۱۱ علت تعریق زیاد و ۱۵ روش برای درمان آن

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۸:۳۵ ۲۹ مهر ۱۳۹۹ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱۰ دقیقه
علت عرق زیاد

ممکن است شما تنها دنبال راهی برای درمان تعریق زیاد باشید، اما در واقع ابتدا باید ببینید علت عرق کردن زیاد چیست. علت عرق زیاد می‌تواند چیزی به سادگی رژیم غذایی نامناسب و استرس یا مشکلات جدی‌تری مانند بیماری هایپرهیدروزیس باشد. در این مقاله شما را با ۱۱ دلیل اصلی تعریق زیاد بدن، کف دست و پاها و ۱۵ روش برای درمان آن‌ها آشنا می‌کنیم.

اصلا عرق چیست و چرا عرق می‌کنیم؟

عرق مایعی بی بو است. بله عرق بو نمی‌دهد!

اگر می‌خواهید بدانید چکار کنید که عرقتان بو ندهد این مقاله‌ی زیر را از دست ندهید.
۸ روش‌ مؤثر برای رفع بوی بد زیر بغل و پا

عرق توسط غدد زیر پوست به اسم «اکراین» و «آپوکراین» تولید می‌شود. عرق واکنش طبیعی بدن در مقابل گرماست. درواقع بدن با عرق کردن می‌خواهد خود را خنک کند. بیشتر حجم عرق را آب تشکیل می‌دهد. البته در عرق اسید لاکتیک، اوره و مقدار کمی مواد معدنی دیگر مانند سدیم، پتاسیم و… نیز وجود دارد. عرق به غیر نقش خنک کردن بدن، پوست را نرم و مرطوب می‌کند. یک فرد بالغ می‌تواند تا ۱۴ لیتر در روز عرق کند. اما چه عواملی باعث می‌شوند عرق کنیم؟!

 • گرما
 • تحرک و فعالیت‌های فیزیکی
 • خوردن غذای داغ یا تند
 • عوامل احساسی و عاطفی مانند ترس و استرس
 • عوارض جانبی داروها
 • بیماری و تب
 • تغییرات هورمونی مانند یائسگی، بارداری، بلوغ و…
 • پوشیدن لباس از الیاف مصنوعی
 • داشتن اضافه وزن

پس عرق یک واکنش دفاعی بوده و برای سلامتی ما مفید است. اما چه می‌شود که زیادی عرق می‌کنیم؟

علت عرق زیاد چیست؟

حالا که با علت اصلی عرق کردن آشنا شدید، شاید بپرسید چرا گاهی بیش از حد عرق می‌کنیم؟ همانطور که گفتیم علت عرق زیاد می‌تواند چیزهای زیادی باشد؛ در ادامه به مهم‌ترین‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

۱. بیماری هایپرهیدروزیس (Hyperhidrosis)

علت عرق زیاد ممکن است بیماری هایپرهیدروزیس باشد؛ نوعی بیماری که در آن فرد بیش از حد مورد نیاز بدن عرق می‌کند. به طوری که از زندگی عادی باز می‌ماند. این بیماری می‌تواند در هر زمان و بدون هیچ دلیل مشخصی بروز کند. هایپرهیدروز بر تمامی بدن یا بر ناحیه‌ای خاص (دست، پا، صورت و…) تاثیر می‌گذارد.

علت تعریق زیاد

در برخی موارد بیماری تعریق شدید می‌تواند به علت اثرات جنبی برخی بیماری‌ها باشد. با این حال هنوز مشخص نیست که علت اصلی این بیماری چیست. چند درمان برای این بیماری پیشنهاد می‌شود که کمی پایین‌تر در این باره توضیح خواهیم داد.

۲. غدد تعریق بیشتر

هر که بامش بیش، برفش بیشتر! اگر احساس می‌کنید که بیش از یک انسان معمولی عرق می‌کند احتمالا به این دلیل است شما در زیر پوست خود غدد عرق بیشتری قایم کرده‌اید.

۳. رژیم‌های غذایی

تغذیه شما بر کارکرد بدن شما تاثیر می‌گذارد. مثلا وقتی غذاهای تند می‌خورید بدن شما فکر می‌کند که گرم شده و نیاز است که غدد عرق را فعال کند. به همین دلیل بیش از حد معمول عرق می‌کنید.

۴. دما و رطوبت بالا

روزهای گرم و مرطوب می‌تواند موجب تعریق بیش از حد شوند. همچنین در مناطق گرم و مرطوب مانند شهرهای ساحلی عرق کردنِ بیش از حد یک امر شایع است. البته نپوشیدن لباس‌های خنک نیز ریزش عرق را بیشتر می‌کند.

۵. استرس زیاد

ما هر روز تحت فشارهای عصبی و انواع استرس هستیم. جلسات مصاحبه شغلی، خواستگاری، روزهای ارائه سمینار از جمله عوامل استرس‌زا هستند. استرس تپش قلب، جریان خون و دمای بدن را زیاد می‌کند. بدن برای خنک کردن خود، غدد عرق‌ریز را فعال می‌کند. بنابراین عرق کردن در این مواقع عادی بوده و برای سلامتی ما مفید است.

عرق کردن زیاد در این موقعیت‌ها را می‌توان با یک ضد عرق قوی کنترل کرد. البته این حالت می‌تواند نشانه هایپرهیدروز باشد و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

۶. ورزش و فعالیت‌های بدنی

ورزش و تحرک باعث می‌شود بیش از حد معمول عرق کنیم. همه این را می‌دانند. اما چه می‌شود که برخی در این مواقع بیشتر از دیگران عرق می‌کنند. میزان عرق در این مواقع به احتمال زیاد با اضافه وزن و تناسب اندام در ارتباط است. به این ترتیب که افرادی که اضافه وزن دارند بیشتر از عرق می‌کنند.

۷. بارداری

بارداری با تغییر شدید در حالات روحی همراه است. همچنین در زمان بارداری ترشح هورمونی و سوخت‌وساز بدن افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل ریزش عرق در این مواقع بیشتر است. بدن برخی زنان حتی بعد از بارداری نیز به عرق کردن زیاد ادامه می‌دهد. در این زنان بدن تلاش می‌کند سطح هورمونی بدن را به حالت تعادل رسانده و آب اضافی را از دست بدهد.

۸. یائسگی

افزایش دمای ناگهانی و تعریق شبانه از جمله شایع‌ترین مشکلات دوران یائسگی است. پزشکان بر این باورند که این تغییرات در اثر تغییرات در سطح هورمونی بدن اتفاق می‌افتد.

۹. ابتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت بیشتر از حد معمول عرق می‌کنند. این پدیده دو دلیل دارد. یکی اینکه کسانی که به دیابت مبتلا هستند معمولا اضافه وزن دارند. سوخت‌وساز بدن به دلیل وزن اضافه افزایش پیدا کرده در نتیجه ریزش عرق نیز بیشتر می‌شود.

دلیل دوم هم به دلیل بالا بودن گلوکز خون در این افراد است. وقتی سطح گلوکز خون برای مدتی بیش از حد مجاز بالا رود، نورون‌ها آسیب می‌بینند. نورون‌های آسیب دیده نیز باعث اختلال در غدد عرق‌ریز می‌شوند.

۱۰. بلوغ

بدن انسان در سن بلوغ دچار تغییرات اساسی می‌شود. بمی صدا، روییدن موها و البته تغییر در سطح هورمون‌های بدن. این تغییرات باعث افزایش سطح استرس شده و باعث می‌شود مکانیزم دفاعی عرق ریختن فعال شود.

۱۱. داروها

داروها دارای عوارض جانبی هستند و یکی از عوارض جانبی داروها هم عرق ریختن زیاد است. به این اثر، دیافورز گفته می‌شود. پس اگر دارو مصرف می‌کنید و زیادی عرق می‌کنید بهتر است با پزشک خود مشورت کنید که آیا عرق‌ریزش شما ناشی از مصرف دارو است یا خیر.

بیشتر بخوانید:
دلایل، علائم و راه‌های درمان کم آبی بدن

حالا که فهمیدید که چرا اینقدر عرق می‌کنید. بهتر است برویم سراغ درمان تعریق زیاد و اینکه چکار کنیم که کمتر عرق کنیم؟

چگونه کمتر عرق کنیم؟

همه عرق می‌کنند اما برخی بیش از حد عرق می‌کنند. آنقدر زیاد که کلافه می‌شوند. تابستان و زمستان هم ندارد. مدام کف دست‌ها و پاهایشان عرق می‌کند. هوا خنک است اما از سر و صورتشان عرق می‌ریزد و دلیل این تعریق زیاد هم معلوم نیست. دیگر عرق زیر بغل بماند که فقط مایه شرمساری است. در ادامه روش‌هایی را برای کنترل تعریق زیاد آموزش می‌دهیم.

۱. استفاده از اسپری ضد تعریق

برای کاهش عرق از دئودورانت استفاده نکنید. دئودورانت‌ها تنها از از بوی عرق جلوگیری می‌کنند نه ریزش عرق. به جای آن از ضد عرق ها استفاده کنید. برای تشخیص دئودورانت از آنتی پرسپیرانت یا همان ضد تعریق روی بسته محصول را نگاه کنید.

اسپری ضد تعریق

برای زیر بغل از ضد تعریق های جامد یا سَرگِرد استفاده کرده و برای کف دست‌ها، پاها و دیگر نواحی بدن از آنتی پرسپیرانت های ایروسول استفاده کنید.

بهتر است از محصولاتی استفاده کنید که روی آن‌ها clinical strength نوشته شده. این ضد عرق ها با اینکه گرانتر از ضد عرق های معمولی هستند، اما فرمول شیمیایی قوی‌تری دارند.

در بین آنتی پرسپیرانت ها آن‌هایی که حاوی آلومینیوم کلراید هستند از همه قوی‌تر عمل می‌کنند.

پیشنهاد می‌شود که از ضد تعریق ها در شب قبل از خواب استفاده کنید. این کار نتیجه بهتری به همراه دارد. برای اینکه از ضد تعریق نتیجه بهتری بگیرید بهتر است که آن را طوری در ناحیه مورد نظر بمالید که لایه‌ای از ماده ضد تعریق تشکیل شود. بعد از مالیدن بهتر است که به آرامی پوستتان را ماساژ دهید.

بهتر است که قبل از استفاده، ناحیه مورد نظر را خشک کنید. استفاده روی سطوح مرطوب می‌تواند حس ناخوشایندی ایجاد کند.

از اسپری های ضد تعریق در زیر بغل استفاده نکنید. به جای آن از این محصولات در نواحی پا و کف دست‌ها استفاده کنید. اگر پیشانی شما زیاد عرق می‌کند اسپری را در خط مو استفاده کنید.

در فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا می‌توانید انواع محصولات ضد تعریق را پیدا کنید.

۲. استفاده از پد عرق گیر

پوست برخی خانم‌ها نسبت به ضد تعریق‌ها حساسیت دارد. بنابراین پد عرق گیر انتخاب خوبی برای کاهش عرق زیر بغل است.

پد عرق گیر

درمان‌های خانگی برای کاهش تعریق شدید

۱. از محصولات حاوی تانیک اسید استفاده کنید

محصولات مراقبت از پوست حاوی تانیک اسید می‌توانند در کاهش عرق تاثیر داشته باشند. می‌توانید این محصولات را از داروخانه‌ها تهیه کنید. چای هم حاوی تانیک اسید است. پارچه‌ای را در چای دم کرده غلیظ خیسانده و در محل مورد نظر قرار دهید. البته می‌توانید چای را مستقیما استعمال کنید.

خوبی تانیک اسید این است که برعکس ضد تعریق‌های قوی حساسیت کمتری ایجاد می‌کنند. پس اگر حساسیت دارید از محصولات حاوی تانیک اسید استفاده کنید.

۲. غذاهای تند نخورید

غذاهای تند باعث تعریق می‌شوند. پس سعی کنید آن‌ها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

۳. کافئین را کنار بگذارید

نوشیدنی‌های کافئین‌دار مصرف نکنید. به خصوص زمانی که در جمع حضور پیدا می‌کنید. به یاد داشته باشید که شکلات هم حاوی کافئین است. پس کمتر شکلات بخورید.

۴. ریلکسیشن

استرس باعث تعریق می‌شود. پس برای کاهش آن روش‌های ریلکسیشن را به کار ببرید. مثلا تمرین کنید که عمیق نفس بکشید. به این صورت که ۴ شماره دم و ۴ شماره بازدمتان طول بکشد.

۵. علت عرق زیاد خود را یادداشت کنید

سعی کنید بفهمید چه عاملی باعث می‌شود زیاد عرق بریزید. مثلا اگر غذای خاصی خوردید و متوجه ریزش عرق شدید، آن را یادداشت کنید.

موارد بالا چند درمان خانگی کارا برای جلوگیری از تعریق شدید بودند. اما قضیه به اینجا ختم نمی‌شود. قسمت بد عرق کردن خود عرق نیست بلکه شرمندگی آن در جمع مردم است. پس بهتر است برای اینکه موضوع را کامل کنیم برویم سراغ راهکارهایی که به وجهه شما در اجتماع آسیب نزند.

راهکارهایی برای کنترل تعریق زیاد در مکان‌های عمومی

۱. لباس‌های سبک بپوشید

بهتر است لباس‌های سبکی بپوشید که اجازه می‌دهند هوا به راحتی در بین بافت آن جریان یابند. لباس‌هایی با جنس کتان یا نخ انتخاب خوبی برای این کار هستند. همچنین توجه کنید که برای لباستان رنگ روشن را انتخاب کنید. به این دلیل که رنگ روشن نور و گرمای کمتر جذب می‌کند. ضمنا برای اینکه لکه‌ی عرق مشخص نشود لباس‌های خاکستری نپوشید.

۲. لباس اضافی به همراه خود داشته باشید

بهتر است یک دست پیراهن و جوراب اضافی به همراه خود داشته باشید تا در موقع لزوم تعویض لباس انجام دهید. برای اینکه لباس‌هایتان جای کمتری اشغال کنند بهتر است آن‌ها را در یک کیسه کامپکت قرار دهید. این اینفوگرافیک هم می‌تواند به شما کمک کند.

۳. استفاده از ضد تعریق و پودرهای جاذب

اگر دستتان همیشه خیس است، از ضد تعریق‌ها استفاده کنید. البته پودر بچه هم کارکرد خوبی در این مواقع دارد. به هر حال این پودر برای موجوداتی به آن ضعیفی ساخته شده چرا برای شما خوب کار نکند؟ این پودر را صبح یا شب قبل از خواب به دستتان بمالید تا بتوانید راحتتر بخوابید.

پودر بچه

در دیجی‌کالا می‌توانید انواع پودر بچه را پیدا کنید.

درمان‌های پزشکی برای هایپرهیدروزیس

اگر واقعا زیاد عرق می‌کنید، ممکن است علت عرق زیاد شما بیماری هایپرهیدروزیس باشد. در اینجا چند روش درمان پزشکی تعریق شدید را توضیح می‌دهیم. البته قطعا لازم است پیش از مصرف هر گونه دارو یا استفاده از هر نوع درمان پزشکی، ابتدا با پزشک مشورت کنید.

۱- استفاده از ضد تعریق‌ها

معمولا اولین درمانی که پزشکان برای این عارضه پیشنهاد می‌کنند، استفاده از ضد تعریق است. در مورد ضد تعریق کمی بالاتر توضیح مفصلی داده شده است.

۲- استفاده از دستگاه یونتوفورزیس

این دستگاه یک دستگاه خانگی الکتریکی بوده که با استفاده از یک جریان الکتریکی ضعیف باعث می‌شود موقتا غدد ترشح عرق از کار بیفتند. عوارض جانبی استفاده از این درمان شامل موارد زیر است.

 • خشکی پوست
 • حساسیت پوستی
 • احساس ناخوشایند در طول درمان

۳. بوتاکس

تزریق بوتاکس یکی دیگر از روش‌های درمان عرق ریزش شدید است. در این روش ماده بوتاکس به درون پوست تزریق می‌شود و تا مدتی از ترشح غدد عرق را کاهش می‌دهد. بوتاکس عوارض جانبی هم دارد که مهم‌ترین آن‌ها تضعیف عضلات است. همچنین ممکن است در حین درمان حس درد به شما دست دهد. یکی دیگر از عوارض جانبی بوتاکس حس ابتلا به آنفولانزا است.

بیشتر بخوانید:
آیا تزریق بوتاکس ضرر دارد؟

۴. درمان دارویی

برخی پزشکان ممکن است به شما مصرف دارو را پیشنهاد کنند. مصرف دارو هم عوارض جانبی خودش را دارد. خشکی دهان و چشم، دید تار و تپش قلب غیر عادی برخی از این عوارض هستند. هر چه دُز یا غلظت دارو بالاتر رود این عوارض بیشتر می‌شوند.

۵. جراحی

جراحی برای درمان تعریق شدید آخرین راهکار است. در جراحی تعدادی از غدد عرق برداشته می‌شوند که باعث می‌شود ریزش عرق کمتر شود. البته جراحی هم عوارض جانبی خودش را دارد. برخی از این عوارض مانند عفونت، درد و کبودی موقتی هستند و برخی مانند از بین رفتن حس در ناحیه مورد نظر دائمی.

حالا که با فرآیند عرق کردن زیاد آشنا شدید، نوبت شماست که تجربه خود را به اشتراک بگذارید. آیا شما هم با عرق کردن مشکل دارید؟ آیا عرق کردن شما عادی است یا حاد؟ چه تجربه‌ای در کنترل آن داشته‌اید؟

منابع: Sweat Block, Wikipedia, WikiHow, American Academy of Dermatology

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۴۵ دیدگاه
 1. Avatar علی

  دوستان دستگاه یونتوفورزیس زندگیتوو رو نجات میده خواهش میکنم از این دستگاه استفاده کنید
  من قبلش انواع داروها محلول های ساختنی بوتاکس رو استفاده کردم و حتی پیشنهاد عمل جراحی بهم شد اما با دستگاه یونتفورزیس عرق کف دست پا و زیربغل خوب شد

 2. Avatar باران

  با سلام .مشکل تعریق کف دست و زیر بغل شدید داشتم .عمل سمپاتکتومی کردم .و به شدت پشیمونم .اگر قبلن فقط در حد کف دست خیس میشدم .الان تو فصل گرما کلللللل بدن خیس میشه .توصیه میکنم اصلن سراغ جراحی نرید .متاسفانه دکتر اصلن راه های دیگه مثل دستگاهی که دوستان میگن رو بهم نگفت .راه های دیگه مثل طب سنتی و ضد عرق ها و ….هیچ تاثیری برای من نداشت .منم رفتم سراغ جراحی .الان زندگی من جهنم شده از این موضوع. اعتماد به نفسم رو کامل از دست دادم .هر چی هم میگردم تو سایت ها دنبال ی راهی که کمی این مشکلو کم کنه به نتیجه ای نمیرسم .تو رو خدا اگر راهی میدونید بهم بگید …

  1. Avatar نيلى

   بهتره از ضد عرق درایسول استفاده کنین قسمت هایى که بیشتر عرق میکنین بزنین مدل اکسترا درایسول خیلى قوى اره

 3. Avatar علی پروین

  من ۱۳سالمه و کلاس هفتمم قد من ۱۵۷است و وزنم ۴۵ایا به خاطر اینه که من زیاد عرق میکنم

 4. Avatar Mostafa

  سلام وقت بخیر خدمت دوستان بزرگوار.
  من کف دست و پام عرق نمیکنه،،ولی توی سرما یا گرما فرقی نداره بدنم عرق می‌کنه و البته اصلا به هیچ عنوان عرقم بو نمیده،و این بو ندادن عرقم لااقل اعتماد ب نفسمو کم نکرده،، ولی یه دکتر داروساز برام یه داروی دستی درست کرده که روی ظرفش این اسم رو نوشته..Al d3 20% …
  و گفت هفته ای دوسه مرتبه به کف دست و پا بزنم وماساژ بدم تا جذب شه،بعد از دوساعت هم برم بشورم،،،گفت تعداد هورمون هایی که باعث عرق کردنت میشه رو کم میکنه،،که تاثیرش خوب بوده،،ولی فک میکنم هورمونهای عرق سازه من تعدادش خیلی زیاده،چون کمتر کرده عرق هامو ولی نه اونقدر که راحت شم از عرق کردن..
  اگه دوستان راهنمایی چیزی به بنده برسونن ممنون میشم،،چون بعضی مکان ها واقعا باعث خجالته،،راستی بیشترین عرق رو هم از پوست سرم و داخل موهام میکنم.با تشکر.

  1. Avatar نيلى

   از ضد عرق درایسول استفاده کنین خیلى خوبه

 5. Avatar اباذر

  مشکل من کاملا بالعکس هست
  یعنی من اصلا عرق نمی کنم و دنبال راه حلش هستم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. Avatar محمد

   بیا غددمونو عوض کنیم باهم
   من خیلی عرق میکنم کلافه شدم

 6. Avatar فاطمه

  منم تعریق زیادی دارم از صورت و بخاطرش خیلی خجالت می کشم و گاهی گریه میکنم.

  1. Avatar حسین

   شما میتونید جراحی سمپاتکتومی انجام بدید…
   من برای تعریق دست ها و صورتم انجام دادم و کامل خشک شدن
   .. فقط بعدش تعریق بدن زیاد میشه

   1. Avatar مجید

    سلام اقای حسین
    شما چه تاریخی عمل کردین و هزینش چقدر شد

 7. Avatar Shriyar158

  سلام تعریق دلایل متعددداردکه بایدتوام کنترل شوداول استرس،دوم روش وسوئ تعذیه سوم دیابت وو،وکمبوداب بدن وویتامین وضعف دلیل عمده هست

  1. Avatar ناشناس

   من هم بیچاره شدم از این عرق کردن
   خدا میدونه گاهی اوقات آنقدر عرق میکنم که انگار زیر دوش ٱب ایستادم. تو جمع که برم همه فقط به من نگاه می‌کنند و میگن چی مصرف میکنی

   1. Avatar علی

    منم همین طورم تو رو خدا کار خاصی انجام ندادی برا درمان

 8. Avatar reza

  با سلام
  من تعریق بسیار زیادی در ناحیه کف دست و زیر بغل و کف پا داشتم که بسیار سخت بودو همه زندگی مرا تحت تاثیر قرار داده بود و من نزد دکترهای زیادی ازجمله فوق تخصص غدد، فوق تخصص پوست،روان پزشک، روانشناس و دکتر عمومی رفتم و به ناحیه زیر بغل و کف دست بوتاکس تزریق کردم که با توجه به درد شدید نتیجه ای نداشت و طب گیاهی را تجربه کردم که فایده نداشت ویون درمانی انجام دادم با دستگاه یونتوفورزیس که تاثیر کمی داشت و حتی عمل جراحی سمپاتیک تومی توراسیک انجام دادم که بعد از چن ماه دومرتبه تعریق من برگشت به حالت اول اما یک درمان بسیار عالی و کاربردی این بیماری هایپرهیدروزیس دارد که خواهش میکنم هر کسی این مریضی را دارد اورا راهنمایی کنید که مانند من اینقدر زجر نکشد و آن درمان ساده نوشیدن قهوه اسپرسو است که کافئین نسبتابالایی داشته باشد بهمین راحتی خواهش میکنم کسانی که این بیماری را دارند آنرا تجربه کنند که من بسیار راضی هستم …
  با تشکر

  1. Avatar Ms.

   شما مطمئنید؟؟!!! اینجا برعکس گفته کافئین رو کنار بذارید… از اونجایی که شما روش های خیلی زیادی رو امتحان کردید نمیشه دقیق گفت نتیجه کدومش رو دریافت کردید البته جز اکتفا به توصیه عدم مصرف کافئین به هیچ دلیل علمی اینجا اشاره نشده ولی در کل به نظرم تجربیات افراد میتونه یه جاهایی روی سیستم بدنی خودشون اثر گذار باشه و بهتره هرکسی اینو با امتحان کردن راه های مختلف متوجه بشه!

  2. Avatar نيلى

   با سلام میشه لطف کنین بیشتر توضیح بدین در مورد مصرف قهوه چه موقع از روز میخورین؟؟
   چون من تا جایى که شنیدم مصرف کافئین عرق بیشتر میکنه

 9. Avatar میلاد

  سلام،من هم ازاین مشکل دارم رنج میبرم به طوری که همیشه یه بادبزن کوچیک با دستمال جیبمه.من بخاطر مصرف متادون دکتر گفته بخاطر متادون هستش. اما الان نزدیک ۸ ماه که پاک هستم و هیچ دارو وقرص استفاده نمیکنم.اما بازم بدنم بخصوص گردنم به شدت عرق میکنم روزی چندبار دوش میگیرم.اینم بگم که اصلا وقتی عرق میکنم اصلا بوی بد نمیدم چه زیر بغل وچه بدنم نمیدونم دلیلش چیه خواهش میکنم اگه کسی تجربه داره کمکم کنه.ممنون میشم

  1. Avatar جمشید

   متادون را کنار بزارید بین ۶ ماه تا یکسال تعریق به حالت عادی برمی‌گردد.

 10. Avatar محمد

  سلام من هم دقیقا همین مشکل رو دارم وقتی وارد جمعی می شم بخصوص وقتی که استرس داشته باشم یا تو جلسات به شدت عرق می کنم صورت و پیشونیم مشکل تیروئید هم ندارم نمی دونم چیکار کنم اگه کسی راه حلی رو امتحان کرده با دیگران در میون بذاره یا یه دکتر خوب برای این مشکل معرفی کنه

  1. Avatar مجید

   وقتتون بخیر منم دقیقا همین مشکلو دارم
   تونستین حلش کنین
   اگه تونستین ممنون میشم کمک کنین

 11. Avatar عرفان حیدری

  به ژنتیک آدم ها هم ربط داره
  من خودم توی باشگاه همیشه دو یا سه حوله رو کاملا خیس میکنم تا تایم باشگاه تموم میشه
  اما دوستم که تمیرینات سنگین تری هم میکنه تازه اواخر باشگاه یا هوازی ممکنه زیر بغلش یکم مرطوب بشه تازه
  #ژن_خوب

 12. Avatar محمود خسروی کارشک

  ممنون بابت مقاله مفیدتون

  1. Avatar مهدی

   سلام برای زیر بغل خاک مرداب یا خاک زیر بغل هم بهش میگن تو عطاری ها گیر میاد البته من فقط منطقه چهارمحال واصفهان تو عطاری ها دیدم واقعا عجیبه این خاک اگه زیر بغل استفاده کنید حتی ده روز هم حموم نرید هم مقدار عرق بغل بسیار کم میشه هم عرق کاملا بی بو میشه
   قبلا از اسپری استفاده میکردم که بو را تازه بیشتر میکرد اما این معجزه میکنه معجزه تا استفاده نکنی متوحه نمیشی درضمن چگالی خاک زیاده

   1. Avatar hrf

    اگه منطورتون پودر مردار سنگه سرطان زاست

   2. Avatar علی

    سنگ مرداب برا بو عالیه
    ولی من باز هم عرق زیاد می کنم

   3. Avatar Ms.

    گل مرداب استفاده نکنید چون دارای مقادیری سرب هست که به شدت میتونه مشکل زا باشه و البته سرطان زاست…

  2. Avatar مجید

   سلام ممنون ازمقاله خوب ومفیدتون🙏🙏🙏

 13. Avatar سران

  اعصاب منم واقعا خورد شده طوریکه با سی و خورده ای سن و سالم از شدت کلافگی گریم میگیره حالا فرض کنید با این شدت تعریق صورت و سرم یه شال کوفتیم همیشه رو سرم و دور گردنم خفم کنه با کوچکترین فعالیت مثلا ظرف شستن جوری اب از سروصورتم سرازیر میشه که انگار زیر دوش دایسادم قطره های اب رو شونم و گردنم سرازیر میشن یه مسلمون و نامسلمونی راهکاری بده لطفا دکترا فقط به درد این میخورن پول ویزیت بدی و پولدارترشون کنی

  1. Avatar فرد

   بنظرم بهتره شمابه متخصص طب سنتی مراجعه کنید و طبع بدنتونو بشناسین واحتمالا شما طبعتون خیلی گرم یا گرم تر هست به نظرم شما از ادویه جات دوری کنید واز خوراکی هایی ک طبعشون گرم هست بعنوان مثال خرما و کشمش و گردو اجتناب کنید و روزانه دو فنجان آبغوره مصرف کنید و همچنین خوبه که از عرق کاسنی هم استفاده کنید

 14. Avatar جاوید ایران منش

  من تعریق زیادی در کف دست و کف پا داشتم ولی با دستگاه یونتونرم در ۱۰ جلسه کاملا درمان شدم و درمان بسیار راحتی بود. قبلا ضد تعریق های ساختنی و شرکتی را امتحان کرده بودم ولی جواب نگرفتم.

 15. Avatar محمد

  جالبه که اینقدر طب نوین دنبال رفع ظاهر بیماری یا مشکل هست و بدنبال ریشه ی مشکل نمیره
  و جالب تر اینه که دوایی که میده به وضوح میگه این عوارض جانبی خطرناک رو داره

  و باز هم جالب تر اینکه مردم راه چاره ای جز استفاده از همین روش های کم اثر و خطرناک به ذهنشون نمیرسه

  دوستانی که مشکل تعریق دارن بهتره که با استفاده از طب سنتی طبعشون رو برن اول مشخص کنن اگه رطوبت بدنشون زیاده از روش هایی که میشه این رطوبت رو کاهش داد استفاده کنن ایشالا جواب بهتری میگیرن

  رطوبت رو توی بدن حبس کردن خیلی خطرناک تر از حتی اثر این ضد تعریق ها هست
  پیروز باشید

 16. Avatar سید مهدی

  علی رغم تاکیدی که توی متنتونم به استفاده از ضد تعریق (antitransprint) که حاوی اکسید آلمینیوم هستند کردی من تا جایی که تو سایتهای خارجی دیدم اخیرا به عوارضی در مورد مشکلات مربوط به انسداد غدد عرق ریز مثل سرطانی شدن غدد لنفاوی نزدیک محل تعریق که معمولا زیر بغل هستند شده اند و به همین دلیل اگر دقت کنید مثلا در ضد عرقهای نیوآ قید شده که حاوی آلمینیوم نیست که مکنافذ پوست رو ببنده
  و البته طبیعی هم هست چون همونطور که هممون توی درس علوم خوندیم عرق برای دفع سموم بدن هم هست و با مسدود کردنش داریم جلوی خروج ون مواد رو میگیریم و این ضرر داره در حالی که ضد عرق ها یا دیئ دورانت ها همونطور که از اسمشون پیداست عرق رو بی بو میکنن (از طریق خنثی سازی شیمیایی) و البته به اندازه سری های ضد عرق از عرق کردن و بوی عرق جلوگیری نمیکنن ولی مطلقا بدون تاثیر نیستن و بطور قابل توجهی بوی عرق رو کم میکنه من خودم نزدیک ۲۵ ساله از ضد عرقهای مختلف استفاده میکنم و تقریبا ۶ یا ۷ سال گذشته فقط از دئودورانتها دارم استفاده میکنم و میگم مفید هستن هرچند که تو روزهای پر کار ترجبح میدم وسط روز تجدیدش کنم
  یه مسئله دیگه که توی متن اشاره کرده به ترجیح استفاده از ضد تعریق های رول یا صابونی به نظر من با توجه به اینکه همیشه نمیشه قبل استفاده حمام رفت و ممکنه کمی زیثر بغل عرق کرده باشه من ترجیح میدم همیشه از اسپری استفاده کنم تا مستقیم با پوستم تماس نداشته باشه و بنظرم اینجوری بهداشتی تره (البته نوع رول و خصوصا استیک با صرفه تر هستن و با قیت یکسان زمان بیشتری طول میکشه تا تمام بشن)

 17. Avatar Nc

  ضد تعریق هایی که ذکر شده خیلی مضر ۹هستند و هر دکتری استفاده از اون هارو منع میکنه و مگر اینکه بدون الکل و آلمینیوم باشند که اینجوری هم اصلا تاثیر نداره
  حتی استفاده از اون ها باعث نازایی میشه

  1. Avatar مهدی

   سلام من چندماهیه به شدت صورت وگردنم عرق میکنه جوری که وقتی توی جمعی وارد میشم بلافاصله با این سوال مواجه میشم که پسر تو چقدر عرق کردی حالت خوبه اونهایی هم که عادت کردن به واسطه دیدارهای مکرر همیشه میپرسن چیزی مصرف میکنی با جوونیت بازی نکن اونهایی که مواد صنعتی میزنن عین تو عرق میکنن خلاصه کلافه شدم اعتمادبه نفسم صفر شده اعصابم داغونه هیچ جا نمیرم شب وروزم نداره گاهی انچنان شدید عرق میریزم که انگار نود دقیقه یک ضرب دویدم گاهیم نه معمولیم گرما تاثیر داره ولی علتش نمیتونه اصلا گرمای تنها باشه توروخدا کسی میدونه چیکار کنم بهم بگه دکترم رفتم فرستاده ازمایش اخرش میگه تیروعییدت به شدت کم کاره برو پیش متخصص اما من سالهاست مشکل تیروعید دارم ودارم میخورم تعرقم چندماهه حاد شدهدکتره میگه شایدم از الرژیه که باید یک جورایی باهاش بسازی تا بفهمی به چی حساسیت داری خلاصه که جواب درست نداد

   1. Avatar ساشا

    منم دقیقا مشکل ایشونو دارم …کاملا موقعیتشو درک میکنم

   2. Avatar hrf

    از طب سنتی کمک بگیرید

   3. Avatar علیرضا

    سلام
    دقیقا عین شما هستم آرزودارم تو یک جلسه بتوانم یک کت بپوشم ،من تنها دامادی بودم شب دامادیم نتوانستم کت بپوشم وتمام عکسهایم بدون کت هستند

   4. Avatar آتنا

    حتما از روش های طب سنتی استفاده کنید بسیار موثر هستند. امیدوارم که زودی حل شه مشکلتون

 18. Avatar Sadat

  سلام،من بدنم به طور خودکار هر روز عرق میکنه چه هوا سزد باشه چه گرم واسه همین مجبورم همیشه لباس مشکی بپوشم واقعا داره اذیتم میکنه نمیدونم چیکار کنم

  1. Avatar سید جواد

   سلام. دستگاه یونتو فورزیس یکی از مؤثرترین راههاست. حتما در باره اون تحقیق کنید و اگر مناسب دیدید استفاده کنید. به نظرم تأثیری بسیار عالی خواهد داشت.

 19. Avatar شایان

  من مشکل هایپرهیدروزیس دارم که با استفاده از دستگاه یونتوفورزیس الکسا تا حد زیادی مشکلم خوب شد
  ولی متاسفانه خیلی درد داره موقع درمان امید وارم روز به روز بهتر شم
  چون تعریق زیاد بخصوص کف دست و پا اعتماد به نفس آدمو میاره پایین و ممکنه در روابط اجتماعی به مشکل بر بخوریم

  1. Avatar سید جواد

   سلام. تنظیم جریان دستگاه یونتوفورزیس باید بر اساس تحمل بدن باشه. اگر شما مطابق آستانه تحمل بدنتون تنظیم کنید با کمترین آسیب و مشکل مواجه میشیدو نباید دردی وجود داشته باشه. گرچه در جریانهای پایینتر ممکنه تعداد جلسات افزایش پیدا کنه ولی نتیجه مطلوب داره.

 20. Avatar بی نام

  بهترین راهکار استفاده از دستگاه میرا-درای هست متاسفانه تو ایران نیست البته تهران احتمالا تازگیا وارد شده باشه منتهی مشکل اصلیش هزینه بسیار گزافشه

 21. Avatar امیر

  بهتر بود مینوشتید که طبق تحقیقات انجام شده در کشورهای پیشرفته، استفاده مکرر از ضد تعریق های حاوی ترکیبات آلومینیوم (که ذکر فرمودید)، ریسک ابتلا به آلزایمر در دوران کهنسالی را بشدت افزایش میدهند و بهتر است استفاده از آنها محدود شود.