آیا شبکه وای‌فای دچار مشکل شده؟ این راهکارها را امتحان کنید

زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه
شبکه وای فای

در مواقعی که شبکه وای فای شما از کار می‌افتد، می‌توانید کارهای زیادی را انجام دهید که برای انجام دادن بسیاری از این موارد نیازی به دانش فنی خاصی ندارید. اتمام هرکدام از این گام‌ها حداکثر چند دقیقه وقت می‌برد و به همین خاطر به‌سرعت می‌توان آن‌ها را امتحان کرد. در ادامه برخی راه‌حل‌های ساده مربوط به مشکلات شبکه وای فای را مطرح می‌کنیم که به احتمال زیاد می‌توانند مشکل موردنظر شما را برطرف کنند.

راه‌حل‌های ابتدایی

شبکه وای فای

اگر با مشکلات وای فای دست به گریبان شده‌اید، ابتدا بهتر است که موارد بسیار ابتدایی مانند روشن بودن وای‌فای گجت خود را بررسی کنید. علاوه بر این، باید خاطرنشان کنیم که روشن بودن حالت هواپیما تمام ارتباطات، از جمله وای‌فای، را قطع می‌کند. اگر در جایی هستید که شبکه‌های وای‌فای نام‌های مشابه یکدیگر دارند، ببینید که آیا به شبکه موردنظر وصل شده‌اید یا نه. در ضمن باید به گذرواژه شبکه وای فای هم اشاره کنیم که اگر آن را از همان ابتدا تغییر نداده‌اید، معمولاً بر روی برچسبی بر بدنه روتر می‌توانید آن را پیدا کنید.

غیرفعال کردن بلوتوث

شبکه وای فای

گاهی اوقات بلوتوث در شبکه وای فای تداخل ایجاد می‌کند که این موضوع به فرکانس رادیویی آن‌ها برمی‌گردد. برای اینکه بتوانید این موضوع را بررسی کنید، کافی است که در صورت روشن بودن آن، بلوتوث را غیرفعال کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف می‌شود یا نه. اگر روتر شما از امکان تغییر باند پشتیبانی می‌کند، توصیه می‌کنیم شبکه وای فای را از باند ۲.۴ گیگاهرتز به باند ۵ گیگاهرتز منتقل کنید تا بلوتوث دیگر نتواند در شبکه وای فای شما مشکل ایجاد کند.

ریبوت کردن روتر و گجت

شبکه وای فای

در کل ریبوت کردن یکی از راه‌حل‌های مشهور دنیای تکنولوژی است که البته بسیاری از مشکلات را هم برطرف می‌کند. ابتدا بهتر است با قطع کردن سیم‌های متصل به روتر آن را خاموش کنید و بعد از چند دقیقه، دوباره آن را روشن کنید. در همین حین، بهتر است که گجت موردنظر را هم ریبوت کنید. بعد از اینکه هر دو مورد به‌صورت کامل فعال شدند، بار دیگر وای فای گجت را فعال کنید و ببینید که آیا مشکل برطرف شده یا نه. در صورت باقی ماندن مشکل، بهتر است به گام‌های بعدی مراجعه کنید.

دیگر راه‌حل‌ها

شبکه وای فای

اگر راه‌حل‌های ابتدایی که در بخش‌های قبلی به آن‌ها پرداختیم کارساز نبودند، در ادامه به‌صورت مختصر و مفید راه‌حل‌های دیگری را مطرح کرده‌ایم:

نزدیک‌تر شوید: شاید یکی از دلایلی که در گجت شما شبکه وای فای کار نمی‌کند، مربوط به فاصله‌ی شما نسبت به روتر باشد. به همین خاطر تا حد ممکن به روتر نزدیک‌تر شوید و بار دیگر اتصال شبکه را بررسی کنید.

ابزار Troubleshoot: اگر در کامپیوتر ویندوزی خود با مشکلات شبکه وای فای دست به گریبان هستید، بر آیکون شبکه در نوار وظیفه راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Troubleshoot problems را انتخاب کنید و صبر کنید تا ویندوز کار خود را انجام دهد. کل این فرایند کمتر از یک دقیقه طول می‌کشد و در بسیاری مواقع می‌تواند مشکلات را برطرف کند یا حداقل مشکل موردنظر را شناسایی می‌کند.

حذف گذرواژه شبکه وای‌فای و اتصال دوباره: این هم یکی دیگر از راه‌حل‌هایی است که به‌خصوص اگر چند شبکه هم‌نام وجود داشته باشد، معمولا مثمر ثمر واقع می‌شود. برای این کار، با توجه به گجت موردنظر، شبکه مذکور را انتخاب کنید و بعد از کلیک یا ضربه بر گزینه Forget، گذرواژه شبکه وای‌فای حذف می‌شود و بعد از کلیک دوباره بر آن، می‌توانید بار دیگر رمز عبور آن را وارد کنید تا بتوانید به شبکه وصل شوید.

ریست فکتوری: اگرچه چنین راه‌حلی اصلاً ایدئال محسوب نمی‌شود، ولی به‌عنوان یکی از روش‌های افراطی شاید جوابگو باشد. با این کار، تمام اطلاعات و داده‌های موجود در گجت شما پاک می‌شود و در وضعیت روز اول خرید قرار می‌گیرد. البته قبل از ریست فکتوری گجت، حتماً از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. البته بار دیگر باید بگوییم که برای مشکلات وای‌فای انجام این کار را چندان توصیه نمی‌کنیم.

تماس با پشتیبانی

شبکه وای فای

قبل از اینکه در رابطه با قطع شدن اینترنت با پشتیبانی شرکت خدمات اینترنتی موردنظر تماس بگیرید، ابتدا با استفاده از چند گجت به روتر وصل شوید تا ببینید که آیا فقط یک گجت مشکل دارد یا این مشکل مربوط به روتر است. اگر مشکل مربوط به روتر باشد، با تماس گرفتن می‌توانید بفهمید که آیا اینترنت در منطقه شما دچار مشکل شده یا اینکه خود دستگاه روتر به درستی کار نمی‌کند. در صورتی که مشکل اصلی مربوط به روتر باشد، معمولاً شرکت یک نفر را می‌فرستد تا آن را بررسی کند و اگر خراب شده باشد، به ناچار باید از روتر جدیدی استفاده کنید. اگر هم مشکل اصلی مربوط به گجت شما باشد، باید به تعمیرگاه مراجعه کنید تا بتوانند قطعات موردنظر را تعویض کنند.

در این مطلب، سعی کردیم که به صورت خلاصه و مفید به راه‌حل‌های ابتدایی مربوط به حل مشکلات شبکه‌های وای‌فای بپردازیم و بدون شک می‌توان راهکارهای بسیار بیشتری مطرح کرد. اگر تا به‌حال با چنین مشکلاتی روبرو شده‌اید، برای حل آن چه کارهایی انجام داده‌اید؟ در بخش کامنت‌ها نظرات خود را با ما و دیگران در میان بگذارید.

بیشتر بخوانید: ۷ راهکار ساده برای حل مشکلات شبکه

منبع: Android Authorityبرچسب‌ها :
دیدگاه شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه
دسته‌بندی‌های منتخب برای شما