سیگاری‌ها بخوانند؛ هر ۵۰ نخ، یک قدم به سوی مرگ

۶ آبان ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲ دقیقه

یکی از راه‌های معمول ترک سیگار بررسی دقیق ضررهایی است که هر یک سیگار از نظر مالی و فیزیکی متوجه فرد سیگاری می‌کند. برای مثال بررسی اینکه سیگار هر ماه چقدر هزینه روی دست فرد می‌گذارد یا هر سیگار چقدر عمر او را کوتاه می‌کند.

حال یک تحقیق جدید انجام شده که این‌بار توانسته نشان دهد با کشیدن هر یک سیگار چند جهش ژنتیکی رخ می‌دهد.

یک تیم تحقیقاتی که بوسیله دانشمندان در Los Alamos National Laboratory هدایت شده، نمونه‌های بافتی ۱۰۶۳ فرد غیرسیگاری و ۲۴۹۰ فرد سیگاری را بررسی کرده و جهش‌های DNA هر فرد را مورد نظر قرار داده است.

براساس این تحقیق مشخص شده است به ازای هر ۵۰ سیگاری که کشیده می‌شود، یک جهش اضافی در DNA در سلول‌های ریه فرد رخ می‌دهد. این یعنی اگر فرد روزانه یک بسته سیگار بکشد در یک سال، ۱۵۰ جهش اضافه را در هر سلول‌ ریه، ۹۷ جهش اضافه در هر سلول‌ حنجره، ۲۳ جهش اضافه در هر سلول‌ دهان، ۱۸ جهش اضافه در هر سلول‌ مثانه و ۶ جهش اضافه را در هر سلول‌ کبد تجربه می‌کند.

این جهش‌ها و تغییرات به خودی خود خطرناک نیستند اما هر کدام‌شان پتانسیل این را دارند تا به یک رشد سرطانی بدل شوند. در واقع سیگار کشیدن شبیه بازی رولت روسی است (بازی‌ای که در آن فرد بر سر مرگ و زندگی شرط‌بندی می‌کند، طی این بازی فرد یک گلوله را در هفت‌تیر قرار می‌دهد، خشاب را چندبار می‌چرخاند و بدون آنکه بداند گلوله کجاست هفت‌تیر را روی شقیقه می‌گذارد و ماشه را می‌کشد)؛ هر چقدر بیشتر سیگار بکشید شانس جهش ژنتیکی افزایش می‌یابد و امکان پدیدار شدن سرطان هم به همین شکل بیشتر می‌شود.

دلیل همه این جهش‌های ژنتیکی در مواد تشکیل دهنده سیگار است که حاوی ۷۰۰۰ ماده شیمیایی مختلف است و در میان این مواد ۷۰ ماده مختلف آن می‌توانند سرطان‌زا باشند.

اما خبر خوب برای سیگاری‌ها این است که هیچوقت برای ترک کردن دیر نیست. اگرچه سیگارکشیدن باعث ایجاد جهش‌ در DNA می‌شود، اما به محض اینکه فرد سیگار را کنار می‌گذارد، جهش‌ها هم متوقف می‌شوند.

یک تحقیق که در سال ۲۰۰۴ در بریتانیا انجام شده نشان می‌دهد آن دسته از افراد سیگاری که سیگار را در سن ۳۰ سالگی ترک کرده‌اند ریسک مرگ زودرس ناشی از سیگار را از بین برده‌اند و کسانی که در ۵۰ سالگی موفق به ترک شده‌اند این شانس را به نصف کاهش داده‌اند. اگر سیگاری هستید شاید فکر کردن به اینکه چطور هر یک سیگاری که می‌کشید نوعی قمار بر سر مرگ و زندگی است بهتان کمک کند تا سیگار را زودتر ترک کنید.

منبع: The Verge

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۸ دیدگاه
 1. Avatar بنیامین ت.د

  شما بجای این متن ها حساب کنین ما چند نخ دیگه باید بکشیم که بمیریم

 2. Avatar بهمن سویسی

  بیخیال آقا
  این حرفا چیه
  دو روز دنیا ارزش این چیزا رو نداره

 3. Avatar ami

  من که ۲روزه ترک کردم ایشالا بتونم ادامه بدم

 4. Avatar Aso

  باور کنید راه نمونده امتحان نکنم برا ترک سیگار نمیدونم چه فلسفه ایه با وجود آگاهی کامل از مضرات سیگار چه از لحاظ روانی چه جسمی بازم وسوسه استعمالش همه این ها رو به باد فراموشی میسپاره
  ولی به نظر من انسان زمانی میتونه موفق به ترک بشه که از لحاظ روانی به این فکر رسیده باشه که واقعا میخواد نکشه دیگه

 5. Avatar سینا معنوی

  آخه حال میده :((

 6. Avatar فرخ کاردان

  به قول انیشتین: “ترک سیگار خیلی کار راحتیه! من تا حالا ۱۰۰ بار ترک کردم!”

 7. Avatar خخخخخ

  پدر من سیگاریه الان که ۶۰ سالشه داره ترک میکنه و هی با خودش میگه کاش زود تر ترک میکردم
  به سیگاریها میگی اقا ترک کن میگه چیه مگه هر وقت بخوام ترک میکنم ولی تا بدنشون نابود نشه این کارو نمیکنن

  1. Avatar سینا

   شما سیگاری نیستی که همچین حرفی میزنی وگرنه میدونستی که سخت ترین کار دنیاست.

loading...
بازدیدهای اخیر
بر اساس بازدیدهای اخیر شما
تاریخچه بازدیدها
مشاهده همه