چرا سرعت آیفون‌ کم می‌شود؟

۴ دی ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ ۵ دی ۱۳۹۶ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۳ دقیقه
باتری آیفون

در اکثر مواقع زمانی که جنجالی در حوزه تکنولوژی رخ می‌دهد، اسم اپل هم شنیده می‌شود.  از حذف جک ۳.۵ میلی‌متری خروجی صدا از روی آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس تا قیمت ۱۰۰۰ دلاری آیفون X یا آیفون ۱۰ تا شکایت‌ها و دادگاه‌های مختلفی که رخ می‌دهند. این جنجال‌ها هم هیچ وقت جلوه خوبی از اپل نشان نمی‌دهند. به تازگی هم این شرکت اعلام کرد که با عرضه به‌روزرسان‌های نرم‌افزاری سرعت آیفون‌های قدیمی را کم می‌کند. البته اپل به این موضوع اشاره کرده که این کار را انجام می‌داده تا در طول سال‌های مختلف کاربران بتوانند همچنان بهترین تجربه را داشته باشند. حالا برای اینکه متوجه شوید اپل دقیقا به چه شکل این کار را انجام میدهد، بد نیست مطلب ما را دنبال کنید.

 

نرم‌افزار اپل متوجه قدیمی یا جدید بودن باتری آیفون می‌شوند و به همین دلیل CPU را مجبور می‌کنند که پایین‌تر از سرعت پیش‌فرض خودش کار کند.

 

اپل در بیانیه رسمی خودش گفته:« هدف ما ارایه بهترین تجربه کاربری به مشتریان است که شامل بهترین عملکرد و طولانی‌تر شدن مدت زمان استفاده از یک دستگاه می‌شود. باتری‌های لیتیومی  در حال حاضر نمی‌توانند نیاز کاربران را در محیط‌های سرد جواب دهند و همچنین ظرفیت‌شان پس از چند سال کمتر از زمان اول می‌شود. به همین دلیل ممکن است که در شرایط مختلف گوشی خاموش شود.

ما سال گذشته ویژگی جدیدی را برای آیفون ۶، آیفون ۶s و آیفون SE عرضه کردیم که باعث می‌شد عملکرد این گوشی‌ها در شرایطی که از آن‌ها زیاد استفاده می‌شود، بهتر شود. این ویژگی را هم روی ایفون ۷ با عرضه iOS 11.2 فعال کردیم و قصد داریم که در آینده آن روی دستگاه‌های بیشتری بگذاریم.»

باتری آیفون

همین چند وقت پیش یکی از کاربرانی که ایفون ۶s داشت، متوجه شد که با به‌روزرسانی کردن گوشی خودش باعث شده که سرعت آن کم شود؛ اما بعد از اینکه باتری قدیمی گوشی را با باتری جدید تعویض کرد متوجه شد که سرعت گوشی بیشتر شده و دوباره عملکرد خوبی پیدا کرده است. حالا سیستم عامل از کجا متوجه می‌شود که باتری قرار گرفته روی گوشی قدیمی شده تا جدید است؟

سیستم عامل گوشی‌های اپل از CPU اطلاعاتی دریافت می‌کند  که به واسطه آن‌ها CPU را مجبور می‌کند که با فرکانسی پایین‌تر از چیزی که در حالت پیش‌فرض برای آن در نظر گرفته شده کار کند. این اتفاق باعث می‌شود که باتری همچنان با عملکرد بهتری کار کند. زمانی که پردازنده گوشی با فرکانس پایین‌تری کار مي‌کند، مصرف انرژی کمتری هم خواهد داشت و باتری در شرایط استرس کمتری قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که طول عمر آن افزایش پیدا کند؛ اما سرعت دستگاه کاهش پیدا می‌کند. در حقیقت اپل جایی برای انتخاب گزینه خوب و بد نداشته است و مجبور بوده یا باتری را فدای عملکرد گوشی کند یا عملکرد را فدای طول عمر باتری کند. برخی از کاربران دوست‌دارند  که گوشی  آن‌ها همیشه در بهترین حالت کار کند، اما مشخص است که اپل اصلا به این موضوع توجه نکرده است.

چه کاری انجام دهیم که آیفون‌مان کند نشود؟

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید تعویض باتری است. البته تعویض باتری گوشی هم ممکن است گارانتی آن را از بین ببرد؛ اما با این کار می‌توانید عملکرد گوشی خودتان را بسیار بهتر از قبل کنید. البته باید این کار را به دست یک تعمیرکار حرفه‌ای بدهید تا مشکل دیگری برای گوشی به وجود نیاورد.

گزینه دوم این است که گوشی خودتان را آپدیت نکنید. البته در این حالت همیشه پیام به‌روزرسانی کردن گوشی را دریافت خواهید کرد.

شاید این موضوع برای خیلی از افراد مهم نباشد، اما زمانی که گوشی جدیدی مثل آیفون ۱۰ را با قیمت ۱۰۰۰ دلار خریداری می‌کنید، قطعا دوست ندارید که باتری آن را بعد از یک سال یا دو سال تعویض کنید.

 

منبع:  wccftech
telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

یک دیدگاه
  1. Avatar سیدحسین هاشمی رهق

    زنده باد 1100
    بدون آپدیت
    تعویض سریع باتری
    امنیت فوق العاده

X