ساخت ویلچر با پرینت سه بعدی

۷ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه

ویلچرها به ندرت آنقدر راحت هستند که رضایت کاربر را جلب کنند. معمولا هم چاره‌ای جز این وجود ندارد که یا از یک طراحی عمومی استفاده کنید یا ماه‌ها در انتظار آماده شدن یک مدل شخصی بمانید که احتمالا آن هم قدری ناخوشایند خواهد بود. با این حال یک استودیوی طراحی در لندن به نام Layer شیوه‌ی بهتری پیدا کرده است. این محصول جدید که «گو» (Go) نام دارد نمونه‌ی اولیه‌ی یک ویلچر است که زندگی را برای بیماران و افراد کم‌توان راحت‌تر خواهد کرد. تولیدکنندگان این ویلچر با تهیه‌ی یک اسکن سه بعدی از کاربر، صندلی و محل قرارگیری پاها را به گونه‌ای با استفاده از تکنولوژی پرینت سه‌بعدی می‌سازند که دقیقا متناسب با ابعاد بدن او باشد. این شیوه نه تنها موجب راحت‌تر بودن ویلچر می‌شود بلکه با محاسبه‌ی بهتر گرانیگاه بر اساس وزن کاربر خطر واژگون شدن یا لغزش را کاهش می‌دهد.

پرنت سه بعدی ویلچر go

البته هنوز برای قضاوت در مورد زمان ورود ویلچرهایی نظیر گو به بازار خیلی زود است. البته در طراحی این ویلچر تا جای ممکن تلاش شده که به جای یک تمرین نظری صرف امکان تبدیل آن به یک محصول کاربردی وجود داشته باشد. استودیوی Layer برآورد کرده که در این شیوه هر ویلچر سفارشی را می‌توان ظرف تنها دو هفته حاضر کرد. این در حالی است که آماده کردن هر ویلچر سفارشی به شیوه‌ی سنتی ممکن است تا هشت هفته به طول بیانجامد. اگر گو یا هر محصولی شبیه به آن واقعا به بازار عرضه شود می‌توان حدس زد که ساخت هر نوع صندلی سفارشی دیگر هم در آینده به امری عادی بدل خواهد شد.

منبع: Engadget

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
 1. Avatar ابوذر

  ظاهر خوبی دارد ولی باید به چند نکته در این طرح توجه کرد:
  ۱- نقطه سقل نشیمن از محور چرخ ،عقب تر طراحی شده که احتمال واژگونی صندلی رو بالا میبره.
  ۲ – به هیچ وجه قابلیت تا شدن نداره و طراح هیچ فکری در باره جابجایی خود صندلی نکرده.
  ۳- چقدر تعمیر پذیری داره؟؟؟ این نکته خیلی مهمه؟؟؟
  ۴- با توجه به طول و شکل پشتی صندلی به نظر نمی رسد که طراح این صندلی را جهت کاربری روزانه و دایمی در نظر گرفته باشد.
  ۵-باید ارتفاع نشیمنگاه و تکیه گاه و زیرپا قابلیت تنظیم داشته باشه، مددجو همیشه در یک وضعیت نیست و نیازهای مختلف ، وضعیت های مختلفی را می طلبد.
  ۶- سازوکار ترمز دیده نمی شود!!! (شاید قابل دیدن طراحی نشده)
  در کل صرف این موضوع که بازطراحی شده و یا با پرینتر سه بعدی ساخته شده دلیل بر بهبود نتیجه نیست.

 2. Avatar آب

  بسیار عالی بود، ممنون بابت انتشار و به اشتراک گذاری

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه