راهنمای کامل نگهداری از باتری لپ‌تاپ

۱۸ تیر ۱۳۹۷ | ۱۵:۳۰ ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۷ دقیقه
نگهداری باتری لپ تاپ

برای خیلی از ما لپ‌تاپ به یکی از اصلی‌ترین ابزارها برای انجام کارهای روزمره‌ی مختلف تبدیل شده است. از نشان دادن نمونه کارها در یک جلسه‌ی کاری تا تماشای فیلم‌های مورد علاقه در منزل، لپ‌تاپ‌ها همه‌جا و همه‌وقت در کنار ما هستند. قطعا باتری لپ‌تاپ یکی از مهم‌ترین خصوصیاتی است که آن را برای مواقع و مکان‌هایی که به برق دسترسی نداریم مناسب می‌کند. در نتیجه حفظ و نگهداری صحیح باتری لپ‌تاپ دغدغه‌ی بسیاری از ماست. در این مطلب قصد داریم شما را با مهم‌ترین نکات در زمینه‌ی نگهداری از باتری لپ‌تاپ از شیوه صحیح شارژ کردن باتری گرفته تا روش کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ آشنا کنیم تا با رعایت آن‌ها به افزایش طول عمر باتری لپ‌تاپ خود کمک کنید.

اهمیت موضوع زمانی بیشتر مشخص می‌شود که بدانیم بسیاری از باورهای قدیمی که از گذشته در ذهن مردم حک شده است در مورد نسل جدید باتری‌های لیتیومی صدق نمی‌کند. در نتیجه دست‌به‌کار شدیم و راهنمایی کامل تهیه کردیم که با مطالعه و رعایت آن می‌توانید مطمئن باشید باتری لپ‌تاپ شما همیشه در شرایط خوبی خواهد بود و به حداکثر عمر مفیدش خواهد رسید. با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

آیا پدیده‌ی حافظه‌ی باتری (Battery Memory Effect) صحت دارد؟

پیش از هر چیز لازم است حقیقت را در مورد باور غلطی که در ذهن بسیاری از مردم باقی مانده روشن کنیم: حافظه‌ی باتری. بر اساس این باور اشتباه اگر شما پیش از شارژ مجدد باتری لپ‌تاپ خود را کاملا تخلیه نکنید یا آن را پیش از شارژ کامل از برق بکشید به باتری آسیب وارد خواهد شد؛ بدین ترتیب که بخشی از ظرفیت باتری که مورد استفاده قرار نمی‌گیرد فراموش شده و در نتیجه ظرفیت باتری کاهش می‌یابد. به‌بیان‌دیگر بر اساس این باور بهترین حالت شارژ کردن باتری این است که اجازه دهیم سطح شارژ تا ۰ درصد کاهش بیابد و سپس باتری را تا ۱۰۰ درصد شارژ کنیم.

در واقع این باور در مورد باتری‌های قدیمی نیکلی صحیح بوده ولی با ورود به نسل جدید لپ‌تاپ‌ها که تقریبا همه‌ی آن‌ها از باتری‌های لیتیومی استفاده می‌کنند نه‌تنها شارژ و دشارژ کامل بیهوده است بلکه حتی می‌تواند به باتری لپ‌تاپ آسیب بزند. باتری‌های مدرن لیتیومی را می‌توان فارغ از درصد باقیمانده‌ی آن‌ها شارژ کرد و این موضوع هیچ تاثیر منفی روی عملکرد و عمر مفید آن‌ها نخواهد داشت.

آیا بهتر است هنگام استفاده از برق، باتری لپ‌تاپ را خارج کنیم؟

این سوال بسیاری از کاربران لپ‌تاپ است و ما همین الان به آن پاسخ خواهیم داد. پاسخ این سوال بسته به شرایط می‌تواند هم آری و هم خیر باشد. به‌طورکلی متصل ماندن لپ‌تاپ به منبع برق هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ شده است هیچ ضرری ندارد؛ چراکه به‌محض رسیدن سطح شارژ باتری لپ‌تاپ به ۱۰۰ درصد، ورود الکتریسیته به آن متوقف شده و جریان برق به‌طور مستقیم به سیستم پاور لپ‌تاپ هدایت خواهد شد.

نگهداری باتری لپتاپ - حرارت

بااین‌حال باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ هنگام استفاده از منبع برق شهری می‌تواند یک ایراد داشته باشد. البته تنها درصورتی‌که سخت‌افزار لپ‌تاپ آن را در معرض حرارت بیش‌ازحد قرار دهد. بنابراین در شرایط استفاده‌ی معمولی که لپ‌تاپ بیش‌ازحد داغ نمی‌شود (دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه برای پردازنده و هارددیسک) مانعی برای باقی ماندن باتری در لپ‌تاپ وجود نخواهد داشت. ولی هنگام پردازش‌های سنگین نظیر بازی کردن (دمای بالای ۶۰ درجه) بهتر است باتری را در صورت امکان از لپ‌تاپ خارج کنید. برخلاف باور عمومی دشمن اصلی باتری‌های لیتیومی در زمانی که ۱۰۰ درصد شارژ شده‌اند باقی ماندن در برق نیست بلکه حرارت بیش‌ازحد است.

آیا دشارژ شدن کامل باتری لپ‌تاپ برای آن مضر است؟

بهتر است از تخلیه شدن کامل شارژ باتری لپ‌تاپ (رسیدن به ۰ درصد یعنی جایی که لپ‌تاپ خاموش می‌شود) اجتناب کنید. این حالت به باتری لپ‌تاپ شوک زیادی وارد کرده و حتی ممکن است به آن آسیب بزند. اساسا توصیه می‌شود به‌جای رها کردن باتری تا دشارژ شدن کامل و سپس شارژ کردن کامل آن تا سقف ۱۰۰ درصد، از دشارژهای جزیی تا رسیدن به سطحی در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد و شارژ کردن‌های زودبه‌زود استفاده کنید.

روش صحیح شارژ کردن لپ تاپ

چرا باتری لپ‌تاپ میزان شارژ باقیمانده را اشتباه نمایش می‌دهد؟

باتری لپ‌تاپ به سنسوری مجهز است که میزان دقیق انرژی باقیمانده‌ی آن را نشان می‌دهد. البته معمولا این سنسور در اثر چرخه‌های مکرر شارژ و دشارژ به‌مرور زمان دقت خود را از دست می‌دهد. دقیق نبودن سنسور باتری می‌تواند منجر به نمایش میزان اشتباهی از شارژ توسط لپ‌تاپ شود. ممکن است لپ‌تاپ به شما نشان دهد که باتری هنوز ۱۰ درصد شارژ دارد درحالی‌که میزان واقعی شارژ بسیار کمتر است. خاموش شدن ناگهانی لپ‌تاپ می‌تواند نتیجه‌ی چنین خطایی باشد.

کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ به چه معنی است و چگونه انجام می‌شود؟

برخی از لپ‌تاپ‌ها به ابزارهایی برای کالیبره کردن مجدد سنسور باتری مجهز هستند که البته کاری بیشتر از انجام دادن یک دشارژ و شارژ کامل انجام نمی‌دهند. برای کالیبره کردن سنسور باتری بهتر است حدودا پس از هر ۳۰ چرخه‌ی شارژ یک بار باتری لپ‌تاپ را بدون وقفه به‌طور کامل دشارژ کرده و سپس آن را بدون وقفه به‌طور کامل شارژ کنید.

توجه داشته باشید که یک چرخه‌ی شارژ کامل به معنی استفاده از کل (۱۰۰٪) ظرفیت باتری است ولی لزوما این اتفاق نباید یکجا صورت پذیرد. برای مثال ممکن است امروز نیمی از ظرفیت باتری را استفاده کرده و سپس آن را دوباره کاملا شارژ کنید و فردا همین کار را مجددا انجام دهید. مجموع این دو روز یک چرخه‌ی شارژ محسوب می‌شود. در نتیجه بسته به نحوه‌ی استفاده‌ی شما تکمیل شدن یک چرخه‌ی کامل شارژ ممکن است چند روز به طول انجامد. باتری‌های لیتیومی تعداد محدودی (معمولا بین ۲۰۰ تا ۳۰۰) چرخه‌ی شارژ دارند و ظرفیت آن‌ها به‌مرور کاهش می‌یابد.

کالیبره کردن باتری لپ تاپ

صحیح‌ترین روش کالیبره کردن باتری لپ‌تاپ شامل مراحل زیر است:

۱. باتری را به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ کنید.

۲. پس از شارژ کامل حدودا دو ساعت به باتری استراحت دهید تا گرمای ناشی از پروسه‌ی شارژ شدن کاملا خارج شود. در طول این مدت می‌توانید با حفظ اتصال به منبع برق از لپ‌تاپ برای کاربردهای سبک استفاده کنید.

۳. لپ‌تاپ را از برق جدا کرده و با توجه به تصاویر زیر آن را برای رفتن خودکار به حالت هایبرنت هنگام رسیدن شارژ باتری به ۵٪ تنظیم کنید. اگر امکان تنظیم روی ۵٪ وجود ندارد این مقدار را روی پایین‌ترین عدد ممکن بگذارید. توجه کنید که هرگز این مقدار نباید کمتر از ۵٪ باشد. برای بزرگ شدن تصاویر روی آن‌ها کلیک کنید.

نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۱
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۲
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۳
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۴
نگهداری باتری لپتاپ - کالیبره کردن ۰۵

۴. لپ‌تاپ را روشن رها کنید تا به‌صورت بدون وقفه شارژ باتری کم شود و نهایتا به حالت هایبرنت برود. در طول این مدت می‌توانید از لپ‌تاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

۵. زمانی که لپ‌تاپ به‌صورت خودکار خاموش (هایبرنت) شد آن را برای ۵ ساعت یا حتی بیشتر در همین حالت رها کنید.

۶. لپ‌تاپ را به برق وصل کنید و اجازه دهید باتری به‌صورت بدون وقفه به‌طور کامل (۱۰۰٪) شارژ شود. در طول این مدت هم می‌توانید از لپ‌تاپ مثل مواقع عادی استفاده کنید.

اگر پس از کالیبره کردن، باتری لپ‌تاپ خود را با نرم‌افزارهای مخصوص تست کنید معمولا «سطح فرسایش» (Wear Level) بیشتری را گزارش می‌دهد. به همین دلیل بسیاری از مردم فکر می‌کنند کالیبره کردن کار مضری است. این تفکر صحیح نیست چرا که افزایش سطح فرسایش باتری در اثر کالیبره شده اتفاق نیفتاده بلکه اساسا باتری پیش از کالیبره شدن ظرفیت خود را صحیح گزارش نمی‌داده است. کالیبره کردن باتری ضروری است چرا که مانع از بروز اتفاقات ناخوشایندی نظیر خاموش شدن ناگهانی لپ‌تاپ در وسط یک ارائه‌ی بسیار مهم می‌شود، درحالی‌که به‌ظاهر باتری لپ‌تاپ هنوز ۳۰ درصد شارژ داشته است.

چگونه باید باتری را برای مدت طولانی انبار کنیم؟

اگر قصد دارید باتری لپ‌تاپ خود را برای مدت طولانی بدون استفاده نگهداری کنید لازم است قبل از این کار شارژ آن را به حدود ۴۰ درصد برسانید. همچنین محل نگهداری باید تا جای ممکن خشک و تمیز باشد. باتری را می‌توان در یخچال یا سردخانه (دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد) نگهداری کرد، ولی به‌شرط این‌که نسبت به رطوبت کاملا عایق‌بندی شده باشد. بار دیگر لازم است یادآوری کنیم که بدترین دشمن باتری‌های لیتیومی حرارت است. بنابراین رها کردن باتری در صندوق عقب خودرو در روزهای گرم تابستان می‌تواند به نابود شدن آن کمک زیادی بکند.

نگهداری باتری لپتاپ - انبار کردن

چه زمان باید یک باتری جدید برای لپ‌تاپ بخریم؟

پیشنهاد می‌شود تنها زمانی به فکر خریدن یک باتری جدید بیفتید که ظرفیت باتری فعلی لپ‌تاپ شما بسیار کاهش یافته باشد. اگر زود اقدام به خریداری باتری جدید کنید بلااستفاده ماندن منجر به خراب شدن آن خواهد شد. اگر به هر دلیل مجبور شدید باتری اضافه‌ی خود را بدون استفاده نگهداری کنید نکاتی که پیش‌ازاین گفته شد حتما باید هنگام انبار کردن آن رعایت شود. جدا از این موارد هنگام خریداری باتری جدید دقت کنید زمان زیادی از تاریخ تولید آن نگذشته باشد.

منبع: Battery University

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۶۷ دیدگاه
 1. Avatar احمد

  واقعا تاثیر گذار بود خیلی ممنون از نویسنده

 2. Avatar بی نام

  سلام . من یه مدت باطری لب تاب رو خارج کردم از لب تاب بعد الان میخاااا بندازم لب تابازم رمز میخواد میشه راهنمایی ام کنید

 3. Avatar رضا

  سلام به همه
  یه پیشنهاد
  از برنامه ASUS Battery Health Charging استفاده کنید.
  توی این برنامه می تونید لپ تاپتون رو جوری تنظیم کنید که بیشتر از ۶۰ درصد شارژ نشه و همیشه بگذارید به برق وصل باشه و عمر باتری رو ماکزیمم کنید. (مناسب ترین درصد شارژ برای باتری حدود پنجاه درصده)
  ماهی یک بار هم باتری رو شارژ ۱۰۰ درصد و دشارژ (تا ۱۰ درصد) و مجداد شارژ کنید.
  از خوبی های این نرم افزار اینه که با خاموش روشن شدن سیستم تنظیمش بهم نمیخوره.
  من خودم دارم استفاده میکنم و عالیه.

  1. Avatar امیر

   سلام و عرض خسته نباشید یه سوال داشتم در مورد این برنامه رو پیشنهاد دادید ، این برنامه فقط مخصوص لپتاپ های ایسوس هستش یا به بقیه لپتاپ ها هم میخوره؟

 4. Avatar ایمان

  دوستان لپ تاپم نوعه در حالت خاموش تقریبا هر ساعت ۱ درصد کم مینه عادیه؟؟

  1. Avatar علی

   خاموش که دیگه از باتری هیچ استفاده ای نمیشه نباید خالی بشه بنظرم

  2. Avatar محمدحسین

   کاملا طبیعیه

  3. Avatar سید عمران

   سلام
   باتری بایاس که ساعت و تاریخ و این چیزها را نگه می دارد مصرف بسیار کمی باتری دارد. البته ساعتی ۱% نمیدونم مقدار درستی هست یا نه اما مقدار بسیار کمی اگه مصرف بشه غیر طبیعی نیست.

 5. Avatar اریو

  بسیار مفید و ارزنده بود سپاسگزارم

 6. Avatar مهرزاد نژاد بختیاری

  من میخوام بیشتر از دوماه از لبتاب استفاده نکنم اما همه بهم گفتن که باید شارژ لب تاب صفر باشه درسته

 7. Avatar حامد

  سلام یه سوال داشتم از خدمتتون , باتری لپ تاپ من خیلی زود میرسه به صفردرصد ولی جالب اینجاست که بعد از رسیدن به صفر درصد حدود دو ساعت هم کار میکنه بسته به حجم استفاده, مدل لپ تاپم del inspiron n5110 هستش
  ممنون میشم جواب بدید

 8. Avatar بهمن

  باتری لپ تاپ من جدا نمیشه و همیشه روی لپ تاپ هست

  آیا بهتره که همیشه به برق متصل باشه؟

 9. Avatar sina

  باسلام.عزیز جان باطری که من در حال حاظر دارم حدود یک ماه هست که خریداری کردم و در نشانگر درصد باطری از ۹۴درصد بیشتر نشون نمیده زمانی که فول میشه.و زمانی هم که به ۲۸ درصد میرسه خاموش میشه.پس وقتی هم که درصد هایبرنت شدن باطری رو روی ۵% تنظیم میکنم برای کالیبره کردن عملا این اتفاق نمیوفته و لپتاپ با رسیدن به۲۸%خاموش میشه.ممنون میشم راهنمایی کنید چطور میتونم برای درست نشون دادن درصد باطری کالیبره ش کنم.باتشکر

  1. Avatar فاطمه

   عذر می خوام چند قیمت ها هستند قیمت باتری؟

 10. Avatar حنانه

  سلام.لبتاب من ایسوس هست وباید حتما به شارژ وصل باشه وگرنه نه روشن میشه و نه کار میکنه. خیلی کلافه

  ام کرده میشه لطفا راهنماییم کنید. و اگر لازمه باطری عوض کنم کجا قابل اعتماده؟ممنون

 11. Avatar حسین

  من الان باتریم میزنم تو شارژ ۰% هیچی هم جلو نمیره میشه راهنمایی کنید چکار کنم

 12. Avatar شادمهر

  ممنون

 13. Avatar علیریضا نوبهاری

  سلام مطلب بسیار مفید و عالی بود موفق باشین

 14. Avatar ستار

  سلام
  نکایف ما که باتری قابل جدا شدن نیست چیه؟

 15. Avatar ستاره

  سلام. لپ تاب من در صفحه ای که باز میشه گوشه سمت چپ نوشته شده اکتیو ویندوز و موقع استفاده هم باتریش زود خالی میشه. می خواستم بدونم علت زود خالی شدن باتری به دلیل ویندوزشه؟ و چه جوری باید اکتیوش کنم؟ممنونم

  1. Avatar محسن داوودی

   اکتیو بودن یا نبودن تاثیری در مصرف باتری نداره
   برای اکتیو کردن اگر ویندوزتون ۱۰ هست از kms auto net و اگر ۷ هست از windows 7 loader استفاده کنین.
   با بستن سرویس ها و استارتاپ های غیرضروری هم میتونین مصررف باتری رو کم کنین

 16. Avatar javad

  بسم الله الرحمن الرحیم
  سلام
  میشه تک تک گزینه‌های power options >advanced setting
  را نمایش دهید که چه گزینه و عددی درست است
  مثلا از من در قسمت
  Battery > low battery level >on battery 85%
  زده و سریع می‌زد باتری کمه
  ولی گذاشتمش ۵% هشدار نداد

   لطفا اگه میشه تک تک گزینه‌های power options >advanced setting
  را نمایش دهید که چه گزینه و عددی درست است

  با آرزوی توفیق الهی

 17. Avatar Ali

  سلام
  من هنوز روشی که گفته شده رو امتحان نکردم ولی مشکل من اینه که دستگاهم وقتی به ۱۵ درصد میرسه بصورت ناگهانی خاموش میشه و دیگه روشن نمیشه مگر اینکه به برق وصل بشه
  با این حال این روش جواب میده؟؟؟؟ چونکه تا اونجایی که من متوجه شدم باید بتونم برسونمش به شارژ ۵ درصد که هایرنیت بشه دیگه

 18. Avatar محمد صادقی

  سلام.لپتاپ من ایسوسه .باید حتما داخل شارژ باشه تا کارکنه اگه از شارژ جداش کنم خاموش میشه ولی تو تمام این مدت علامت شارژ شدن باطری میاد .اگه هم بخوام باطری دربیارم وقتی لپتاپ از طریق شارژر روشن میشه علامت این که باطری چدا شد میاد . باید چیکار کنم؟ مشکلش چیه؟

 19. Avatar حسین خرمیان

  سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون.
  من lenovo E480 خریدم توی مشخصاتش همه جا نوشته تا ۱۳ ساعت شارژ.
  چطور متونم اسپپاز این قابلیت استفائه کرد؟
  ممنونم.
  khorramian@ymail.com

 20. Avatar علی

  سلام،من ایسوس n552 دارم. زمانی که حدودا به ۵۰ درصد میرسه به طور ناگهانی خاموش میشه و عمل دشارژ برای کالیبره کردن ناتمام میمونه. و زمانی که دوباره به شارژ میزنم، مجددا شارژ اولیه رو ۵۰ میزنه و کالیبره نمیشه ( یعنی باز هم به طور ناگهانی خاموش میشه) در حالی که تست باتری هم گرفتم و حدود ۷۰ درصد باتریم هنوز سالمه

 21. Avatar امین

  سلام میخواستم بدونم باید لپ تاپ روشن باشد و آن را شارژ کرد یا خاموش باشد و آن را شارژ کرد? ودرصد شاژ آن تا چند بیاید تا آن راشارژ کنیم?

 22. Avatar alireza

  سلام من یک لپ تاپ مارک ایسوس خریدم یرو مدلA5 40up 6ساعت شارژ اولیه زدم پس از تلیه شدن باتری و الان میخوام بدوم گه لپ تاپ به شارژ باشه استفاده کردن ازش مضر است عین موبایل میگن نباد توی شارژ استفاده کرد ازش؟

 23. Avatar رضا

  باطری لب تاپ من داشت خوب کار میکرد تا اینکه مطلب شمارو خوندم
  من مثل موبایل ازش استفاده میکردم هر وقت شارژش تموم می شد میزدم به برق باز کامل شارژ میشد
  وقتی مطلب شمارو خوندم معمولا از برق استفاده میکردم با اینکه شارژ باطری کامل بود ولی الان ظرف همین یک هفته که اینکارو کردم باطری دیگه شارژ نمیکنه
  نمیدونم تنظیماتش به هم خورده یا اینکه باطری خراب شده راهنمایی بکنید لطفا

 24. Avatar هادی

  سلام ببخشید لپ تاپ من تا ۷۶ درصد شارژ میکنه بعد شارژ نمیکنه و چراغ باطری ب حالت چشمک زن در میاد گفتن باید کالیبره کنم یکبار انجام دادم بعد دشارژ پشت سر هم گذاشتم شارژ ولی همون شد . بجای ۷۶ تا ۷۸ درصد رسید در ضمن من هنگام شارژ لپ تاپ رو استند بای کرده بودم آیا باید باز بمونه ؟ در ثانی باطری لپ تاپ من جدا نمیشه در مورد همین لپ تاپ ها هم صحبت کنید و اموزش بدید . asus n552vx

  1. Avatar غزاله فرخی

   واای منم دقیقا این مشکلو دارم و حتی زمانی که لپتاپم به برق نیست روشن نمیمونه و روشن نمیشه
   چیکار باید کرد

   1. Avatar صولتی

    سلام. وقت بخیر .
    باطری خراب شده. حتما از طریق نمایندگی اقدام به تعویض باطری بکنید.
    n552vw من همین مشکلو داشت. اول تا ۸۰% شارژ می‌شد. بعد کلا شارز نشد و فقط تو برق کار می‌کرد. چشمکم می‌زد. باطری‌های بیرون با نصف قیمت نمایندگی اصل نیستن و بعد یکی دو ماه ظرفیتشون نصف میشه، زودم از کار میوفتن. قیمت نمایندگی با دلار حدود ۱۱ تومن، ۴۰۰ تومن بود.

   2. Avatar سید مهرداد الماسی

    سلام آقای صولتی
    میشه لطف کنید آدرس نمایندگی رو بگید و اینکه چقدر طول میکشه عوضش کنن؟

   3. Avatar صولتی

    ایسوس گارانتی یکپارچه داره. آواژنگ، سازگار، حامی و یا ویستا. در شهر خودتون دنبال آدرس باشین.

   4. Avatar صولتی

    سلام.
    ایسوس گارانتی یکپارچه داره. دنبال شعبه آواژنگ، حامی، ویستا و یا سازگار در شهر خودتون باشین. در روز‌های اداری حدود ۳ روز.

  2. Avatar صولتی

   سلام. وقت بخیر .
   باطری خراب شده. حتما از طریق نمایندگی اقدام به تعویض باطری بکنید.
   n552vw من همین مشکلو داشت. اول تا ۸۰% شارژ می‌شد. بعد کلا شارز نشد و فقط تو برق کار می‌کرد. چشمکم می‌زد. باطری‌های بیرون با نصف قیمت نمایندگی اصل نیستن و بعد یکی دو ماه ظرفیتشون نصف میشه، زودم از کار میوفتن. قیمت نمایندگی با دلار حدود ۱۱ تومن، ۴۰۰ تومن بود.

 25. Avatar nima

  سلام خسته نباشید دوستان لطفا جواب منو بدین میخواستم بپرسم اگه من باطری لب تاپ ام رو در بیارم و از برق شهری برای بازی کردن استفاده کنم به لب تاپ اسیب میزنه

 26. Avatar وفا محمودی

  بسیار خوب و عالی

  1. Avatar صولتی

   اگر باطری رو برا مدت طولانی به حال خودش نذارین تا خراب شه، مشکلی برای خود لپ‌تاپ پیش نمیاد ولی حتما از محافش الکتریکی برق استفاده کنید.

 27. Avatar امیر صادقی

  عالی بود واقعا دست گل تون درد نکنه خیلی خیلی به کارم اومد. متن تون رو ذخیره کردم تا هر بار فراموش کردم مجدد بخونمش…

  خیلی ممنونم چون تو کل سرچ هایی که کردم مفیدترین مطلب بود….

  ارادت فراوان و خسته نباشید…

 28. Avatar Ali

  سلام ببخشید دوستان من لپ تاپ hp سری bs173nia رو خریدم هنوز ازش استفاده نکردم باطریشم ۴ سلولیه لیتیوم یونیه خواستم بدونم احتیاجی به شارژ اولیه براش هست یا نه؟؟اگرم هست چند ساعت باید باشه مرسی

 29. Avatar مجتبی

  سلام من یه مدتیه یهو لب تابم خاموش میشه یه صدای تقی میکنه و خاموش میشه معمولا باطری ب شارژبوده استفاده میکردم بعضی وقتا همین طور ک تو شارژبود باطری رو در میاوردم به نظرتون مشکل از باطریه یا ویندوز آخه با شارژ۵۰%هم یهویی خاموش میشه ولی هر وقت تو برق باشه خاموش نمیشه الا یهو

  1. Avatar Athena

   سلام من هم یه مدت این مشکل رو داشتم لپ تاپ رو بردم واسه ی تعمیر گفتند به خاطر اینه که داخل لپ تاپ کثیف شده، تمیزش کردند و درست شد.

 30. Avatar aref

  سلام من مدتیه باتری م مشکل پیدا کرده بود. به روشی که گفتین عمل کردم فقط یه بار درست شد و میزان شارژ رو دقیق نشون داد دوباره لبتاب رو خاموش کردم مثل اول شد مثلا روی ۳۰ درصد خاموش میشه ولی هیچ هشداری نمیده تازه میگه حدود ۵۰ دقیقه دیگه هم میتونه روشن باشه خواستم بپرسم چکار کنم که لبتابم میزان شارژ رو دقیق نشون بده و یهو خاموش نشه؟ متشکرم لطفا راهنماییم کنین

 31. Avatar ش

  باتری های آنبورد را در خانه باید دایما پر و خالی کنیم یا بعد از شارژ کامل باز هم از شارژر استفاده کنیم تا باتری پشت سر هم پر و خالی نکرده باشیم؟

 32. Avatar رضا

  اگه موقع شارژ شدن از لپتاپ استفاده کنیم (سبک یا سنگین) مشکل داره؟

 33. Avatar کامبیز

  خیلی متشکر

 34. Avatar سرور

  بعضی از مدلاش خیلی داغ می کنن

 35. Avatar شایان

  سلام من یه سیستم دارم که باطری داخلی داره و هیچ برنامه جانبی برای نگهداری درست از باطری نداره.من چی کار کنم که نمی تونم باطری رو ازش خارج کنم و همزمان بدون اینکه باطری آسیب ببیند از برق شهری استفاده کنم در ضمن کارهای سنگین نمیکنن.

 36. Avatar seyed

  ممنون واقعا به دردم خورد

 37. Avatar محمد

  اگه باتری رو وقتی لپ تاپ روشنه دربیاریم واسه باتری یا سیستم ضرر داره ؟

  1. Avatar مهندس

   نه

 38. Avatar mehraban

  باسلام و عرض ادب
  باتری لب تاپ من از نوع لیتیومی و غیر قابل جداشدنه؛ استفاده شخصی من از لب تاپ هم مثل استفاده از کامپیوتر شخصیه یعنی همیشه تو خونه تو یه جای مشخص و این امکان برام فراهمه که همیشه لب تاپ رو به برق متصل کنم ؛ حالا سوال بنده اینه که آیا داءما متصل بودن دستگاه به برق ( حتی در زمان خاموشی لب تاپ به مدت ۲۴ ساعت برای مثال) آسیبی به باتری لب تاپ نمیزنه؟
  با سپاس

 39. Avatar mohammad

  سلام .ببخشید باتری لپ تاپ من قابل تعویض نیست.از نکات باتری هم تازه فهمیدم چی به چیه اما بازم موندم با باتری غیر قابل تعویض باس چیکار کنم؟ من وقتی شارژَ ش میره روی ۳۰ میزنم توی شارژ تا ۱۰۰ درصد بشه.آیا آسیبی وارد میکنه؟راهکارش چیه اونوقت؟بعدشم من زیاد بازی میکنم.اونم بازی گرافیک بالا طوری که خیلی داغ میشه لپ تاپ.دوستم گفت اگه زیاد داغ بشه تا بخواد مضر باشه،لپ تاپ عمدا هنگ میکنه یا خاموش میکنه تا چیزی نشه.منم نمیدونم دقیقا چیکار کنم؟فن هم خریدم اما زیاد خنک نمیکنه.فقط میخوام بدونم اینا همش ضرر داره؟یا نه؟خواهش میکنم کمکم کنید

 40. Avatar مهمان 1.618

  سلام
  دوستان من یک لپ تاپ مدل Asus N56 Jr دارم ، که ویندوز اصلیش ۸.۱ بود ، ولی بعد از اومدن ۱۰ من همون ۱۰ رو روش نصب کردم.
  بعد اون مدت سرعتش خیلی کند شد و به نظرم ضعیف شده. البته بعضی ها با توجه به این واکنش ها و علائمی که نشان میده میگن ویروسی شده .
  یکی از این علائم که در مورد باتریشه ، اینه که شارژدهی اش واقعا کم شده ، یعنی فکر کنم حدود ۱.۵ تا نهایتاً ۲ ساعت (که دو ساعت تقریباً موقعی که فقط صفحه نمایشش روشن باشه و هیچ کاری نکنی باهاش!!!) در حالی که وقتی ۸.۱ روش نصب بود ، در کمترین حالت ۴ ساعت و بیشترین ۶ ساعت بود.
  یعنی معمولاً همیشه باید به برق وصل باشه و وجود باتری خیلی با نبودش فرق نداره. از این بدتر اینکه وقتی به برق وصل نباشه ، موقع کار با لپ تاپ ، هر از چند گاهی لپ تاپ یک دفعه خاموش می شد و باید یک دور دیگه دکمۀ پاور رو بزنیم. وقتی هم که لپ تاپ رو یک دور دیگه روشن می کردیم ، خیلی زودتر خاموش می شد و واقعــــــــــــاً عصبیم کرده بود و حتی قصد تعویض لپ تاپ رو هم داشتم.
  واقعاً ممنون می شوم که مرا راهنمایی کنید و نظرات خود را بگویید ، بلکه یکم از بلاتکلیفی در بیایم(!).
  بدرود

  1. Avatar کیانی چت

   داداشم ویندوز ده سنگینه و در برابر ویروس خیلی خیلی ضعیفه پیشنهاد میکنم یا انتی ویروس ای ست و با لایسنس اختصاصی که سالانه پنجاه تمنه بگیری نصب کنی یا ویندوز سون همون هفت رو نصب کنی در حال حاضر هیچ ویندوزی مثل ۷ خوب نیست، من لبتابم ای سر هستس و الان سه ساله هیچ مشکلی نداشته از لحاظ سرعت یا هنگی و اینا ولی سه سال کار لا باتریش دیگه عمرشو کرده و فقط نیازه باتریشو عوض کنم اینم بگم رم سیستم بنده شیش گیگه مخصوص ویندوز ده ولی بخاطر سنگینی هفت نصب میکنم اگه رم سیستمت زیر شیش گیگ هست پیشنهاد میکنم ویندوز سون نصب کنی

 41. Avatar متین

  سلام. آیا کشیدن سیم برق هنگامی که لپ تاپ روشن و باتری به آن متصل است اشکالی دارد؟

  1. Avatar کیانی چت

   نه داداشم باتری لبتاب روی لبتاب باشه از اتصالات برقی مثل قوی و ضعیف شدن برق از لبتابت محافظت میکنه

 42. Avatar مهمان

  سلام. من کل مقاله رو خوندم ولی سوالم رفع نشد. خواهش میکنم جواب بدین. من لنوا z5070 دارم که معمولا استفاده خونگی ازش میکنم قبلا میگفتن برا استفاده خونگی باتری رو خارج کنید. باتری لپ تاپم چون باتری و درش به هم متصل هستن نمیشه باتری رو خارج کرد و درش رو گذاشت. یه نفر گفت دائما لپ تاپت تو شارژ باشه به صد در صد که رسید باتری از مدار خارج میشه ولی بعد از چند روز لپتاپم پیام میده از پریز بکشم. یه جا دیگه تو نت خوندم لنوا نرم افزار پاور منیجر روش نصبه لپتاپ رو همیشه به برق بزنید و توی این نرم افزار یه گزینه به اسم کانورسیشن مود فعال کنید که اگر شارژ لپتاپ بیشتر یا کمتر ۶۰ درصد باشه به شصت درصد میرسه و متوقف میشه ولی لپتاپو که روشن خاموش میکنم این گزینه غیرفعال میشه. سوالم اینه تو استفاده خونگی با باتری چی کار کنم که استفاده نشه؟؟؟ ممنون از جوابتون

  1. Avatar علی اصغر

   سلام بر شما.
   من تجربه ی خودم را میگم.
   Lenovo Z510
   من باطری را همیشه در حالت conservation mode استفاده میکردم و میشه گفت یک سال و نیم پس از خریدباطری من با پیغام مواجه شدم. که من احتمال می دهم به علت کالیبره نکردن باطری است نه استفاده از حالت نگهداری باطری. دیگه زود تموم میشه و همیشه تو برقه!یادتون باشه همیشه بعد از دو یا سه ماه باطری را از طریق همون برنامه لنوو کالیبره کنید.کالیبره کردن از اوجب واجبات هست.

  2. Avatar حامد

   سلام من با لب تابم فقط تو خونه کار میکنم یکی گفت باطری رو دربیار هفت ای ی بار ۴۰% شارژ کن خواستم بدونم مشکلی نداره این کارو انجام بدم

 43. Avatar امید

  چه عجب
  یه مقاله به درد بخور هم اینجا درج شد
  تشکر

 44. Avatar farzad

  الان لپ تاپ های جدید باطریشون قابل جدا شدن نیست

 45. Avatar Cyanogen

  دستتون درد نکنه میشه درباره لپ تاپ و موبایل هم بیشتر بنویسید ؟
  من خودم همیشه گوشیم را تا پانزده درصد باتری استفاده میکنم بعد که پیغام داد خاموش میزنم به شارژ وقتی صد در صد شد یک ربع بعدش میکشم و هر ماه یک بار باتری را صفر میکنم میزنم تا صبح تو شارژ باشه و هر سال باتری را با battery calibrator کالیبره میکنم ( دوستانی که گوشیشون روت هست از ریکاوری گزینه wipe battery stats را باید بزنن) … خواستم بدونم این روش خوبه یا خیر ؟

  1. Avatar محمد نمایان

   %۱۵ یه مقدار پایین هست.. بهتره ۲۵% یا حداقل ۲۰% رسید شارژش کنی چون به مرور که کالیبر باتری دقتش کم میشه باید هر چی بیشتر از صفر (تخله کامل)فاصله داشته باشه. منابع خارجی بهترین عدد رو ۲۰% تا ۲۵% پیشنهاد کردن.

 46. Avatar حمیدرضا مژده

  این موضوع یکی از بهترین های مورد نیاز همه هست و خوبه که همه بدونن (اکثرا از من سوال میکنند در این باره)

  1. Avatar سعید

   سلام و عرض ادب
   من یک دستگاه لنوو یوگا خریدم متوجه یه مشکلی شدم که چون گارانتی نداره نگرانم کرده . دستگاه بصورت کامل خاموش میکنم ولی در عرض ۱-۲ هفته باتریش کامل خالی میشه . آیا این مساله طبیعی هستش یا ایراد داره ؟ در حالت روشن شارژدهی خوبه و ۶ ساعت دوام میاره