فالکن هِوی: پرتاب موفقیت آمیز قوی‌ترین موشک دنیا و فرود نه چندان موفق آن

۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۰ ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ زمان مورد نیاز برای مطالعه: ۱ دقیقه
پرتاب Falcon Heavy

نیمه شب دیروز به وقت تهران، موشک «فالکن هِوی» (Falcon Heavy) شرکت اسپیس ایکس (SpaceX) از مرکز فضایی «کندی» ناسا در فلوریدا به فضا پرتاب شد. موشک فالکن هوی، قوی‌ترین موشک در دنیا محسوب می‌شود.

این موشک محموله‌ی خود را که یک خودروی «تسلا رودستر» قرمز بود، به مقصد خود رساند.

با اینکه مشکلات جوی، پرتاب موشک را کمی با تاخیر مواجه کرده بود، ولی پرتاب فالکن هوی بدون هیچ مشکل و با موفقیت به پایان رسید. این موشک محموله‌ی خود را که یک خودروی «تسلا رودستر» قرمز بود، به مقصد خود رساند. موشک فالکن هوی سه پیشران داشت. دو مرحله‌ی اول این موشک توانستند پس از رساندن محموله به زیبایی و کاملا همزمان به زمین برگردند و فرود بیایند.

تنها مشکل ماموریت پرتاب موشک فالکن هوی، زمان فرود پیشران سوم پیش آمد. پیشران سوم فالکن هوی به زمین بازگشت تا روی یک شناور خودران در اقیانوس اطلس فرود بیاید. متاسفانه این پیشران به هنگام فرود دچار مشکل و منفجر شد.

ایلان ماسک در کنفرانس خبری پس از پرتاب فالکن هوی گفت که پیشران سوم، یعنی همان پیشران مرکزی و اصلی، به اندازه‌ی کافی سوخت در اختیار نداشت تا هر نه موتور خود را به هنگام فرود روشن کند و به همین دلیل، تصادف کرد.

مدیر عامل اسپیس ایکس به شوخی گفت: «اگر دوربین‌ها منفجر نشده باشند، یک ویدیوی بامزه یا چیزی از آن خواهیم ساخت.»

پرتاب موشک فالکن هوی موفقیت بزرگی برای شرکت اسپیس ایکس محسوب می‌شود. این موشک برخلاف «فالکن ۹» که کوچکتر است، توانایی حمل محموله‌هایی با وزن بسیار بیشتر دارد. اسپیس ایکس گفته است که موشک فالکن هوی می‌تواند تا ۶۴ تن بار را به پیرامون زمین حمل کند؛ وزنی حتی بشتر از یک جت ۷۳۷ با تمام بار و مسافرها و خدمه و سوخت خود.

ویدیوی پرتاب:

ویدیوی فرود:

منبع: Digital Trends

telegram_ad2_1

برچسب‌ها :
دیدگاه شما

۲ دیدگاه
  1. Avatar نوید

    واااقعا شوکه شدم … پیشرفت با این سرعت عجیب اونم تو ی شرکت خصوصی!!!
    چقدر سرمایه، تفکر، برنامه ریزی، دانش و استعداد و از همه چی مهم تر حمایت پشت این دستاورد بوده،بی نظیر بود و شاید بزرگترین خبر سال نو میلادی که تو ایران اصلا بهش پرداخته نشد :||

  2. Avatar shahabmp

    این مطمئنا بزرگترین دستاورد هوا فضای این روزای کل آمریکاس نه فقط اسپیس ایکس، چون با این کار از نظر ارسال محموله دوباره استقلال کامل پیدا میکنه واین برای آمریکا خیلی اهمیت داره، کاری که یه شرکت خصوصی از پسش بر اومد، و تونسته به حدی از پیشرفت برسه که در اولین پرتاب بدون هیچ مشکلی پیش بره و حتی ۲ تا از ۳ تا موشکشو سالم برگردونه!!! ایلان ماسک دیگه رسما ثابت کرد هیچ کاری تو دنیا نیست که از پسش بر نیاد، عاشقشم