهرا این عدم پرداخت‌ها به کاهش ۵۰۰ میلیون‌دلاری سود کوالکام در فصل مالی اخیر منجر شده است.

شرکت‌های اپل و کوالکام در یک نزاع قانونی گسترده و جهانی درباره حق امتیاز و پرداخت پول درگیر شده‌اند. اپل اعلام کرده کوالکام برای سال‌ها با استفاده از قدرت خود به عنوان سازنده انحصاری مودم گوشی‌ها، حق امتیازهای ناعادلانه‌ای را از اپل دریافت کرده است. تیم کوک می‌گوید تکنولوژی کوالکام فقط در تولید بخش کوچکی از آیفون نقش دارد اما این شرکت قصد دارد سهم قابل توجهی از کل ارزش آیفون را به عنوان حق امتیاز دریافت کند.

به هر حال در شرایط فعلی اپل پرداخت حق امتیازهای کوالکام را متوقف کرده و باید دید سرنوشت این دعوای حقوقی بزرگ به کجا می‌رسد.
منبع: The Verge

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما