شما بگویید؛ ساعت هوشمند یا ساعت معمولی؟

۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۷:۰۰ ۱ دی ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۴ دقیقه

سال‌ها پیش آرزوی خرید یک کامپیوتر شخصی را داشتیم. بعد، لپتاپ‌ها وسوسه‌مان کردند و کم‌کم تلفن‌های همراه هوشمند به بخشی از زندگی ما تبدیل شدند. حالا چند سالی است که چیز دیگری، خوره‌های تکنولوژی را وسوسه می‌کند. آیا باید در برابر اغوای ساعت‌های هوشمند مقاومت کرد؟ آیا در زمان حاضر، همچنان خرید ساعت‌های مچی معمولی منطقی‌تر نیست؟ ما از شما می‌خواهیم که با نظرات خود، پاسخی درست برای این پرسش‌ها پیدا کنید. شما به ما بگویید: ساعت هوشمند یا ساعت معمولی؟ لطفا با دلایل منطقی‌تان با یکدیگر مخالفت کنید و تجربه‌های خود را با همدیگر به‌اشتراک بگذارید.

‌‌‌    ‌‌‌

به‌ناچار، تصمیم گرفتیم تقابل ساعت‌های هوشمند و ساعت‌های معمولی را به شکلی کاملا متفاوت روایت کنیم. ما این کار را با زیر سوال بردن ماهیت ساعت‌های هوشمند انجام می‌دهیم. چون تکلیف ساعت‌های مچی عادی روشن است؛ آن‌ها بدون نیاز به وکیل‌مدافع، محبوب‌اند. ساعت‌های مچی معمولی، از همه لحاظ به بلوغ رسیده‌اند. ایراد‌های‌ احتمالی‌شان هم ربط زیادی به تکنولوژی استفاده‌شده در آن‌ها ندارد. متریال مورد استفاده و اعتبار شرکت سازنده از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت‌شان است. بسته به سلیقه‌‌ی شما، صدها هزار گزینه پیش روی‌تان وجود دارد. شما یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کنید و شاید سال‌های سال آن را به مچ‌تان ببندید و به داشتن‌اش افتخار ‌کنید. پس اگر می‌بینید ما تمرکز نوشته‌مان را روی ساعت‌های هوشمند قرار می‌دهیم، به ما خرده نگیرید!

داستان ساعت‌های هوشمند آن‌قدرها هم که عموم مردم فکر می‌کنند، نو و بکر نیست. از حدود ۲۵ سال پیش شرکت‌هایی مثل کاسیو ایده‌‌ی چنین ساعت‌هایی را در ذهن داشتند. اما این موضوع از حدود سه چهار سال پیش و با همه‌گیر شدن تلفن‌های همراه هوشمند، کم‌کم داغ شد. ساعت «پبل» (Pebble) از اولین‌ ساعت‌های هوشمند محبوب بود. سامسونگ و سونی هم خیلی زود دست‌به‌کار شدند. گوگل هم سال ۲۰۱۴، «اندروید ور» (Android Wear) را به‌عنوان سیستم عامل اختصاصی ساعت‌های هوشمند معرفی کرد. یک سال بعد، اپل پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و انتظار، بالاخره «اپل واچ» (Apple Watch) را رو کرد. اما آیا این بازی جدید، شما را متقاعد می‌کند که به‌جای یکی از آن ساعت‌های لوکس یا اسپورت بازار، یکی از این گجت‌های دوران پسادیجیتال را انتخاب کنید؟

ساعت هوشمند یا ساعت معمولی؟

بیایید ابتدا به مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مشخصه‌ی ساعت‌های هوشمند بپردازیم. خیلی‌ها به ساعت‌های هوشمند به چشم یک مکمل تلفن همراه نگاه می‌کنند. این دسته از افراد، منطقی‌ترین انتظارات را از ساعت‌های هوشمند دارند. شما به‌راحتی تماس‌ها، اعلان‌ها، آلارم‌ها و پیام‌های خود را روی ساعت‌تان دریافت می‌کنید و از این‌رو دیگر لازم نیست گوشی‌تان را دم‌به‌دقیقه از جیب یا کیف‌تان بیرون بیاورید. با کمی دقت به این ویژگی بنیادین ساعت‌های هوشمند، می‌توان یک نسخه‌ی ساده پیچید: اگر از آن دست آدم‌هایی هستید که پیوسته به گوشی‌تان چسبیده‌اید و از این موضوع کلافه شده‌اید، شاید خرید یک ساعت هوشمند تصمیم بدی نباشد. اما اگر آن‌قدرها هم به چک کردن صفحه‌ی گوشی‌تان معتاد نشده‌اید، بهتر است فعلا قید خرید ساعت هوشمند را هم بزنید.

با قاطعیت می‌توان گفت که همه‌ی ساعت‌های هوشمند بازار ایرادهای خود را دارند؛ مثلا خیلی از آن‌ها از پلتفرم‌های مختلف پشتیبانی نمی‌کنند. حتی شناخته‌شده‌ترین ساعت هوشمند بازار یعنی اپل‌واچ هم عاری از مشکل نیست. به‌طور مثال این ساعت با دستگاه‌های قدیمی‌تر کار نمی‌کند.

گجت‌های پوشیدنی و به‌طور خاص ساعت‌های هوشمند، محصولاتی خام و جوان هستند. تاجایی‌که برخی فکر می‌کنند که با خرید این گجت‌ها موش آزمایشگاهی شرکت‌ها شده‌اند. واقعیت این است که تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها تقریبا به‌نوعی پختگی و بلوغ رسیده‌اند. اما برخی قابلیت‌های تعبیه‌شده در ساعت‌های هوشمند آن‌قدر خام است که حتی سازندگان‌شان هم با شک و تردید آن‌ها را معرفی می‌کنند! ساده بگوییم: شما هروقت یک ساعت هوشمند خریدید، مدام باید نگران باشید که نکند مدل بعدی چیز بهتری داشته باشد؛ مشکلی که به‌طور حتم در ساعت‌های مچی عادی غیرهوشمند وجود ندارد.

ساعت‌ هوشمند برای نمایش‌ اعلان‌ها، وسیله‌‌‌ای ایده‌آل است. اما یک مشکل وجود دارد؛ سازندگان سعی می‌کنند برای رقابت با هم، تا آن‌جا که ممکن است آن را با قابلیت‌های عجیب‌و‌غریب پر کنند. سگی را در نظر بگیرید که قرار است حافظ ملک شما باشد، اما آن‌قدر به آن غذا داده‌اید و قلاده‌ی سنگینی به گردن‌اش آویخته‌اید که نمی‌تواند جم بخورد!

یک موضوع مهم دیگر هم هست که به اعتقاد خیلی‌ها از همه حیاتی‌تر است: باتری. در حالی‌که هنوز مشکل باتری در تلفن‌های هوشمند حل نشده، حالا متخصصان باید راه‌حلی برای مشکل باتری ساعت‌های هوشمند پیدا کنند. با خرید یک ساعت هوشمند، شما یک گجت به گجت‌هایی که باید روزانه شارژ کنید، اضافه کرده‌اید. آیا وقت و حوصله‌ی این کار را دارید؟ اگر پاسخ‌تان منفی است، پیشنهاد ما این است که بر اساس سلیقه‌تان یک ساعت معمولی کلاسیک یا اسپورت خریده و خودتان را از شارژهای پی‌در‌پی راحت کنید.

ما در جدول زیر یک جمع‌بندی ساده از ویژگی‌های مثبت ساعت‌های هوشمند و ساعت‌های مچی معمولی انجام داده‌ایم. این موارد ممکن است با توجه به تجربه‌ی شما، متفاوت باشند.

مقایسه ساعت هوشمند با ساعت معمولی

شما به‌‌راحتی و بدون نیاز به یک ساعت هوشمند می‌توانید زندگی مدرن و دیجیتالی خود را ادامه دهید. ساعت هوشمند در این برهه‌ی زمانی از تاریخ تکنولوژی، بیش از هر چیزی یک «گجت اضافی» است؛ دستگاهی کوچک که می‌تواند چند امکان ساده و دم‌دستی را برای‌تان فراهم کند. حال سوال اینجاست که آیا خرید ساعت هوشمند ارزش‌اش را دارد؟ شما به ما بگویید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹۹ دیدگاه
 1. Avatar وهاب

  من به دنیای دیجیتال و تکنولوژی خیلی علاقه دارم اما ساعتهای هوشمند هنوز به پختگی لازم نرسیده اند و هنوز برای من کاربردی نشده اند که مجاب شوم یکی از آنها را بخرم . علاوه بر اینکه ظاهر شیک و زیبایی مانند ساعتهای معمولی نیز ندارند بنابر این من ترجیح می دهم ککه یک ساعت معمولی شیک و زیبا داشته باشم تا یک مچ بند که از دور شبیه ساعتهای کاسیوی دیجیتالی 20 سال پیش است .

  1. Avatar محسن

   حالا خیلی در مورد ظاهر ساعت ها موافق نیستم با ایشون ولی از جهت نیاز به شارژ به نظرم یه کم مسخره است هنوز ساعت های هوشمند…
   اگر میزان نیاز به شارژ ماهانه یا سالانه بشه میشه روشون حساب کرد

 2. Avatar علی

  نظر من فقط ساعت افتابی
  ساده و بدون هزینه

 3. Avatar علیرضا رفعتی

  برای افراد پولدار صد درصد ساعت هوشمند بهتره چون هم با کلاس تره هم اینکه امکانات بیشتری داره.براشون هم مهم نیست که باید همش شارژش کنن.
  ولی برای افرادی مثل من همون ساعت های معمولی چینی 40،50 تومنی بهتره.هم کمتر پول میدی،هم شارژ نمی خواد،هم شیکه

  1. Avatar hAMIDREZA

   سلام
   اتفاقا ساعت هایی مثل ROLEX یا OMEGA قیمت های چندین برابر ساعت های هوشمند دارند و هم چند برابر اصلالت
   هیچ وقت کسی ROLEX رو با اپل واچ عوض نمیکنه

  2. Avatar حامد

   افراد پولدار اتفاقا ساعت سوئیسی استفاده میكنن
   یه ساعت رولكس هزارمرتبه كلاسش و قیمتش از بهترین ساعت های هوشمند بالاتره
   اپل واچ از جنس طلا بخری تازه قیمتش میرسه به كف قیمت رولكس

 4. Avatar محمد معتمدی

  ساعت هوشمند = اسباب بازی

 5. Avatar اشکان

  سلام
  من خودم علاقه بسیار شدیدی به تکنولوژی دارم مخصوصا صنعت موبایل ولی به نظر من دیگه ساعت هوشمند ایده لوسی هست برای اینکه:
  1.کسی که موبایل داره دیگه نیازی به ساعت نداره چون هروقت بخواد ساعت موبایلشو نگاه میکنه
  2.مگه یه ساعت هوشمند چقدر صفحه نمایشش بزرگ هست که آدم بخواد تو اس ام اس یا پیامی رو بخونه؟
  3.با این قیمتی که ساعت هوشمند تو بازار ایران داره آدم باید ساعتشو پنهان کنه نه گوشیشو.
  4.کلاس و وقاری که ساعت کلاسیک داره ابدا ساعت هوشمند نمیتونه داشته باشه به خصوص ساعت های سوییسی.

  البته این نظر بنده بود و به هیچ عنوان قصد توهین سلیقه کسی که ساعت هوشمند رو میپسنده ندارم. موفق باشید.

 6. Avatar omidx

  شش ماهه ک از اپل واچ استفاده میکنم و از هر نظر راضیم …

  1. Avatar مرجان

   من هم همينطور، موافقم

 7. Avatar ساسان

  به نظر من هنوز ساعت های هوشمند جذاب به نظر نمی رسند یه جورایی هنوز تکلیفشون مشخصنه نیست تا با ما کاربرها نه حتی با خودشون،
  به قول جناب تیم کوک”شما میتونید بخچال و با توستر قاطی کنید اما محصول جالبی در نمیاد” این دقیقاٌ واسه ساعت های هوشمند صدق میکنه از جمله خود ساعت هوشمند شرکت اپل
  اصلا به کار بردن لفظ “ساعت” برای این دستگاه ها اشتباهه، کار ساعت نشون داده زمانه نه آب و هوا، کالری، چک کردن توییتر و …
  حالا یه سری محصولات هست که تمرکزشونو گذاشتن روی امکانات ورزشیو سلامت مثل مایکروسافت بند الکی هم اسم ساعت به خودشون ندادن اونا باز قابل درک ترن واسه من و واقعا هم به درد کسانی که اهل ورزش و ورزشکار هستند میخوره
  در کل از نظر من تا وقتی که یه گوشی هوشمند تو جیبم هست دلیلی نداره یه ساعت هوشمندم که همون امکانات بهم میده(حتی کمتر از اون) روی دستم داشته باشم

  1. Avatar محمد توکل

   در جواب صحبت های شما دوست عزیز باید بگم که بله حق با شماست و درست میفرمایید که ساعت کارش نشون دادن زمانه نه آب و هوا و کالری و …

   اما آیا باید بپرسم در مورد دیگر محصولات هم خود شما و دیگر دوستان این نظر رو دارید؟

   االان اینقدر تلفن همراه پیشرفت کرده قبول دارید؟
   حالا سوال اینجاست که کسی دقت میکنه به اینکه چقدر میزان آنتن دهی تلفن همراه قوی هست یا نه؟!
   متاسفانه باید بگم خیر! همه فقط این روزها به دنبال سیستم عامل هستن و ظاهر و امکانات! بزرگترین و مهمترین عامل در تلفن همراه آنتن دهی هست که متاسفانه این روزها به تقریباً میشه گفت کاملا به دست فراموشی سپرده شده…!
   و اندک کسانی که هنوز گوشی های هوشمند لمسی خریداری نکردن شاید تنها کسانی باشن که هنگام خرید از فروشنده در مورد کیفیت آنتن دهی تلفن همراه سوالی بپرسن و با این جواب فروشنده مواجه بشن! : این روزها دیگه آنتن دهی دست اپراتورهای تلفن همراه است!
   این جواب در صورتی هست که آنتن داخلی گوشی اگر ضعیف باشه و قدرت جذب کنندگی بالایی نداشته باشه و یا با یه مانع سیگنال مختل بشه تلفن همراه به هیچ دردی نمیخوره! ( نمونش همین فاجعه ی اپل در آیفون 4 )
   آدمها همیشه در شهر نیستن و ممکنه با ماشین شخصی به سفر برن ، مسیر رو گم کنن ، بنزین تموم کنن یا ماشینشون نقص فنی پیدا کنه و وقتی آنتن تلفن همراه در کار نباشه دیگه سیستم عامل و سنسور ضربان قلب و دما سنج و بازی و برنامه های سرگرم کننده و غیره پشیزی ارزش نخواهد داشت! و تازه شاید شخص خریدار اون موقع کارایی دقیق تلفن همراه رو درک کنه! یعنی متوجه بشه تلفن همراه فقط برای ارتباطات در مواقع ضروری هستش نه پلی استیشن یا کامپیوتر جیبی!

   حالا با توجه به این حرفا…مطمئن باشید که به زودی ساعت های هوشمند جای ساعت های معمولی رو خواهند گرفت! میپرسید چرا؟!
   چون ما انسان ها توقعاتمون روز به روز و بیش از حد بالاتر میره! و پیشرفت تکنولوژی در یکسری وسایل دیجیتالی ( از جمله همین موبایل ) باعث تنبلی بیش از پیش ما خواهد شد!یه نمونه ی دیگش هم عینک هایی که گوگل ساخته و داره نسل های جدیدشو هم میسازه! دیگه طرف عینکو میزنه به چشمش راحت دراز میکشه توی تخت خوابش فیلم مورد علاقشو که به صورت آنلاین داره اکران میشه رو میبینه و روز به روز هم بدنش فرسوده تر از قبل میشه…بعد از سالها متوجه بیماری های مثل دیابت ، اضافه وزن ، فشار خون ، چربی و … میشه و تازه میفهمه که ای کاش این تکنولوژی ها به وجود نمیومدن یا به این سرعت رشد نمیکردن و یا ای کاش جنبه استفاده از این تکنولوژی رو داشتم و به جای اینکه دائم تنبلی کنم و یه گوشه دراز بکشم و با ساعت هوشمندم یا تلفن همراهم یا عینک هوشمندم کار انجام بدم یه وقتی هم برای ورزش و سلامتیم میزاشتم!

   ببخشید کمی طولانی شد اما اینا همش واقعیته و مطمئن باشید که آینده به همین شکل خواهد شد من که این رو پیش بینی کردم و مطمئن هستم این اتفاقات خواهد افتاد…

   1. Avatar ساسان

    در جواب به تو دوست عزیز باید بگم که:

    درمورد قسمت اول صحبت هات که گفتی تلفن های هوشمند هم اول واسه صحبت کردن بود حالا رسیده به اینجا… درسته اما فکر نکنم بشه ساعت و با گوشی تو این ضمینه مقایسه کرد، بخوام خلاصه بگم اینکه این امکانات رو تلفن همراه جواب داد اما رو ساعت!!؟؟ فکر نکنم
    تمام این داستان ها هم فقط به دلیل اینکه گوشی های هوشمند دیگه به بلوغ خودشون رسیدن کمپانی های هم که تو صنت تکنولوژی هستند واسه سود بیشتر دنبال یه فناوری جدید هستند که هر جور شده به مردم بفروشند

    در مورد بخش دوم صحبت هاتم کاملا با شما موافقم. متاسفانه در کنار خوبی ها و مزیت هایی که تکنولوژی با خودش میاره یکسری معایب هم هست که البته بیشتر تقصیر خود با انسان هاست که به قول شما زیادی راحت طلب هستیم. مثلا همین اینترنت و تلفن های هوشمند و اپلیکیشن هایی که وجود داره واسشون از طرفی ارتباط بین انسان هارو خیلی راحت کرده ولی بجوریم باعث فاصله بخشیدن بین ما شد
    من بعض موقع ها به این فکر میکنم که ممکن چند ده سال دیگه دنیا چطوری باشه و چیزی که خیلی ازش میترسم اینکه بشیم شبیه انسان های فیلم WALL-E که حتی دیگه قادر به راه رفتن هم نبودند، یا اینکه تکنولوژی در اختیار انسان باشه انسان در اختیار تکنولوژی قرار بگیره.یه جورایی به قول آقای وازنیاک بشیم حیوانات دست آموز ربات های هوشمند

   2. Avatar علی

    احسنت خیلی عالی بود

 8. Avatar محمدسعید حسینخانی

  من تجربه دوتا از پر کاربرد ترین هاشو داشتم:Gear 2 و Gear s
  کاربردهای زیادی دارن، اما همه شون یه عیب بزرگ دارن: طول عمر باتری!
  تا وقتی که این مشکل حل نشه، هیچ کدوم ارزش خرید ندارن.
  من فروختمشون، چون مدت ها بود که فرصت نمی کردم و یا فراموش می کردم که هر روز شارژشون کنم…
  (روزانه باید گوشیتون، لب تاپتون و تبلتتون رو شارژ کنید، فکر کنم بهتره ساعت دیگه به این لیست اضافه نشه…)

 9. Avatar حامد

  سلیقه شخصی من اینه، ساعت معمولی
  نیازی به شارژ نداره و در هر شرایطی كار میكنه و قابل اعتمادتر هست، كلاسش بالاتره، مخصوصا اگه سوئیسی لوكس باشه
  به نظر من اصلا ساعت هوشمند رو نباید بهش ساعت گفت، در موقعیت های مختلف ممكنه باتریش تموم شه و اون موقع هست که دیگه ساعت نداری

 10. Avatar حسام

  بیشتر سلیقه ایه . من با اینکه خیلی به دنیای تکلنولوژی علاقه دارم نتونستم با ساعت هوشمند ارتباطی برقرار کنم بنظرم ساعت هوشمند شیک بودن و زیبایی ساعت معمولی رو نداره و همچنین با وجود لپ تاپ و اسمارت فون ها و ( در برخی موارد تبلت ) نیازی احساس نمیکنم که یه ساعت هوشمند داشته باشم. ترجیح میدم به جای ساعت هوشمند یک دستبند هوشمند داشته باشم که صرفا به عنوان سنسور برای گوشیم عمل کنه که بتونم با استفاده از اون فعالیت و تحرک خودم رو برای سلامتی بیشتر کنترل کنم و صرفا یه گجت برای اسمارت فونم باشه.

 11. Avatar علی

  با ید بگم که من قطعا به ساعت هوشمند رای میدم صد البته که هنوز ساعت های هوشمند کامل نیستن ولی برای کسایی که حتی یکم با تکنولوژی رابطشون خوب باشه مسلما انتخاب بهتریه یه مثال ساده چند سال پیش که فلش مموری ها هنوز تازه وارد بازار شده بودن همه میگفتن خوب چه کاریه سی دی کارشو انجام میده اما وقتی ادم یکیشو خریداری میکنه به مزایاش پی می بره این مثال در مورد پاور بانک هم صدق میکنه پس من به ساعت هوشمند رای میدم

  1. Avatar ramin

   دادا این حرفت متین ولی بزرگتیرن مشکلی که این ساعت ها دارند باتریشونه
   هر لحظه ممکنه شارژش تموم شه که این به چه دردی میخوره وقتی خونه نباشی ؟؟
   هرچقدرم خوب باشه ایراد باتریش به قدری بزرگه که 100% خرید ساعت معمولی را منطقی تر میکنه

   1. Avatar Mohammad

    رامین جان باطری زیاد مهم نیست نمیشه به خواطر باطری کل امکانات ساعت هوشمند را فدا کرد و گفت معمولی بهتره هر چیزی به مزیت و یه کمیتی داره پس نمیشه گفت به خواطر باطری ضعیف ساعت هوشمند خوب نیست

 12. Avatar بردیا

  از نظر من آدم باید دو تا ساعت یکی کلاسیک و یکی هوشمند داشته باشه تا بتونه هر جا که مناسبه یکی رو بندازه

 13. Avatar داود

  درود… صد البته ساعت هوشمند با این قیمت ها هرگز… ولیکن متاسفانه الان اکثر ساعت های هوشمند همشون از لحاظ قیمت قیمت با یک گوشی پرچمدار یا اگر بخوایم با ساعت های کلاسیک مقایسه کنیم یک ساعت گران قیمت بسیار لوکس برابرند… ساعت معمولی ای که صد البته بستنش روی دست از اکثر ساعت های بی روح و غیر لوکس هوشمند توی بازار حتی اپل بهتره…

 14. Avatar حمید

  صد در صد ساعت های معمولی و لوکس رو به ساعت های هوشمند ترجیح میدم

 15. Avatar دادخواه

  ساعت هوشمند امکانات زیادی داره که بهترین قسمتش اینه که می شه بخشهایی از گوشی رو بدون بیرون آوردنش کنترل کرد، یا اگه به سلامتیتون اهمیت می دین، انرژی مصرفیتون و بدونین
  مهمترین ایرادش باتریشه
  باتری همه گجتها عملکرد ضعیفی دارن ولی وقتی به ساعت می رسه، قبول کردنش سخت به نظر میاد.و دلیلش ساعتهای ساده این که سالها ازشون استفاده کردیم. که بعضی مواقع باتری هاشون بیشتر از خود ساعت دووم میاوردن!
  در صورتی که بخواین همه خوبی ها و ایرادش رو با هم داشته باشین باید یه جایی بین موبایل و لب تاپ و دوربین تون براش باز کنین تا نهایتا هر دو روز یک بار شارژش کنین!
  من ترجیح می دم منتظر بمونم تا فکری به حال باتریا بکنن

 16. Avatar امین شجاعی

  سلام
  به شخصه هیچ میلی به خرید ساعت های هوشمند ندارم ، فقط هم به خاطر باتری . واقعا شارژ پی در پی و تعویض باتری چیز اعصاب خوردکنی هست. بنده با باتری گوشی های هوشمند هم هنوز کنار نیومدم ، چه برسه به ساعت 😀

 17. Avatar erfan

  من به جای دو میلیونی که به اپل واچ بدم ، رفتم یه جی شاک خریدم. هم فوق العده شیکه و هم مقاومتش فوق العاده زیاده و در کل معرکس . قیمتش از نصف اپل واچ هم کمتره.

 18. Avatar dani

  با این اوصاف حتما یه ساعت اسپرت یا لوکسر خیلی بهتره

 19. Avatar ایمان

  به نظر من هنوز ساعت معمولی انتخاب برتر خواهد بود چون غرق شدن در تکنولوژی امروزی ضرر هایی رو به دنبال داره (هر کسی را به حدش بها دادن )

 20. Avatar سهیل

  بنده فکر می کنم ساعت های هوشمند فقط در همون حوزه سلامتی که شامل سنجش قدم ها، ضربان قلب و… بسیار مناسب هستند، و آپشن مناسبی برای ورزشکاران و کسایی که به پیاده روی و کوه نوردی و… علاقه دارن باشه.

 21. Avatar Mohammad

  به نظر من ساعت های هوشمند بهتر هستند چون امکاناتی فراتر از ساعت های معمولی دارند و امکان فعالیت را بدون نیاز به موبایل فراهم میکند و همچنین در آینده رقابت از تلفن هوشمند به ساعت های هوشمند منتقل میشود و آینده ای روبه رشد خواهد داشت

 22. Avatar حسین

  صددرصد ساعت معمولی اونهم فقط کاسیو شیک خورشیدی و بدون نیاز به شارژ بابند تیتانیوم هرگز با ساعتهای هوشمند قابل مقایسه نیست یکی از مهمترین ویژگیهای ساعت شیک بودن اون هست وحسیکه به آدم میده ساعتهای هوشمند ازین نظر هنوز بسیار ضعیف هستندوفقط بدرد افراد خیلی خاص می خورند بخصوص که با وجود موبایل و صفحه بزرگش و امکانات کاملیکه داره اصلا داشتن یک ساعت هوشمند بی خاصیت در کنار اون هیچ توجیهی نداره البته در آینده شاید وضعیت تغییر کندولی درحال حاضر بهترین انتخاب همون ساعت معمولی هست.
  یاعلی

 23. Avatar سعید

  سلام!
  این پرسیدن داره؟
  ساعت مچیمو با 1000 تا ساعت هوشمند عوض نمیکنم

 24. Avatar محمد

  ساعت فقط به سری جی شاک کاسیو می گن مخصوصا مدل هاییش که با نور خورشید شارژ می شن
  فوق العاده مقاوم و کاربردی هستند و خیال کاربر رو از مسائلی از قبیل شارژ کردن و محافظت از
  ساعت راحت می کنه

 25. Avatar amin

  منم ساعتای کلاسیکو بیشتر ساعتای هوشمند میپسندم هم از نظر طراحی قشنگ تره هم از نظر قیمت مناسبتره هم از نظر من (نظر شخصی من ) ساعت هوشمند عملا به هیچ دردی نمیخوره

 26. Avatar علی

  ساعت هوشمند به خاطر این که عمق تصویر رو نمیتونه نشون بده،تو حالت معمولی اصلا حس داشتن یه ساعت شیک رو به آدم نمیده و خب من اصلا این رو نمیپسندم
  اما در مورد مچ بند هوشمند قضیه یکم فرق داره
  مچ بند هوشمند طراحی شده تا اون چه که نیاز هست رو نشون بده(یعنی دقیقا برای کاری که باید بکنه طراحی و ساخته شده)
  ساعت هوشمند اومده مچ بند هوشمند رو با ساعت معمولی ترکیب کرده و چیز جالبی نشده
  به خاطر همین دلایل من بین ساعت معمولی و ساعت هوشمند،ساعت معمولی روترجیح میدم اما بین مچ بند هوشمند و ساعت معمولی،مچ بند هوشمند

 27. Avatar احسان

  هر کس casio Edifice EQB-500DC داشته باشه هم ساعته هوشمند داره هم یه ساعته کلاسیک….

 28. Avatar امیر

  من به تازگی یک اپل واچ خریدم و به نظرم خرید خوبی میاد. مخصوصا که نسخه‌ی اسپرت اون هم واقعا قیمت خیلی بالایی به نسبت ساعت‌های سویسی نداره. من گوشیم روزانه صدها و یا حتی بیشتر نوتیفیکشن تولید میکنه که طبیعتا برام مهم هستن ولی نه انقدر که وقتی توی تاکسی تنگ نشستم به سختی درش بیارم و ببینم چی شده. با اپل واچ به راحتی میتونم ببینمشون و اگه لازم شد گوشیم رو در بیارم. حتی میتونم جواب خیلی ها رو با جملات از پیش تعریف شده ای که ساختم بدم. یکی دیگه از قابلیت‌های خوبش اینه که میتونم آهنگ رو باهاش عوض کنم. هرچند هدفون بلوتوثم هم اینکار رو برام میکرد ولی خوب اینطوری بدون در آوردن گوشیم میتونم بین آلبوم‌های مختلف جابه‌جا شم. با هدفون فقط میتونستم برم آهنگ بعدی.
  مزیت دیگش اینه که انقدر خبر دزدیده شدن آیفون رو شنیدم که وقتی گوشی دستمه و صدای موتور میاد من واقعا میترسم ولی با ساعت هوشمند این مشکلم تا حد خوبی حل شده
  یک سری میگن آدم وقتی گوشی و لپتاپ داره به ساعت چه احتیاجی داره. این افراد به نظرم هیچ وقت ساعت نبستن دستشون. ساعت واقعا اعتیاد آوره و کسانی که ساعت می‌بندن وقتی ساعت ندارن احساس کمبود می‌کنن.
  مسئله‌ی شارژ ولی همچین مسئله‌ی کمی نیست. من شبها یک گوشی، یه تبلت، یه هدفون و یک ساعت رو میزنم به برق. هر کدوم هم یک مدل شارژر میخورن. حالا فکر کنید این همه شارژر رو به اضافه شارژر لپتاپ بخوام با خودم ببرم سفر. دیگه ببینید چه افتضاحی میشه…

  1. Avatar حسین

   سلام
   البته دوست عزیز با داشتن یک هندزفریه بلوتوث تا حد زیادی شما از دراوردن گوشی بی نیاز خواهید شد اونهم با قیمتی بسیار کمتر از یک اپل واچ تا 10 روزم نیاز به شارژ نداره حتی میتونید به گوشی هم پاسخ بدید ولی با اپل واچ یانمیشه یا خیلی مشکله.
   یاعلی

 29. Avatar وحید

  بستگی به نوع لباسی که می پوشیم داره

 30. Avatar amir

  به نظر من اصلا وجود ساعت لزومي ندارد الان تقريبا همه ى افراد موبايل دارند كه حتي ساده ترين موبايل ها هم داراى ساعت هستند.

 31. Avatar مصطفی

  از همه نظر معمولی !

 32. Avatar آریا

  قطعا ساعت معمولی…
  علاوه بر اینکه جذابیت، زیبایی و کلاسش قابل مقایسه با ساعت های هوشمند نیست؛
  واقعا کلافه کنندس که هر روز بخوای ساعتت رو بزنی به شارژ !!
  من خودم هر روز مجبورم لپ تاپ، موبایل، ریش تراش، مسواک برقی و … رو شارژ کنم دیگه دوست ندارم ساعت هم به این لیست اضافه بشه…

 33. Avatar M O H S E N . T E C H

  هر روز علم در حال پیشرفته و کسی که همگام با اون نباشه از دنیا عقبه .
  یک نگاه کلی به ساعت های معمولی بکنیم می فهمیم که به جز تاریخ و زمان اطلاعات دیگه ای رو به ما نشان نمیدن .
  من اعتقاد دارم که هر وسیله ای باید کارایی همه ی وسایلو داشته باشه یعنی با یک تیر چندین نشان !
  بعضی ها ممکنه بگن که ساعت مهم نیست و وجود داشتنش تفاوت چندانی نداره و بعضیایه دیگه میگن ساعت فقط ساعت کلاسیک !
  اما تصور من اینه که وقتی یک وسیله میتونه ضربان قلب رو اندازه بگیره و تماس بگیره و با گجت های دیگه هم ارتباط برقرار کنه و حتی عکس هم بگیره ارزشمندتر و اقتصادی تر از یک ساعت پیش پا افتادس !
  به نظر من آینده میتونه در باطن یک ساعت هوشمند باشه و میتونیم در آینده با یک بندی در دست و افتادن نوری بر اجسام تیره و وجود برخی از سنسورها همه ی کارهای مربوطه را با آن انجام دهیم !!!
  در کل نظر هر انسان محترمه و نظره من هم اینه 😉

 34. Avatar esmaeil

  من حدود شش ماه هست که اسمارت واچ دو رو خریدم و باید بگم کار من رو خیلی بهتر را ه می اندازه تا ساعت معمولی.
  اما دلایل من : گوشی من فبلت تی 2 سونی با سایز صفحه نمایش 6 اینچ هست که حالا با این ساعت دیگه مجبور نیستم هر دقیقه برای پیامک ها و تماس های ورودی سرکلاس گوشیم رو دربیارم و راحت میتونم از اون ها با خبر بشم و یا حتی پیامی به طرف مقابل ارسال کنم.
  در مورد باتری هم اسمارت واچ 2 محصول سونی به راحتی با استفاده در حالت متصل به گوشی یک هفته رو دووم میاره و حتی اگه نخواین متصل باشه شارژش بیشتر هم میشه.
  دلیل سوم این هست که این ساعت علاوه بر کارهای یه ساعت معمولی برای من خیلی کار های بیشتری انجام میده و نیاز هام رو برآورده میکنه .
  شما میتونید به راحتی پوسته ساعت رو تغییر بدید /ایمیل ها و پیام هاتون رو چک کنید /پیام ارسال کنید/از تقویم و برنامه های سلامتی استفاده کیند ویا حتی بازی کنید.
  من اسمارت واچ 2 رو به ساعت های هوشمند دیگه و حتی اسمارت واچ 3 ترجیح دادم چون واقعا این ساعت با توجه به قیمتش تمام نیاز های فرد رو براورده میکنه.

 35. Avatar reza world

  من یدونه ساعت خردیم از این چینیا 13 هزار تومن خیلی هم شیکه خخخخخخ
  از این سوسول بازیا هم نداره
  اگه واقعا ساعت میخای همین کار آدمو راه میندازه
  والا 🙂

 36. Avatar محمد

  من که ساعت sicko 5 پدربزرگم که الان دست منه رو جایه تمام ساعت های دنیا چه هوشمندش چه معمولیش نمیدم بالایه 50 ساله داریمش حالا به من رسیده.

  1. Avatar سجاد

   لااااااااااااااااااااااااااااااااااااااایییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییککک

 37. Avatar سامان

  دو سال پیش وقتی دیدم داره ساعت هوشمند سرکلش پیدا میشه گفتم چرا نداشته باشم رفتم برای انتخاب اما وقتی گشتم دیدم این ساعتها یه سری امکانات دارن اما 2 تا مشکل اصلی دارن 1 اینکه عمر باطریشون و 2 عمر خودشون خیلی کمه چون ساعت هوشمند الان خیلی محکم نیستن و وقتی رو دست تونه باید با احتیاط بیشتری زندگی کنی، کاری که یه گلکسی نوت و یا یه ایفون 6 پلاس با تو میکنه رو بدترش رو به سر یه جوون با تحرک میاره و از طرفی هم وقتی به مچم نگاه میکردم یه چیزی کم بود خلاصه بگم انقدر از وضعیت ساعتهای هوشمند ناراحت بودم که تصمیم گرفتم ساعتی بخرم که حتی باتری هم نخواد و حتی بمب هم بترکه خراب نشه تازه من کارم با گوشی خیلی کمه و یه ساعت اسپورت کاسیو گرفتم ولی خودمونیم 6 ماه طول کشید تا به بستن ساعتم عادت کنم و هنوز هم پیش میاد که وقتی رو مچمه ساعت رو از رو گوشی چک میکنم پس در کل نبود ساعت هیچ مشکلی به وجود نمیاره

 38. Avatar رضا عموميرزا

  نظر شخصي من اينه كه هنوز وجود ساعت هاي هوشمند آنقدر ضروري نشده كه بتونيم اون رو به عنوان يكي از مهم ترين و مورد نياز ترين دستگاه هاي هوشمند به شمار بياريم ، ولي اگر يه نگاه كوچيك به تاريخ گوشي هاي هوشمند هم بندازيم ميفهميم كه اونها هم در ابتداي ورودشان آنچنان ضروري و كاربدي تر از گوشي هاي غير هوشمند نبودن ، حتي ميتونيم بگيم گوشي هاي غير هوشمند محبوب تر هم بودن !!!
  پس مي تونيم نتيجه بگيريم كه هر چيزي نياز داره كه به تكامل برسه ، شايد در آينده نچندان دور ساعت هاي هوشمند هم بخشي از زندگي مارو پر كنن .

  موفق باشيد

 39. Avatar damdeok

  با توجه به اینکه تقریبا دوستان همه نکات رو ذکر کردند ، تکرار کردن اون ها هم باعث خستگی خواننده شده و هم باعث شک و تردید برای خواندن ادامه کامنت ها می شود ، از این رو اینجانب به همان صد ها دلیل گفته شده می گویم که ساعت کلاسیک و لوکس مارک دار بسیار بهتر از ساعت های هوشمند است .
  اما یک دلیل بسیار بزرگ که شاید ما اکثرا نسبت به ان بی توجه هستیم و سا باور نداریم ، اثرات بسیار خطرناک و تقریبا غیر قابل جبران ان هستیم ، شاید حدس زده باشید بله سیگنال های این گجت های پوشیدنی و موبایل ها و روتر ها و…. از لحاظ علمی ثابت شده هستند که سرطان زا هستند و باید توجه جدی به این مسئله بشود خصوصا اینکه مدام در معرض پالس های مغناطیسی اسمارت فون ها و ساده ترین چیز مودم اینترنتمان هستیم و با اضافه ساعت های هوشمند باعث تشدید ان می شویم .
  با تشکر از وقتی که برای خواندن کامنت بنده صرف کردید .

 40. Avatar محمدعلی بهرامیان

  متاسفانه همه چیز درگیر تکنولوژی شد و یک روزی می شود نمونه اش ساعت
  ساعت چیست ؟ یک واحد اندازه گیری زمانی است و وسیله ای با نام خود دارد که با واحدی که اسمش رویش است زمان را مشخص می کند و کار اصلی ساعت نشان دادن زمان است
  ساعت هوشمند چیست ؟ ساعتی است که شاید کمترین ارزش موجود درش نشان دادن زمان باشد ! وسیله ایست که افرادی که عشق تکنولوژی دارند ازش استفاده می کنند . البته ، اگه قرار بود ساعت هوشمند هم کار اصلی اش نشان دادن زمان باشد خریدش هزینه اضافیست
  من شخصا فردی هستم که عاشق تکنولوژی ام ولی ساعت های معمولی رو بیشتر دوست دارم مخصوصا بند چرمی کلاسیک

 41. Avatar رحمان

  پی سی شد لپ تاپ
  لپ تاپ شد اولترابوک
  اولترابوک شد تبلت
  تبلت شد موبایل
  حالا هم
  موبایل شد ساعت

  1. Avatar سجاد

   پس در نتیجه:
   ساعت =پی سی!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   1. Avatar Hadi.al

    نتیجه گیری عالی بود…..
    الان که فکر میکنم بستن همچین چیز بزرگی به دست واقعا کار خوبی نیست..!!!!!!!

 42. Avatar مهران

  شای به نظر بعضی از دوستان ایده ی ساعت هوشمند ایده ای لوس و غیر ضروری باشه اما اگه از همین دوستان چند سال پیش در مورد صفحه نمایش لمسی مقاومتی هم سوال می کردی جوابی به همین شکل می دادند و می گفت چه الزامی داره آدم به جای استفاده از صفحه کلید که هم خیلی راحت تره هم با چشم بسته هم میشه باهاش اس ام اس داد و کار کرد باید از گوشی ای استفاده کنم که برای انجام یه کار ساده باید صد بار التماس گوشی رو بکنم.
  ساعت های هوشمند همینطور اند. درسته که ساعت های هوشمند حتی در بهترین کلاسشون مثل اپل واچ یا موتوx که قشنگترین های اسمارت واچ ها هستند حتی قابل قیاس با ساعت لوکس و مدرن چندین هزار دلاری شرکت های مثل رولکس و … . اما این تازه شروع کار برای آینده ای که دیگه برای رد کردن یه تماس یا جواب دادن به ایمیل دوستتون حتی لازم نیست سرتو پایین بیاری به صفحه ی ساعتت نگاه کنی! درسته من خودم بودجه ام نمیرسه یه اپل واچ بخرم ولی بیاید یکم از این تکنولوژی های جدید حمایت کنیم هرچند شاید این یکی یه روزی به دردمون خورد. 🙂

 43. Avatar marshal

  حقیقتش نمی دونم در این مورد چه چیزی رو بیان کنم.
  اما خوب ساعت های هوشمند بیشتر به تیپ های اسپرت مییاد(نظر شخصی)و اینجانب ترجیح میدم با تیپ های مجلسی و رسمی از ساعت های قدیمی عقربه ای استفاده کنم.هم شیک تره هم از مجلسی که درش قرار دارم بیشتر استفاده می کنم به جای اینکه با ساعت هوشمندم ور برم.امروزه که دیگه همه تو تلفن های هوشمندشون غرق شدن.دیگه بیشتر از این نشیم. ساعت های هوشمند تا حالا نداشتم،خوشم هم مییاد که داشته باشم اما در کل ترجیح میدم از ساعت معمولی استفاده کنم.آخه دیگه این ساعت ها برای ما که به زور زندگی مون رو میچر خونیم.فکر کنم خرید یه ساعت هوشمند هزینه اضافه باشه.
  خلاصه همش بر میگرده به نظر شخصی نه ماشینه نه کنسول بازی که به نقد تخصصی کرد.

 44. Avatar ehsan

  با عرض سلام و خسته نباشید به همگی = هیچ کدوم !

 45. Avatar ممد

  هر چیزی اولش خوبه الان که میبینیم فرت و فرت دارن ساعت الکی هوشمند میسازن فقط تکنولوژی رو دارن بزرگ میکنن میخان ببینن ساعتایه هوشمند چیکار میکنه که واقعا افتضاح بوده مخصوصا اپل واچ داغون که دست یه دانمارکی رو سوزوند!!
  شاعتایه شیک و مجلسی از برندایه معتبر و خاص دنیا صد شرف کلاس و عمر و اعتبار داره تا این ساعتایه هوشمند که فقط کارشون سوزوندن دسته!!
  مگه ما چقد میخایم تنکولوژی رو تو زندگیمون جا بدیم مگه در چه حدی از تنکولوژی نیاز داریم یه گوشی داریم برا هفت نسلمون تکنولوژی میبره باور کنین زندگی هر چی ساده تر راحت تر

 46. Avatar محسن

  ” شما بگویید؛ ساعت هوشمند یا ساعت معمولی؟ ”

  کاش اسم دیگه ای برای این گجت انتخاب میشد تا شان “ساعت” حفظ بشه !
  ساعتی که هر روز نیاز به شارژ داشته باشه که دیگه ساعت نیست ؛ ساعت یعنی یه ماشین سوئیسی اصیل ، زنده ، وفادار و در عین حال کم توقع که هر چهار یا پنج سال یکبار نیاز به شارژ (تعویض باطری) داشته باشه ؛ ضمنا هر وقت صفحه ش رو نزدیک گوشت میاری بگه : چیک…چیک…چیک…چیک…
  من پیشگو نیستم و اصولا خوشم از این کار پرریسک نمیاد ولی کلا به آینده این “مچ بند ساعت نما” خوشبین نیستم ! مگر این که یک تحول بزرگی توی نگهداری شارژ اون بوجود بیاد ؛ خلاصه این که این محصول فعلا دوران آزمون و خطای خودش رو سپری میکنه و در حال تاتی تاتی کردنه و تا بلوغش (البته اگه صبر کاربرا اجازه بده) راه درازی رو در پیش داره دقیقا مثل تلویزیون های سه بعدی که اوایل حضورشون هر کدوم یه مشکل عجیب و غریبی رو بهمراه داشتند از سردرد گرفته تا سنگینی عینک و … تا اینکه امروز شاهد رسیدن شون به ساحل ثبات هستیم .

 47. Avatar امیررضا

  هر چی که لازم بود رو دوستان گفتن
  ولی نظر شخصی من اینه ساعت جدای از نشان دادن زمان و تاریخ یه کالای لوکس و زینتی محسوب میشه
  پس اصلا نمیشه با ساعت هوشمند مقایسه ش کرد
  ساعت هوشمند یه پدیده نو هست که فعلا کاربری خاصی براش تعریف نشده واسه همین هر شرکتی یه سری امکانات روش میذاره و وارد بازار میکنه
  اگه منطقی باشین میبینین که واسه هر امکاناتی که یه ساعت هوشمند داره وسیله بهتر و دقیق تری قبلا عرضه شده
  یه سنسور ورزشی ارزون قیمت میتونه تا 1 ماه بدون شارژ اطلاعات ورزشی شما رو آنالیز کنه و به گوشی تون انتقال بده ، تازه لازم نیس موقع ورزش کردن همش مگران ساعت گرون قیمتتون باشین 😀 (خودم ندارم ولی در اولین فرصت حتما تهیه میکنم)
  یه ساعت کلاسیک میتونه زمان و تاریخ و کورنوگراف در اختیارتون بذاره
  دیگه این که برای توییتر و اینستاگرام از ساعت هوشمند استفاده بشه فک میکنم خیلی لوس باشه
  کل زندگی شده پنل های دیجیتالی که هرچقدر هم پیشرفته باشن ذهن و چشم رو خسته میکنن!!!
  دیگه هیچ حرفی از باتری و شارژ نمیزنم چوم میدونم تکراریه
  در پایان من خودم اپل واچ استفاده میکنم و قبلش هم اصلا با هیچ ساعت هوشمندی کار نرده بودم،واسه 10 روز اول خیلی حال میده ولی وقتی عادی میشه آدم واقعا نمیدونه به چه دردی میخوره(مثل اسباب بازی)در کل وقتی روی دستم یه ساعت عقربه ای کلاسیک دارم و واسه زمان یا تاریخ بهش نگاه میکنم یا حتی جنبه زینتی قضیه به مراتب حس بهتری دارم….

 48. Avatar عليرضا هاشمي

  سلام

  قطعا ساعت معمولي (عقربه‌اي) بهتر است!
  اصلا نمي‌تونم تصور كنم كه يه روز با كت‌و‌شلوار و كفش رسمي، ساعت هوشمند ببندم! واقعا خنده‌داره.
  حتي اگر بدنه اين ساعت‌ها رو شركتي مثه Tag Heuer ساخته باشه باز هم ماهيتش عوض نميشه!
  اصالت ساعت مچي معمولي يه چيز ديگس!
  واقعا كسي هست كه بخواد “رولكس” يا “امگا” رو از دستش باز كنه و به جاي اون ساعت كامپيوتري (بخوانيد هوشمند) استفاده كنه؟

 49. Avatar Majid

  اشتباه ما از همینجا شروع میشه که اسم ساعت رو روی وسیله میذاریم به نظرم
  در حالی که اینها یک ساعت نیستند بله یک گجت پوشیدنی هستند که اتفاقا شبیه ساعت هم هست
  دلیل اصلی طراحی چنین چیزی استفاده از اون به عنوان ساعت نیست،اما چون روی دست قرار میگیره به خاطر اینکه بتونی جای ساعت رو هم بگیره مثل ساعت طراحی شد.
  به نظر من اولین و مهمترین دلیل خرید ساعت هوشمند رو میشه علاقه به تکنولوژی دونست،نمیتونیم انکار کنیم که ما به تکنولوژی ها ی جدید علاقه داریم و دوست داریم تستشون کنیم یا داشته باشیمشون.
  یه دلیل دیگه امکاناتی هستش که این گجتها بهمون میدن که شاید ساده باشه اما تو جایگاههای مختلف کارایی های زیادی داره که میتونه کار آمد و مفید باشه

  اما فرای این صحبتها این گجتها بسیار ترسناک و گیج کننده هستند.غولهای تکنولوژی اول با لپتاب و پی سی وقتمون رو ازمون گرفتن،بعد از اون با موبایلهای هوشمند اطلاعاتمون رو گرفتن،با گجتهای پوشیدنی وضعیتمون رو میگیرن.
  کار بعدی چیه؟من فکر میکنم کلاههای که ادراکمون رو میگیره 🙂

 50. Avatar پاتریشیا

  وقتی تونستند یه چیزی طراحی کنند که همه بتونن از اون استفاده کنن یعنی همه ی طبقه های اجتماعی اون وقت میشه گفت خیلی کاربردیه و میشه به جای
  ساعت استفاده کرد .ساعت های معمولیو همه می تونن داشته باشن و اما ساعت های دیجیتال …
  در ضمن طراحی فوق العاده مزخرفی داره خیلی ….

  اقای زرین صدف لدفن یه مقاله هم راجب گوشیایی که دروبین جلوی قوی دارند بزارین

 51. Avatar علیرضا

  از نظر من ساعت هوشمند , ولی برای مهمانی های رسمی و قرارها یک ساعت معمولی خیلی شیک تر و مناسب تر ه .

 52. Avatar آرش

  من نزدیک به سه هفته هست که یه Apple Watch گرفتم . با اینکه مطمئن بودم هنوز برای خرید این ساعت زوده ولی گرفتم.
  همونطور که در اول مقاله اشاره کردين ، هنوز ساعت های هوشمند به بلوغ نرسیدند و صرفاً یه پیش درآمد به دنیای فرداست.
  و بدون اونها هم می شه به زندگی مدرن و دیجیتال ادامه داد. به نظر من ، اگه ساعت فعلیتون رو دوست دارید ، فعلاً ساعت هوشمند نخرید.
  ولی اگه ساعت ندارید یا ساعت فعلیتون رو دوست ندارید ، شاید انتخاب خوبی باشه.
  البته این رو هم بدونید که با ساعت هوشمند ، (البته تجربه ای که من با اپل واچ داشتم ) به اين موارد دسترسی خواهید داشت :
  1- دیدن نوتیفیکیشن ها ، بدون اينکه به گوشیتون نکاه کنيد . ارزش اين موضوع زمانی به چشم میاد که تو جلسه یا کلاس هستید و نمی شه دائم گوشیتئن دستتون باشه و نکاهش کنید . یا به هر دلیلی دستتون بنده. زمانی که نوتیفیکشن جدید بیاد ، خود ساعت بهتون خبر می ده و می تونید خیلی سریع نکاهش کنید !
  2- مطلع شدن از تماس های تلفنی ، یا حتی صحبت کردن با تلفن : زمانی که هدست دم دستتون نیست
  3- کلاً استفاده از اپليکيشن هایی ککه با ساعتتون سازگار هست ، با یک نگاه (at a glance) مثل swarm و instagram و telegram و … .
  4- مشاهده وضعيت فعالیت بدنی .
  5- عکس گرفتن به جای مونوپاد
  در کنار اين مزایا ، نباید از شارژ کم گوشی ( حداکثر 1.5 روز) ، مستقل نبودن از گوشی برای اتصال به اينترنت و دوربين … هم غافل بشيد.

 53. Avatar پاور کامپیوتر

  درود. من هیچ وابستگی به موبایلم ندارم بنابراین انتخاب من ساعت مچی عقربه ای کلاسیکه با تکنولوژی «کینتیک» که حتی به باتری نیاز نداشته باشه. مثل این «Seiko SNP091P1» که میتونید از دیجی کالا بخرید:

  http://www.digikala.com/Product/DKP-82487/Seiko-SNP091P1/%D8%B3%D8%A7%D8%B9%D8%AA-%D9%85%DA%86%D9%8A-%D8%B9%D9%82%D8%B1%D8%A8%D9%87-%D8%A7%D9%8A-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B3%D9%8A%DA%A9%D9%88-SNP091P1

  ولی اگه تکنولوژی ساعت هوشمند به جایی برسه که باتری داخلیش با حرکت دست یا نور محیط شارژ بشه و ترجیحاً نیازی به ارتباط با موبایل نداشته باشه (مثلاً Clone کردن اطلاعات سیمکارت به ساعت) اونوقت ارزش امتحان کردنو داره.

 54. Avatar محمد

  به نظر من ساعت دیجیتال به مسیر اشتباهی میره و به زودی مسیرش رو تغییر میده: ساعت دیجیتال و کلاسیک ، دو مدل بازار متفاوت دارند بنابراین به مسیری پیش میره که از هر دو استفاده بشه. ساعت دیجیتال در دست چپ و ساعت دیجیتال که بیشتر به سمت مچ بند دیجیتال پیش خواهد رفت در دست راست. دوبازار با تقابل برد برد.

 55. Avatar فرزاد شریف زاده

  گجت های پوشیدنی هوشمند خواه یا ناخواه یکی از پیشرفتهای جدید تکنولوژی هستن و بالاخره همه گیر میشن.
  در همین اخبار اخیر هم می بینید که حتی برخی شرکتهایی که ساعتهای لوکس کلاسیک می سازن هم قراردادهایی با شرکتهای فعال در زمینه سیستمهای هوشمند پوشیدنی بستن. آینده به این سمت حرکت میکنه و ما هم ناگزیریم بپزیریم. همونطور که قبلا گوشی ها با یکبار شارژ 2 هفته جواب میداد و لی امروزه به سادگی حتی بهترین باطریها عمری بیش از یک روز ندارن و ما باشون کنار میایم.

  -در مورد عمر باطریها هم به هر حال هر روز بهتر میشن. بماند که مدل هایی مانند پبل عمر باطری بسیار طولانی دارند. یا برای مثال ساعت سونی اسمارت واچ 2 که خودم استفاده میکنم نه تنها کاملا فلزی و شبیه مدلهای کلاسیک هست بلکه باطریش کاملا یک هفته جواب میده، در عین اینکه صفحه اون همیشه روشن هست و ساعت رو نشون میده.

  -در مورد طراحی، مدلهایی مثل ساعت هوشمند هوایی، موتورلا 360 و ال-جی ساعتهایی زدن که بسیار به ساعتهای لوکس کلاسیک شبیه هست و عملا در استفاده روزمره تفاوتی با اونها متوجه نمیشید.

  – از نظر قیمت این ساعتها انصافا به صرفه هستن. اگر کسی گذرش به ساعت فروشیها افتاده باشه میبینه که ساعت زنانه و مردانه کلاسیک به سختی با قیمت زیر 800 هزار تومان پیدا میشه که اونهم چون میره توی زمینه فشن و مد، معمولا ساعتهای زیر یک و نیم-دو میلیون تومان اصلا به چشم هم نمیان. خوب در نظر بگیریم که یک ساعت هوشمند ضمن داشتن توانایی ها خاص و امکانات افزوده، در صورتیکه از مدلهایی که طراحی کلاسیک دارن استفاده بشه، اون نیاز زیبایی شناسی و مد رو هم پوشش میدن و در اونها هم از آلیاژ ها و موارد مناسب استفاده شده و در نهایت هم قیمتی در رنج 1 تومان دارند (به جز اپل که نه از نظر طراحی و نه از نظر قیمت ساعتش رو نمی پسندم) که به واقع اگر به قیمت دلاری اونها و متوسط درامد ماهانه در عموم کشورهای دنیا نگاه کنیم، هزینه کاملا مناسب و معقولی به حساب میاد.

  -از نظر استفاده، در حال حاضر شاید کاربری این گونه ساعتها محدود باشن و با توجه به جایی که برای پیشرفت دارن، امروز برای خرید اونها ابتدا باید دلیل مناسبی داشته باشید. برای مثال بنده چون از یک گوشی موبایل ساده استفاده می کنم، تمام برنامه های کاربردی، ایمیل، اپ های مختلف و ارتباطیم روی یک دستگاه تبلت 10 اینچی سامسونگ قرار داره. طبیعتا با وجود این تبلت و اینکه در بسیاری زمانها، مثلا در ماشین یا جاهای دیگه در کیفم یا اتاق دیگری روی میز قرار داره و مثل گوشی نیست که دائما دنبال خودم به هر اتاقی میرم توی دستم باشه، این ساعت تبدیل به یک باید شده و کاملا توجیه داره و من رو در ماشین، جلسات کاری، مهمونی های خارج خونه و بسیاری جاها از چک کردن دائم یک تبلت بزرگ راحت کرده، ضمن اینکه همچنان ساعت است و شکل کاملا کلاسیک و مناسبی داره.

  بنابراین اگر امروز قصد خرید این گجتها رو دارید باید به میزان نیازتون نگاه کنید و مثلا فکر کنید چقدر کار خنده داریه اگر من در یک مهمونی یا جلسه هر دقیقه با شنیدن یه صدا بخوام یه صفحه بزرگ رو از کیفم در بیارم و چک کنم، در حالیکه همه مسیج ها و پیامهای شبکه های اجتماعی، حتی ایمیل هام رو هم با یه نگاه به ساعت و یه ویبره کوچیک بدون جلب توجه می تونم ببینم و صرفا اگر مورد مهمی بود تبلتم رو به دست میگیرم.

  در مقابل آینده نمیشه مقاومت کرد و خواسته یا ناخواسته این محصولات نه تنها تبدیل به یک باید، بلکه جزو مهمی از زندگی ما خواهند شد. به زودی در مورد امکانات هوشمند کیف و کفش و لباسمون هم باید بحث کنیم و جنس چرم و پارچه اونها احتمالا کم اهمیت ترین مورد بین ویژگیهاشون خواهد بود. احتمالا حتی کیف پولمون موجودی خودش رو حساب میکنه و روی ساعتمون میبینیم چقدر پول همراه داریم…

 56. Avatar شاهین

  به نظر من باتوجه به سرعت پیشرفت بالای گوشی ها از نظر فنی ساعت های هوشمند اونقدرا ارتقاع پیدا نکردند
  به نظر من تکنولوژی فعلی ارزش بهایی که پراخت میکنیم رو نداره برای یک ساعت هوشمند
  در شرایط زمانی فعلی من به یک ساعت معمولی ولی برند و زیبا رای میدم ولی فکر میکنم تا نهایت 4 سال آینده رشد فنی ساعت های هوشمند انقدر بشه که بشه گفت عمر ساعت های معمولی به سر میاد.

 57. Avatar محمد نادری

  از اونجایی که ساعتن ساعت های قدیم و مارک هم فقط اپل
  کسی apple watch نداشته باشه و بگه من امروزیم و با تکنولوژی سر کار دارم کاملا در خطاست
  البت ما ک پول جفتشونو نداریم،خوش به حال اونایی ک دارن

 58. Avatar غضنفر

  قطعا ساعت معمولی رو بیشتر دوست دارم. چون دیگه درگیر شارژ کردنش نمی‌شم.
  از طرفی هر کاری که ساعت هوشمند می‌خواد انجام بده، موبایل‌ها دارن انجام می‌دن، پس ساعت هوشمند یک ابزار اضافی میشه.
  البته در زمینۀ سلامت یوخده کاربرد داره که بنظرم سمت دستبند سلامت برم بهتره تا بخوام ساعت هوشمند بخرم.

  اصن شما خودت بگو، جلال و شوکت ساعت‌های” رومانسون” یا باقی برند‌های لوکس کجا و ساعت‌های دیجیتال کجا…

 59. Avatar Paeezvash

  صد در صد نيازه واسه كسي كه واقعا بخواد ازش استفاده كنه
  خيليا هستن هنوز گوشيهاي غير هوشمند دارن و خيلي وقتا به ما ميگن كه نياز نيست به تلفن هوشمند ولي از نگاه ما واقعا نيازه چون خودمون ميخواهيم كه ازشون استفاده كنيم
  ساعت هوشمند هم همينطور
  بستگي داره به نوع نياز شما
  من از اپل واچ استفاده ميكنم و خيلي هم بدردم ميخوره
  و به همه پيشنهاد ميدم

 60. Avatar ab bas

  به نظر من ساعت های هوشمند هنوز جای کار زیادی دارند، حداقل تا زمانی که مشکل نگهداشت شارژ باطری در این گجت ها با پیشرفت تکنولوژی و اومدن باطری های جدید حل نشه، اما اگه این مشکل حل بشه، روزی رو خواهیم دید که ساعت های مچی کلاسیک جای خودشون رو به ساعت های هوشمند میدن، چون هیچکس از امکانات و آسایش بیشتر بدش نمیاد…

 • 1
 • 2