زیبارویان حیات‌وحش

۳۱ تیر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه

 

چیزهای زیادی در دنیا وجود دارد که ما آن‌ها را زیبا می‌نامیم اما مساله این است که شما همیشه نمی‌توانید علت و یا چرایی دقیق زیبایی را بیان کنید بعنوان مثال یک حیوان ممکن است که از نظر یک فرد زیبا و از نظر دیگری زشت باشد.

لابد شما هم شنیده‌اید که برخی از حیوانات برای جذب جنس مخالف زیبا هستند البته این را هم به یاد داشته باشید که زیبایی حیوانات لزوما همیشه خوب نیست به عنوان مثال یک پرنده با پرهای رنگارنگ و زیبا می‌تواند برای شکارچیان هم جذابیت بیش‌تری داشته باشد. در هر صورت دانشمندان معتقدند که زیبایی حیوانات اغلب یک عامل حیاتی برای بقای آن‌هاست. در ادامه شما را با ۵ موجود زیبا در طبیعت وحشی آشنا خواهیم کرد.

۱- شب‌پره غروب آفتاب Madagascan sunset moth (Chrysiridia rhipheus)

شب‌پره غروب آفتاب از راسته موسوم به پروانه‌سانان یکی از گونه‌های زیبایی است که اغلب کلکسیون‌داران به دنبال آن هستند. الگوی نامتقارن رنگ‌ها بر روی پرهای این شب‌پره به نوعی حاصل تداخل‌های نوری و پراکنش نور از روی بال‌های منحنی‌شکل‌اش است.

طول بین دو بال باز این شب‌پره حدود ۱۱ سانتی‌متر است و افراد ناوارد هم اغلب آن‌ها را با پروانه‌ها اشتباه می‌گیرند چرا که رنگ‌آمیزی زیبا، دم‌ها و عادت استراحت این شب‌پره با بال‌های عمودی شکل پروانه‌ها را تداعی می‌کند.

رنگ‌های هشداردهنده روی بال‌های این شب‌پره به شکارچیان این حس را منتقل می‌کند که این حیوان سمی است. از طرفی شفیره آن‌ها به نوعی شبیه اجسام بیجان است. مردم ماداگاسکار که این شب‌پره در کشور آن‌ها یافت می‌شود، این باور قدیمی را دارند که این شفیره‌ها در اصل روح مردگان آن‌ها را در خود دارند.

شب‌پره غروب آفتاب

۲- ببرها The tiger (Panthera tigris)

ببر بزرگ‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین گربه‌سان درشت‌جثه است که طول آن می‌تواند بالغ بر ۳ متر و وزن آن نیز بالغ بر ۳۰۰ کیلوگرم باشد. طول عمر ببرها بیش از ۲۶ سال است. هر ۶ زیرگونه ببرها (بنگال، سیبری، سوماترایی، مالایایی، هندوچین و جنوب چین) جزو گونه‌های در معرض خطر هستند و جمعیت آن‌ها رقمی کم‌تر از ۴ هزار فرد تخمین زده شده است.

ببرهای بنگال معمول‌ترین و ببرهای سیبری بزرگ‌‌ترین زیرگونه ببرها هستند. خاستگاه اولیه ببرها آسیای جنوب‌شرقی است و در هندوستان، جنوب‌شرقی آسیا و شرق روسیه سیبری یافت می‌شوند. ببر گربه‌سانی است که در آفریقا وجود ندارد. ببرها در ایران‌ هم منقرض شده‌اند. آخرین ببر در پارک ملی گلستان شکار شد. عواملی همچون تخریب زیستگاه، مسموم کردن آن‌ها از طریق آغشته کردن لاشه حیوانات شکار شده به مواد سمی، شکار بی‌رویه و کم شدن طعمه مسبب انقراض ببر مازندران در ایران بوده است.

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که چرا بدن ببرها راه راه است؟ دلیل این شکل متفاوت آن‌ها با گربه‌سانانی همچون پلنگ‌ها، تفاوت در نوع زیستگاه است. از آنجایی که زیستگاه‌ ببرها علفزارهای بلند و درختزارها است در نتیجه پوشش استتاری آن‌ها هم با سایر گربه‌سانان فرق می‌کند. در پشت گوش ببرها دو لکه سفید وجود دارد که در وهله نخست این ذهنیت را در بیننده تداعی می‌کند که صورت ببر به سمت بیننده است در حالی که اینطور نیست.

ببرها به دلیل تخریب زیستگاه در معرض خطر هستند.

۳- قورباغه دارت سمی The poison dart frog (Dendrobates azureus)

قورباغه‌های سمی در جنگل‌های بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می‌شوند. طول بدن آن‌ها بین ۱.۵ تا ۶ سانتی‌متر متغیر است. مردم بومی آمریکا از سم این قورباغه‌ها در گذشته برای پرتاب دارت‌های سمی استفاده می‌کردند و به همین دلیل به آن‌ها دارت سمی گفته می‌شود.

سم این قورباغه‌ها از نظر علمی مورد مطالعه قرار گرفته و تحقیقات نشان داده که می‌تواند باعث شل شدن ماهیچه‌ها، کاهش اشتها و تحریک قلب شود. رنگ شفاف بدن آن‌ها نیز درست مانند شب‌پره غروب آفتاب باعث می‌شود که شکارچیان طبیعی از آنها پرهیز کنند چرا که ترس از سمی بودن را ایجاد می‌کند. در حدود ۱۷۵ گونه قورباغه سمی در دنیا وجود دارد که آنچه در تصویر می‌بینید تنها یک گونه از آن‌هاست. تفاوت گونه‌های مختلف نیز اغلب برمبنای رنگ و اندازه بدن است.

قورباغه دارت سمی

۴- مرغ بهشتی دم‌چلچله‌ای  Swallow-tailed hummingbird (Eupetomena macroura)

مرغ‌های بهشتی دم‌چلچله‌ای در نواحی شرقی و مرکزی آمریکا زیست می‌کنند. ترجیح زیستگاهی آن‌ها مناطق نیمه‌باز با درختان معدود، نواحی ساحلی و باغ‌هاست اما جالب اینجاست که از نواحی پردرخت جنگلی بشدت پرهیز می‌کنند. دم مرغ بهشتی دم چلچله‌ای بسیار زیبا و شبیه چنگال است و نیمی از بدن ۱۶ سانتی‌اش را تشکیل می‌دهد.

رنگ پر و بال آن‌ها مخلوطی از سبز، آبی و بنفش است. مرغ‌های بهشتی می‌توانند در هر ثانیه ۲۰ بار مداوم بال بزنند و این باعث مانورهای دیدنی در هنگام تغذیه از شهد گل‌ها می‌شود. یک خصلت غیرقابل باورشان هم این است که نسبت به سایر پرندگان حالتی تهاجمی دارند و با شیرجه‌هایی قرقی‌وار به دشمنان خود حمله‌ور می‌شوند.

مرغ بهشتی دم چلچله‌ای

۵- پلنگ برفیSnow leopard (Panthera uncia

پلنگ‌های برفی به دلیل پوست ضخیم به رنگ سفید، متمایل به زرد و خاکستری‌شان و در عین‌حال صورت و هیکل بی‌نقص‌شان به زیبایی شهره هستند. رژیم غذایی اصلی آن‌ها کل و بز و قوچ و میش است اما از جوندگان و پرندگان هم تغذیه می‌کنند. جمعیت آن‌ها در کل قلمروشان خیلی نادر و کم است. اینطور تخمین زده می‌شود که جمعیت پلنگ‌های برفی در طبیعت وحشی بین ۳.۵۰۰ تا ۷ هزار فرد باشد. در حال حاضر بین ۶۰۰ الی ۷۰۰ پلنگ برفی هم در باغ‌وحش‌های دنیا نگهداری می‌شود.

پلنگ برفی

یک علت عدم قطعیت در مورد تعداد آن‌ها در طبیعت خجالتی بودن‌شان است. زیستگاه پلنگ‌های برفی ارتفاعات ۲۹۰۰ تا ۵۰۰۰ متری کوهستان‌های مرکزی آسیاست. قلمرو آن‌ها کشورهای افغانستان، قزاقستان، نواحی شمالی روسیه تا هندوستان و بخش‌های شرقی چین را دربرمی‌گیرد. کشور چین به تنهایی حدود ۶۰ درصد از زیستگاه پلنگ‌های برفی را به خود اختصاص داده است. متاسفانه پلنگ‌های برفی از بخش‌های خاصی از کشور مغولستان که در اصل قلمرو تاریخی آن‌‌ها بوده برای همیشه ناپدید شده‌اند.

منبع:owlcation.com, www.defenders.org

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar بردیا صالحی راد

  سلام! من دیدگاه خاصی ندارم
  من یک درخواست دارم از خانم حیدری: “خانم حیدری، ممنون میشم اگر در مورد صدف ها هم مقاله ویا مطلبی بنویسید که بخونیم و در مورد صدف ها هم بدونیم!”
  با تشکر

 2. Avatar علیرضا خردمند

  چه قدر شب پره خوشگله

  مرسی از شما

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه