ریشه‌یابی نام شرکت‌ها؛ کلمه‌ی هواوی (Huawei) از کجا آمده؟

محمد زرین صدف ۱۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

«کلمه، به‌طور قطع، قوی‌ترین دارویی است که بشر استفاده می‌کند.» رادیارد کیپلینگ (Rudyard Kipling) روزنامه‌نگار و نویسنده‌ی مطرح انگلیسی در سال ۱۹۲۳ در کالج سلطنتی جراحان لندن، با تشبیه کلمات به دارو می‌گوید کلمات نه‌تنها قادرند شما را هیجان‌زده، فلج یا معتاد کنند، بلکه می‌توانند سلول به سلول مغز شما را به رنگ‌های مختلف دربیاورند! نام‌های تجاری حول محور کلمات شکل می‌گیرند. پیشانی شرکت‌ها برای تعامل با مخاطبانشان فقط یک کلمه است. کلماتی هرچند بیگانه که به زبان ما وارد می‌شوند و فضایی از ادبیات گفتاری و نوشتاری ما را اشغال می‌کنند. طی روزهای آینده با ما و بررسی نام بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی دنیا همراه باشید.

‌‌‌

با وجود این همه گوشی و تبلت هواوی، شاید فکر می‌کنید همه چیز را در مورد نام این تولیدکننده‌ی بزرگ چینی می‌دانید. اما عجله نکنید؛ در ادامه دو نکته در مورد نام این شرکت به شما می‌گوییم که شاید از آن‌ها بی‌خبر باشید. نکته‌ی اول در مورد تلفظ نام این شرکت است. تلفظ درست نام شرکت هواوی به‌صورت «وا-وِی» است که ما معمولا به‌خاطر سهولت جست‌و‌جوی کاربران فارسی‌زبان در موتور‌های جست‌وجو، به اشتباه، کلمه را به‌صورت هواوی می‌نویسیم! تلفظ صحیح نام هواوی را از زبان «مارکس براونلی» (Marques Brownlee) از ‌حرفه‌ای‌های دنیای موبایل، در ویدیوی کوتاه زیر ببینید.

‌‌‌

نکته‌ی دوم این‌که کلمه‌ی انگلیسی Huawei درحقیقت حرف‌نویسیِ نام چینی این شرکت است. در چینی ساده‌شده، نام این شرکت华为  است. کاراکتر اول به معنای گل است.

huawei logo

این گل را در لوگوی شرکت می‌بینید. این کاراکتر معانی دیگری مثل باشکوه، چین و چینی هم دارد. دومین کاراکتر در نام چینی شرکت هواوی به معنی دستاورد است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که هواوی به معنی «دستاورد چین» است.

‌‌‌

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳ دیدگاه
 1. Avatar امیر علی پور

  بر خلاف آقای آرمین من عقیده دارم که محصولات هواوی نسبت به امکانات و قیمت عالیه

  متن جالبی هم بود، سپاس

 2. Avatar آرمین

  آخه هواوی هم ریشه یابی میخواد؟؟؟؟ یک اسم چینی به معنی بی کیفیتی…..

 3. Avatar علیرضا پورجبار

  ببخشید بی ربطه ..
  دیجی ساعت رو قدیم مونده … ساعت نظر هارو میگم اون رو درست کنید. یه ساعت عقبه.
  با تشکر.