راهکار محققان دانشگاه MIT برای حل مشکل خودروهای خودران در مسیرهای برفی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه
ماشین خودران گوگل

خودروهای خودران آینده حمل و نقل جهانی را تشکیل می‌دهند، با این حال هنوز هیچ‌کس برای جابجایی خود از خودروهای خودران استفاده نمی‌کند و هنوز خودروها تحت هدایت انسان‌ها هستند. از حدود یک دهه پیش تاکنون فناوری خودران پیشرفت مناسبی را تجربه کرده و در حال گسترش در جنبه‌های مختلف زندگی ماست. خودروسازان آمریکایی در ارائه سیستم‌های خودران پیشرو هستند و تاکنون دو سیستم سوپرکروز کادیلاک و اتوپایلوت تسلا از سوی شرکت‌های ایالات متحده در این زمینه معرفی شده است.

یکی از مشکلات غیرقابل حل در سیستم‌های خودران، عدم کارکرد صحیح آن‌ها در شرایط آب و هوای نامساعد است. تاکنون تمامی تلاش‌ها برای بهبود عملکرد این سیستم‌ها ناموفق بوده‌اند و حال محققان دانشگاه MIT ادعا می‌کنند به راه حلی برای بهبود این مشکل دست یافته‌اند.

عمل مسیریابی در خودروهای خودران فرآیندی پیچیده است و به وسیله ترکیبی از نقشه‌های با جزئیات بالا، دوربین‌های مختلف و سنسور‌های لیزری صورت می‌پذیرد. در آب و هوای نامساعد نظیر وقوع باران، برف یا مه‌آلود قابلیت دید دوربین‌ها و سنسورها کاهش می‌یابد و به همین دلیل سیستم‌های خودران قادر به ارائه عملکرد مناسبی نیستند.

خودروهای خودران

پایش سطح زیرین جاده، راهکار موسسه تکنولوژی ماساچوست

محققان بخش علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی دانشگاه MIT برای رفع این مشکل از فناوری جدیدی استفاده کرده‌اند که قسمت زیرین جاده را مورد بررسی قرار می‌دهد. برای این‌کار رادارهایی در نظر گرفته شده که این قطعات با ارسال امواج به زمین و دریافت مجدد آن، مشخصات جاده را دریافت می‌کنند. براساس اطلاعات دریافتی از این سنسورها، سیستم خودران می‌تواند جاده را مورد پایش قرار دهد و وضعیت آن را بدون نیاز به دوربین‌ها تشخیص دهد.

به بیان محققان دانشگاه MIT این رادارها اطلاعات را تجمیع کرده و شناسه‌ای به نام اثرانگشت جاده را شکل می‌دهند. این شناسه هنگامی که دوربین‌ها و سنسورهای سیستم خودران کارایی لازم را ندارند، به خودرو برای انتخاب مسیر پیش‌رو کمک می‌کند. هنگامی که سطح جاده با برف پوشیده شود، مشاهده خطوط جاده برای دوربین‌ها امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل است که خودروهای خودران در این مواقع دچار مشکل می‌شوند.

خودروهای خودران

بنابر گفته‌های پژوهشگران موسسه MIT، نقشه‌های جدید کارایی بیشتری نسبت به نقشه‌های سنتی دارند. با این وجود فناوری رادارهای پایش جاده به تنهایی قابل استفاده نیستند، چرا که قادر به پایش سطح روبرویی جاده نبوده و سایر موانع مانند عابران پیاده، حیوانات و دیگر خودروها را مشاهده نمی‌کند. هنوز زمان زیادی تا استفاده از این سیستم‌ها و سلطه خودروهای خودران بر سیستم حمل و نقل جهانی باقی مانده، با این حال گام‌های رو به جلو برای بهبود سیستم‌های خودران امیدوارکننده هستند.

منبع: caranddriverبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

پرسش امنیتی *-- بارگیری کد امنیتی --

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما