طرح رجیستری موبایل با چه گوشی‌هایی شروع می‌شود؟

مجید نوردوست ۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۱:۰۸ 22 جولای 2018
طرح رجیستری

از چند روز دیگر طرح رجیستری موبایل به شکل آزمایشی فعال خواهد شد. تا این لحظه گفته شده تمام گوشی‌هایی که بعد از اجرا شدن این طرح خریداری شوند و غیرقانونی بودن آن‌ها در شبکه تایید شود، غیر فعال خواهند شد. در واقع تمام گوشی‌هایی که تا قبل از شروع طرح رجیستری در شبکه فعال شوند، به فعالیت‌شان ادامه می‌دهند؛ اما از بعد از تاریخ شروع طرح رجیستری، گوشی‌هایی که تازه خریداری شوند و برای اولین‌بار روشن و در شبکه شناسایی شوند شامل طرح رجیستری خواهند شد. حالا این سوال ایجاد شده که چه گوشی‌هایی شامل طرح رجیستری موبایل می‌شوند؟

 

۴۰ درصد بازار موبایل کشور در اختیار سامسونگ است. سهم اپل به ۱۵ درصد رسیده.

تا این لحظه مسئولان به این موضوع اشاره کرده‌اند که برای جلوگیری از ایجاد شوک در بازار موبایل، تمام برندهای موبایل فعال در ایران شامل این طرح نمی‌شوند. به نظر می‌رسد که با اجرا شدن این طرح به صورت کلی شاهد افزایش در خواست از سوی مشتریان و در دسترس نبودن گوشی به تعداد کافی مواجه می‌شویم. اتفاقی که می‌تواند باعث افزایش پیدا کردن قیمت گوشی شود. به همین دلیل این طراح در ابتدا تنها چند برند را شامل می‌شود و همه برندها را در بر نمی‌گیرد. با پرس و جوهای آنجام شده و تحقیقات صورت گرفته، به نظر می‌رسد که گوشی‌های دو شرکت سامسونگ و اپل در شروع آزمایشی رجیستری موبایل، وارد این طرح می‌شوند. البته گفته شده تنها گوشی‌های بالارده این شرکت‌ها وارد طرح رجیستری گوشی می‌شوند. در واقع انتظار می‌رود که گوشی‌های پرچم‌دار سامسونگ و اپل که امسال راهی بازار شده‌اند، تحت تاثیر این طرح قرار بگیرند. محصولاتی از قبیل گلکسی اس ۸، گلگسی نوت ۸، آیفون ۷، آیفون ۷ پلاس و احتمالا آیفون ۸، آیفون ۸ پلاس و شاید ایفون X.  البته که هنوز خبر قطعی درباره این موضوع منتشر نشده و مسئولان هم با شک و تردید به این موضوع پاسخ می‌دهند. حتی در پیگیری‌هایی که دیجی‌کالا مگ انجام داد، این موضوع هنوز تایید نشده، اما احتمال اینکه گوشی‌های دو شرکت سامسونگ و اپل شامل طرح رجیستری گوشی شوند بسیار بالاست. محصولاتی که سهم زیادی از بازار گوشی‌های لوکس کشور را دارند.

البته حسین فلاح رییس سازمان تنظیم مقررات رادیویی در صحبت‌هایی به این موضوع اشاره کرد کرد که ۴۰ درصد از بازار موبایل کشور در اختیار سامسونگ قرار دارد. شرکت هواوی هم ۲۵ درصد بازار را در اختیار دارد و سهم اپل هم ۱۵ درصد است.

پس به هیچ عنوان جایت تعجب نیست که طرح رجیستری گوشی‌های هوشمند با یکی از این سه شرکت و حتی هر سه آن‌ها شروع شود.

منبع: تسنیم – مهر – فارس

‌‌‌‌
telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۳۰ دیدگاه
  1. homan homan

    این طرح اصلا خوب نیست قبلش باید نظر سنجی میکردن بعد اجرایی میکردن با این کار قشنگ توی هر خونه ای یه گوشی به مشکل خورده این کار اصلا درست نیست و باید گفت چی درسته که این درست باشه

  • 1
  • 2