همه چیز درباره‌ی ویروس کرونا

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۵ ۱ آذر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۲۰ دقیقه

سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام«کوید-۱۹» (COVID-19) است. ویروس COVID-19 پس از مبتلا کردن افراد زیادی در چین در کشورهای دیگر دنیا هم شیوع پیدا کرده است. این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می‌شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود. اما ویروس کرونا چیست و تا چه اندازه خطرناک است؟ علائم کرونا چیست؟ درمان کرونا چیست؟ راه پیشگیری از کرونا چیست؟ واکسن کرونا کی آماده می‌شود؟ در این مطلب قصد داریم شما را با همه چیز درباره کرونا آشنا کنیم.

درباره علائم کرونا و راه‌های پیشگیری هشیار باشید اما وحشت نکنید.

در این نقشه می‌توانید تمام مناطق آلوده به ویروس کرونا، تعداد مبتلایان، تعداد درمان شدگان و تعداد جان‌ باختگان ویروس COVID-19 را به صورت زنده مشاهده کنید.

علائم بیماری کرونا

سه نشانه‌ی زیر رایج‌ترین علائم بیماری کرونا هستند.

 • تب
 • خستگی
 • سرفه خشک

در برخی افراد ممکن است علائم کرونا شامل نشانه‌های زیر هم باشد.

 • درد
 • گرفتگی بینی
 • آبریزش بینی
 • گلودرد
 • اسهال

علائم کرونا به طور میانگین ۵ تا ۶ روز پس از آلوده شدن فرد به ویروس بروز می‌کند، اما ممکن است بروز علائم اولیه تا ۱۴ روز هم طول بکشد.

چه زمان باید تست کرونا بدهیم؟

با گسترش ویروس در دنیا، پژوهشگران توانسته‌اند تصویر واضح‌تری از چگونگی بروز علائم کرونا به دست آورند؛ مخصوصا در مواردی که بیماری به شکلی خفیف ظاهر می‌شود. اولین تحقیقات درباره‌ی ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در چین روی بیمارانی انجام شده بود که به دلیل بروز علائم شدید راهی بیمارستان شده بودند، اما در حال حاضر درک بسیار بهتری از چگونگی بروز علائم کرونا در بین عموم افراد داریم.

برای مثال از دست دادن حس چشایی یا بویایی، به خوبی قابل تشخیص و نشانه‌ای قوی از آلوده شدن فرد است. اما علائم دیگری مثل سردرد، لرز یا گلودرد در بیماری‌های متعددی دیده می‌شود. پس از کجا باید بدانیم علائمی که بروز کرده‌اند نیاز به پیگیری جدی یا آزمایش دارند؟ در ادامه جمع‌بندی نظر دکترها و محققان متعددی که درباره‌ی بیماری‌های واگیردار مشغول پژوهش هستند را درباره‌ی این موضوع می‌خوانید.

علائم اصلی ابتلا به ویروس کرونا

تب: برخی از بیماران ممکن است چند روز با تب بالا دست و پنچه نرم کنند. از طرف دیگر، برخی بیماران ممکن است در فاصله‌ای چند روزه دمای بدن متغیری داشته باشند و تب آن‌ها مرتب بالا و پایین رود. با این حال، می‌دانیم که اوج تب بعد از ظهر اتفاق می‌افتد. دکتر «دیوید آرونوف»، متخصص بیماری‌های واگیردار در دانشگاه وندربیلت در این باره توضیح داده است: «به نظر من اگر شخصی دچار تب شده، حتی بدون در نظر گرفتن این که چه مدت زمانی است تب دارد، اگر دلیلش را نمی‌داند بهتر است به دنبال آزمایش باشد.»

تحقیقات دانشگاه سیتی لندن نشان داده‌اند که تب به عنوان یکی از عوامل اصلی ویروس کرونا، در بین ۸۲ تا ۸۷ درصد بیماران دیده شده است.

سرفه‌ی خشک: سرفه، ‌همه‌گیرترین نشانه پس از تب بالاست. دکتر «کارتینی استاوروپلو» از دانشگاه سیتی درباره‌ی سرفه به عنوان یکی از علائم اصلی ویروس کرونا می‌گوید: «سرفه در بین تمام بیماران هم دیده نشده است. با این که آن را به عنوان یکی از علائم اصلی دسته‌بندی می‌کنیم، ولی به طور میانگین از هر سه نفری که به بیماری کووید ۱۹ دچار می‌شوند، فقط دو نفر این علامت را دارند.»

او اضافه می‌کند: «با این حال، سرفه یکی از شایع‌ترین علائم سینه پهلو است که ممکن است به خاطر بیماری کرونا به وجود بیاید. اگر شخصی با سرفه‌های جدید مواجه شده یا دو سه روز گذشته تنگی نفس داشته است، باید قطعا آزمایش شود.»

تنگی نفس: بررسی‌های دکتر استاوروپلو نشان داده است که این نشانه بیشتر در افرادی با بیماری وخیم دیده می‌شود. او می‌گوید: «در برخی تحقیقات تنگی نفس یکی از نشانه‌های بیماری وخیم و سنگین بود.» طبق تحقیقات انجام شده، کمتر از ۸ درصد افرادی که سطح بیماری آن‌ها وخیم نبوده دچار تنگی نفس شده‌اند.

علائم جدید ابتلا به ویروس کرونا

لرز: لرز و احساس سرما معمولا پیش از شروع تب آغاز می‌شود. البته افراد همیشه بالا رفتن دمای بدن خود را متوجه نمی‌شوند. احساس سرما با لرزش همراه می‌شود، چون لرزیدن یکی از روش‌های بدن انسان برای تولید گرما و بالا بردن دمای بدن است.

درد عضلانی: طبق گزارش جدیدی که سازمان جهانی بهداشت منتشر کرده، حدود ۱۵ درصد بیماران کووید ۱۹ بدن‌درد را تجربه می‌کنند. با این حال، درد عضلانی مختص بیماری کووید ۱۹ نیست؛ بسیاری از عفونت‌ها ممکن است به درد مفاصل و بدن‌درد منجر شوند. درد در چنین مواقعی نتیجه‌ی عکس‌العمل بدن به یک ویروس است.

دکتر آرونوف در این باره توضیح داده: «مطمئنا همه‌ی ما که به سرماخوردگی یا آنفولانزا دچار شده‌ایم، تجربه‌ی بدن‌درد، سردرد یا گلودرد را داشته‌ایم. با این حال می‌دانیم که این علائم ممکن است به خاطر کووید ۱۹ هم به وجود آمده باشند. در نتیجه بسیار منطقی است افرادی که این علائم را دارند به آزمایش دادن تشویق کنیم.»

با توجه به این که در حال حاضر دیگر در فصل سرماخوردگی و آنفولانزا نیستیم، اگر به درد عضلانی مبتلا شده‌اید یا دیگر نشانه‌های آنفولانزا را در خود می‌بینید، بهتر است به دادن تست کرونا فکر کنید.

آرونوف اضافه کرده است: «من خستگی ناگهانی را هم در لیست علائم قرار می‌دهم. البته این موضوع به شرایط بیمار و انتظارات ما از وضعیت او بستگی دارد.»

با این حال، خستگی به خودی خود نشان از بیماری نیست. «کلر استیویز»، متخصص طب سالمندان در دانشگاه کینگ لندن، توضیح می‌دهد که بسیاری از افرادی که آزمایش آن‌ها منفی بوده، از خستگی شکایت کرده بودند. استیوز یکی از پژوهشگران ارشد اپ COVID Symptom Tracker در انگلستان است. او به کمک این اپ توانسته است بیش از ۳ میلیون نفر را در انگلستان ترغیب کند تا علائم خود را گزارش دهند؛ حتی اگر احساس بیماری نمی‌کنند. محققان می‌توانند از داده‌های به دست آمده از افرادی که نهایتا به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند برای مشخص کردن نحوه‌ی بروز علائم اولیه کرونا در عموم افراد استفاده کنند. اپ COVID Symptom Tracker در حال حاضر در ایالات متحده هم فعال شده است.

تحقیقات استیوز نشان داده است که برخی از علائم کرونا در کنار یکدیگر و در گروه‌های مشخصی بیشتر نمود پیدا می‌کنند. برای مثال، افراد سالمی که در بازه‌ی سنی ۲۰ تا ۷۰ سال قرار دارند، اگر به کرونا مبتلا شوند هم حس بویایی خود را از دست می‌دهند و هم دچار خستگی می‌شوند. این افراد دوره‌ی بیماری نه‌چندان سنگینی را تجربه می‌کنند.

سردرد: سردرد یکی از شایع‌ترین مشکلات بین افراد بزرگسال است. به خودی خود، سردرد مشکلی نیست که افراد نگران آن باشند و بخواهند آن را به کووید ۱۹ ارتباط دهند. دکتر آرونوف می‌گوید اگر علائم سردرد شما مثل گذشته است، نیازی به نگرانی نیست.

او توضیح می‌دهد: «زمانی لازم است کسی به خاطر سردرد آزمایش کرونا بدهد که یا آن سردرد کاملا برای فرد جدید باشد، یا مدت زمان آن از حد معمول طولانی‌تر شده باشد.» اگر سردرد با نشانه‌ی دیگری که خفیف‌تر است، مثل خستگی همراه شده و دلیلی هم برای این خستگی وجود ندارد، بازم هم شاید نیاز به آزمایش باشد.

بررسی داده‌های اپ COVID Symptom Tracker نشان داده که سردرد یکی از علائم مهم است و در ابتدای دوره‌ی بیماری و اغلب در کنار مجموعه‌ای دیگر از علائم دیده می‌شود.

گلودرد: این نشانه با تعداد زیادی از بیماری‌های دیگر مشترک است. دکتر آرونوف می‌گوید: «در بیماران کووید ۱۹ شاهد گلودرد هم بوده‌ایم، ولی من آن را نشانه‌ای کوچک می‌دانم.»

از دست دادن حس چشایی یا بویایی: این نشانه به عنوان یکی از علائم اصلی ابتلا به بیماری معرفی شده است. دکتر «کارول یان» متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن در دانشگاه پزشکی کالیفرنیا می‌گوید این نشانه به قدری مهم است که اگر افراد تنها همین یک علامت را هم داشته باشند بهتر است از نظر ابتلا به کرونا آزمایش شوند.

دکتر یان می‌گوید: «اگر شخصی با این نشانه مواجه شد، من به او توصیه می‌کنم که خود را قرنطینه کند و با مسؤولان سلامت و بهداشت محل زندگی خود تماس بگیرد. جمیعت مهمی از بیماران را دیده‌ایم که هیچ نشانه‌ای جز از دست دادن حس بویایی و چشایی نداشته‌اند.» با این حال، دکتر یان می‌گوید بیشتر افرادی که به بیماری دچار شده‌اند، نشانه‌های دیگری مثل تب و خستگی را هم تجربه کرده‌اند.

تحقیقات دکتر یان نشان داده است که از هر ۱۰ بیمار، ۷ نفر حس بویایی و حس چشایی خود را در زمان آزمایش از دست داده بودند. تحقیقات دکتر استیوز هم این موضوع را تایید کرده است. او هم می‌گوید که از دست دادن حس بویایی به احتمال زیاد از دچار شدن فرد به بیماری می‌گوید.

تاثیر این نشانه آنقدر زیاد شده است که دکتر یان و تیم او دیگر به بررسی سطح تب و سرفه‌ی بیمار بسنده نمی‌کنند؛ آن‌ها از بیماران درباره‌ی از دست دادن حس بویایی یا چشایی هم می‌پرسند و معمولا با این سوال، به پاسخ درستی می‌رسند.

خبر خوب این است که از دست دادن حس چشایی و بویایی معمولا نشان از سطح ضعیف‌تری از بیماری دارد و افرادی که با این علائم برخورد کرده‌اند، دوره‌ی بیماری راحت‌تری را سپری می‌کنند. دکتر یان می‌گوید معمولا دو تا چهار هفته طول می‌کشد تا حس بویایی و چشایی افراد به وضعیت گذشته بازگردد.

دیگر علائم احتمالی کرونا

بیماری‌های گوارشی: تحقیقات دکتر استاوروپلو نشان داده‌ است که کمتر از ۱۰ درصد بیماران کووید ۱۹ با مشکلات گوارشی هم روبرو شده‌اند. با این حال، دکتر استیوز می‌گوید که مشکلاتی مثل اسهال، دل‌درد یا حالت تهوع بیشتر در افراد سالمند و ضعیف دیده شده است؛ افرادی که بالای ۷۰ سال سن و برای انجام کارهای روزانه نیاز به کمک دارند. در این گروه از افراد، سرگیجه‌ی شدید هم به عنوان یکی از علائم مهم اغلب نمود پیدا می‌کند.

دکتر استیوز توضیح داده است: «افرادی که سن بالا و بدن ضعیفی دارند و معمولا به چند بیماری مختلف دچار هستند، پس از ابتلا به کووید ۱۹ با دردهای شکمی روبرو می‌شوند. سرگیجه و سردرد هم در این گروه از افراد دیده می‌شود.» دکتر استیوز اضافه می‌کند که پرستاران و کسانی که از چنین افرادی مراقبت می‌کنند، باید به این علائم توجه کنند؛ چون آن‌ها ممکن است به خاطر کووید ۱۹ بروز کرده باشند. او مشخصا به آسایشگاه‌ها و خانه‌های سالمندان اشاره می‌کند و می‌گوید که باید مراقب شیوع بیماری در چنین مراکزی بود.

«انگشت کووید» و دیگر مشکلات پوستی: متخصصان پوست هم اخیرا با ناهنجاری‌های تازه‌ای برخورد کرده‌اند که طبق گزارش آن‌ها، نشان از ابتلای فرد به بیماری کووید ۱۹ دارد. شایع‌ترین مشکل که به خوبی هم خود را نشان می‌دهد، تغییر شکل انگشتان پا است؛ معضلی که پزشکان آن را «انگشتان کووید» نامیده‌اند. در نتیجه‌ی این مشکل، به نظر می‌رسد که انگشتان پای فرد به سرمازدگی دچار شده؛ حالتی که در نتیجه‌ی قرار گرفتن بدن در دمای بسیار پایین به وجود می‌آید.

دکتر «استر فریمن»، سرپرست متخصصان پوست بیمارستان ماساچوست می‌گوید که پزشکان ۲۱ کشور، اخیرا ۴۰۰ بیمار جدید با این نشانه را کشف کرده‌اند. نیمی از این تعداد به خاطر کووید ۱۹ به این مشکل دچار شده‌اند. دکتر فریمن می‌گوید: «زمانی که به سرمازدگی دچار می‌شوید، رنگ انگشتان پا یا برخی از اوقات انگشتان دست، به صورتی، قرمز یا بنفش درمی‌آید. این تغییر رنگ اغلب با ورم، سوزش و خارش همراه است.»

دلیل این مشکل، التهاب رگ‌های خونی پوست برای مقابله با دمای پایین یا هوای مرطوب است. دکتر فریمن می‌گوید اگر زمان زیادی را در بیرون از خانه با جوراب خیس بگذرانید، ممکن است با این مشکل روبرو شوید.

نکته‌ی غیرمعمول این است که در دوران همه‌گیری ویروس کرونا این علائم در افرادی دیده می‌شود که انتظارش را نداریم. دکتر فریمن می‌گوید: «بیمارانی را با این مشکل مشاهده کرده‌ایم که در مناطق گرم زندگی می‌کنند یا مدت زیادی را در خانه مانده‌اند. در دو هفته‌ی گذشته بیشتر از تمام دوران کاری‌ام برای مشاوره حول این مشکل با من تماس گرفته شده است.»

او اضافه کرده که برخی از بیماران بسیار زود با مشکل انگشتان کووید روبرو می‌شوند و دیگر علائم مثل تب یا سرفه هم در آن‌ها وجود دارد. از طرف دیگر، این مشکل در افرادی که دوره‌ی بیماری آن‌ها پایان یافته هم دیده شده است. گروه سومی هم از بیماران وجود دارند که تنها علائم آن‌ها، تغییر شکل انگشتان پا بوده.

از دیگر علائم پوستی کووید ۱۹ می‌توان به کهیر و قرمزی بیش از حد پوست هم اشاره کرد. البته دکتر فریمن می‌گوید که ویروس‌ها معمولا باعث سرخی پوست می‌شوند و متخصصان پوست انتظار مشاهده‌ی این علائم را با ویروس کرونا هم داشته‌اند. با این حال، مشکلات انگشتان پا کاملا آن‌ها را غافلگیر کرده است.

هنوز تحقیقات کافی درباره‌ی علائم پوستی کووید ۱۹ انجام نشده است، ولی دکتر فریمن می‌گوید که نشانه‌هایی مثل تغییر رنگ انگشتان پا باید به عنوان دلیلی برای انجام آزمایش در نظر گرفته شود. با این حال اگر چنین علائمی را دارید، جای نگرانی نیست. دکتر فریمن اضافه کرده است: «نیازی به ترس نیست. بیشتر بیمارانی که با مشکل انگشتان کووید روبرو شده‌اند حال بسیار خوبی دارند و با مراقبت در خانه، روند بهبودی کامل را طی می‌کنند. بد نیست اشاره کنم که ضایعات پوستی بنفش رنگ انگشتان هم به خودی خود از بین خواهند رفت.»

راه‌های پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

تا کنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست داده‌اند. در این بین تعدادی از افراد آلوده به این ویروس هم درمان شده‌اند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در کشورهایی مانند آمریکا، ایتالیا، اسپانیا و چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است.

با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی که در این مطلب به آن‌ها می‌پردازیم، از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

دستان خود را به طور مرتب بشویید

به طور منظم و با دقت دستان خود را با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل تمیز کنید.

چرا؟ شستن دست‌ها با آب و صابون یا محلول ضدعفونی کننده حاوی الکل، ویروس‌هایی را که ممکن است به دست‌های شما منتقل شده باشند، از بین می‌برد.

فاصله استاندارد با دیگران را رعایت کنید

با دیگران و به ویژه کسانی که سرفه یا عطسه می‌کنند، حداقل یک متر و هشتاد سانتی‌متر فاصله داشته باشید.

چرا؟ هنگام سرفه و عطسه قطرات ریزی از بینی و دهان افراد به بیرون پرتاب می‌شود. اگر شما به آن‌ها خیلی نزدیک باشید و فرد دیگر مبتلا به ویروس باشد، این ذرات ریز که حاوی ویروس COVID-19 هستند از طریق تنفس به بدن‌تان وارد می‌شوند.

از تماس دست‌ها با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید

از تماس دست‌ها با چشم، بینی و دهان بپرهیزید.

چرا؟ دست‌ها با سطوح مختلفی در تماس هستند و ممکن است ویروس را جذب کنند. زمانی که دست‌ها به ویروس آلوده شدند، به راحتی می‌توانند ویروس را به چشم‌ها، بینی و دهان انتقال دهند و از این طریق ویروس وارد بدن شما شده و شما را بیمار کند.

بهداشت تنفسی را تمرین کنید

مطمئن شوید که شما و اطرافیان‌تان بهداشت تنفسی را رعایت می‌کنند. بهداشت تنفسی به معنی پوشاندن دهان و بینی با داخل آرنج یا دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و دور انداختن دستمال به سرعت است.

چرا؟ قطرات ریزی که با عطسه و صرفه از دهان و بینی ما خارج می‌شوند، ویروس را گسترش می‌دهند. با رعایت نکات بهداشتی تنفسی، می‌توانید از اطرافیان خود در برابر ویروس‌هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا و کرونای جدید COVID-19 محافظت کنید.

اگر علائم کرونا را دارید با مراجع مربوطه تماس بگیرید

در صورتی که احساس ناخوشی می‌کنید در خانه بمانید. اگر علائمی مانند سرفه و تنگی نفس را در خود احساس کردید به پزشک مراجعه کنید، مراجع مربوط را مطلع کنید و از توصیه‌های متخصصین سلامت مربوطه پیروی کنید.

چرا؟ متخصصین ملی و محلی شما به روزترین اطلاعات در مورد شرایط منطقه شما را دارند. اطلاع دادن به کمک رسان‌ها کمک می‌کند که شما را فورا به مراکز درمانی مناسب ارسال کنند. این کار هم برای خودتان بهتر است و هم از انتشار ویروس و عفونت‌های دیگر جلوگیری کرده‌اید.

برای پیشگیری ازابتلا به ویروس کرونا از توصیه‌های مراکز بهداشت پیروی کنید

در مورد جدیدترین اطلاعات و اقدامات در مورد ویروس COVID-19 مطلع باشید و توصیه‌های مراکز بهداشت یا محل کار خود را در مورد اینکه چطور از خود و دیگران در برابر ویروس COVID-19 محافظت کنید، جدی بگیرید.

چرا؟ مراکز بهداشت هر منطقه به روزترین اخبار در مورد انتشار ویروس COVID-19 در منطقه را دارند و می‌توانند بهترین منبع برای راهنمایی مردم آن منطقه جهت محافظت از خودشان باشند.

روش صحیح استفاده از ماسک تنفسی را بیاموزید

اگر چه بسیار خوشحال کننده است که خیلی از افراد تلاش دارند با پوشیدن ماسک تنفسی نقش خود را در کاهش انتقال ویروس کرونا ایفا کنند، اما خبر بد این است که بسیاری از مردم روش صحیح پوشیدن ماسک تنفسی را نمی‌دانند.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات افراد این است که با ماسک مدام ور می‌روند، آن را تا زیر بینی پایین می‌کشند یا به طور کامل از روی صورت برمی‌دارند و زیر چانه قرار می‌دهند.

به هیچ وجه نباید زمانی که بیرون از خانه هستید ماسک خود را بالا و پایین بکشید یا آن را از روی بینی و دهان بردارید و دوباره سر جایش بگذارید. اگر نمی‌توانید روش صحیح استفاده از ماسک را رعایت کنید، بهتر است آن را کنار بگذارید.

در ادامه برخی از بایدها و نبایدها را درباره‌ی روش صحیح پوشیدن ماسک تنفسی به شما نشان می‌دهیم.


نباید ماسک را زیر بینی قرار دهید.

اشتباهات در پوشیدن ماسک تنفسی


نباید چانه را از ماسک بیرون بگذارید.

روش استفاده از ماسک صورت


نباید ماسک را به صورت شل بپوشید به طوری که دو طرف آن از صورت فاصله داشته باشد.

ماسک تنفسی


نباید ماسک را به شکلی بپوشید که فقط نوک بینی را پوشش دهد.

روش پوشیدن ماسک


نباید ماسک زیر چانه بکشید و روی گردن قرار دهید.

استفاده درست از ماسک


باید ماسک را به نحوی بپوشید که از بالا تا نزدیکی استخوان بینی و از پایین تا زیر چانه را بپوشاند. حلقه‌ها یا گره‌ها را آنقدر محکم کنید که ماسک به شکلی راحت ولی بدون هیچ درزی روی صورت ثابت شود.

روش صحیح پوشیدن ماسک

پس از این که موقعیت صحیح ماسک روی صورت را متوجه شدید، نکات زیر را برای ایمن ماندن به خاطر بسپارید.

 • همیشه دستان خود را قبل و بعد از پوشیدن ماسک بشویید.
 • برای گذاشتن و برداشتن، ماسک را از بند یا حلقه‌های آن بگیرید.
 • هنگام برداشتن ماسک به قسمت جلوی آن دست نزنید.
 • اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید، ماسک را در خانه بپوشید و بردارید. آسانسور و راه‌پله می‌توانند جزو مکان‌های بسیار آلوده باشد.
 • ماسک پارچه‌ای خود را به صورت روزانه بشویید، خشک کنید و در جای خشک و تمیز نگه دارید.
 • هنگام پوشیدن ماسک احساس امنیت کاذب نداشته باشید.

ماسک تنفسی توانایی محدودی در محافظت دارد و زمانی مؤثر است که با شتستن دست‌ها و رعایت فاصله‌ی اجتماعی همراه باشد.

بیشتر بخوانید:
هر آنچه باید درباره‌ی ماسک و دستگاه تنفس مصنوعی دست‌ساز بدانید

نکات ایمنی سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری و واکنش صحیح به علائم کرونا

نکات و توصیه‌های ایمنی سازمان جهان بهداشت برای افراد ساکن در شهرهای آلوده به ویروس کرونا جدید یا همان COVID-19 یا افرادی در ۱۴ روز گذشته به چنین مناطقی مراجعه کرده‌اند به شرح زیر است.

 • نکات ایمنی گفته شده در قسمت قبلی را به درستی رعایت کنید.
 • اگر برخی علائم کرونا را دارید یا احساس ناخوشی می‌کنید، حتی اگر علائم جزئی مثل سردرد و آب‌ریزش بینی دارید، تا زمانی که علائم برطرف شوند، در خانه بمانید. چرا؟ خودداری از ارتباط با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی، باعث می‌شود تا مراکز درمانی کار خود را بهتر انجام دهند و از شما و دیگران در برابر احتمال ابتلا به ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌ها محافظت کنند.
 • در صورت وجود تب، سرفه و احساس تنگی نفس، فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که ممکن است این علائم به دلیل وجود عفونت دستگاه تنفسی یا مشکلات جدی دیگر باشد. پزشک متخصص را در مورد سوابق سفرهای اخیر یا هر گونه تماس و بازدید با مسافرین دیگر مطلع کنید. چرا؟ این کار در فرستادن شما به مرکز پزشکی مناسب کمک می‌کند. همچنین به جلوگیری از انتشار احتمالی ویروس COVID-19 و دیگر ویروس‌‌ها کمک می‌کند.

علائم بیماری کرونا

همه چیز درباره ویروس کرونا

همه چیز درباره بیماری کرونا

اینفوگرافیک کرونا ماسک

ضدعفونی کردن گوشی

بهداشت در سفر

حفظ سلامت مواد غذایی

مقابله با استرس

اولین آزمایش واکسن کرونا

روز دوشنبه ۲۶ اسفند مسؤولان سازمان سلامت آمریکا اعلام کردند که اولین واکسن کرونا با نام mRNA-1273 به خانمی در آمریکا تزریق شده است. این واکسن mRNA-1273 نام دارد و بر اساس تحقیقات توسط کمپانی Moderna ساخته شده است.

در فاز اول این تحقیق قرار است ۳ دوز متفاوت از واکسن mRNA-1273 را روی ۴۵ فرد بالغ سالم آزمایش کنند. شرکت کنندگان در فاصله ۲۸ روز ۲ بار واکسن زده می‌شوند و از نظر سلامت و ایمنی‌زایی واکسن به مدت ۱۴ ماه زیر نظر قرار خواهند گرفت. در این دوره با آزمایش خون داوطلبین، میزان عملکرد واکسن در تحریک سیستم ایمنی بدن در مقابله با پروتئین موجود در سطح ویروس کرونا، بررسی می‌شود.

این واکسن جدید باعث بیماری COVID-19 نخواهد شد و حاوی ویروس نیست، بلکه حاوی مقدار کوچکی از کد ژنتیکی به نام mRNA است که محققان از ویروس به دست آورده‌اند و در آزمایشگاه روی آن کار کردند. طی این فرایند mRNA لایه‌ی پروتئینی ویروس کرونا که بخش مهم این ویروس برای دسترسی به سلول‌های انسانی است را کدگذاری می‌کند. محققان امیدوارند که این واکسن با تحریک سیستم ایمنی بدن برای حمله به ویروس از ابتلا به ویروس COVID-19 جلوگیری کند.

اولین داوطلبی که واکسن کرونا را دریافت کرد یک خانم ۴۳ ساله سالم به نام جنیفر هالر بود که در مصاحبه گفت: امیدوارم به زودی واکسن موثر را به دست بیاوریم تا بتوانیم جان افراد بیشتری را نجات دهیم و مردم بتوانند هرچه زودتر به زندگی عادی خود برگردند.

همه داروهای جدید باید ۳ فاز کارآزمایی بالینی را پشت سر بگذارند تا برای استفاده عموم موثر و ایمن تلقی شوند. در صورتی که آزمایش اولیه به خوبی پیش رود، ممکن است حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه طول بکشد تا واکسن برای استفاده‌ی عموم آماده شود. محققان اعلام کردند پیدا کردن یک واکسن ایمن و موثر برای جلوگیری از آلوده شدن به SARS-CoV-2 اولویت فوری سلامت عمومی است و فاز اول این تحقیقات قدم اولیه‌ی مهمی برای رسیدن به این هدف است.

ویروس کرونا از کجا پیدا شد؟

در پایان ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ مسؤولان سلامت عمومی چین به سازمان جهانی بهداشت اعلام کردند که ویروس جدید و ناشناخته‌ای باعث نوعی بیماری با علائمی شبیه به ذات‌الریه در شهر ووهان شده است. آن‌ها فورا تشخیص دادند که این ویروس از خانواده‌ی ویروس کرونا است و به سرعت در حال تکثیر و راه‌یابی به بیرون از شهر ووهان است.

ویروس کرونا بین تمام حیوانات رایج است و گاهی می‌تواند با تغییر شکل انسان‌ها را هم آلوده کند. تا کنون از ابتدای سال ۲۰۰۰ سه نوع دیگر از ویروس کرونا به انسان‌ها سرایت کرده و باعث شیوع سارس (SARS) در سال ۲۰۰۲ و مرس (MERS) در سال ۲۰۱۲ شده است.

دانشمندان فکر می‌کنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسان‌ها را پیدا کرده است. به نظر می‌رسد که ویروس در ابتدا در یک بازارچه‌ی غذاهای دریایی در شهر ووهان پیدا شده و سپس از آنجا به نقاط دیگر پخش شده است. اما یکی از آزمایش‌ها روی بیماری نشان می‌دهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است. محققان هنوز در حال پیگیری منبع اصلی بیماری هستند.

نوع حیوانی که ویروس از آن به انسان منتقل شده نیز همچنان برای محققان روشن نیست. یک تیم تحقیقاتی در چین گزارشی منتشر کردند که طی آن گفته شده بود طبق کدهای ژنتیکی این ویروس ممکن است که بیماری از مار به انسان رسیده شده باشد. البته محققان درباره‌ی صحت این نتیجه‌گیری مطمئن نیستند. آزمایش‌های دیگری که روی ژنتیک ویروس جدید انجام شد نشان داد که توالی ژنتیکی این ویروس ۹۶ درصد با ویروس کرونا در خفاش‌ها یکسان است. ویروس سارس و مرس هر دو از خفاش به انسان منتقل شده‌اند.

آیا ویروس کرونا همان سارس است؟

ویروس کرونا چیست

ویروس جدید هم از چین شروع شده، اما ویروس سارس نیست. از آنجا که این دو ویروس از یک خانواده هستند، شباهت‌هایی با یکدیگر دارند اما کرونا یک ویروس کاملا جدید است. البته نقاط مشترک این دو ویروس می‌تواند به دانشمندان کمک کند تا با استفاده از تجربیاتی که از گذشته دارند برای متوقف کردن این ویروس بهتر عمل کنند.

آیا ممکن است چین باز هم در مورد ویروس دروغ گفته باشد؟

زمانی که ویروس سارس شیوع پیدا کرد، مقامات چین سعی کردند حقیقت را از بازرسان سازمان جهانی بهداشت مخفی نگه دارند و اطلاعات ناقصی به آن‌ها بدهند. اما این بار مقامات چین به سرعت سازمان سلامت جهانی را از شیوع ویروس جدید مطلع کردند. همچنین به تیمی از متخصصین حرفه‌ای سازمان جهانی بهداشت اجازه دادند تا برای رفع مشکل جدید با آن‌ها همکاری کنند.

وزیر سلامت و خدمات درمانی آمریکا در کنفرانس خبری ضمن اعلام شفافیت مقامات چین در مورد ویروس کرونا، اعلام کرد: «میزان همکاری مقامات چین نسبت به سال ۲۰۰۳ بسیار بیشتر بوده است».

با وجود این، منتقدین و شهروندان چینی نگران این هستند که مقامات چین تعداد بیماران را کمتر از میزان واقعی اعلام و تعداد مرگ‌ومیر افراد بر اثر ویروس کرونا را با علت ذات‌الریه طبقه‌بندی کرده باشند.

اطلاعات موجود در این مقاله فقط جنبه آموزشی و افزایش آگاهی دارند و نباید به عنوان توصیه‌های پزشکی در نظر گرفته شوند. در صورتی که هر سوالی در مورد بیماری یا شرایط پزشکی خاصی دارید، حتما با پزشک مربوط یا متخصص در این مورد صحبت کنید.

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۱۴۲ comment
 1. Avatar حسين

  اميد وارم در ايران همه مردم رعايت كنند مخصوصا موقع عطسه و سرفه

 2. Avatar مازیار

  ایکاش دست دادن و بوسیدن از فرهنگمون حذف بشه!

  1. Avatar م

   میخوای بجاش چی باشه؟؟

  2. Avatar محمد map

   کرونااااااا خدا وکیلی نیاااااا .

   ولی خواهشا یکم رعایت کنید ، کم تر دست بدید و رو بوسی نکنید ، اگه ویروس کرونا تا یک ماه دیگه تو ایران مدیریت نشه (از اون جایی که ناف ما ایرانیا به دست دادن و رو بوسی کردن وصله ) بعد ۱۳ به در ۸۵ میلیون ایرانی وجود داره ک خطرناک ترین موجودات کره زمین برای ادامه حیات در کل منظومه شمسی محسوب میشن .

   در ضمن من نمیدونم ملت با این ماسکا چیکار میکنن فکر کنم روزی سه وعده ماسک میخورن که امروز به ده تا داروخانه و لوازم بهداشتی سر زدم تا آخرش تونستم دو تا ماسک بخرم .

  3. Avatar اسفندیار عظیمی

   دقیقا.. بعضیا یه جوری ماچو بوسه میکنن که باید بعدش با حوله خشک کنی صورتتو

  4. Avatar عرفان

   درسته، ای کاش بجای بوسیدن و دست دادن بیایم مثل ژاپنی ها به هم تعظیم کنیم! خیلی هم حرکت محترمانه ای هست و به مراتب بهتر، سریعتر و در کل کارامد تر از بوسیدن و بغل کردن یا دست دادنه.

 3. Avatar هدیه

  چه قد کارتون جالب بود عالی

 4. Avatar شیوا

  در خرید ماسک هم صرفه‌جویی کنید بد نیست! ما تولید داخل داریم و قرار نیست تموم بشه، ماسک شما رو در مقابل ویروس ایمن نمیکنه، خرید و فروش ماسک در این شرایط دور از انسانیت است. توجه داشته باشید که ماسک جراحی فقط 4-5 ساعت دوام دارد و ماسک‌های N95/N99/FFP2/FFP3 بعد از 8 ساعت بازدهی خودشون از دست میدن، پس هرچقدر برای خودتون انبار کنید بازم کمه، بهتره کم کم خرید کنید!

  1. Avatar علی

   فعلا که اینجا تو قم هیچ کجا ماسک پیدا نمیشه…
   همه انبار کردن

   امروز خیلی دلم سوخت…
   پیرمرده تو داروخونه داشت التماس میکرد بهش یه ماسک بدن که با رفتار بد فروشنده داروخونه مواجه شد.

 5. Avatar محمد

  از اینکه وقت و هزینه صرف این مقوله کردید بسیار سپاسگزاریم .
  کار شایسته و بجایی بود که تو یک سایت فروش اینترنتی کالا اطلاع رسانی در مورد ویروس کرونا شود.
  فکر و ایده زیبایی بود

  1. Avatar شهاب

   اما خیلی حرفه ای بازاریابی برای فروش انواع اقسام ماسک انجام داده

   مشاور بازاریابی فوق العاده ای دارین دیجی جون

 6. Avatar Pouya

  به نظر من در این شرایط میتونیم به جای دست دادن از راه های دیگه استفاده کنیم ???????? | ????❌

 7. Avatar علیرضا

  چقدر خوب بود که نیم نگاهی هم به این موارد داشتید. مثل همیشه موفق باشید و پایدار.

 8. Avatar پدرام

  معمولا ما ایرونیا همه کارامون افراط و تفریط هست! دست دادن، بوسیدن و بغل کردن بد و خطرناک نیست بلکه در بعضی فصول و مواقع برای عدم گسترش بیماری ها باید از این کار حذر نمود.

 9. Avatar دانیال

  والا من که ایده خاصی ندارم ولی ما بعضی هامون هم نمی دونیم کی مریضه کی نیست حتی اگه ماسک زده باشیم من ماسک های دورنگ بیمارستان رو پیش نهاد میکنم همونی که یک طرفش سبزه این طوری خیال مون راحتر میشه و میفه میم کی مریضه منم دعا میکنم این ویروس به ایران نیاد .
  عه راستی یه سوال ویروس کورونا به ایران اومده؟

 10. Avatar میلاد

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون ولی بنظرم کافی نبود

 11. Avatar میلاد

  ممنون بابت اطلاعات مفیدتون

 12. Avatar مهدی

  خواهش میکنم به عنوان یه عضوی کوچیک از این خانواده بزرگ ایرانی
  افراط و تفریط نکنید
  دچار ترس نشید
  شایعه پراکنی نکنید
  خیلی ها هستن در این بهبهه دارن بازارگرمی میکنن و حرف های پراکنده ای میزنن.حواستون باشه گول نخورید حتی در حد گول خوردن جویین شدن به یه کانال تلگرامی برای دیدن مطالب بی ارزش و نامعتبرش به علت بالا بردن ممبرهاش
  و در اخر مواظب خودتون باشید
  این بیماری ضعیف تر از اونه که بخواد برای کسی که سالمه مشکل ساز بشه

  1. Avatar نیکا

   بحبوحه صحیح است نه بهبهه

 13. Avatar مهدی

  زنده باد دیجیکالا

 14. Avatar اسماعیل

  سلام مقاله و فیلم خوبی بود چند نکته رو رعایت کنید حتی اگر ویروس کرونا هم وارد ایران بشه ( که با تاسف شده ) مردم می تونن با رعایت نکات گفته شده جون خود و بقیه رو ایمن نگه دارن

  اول ویروس به افرادی که سیستم بدنی ضعیفی دارن می تونه راحت صدمه بزنه ( دیابتی ها بیماران قلبی و تنفسی و افراد مسن و … ) لطفا حدالمکان اگر مطمئن هستید بیمار نیستید باهاش زیاد دست ندید و مراقب این قشر از جامعه باشید تا خدایی نکرده باعث مشکل نشید براشون ( ممکنه ما بگیریم و احتمال خوب شدنمون هست اما این قشر احتمال مرگشون زیاده )

  دست ندید اگر هم دست می دید از نوع دست دادنی استفاده کنید که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده تو نت بزنید هست

  مورد بعدی لطفا لطفا یه اسپرس ضدعفوی کننده بخرید برای کامپیوتر و لپ تابتون ( می دونم خیلی هامون تو روز خیلی رو کامپیوتر و لپ تاب هستیم ( البته گوشی هامون هم فراموش نشه ) روزی یک بار حداقل ضد عفونی کنیم این موارد رو

  دیگه بقیش رو هر روز تو نت دارید می بینید ( دوستان لطفا جدی بگیرید این ویروس شوخی بردار نیست )

 15. Avatar صادق

  ممنون که سلامتی مردم واستون از فروش اولویت بیشتری داره
  کمتر سایتی این کارو میکنه
  دوتا از سربرگ فروشتون رو به هشدار و آگاهی ویروس کرونا صرف کردید که باید تشکر کرد ازتون
  امیدوارم خدا خودش کمک کنه

  1. Avatar کمال

   دستگاه های بانکی و پول شمار هم باید ضدعفونی بشوند

 16. Avatar سید

  80.000 نفر برای شما خیلی کمه ؟

  1. Avatar اسفندیار عظیمی

   عزیز جان درسته که شیوع بسیار بالایی داره و مرگ و میر هم داره و باید هم جلوش گرفته بشه ولی شما برو ببین همین ویروس آنفولانزای فصلی تاحالا چند نفرو کشته و هیچ کس بهش توجهی هم نداره

 17. Avatar فاطمه

  انشالله که مردم توی رد شدن از این بحران خیلی خطرناک هم مثل زمان هایی که زلزله وامثالهم پیش میاد با انسانیت وهمدلی و در کنار مسئله بزرگ رعایت اصول بهداشتی بهم کمک کنن گاهی مرگ ودرد وبلا ومصیبت برای دیگران که باشد حس امداد رسانی وهمدروی ما منفجر میشود اما به خودمان که میرسد خودخواهی وترس بیشتر غلبه میکند و حتی ممکنه دیگران رو ندیده وبه آنها صدمه بزنیم پس حواسمون باشه بخاطر منافع خودمون جه جانی وچه مالی به کسی آسیبی نرسانیم که در غیر اینصورت خودمون هم مورد آسیب قرار میگیریم .
  انشالله که همگی سالم سلامت باشیم

 18. Avatar احمد

  ممنون مقاله خوبی بود.
  ای کاش مثلا پک‌های کامل ضد عفونی و دستکش و ماسک بذارید، همه اطلاعات برای انتخاب صحیح موارد موثر رو ندارند. مثلا اینکه استاندارد ماسک باید چی باشه.
  اگه پیشنهاد ویژه هم بکنید که چه بهتر

 19. Avatar هانیه

  لطفاااا ژل ضدعفونی کننده دستم موجود ‌کنین
  ????????????????

 20. Avatar فریماه

  ممنون، اطلاعات مفیدی بود.

 21. Avatar مهران

  ممنون از دی جی عزیز بابت اطلاع رسانی
  متاسفانه کشور ما به وضعیتی رسیده که نمیشه تشخیص داد حرف کی درسته و حرف کی غلط
  مسئولین بهداشت میگن افراد سالم ماسک نزنن فقط لازمه دستاشونو مرتب بشورن
  وقتی یه فرد سالم تو مترو یا اتوبوس نشسته کنار یه فرد بیمار و اون فرد بدون رعایت کردن نکات بهداشتی جوری عطسه میکنه که صورت طرفو میشوره یا جوری سرفه میکنه که انگار تو منجیل وایسادی با این وضع که هنوز فرهنگ سازی نشده چطور منه سالم ماسک نزنم و مریض نشم؟!

 22. Avatar حسام

  کرونا چیه ما خودمون پراید داریم، کرونا مونده تا برسه به پراید ما

 23. Avatar حمید

  من مشکل تنفسی دارم بیشتر از دیگران در خطر هستم، خوشبختانه 3 هفته پیش به نگاه خوشبینانه مسئولین و ادعای فراوانی ماسک توجه نکردم و 10 عدد ماسک از دیجیکالا خریدم که اگر نخریده بودم همونم الان نداشتم و الان پشیمان هستم که چرا ضدعفونی کننده دست نخریدم! متاسفانه در پیشگیری و اطلاع‌رسانی شرایط بحرانی بسیار عقب افتاده هستیم و جای تعجب نیست که آمار کرونا در کشور به این سرعت دو رقمی شده.

  1. Avatar امین

   تو سایت های دیگه ضدعفونی کننده موجوده.
   نشد الکل سفید از داروخونه بگیرید ظاهرا جواب میده.

 24. Avatar shahin

  ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون قرار دادین

 25. Avatar اسفندیار عظیمی

  ببخشید ولی مردم ما گند هرچیزی رو در میارن.. اینهمه میگن ماسک فقط برای اشخاص بیمار که تنفس و ترشحاتشون دیگران رو آلوده نکنه و پزشکان و پرستارانی که مستقیما با بیمار سروکار دارن کارایی داره و برای افراد سالم تاثیرش فوق العاده ناچیزه مخصوصا ماسک های ساده پزشکی که اصلا فایده ای نداره و نهایتا 2 ساعت میتونه استفاده بشه.. نخرید کیلو کیلو انبار کنید به خدا 2 تا مریض میرن دنبال ماسک گیرشون نمیاد آهشون شمارو میگیره که انباریتون تا سقف ماسک چیدین.. به جای انبار کردن ماسک و ایراد گرفتن از این و اون 4 تا نکته بهداشتی که روزی 1000 بار میگن رو رعایت کنین تاثیرش از ماسک بیشتره.. بمب اتم نزدن که ویروسه.. بهداشت شخصیتونو رعایت کنین ، اماکن عمومی و مذهبی و سربسته و مهمونی های سنتی عید رو بیخیال شید ، به هرکی میرسید دست ندید ماچ و بوسه نکنید یه مدت تاثیرش بیشتره.. اگرم مریض شدید محل کار نرید بین مردم سالم نچرخید که دیگران رو بیمار نکنید. به خدا خیلی سادس ما عادت داریم از همه چیز غول بسازیم.

 26. Avatar صادقی

  اگر جایی هستید که ماسک پیدا نمی شود براحتی می توانید آنرا درست کنید.خوب است که دیجیکالا فیلم آموزش درست کردن ماسک را هم بگذارد.

  1. Avatar امین

   ویروس ها در سایز نانو هستن و از هر چیزی تقریبا عبور میکنن. اگر میخواید ماسک استفاده کنید، قطعا ماسک مخصوص با استاندارد مخصوص ویروس نیازه

 27. Avatar محمدرضا

  در كل استفاده از ماسك براي ويروس بي فايده ست چون اندازه ويروس در حد نانومتر هست و از فيلترهاي ماسكها عبور ميكنه

 28. Avatar مجید

  لطفا ماسک و ژل رو موجود کنید

 29. Avatar Mahdi

  قدیمیا حرف قشنگی زدن ترس برادر مرگ
  نترسید قوی باشید
  تا خداوند نخواد برگی از درخت روی زمین نمیریزه
  البته احتیاط هم شرط عقل

  1. Avatar سیدحامد

   دم شما گرم
   توی این همه کامنت حرف شما درست ترین و بهترین نظر بود بنظرم
   موفق باشید

  2. Avatar مورچه

   احسنت مخصوصا به حقیقت موجود در 2 خط آخر مرتبط با این کرونا . یعنی حفظ فاصله که دیدیم پزشک ها هم میگن باید رعایت شود .

 30. Avatar من

  خطر ناک نیست ولی می کشه…عجب

 31. Avatar علی کریمی

  عالی بود

 32. Avatar Whaaat

  دست دادن و بوسیدن تو خیلی از فرهنگ های مختلف وجود داره، چه در کشورهای توسعه یافته چه جهان سوم
  فقط نیازه این روزا مراعات خیلی خیلی خیلی بیشتری بکنیم و دستو روبوسی رو موقتا کنار بگزاریم

 33. Avatar Parmis

  واقعا ممنون برای مطالب عالی تون????

 34. Avatar امین

  جهت راهنمایی:
  طبق تحقیقات بنده (که امیدوارم درست باشه): ضدعفونی کننده های(ژل، اسپری، هرچی…) بر پایه الکل و با اتانول (C2H5OH) با دوز 70% به بالا قابلیت کشتن ویروس هارو دارند ظاهرا.
  معمولا هم نحوه مصرف به این شکله که بعد از اسپری روی سطح بعد از مدت 1 تا 2 دقیقه، با دستمالی تمیز بهتره سطح پاک بشه.
  و برای مصرف روی دستها به هم مالیده میشه تا خشک بشه.

  قابل ذکره که ویروس کرونا طبق شنیده ها تا 9 روز در فضای ایده آل میتونه زنده بمونه! که خیلیه! ایدز 20 دقیقه توان داره!!!

  اگر کسی اطلاعات بیشتری داره ممنون میشم اضافه یا تصحیح کنه.

  1. Avatar امین

   برای مثال الکل سفید، اتانول 96% است.
   اسپری های ضدعفونی کننده سطح و بدن معمولا 70% هستن.

  2. Avatar اورمان آرین

   تحقیقاتتون رو نمیدونم از کدوم منبع گرفتین ولی باید عرض کنم نظرتون عالی بود ، اجازه بدین تکمیل کنم اینکه فکرکنیم هرچقدر از ٧٠بالاتر باشد تأثیر بیشتری داره خیر ، درست نیست، والکل ٩۶درصد هیچوقت قدرت الکل رقیق شده ٧٠تا٧۶رو نداره، البته اونم در شرایطی که یک چهارم الکلی که میخوایم استفاده کنیم آب اضافه کنیم که الکل فعالتر بشه، و در اینصورته که از هر ژل و اسپری قویتر عمل میکنه، (٣پیمانه الکل با یک پیمانه آب)

   1. Avatar سهیلا

    کاملا صحیح میفرمایید. الکل باید با درجه رقت بین ۶۰ تا ۷۰ درصد حتما تهیه بشه نه بیشتر و نه کمتر. اگر رقیق تر از ۶۰ درصد بشه قدرت ضد عفونی کنندگیش را از دست میده و اگر درجه الکلش بیشتر از ۷۰ درصد بشه چون سریعاُ بخار میشه و خشک میشه در حدی روی سطوح و دست نمیمونه تا بتونه اثر ضد عفونی کنندگی داشته باشه.

 35. Avatar فاطمه

  من با هیچکس دست نمیدم چون عاشقشونم

 36. Avatar خانی

  با تشکر از مطلب ارائه شده
  من فقط چند چیز رو بگم اول از همه فرهنگ رعایت بهداشت فردی در کشور ما پایین هست و متاسفانه شخصی هم رعایت میکنه مورد تمسخر واقع میشه
  من خودم همیشه پر الکلی تو کیفم دارم و در مواردی از جمله کار با دستگاه ای تی ام کارت و دستامو پاک میکنم و برای باز و بسته کردن دستگیره های تا حد امکان با آرنج یا خوب دادن و… استفاده کرده و به هیچ عنوان با دستهای آلوده چیزی میل نمیکنم. و شدیدا از روبوسی بدم میاد مخصوصا اینکه دخترم رو کسی میبوسه خیلی بدم میاد.اما متاسفانه به این رعایت بهداشت فردی تو جامعه ما وسواس و اصطلاح عامیانه بد دل بودن میگن.
  دوستان عزیز باید از خودمون شروع کنیم مثل کمر بند بستن تو رانندگی که آویز مسخره میکردن و حالا جا افتاده باید روی فرهنگ خودمون کار کنیم و بهداشت فردی رو بیشتر رعایت کنیم و کلا روبوسی رو از فرهنگمان حذف کنیم مخصوصا بوسیدن کودکان که خیلی هم مضر هست حتی برای پوست این قشر حسای

 37. Avatar دهه پنجاهی بی انتخاب

  اصلا نمیتونم ماسک بزنم صورتم عرق میکنه و نفس کم میارم

 38. Avatar پوریا

  اگر تو این شرایط بتونید ماسک هم به تعداد زیاد موجود کنید و جزوه پیشنهاد های ویژه بزارید کمک بزرگی به مرذم می کنید

 39. Avatar امیرارسلان

  خوب است که مجموعه دیجیکالا در کنار اطلاع رسانی های خوبش از پتانسیل های زنجیره تامین و توزیع کالایی که در اختیار داره استفاده حداکثری رو ببره و نیازهای امروز جامعه به جهت پیشگیری از شیوغ این ویروس رو برآورده کنه.
  کالاهایی مثل مواد ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال،ماسک،دستکش لاتکس و سایر اقلامی که میتواند به این امر کمک کند

 40. Avatar علی

  فقطططط فقططططط ترس و استرس را از خود و خانواده محترم دور کنید و سیستم دفاعی بدن را افرزایشششششششششششش دهید

 41. Avatar علی

  سلام همیشه گفتن پیشگیری بهتر از درمانه قبلا حدودا 25الی30سال پیش هر چیزی جالی همه چیز جای خودش بود دارو زندگی غذا استراحت کار والان خیلی چیزها با هم قاطی شده بنظرم بهترین راه وبهترینش شستشوی دست وبیرون نرفتنه

 42. Avatar Vahab

  سلام به نظر من بهترین نوع پیشگیری نه فقط تعطیلی مدارس و دانشگاه بلکه کل سیستم باید حداقل یک هفته تعطیل بشه تا سرعت شیوع ویروس به حداقل برسه و کنترل آسانتر انجام بشه

  1. Avatar محمود

   ماسک موجود کن دیجی کالا

   1. Avatar a-m

    مهم شستن دستهاست بعدش ضدعفونی کردن سطوح و لباسها چون ویروس بیشتر به لباس میچسبه و منقل میشه برای ماسک هم دو طرف دستمال کاغذی کش ببند میشه ماسک دیگه نیازی نیست منتظر موجودی یا گرون خریدن از دلالها باشی

 43. Avatar هومن

  خییلی کامل و جامع

 44. Avatar Pani

  خیلی خوب بود تا وقتی زندم و نمردم از کرونا دعات میکنم عَیزَم

 45. Avatar فريبانه

  سلام. به نظرِ من بهتر است سفرها لغو شوند و شهرها قرنطينه شوند تا اين ويروس كمتر كسترش يابد، بهترين اقدام تعطيلي مدارس و دانشگاه ها بود اما بهترِ به فكرِ تمامي مكان هايِ تجمعي باشند نه فقط مدرسه و دانشگاه . من خودم دانشجوي خوابگاهي هستم و امروز كه كلاس ها تعطيل شدن أكثرِ دانشجوها به منزلشون رفتند اما من ترجيحاً در خوابگاه خودم را قرنطينه كردم و سعي مي كنم تا حدِ امكان به جز مواقع خيلي ضروري مدتيِ به مكان هاي عمومي نرم. در فضايِ خوابگاه از دستكش و ماسك و اسپري الكل استفاده مي كنم ، حتي در فضايِ خوابگاه هم با بچه ها زياد معاشرت نمي كنم ، از صحبت كردن با فاصله ي كم و بدونِ ماسك اجتناب مي ورزم، كليد و گوشي و دست ها و وسايلي كه زياد موردِ استفاده قرار مي گيرند و با دست ها در ارتباط اند را ضد عفوني مي كنم مصرف ميوه جات و سبزي جاتم را زيادتر كردم از مكمل هاي ويتاميني، عسل ، دارچين ، زنجبيل و سير و پياز و هر آنچه احساس مي كنم موثرِ و در خوابگاه موجودِ استفاده مي كنم. پنجره ي اتاق را خيلي كم باز گذاشتم كه تحويه هوا به خوبي صورت بگيرد. اتاق ، آشپزخانه و دستشويي را ضد عفوني كردم، آب نمك قراره مي كنم.ديشب هم تماميِ بچه هاي خوابگاه هشدار جهتِ جدي گرفتنِ اين بيماري را دادم.با اين وجود خيالم بسيار راحت است. اميدوارم همه ي دوستان مدتي احتياط لازم را انجام دهند تا هم به حفظ سلامتي خود و ديگران كمك كنند.

 46. Avatar تینا

  دوستان مواظب باشند بجای کرونا از مصرف بی‌رویه ضدعفونی کننده دچار بیماری نشوند! یکی از دوستان اینقدر منزل و وسایل خودشو ضدعفونی کننده سطوح زده که دچار مسمویت شدید شده، گرد ضدعفونی روی غذا و خوراکی نشسته بوده! امیدوارم در این شرایط کم‌سوادی و بی‌دقتی مردم بیشتر از کرونا تلفات نده!

 47. Avatar sahar

  منم کاملا با نظر شما موافقم
  چی از سلامت ملت واجب تر
  به قول یک بزرگترامون
  زمان جنگ سه ماه مدارس تعطیل بود خیلی جاها تعطیل بود
  اون جنگ بود نهایتش مشکلی پیش میومد قابل حل تر بود
  اما این ویروسه و انتشارش خیلی زیان بار تر و غیر قابل حل.

 48. Avatar حجت

  یماه همه چی رو تعطیل کنید،،،،هم دلار میاددپایین هم کرونا ریشه کن میشه
  بخدااا

 49. Avatar اعظم

  چرا دیجی کالایی که همیشه همه چیز در اختیار مردم قرار میداد، الان هیچ نوع ماسک و مواد ضدعفونی و الکل و … ندارد؟
  لطفاً شما در اختیار مردم قرار بدهید.

 50. Avatar یاشار

  اقای حریرچی معاون وزیر بهداشت، در تلویزیون دیروز میگه چهارشنبه 30 بهمن اولین فوتی کرونا رو داشتیم
  تنها راه مقابله با این ویروس که شیوعش بالاست قرنطینه است
  لطفا دولت کل دستگاهها و بازار به شیوه ای مدیریت کند که تردد کم شود
  چین یه اپلیکیشن برای این ویروس روی گوشی تمام مردم نصب کرده که تردد افراد با موقعیت و فاصله و درجه خطر هر فرد را با رنگ سبز و زرد و قرمز نشان می دهد که مردم از نقاط زرد و قرمز که مبتلا هستند دوری کنند
  خلاصه از تجارب انها استفاده کنید که تلفات کمتر بدهیم
  تشکر

  1. Avatar اورمان آرین

   امروز مشاور ارشد وزیر بهداشت اعلام کرد آقای دکتر حریرچی، قائم مقام وزیر بهداشت خودش هم مبتلا شده است و فرستادنش قرنطینه????‍♂️????‍♂️????‍♂️

  2. Avatar حسین

   حریرچی کنر ربیعی داشت صحبت میکرد. اگه حریرچی کرونایی شده پس بی شک ربیعی هم کرونایی شده. چون هیچکدومشون ماسک نزده بودن و این ویروس تو 5 ثانیه انتقال پیدا میکنه

 51. Avatar عاطفه

  سلام دیجی انتظار داشتم الان بیشتر در کنار مردم بودی و از نظر ماسک و مواد ضد عفونی کنده میتونستی مردم رو تامین کنی .

 52. Avatar حمید

  به نظر من برای کاهش سرعت شیوع ویروس کرونا باید جای 3ماه تعطیلی تابستان امسال تغییر کنه یعنی از حالا تا پایان اردیبهشت بمدت 3 ماه مدارس و دانشگاه تعطیل میشد و 3 ماه تعطیلی که بعلت گرمای هوا ویروس سریعتر نابود میشه مدارس و دانشگاه باز میشد

 53. Avatar موسوی

  با سلام
  کاشکی یکم مردم خودمان هم رعایت میکردند ولی اصلا به فکر نیستند و جدی نگرفتن فکر کنم زمانی به فکر بیفتن و ببینند وضعیت بحرانیه که خدایی نکرده عزیزانشون رو بر اثر کرونا از دست بدهند. مردم رو تعطیل کردن به جای اینکه بمونن خونه و سرعت شیوع بیماری رو کم کنند پاشدن رفتن شمال آخه آدم چی میتونه به اینا بگه چقدر باید بی فکر و بی وجدان باشند. اگر هم قم رو قرنطینه می کردند شاید اینقدر فراگیر نمیشد فقط ادعای روشنفکری و سواد دارند قانون جهانیه قرنطیه کردن. واقعا متاسفم براشون

 54. Avatar امیر

  به نظرم تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا عید میتونه به جلوگیری از انتشار بیشتر این ویروس کمک کنه.

 55. Avatar اورمان آرین

  کاش بیشتر از اونایی که تلاش میکنن مبتلا نشن، اون دسته از هموطنانمون که اولین کسالت رو در بدنشون احساس میکنن بدون استرس خود را یک مبتلا در نظر گرفته و باراههای مختلف تلاششو بکنه که ناقل احتمالی ویروس به دیگر اعضای خانواده و جامعه اش نباشد، نه اینکه بیخیالی طی کنه و بگه الان که دیگه من مبتلا شدم هرکس دیگه ای هم شد خیالی نیست،. -البته من به عنوان یه فرد سالم این نظر رو میدم،- وتجربه ندارم که این عزیزان در چه حالات روحی روانی و جسمانی هستن، وآیا این مراقبت از طرف اونها امکانپذیره یا نه.
  امیدوارم که باشه.

  1. Avatar احمد

   اوه اوه اوه اوه، عجب نظر پخته و بجایی دادی داداش بخدا که کل دنیا رو همین نظر شما متمرکز بشه پونزده بیست روزه این هیولای ذره بینی ریشه کن میشه. اما حیف اقبال جهانی میخواد به هرحال دمت گرم مشتی جان مطلب رو گفتی

 56. Avatar سحر ع

  مدیریت محترم دیجی کالا سلام و خسته نباشید من از مشتریهای پرو پا قرص شما هستم ولی خواستم خواهشی داشته باشم که تو این شرایط سخت مردم رو تنها نذارین به شدت کمبود ماسک ووسایل ضد عفونی کننده هست به داد مردم برسین

  1. Avatar Dr.slmt

   چقدر شماها ساده اید اگر تحقیق کنید میفهمید ک این ویروس از خفاش نیست چندیدن قرنه که چینی ها حیوانات رو میخورند بعد الان ویروسش اومممده؟؟؟ این ویروس ساخت خوده انسانه و واکسنشم موجوده و الان سه ماهه ک کرونا توی ایرانه من خودم توی بیمارستان کار میکنم و هیچ کدوم از این آمار ها درست نیست

 57. Avatar اصغر

  سلام الکی دروغ تحویل مردم ندین حیوانات این ویروس از طریق اینکه مردم چین خفاش رو زنده خواری کرون به وجود اومده و اینم چوب خداس به خاطر ظلمی که به حیوانات میشه

  1. Avatar سعید

   احسنت
   داداش شما همینجوری ادامه بده
   انشاالله سه هیچ کرونا ویروس ( کوید+19) رو شکست میدیم
   احسنت.

 58. Avatar رضا

  یعنی بزرگترین فروشگاه اینترنتی خاور میانه هستید.. چطور تو این وضعیت بحرانی، ماسک و ژل ضد عفونی کننده موجود ندارید؟! به جای این توصیه ها، ماسک و ژل موجود کنید و به تعداد محدود برای هر خریدار با قیمت مناسب در اختیار ملت بزارید.

 59. Avatar عباسعلی

  صادقانه بفرمایین ایا تو این مدت گوشت و مرغ خریداری کنیم یا رسیک داره که محیط کشتارگاه یا توزیع کننده الوده بوده باشه

 60. Avatar میلاد

  آقا جان هرکی دوست دارید سفر نریددددد
  تا تعطیل میشه میریزید استان های اطراف تهران ، بابا شعور اجتماعی خوب چیزیه
  از ترس شماس که تعطیل نمی کنن
  قرنطیه کنید تا کنترل بشه
  مسئول بی لیاقت حداقل عقل خودت نمی رسه به حرف مردم گوش بده

 • 1
 • 2