همه چیز در مورد پیدایش، گسترش و پیشگیری از ویروس کرونا

تارا قهرمانی ۷ اسفند ۱۳۹۸ | ۲۲:۵۰ ۷ اسفند ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه

سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام«کوید-۱۹» (COVID-19) است. ویروس COVID-19 هنوز در حال مبتلا کردن افراد زیادی در چین و شیوع در کشورهای دیگر دنیا است. این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می‌شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود. اما ویروس کرونا چیست و تا چه اندازه خطرناک است؟ علائم کرونا چیست؟ درمان کرونا چیست؟ راه پیشگیری از کرونا چیست؟ در این مطلب قصد داریم شما را با همه چیز درباره کرونا آشنا کنیم.

درباره علائم کرونا و راه‌های پیشگیری هشیار باشید اما وحشت نکنید.

در این نقشه که توسط محققان آمریکایی تهیه شده است، می‌توانید تمام مناطق آلوده به ویروس کرونا، تعداد مبتلایان، تعداد درمان شدگان و تعداد جان‌ باختگان ویروس COVID-19 را به صورت زنده مشاهده کنید.

علائم بیماری کرونا و راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

با کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر فاصله داشته باشید.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. اگر شما به آن‌ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید.

چرا؟ دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید

مطمئن شوید که شما و اطرافیان‌تان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می‌توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

اگر علائم کرونا را دارید با مراجع مربوطه تماس بگیرید

در صورتی که احساس ناخوشی می‌کنید در خانه بمانید. اگر علائمی مانند سرفه و تنگی نفس را در خود احساس کردید به پزشک مراجعه کنید، مراجع مربوط را مطلع کنید و از توصیه‌های متخصصین سلامت مربوطه پیروی کنید.

چرا؟ متخصصین ملی و محلی شما به روزترین اطلاعات در مورد شرایط منطقه شما را دارند. اطلاع دادن به کمک رسان‌ها کمک می‌کند که شما را فورا به مراکز درمانی مناسب ارسال کنند. این کار هم برای خودتان بهتر است و هم از انتشار ویروس و عفونت‌های دیگر جلوگیری کرده‌اید.

برای پیشگیری ازابتلا به ویروس کرونا از توصیه‌های مراکز بهداشت پیروی کنید

در مورد جدیدترین اطلاعات و اقدامات در مورد ویروس COVID-19 مطلع باشید و توصیه‌های مراکز بهداشت یا محل کار خود را در مورد اینکه چطور از خود و دیگران در برابر ویروس COVID-19 محافظت کنید، جدی بگیرید.

چرا؟ مراکز بهداشت هر منطقه به روزترین اخبار در مورد انتشار ویروس COVID-19 در منطقه را دارند و می‌توانند بهترین منبع برای راهنمایی مردم آن منطقه جهت محافظت از خودشان باشند.

نکات ایمنی سازمان جهانی بهداشت

نکات و توصیه‌های ایمنی سازمان جهان بهداشت برای افراد ساکن در شهرهای آلوده به ویروس کرونا جدید یا همان COVID-19 یا افرادی در ۱۴ روز گذشته به چنین مناطقی مراجعه کرده‌اند به شرح زیر است.

 • نکات ایمنی گفته شده در قسمت قبلی را به درستی رعایت کنید.
 • اگر برخی علائم کرونا را دارید یا احساس ناخوشی می‌کنید، حتی اگر علائم جزئی مثل سردرد و آب‌ریزش بینی دارید، تا زمانی که علائم برطرف شوند، در خانه بمانید. چرا؟ خودداری از ارتباط با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی، باعث می‌شود تا مراکز درمانی کار خود را بهتر انجام دهند و از شما و دیگران در برابر احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌ها محافظت کنند.
 • در صورت وجود تب، سرفه و احساس تنگی نفس، فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این علائم به دلیل وجود عفونت دستگاه تنفسی یا مشکلات جدی دیگر باشد. پزشک متخصص را در مورد سوابق سفرهای اخیر یا هر گونه تماس و بازدید با مسافرین دیگر مطلع کنید. چرا؟ این کار در فرستادن شما به مرکز پزشکی مناسب کمک می‌کند. همچنین به جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌‌ها کمک می‌کند.

علائم بیماری کرونا

همه چیز درباره ویروس کرونا

همه چیز درباره بیماری کرونا

اینفوگرافیک کرونا ماسک

ضدعفونی کردن گوشی

بهداشت در سفر

حفظ سلامت مواد غذایی

مقابله با استرس

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟

در پایان ماه دسامبر مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که ویروس جدید و ناشناخته‌ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات‌الریه در شهر ووهان شده است. آن‌ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده‌ی ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه‌یابی به بیرون از شهر ووهان است.

ویروس کرونا بین تمام حیوانات رایج است و گاهی می‌تواند با تغییر شکل انسان‌ها را هم آلوده کند. تا کنون از ابتدای سال ۲۰۰۰ سه نوع دیگر از ویروس کرونا به انسان‌ها سرایت کرده و باعث شیوع سارس (SARS) در سال ۲۰۰۲ و مرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ شده است.

دانشمندان فکر می‌کنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان‌ها را پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه‌ی غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش‌ها روی بیماری نشان می‌دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

نوع حیوانی که ویروس از آن به انسان منتقل شده نیز همچنان برای محققان روشن نیست. یک تیم تحقیقاتی در چین گزارشی منتشر کردند که طی آن گفته شده بود طبق کدهای ژنتیکی این ویروس ممکن است که بیماری از مار به انسان رسیده شده باشد. البته محققان درباره‌ی صحت این نتیجه‌گیری مطمئن نیستند. آزمایش‌های دیگری که روی ژنتیک ویروس جدید انجام شد نشان داد که توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش‌ها یکسان است. ویروس سارس و مرس هر دو از خفاش به انسان منتقل شده‌اند.

آیا ویروس کرونا همان سارس است؟

ویروس کرونا چیست

ویروس جدید هم از چین شروع شده، اما ویروس سارس نیست. از آنجا که این دو ویروس از یک خانواده هستند، شباهت‌هایی با یکدیگر دارند اما کرونا یک ویروس کاملا جدید است. البته نقاط مشترک این دو ویروس می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا با استفاده از تجربیاتی که از گذشته دارند برای متوقف کردن این ویروس بهتر عمل کنند.

آیا ممکن است چین باز هم در مورد ویروس دروغ بگوید؟

زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرد، مقامات چین سعی کردند حقیقت را از بازرسان سازمان جهانی بهداشت مخفی نگه دارند و اطلاعات ناقصی به آن‌ها بدهند. اما این بار مقامات چین به سرعت سازمان سلامت جهانی را از شیوع ویروس جدید مطلع کردند. همچنین به تیمی از متخصصین حرفه‌ای سازمان جهانی بهداشت اجازه دادند تا برای رفع مشکل جدید با آن‌ها همکاری کنند.

وزیر سلامت و خدمات درمانی آمریکا در کنفرانس خبری ضمن اعلام شفافیت مقامات چین در مورد ویروس کرونا، اعلام کرد: «میزان همکاری مقامات چین نسبت به سال ۲۰۰۳ بسیار بیشتر بوده است».

با وجود این، منتقدین و شهروندان چینی نگران این هستند که مقامات چین تعداد بیماران را کمتر از میزان واقعی اعلام و تعداد مرگ‌ومیر افراد بر اثر ویروس کرونا را با علت ذات‌الریه طبقه‌بندی کنند.

ویروس کرونا تا چه اندازه خطرناک است؟

در حال حاضر هیچ‌کس پاسخ این سوال را نمی‌‌داند.

برای مشخص کردن این که بیماری تا چه حد «خطرناک» است، نیاز به اطلاعاتی هم درباره‌ی وخامت و شدت بیماری و هم درباره‌ی سرعت و سهولت گسترش آن داریم. متخصصان بیماری‌های اپیدمی اغلب از این ابزار برای ارزیابی بیماری‌هایی مانند انواع جدید آنفولانزا و تعیین اقدامات مورد نیاز برای آن‌ها استفاده می‌کنند.

چارت میزان خطر بیماری های واگیردار

در صورتی که بیماری خیلی شدید نباشد (درصد کمی از افراد را بکشد) اما خیلی مسری باشد، باز هم اثرات مخربی خواهد داشت. اگر ویروسی میلیون‌ها نفر را درگیر کند، حتی اگر درصد کمی از آن‌ها هم بمیرند، تعداد تلفات باز هم زیاد خواهد بود.

محققان هنوز در تلاش هستند که علائم ویروس کرونا را بشناسند که از چیزی شبیه به علائم سرماخوردگی ساده تا علائم بسیار شدید متغییر است. بر اساس اطلاعات حدود ۲۰ درصد از افراد آلوده به ویروس علائم شدید داشته‌اند.

در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا حدود ۲ الی ۳ درصد است که البته با ادامه پیدا کردن شیوع ویروس امکان تغییر این درصد وجود دارد؛ در صورتی که تلفات ویروس سارس چیزی حدود ۱۴ الی ۱۵ درصد بود. اکثر تلفات ویروس کرونا تا کنون افراد پیر بوده‌اند که مشکلات سلامتی دیگری مثل بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت داشتند. طبق آمار این گروه از افراد بیش از دیگران در خطر مرگ بر اثر بیماری‌هایی مثل آنفولانزا هستند.

سرعت پخش ویروس تا چه اندازه‌ است؟

در حال حاضر هنوز سرعت احتمال انتشار ویروس مشخص نیست. در چین افراد بیمار از ابتدای ماه ژانویه این بیماری را به صورت شخص به شخص به دیگران انتقال می‌داده‌اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده حداقل برای چهار مرحله یک زنجیره‌ی پایدار از انتقال بیماری بین افراد وجود داشته است؛ یک نفر (احتمالا از طریق حیوان) بیمار می‌شده، ویروس را به شخص دیگری انتقال می‌داده و او هم  آن را به شخص دیگری انتقال می‌داده است. موارد گزارش شده در کشورهای دیگر مثل آمریکا، آلمان، ژاپن و ویتنام هم از طریق افراد دیگر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و نه با سفر مستقیم به چین.

شواهد اولیه نشان می‌دهد این ویروس هم همانند سایر انواع ویروس کرونا از طریق تماس نزدیک با افراد آلوده و هنگام عطسه یا سرفه فرد آلوده انتقال پیدا می‌کند.

اما مقامات چین اعلام کرده‌اند مواردی وجود داشته که افراد آلوده به ویروس حتی قبل از این که علائم بیماری را نشان دهند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند. علاوه بر این، نامه‌ای که به ژورنال پزشکی نیوانگلند ارسال شده است موردی در آلمان را توضیح می‌دهد به نظر می‌رسد در آن افرادی که احساس مریضی نمی‌کرده‌اند ویروس را به دیگران انتقال داده‌اند.

طبق تخمین‌های اولیه‌ی محققین سازمان جهانی بهداشت، هر فرد مریض به طور متوسط بین ۱٫۴ تا ۲٫۵ نفر دیگر را آلوده می‌کند. طبق تخمین تیم‌های تحقیقات دیگری هر فرد بیمار به طور میانگین ۲ تا ۳ نفر دیگر را آلوده می‌کند.

چطور می‌توانیم از خودمان در برابر ویروس کرونا محافظت کنیم؟

کرونا یا سارس

بر اساس چیزی که تا این لحظه می‌دانیم، با رعایت نکات بهداشتی پیشگیری از آنفولانزا می‌توانید از خودتان در برابر ویروس کرونا هم محافظت کنید. این نکات شامل شستن دست‌ها، پوشاندن دهان هنگام عطسه و سرفه و دور ماندن از افراد بیمار است.

بیشتر بخوانید:
چطور از مبتلا شدن به آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

چین چه اقداماتی برای جلوگیری از ویروس انجام می‌دهد؟

در ۲۲ ژانویه مقامات چین در ووهان فعالیت تمام وسایل نقلیه‌ی شهری، اتوبوس‌ها، مترو و حتی پرواز‌ها و قطارهایی که به خارج از شهر رفت و آمد داشتند را قطع کردند. آن‌ها همچنین در نظر دارند همین عملیات را برای ۱۵ شهر دیگر انجام دهند.

ویروس کرونا چه تاثیری روی کسب و کار در چین می‌گذارد؟

بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی، انگلیسی و کانادایی بخشی یا تمام پروازهای خود از مقصد چین و به مقصد چین را لغو کرده‌اند. کمپانی‌های تکنولوژی مانند اپل حتی قبل از این که مقامات آمریکا هشدار بدهند، سفر کردن به چین را برای کارکنان خود محدود کردند. شرکت ال‌جی کره‌ی جنوبی نیز سفر به چین را به طور کل ممنوع کرده است و فیسبوک و ریزر هم از کارکنان خود که اخیرا به چین سفر کرده‌ بودند درخواست کرده تا از خانه کار کنند و به محل کار نیایند.

شرکت تایوانی فاکس‌کان که در چین کارخانه دارد و لوازم الکترونیک شرکت‌هایی مثل اپل را تهیه می‌کند اعلام کرده است ویروس تاثیری روی تولیدات آن‌ها نخواهد داشت. اما از آنجایی که چین به طور رسمی تعطیلات سال نوی جدید چینی را جهت جلوگیری از انتشار ویروس افزایش داده است، برنامه‌ی تولید محصولات احتمالا به تعویق خواهد افتاد.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط جنبه آموزشی و افزایش آگاهی دارند و نباید به عنوان توصیه‌های پزشکی در نظر گرفته شوند. در صورتی که هر سوالی در مورد بیماری یا شرایط پزشکی خاصی دارید، حتما با پزشک مربوط یا متخصص در این مورد صحبت کنید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۹۰ comment
 1. Avatar Vahab

  سلام به نظر من بهترین نوع پیشگیری نه فقط تعطیلی مدارس و دانشگاه بلکه کل سیستم باید حداقل یک هفته تعطیل بشه تا سرعت شیوع ویروس به حداقل برسه و کنترل آسانتر انجام بشه

  1. Avatar محمود

   ماسک موجود کن دیجی کالا

   1. Avatar a-m

    مهم شستن دستهاست بعدش ضدعفونی کردن سطوح و لباسها چون ویروس بیشتر به لباس میچسبه و منقل میشه برای ماسک هم دو طرف دستمال کاغذی کش ببند میشه ماسک دیگه نیازی نیست منتظر موجودی یا گرون خریدن از دلالها باشی

 2. Avatar هومن

  خییلی کامل و جامع

 3. Avatar Pani

  خیلی خوب بود تا وقتی زندم و نمردم از کرونا دعات میکنم عَیزَم

 4. Avatar فريبانه

  سلام. به نظرِ من بهتر است سفرها لغو شوند و شهرها قرنطینه شوند تا این ویروس کمتر کسترش یابد، بهترین اقدام تعطیلی مدارس و دانشگاه ها بود اما بهترِ به فکرِ تمامی مکان هایِ تجمعی باشند نه فقط مدرسه و دانشگاه . من خودم دانشجوی خوابگاهی هستم و امروز که کلاس ها تعطیل شدن أکثرِ دانشجوها به منزلشون رفتند اما من ترجیحاً در خوابگاه خودم را قرنطینه کردم و سعی می کنم تا حدِ امکان به جز مواقع خیلی ضروری مدتیِ به مکان های عمومی نرم. در فضایِ خوابگاه از دستکش و ماسک و اسپری الکل استفاده می کنم ، حتی در فضایِ خوابگاه هم با بچه ها زیاد معاشرت نمی کنم ، از صحبت کردن با فاصله ی کم و بدونِ ماسک اجتناب می ورزم، کلید و گوشی و دست ها و وسایلی که زیاد موردِ استفاده قرار می گیرند و با دست ها در ارتباط اند را ضد عفونی می کنم مصرف میوه جات و سبزی جاتم را زیادتر کردم از مکمل های ویتامینی، عسل ، دارچین ، زنجبیل و سیر و پیاز و هر آنچه احساس می کنم موثرِ و در خوابگاه موجودِ استفاده می کنم. پنجره ی اتاق را خیلی کم باز گذاشتم که تحویه هوا به خوبی صورت بگیرد. اتاق ، آشپزخانه و دستشویی را ضد عفونی کردم، آب نمک قراره می کنم.دیشب هم تمامیِ بچه های خوابگاه هشدار جهتِ جدی گرفتنِ این بیماری را دادم.با این وجود خیالم بسیار راحت است. امیدوارم همه ی دوستان مدتی احتیاط لازم را انجام دهند تا هم به حفظ سلامتی خود و دیگران کمک کنند.

 5. Avatar تینا

  دوستان مواظب باشند بجای کرونا از مصرف بی‌رویه ضدعفونی کننده دچار بیماری نشوند! یکی از دوستان اینقدر منزل و وسایل خودشو ضدعفونی کننده سطوح زده که دچار مسمویت شدید شده، گرد ضدعفونی روی غذا و خوراکی نشسته بوده! امیدوارم در این شرایط کم‌سوادی و بی‌دقتی مردم بیشتر از کرونا تلفات نده!

 6. Avatar sahar

  منم کاملا با نظر شما موافقم
  چی از سلامت ملت واجب تر
  به قول یک بزرگترامون
  زمان جنگ سه ماه مدارس تعطیل بود خیلی جاها تعطیل بود
  اون جنگ بود نهایتش مشکلی پیش میومد قابل حل تر بود
  اما این ویروسه و انتشارش خیلی زیان بار تر و غیر قابل حل.

 7. Avatar حجت

  یماه همه چی رو تعطیل کنید،،،،هم دلار میاددپایین هم کرونا ریشه کن میشه
  بخدااا

 8. Avatar اعظم

  چرا دیجی کالایی که همیشه همه چیز در اختیار مردم قرار میداد، الان هیچ نوع ماسک و مواد ضدعفونی و الکل و … ندارد؟
  لطفاً شما در اختیار مردم قرار بدهید.

 9. Avatar یاشار

  اقای حریرچی معاون وزیر بهداشت، در تلویزیون دیروز میگه چهارشنبه ۳۰ بهمن اولین فوتی کرونا رو داشتیم
  تنها راه مقابله با این ویروس که شیوعش بالاست قرنطینه است
  لطفا دولت کل دستگاهها و بازار به شیوه ای مدیریت کند که تردد کم شود
  چین یه اپلیکیشن برای این ویروس روی گوشی تمام مردم نصب کرده که تردد افراد با موقعیت و فاصله و درجه خطر هر فرد را با رنگ سبز و زرد و قرمز نشان می دهد که مردم از نقاط زرد و قرمز که مبتلا هستند دوری کنند
  خلاصه از تجارب انها استفاده کنید که تلفات کمتر بدهیم
  تشکر

  1. Avatar اورمان آرین

   امروز مشاور ارشد وزیر بهداشت اعلام کرد آقای دکتر حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت خودش هم مبتلا شده است و فرستادنش قرنطینه????‍♂️????‍♂️????‍♂️

 10. Avatar عاطفه

  سلام دیجی انتظار داشتم الان بیشتر در کنار مردم بودی و از نظر ماسک و مواد ضد عفونی کنده میتونستی مردم رو تامین کنی .

 11. Avatar حمید

  به نظر من برای کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا باید جای ۳ماه تعطیلی تابستان امسال تغییر کنه یعنی از حالا تا پایان اردیبهشت بمدت ۳ ماه مدارس و دانشگاه تعطیل میشد و ۳ ماه تعطیلی که بعلت گرمای هوا ویروس سریعتر نابود میشه مدارس و دانشگاه باز میشد

 12. Avatar موسوی

  با سلام
  کاشکی یکم مردم خودمان هم رعایت میکردند ولی اصلا به فکر نیستند و جدی نگرفتن فکر کنم زمانی به فکر بیفتن و ببینند وضعیت بحرانیه که خدایی نکرده عزیزانشون رو بر اثر کرونا از دست بدهند. مردم رو تعطیل کردن به جای اینکه بمونن خونه و سرعت شیوع بیماری رو کم کنند پاشدن رفتن شمال آخه آدم چی میتونه به اینا بگه چقدر باید بی فکر و بی وجدان باشند. اگر هم قم رو قرنطینه می کردند شاید اینقدر فراگیر نمیشد فقط ادعای روشنفکری و سواد دارند قانون جهانیه قرنطیه کردن. واقعا متاسفم براشون

 13. Avatar امیر

  به نظرم تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا عید میتونه به جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس کمک کنه.

 14. Avatar اورمان آرین

  کاش بیشتر از اونایی که تلاش میکنن مبتلا نشن، اون دسته از هموطنانمون که اولین کسالت رو در بدنشون احساس میکنن بدون استرس خود را یک مبتلا در نظر گرفته و باراههای مختلف تلاششو بکنه که ناقل احتمالی ویروس به دیگر اعضای خانواده و جامعه اش نباشد، نه اینکه بیخیالی طی کنه و بگه الان که دیگه من مبتلا شدم هرکس دیگه ای هم شد خیالی نیست،. -البته من به عنوان یه فرد سالم این نظر رو میدم،- وتجربه ندارم که این عزیزان در چه حالات روحی روانی و جسمانی هستن، وآیا این مراقبت از طرف اونها امکانپذیره یا نه.
  امیدوارم که باشه.

  1. Avatar احمد

   اوه اوه اوه اوه، عجب نظر پخته و بجایی دادی داداش بخدا که کل دنیا رو همین نظر شما متمرکز بشه پونزده بیست روزه این هیولای ذره بینی ریشه کن میشه. اما حیف اقبال جهانی میخواد به هرحال دمت گرم مشتی جان مطلب رو گفتی

 15. Avatar سحر ع

  مدیریت محترم دیجی کالا سلام و خسته نباشید من از مشتریهای پرو پا قرص شما هستم ولی خواستم خواهشی داشته باشم که تو این شرایط سخت مردم رو تنها نذارین به شدت کمبود ماسک ووسایل ضد عفونی کننده هست به داد مردم برسین

  1. Avatar Dr.slmt

   چقدر شماها ساده اید اگر تحقیق کنید میفهمید ک این ویروس از خفاش نیست چندیدن قرنه که چینی ها حیوانات رو میخورند بعد الان ویروسش اومممده؟؟؟ این ویروس ساخت خوده انسانه و واکسنشم موجوده و الان سه ماهه ک کرونا توی ایرانه من خودم توی بیمارستان کار میکنم و هیچ کدوم از این آمار ها درست نیست

 16. Avatar اصغر

  سلام الکی دروغ تحویل مردم ندین حیوانات این ویروس از طریق اینکه مردم چین خفاش رو زنده خواری کرون به وجود اومده و اینم چوب خداس به خاطر ظلمی که به حیوانات میشه

 17. Avatar رضا

  یعنی بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاور میانه هستید.. چطور تو این وضعیت بحرانی، ماسک و ژل ضد عفونی کننده موجود ندارید؟! به جای این توصیه ها، ماسک و ژل موجود کنید و به تعداد محدود برای هر خریدار با قیمت مناسب در اختیار ملت بزارید.

 18. Avatar عباسعلی

  صادقانه بفرمایین ایا تو این مدت گوشت و مرغ خریداری کنیم یا رسیک داره که محیط کشتارگاه یا توزیع کننده الوده بوده باشه

 19. Avatar میلاد

  آقا جان هرکی دوست دارید سفر نریددددد
  تا تعطیل میشه میریزید استان های اطراف تهران ، بابا شعور اجتماعی خوب چیزیه
  از ترس شماس که تعطیل نمی کنن
  قرنطیه کنید تا کنترل بشه
  مسئول بی لیاقت حداقل عقل خودت نمی رسه به حرف مردم گوش بده

 20. Avatar مینو

  https://cornavirus.ir

  در این سایت بیشتر بخوانید

 21. Avatar حسام

  سلام
  باید بگم متاسفانه اگه دانشگاه ها و مدارس هم تعطیل بشن
  پادگان ها هیچوقت تعطیل نمیشن و سربازان مجبورن برن و بیان
  و خب جمعیت عظیمی از جوون هامون تو پادگان ها هستن و شدن از عوامل انتشار این ویروس.
  من خودمم سربازم

  1. Avatar رها

   سلام بنظر میرسه متاسفانه ویروس ها خیلی بهتر از آدمها عمل می کنند، عاملی برای بروز بیماری های روانی، خیلی ها اجناس ضروری رو احتکار کردن یا چند برابر قیمت اولیه برای فروش گذاشتند ویا فرا خب این درآمد حلال باشه یا نباشه مردم رو دچار نگرانی می کند و…

   به هرحال خیلی ها هم لوازم ضروری رو رایگان در اختیار مردم گذاشتندکه واقعا درود

 22. Avatar حمید

  ای کاش دیجیکالا هم انبار و محصولاتی رو که عرضه میکنه ضدعفونی کنه، من خودم به شخصه میترسم دیگه چیزی سفارش بدم

 23. Avatar شبنم

  سلام چرا تمام تخفیفات مواد غذایی رو برداشتین به جای اینکه کمک حال مردم باشین شما هم فقط به فکر جیب خودتان هستین الان که مردم نمی تونن از خانه بیرون برن این کار درست نیست محصولات غذایی هم که کلا ۱۰٪ موجود است .
  از ماست که بر ماست .

 24. Avatar امیر حسن امنی رئوف

  کامل و واضح

 25. Avatar کیارش

  اینقد نامرد نباشین که از مرگ هموطن خودتون پول در بیارین یکم شرف داشته باشین ماسک رو احتکار نکنین بزار تعداد مرگ و میر از این بیشتر نشه که ماسک ۴ هزارتومنی رو کردین ۲۰۰ هزار تومن هم وطن خودت داره میمیره نه از کشورای دیگه یکم غیرت داشته باشین

 26. Avatar سید زینب

  لطفا به خاطر جون مردم ماسک موجود کنید خواهش میکنم از دیجی کالا ماسک اگه داره موجود کنه

 27. Avatar سید زینب

  ماسک موجود کنید لطفا جون مردم براتون مهم باشه این بیماری از بین میره ولی هرکی ماسک احتکار کنه و خلق خدا ظلم کنه اون دنیا باید جواب پس بده دیجی کالا لطفا اگه ماسک تو انبار داری موجود کن

 28. Avatar افسانه

  لطفا بسته های ارسالی رو ضدعفونی کنید من سفارشم چند روز دیگه میرسه دستم ولی میترسم آلوده باشه، کاش زودتر این بیماری ریشه کن بشه

 29. Avatar مارال

  لطفا ازین ماسکهای نانو که جدید تولید شده و حتی ذرات میکرون رو هم عبور نمیده برای فروش بزارید نه صادرات کنید ما خودمون نیاز داریم