آرزوهای سامسونگ و اپل؛ خاطرات کاسیو!

۲۱ آذر ۱۳۹۴ | ۰۷:۳۰ ۷ مهر ۱۳۹۷ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۶ دقیقه

آن‌چه برای سامسونگ و اپل آرزو به حساب می‌آید برای کاسیو خاطره است. شاید کمی اغراق کرده باشیم؛ اما دیدن مجموعه‌ای از ویژگی‌های ساعت‌های هوشمند امروزی در ساعت‌های مچی بیست سال پیش کاسیو، حقیقتا حیرت‌آور است. مدتی است که اپل واچ به بازار راه یافته است. ساعت‌های هوشمند اندرویدی هم چند سالی است که این‌طرف و آن‌طرف دیده می‌شوند. این گجت‌های دوست‌داشتنی دیگر تنها به فیلم‌های علمی-تخیلی تعلق ندارند. شما با آن‌ها موزیک پخش می‌کنید، وضعیت سلامتی‌تان را می‌سنجید یا از آن‌ها به‌عنوان کنترل تلویزیون استفاده می‌کنید. جالب است بدانید که ژاپنی‌ها در دهه‌ی ۹۰ میلادی این قابلیت‌ها را در ساعت‌های «کاسیو» (Casio) پیاده کرده بودند.

تاریخ غنی کاسیو در طراحی و تولید ساعت‌های مچی دیجیتال بر کسی پوشیده نیست. مدتی پیش این شرکت، مجموعه‌ای از ساعت‌های عجیب‌وغریب خود را در معرض عموم قرار داد. نمایشگاه ساعت‌های مچی کاسیو یک واقعیت را نشان می‌دهد: بسیاری از قابلیت‌های ساعت‌های هوشمند امروزی، حدود ۲۰ سال پیش در ساعت‌های مچی کاسیو یافت می‌شد. همان‌طور که می‌دانید در ماه‌های اخیر رقابت شدیدی بین شرکت‌های مختلف برای نمایش قدرت‌شان در زمینه‌ی ساعت‌های هوشمند شکل گرفته؛ جالب این‌جاست که کاسیو همچنان فروتنی به خرج داده و ادعای خاصی در این مورد ندارد.

شرکت کاسیو در دهه‌ی ۹۰ میلادی با ساعت‌های مچی دیجیتالی‌اش غوغا به پا کرد. با ورود به قرن بیست و یک، به‌تدریج محبوبیت دیوانه‌وار ساعت‌های دیجیتالی این شرکت از تب‌وتاب افتاد. اما این پایان کار کاسیو نیست. در سال‌های اخیر شرکت کاسیو با تمرکز بر روی مدل‌های آنالوگ و کلاسیک در حال احیای میراث باشکوه خود است.

در ادامه قصد داریم تعدادی از اولین ساعت‌های هوشمند دنیا را از نظر بگذرانیم؛ ساعت‌های که در زمان خود به هیچ‌وجه ادعایی بر باهوش بودن نداشتند! شما را به دیدن خاطراتی از جنس آینده دعوت می‌کنیم:

‌‌‌ ‌ ‌‌‌

ساعت کاسیو ۱

مدل GMW-15 در سال ۱۹۸۹ تولید شد. این ساعت به یک نمایشگر گرافیکی مجهز بود که می‌توانست فازهای ماه و همچنین زمان‌های طلوع و غروب خورشید را نشان دهد.

ساعت کاسیو ۲

مدل VDB-1000 به سال ۱۹۹۱ تعلق دارد. این ساعت از قابلیت‌هایی مثل دفترچه تلفن، برنامه‌ی زمان‌بندی کارها، ماشین‌حساب و یادداشت بهره می‌برد.

ساعت کاسیو ۳

سنجش سلامت از مهم‌ترین قابلیت‌های ساعت‌های هوشمند امروزی است. جالب است بدانید که ساعت کاسیو مدل JC-11‌ که در سال ۱۹۹۱ عرضه شد، می‌توانست میزان کالری مصرفی، گام‌های طی شده و همچنین مسافت را محاسبه کند.

ساعت کاسیو ۴

مدل BP-400 هم مثل مدل قبلی در سال ۱۹۹۱ معرفی شد. این ساعت قادر بود فشار خون و ضربان قلب را کنترل کند.

ساعت کاسیو ۵

این ساعت‌های مچی مربوط به سال ۱۹۹۳ هستند و قابلیت‌های ورزشی مختلفی دارند.

ساعت کاسیو ۶

مدل CPW-100 مربوط به سال ۱۹۹۳ است و از قبله‌نمای دیجیتالی بهره می‌برد.

ساعت کاسیو ۷

مدل VivCel VCL-100 یکی از شگفت‌انگیزترین ساعت‌های مچی کاسیو بود. در این ساعت یک آنتن ویژه وجود داشت. هر گاه تلفن‌تان زنگ می‌زد، ساعت متوجه این موضوع می‌شد و شما را با ویبره مطلع می‌کرد. دقت داشته باشید که این ساعت در سال ۱۹۹۴ تولید شده بود.

ساعت کاسیو ۸

یکی از پرکاربردترین قابلیت‌های «اپل واچ» این است که از آن می‌توان به‌عنوان کنترل از راه دور «اپل تی‌وی» استفاده کرد. ساعت‌هایی که در تصویر می‌بینید در سال ۱۹۹۳ به بازار راه پیدا کردند. از این ساعت‌ها می‌شد به‌عنوان کنترل تلویزیون و دستگاه پخش VHS‌ استفاده کرد.

ساعت کاسیو ۹

این ساعت عجیب‌و‌غریب قادر است دمای سطوح را تشخیص دهد. مدل TSX-1300 متعلق به سال ۱۹۹۴ است و با نام «اسکنر حرارتی» شناخته می‌شود.

ساعت کاسیو ۱۰

مدل UV-700 در سال ۱۹۹۴ تولید شد. این ساعت به وسیله‌ی یک حسگر ماورای بنفش قادر است به شما در محافظت از پوست‌تان کمک کند.

ساعت کاسیو ۱۱

در سال ۱۹۹۵ شرکت کاسیو مدلی را با نام ABK-55 به بازار عرضه کرد. این ساعت که از سری Data Bank بود می‌توانست اطلاعاتی مثل شماره تلفن‌ها را در خود ذخیره کرده و بر روی نمایشگری ویژه به شما نمایش دهد.

ساعت کاسیو ۱۲

این دو ساعت به سال‌های ۱۹۹۴ و ۱۹۹۵ تعلق دارند. صاحبان این ساعت‌ها می‌توانستند از طریق اتصال مادون قرمز یک سری بازی‌های ساده را به‌صورت گروهی انجام دهند.

ساعت کاسیو ۱۳

درحالی‌که هنوز تولیدکنندگان مطرح در مورد تعبیه GPS در ساعت‌های هوشمند تردید دارند، ۱۶ سال پیش، کاسیو در مدل PRT-1GP از GPS استفاده کرد. در واقع، کاسیو اولین ساعت مجهز به GPS داخلی را ساخت.

ساعت کاسیو ۱۴

مدل DBC-V50 در سال ۱۹۹۹ تولید شد. این ساعت به ضبط‌کننده‌ی صدا مجهز است؛ قابلیتی که ساعت هوشمندی مثل «اپل واچ» از آن بی‌بهره است.

ساعت کاسیو ۱۵

مدل HBX-100 هم به سال ۱۹۹۹ تعلق دارد. شما به کمک این ساعت می‌توانستید از طریق مادون قرمز با کامپیوتر تبادل داده داشته باشید.

ساعت کاسیو ۱۶

با آغاز هزاره‌ی سوم میلادی، سال ۲۰۰۰، کاسیو اعلام کرد که اولین ساعت مچی پخش‌کننده‌ی MP3 را ساخته است. این ساعت با مدل WMP-1 شناخته می‌شد.

ساعت کاسیو ۱۷

در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱، کاسیو با سه ساعت بی‌نظیر دیگر، چشم‌ها را به خود خیره کرد. WQV-1 اولین ساعت مجهز به دوربین دیجیتالی بود. WQV-3 اولین ساعتی بود که با یک دوربین رنگی به بازار عرضه شد. WQV-10 علاوه بر این دوربین به یک نمایشگر رنگی هم مجهز شده بود.

ساعت کاسیو ۱۸

حدود ۱۰ سال قبل از این‌که چیزی به نام Apple Pay وجود داشته باشد، کاسیو با ساعت «جی‌-شاک» (G-Shock) مدل GWS-900 پا به عرصه‌ی پرداخت‌های موبایل گذاشت.

ساعت کاسیو ۱۹

مدل MGC-10 در سال ۲۰۰۶ معرفی شد. این ساعت برای طرفداران شعبده‌بازی بسیار جذاب بود. با این ساعت شما می‌توانید ذهن دوستان‌تان را بخوانید! البته جادویی در کار نیست. در این ساعت از ترفندهای شعبده‌بازی استفاده شده است.

ساعت کاسیو ۲۰

کمی به عقب‌تر برمی‌گردیم. این‌جا جایی است که کاسیو کسب‌وکار ساعت‌های مچی دیجیتالی خود را شروع کرد. این ساعت، «کاسیوترون» – Casiotron – نام دارد و تولیدش به سال ۱۹۷۴ بر‌می‌گردد.

ساعت کاسیو ۲۱

این روزها کاسیو کمی از ساعت‌های مچی ساختارشکن‌اش فاصله گرفته و به سمت طراحی، تولید و فروش هر چه بیشتر ساعت‌های کلاسیک خیز برداشته. ساعتی که در تصویر می‌بینید، نمونه‌ای از نسل جدید ساعت‌های مچی کاسیو به حساب می‌آید.

‌‌‌

منبع: The Verge

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۲ دیدگاه
 1. Avatar جواد

  سلام
  واقعا مطلب جالبی بود!!!!

 2. Avatar امید

  انتخاب عنوان هوشمندانه بود

 3. Avatar پژمان

  من یه ساعت کاسیو داشتم روش یه بازی مرحله ای داشت، ینی گجت بازی رو ساعت…
  الان هم از سری ادیفایس کاسیو دو تا خریدم، بنظرم ساعت شکیلیه.

 4. Avatar سیامک کناری

  ممنون از گلچینتون ولی اشاره ای به ساعتهای موزیکال کاسیو که خیلی خیلی قبلتر از mp3 و فایلهای صوتی کامپیوتری وجود داشتند نشد چقدر زیبا نوتهای موسیقی رو مینواختند.

 5. Avatar امین

  من کاسیو بازم ، واقعا با کیفیتن مخصوصا سری جی شاکش،یکی از خرید هایی که همیشه بهش افتخار میکنم چند نمونه از این برند هستش.

 6. Avatar مصطفی

  سلام
  واقعا جالب بود . الان اپل و سامسونگ این همه جارو جنجال میکنن، اونطرف کاسیو تو دلش میخنده .
  انصافا چنین ساعتهایی توی ۲۰ سال پیش واقعا حیرت انگیزه !
  دمش گرم کاسیو

 7. Avatar امين

  سری های جدید جی شاک کاسیو علاوه بر اکثر امکانات ساعت های قدیمیش از تکنولوژی های جدیدی هم استفاده میکنه که دیگه احتیاجی به باتری نداره و با قرار گرفتن در معرض کور سویی برای چند لحظه کوتاه تا ۶ ماه شارژ میشه
  عالی ترین برند برای یک ساعت هوشمند و اسپرت با کلی امکانات و قابل استفاده مخصوصاً برای ورزشکارها

 8. Avatar محمد

  عااااااااالیییییییییییییییی

 9. Avatar مسعود

  سلام
  سال ۱۳۷۵ یه کاسیو مدل ۱۳۲۶ ( CASIO ABX53BU-1E ) از خیابون لاله زار خریدم ۲۹۰۰۰ تمن که کلی خاطره باهاش دارم و هنوز مثل روز اولش کار میکنه
  و چون خیلی دوسش دارم دیگه ازش استفاده نمیکنم ،
  بجاش دو تا ساعت ( T-Toch ) ، ( ( Automatic ) گرفتم ، البته پی مدل MR-G – CASIO هستم که بنظر خودم ساعت خوبیه ،
  کاسیو و کلا ژاپنیها کارشون تو صنعت حرف نداره
  آلمانیا هم خوبن

 10. Avatar ممد

  مثل فیلمهای هالیوودی میمونه که یه آدم خبیث میاد تکنولوژی یک آدم خوب رو میدزده و ازش استفاده ضدبشری میکنه. الان اپل با ساخت این ساعتهای هوشمند و سنسورهاش داره اطلاعات مردم رو جمع میکنه و مردم با اشتیاق این کار رو انجام میدن بدون اینکه بدونن چه بلایی قراره سرشون بیاد. تکنولوژی دهه های قبل ناب و خاص بود و استفاده اش فقط برای راه انداختن کار مردم بود و صدمه ای به زندگی بشر نمیزد اما الان…

 11. Avatar مسعود

  سلام من از سال ۶٠ ساعت کاسیو داشتم وهربار که مدل جدیدی می امد می خریدم یکی از انها ساعت ١٢ ملودی بود که اهنگ های زیبایی داشت بعدش ساعت دیتا بانکش که شماره تلفن سیو میکرد خریدم وخلاصه با این مارک خیلی خاطره دارم اپل وسامسونگ ارزوهایشان را به نسبت زمان تا سال ٢١٠٠برسند

 12. Avatar پدرام

  با توجه به مطلبی که گزاشتین کاسیو میتونه غرامت های چند صد میلیارد دلاری از اپل سونی و سامسونگ بگیره. اگه در جریان نیستن من بهشون بگم ، ۰.۱ % هم بیشتر نمی خوام به خدا!

 13. Avatar ebi

  واقعاً مطلب زیبایی بود
  و انصافاً هرجا حرف از تکنولوژی باشه همیشه ژاپن حرف اول رو میزنه

 14. Avatar zarfile.com

  ساعت های کاسیو کیفیت واقعا بالایی دارن و ارزش پولی رو که براشون هزینه میشه رو دارن

 15. Avatar علی اکبر

  عالی بود دیجی جون..

 16. Avatar حمید مدنی

  جالب اینجاست که بین شرکت های مطرح گوشی هم اولین اسمارت واچ رو شرکت سونی ساخت (دقیقا باهمین نام اسمارت واچ و همین امر هم سبب شد این اسم روی این ساعت ها نقش ببنده)
  نسخه اول تعدادی دکمه در دوطرفش داشت که با اونها کنترل میشد و بند برزنتی داشت (قابلیت ها عین ساعت های هوشمند الان کنترل کامل گوشی با یک سری بازی ساده…)
  نسخه دوم که به عنوان Sony smartwatch شناخته میشه فقط بند رابر داشت و صفحه لمسی با کیفیت (در اون زمان فوق العاده بود خودم خریدمش خیلی خاص بود)
  نسخه ۲ و ۳ که الان همه باهشون آشنا هستن تو بازار موجوده ولی اون دو نسخه قبلی خاطره شده دیگه
  جالبه الان اکثر مردم فکر میکنن اولین شرکت سامسونگ بوده! همین مقاله رو هم بخونین اسم سامسونگ و اپل رو آورده در حالی که همه میدونن اپل هنوز اول کاره و سامسونگ خیلی تجربه نداره!
  کلا به نظر میرسه شرکت های ژاپنی برعکس کشور های دیگه به جای تمرکز روی تبلیغ و خود نمایی دنبال افزایش کیفیت و تولید بهتر هستن حتی در سکوت!
  ولی مردم با تبلیغ بیشتر فریب میخورن و کیفیت رو فراموش میکنن…

 17. Avatar Mostafa

  کلا تو بهت بودم موقع خوندن!!!
  اما بنظر میاد با توجه به اینکه خیلی ها از چنین چیزی مطلع نبودن
  با همه تفکرات خلاقانه در تولید، در عرضه و تبلیغات نتونستن پا به پای تولید جلو برند

  گوشی های اپل بعضا با کوچکترین تغییر و گاهی مضحک!فرد رو ترغیب و تطمیع به خرید سری جدید میکنه (البته سایر شرکت ها در همین راه گام برداشتن)

  هرچند در سال های گذشته مصرف گرایی دیوانه واری که الان دچارش هستیم نبوده
  شرکت هایی مثل کاسیو هم بنظر انقدر دنبال فروش به هر قیمتی نبودن،
  کلا گویا قبل ها شرکت ها منصف تر و مشتری مدار تر بودن، به جای تو بوق و کرنا کوچکترین کارها
  انرژی شون میذاشتن برای تولیدات با کیفیت تر و صد البته با دوام تر!
  نه که تکنولوژی رو قطره چکونی تزریق کنند تا مکرر نیاز به خرید جدید رو احساس کنید و چه بسا مجبور به اون باشید!

 18. Avatar رضا

  ساعتی خاطر انگییییییییییییییییییییز …

 19. Avatar حمید

  هرجا سخن از بهترین باشد، نام یک سامورایی میدرخشد!

 20. Avatar محمد حسین

  سلام
  بابا بزرگ من یه ساعت کاسیو دیجیتال داره اما باور کنین تا همین لحظه نمیدونستم چیه تا آنکه الان فهمیدم مدل VDB-1000 داشته ۱۵ ساله دوتا شاخ رو سرم دارم -۶ سال که اصلا نمیدونستم چی به چیه!
  آخه ساعت ۲۰ سال پیش صفحه لمسی یعنی چه؟ !
  مفید بود دیجی ممنون

 21. Avatar rip

  از همون روز اولی که این تولید کننده های موبایل شروع به ساختن ساعت های هوشمند کردن ، با درنظر گرفتن ساعت های کاسیو به خودم گفتم یعنی واقعا اینا با خودشون چه فکری کردن که همچین چیزایی میسازن؟! جا دادن یه سنسور قدم شمار و بلوتوث توی یه ساعت واقعا انقدر سروصدا داره؟! متاسفانه بسیاری از مردم با برندهایی مثل کاسیو ، پلار ، گارمین ، سونتو و … اصلا آشنایی ندارن. البته کاسیو خیلی کم‌کاری کرده.. باز خیلی بهتر میتونه عمل کنه مثل استفاده از صفحه نمایش رنگی و سنسور ضربان. مطمئن هستم میتونه ولی نمیدونم چرا حرکت نمیکنه.
  خودم الان یه garmin fenix 3 دارم . اگر سرچ کنید لیستی از قابلیت هاش میاد که انتها نداره واقعا !!! اگر اپل یا سامسونگ همچین چیزی میساختن ، اول اینکه دنیا رو خراب میکردن!! دوم اینکه زیر ۸-۷ میلیون روش قیمت نمیزاشتن

 22. Avatar KaTa

  عالی بود ، مخصوصا آرزوهای سامسونگ و اپل؛ خاطرات کاسیو!

 23. Avatar pouya

  کاسیو عشقه

 24. Avatar محمد

  واقعا جالب بود و این جمله که (ارزوی سامسونگ و اپل خاطرات کاسیو )خیلی عالی بود

 25. Avatar Ali S

  اینا که همش آرزو های اپل بود!!

  1. Avatar رضا

   اپل به آرزوش تقریبا رسیده و داره تکمیلش میکنه/
   سامسونگ هم از آرزوهای اپل کپی برداری میکنه/
   کاسیو هم نیرو و خلاقیت جمع کردن این همه ویژگی را در یک دستگاه نداره/اگه داشت حتما این کار رو میکرد
   فعلا که اپل سریع تر و خلاقانه تر پیش میره….ههه

 26. Avatar احسان

  سلام، واقعا مطلب جالبی بود، خسته نباشید . . .

 27. Avatar رحمان

  فوق العاده بود !!!
  برای همینه که میگن : دود از کنده بلند میشه

 28. Avatar امیر

  فوق العاده بود فقط جای تاسف داره که این شرکت با این هامه هوش و استعداد چرا الان ساکته در حالی که می تونه دنیای ساعت های هوشمند رو تو چنگش بگیره و بقیه شرکت های رو به مرز ورشکستگی بکشونه

 29. Avatar امیررضا

  واقعا جالب بود
  ممنون
  دیگه حرفی واسه گفتن نمیمونه

 30. Avatar مهدی

  حیرت آور بود

 31. Avatar سعید

  با سلام

  سال ۱۳۷۸ یکی از دوستام واسم یه ساعت کاسیو از قطر آورد؛اون ساعت تا سال ۱۳۸۸ داشتم.الانم یه G100 دارم واقعا خوبن.

  با تشکر از دیجی مگ

 32. Avatar علي

  فوق العاده بودن
  خیره کنندست

 33. Avatar مرد بی باک

  من ۱۵ ساله یکیش رو دارم هم مقابل ضربه مقاومه هم روش خط و خشی نیفتاده با کاری که من دارم.و دقیق کار میکنه البته فقط سه بار باطری شو عوض کردم اینم که طبیعیه.کلا تو ساعت ها کاسیو و سیکو یه چیز متمایزی هستن.هم زیبا و شیک ومقاوم و دقیق هستن

 34. Avatar 3p3hr

  من ۳ ساعت کاسیو دارم یکی از یکی بهتر واقعاً عالین

 35. Avatar محمد

  مطلب جالب و خوندنی بود .
  چقدر ایده ها خلاقانه تر بوده و بعضا دیده میشه برند ها و شرکت ها ، تکنولوژی هایی که قبل تر بوده رو بروز تر با کلی سروصدا منتشر میکنن…

 36. Avatar بهنام

  هیچ چیز جای یک ساعت کوارتز یا اتوماتیک با کیفیت رو نمیگیره.عمر ساعت های هوشمند نهایت ۲ یا ۳ سال ببشتر نیست.یک ساعت اتوماتیک متوسط ۵۰ سال دقیق کار میکنه.مصرف گرایی و سلیقه های عجیب جدید!

 37. Avatar a

  سیاست گذاری غلط کاسیو موجب شکست شرکت در کارزار ساعت های هوشمند میشه خب یکی نیست بگه تو که این همه عقبه و پشتوانه فنی در ساخت ساعت با این همه امکانات داری اون هم از ۲۵ سال گذشته چرا الان که زمان رقابته استفاده نمیکنی، دقیقا حکایت سونی و گوشی های امنی بالانس شده که همه دنیا از طراحی تکراری گوشی های سری زد شکایت دارن ولی سونی پاشو کرده تو یه کفش که فقط طراحی خودم خوبه… خلاصه که مدیریت ژاپنی گاهی اوقات گاف های عجیبی میده که تمام تلاش و زحمت کارگران و کارمندان رو که مثل مورچه دقیق و بی و سر صدا کار میکنن به هدر میده

 38. Avatar علیرضا

  الان هم ساعت های جی شاک کاسیو دارن امکانات خیلی زیادی در اختیار میزارن(قطب نما.دمای هوا.ارتفاع.فشار هوا و….)و همه این امکانات رو توی یه ساعت با ظاهر آنالوگ قرار داده که محشره

 39. Avatar رضا

  خیلی مقاله ی جالب و قشنگی بود. دستتون درد نکنه. ممنون

 40. Avatar bijan

  مطلب فوق العاده بود.

 41. Avatar Tsd

  خیلی مطلب جالبی بود
  ممنون