علائم بیماری ام اس در زنان و مردان چیست؟

۳۰ آبان ۱۳۹۷ | ۱۱:۳۱ ۱۶ آبان ۱۴۰۰ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۵ دقیقه
علائم ام اس در زنان

به طور کلی مالتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) یا همان ام اس یک بیماری خود ایمنی است که بر مغز و نخاع در سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. بیماری ام اس در زنان نسبت به مردان بیشتر اتفاق می‌افتد. بر اساس گفته انجمن ملی ام اس، زنان ممکن است تا سه برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا شوند. همچنین ممکن است بیماری ام اس در زنان علائم خاصی ایجاد کند؛ اما در کل بسیاری از علائم ام اس در زنان و مردان مشترک است. برای اطلاع از این که علائم بیماری ام اس چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را کنترل کرد با دیجی‌کالا مگ همراه باشید.

علائم مشترک بیماری ام اس در زنان و مردان

به طور کلی علائم بیماری ام اس در زنان و مردان یکسان است. اما این علائم با توجه به محل و شدت آسیب عصبی ناشی از التهاب در افراد مختلف، متفاوت است. بعضی از رایج‌ترین علائم ام اس در زیر آورده شده است:

۱. علائم عضلانی

علائم ام اس

ام اس در زنان و مردان در واقع حمله سلول‌های ایمنی بدن به سیستم عصبی است. این مسئله می‌تواند در مغز، نخاع یا اعصاب بینایی رخ دهد. به همین ترتیب بیماران مبتلا ممکن است علائم مرتبط با ماهیچه و عضله‌ای را تجربه کنند که شامل:

 • اسپاسم عضلانی
 • بی‌حسی
 • مشکلات تعادل و عدم هماهنگی
 • مشکل در حرکت دست و پا
 • لغزش در و مشکل در راه رفتن
 • ضعف یا لرزش در یک یا هر دو دست یا پاها

۲. علائم چشمی

ام اس در چشم

مشکلات بینایی هم در مردان و هم در زنان مبتلا به بیماری ام اس دیده می‌شود. این مشکلات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • از دست دادن بینایی، جزئی یا کامل، که اغلب در یک چشم اتفاق می‌افتد
 • درد در هنگام حرکت چشم‌ها
 • دوبینی
 • تاری دید
 • حرکات غیرارادی حرکت چشم
 • نارسایی عمومی چشم و اختلالات بینایی بیشتر

تمام این علائم ام اس در چشم به علت آسیب بیماری در قسمتی از مغز است که مسئول کنترل و هماهنگی دید است.

۳. تغییرات روده و مثانه

عفونت مثانه

هر دو نارسایی مثانه و روده، اغلب در افراد مبتلا به بیماری ام اس مشاهده می‌شود. اختلال در مسیرهای سیستم عصبی که عضلات مثانه و روده را کنترل می‌کند، باعث بروز این مشکلات می‌شوند. علائم ام اس در مثانه و روده عبارت‌اند از:

 • مشکل در شروع ادرار
 • تکرر ادرار یا نیاز به ادرار کردن
 • عفونت مثانه
 • نشت ادرار یا مدفوع
 • یبوست
 • اسهال

۴. بی‌حسی یا درد

علائم ام اس در زنان

احساس بی‌حسی، گزگز شدن و درد برای بسیاری از افراد مبتلا به ام اس شایع است. افراد اغلب این علائم ام اس را در سراسر بدن یا در اندام‌های خاص تجربه می‌کنند. ممکن است بی‌حسی به صورت سوزن سوزن شدن یا احساس سوزش حس شود. با توجه به تحقیقات انجام شده، بیش از نیمی از افراد مبتلا به این بیماری در طول بیماری خود نوعی درد را تجربه می‌کنند. در حالی که برخی از انواع درد به طور مستقیم به علت وجود بیماری مرتبط هستند، انواع دیگر درد ممکن است به دنبال برخی دیگر از مشکلات بیماری بر بدن تأثیر گذارند. به عنوان مثال، عدم تعادل ناشی از مشکلات راه رفتن ممکن است منجر به درد ناشی از فشار بر روی مفاصل گردد.

۵. مشکل در صحبت و بلع

عوارض ام اس

افراد مبتلا به بیماری ممکن است به مشکل در صحبت کردن دچار شوند. مشکلات گفتاری معمول عبارت‌اند از:

 • با عجله حرف زدن
 • از دست دادن کنترل حجم صدا
 • آهسته صحبت کردن
 • تغییر در کیفیت صحبت، مانند صدای خشن و صدای بی‌جان

آسیب بیماری ام اس می‌تواند بر بلعیدن نیز تأثیر بگذارد و باعث مشکل جویدن و انتقال مواد غذایی به قسمت عقبی دهان شود. همچنین بیماری ام اس ممکن است توانایی بدن در انتقال مواد غذایی از طریق مری و معده را هم تحت تأثیر قرار دهد.

۶. تأثیر روی مغز و اعصاب

اختلال حافظه در ام اس

طیف وسیعی از مشکلات مغز و اعصاب ممکن است به دلیل بیماری ام اس ایجاد شود. این علائم عبارت‌اند از:

 • کاهش محدوده مورد توجه
 • از دست دادن حافظه
 • قضاوت ضعیف
 • مشکل استدلال یا حل مسئله
 • افسردگی، به دلیل آسیب به مناطق مغز درگیر در کنترل عاطفی یا به دلیل استرس بیماری
 • نوسانات خلقی
 • سرگیجه، مشکلات تعادلی و یا دوران سر (احساس چرخش)

۷. مشکلات جنسی

هم مردان و هم زنان مبتلا به ام اس ممکن است اختلال عملکرد جنسی را به عنوان یکی از علائم ام اس تجربه کنند. اختلالاتی از قبیل:

 • کاهش میل جنسی
 • کم شدن حس در ناحیه تناسلی
 • ارگاسم کمتر و ضعیف‌تر

علاوه بر این، زنان ممکن است کاهش ترشحات واژن یا درد در هنگام نزدیکی را هم تجربه کنند.

علائم خاص بیماری ام اس در زنان

مشکلات جنسی در ام اس

به نظر می‌رسد علائمی از بیماری که عمدتاً زنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به سطح هورمون مربوط می‌شود. برخی محققان تصور می‌کنند داشتن سطوح پایین‌تر تستوسترون ممکن است در این روند نقش داشته باشد. برخی دیگر نیز این باور را دارند که نوسانات هورمون‌های زنانه می‌تواند این علائم را بروز دهد. به هر حال برای تعیین علل واقعی این اختلالات، تحقیقات بیشتری نیاز است.

علائم اصلی که زنان را بیش از مردان تحت تأثیر قرار می‌دهد، شامل مشکلات قاعدگی، علائم مربوط به بارداری و مسائل مربوط به یائسگی است.

۱. مشکلات قاعدگی

تحقیقات نشان داده‌اند که در برخی زنان علائم بیماری ام اس در طول دوره قاعدگی افزایش می‌یابد. این مسئله ممکن است به دلیل کاهش سطح استروژن در آن دوره باشد. علائمی که برای افراد تحت مطالعه به میزان وخیم‌تری خود را نشان دادند شامل ضعف، عدم تعادل، افسردگی و خستگی بود.

۲. علائم مرتبط با بارداری

خبر خوب برای زنان مبتلا به ام اس این است: تحقیقات نشان می‌دهد بیماری ام اس تأثیری بر باروری ندارد. این نکته بدان معنی است که این بیماری زنان مبتلا را از بارداری و تولد فرزند سالم محروم نخواهد کرد. حتی در خبری بهتر می‌توان گفت در اغلب زنان، علائم بیماری در حین بارداری، بخصوص در سه ماهه دوم و سوم، ثابت است و حتی بهبود می‌یابند. با این حال، برگشت و عود بیماری پس از زایمان اتفاق می‌افتد.

بیشتر بخوانید: دیابت در دوران بارداری برای چه کسانی اتفاق می‌افتد؟

۳. یائسگی

برخی تحقیقات نشان داده‌اند که در بعضی از زنان علائم ام اس پس از یائسگی بدتر می‌شوند. همانند علائم قاعدگی ممکن است دلیل این مسئله به کاهش میزان استروژن ناشی از یائسگی بازگردد. همچنین برخی از مطالعات نشان داده‌اند که درمان جایگزینی هورمون HRT به کاهش این چنین علائم ام اس در زنان یائسه، کمک می‌کند. با این حال، HRT با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه، بیماری قلبی و سکته مغزی مرتبط است. اگر می‌خواهید بدانید که آیا HRT ممکن است برای مدیریت علائم بیماری پس از یائسگی مفید باشد یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید.

کنترل علائم ام اس

علائم MS

اگرچه زنان نسبت به مردان بیشتر در معرض ابتلا به بیماری ام اس قرار دارند، بیشتر علائم این بیماری که در هر دو جنس تجربه می‌شوند، یکسان هستند. به نظر می‌رسد تفاوت‌های اصلی در علائم، تحت تأثیر سطح هورمون قرار دارند. مهم نیست که نشانه‌های بیماری ام اس چیست، گام‌هایی وجود دارد که می‌توان با انجام دادن آنها به مدیریت علائم و احساس بهتر کمک کرد. این گام‌ها شامل دنبال کردن رژیم غذایی مناسب، ورزش، اجتناب از سیگار کشیدن و استفاده از درمان بلندمدت دارویی ام اس می‌شود. مشورت با پزشک می‌تواند در قالب راهنمایی در مورد تغییرات سبک زندگی و درمان‌هایی که می‌توانند در مدیریت علائم بیماری کمک کند و باعث ایجاد حس بهتر گردد، مفید هستند.

منبع: Healthline

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲۲ دیدگاه
 1. Avatar پوریان

  سلام
  پسری ۱۹ ساله هستم .چند ماهه ک عضلاتم درد میکنه شونه ها کتف زانو آرنج و…
  رفتم دکتر آزمایش دادم گفتن ک مشکلی ندارم
  چشام صبح تار میبینه دستو پام میلرزه و گزگز میکنه گاهی بی حس میشه
  بدنم عین نبض میزنه گاهی
  طب سنتی گف ک سودای بالاس ولی پیگیر درمان نشدم
  بنظرتون ام اسه؟؟

 2. Avatar مهناز فتحی

  سلام من فقط هنگام راه رفتن زیر زانوم خالی میشه هرز گاهی این دلیل ام اس هستش

 3. Avatar ناشناس

  سلام و وقت بخیر من دختری ۱۸ ساله هستم و چند روز من سرگیجه و چشم درد و گوش درد داشتم و سرم گه گاهی لرزش داشت بعد از چند روز رفع شد و الان ۳ روز است که حالت برق گرفتگی و سوزن سوزن شدن در دست و پاها و صورتم دارم و دستام و پاهام خیلی بی رمق شدن و دستام احساس سنگینی دارم و اکثر اوقات سردرد ..دوبینی ندارم ولی حالت برق گرفتگی و گزگز مداوم دارم

 4. Avatar محمد

  سلام یک طرف بدنم مثل طرف راست بدنم دست و پا بی حس میشه و سوز می‌کشه
  از علائم ام اس هست؟

 5. Avatar نوشین

  سلام من بعضی از این علایم و دارم مثلاً چند ساله مشکل یبوست دارم مشکل بی اختیاری ادراری هم دارم،وقتی عصبی مشم اول دست و پام میلرزه بعد از گردن به پایین سست میشه تا حدی که نمیتونم تکون بدم،چشمام هم به نور شدیداً حساسه، آیا چند درصد احتمال ام اس در من هس؟

 6. Avatar رویا

  سلام
  من یک سال پیش عمل دیسک گردن داشتم و پلاتین کار گذاشتن تو گردنم ، بعد از اون سرگیجه دارم و درست نمیشه ، بتا سرک استفاده کردم ، سی تی اسکن مغز دادم ، ام آر آی مغز شدم ، دو ماه به دو ماه چکاب میدم ، فوق العاده روحیه و توکلم بالاست ، تاری دید پیدا کردم ، سرگیجه های خاصی دارم ، احساس سنگینی تو سرم دارم ، کمی هم افتادگی پلک پیدا کردم ، اخیرا دچار تکرر ادار هم میشم ،ممنونم میشم اگه راهنمایی بفرمایین

 7. Avatar سام

  سلام و عرض ادب
  من چند سال پیش به دو اختلال عمده دچار شدم یکی مور مور کردن انگشتان شست پا و بعد از اون اسپاسم و قفل کردن انگشتان پا در مواقعی که سعی در خم کردنشون داشتم. چون گفتند گز گز انگشت است پا ممکنه در اثر دیابت باشه آزمایش دادم و قند خونم نرمال بود. اما همچنان با این مشکل روبرو هستم البته بقیه علائم رو ندارم یا بعضی رو گاهی اوقات خیلی کم برام پیش میاد مثل سردرد یا تکرر ادرار.خواستم ببینم آیا ممکنه اینهارو به ام اس ربط داد یا خیر.در ضمن سابقه ای از این بیماری در اطرافیانم تابحال وجود نداشته.

 8. Avatar داود

  سلام من قبلا متوجه نبودم ولی باخواندن علائم ام اس متوجه شدم که این بیماری رودارم.. مهم نیست درمانش می کنم عین اب خوردن

  1. Avatar Asma

   شما تا پزشک تایید نکنه و آزمایش ندین نمیتونید بگین یه بیماری رو دارین دوست عزیز حتی اگه همه علائمش رو داشته باشین

 9. Avatar سحر

  من مدت زیادیه ضعف در قسمت کل پا و کف دست وانگشتان دارم وقتی هم عصبانی میشم دست چپم از شانه تا آرنج درد میکنه بعضی وقتاهم لمس میشه… اینا نشانه ام اسه؟؟؟

 10. Avatar مریم

  سلام
  من از کشانه پا دچار مشکل شدم اول فکر میکردم از کمرمه پیش متخصص جراح مغز و اعصاب رفتم ایشون گفتن هیپ لگنی پیش متخصص جراح ارتوپد رفتم اولی گفت بلافاصله جراحی که باز به حرف این دکتر بسنده نکردم پیش یه متخصص دیگه رفتم گفتم اسکن هسته ای انجام دادم ولی جوابشو نگرفتم
  در عین حال تمام این علائم رو دارم همش اسپاسم دارم
  بنظرتون چیکار کنم
  ۳۳ سال هم دارم

  1. Avatar Dr.H

   با سلام..تا آزمایش ندید نمیشه هیچ چیزیو به طور قطعی گفت..ممکنه مشکل دیگه ای باشه یا اصلا مورد وخیمی نباشه..عوامل فراوانی میتونه دخیل باشه از جمله استرس..کم خوابی..تغذیه..یا حتی سایر مشکلات مربوط به اعصاب…در کل اگر احساس میکنید موردتون مشکوکه حتما با پزشک متخصص مطرح کنید

   1. Avatar پوریان

    سلام
    پسری ۱۹ ساله هستم .چند ماهه ک عضلاتم درد میکنه شونه ها کتف زانو آرنج و…
    رفتم دکتر آزمایش دادم گفتن ک مشکلی ندارم
    چشام صبح تار میبینه دستو پام میلرزه و گزگز میکنه گاهی بی حس میشه
    بدنم عین نبض میزنه گاهی
    طب سنتی گف ک سودای بالاس ولی پیگیر درمان نشدم از ترس ام اس
    آیا علائم ام اسه؟؟؟

  2. Avatar ستاره

   سلام آزمایش باید بدید و همچنین طب سنتی رو هم امتحان کنید چون اکثریت افراد مبتلا به ام اس طبع بدنشون سرده واینکه تلقین نکنید…

 11. Avatar سمانه

  من ساق هردو پام درد میکرد جوری که گز گز داست . امروز دست راستم سوز سوزن میشه ..
  جدیدا هم حواس پرتی دارم یه حرفیو چندین بار تکرار میکنم جوری که خودمم حواسم نیست .
  یعنی منم دچارشم ؟

 12. Avatar اتوسا

  Man bishtare in alayemo daram taghriban 2 mahe rom dare ziiiyqd mishe
  Nemikham khanevadam befahman
  Va khodam beram dr
  Chand % ehtemale in k dashte basham hast?
  Vaghti khondam didam to in modat hamash dashtam
  Chiakr bayad anjam bedam hazine azmayeshaaasham mikham bedonam

 13. Avatar مریم رزمی

  سلام من چند روزه از کمر به پایین بدنم درد میکنه یه دردی مثل درد پریودی ولی با شدت بیشتر طوری که از درد پاهام شب خوابم نمیبره ، دستمم وقتی ناراحت باشم گزگز میمکنه و میگیره ، احساس سنگینی سرمم دارم تو این چند روز اینا از علائم ام اسه ؟ ایا خطرناکه ؟

 14. Avatar سارا

  سلام من چند روزه پایه راستم درد میکنه بعضی‌وقتا هم زانوم میلرزه همیشگی‌نیست گاهی اتفاق می افته ممکن از علایم ام اس باشه؟

 15. Avatar حسین

  پیشنهاد می کنم قبل از درمان ام اس حداقل یکبار، دیدگاه طب اسلامی در رابطه با ام اس و درمان آنرا مطالعه کنید.

 16. Avatar میترا

  تشخیص ام اس فقط با ام ار ای از مغز است؟؟؟ یا از دست وپاهم میشه تشخیص داد؟؟

 17. Avatar زهرا

  اکثر علائم و دارم.

  1. Avatar حسام

   پس حتما به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

   مطمناً براتون نسخه MRI مینویسند.